J-erden de aanslag |ijken Omslag en Rurgel en L. 3 personen een hondenbelasting Ind. Telearammen. Aanbestedingen. i en de Deurloo sc hiet oefeningen it steeds worden daggen, geplaatst ieuwesluis, Ij hef Havenlicht, vervolg Zal deze iggen dus steeds oefeningen <wor- dan he' verbod van deze Ver te Artikel 43 dor latsblad No. 128), an ton hoogste van ten hoogste Êpvelhebber. |tnd enz., BROCX. 1 liddag werd in Inatinée- gegeven let, die zich hier frschillende gele- ;oede zijde heeft vond het bij de |dankbaar gehoor dat zoowel de litgevoerde num- Ider toehoorders |het vooral tegen ;er druk in de drie en daar er she kermis was, daarheen gaan, nin lust tot zin- Lat in den avond jdiedjes door de .nu hadden de Ier een enorme |k van den trein pelfs eenigc ver- ebrok hier ach- "dat zich gisteren Lgen voortbewoog fen de brugwach- zeggen, dat hij Ininuten aan een lel rijders was ge- I dit jaar dan ook erkt om van de genieten, "al zal menscli het genot tdbrand zeer ver dank ontvangen len f 1, voor ver- |en hebben zich neente gevestigde [laard, het zooge- op aanvraag te vrije kazerne zijn er'oevende Belgi- Iten ontvlucht, zij 1 aangebonden, lie Rands vergade- o.a. in zake het Spoorwegmaat- tot aanleg van Lid-Beveland ver- 1 te hebben, issie voor de In- Ln benoemd de den Dekker, L. L. I en werden voor tot 1 Mei 191(1 I bestemd om zit- |ide stembureaux, van Belsen. J. ^nse, A. Buteijn, J. T. Depondt, en C. Chamuleau, Lun aantal met 3 lioenid werden de Linde, A. Oele, de Regt. Iix voor de a.s. 1 sverkieizi ng w er- Iralg! ster,Ambtshalve Inger Wethouder heeren van der plaatsvervangers en Minderhoud, laats vervanger de ft Wethouder Ver- Ladslid Walraven, erse en Goense, aren Depondt en |s plaatsvervanger ühamuleau. I'handigdo de hter an eenige ingeze- J in dezb gemeente Ischikbaar te stel- |at hij dit verzoek ndelen, doch dat kg van B. en W. lat men op deze 1 zal ingaan doch Lng zal aaimemen 1 de grcvote kosten, eente ziullen voort- hiermede accoord. 1 wees er op dat I weer aan flarden |er plaatsing van en toezei.r) -ude wees nog op pn toren, hetwelk |r voorziening jbe- begrooting geld niet vóór Pinkster N. en St- Joosland. Dinsdagavond ge raakte alhier een strooldamp in brand, op de hofstede van P. Leerdam. Nadat men eeist had beproefd met emmers water de brand te blusschen. achtte de brand weer het noodig de spuit t laten aanruk ken. Gelukkig was er niet veel wind, zoo dat de brand bij de strooklamp bleef beperkt. Het stroo is verzekerd. De oor zaak is onvoorzichtigheid van kinderen, die met lucifers speelden. Poortvliet. Maandagmorgen kwam de landbouwer E. Kosten alhier tot de ont dekking, dat één zijner paarden uit de weid verdwenen was. In verhand met dezen diefstal werd dien middag geboeid uit Bergen op Zoom over gebracht de 17-jarige J. A. 8., wonende alhier, die getracht had het paard te ver knopen. Do beklaagde, die voorloopig in hechtenis is gesteld, heeft reeds bekend. M. Ct. Ned. Hen*. Kerk. Beroepen te Schoonoord. O. S. Jelkuna, cand. te Groningen. Aangenomen naar Ruinen. R. ten Kate te IdsegahUizennaar Yriezenveen, door J. A. v. Voorthuizen te Nijkeirkj naar Doesburg, door P. J. F. v. Voorst Vader te Nederhemert. Bedankt voor Rijssen. door P. Zandt te IJselmuiden. Geref. Kerken. Beroepen te Wolvega. H. Hummelen te Haarlemmermeer. Bedankt voor Drogeham, door dr. W. G. Barrenstein te Noord-Scharwoude; - voor UTk, door B. A. Knoppers te Ka- pelle-Biezelinge. (Hand.) Gemengd Nieuws. Ongelukken. De sergeant, clie Zondagnacht bij Tilburg door een auto werd aangereden, is aan de gevolgen over leden. Te Venlo is een 8-jarig knaapje onder de 'tram geraakt en terstond ge dood. Te Giessen-Nieuwkerk is de vrouw van een arbeider voor de stoep harer woning in de Giessen verdronken. Haar Tijk is door voorbijvarende schippers gevonden. Te Rotterdam is een man te water geraakt en verdronken. Hoewel men geruiinen tijd getracht heeft de levensgeesten op te wekken, kon slechts de dood geconstateerd worden. Te Nieuw Beyerland is een 18-jarige' metee- laarsjongen uit Bergen op Zoom bij! een vechtpartij zoodanig in de rechterborst verwond, dut hij per tram naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd moest worden. Te Rotterdam is een 70 jarige man, die de vorige week door een hand wagen was omvergereden aan de ver wondingen overleden.Tengevo'gie van schedelbreuk en inwendige kneuzingen is aldaar overleden een 66-jarig schil der. die door de tram. was overreden. De echtgenoote van den kastelein Ha verman uit Eesvecn is te Steenwijk onder de stoomtram geraakt. Haar rechterarm werd verbrijzeld en haar rechterbeen be schadigd. Den volgenden dag is de 39-ja- rige vrouw overleden. Te Wol Ier sum is een schoenmakersknecht bij het vis sollen in het Ter Posterdiep verdronken. Maandagavond heeft te Ileesch (N. Br.) een bloedige vechtpartij plaats ge had tusschen de zwagers H., bijgenaamd de wevers, en v. V., waarbij eerstge noemde, die een messteek dwars door dien hals kreeg,, hef met den dood moest bekoopen. Ook de dader was ernstig ver wond geworden. Een echtpaar uit Gro ningen was met een zoon naar de Leekster kermis geweest en zou per tram terug- keeren. Toen de tram het station binnen reed en nog in beweging was, stapte de vrouw op de treeplank, doch werd er door een heer, die ook mee moest, bij ongeluk af geworpen, wijl hij op haar rok trapte. De vrouw werd eenige oogen- blikken later dood van onder den wagen opgenomen. Zondag is aan de Belgische grens op den Sint Pietersberg een jonge Belg door een Duitschen schildwacht dood geschoten. Het lijk werd op Nederlandsch grondgebied gevonden Waarom'? Uit verschillende ge meenten verneemt men dat de S. D. A. P. het verzoek der rechtsche en liberale kiesvereenigingen om bij de a.s. stembus voor de gemeenteraden allo aftredendeti te laten zitten. Uit andere gemeenten, o.a. Schoterland, komt bericht, dat de S. D. A. P. zelve de andere partijien tot dat .„laten zitten" uitnoodigt. Vanwaar dat verschil? Wel eenvoudig, in die andere gemeenten hebben zij de meerderheid, doch te 'Schiedam en el ders meeneai zij een kansje te hebben, dus zijn ze daar tegen den Godsvrede. Maar zij hebben gelijk, vinden wij. Te Kaatsheuvel heeft gisteren een hevige heide- en boschbrand gewoed op de goederen van den heer Geluk. Ver scheidene hectaren wierden vernield, eer men het vuur meester wjis. Het spel van kinderen met vuur had den 'brand ver oorzaakt. Gemeentelijke politiek le VV o ens el. In de jongste raadszitting werd do lieer A J. H. van Lier als lid geïnstalleerd. De burgemeester zei daarna, volgens - de Aleierijische Ct. o. m. het volgende: Spr. uiit deze felicitatie met gemengde gevoelens. Wanneer hiji nagaat wat hier gebeurt, dan vraagt hij zich af of hij er wel goed aan deed een nieuw raadslid geluk te wenschen. Het is een deceptie, ©en teleurstelling voor de menschein die u afvaardigen. Tien jaar heeft spr. bijgewoond wat hier gebeurt. En als hij dan een verge lijking maakt met andere gemeentendan zou hij haast moeten zeggen, dat Woen- gel opfs tuk van verkiezingen een treu rige kroon gpant. Nooit heeft spr. zich met de politiek ingelaten, het is hem totaal onverschillig wie van de 11000 gemeentenaren wordt afgevaardigd. Maar ergelijk is de manier waarop die verkiezingen worden gehou den. Het lijkt wel een gekkemansdaad, waar 5 leden te benoemen zijn, worden L5 candidaten gesteld. Weet het volk wel wat het doet? Als er één plaats fce vervullen is krijgt men soms 5 candidatenlijisten. Tal van malen treft men tusschen de onderteekenaars van drie, vier lijsten dezelfde namen aan! Spr. had nooit gedacht, dat hij zicli niet moest schamen Burgemeester van Woensel te zijln. Het heeft veel wieg van kinderspel. Men- schen waaraan niemand ter wereld zou denken geeft men zijii stem. Er is echter nog meer vreemds. En dit punt geeft spr. aanleiding zich een oogenblik te steken in het wespennest dei- politiek. Er zijln een massa pamfletten uitgegeven, van allerhande soort. Wat daarin over personen gezegd wordt, laat spr. koud, maar in eenige werden zaken aangetast, die het noodig maken er tegen te protesteeren. In het eene leest hij: „De belasling nijpt de burgers de keel blauw, men zit er op te studeeren om bet nog erger te maken, de gemeente is een woestenij" en dergelijke uitdrukkingen meer. In een ander wordt gesproken van den bodemloozen put op het Raadhuis, waarin de belastingbetaler zijn gouden tientjes ziet verdwijnen". De Eindhovensche C'rt. heeft zich laten verleiden dein vojganden volzin te schrij ven: „dat om do toestanden, van Woensel gezonder en boter te maken de capaci teiten van Jansen (de burgemeester) ie kort schieten. Daarvoor worden menschen met grooter capaciteiten gevorderd". Alleen het laatste is waar, zegt spr., de rest is gelogen I Hij wilde dat hij de stem had van de pers, dan zou hijl aankondigen, dat de ver kiezing geen volledige is, maar dat we afgevaardigden moeten hebben, die de belangen der gemeente behartigen. Hij feliciteert als hij dat woord mag- gebruiken - den heer Van Lier en hoopt, dat hij waardig de ondankbare taak zal behartigen. Mobilisatie-huwelijk. Men schrijft aan de „N. Ct.": Hoe mobilisatie een huwelijk kan be spoedigen. leert ons de volgende geschie denis. Hij was onderwijzer eener groote Zuid-HoUandsche gemeente, welke ge huwden onderwijzers, die onder de wa penen zijn geroepen, volle salaris waar borgt en ongehuwden de helft. Zij on derwijzeres eener plattelandsgemeente. Van trouwen was echter nog geen sprake. Tot mobilisatie gelast 'wercL Teen wa ren in een ommezien de papieren in orde en binnen een paai' weken een twee tal ambtenaren in den echt verbonden, die anders wellicht betere tijdon zouden hebben afgewacht. Nu kon het evenwel niet beter. De vrouw immers is bij het onderwijs ge bleven en de jonge onderwijzer, die als sergeant bij een der infanterie-regimentein dient., geniet, behalve de soldij als zoo danig zijn volle traktement. Een slech ten tijd financieel dan maken de jonggehuwden derhalve niet door. Een hevige boschbrand is Maandag be Epe uitgebroken, vermoedelijk door het wegwerpen: van een brandende lucifer, in het bosch bij De Delle. Het vuur ver spreidde zich snel naar den kant van het Kamp e!n Tongeren, en had spoedig een oppervlakte van meer dan 190 H.A. den nenbosch en heide aangetast; groote ge deelten bosch vormden weldra een vlam menzee, en telkens vatte, zelfs op grooten afstand, ide" heide elders weer vlam. Be halve opgaand geboomte en heide, ge raakte ook weldra een groote hoeveel heid mijnnout, dat tor verzanding' gereed lag, in brand, benevens partijlen hout, bestemd voor een papierfabriek. Door allerlei middelen werd getracht het vuur te stuiten, wat eerst na vele uren eenig gievolg had. Laat in den avond was men het vuur in zooverre meester, dat slechts nog hier en daar de heide smeulde, waarbij den geheel en nacht die wacht gehouden is. De Koning van Grieken land. Er is een ongunstige wending in de ziekte van den Koning van Grieken land gekomen. Gemeld wordt, dat Prins George van Griekenland in gezelschap van twee Fransche professors van Paiijis naar Athene is vertrokken. Een telegram uit Athene meldt, dat prof. Krauss uit Berlijn naar de Grieksche hoofdstad is ontboden. Spoorwegongeluk. Teen eer gisterenavond in een militaire trien, die tusschen Jettingen en Burgau stilhield, door landlieden liefdegaven en bloemen geworpen werden, reed een personentrein in de menigte, waarbij vier menschen ge dood, zeven zwaar en verscheiden andere licht gewond werden. linkeroever van de boven-Weichsel duurt de strijd ook voort. De vijand heeft blijk baar versterkingen gekregen. De pogingen van den vijand om tot offensief over te gaan, werden verhinderd, en de tegen standers leden groote verliezen. Aan het Galicische front van Jaroslaf tot Prze- mysl werd de strijd aan beide oevers van de San hervat. Aanzienlijke troepen machten, die het offensief hervatten, wer den door ons artillerievuur verstrooid. Bij Bow.tsjitsj namen wij meer dan 1000 man gevangen, benevens 20 officieren. Ten Z. van Stryj hebben gevechten van plaatse lijken aard plaats gehad. ST. PETERSBURG, 26 Mei. Uit Peking wordt gemeld, dat het Chineesch-Japan- sche verdrag Dinsdag is onderteekend. CALAIS, 25 Mei. Generaal d'Amade is uit de Dardanellen te Parijs aangekomen. PARIJS, 21 Mei. (O'Loieel). Communi qué van 11 uur. Ten noorden van Atrecht maakten wij heden door onze aanvallen belangrijke vorderingen. Wijl hebben het vooruitspringend gedeelte van een groot veldwerk genomen en een ander werk bestormd. Ten noordwesten van Angres hebben wij een loopgraaf van 1 K.M. lengte verder naar hot zuiden genomen, ten oosten van den weg AixNoulctte Soucliez. LONDEN, 26 Mei. Hét nieuwe minis terie is als volgt samengesteld: Asquith, eerste minister; Lunsdownc, minister zon der portefeuille; Sir Stanley Buckmas- ter, lord kanselier; Ciewe, president van den Private Council; Cut zon, lord zegel bewaarder; MacKenna, kanselier van de schatkist; Sir John Simon, Binnenland- sche Zaken; Sir Edward Grey, Buiten- landsche Zaken; Bonar Law, Koloniën; Chamberlain, secretaris voor Indië; Kit chener, minister van Oorlog; Lloyd Geor ge, minister van Oorlogs-munitie; Balfour, Admiraliteit; Runciman, Handel; Long, governement board; Churchill, kanselier van het Hertogdom Lancaster; Birrell, se- cietaris voor Ierland; MacKinnon Wood, secretaris voor SchotlandSelborne, Land bouw; Harcourt, commissaris van Open bare Werken; Henderson, Openbaar On derwijs; Sir Edwaid Carson, Attorney generaal. LONDEN, 26 Mei. In de Dardanellen maakte de eerste. Fransche divisie op 21 Mei belangrijke vorderingen en is nu dicht bij de Turksche loopgraven. De vip and heeft een krachtigen aanval op de Indische brigade gedaan en wist tijdelijk voet te krijgen. Door een tegenaanval wier- den de Tlirken teruggedreven, waarbiji zij 500 man verloren. Er werd ëen wapenstil stand toegestaan onv de dooden te be graven. Meer dan 3000 lijken liggen dicht bij onze loopgraven. Be Fianschen heb ben samen met de Engelsche vlootdivlsie belangrijke vorderingen gemaakt in den nacht van 24 Mei, waarbij' ziij slechts geringe verliezen leden. Ook de territo riale divisie ging vooruit. De nieuwes linie is thans versterkt. LONDEN, 26 Mei. Het Amerikaansche stoomschip „Nebraska" is door een Duit schen onderzeeër in den grond geboord. HOEK VAN HOLLAND, 26 Mei. Het van Liverpool binnenkomende Engelsche s. s. Lmber rapporteerde, dat het bij liét lichtschip Noord-Hinder door twee duik- booten is achtervolgd. ST. PETERSBURG (Off.), 26 Mei. Over het geheele front aan de Dubitza hadden op 23 en 24 dezer gevechten plaats, welke nog aan den gang zijn. Aan den AMSTERDAM. Door bemiddeling van de Javasche Bank is weer f 50.000 uit Indië gekomen ten behoeve van het Kon. Nat. Steuncomité. DEN HAAG. De commissie van rap porteurs in de Tweede Kamer voor het ontwerp suppl. begrooting (tijdelijk ge zantschap bijl het Vatikaan) heeft heden morgen in het gebouw der Tweede Kamer haar eerste bijeenkomst gehouden. ARNHEM. Gistermiddag is een auto in botsing' gekomen met een sleperskar. De auto vloog tegen een boom en de inzit tenden, een dame en een 20-jarig jong- mensch sloegen er uit. Hun toestand is zeer zorgelijk. De chauffeur is mindelr ernstig gewond. WEENEN, 25 Mei. Officieel uit het groote hoofdkwartier Aan de grens van Tirol en Karinthië zijn hier en daar betrekkelijk kleine vij andelijke afdeelingen, voornamelijk Alpen jagers, de grens overgetrokken. Toen zij op onze stellingen stietten en er op hen gevuurd werd, zijn zij teruggekeerd. ROME, 25 Mei. Een Italiaansch commu niqué geeft een .overzicht dier operaties op 21 Mei in de districten Carnia en Friuli. Opl d e grens van Carnia opende de Oostenrijksche artillerie om zeven uur in den avond van 23 Mei zonder resul taat het vuur tegen onze posities. Op 24 Mei bombardeerde onze artil lerie de stellingen, door de vijandelijke ar tillerie bezet. Langs de grens van Friuli rakten onze troepen overal op in het vijandelijk grond gebied en vonden sleohls zwakken tegen stand. De Caporetta-hoogten tusschen Indrio en de Jgonzo, Cormons (ten W. van Görz), Versa, Cervignano en Tezzo wer den bezet. De vijand trok t erug de bruggen vernie lende en de huizen in brand stekende. Onze -torpedojagers openden het vuur tegen een vijandelijk detachement te Porte Buso en zetten troepen aan land. Er wer den zeventig Oostenrijkers gevangen ge nomen, die naar Venetië zijn overgebracht. Onze verliezen bedroegen één doode en enkele gewonden. MIDDELBURG. In de hedenmiddag te twee uur gehouden vergadering van de Vereeniging tot Bevordering van den Dienstbaren Stand, werden aan de vol gende dienstboden, wegens trouwe, lang durige dienstvervulling diploma's en be looningen uitgereikt Wegens 25-jarige dienstvervulling aan Francina Cornelia de Fluiter bij G. G„ Ruitenbeek en Antje van den Brink bij ds. De Ligt. Wegens 10-jarige dienstvervulling aan Cornelia Reijnhout bij mevrouw Doorn bos Neeltje Klara Verstrate bij mevrouw 'tHart; Elisa Johanna Kroes bij mevrouw Umland; Maria van Zweden bij mevrouw Augustijn Kraijsse; en Maria Allegonda van Riet bij wed. Compaan. De uitreiking geschiedde bij monde van den voorzitter ds. H. Jonker, die de meis jes er op wees, dat zij deze onderschei ding te danken hebben aan hare trouw en standvastigheid, twee eigenschappen welke het tegenwoordig geslacht niet al gemeen eigen zijn. Ieder der meisjes werd afzonderlijk toegesproken dooi) spreker en fcaar Gods besten zegen voor de toekomst (toegewensciht. Na de dames voor hunne aanwezigheid bedankt te hebben, sloot ds. Jonker dit deel der vergadering. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht, uit hetwelk bleek, dat de con tributies iets gedaald zijn. De rekening sluitende met een goed slot van f362.46 werd goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden ge kozen de heer P. Keg en Jonkvrouwe v. Doorn. GOES. Hedenmiddag is een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van de Ver. Zuid-Beveland „het Groene Kruis", onder voorzitterschap van dr. Kolfi' van Oisterwijk. Vertegenwoordigd zijn 18 afdeelingen. De voorzitter heet na opening welkom dr. Fleischer uit Winterswijk, die als voor zitter van de Alg. Ver. Het Groene Kruis de vergadering zal bijwonen, en dan aan den Staf van den commandant in Zeeland toegevoegden officier van gezondheid Velt huis, en wensclit het afwezige bestuurs lid Lewe van Nijenstein spoedig herstel toe. De heer Velthuis begint met het voor stel van het Hoofdbestuur der Ver. Zuid- Beveland „Het Groene Kruis" tot oprich ting van een organisatie belast met de vrijwillige hulpverleening aan zieke en gewonde militairen, toe te lichten. (We herinneren hierbij aan de uiteenzetting van het voorstel, die we dezer dagen reeds publiceerden). Spr. legde er den nadruk op, dat vrijwillige hulp zoozeer aan te bevelen is. Als de afd. zich be reid verklaart mede te werken moet ze, om te kunnen werken onder bescherming van de conventie van Genève, erkend worden als tak van den Geneeskundigen dienst in oorlogstijd. Wat eventueele sa menwerking met het Roode Kruis betreft, de laatste organisatie heeft toegezegd, dat ze nimmer in de plaats van eenige andere organisatie zal treden, maar op eigen terrein zal werkzaam blijven. Spr. geeft een beschrijving van de in richting en Me wijze van werken van den m.l. geneeskundigen hulpdienst te vel de, en noemt op wat er van de vrijwil lige hulpverleening gevraagd kan worden. Spr. zegt ten slotte, dat generaal Tonnet, die te dezer plaatse vertoeft, bereid is desverlangd ter vergadering inlichtingen te verschaffen omtrent deze zaak. Op een desbetreffende vraag wordt ge antwoord, dat voor hulp bij de transport colonne een minimum leeftijd van b.v. 18 jaar gesteld dient te worden. Bovendien is grondige keuring der jongemannen zeer gewenscht. Men zal echter in den regel jongemannen van ruim 30 jaar krijgen. Dekking va n eventueele meerdere uit gaven moet door elke afdeeling afzonder lijk geregeld worden. De heer Fleischer geeft vervolgens een uiteenzetting van de verhoudingen van het Groene Kruis tot het Roode Kruis. Spr. wijst er op, dat net wel eenigszins moeilijk is hulp te aanvaarden van de Ver. Zuid-Bev., die op het punt staat ontbonden te worden. Wordt zie Inderdaad opgelost, dan zéurlen de nieuwe Prov. Ver. of de afzonderlijke afdeelingen het werk Kunnen overnemen. Een andere op lossing is, dat de Zuid-Bevelandsche Groene Kruis afdeelingen elk een afgevaar digde kiezen, die zich aaneensluiten als een comité van het Ned. Roode Kruis, bestaande uit 20 personen, die. den ar beid doen gerugsteund door de afd. die hen hebben afgevaardigdDit comité, dat onder leiding van het Roode Kruis zon werken, zou ook een paar leden kunnen afvaardigen naar de Roode Kruis- vereeniginigen, om- ook eenige medezeggen schap te krijgen. De onafhankelijke Roode Krais-comitó's stel dat hier opgericht werden zlouden voor den ar' e'd van hel Groene Kruis niet bepaal T bevorderlijk zlijn. Be ter is het. dat uit de G. K. afd. een comité Van het R. K. voor Zuid-Beve land wordt opgericht. Na lange discussie machtigt de verga dering met 30 tegen 9 stemmen het hoofd bestuur om z'n voorstel zooals dat reeds gepubliceerd is verder uittewerken en voor te bereiden, opdat de zaak straks weder in een algem. vergadering bespra ken worde. Een voorstel dr. Ccenen om de vol gende vergadering, waarin over de al of niet ontbinding der afd. zal worden beslist wordt met 34 tegen 5 stemmen verworpen. Mei. 31 Breda, werken aan gebouwen op de spoorlijnen VlissingenEindhoven, EindhovenBelgische grens, Rosen- daal—B. grens; TilburgB. grens. Bureau hoofdingenieur A. J. Buis, Sectie-ingenieur Sophiaslraat 37. Juni. 3 Krainingen, vernieuwing houten heu len, Waterschap. 4 Wissekerke, waterkeerende werken Anna Fri sop older. Aanm. 28 en 31 Mei, 10 uur. Idem Ylietepolder. 4 Borssele, Zinkwerk en steenbestorting aan den polder Borssele. Raming f15800. Aanwijzing 31 Mei en 2 Juni. 5 Walzoorden, zinkwerken waterschap. Ailerlsi. Spreek je meers taal! ■Motto: „Als je maar durft!" De lieve lent.' komt aangesneld. De \-roege vogels fluiten. En als de zon weer schijnt op 't veld. Verlangen wij naar- buiten. We rusten uit van 't daaglijksch werk, Met vriend, vriendin, of kennis, In rast, die blij maakt, frisch en sterk. Dat is: we spelen tennis. We spoeden ons van overal Naar- gras, cement of asphalt. Waar van 't raket de vlugge bal Op 't harde „koorgt", of 't gras valt. En luide klinkt het wijd en zijd, In 't „Engelsch" ja, zoo heet 'tl Van „Aag joe geddie? Jesl 01 [gijt 1 Joe pleet dis set? IJ pleet it!" En als de knaap in tentje bij De meisjes zit dan fleurt ie, Maar straks weer juicht het ventje blij Van „Fogit.ie!" of van „Ssseurrrtie!" Wij zeggen „Keem!"' liier, omdat „Spelt," Zoo gek klinkt. 'k Wil niet vitten, Maar 'k vraag je toch, hoe denk je wel, Dat „Game!" klinkt voor de Britten? „Gelijk!" „Klaart" „Uit!" klinkt [niet gekleed, En „Mooie hal!" zeg dat niet! Zeg: „Geddie!" „Djoezz!" en „Out!" [„Wel pleett!" Want dat klinkt lang zoo plat niet. Als Hollanders in Holland met Elkander Hollandsch spreken, Dan ve j' dat „gek'' o! minder net Is 't zoo niet, welbekeken? „Och, 't Engelsch valt zoo mak'lijik, [heusch, Je kunt het haast niet laten", Zoo zeggen ze, „had ik 'de keus. 'k Zou altijd Engelsch praten!" Daar komt een Engelschman o, [schrik! Ze moeten Engelsch spreken! Nu zie je in een oogienblik De heele club verb leek en Ze stotteren, en ieder schijnt Den Engelschen te mijden; Ze sluipen weg, en 'teerst verdwijnt, Wie 't hardst heeft op staan snijden Nu van de Fabel de Moraal: (Dit Rijm is pedagogisch) Al wat vertaalbaar is, vertaal! De rest niet. Is 'tniet logisch? Zeg „301", „40!" Jij serveelrti!" Desnoods (Maar niet: „Jy surraftl") Je zult eens zien hoe gauw je 'm leert Je moers taal!Als j' maar durruft! (CHARIVARIUS in de Nieuwe Groene.) Landbouw en Vsetaolt De S t a a r t in e e s. De verschillende meezensoorten, die onze bosschen, boomgaarden, ons kreupel hout en tuinen bevolken, worden door geen andere kleine vogels in fraaie klemr- schakeering en in vlugheid en bevallig heid van beweging, overtroffen. Wie onzer kent niet de koolmees met zijn vlugge en toch zoo vaste bewegingen, de kleine, blauwe mees met haar schoone, helderblauwe kleuren en het baard mannetje, wiens s hoone kleurenparel grijs, fluweelzvart, kaneelkleurig en zacht-rozerood altijd weer onze oogen boeien? Minder bekend is de staartmees. Dit kleine vogeltje met zlijn langen staart, langer dan zijn overig lichaam, komt in ons land algemeen voor. Toch is zij over het algemeen weinig bekend. Door haar kleinheid en haar verbo'gei leveng- ivijze valt zij niet zoo zeer in het oog. De staartmees bouwt een zeer kunstig nest, doorgaans in den gaffel van een tak. De buitenste wanden van het nest worden saamgevlochten an mosvezeltjes, insectenspinsel en z;w aradraadjes. Om haar nest onvindbaar te maken, bekleedt de staartmees bet van buiten met de zelfde mossen als er groeien op den boom, welken zij voor haar nestelplaats uitkoos. Van binnen wordt het nestje ge voerd met veertjes, haar, dom en wol. Het bolvormig nest heeft het vlieggat van voren en wel in het bovenste ge deelte. Het bouwen van het nest kost de staartmees heel wat arbeid, twee a drie weken duurt de bouw, waarbij het mannetje het wijfje krachtig ondersteunt. Is eenmaal de woning klaar, dan be gint het wijfje met het leggen der eitjes, de feierste maal legt zij 9 tot 12 eitjes, soms stijgt dit aantal tot. 17. Het tweede broedsel telt niet zooveel eitjes. Natuur lijk zijn deze eitjes zeer klein, zij heb ben een heel dunne schaal en deze ver toont op witten grond een aantal roest kleurige stipjes. Zijn de jongen uitgeko men, dan breekt er voor de ouders een tijd aan van rusteloozen arbeid. Het wil

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3