Uit de Provincie. Uit de Pers. Binnenland. Ksrkniauws, Onderwijs. Van 1016 Mei zijn meer dan 500 per sonen gedood. Nu ook Italië zich in dien oorlog heeft gestort, is bijna tweederde van de bevol king der aarde direct bij den strijd be trokken. Het zielental van de geheele aarde bedraagt, volgens statistieke opgaven van vóór het uitbreken van den krijg 1.623.000.000. Daarvan komen voor da oorlogvoerende staten en rijken 962.000.000 manschen. Duitschland, Oo s ten rijk - H onga rij a en Turkijle tellen nog geen 145 mi 11 ioen zielen. Maar waar de bevolkingen van het Brit- sche Rijk en Rusland tot in de verste hoeken van den aardbodem zijn verspreid, is de groots meerderheid van de Duil- schers, Oostenrijk-Hongaren en Turken ge centraliseerd. De „Lusitania". Over het torpedeeren der „Lusitania" schrijft dr. H. H. Kuyper in „De Heraut": hen onzer lezers vraagt ons, waarom wij niet openlijk onze verontwaardiging en afschuw hebben uitgesproken over het in den grond boren der „Lusitania", waarbij zoo vele onsehukligen zijn om gekomen mannen en vrouwen, moeders en kinderen. Niet alleen dat hij in dit feit een misdaad ziet aan de menschheid gepleegd, waartegen ieder Christen moet protesteeren. maar het is hem ook een bewijs, dat Duitschland door een demo- nischen geest bezield wordt. Het is toch duidelijk, schrijft hij. dat God de Heere, die de Koningen verhoogt of verlaagt naar Zijn welbehagen, thans do opper macht over de volkeren in de hand van Engeland wil leggen, en hot is de „geest van den afgrond", die Duitschland drijft otm tegen dit Goddelijk bestel zich te verzetten. Daardoor komt het, dat Duitsch land in dezen oorlog al verder wordt voortgedreven op den weg van misdaden en gruwelen. Zoo zou van Duitschland gelden, wat de Apostel Paulus aan de Galatiers schreef: hoe zijt gij begonnen met den geest en voleindigt gij nu met het vleesch. Laat ons hierop mogen antwoorden, dat, hoe diep ook ons hart is getroffen door de ontzettende ramp van de „Lusi tania", en hoe innig medelijden we ge voelen met de mannen, vrouwen en kin deren, die daarbij zijn omgekomen, dit daarom nog geen reden voor ons was om publiek te fiolen van onze veront waardiging over Duitschland uit te gie ten. Als Christenen is het onze plicht, niet door onze persoonlijke antipathieën of sympathieën ons te laten meesleepen, maar een rechtvaardig oordeel te vellen. Indien hier schuld is bij Duitschland, dat de „Lusitania" in don grond boorde zonder de passagiers ge legenheid te geven eerst het schip te verlaten, dan is er niet minder schuld bij Engeland, dat, door een passagiers schip met krijgsammunitie te laten be vrachten, de passagiers aan zoo schrikke lijk lot heeft blootgesteld. En ook deze passagiers zelf kunnen, waar ze van te voren waren gewaarschuwd, en zc wis ten, welk lot hen wachtte, zeker niet geheel van roekeloosheid worden vrijge pleit. Maar ook afgezien van de vraag, wie bij deze ramp de meeste schuld heeft, gaat het niet aan, alleen den staf te Breken over de „misdaden en gruwelen" waaraan Duitschland zich in dezen oor log schuldig zou maken en daarentegen blind te zijn voor de „gruwelen en mis daden", die evenzeer van de andere zijde worden begaan. Dat Enge'and, door den toevoer van alle levensmiddelen voor Duitschland af te snijden, heel een volk aan den hongersnood wilde prijsgeven, is niet minder erg dan wat Duitschland door zijn duikbooten tegen Engeland doet. En niets vprzwakt het prolesl der Chris telijke consciëntie tegen al zulke oorlogs gruwelen meer, dan wanneer men alleen oog heeft voor wat de eene oorlogvoe rende partij misdoet, maar willens blind is voor hetgeen door de andere partij wordt misdaan. En nog veel minder gaat het natuurlijk aan, gelijk onze lezer doet, een oordeel over het al of niet rechtvaardige van dezen strijd te willen vellen op grond van den voor ons verborgen raad en wil van God. Of het Gods wil is, dat Enge land zijn oppermachtige possitie behouden zal of niet, weet niemand onzer. Do historie toont ons veeleer, dat zoodra een natie te machtig wordt en een wereldrijk wil vormen, God de Heere Zulk een we reldheerschappij gewoonlijk verstoort. Zoo is het met alle wereldrijken gegaan; ïr.et het wereldrijk van Alexander den Groote; met het wereldrijk van de Romeinen; met het wereldrijk van Napoleon. Maar ook al zou de uitkomst van de zen oorlog toonen ,dat het Gods bestel is, dat Engeland de oppermacht vooralsnog behield, dan zou daaruit toch niet mo gen afgeleid worden, dat Duitschland's verzet tegen die oppermacht daarom een zondig of demonisch streven zou zijn. Het is zeker Gods bestel geweest, 'Jat Engeland ook in Zuid-Afaka de opper heerschappij heeft verkregen, maar wie zal daarom beweren, dat de helden worste ling van onze broedervolkeron om aan deze Engelsche overheersching te ont komen, zonde is geweest? Slechts noode hebben we ditmaal, om dat het ons beslist gevraagd werd, over deze o-orlogsquaestie ons uitgesproken. Als kerkelijk blad meenden we, dat het beter was, ons van een oordcel te ont houden, waar de sympathieën onder ons volk ook onder ons Gereformeerde volk zoo gedeeld zijn. Gold do strijd, die thans gestreden wordt tusschen de machtigste volken van Europa, een hei- iig beginsel, dan zou het plicht en roeping wezen, partij te kiezen. Maar dit is niet zoo. Het is een strijd om de in a c h t. En wat de wijzen van oorlog voeren betreft, kan alleen gezegd worden, dat aan heide zijden helaas al zeer wei nig rekening wordt gehouden met wat eisch is van de Christelijke beginselen. Er is in heel dezen oorlog een macht van satanische hoosheid openbaar ge worden, van leugen en laster, van wreed heid en barbaarschheid, van rechtssehen- ding en verbreking van beloften, waarbij de schuld aan beiden zijden ontzaglijk groot is ,en het zeker niet aangaat om dezen „geest uit den afgrond" alleen bij één volk te zoeken. Te meer moet het daarom betreurd worden, dat door de zeer eenzijdige voor lichting van een deel der pers allengs een vijandige stemming is gekweekt ge worden tegen een naburige natie, die ons daartoe zeker geen aanleiding heelt gegeven. Welk een ernstig gevaar daarin schuilt, toont het voorbeeld van Italië. Men speelt met vuur, en als straks de volkshartstochten ook hij ons ontbran den zouden en Nederland mee zou ge sleept worden in den volkerenkrijg, zou daardoor al de ellende van den oorlog ook over ons land worden gebracht, en zelts ons nationaal bestaan op het spel worden gezet. Tegen dat roekeloos spel kan niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd. Den vrede, dien God de Heere ons nog genadig behouden liet, mogen we niet door eigen schuld moedwillig in gevaar brengen. Uitvoer aardappelen. Thans kan ook vergunning tot uitvoer van Roode Star-aardappelen verleend worden. De uitvoer van rundvleesch, versch vleesch van gras kalveren en nuchtere vaarskalveren wordt weer opgeheven met 31 Mei. Aanvaring R ij n d a m. liet stoomschip Rijndam, van de Hol- land-Amerikaiijn, dat op reis was van New-York naar Rotterdam, is gistervoor- middag nabij Nantucket in aanvaring ge weest met het Noorschc stoomschip Jos. J. Cuneo. Alle passagiers en het mcerendeel der bemanning zijn in veiligheid aan boord van de Jos. J. Cuneo. De Rijndam, die zwaar lek is, keert naai' New-York terug, met hulp van de Jos. J. Cuneo en het Amerikaanschc oor logsschip South Carolina. Ook de Jos. J. Cuneo werd ernstig beschadigd. Andere Amerikaansche oorlogsschepen gingen ook aan de 1 reide beschadigde schepen assistentie bieden. H. M. de Koningin te Zaandam. Men meldt uit Zaandam d.d. 26 dezer: Hedenmiddag bracht H. M. de Koningin van 10 tot half 1 uur een incognito-bezoek aan de artillerie-inrichtingen, bezocht daar alle hoofdgebouwen en bezichtigde het aanmaken van munitie. Groene Kruis. In de voortgezette buitengewone alge- meene vergadering van de Ver. Zuid-Beve land „Het Groene Kruis" (gisteren te Goes gehouden), werkte ds. Fleischer zijn voorstel betreffende de vrijwillige hulpverleening ten behoeve van den mili tairen Geneeskundigen Dienst nader uit. Spr. somde de voordeden op, die er aan verbonden zijn, als de hulpverleening vanwege het Roode Kruis plaats heeft. Vorming van een kapitaal van ongeveer 40 mille is noodig. Verder moet gezorgd worden voor aanschaffing van instru menten, ledikanten. levensmiddelen, brandstoffen, enz. Dr. Coenen was van meening, dat voor de wijze van werken, zooals do heer Flei scher die ontwikkeld heeft, propaganda ge maakt moet worden, wil de zaak kans van slagen hebben. Ds. Bins van Ellevvoulsdijk stelde er prijs op, dat Het Groene Kruis het wiork niet uit handen zal geven. Desnoods ver eenigen de afdeelingen zich lijdelijk tot dit doel. De afgevaardigde van OudeJando zeide, dat de afdeelingen het voorstel Fleischer nog niet hebben kunnen be spreken. Die van lerseke achtte dit voor stel onuitvoerbaar en gaf in overweging zich te bepalen tot het bestuursvoorstel. Dr. Folmer vond de oplossing, die dr. F. aan de hand doet, schitterend, en wees er op, dat vele afgevaardigden blanco mandaat hadden. De afd. Krabbendijke, wilde dat het Roode Kruis de zaak zal aanvatten, en dat het Groene Kruis des- verlangd haar eigendommen ter beschik king zal stellen. E lewouts iijk wilde een begrooting van de koslen, die de afdee lingen zullen hebben te dragen. Ook de voorzitler vond dat de heer Fleischer het G. K. te veel in een hoek wil duwen, terwijl het bestuurslid de heer Ermerins mei het oog op de finan- tiën het voorstel Fleischer onuitvoerbaar achtte. De heer Fleischer verdedigde nader zijn voorstel, legde er den nadruk op, dat hij niet het G. K. op den achtergrond wil dringen, en toonde aan, dat het financieele vraagstuk, zooals hij het ontwikkeld heeft, gemakkelijk op te lossen is. Na nog eenige discussie macht gde do vergadering met 30 tegen 9 stemmen het hoofdbestuur om z'n voorstel zooals dat reeds gepubliceerd is verder uittewerken en voor te bereiden, opdat de zaak straks weder in een algem. vergadering bespro- ben worde. j Het plan-Fleischer bleef dus voorloo- pig buiten beschouwing. Een voorstel dr. Coenen om do vol gende vergadering, waarin over de al of niet ontbinding der afd. zou worden beslist uit te stellen, werd mot 34 tegen 5 stemmen verworpen. Enkele minuten later opende dr. Kollf van Oisterwijk de buitengewone alge meene vergadering, waarin de volgende agenda moest behandeld worden 1. Het Hoofdbestuur stelt \oor de Ver. Zuid-Beveland het Groene Kruis te ont binden 2. Het Hoofdbestuur stelt voor de schulden en bezittingen der Ver. over te dragen aan de Prov. Zeeuwse he Ver. het Groene Kruis, opgericht 7 April 1915, te Middelburg. Een bestuursvoorstel om met het oog op den tijd alleen punt 1 te behandelen werd verworpen mei 32 t gen 7 stemmen; en een voorstel van den afgevaardigde van 's Giaveapolder om punt 2 aan punt 1 te doen voorafgaan werd aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. De afd. Goes cischte, dat de liquidatie zou geschieden volgens artikel 23 der Statuten en artikel 1702 van het Burgerlijk Wetboek. Ds. Bias verdédigde het voorstel van het hoofdbestuur, n.l. den inbreng van de schulden en de baten in de nieuwe Ver. Dr. Folmer achtte art. 1702 B. VV. niet toepasselijk in dit geval. De voorzitter zeide, dat als Goes en Kloetinge bij hun voorstel blijven, de goe deren van alle afdeelingen op dezelfde omslachtige wijze zullen geliquideerd worden. Dit zij voor hun verantwoording. Ds. Bins stelde dan voor aan de afd. Goes een schadeloosstelling te geven, doch dr. Coenen weigerde die te aan vaarden. Hij zou zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. Ds. Kloek zeide, dat Jiet niet de af- deeling Goes is, welke aldus heeft voor gesteld, maar dat men te doen heeft met het drijven van een paar leden. De Ver. telt meer dan 400 leden, doch de vergaderingen worden bijgewoond door slechls 6 a 8 personen. Dr. Coenen antwoordde, dat het plan tot ontbinding ook niet uit het hart der Ver. Zuid-Boveland is opgekomen. Ds. Bins kwam hiertegen op. De on voldoendheid van het werk der Ver. Z.-B. is herhaaldelijk gebleken. Dat dr. Coenen dit ontkent is een gevolg bier van, dat hij de vergaderingen nooit bij woont. Ook andere afgevaardigden verklaar den het voorstel Goes niet te begrijpen en achtten deze handelwijze in strijk! met de belangen van Het Groene Kruis. Nadat de heer Neervoort van 's Gra venpolder, die als adviseur de vergade ring bijwoonde, nogmaals uiteengezlet had, welke de gevolgen zullen zijn van ontbinding zooals het Hoofdbestuur die wil, wordt dit voorstel met 36 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de afd. Goes. Punt 1 der agenda (ontbinding van de Ver. Zuid-Beveland het Groene Kruis) werd vervolgens met 36 tegen 3 stemmen (afd. Goes) aangenomen. De voorzitter vroeg, wie nog iets had voor deze vergadering; daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voor zitter de vergadering. Na de sluiting vr-oeg dr. Coenen het woord en wenschle, alvorens de verga dering gesloten werd (de voorzitter is inmiddels opgestaan met 't voornemen de zaal te verlaten en herinnert door een hoofdbeweging dat de vergadering geslo ten is) den voorzitter en het bestuur hartelijk dank te zeggen voor alles wat zij in 't belang der vereeniging hebben verricht. In een luidruchtig, langdurig ap plaus der aanwezigen gaat de dankbetui ging verloren, doch wij hoorden nog dat dr. Coenen, schoon ernstig den loop der zeiken betreurende, niet mocht nalaten nog dit woord te spreken. Zendingsdag te Valkenisse. Onder begunstiging van schoon weder had Dinsdag de Zendingsdag der Gcref. Kerken in de classis Middelburg, op de weide „Groot Valkenisse" onder de ge meente Biggekerkc, plaats. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de Zendingsdeputatie diet Zeeuwsche missie, ds. Kerkhof van Sou burg. Als eerste spreker beklom ds. A. H. Nieboer, van Krabbendijke, het spreek gestoelte. Hij sprak over liet „Voorwaarts" in het werk der 'Zending, dat nu moet ge houden worden, -al zou in deze dagen moedeloosheid zich van ons meester ma ken, nu de Zending door den oorlog zoowel wat hare geestelijke en stoffe lijke zijde betreft, in het gedrang komt. Als tweede spreker "trad op dr. V. Ilepp, van K1 under 1, die over: „De zen ding en de oorlog" sprak. Dr. Scheurer, vroeger missionair arts, van de Geref. Kerk van Utrecht, werk zaam op Midden-Java, sprak over: „Voor heen en thans". Hij liet ons zien hoe klein het ar- Beidsveld en hoe zwak de zendingspos- jten van de Geref. Zendingsvereeniging op Midden-Java en Soemba waren vóór 30 jaar. Wat later door de Geref. Kerken is tot stand gebracht geeft reden tot veel blijdschap. Er zijn nu kerken, scholen, hospitalen, wier gezegende werking voor de Javanen niet kan worden ontkend. Het slotwoord sprak ds. Knoppers van Riezelinge over: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde", de konink lijke proclamatie, die, al gaat het werk der zending met moeite en tegenstand gepaard, troost en kracht geeft in dezen zoo moeilijken, soms hopeloozen arbeid. Ds. Kerkhof sloot den Zendingsdag met dankgebed na allen, die tot het welsla gen er van hadden medegewerkt, dank te hebben gebracht. Het christelijk fanfarekorps te Middel burg begeleidde den zang. Het aantal bezoekers wordt op ruim 2500 geschat. T)e soldaat J. V., die de wacht had aan de grenzen te Bet rancho ment stoei de met een meisje, de 20-jarige Marie 'C., uit Retrancheinent. Het geweer ging plotseling af en het meisje werd op slag gedood. De dader, die radeloos is, werd gearresteerd. De toestand van de moe der van het meisje, die voor twee maan den haar man verloor, is zeer bekla genswaardig. (Tijd.) Middelburg. Gisterenmiddag geraakte hel ongeveer 6-jarig zoontje van M. in het water a;in den Beenhouwerssingel. Het mocht den koopman J. C. v. H. ge lukken, door zich gekleed te water te hegeven en door het toepassen van de kunstmatige ademhaling, den knaap to redden. in de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Middelburg, van de vereeniging Volksonderwijs, werd de heer C. Hack ais bestuurslid herko zen en als zoodanig gekozen de heeren H. van Gelderen en dr. H. Beilingh. De rekening aanwijzend een goed slot van f 188.88 werd goedgekeurd. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer mr. J. W. Zijlstra en tot zijn plaatsvervanger de heer L. A. E. van der Leij. Verplaatst niet 1 Juni de surnume rair der P. en Tel., me.|. 11. M. Thijssen, van Oudenbosch naar Middelburg. Een noodkreet. Wij moeten nogmaals een beroep doen op de be kende liefdadigheid van vele gegoeden stadgenooten. Het Plaatselijk Steuncomité, dat in de laatste 10 maanden, zooveel gezinnen taan werkeloozen en gemobili- seerden voor gebrek heeft gevrijwaard, ziet haai' kas steeds leeger worden. Do vrijwillige bijdragen dalen inet groote snelheid en het Kon. Nationaal Steun comité schuift den laatsten tijd niet af. Het ophouden met steunverleening esou in dezen tijd tot hoogst treurige toestan den kunnen leiden. Uit zal men niet wenschen, daarom zende men wederom zijn bijdrage aan den penningmeester den heer Herman Boasson, Markt C 9. Goes. Verplaatst met 1 Juni de surnu merair der P. en Tel., de heer T. J. van der Kroft, Van Ede naar Goes (telegraaf kantoor). Vlissingen. Door den Commissaris der Koningin zijn de heeren Mr. J. Smit Az„ J. G. v. Niftrik Jr. en H. C. Beijerman herbenoemd als leden van de Commissie van Toezicht, op het vervoer van land verhuizers te Vlissingen. De consul van België te Breda brengt ter kennis van het publiek 1. dat het verboden is BeLgische bank biljetten in Engeland in te voeren 2. dat er te Vlissingen, door de zor gen van het consulaat-generaal van Bel gië, in die stad, een ambtelijk bureel is ingericht dat voor doel heeft alle inlichtingen te verschaffen nopens de hotels te Vlissingen, den prijs der rei zen ,het vertrekuur, de te vervullen for maliteiten, enz;. Hel kantoor is ingesteld tegenover den uitgang der Jftatie en is open van 8 uur 's morgens tot 111 '2 uur 's avonds. De reizigers naar Engeland zullen liefst in hunne verblijfplaatsen hunne bankbil jetten in Engelse h of Nederlandsch geld omzietten. 's Gravenpolder. In de Woensdag gehou den vergadering van ingelanden van den polder 0 os te r-Z wake werd de rekening over 19141915 vastgesteld bedragende in ontvang f 446.361/2 en in uilgaaf f 375.661/2, alzoo met een goed slot van f 70.70. De begrooting voor 19151916 werd opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f406.98. Het dijkgeschot is bepaald op f3.50 per H.A., zijnde fl minder dan hêt vorig jaar. In de tegelijkertijd gehou den vergadering van ingelanden van Mid del-Zwak» werd de rekening over 1914 1915 goedgekeurd in ontvang op f 1131.121/2 en in uitgaaf op f 895.091/2, alzoo met een g'oed slot van f236.03. Do begrooting voocr 19151916 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f IIIO.561/2 met machtiging tot heffing van een dijkgeschot van f3 per H.A., zijnde f0.25 .minder dan het vorige jaar. Tot dijkgraaf van Middel-Zwake is herbe noemd dhr. J. Rijk. Rilland-Bath. Door den Minister is thans goedkeuring verleend aan het raadsbesluit dezer gemeente, om de Waterleiding naar Bath door te leggen, met buizen van 80 m.M., zoodat thans het dorp Bath ook van waterleiding zal worden voorzien. Tholen. Het Lokaultreincomité alhier (voorzitter Jhr. J. van Vredenburgh, secr. J. A. Snijder) heeft een vergadering uit geschreven tegen 2 Juni a.s. te St. Maar tensdijk. Tot deze bijeenkomst zijn uit- genoodigd de gemeente- en polderbestu ren, tevens verschillende hoofdambtena ren. Er zullen belangrijke inodedee ingem gedaan worden over een Lokaaltreinvcr- Binding door li^et eiland Thulen en over brugging van de Eendracht. Meliskerke. In don ouderdom van 86 jaar is alhier overleden de heer P. Wie- lemaker, in leven wethouder dezer ge meente. Serooskerke. tSch.) In de j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering, aldus lozen we in de ,,Z. N.", is besloten ook dit jaar de kermis te laten doorgaan. Treurig Geref. Kerken. Beroepen te Veenendaal A. Rolloos te Lekkerkerk; te Zalk en te Gaast-Piaam J. Dam, cand. te Zuid-Beijerland. Bedankt voor Ouderkerk aan den Usel door W. Veder te Zwolle. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten A. 11. Hilbers te Drachten. Ver. v. Chr. Onderw. in Ned. en Over z. B e z. Dinsdagmiddag is te Scheveningen de algemeene vergadering geopend van deze Vereeniging. De heer J. Th. Schreuder van Amsterdam presideerde. Op het podium hadden o.m. plaats ge nomen namens den Minister van Binnenl. Zaken cle hoeren De Bas, Referendaris aan de afd. Onderwijs, mr. J. A. Lisma, lid van den Haagschen Baad, en H. Bijleveld, oud-Voorzitter der Vereeniging en Inspecteur van Chr. Nat. Soh. Inplaats van den heer v. d. Haas, die verhinderd was, sprak de heer D. Kruys- wijk van den Haag namens de Regelings- Commissie een woord van welkom tot de vergadering. Na een lange redevoering van den heer Schreuder bracht de secretaris, de heer Steinerding ,het jaarverslag1 uit. Medegedeeld werd o.m., dat bij het hoofdbestuur het plan gerijpt is, om in dezen zomer een vacantieeursus in de Chr. Paedagogick te geven. Het zal al leen van de animo tot deelname afhan gen, of de proef zal gelukken. De heer J. Lens van 's Graveaihage hield een referaat over „Lezen op de Lagere School, in verhand met de aesthe- tische opvoeding uit praotisch oogpunt beschouwd." De lezing werd door debat gevolgd. Naar aanleiding van het Jaarverslag merkte de secretaris op, dat de ingeko men motie-Leerdam over de aansluiting van het Hoofdbestuur bij den Anti-Oor- lograad, hem aanleiding geeft zelf iets te zeggen over deze quaestie, die mis schien te veel tijd zou doen verloren gaan. De secretaris zegt dat het Hoofd- Bestuur, -meenende dat er hier brand te blusschen viel, en dat elk middel mis schien niet even deugdelijk over het pro en contra van aansluiting niet al te veel gedacht heeft. Moet er bij zoo veel schrikkelijks als nu gebeurt, niets worden gedaan? Als men door den Geest Gods het vuur dat in 's menschen hart nog gloort, ziet aangeblazen, dan aar zelt men niet lang, maar men is ver heugd over wat men ziet. Komt de Anti-Oorlograad in strijd niet ons Christelijk beginsel, welnu, dan is die band onmiddellijk verbroken, 't Hoofdbestuur erkent, dat het gehandeld heeft zonder raadpleging der algemeene vergadering, maar het kon niet anders. Namens het Hoofdbestuur stelt spreker dus voor over deze zaak niet verdei' te spreken en over te gaan tot de orde van den dag. (Bijval). Tweede Dag 26 Mei. Na opening werden door den Voor zitter verschillende mededeelingen ge daan. Ten eerste, dat de uitslag van de verkiezing voor een lid van het Hoofdbestuur was, dat uitge bracht zijn 611 stemmen, waarvan 10 blanco. Daarvan verkreeg de heer J. Hobma 435 en de heer Sohaafsma 160 stemmen. De lieer Hoblma wordt door den Voor zitter geluk gewenscht en welkom ge- heeten, waarna dc heer Hobma op het podium plaats neemt. Betreffende de Vacantieeursus in de paedagogiek weid medegedeeld, dat deze zal gehouden worden van 26 tol 31 Juli te Amsterdam. De indeeling is ongeveer als volgt Prof. dr. H. Bavinck 8 lessen over „De psychologie in verband met de op voeding." Prof. dr. L. Bournau 4 lessen over „Lichte stoornissen .in het psyebicoh le ven der kinderen en de invloed daar van op de opvoeding." Dr. P. J. Kromsigt 3 lessen over „Per soonlijkheid en opvoeding." Districtsschoolopziener W. Jansen 2 les sen over „Goethe en zijn paedagogie." Dr. F. J. .1. Buytendijk 2 lessen over „Oog en hand." A. J. Schreuder van Arnhem, 2 lessen over „Paedologie en geestelijke greei- verschijnselen" De cursus wordt Maandag 26 Juli ge opend. Er zijn 2 vrije middagen, voor vermoedelijk bezoek aan Rijksmuseum en Artis. Ook zijn er twee gezellige avonden belegd, in oen waarvan dr. J. R. Callenbach van Rotterdam zal spre ken over „Cats en Revius." Hot lesgeld is bepaald op f 10. Gerekend wordt op eenige financieele medewerking van de schoolbesturen ten einde den onderwijzers de deeli.ém.ing gemakkelijk te maken. Na afdoening van enkele huishoudelij ke zaken sprak de heer J. Pelser van 's Gravenhage over „het zingen op de lagere school, in verband met de aesthc- tische opvoeding uit praotisch oogpunt bezien. i 1 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2