Zendingsdag van de Classis „Goes" der Ger. Kerken. Uit de Provincie de op vele plaatsen voorgevallen betoo- ginge/i tegei den oorlog g. oaten omvang hadden in weerwil van he1 verhol van de overheid. Van het Oostelijke ge vechtsterrein. Wij lat'n hieronder drie mededeolingen volgen: een Russische een Poolsche en een Oostenrijksche. Wan neer men ze gelezen heeft, zal men, als naar gewoonte, vragenwie verliest er nu eigenlijk? Het bericht uit Petersburg luidt: In den loop van den 20sten en in den ochtend van den 21sten is de druk van den vijand tegen het front in Galicië eenigszitis in kracht verminderd. In ver schillende sectoren nam de vijand een verdedigende houding aan. Aan den lin keroever van den benedenloop van den San ondernamen onze troepen van de samenvloeiing met de Weichsel af het offensief. Zij namen do dorpen Krawce, Burazi, Przyswoz en Kaïnerale en sloe gen een tegenaanval des vijands in de richting van Niske af. Ook vermeester den wij het dorp fgnace aan de rivier Lubaszuwka. Ten 0. van Sussakow hou den de verbitterde aanvallen van den vij and aan. De vijand slaagde erin een ge deelte van de loopgraven van een onzer regiemnten te nemen Bij onze tegenaan vallen maakten wij daar omstreeks dui zend gevangenen. Aan het overige front in Galicië krijgen de aanvallen van den vijand, die ontzaglijke verliezen geleden heeft, een meer op zichzelf staand ka rakter. De v'oornaamste pogingen Van den vijand Waren op 20 dezer geconcentreerd in de streek tusschen de rivieren Tysrne- nica en Stryj. waar wij in de buurt van Slonsko eenige honderden gevangenen na men. Bij het dorp Zovadow gaven zich twee compagnieën van den vijand over. In de streek van, Sjawli blijven wij de Duitschers aan den linker oever van de de Windau en de Wanta in het nauw bren gen. Aan den linker oever van de Weich sel is de vijand volkomen passief. De vijand is bjj Opatof verslagen. Uit W e e n e n luidt het berichtDe aan vallen van de Russen ten oosten van Jaroslau en aan den boven-Dnjestr zijn, als tot dusver, onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook een nieuwe poging van de Russen om 'dj Bajan ten oosten van Gzernowitz over den Pruth te komen is mislukt. Bij de gevechten in het bergland van Kielce zijn 1800 gevan genen gemaakt. En eindelijk te Berlijn ontving men de volgende officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In de streek van Sjawli hebben wij den noordelijken vleugel van de Russen aange vallen en hem verslagen. 1600 gevangenen en zeven machine-geweren waren de buit. Een tegenaanval van den vijand 's nachts mislukte. Aan de Doebissa zijn vrij sterke nachtelijke aanvallen van de Russen af geslagen. Duizend gevangenen bleven bij ons achter. Ook ten Z. van de Njemen mislukte een nachtelijke aanval van den vijand. De 75-jarige landbouwer, Jacob Lin ker, uit Kosachen (Fr.) was door 1de Russen in het laatst van Augustus 1914 krijgsgevangen gemaakt. Sedert werd hij voor het Russische leger gebruikt en deed dienst als wagenknecht. Bij het bezoek van den Tsaar aan een lazaret, vroeg Linker als oud man. die ook de oorlogen van 1866 en 1870/71 mee had gemaakt, van den Tsaar verlof om naar Duitsch- land terug te keeren. Dit verzoek viel tn goede aarde, want Linker is nu, zijn paard en wagen meenemend, in zijn woon plaats teruggekeerd. N. R. Ct. De actie tegen de Darda nelles Een Engelsc.he communiqué aangaande de operaties aan de Darda- nellen zegt, dat de Frausche eu Engelsche troepen aanzienlijk terrein wonnen en nieuw ingenomen stellingen versterkten. Alle Turksche aanvallen werden afgesla gen. De Turksche verliezen bedragen 7000 man, van wie 2000 werden gedood. De Engelsche verliezen bedragen niet meer dan 500 man. Bij St. Gallen kwamen meer dan twintig Italiaansche Alpenjagers in volle uitrusting over de Zwitsersche grens om zich te laten interneeren. Over den Mu- rettopas vluchten tal van Italiaansche families uit het Alpengebied van Lombar- dye. Padua zal het Italiaansche hoofdkwar tier worden. Sociaal-democraten in staatsdienst. Tot dusver waren in de Pruisische en Hessische werkplaatsen, die bij do sociaal-democratische arbeiders partij waren aangesloten. Door den oorlog is hierin, evenals in vele andere staats bedrijven, verandering gekomen. De spooi- wegdirectiën hebben aan de vertegen woordigers van den Duitsehen Metaalarbei dersbond meegedeeld, dat arbeiders en handwerkslieden, die tot de sociaal-demo cratische partij behooren, in de spoor wegplaatsen geen moeilijkheden zullen ondervinden. Er zijn 3000 burgers van Italiaan sche nationaliteit tusschen Polo en Dig- hano in hechtenis genomen en naar Leit- marits, in noordelijk Bohemen, gebracht zijm. Men ziet bij dezen uittocht van boeien hartverscheurende toon eden. Vrouwent kinderen en oude mannen worden eiken dag in veewagens naar verre plaatsen weggevoerd. Alle winkels en restauraties zijn gesloten en de huizen door Hongaar- sche en Bosnische troepen bezet. In Triest moeten alle mannen die tusschen 1872 fen 1897 geboren zijin en nog geen dienst hebben gedaan, zich bij de militaire over heid aanmelden. De toestand in Kameroen. Li de „Taglic-he Rundschau" schrijft dr. Paul Rohrbach, dat hij langs een gehei men weg een brief uit Kameroen gekregen heeft, die gedateerd is van 4 April. Daarin leest men o.a.: Weet men in Duitschland, dal onze troe pen onlangs in het Noorden bij Bare, hij het eindpunt van de de Manenkoeba-spoor- lijn dc Engelschen aangevallen en op Nkangeamba teruggeworjien hebben Vier honderd man van ons stonden tegenover achthonderd Engelschen. De Engelschen moeten meer dan tweehonderd man ver loren hebben. Zij vreezen blijkbaar, dat onze troepen langs den spoorweg zullen oprukken en misschien Duala zouden kan nen aanvallen. Kribi is daarom door de Engelschen ontruimd en zoowel de En gelsche als Fransche troepen, die daar lagen, zijn naar Duala verplaatst. Voor Kribi lag kort geleden nog een Fransche kanonneerboot. Onze troepen hebben de plaatsen aan de Batanga-kust (de kust van Zuid-Ka meroen) weer bezet. Slechts Kauipo is nog in handen van den yijand en versterkt. Daar vinden voortdurend kleine gevech ten plaats. Van Ojem uit (dat in den Zuidelijken driehoek van Nieuw-Kameroen ligt) en dat wij wegens het aanrukken van sterke vijandelijke troepen moesten ontruimen, zijn de Franschen op Ambam aan gemar cheerd, werden echter door ons versla gen en moesten naar Ojem terug. In oud- Kanieroen staat het in het algemeen zeer goed voor ons en we zullen het ook ver der goed kunnen houden. Voor het vol gende half jaar en langer nog behoeft men zich bij ons niet bezorgd te maken. De proviand wordt langzamerhand schaarsoh, maar we kunnen ons nog lang behelpen met levensmiddelen uit het land zelf. De Engelschen zien zelf in. dat het hun niet gelukken zal het binnenland te veroveren. Ze kunnen niets anders doen dan de grenzen en de kust blokkeeren, zoodat we niets van buiten krijgen. De oude Engelsche taktiek van uithongeren eener gansche bevolking. De ambassadeur Avarna te Weenen heeft aan Burian, den minister van buiten- landsche zaken, de volgende verklaring doen toekomen Weenen, 23 Mei 1915. Gevolg gevende aan de bevelen van Z. M. den Koning, Zijn verheven Sou- verein, heeft de ondergeteekende, ambas sadeur van Italië, de eer aan Zijne Ex cellentie, den minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hangrije, de volgende mededeeling te doen toekomen: Reeds den 4den van deze maand is aan de Keizerlijke en Koninklijke Regeering mededeeling gedaan van de ernstige be weegredenen, waarom Italië, vertrouwen de op zijn goed recht, zijn tractaat van bondgenootschap met Oostenrijk-Hongarije, dat door de K. en K. Regeering geschon den was, nietig en voortaan van geen gevolg verklaarde en zijn geheele vrijheid van handelen hernam. Naardien is de Regeering des Konings vast besloten met alle middelen, waarover zij beschikt zorg te dragen voor de beveiliging der Italiaan sche rechten en belangen. Zij zal niet tekort schieten in haar plicht om tegen elke tegenwoordige en toekomstige bedreiging de maatregelen te nemen, die de gebeurtenissen haar tot vervulling van het nationale streven voor schrijven. Z. M. de Koning verklaart, dat Hij zich van morgen af in staat van oorlog met Oostenrijk-Hongarije beschouwd. De ondergeteekende heeft de eer tezelf- der tijd aan den minister van buitenland sche zaken mede te deelen, dat de pas poorten heden ter beschikking van den K. en K. ambassadeur te Rome gesteld zullen worden en dat hij Z. E. dank zal weten, indien hem ook de zijne overhan digd worden. w.g. AVARNA. Het bericht, dat de Vaticaansche di plomaten gedurende den oorlog niet in Italië kunnen blijven, is van iederen grond ontbloot. Caruso, de zanger, en Puccini, de componist, hebben beiden hun villa voor het Roode Kruis beschikbaar gesteld, en Gabriele d'Annunzio wil als gewoon zee soldaat dienst nemen. De Turksche regeering heeft, volgens een bericht uit Engelsche bron, alle Ita lianen verboden uit Turkije te vertrekken. Op overtreding staat de doodstraf. Italië en de.Dardanellen. Uit Athene wordt aan de Kölnische Volks- zeitung gemeld, dat de Italiaansche regee ring 80,000 man ter beschikking zal stel len voor deelneming aan de krijgsver richtingen tegen de Dardanellen en deze ook met een vlooteskader zal ondersteu nen. De troepen moeten zich .reeds in de Egeïsche Zee bevinden. WEENEN, 24 Mei. Onze vloot heeft in den nacht, volgende op de oorlogsver klaring, van 23 op 24 Mei krijgsverrich tingen tegen de Oostkust van Italië tus schen Venetië en Barletta ondernomen. Op tal van plaatsen heeft zij met goed gevolg punten bescholen, die uit een militair oogpunt van beteekenis zijn. Tege lijkertijd hebben onze watervliegtuigen bommen geworpen op de luchtballonberg plaats te Chiaravallo, op de militaire ver sterkingen te Ancona en het tuighuis te Venetië, waardoor zichtbare schade en brand zijm veroorzaakt. LONDEN, 24 Mei. Een aanval van Oos tenrijksche strijdkrachten ter zee en in de lucht op Porto Corsini, Ancona en Barletta zijn alle afgeslagen. ROME, 24 Mei. (Officieel). Een Itali aansche torpedojager is Porto Buso, op een klein eiland bij de Oostenrijksche grens gelegen, binnengeloopen, heeft de kade vernield en een aantal motorbar kassen in den grond geboord. Twee sol daten zijn gedood en een aantal gevan genen gemaakt. De twe Oos emijks Te vliegtuigen die het tuighuis t Veneti'1 aanvielen, hebben 11 bommen geworpen. Zij hebben geen ernstige schade aangericht en werden ge makkelijk verdreven. Een en ander van de Emde n. De Einden verkeerde op zijn roemruch tige strooptochten ook dikwijls in moei lijkheden, als de voorraad steenkolen op raakte. Het gebeurde eens, dat in plaats hiervan copra (stukken gesneden, ge droogde kokosnoot) als brandstof werd benut en wel met goed succes. De copra was te voren buitgemaakt van een En- gelsch schip. Wel was de voorraad vlug opgestookt, doch deze tijd was weer vol doende om nieuwen voorraad steenkolen buit te verklaren. Te Parijs zijn 350 Belgische kinde ren ui' de Yserstreek aangekomen. Eenige van deze zijn wezen, van anderen weiger den de ouders hun huizen te verlaten en het bebouwen hunner akkers onder het vuur van den vijand op te geven. Maandenlang hebben deze kinderen te midden der ruïnes geleefd en zelfs bij de soldaten in de loopgraven. Sedert het offensief der Duitschers en Oostenrijkers in West-Galicië, dat op 1 Mei is begonnen, bedragen de Russi sche verliezen volgens hooggeplaatste of ficieren zoo meldt het Berliner Tage- blatt 300.000 man aan gevangenen, gewonden en dooden. De grootste verlie zen werden geleden door het derde leger onder Dimitrief, en het achtste onder Broesilof. Uit den brief van een Fransch sol daat bij Dixmuiden aan zijn ouders: Wij kregen versterkingen. Moge dit het signaal voor het offensief zijn. 0, het geluk van borst tegenover horst te staan, bajonet tegenover bajonet! Die dag zal een feest dag zijn voor uw kleine Pippo. En na de krachtige jacht door België, na het nood zakelijk oponthoud voor Luik en de Maas... den Rijn, de Rijn eindelijk vrij. De Zendingsdag, op 2de n Pinksterdag door bovengenoemden Classis uitgeschre ven, is in alle opzichten uitnemend ge slaagd. Het kostelijke lenteweder had een groo te menigte (circa 1400) bijeengebracht, op het schoone terrein achter de hofstede ..Welgelegen" van den WelEdelen heer A. M. Peman Kakebeeke. Ds. Doekes sprak, na gebed, het ope ningswoord. Ds. Oudkerk van Kralingen, sprak over „Pinksterleven". Wanneer wij tot u spreken over Pink sterleven, aldus spr., dan denken wij aan 't Zendingsbevel in 'sHeeren Kerk. Op den Pinksterdag werd 's Heeren kerk losgemaakt uit de windselen des O. T. en de middelmuur des afscheidsels ge broken. De milde stroomen van levend water vloeiden van onder den dorpel des heiligdoms in 't Zion Gods, om van daar uit met hun genezende kracht te Vlieten naar 't voorste Galilea en uitmonding te zoeken in de volkerenzee der Heidenwe- ïejd. De Geest Gods openbaart de levens volheid in Christus. Hij kroont het Werk der Zaligheid, waardoor des Heeren Kerk zich in haar levens weelde aan ons oog vertoont. Gelijk de residentie „Kedoe" met de hoofdstad „Ma,gelang", om haar natuurschoon Java's 'Arcadie wordt ge noemd, zoo kan de kerk des Heeren in geestelijken zin de Paradijshof dei- wereld heetcn. Waarom werd zij met het frisse he leven des Ge-es (es begiftigd? Om 't Evangelie des kruises wereldkun dig en de kerk tot wereldkerk te maken. Het Pinks'.erleven openbaart zich: le. in Zendingsliefde; 2e. in Zen ding s- goed; 3e. in Zendingsvrucht. Zending onderstelt verwijdering. Waar geen afstand is, zendt men niet. Zoo ver- keeren de Heidenen en Mahomedanen in een staat van verwijdering van God. Zij zitten in 't land der duisternis en der schaduwen des doods, vervreemd van 't burgerschap Israels en vreemdelingen van de verbonden der belofte. Spr. tee kent den treurigen staal der Heidenen, door o.a. te wijzen op 't Animisme, dat zich openbaart in Feticisme en Spiritisme. Voorts wijst hij op den 'machtigen invloed van het Mohammedanisme, hetwelk een hoogere openbaring stelt boven de Heilige Schrift en Mohammed beschouwt als de hoogste Profeet. Door het laatste artikel van de Mohaimnedaansche geloofsbelijde nis dat handelt over het noodlot, wordt hun gansche levens- en wereldbeschou wing beheerscht. De Islam zoekt 't Hei dendom te overvleugelen en onze Zen ding met vruchteloosheid te slaan. Wan neer wij nagaan, welk een liefde God ons heeft bewezen in de Zending van den Zoon en den Heiligen Geest, hoe be taamt het ons dan in liefde tot de Zen ding te ontvlammen Er is eens gezegd: „De macht Van den Islam ontsproot uit de asch van een uit gestorven Zendingsijver. Daarom wekt spr. in de 2de plaats op tot het krachtig drijven van Zending. Die ijver moet voortkomen uit het bevel des Heeren ons gegeven in Matth. 28. De kerk van Antiochie is ons hierin ten voorbeeld. Onze ijver moet zoo groot zijn, dat elke kerk er naar moet staan, om, gelijk Yoetius het ergens zegt: geloof, moed en middelen te verkrijgen, om zelf als izendende kerk op te treden. Alle hulpmiddelen moeten in de vreeze des Heeren worden aangegrepen om den nood der Heidenen te lenigen. Die Zendings ijver moet uitkomen: in gebed. Van de kerk van Antiochie staat geschreven Toen vastten en baden zij. Zoo moet ook het gebed bij ons geen bjjzaak. als het aanhangsel van een boek zijn, maar num mer één op ons Zendingsprogram. 2e i n organisatie. Zij moet uitgaan van den kerkeraad. Deze moet leiding aan de Zaak der Zending geven. Er moet op gewezen worden in den dienst des Woords, op Catechisatie, in de School. De Zendingslectuur moet worden ver spreid en onderzocht. 3de in gaven. Een gierigaard kan niet ijveren voor de Zending. Hij beschouwt alle kleine en groote uitgaven als verlies. Doch wie kent de macht van het kleine niet in ons kerkelijk leven. De Iloere heeft den blij- moedigen gever lief! Eindelijk staat spr. stil bij de Zendings vrucht. Men kan spreken van Zendings vrucht met 't oog op 't arbeidsveld onder de Heidenen en in den kring van ons kerkelijk leven. Ook in dit opzicht is Salomo's woord toepasselijk„De ze genende ziel zal vetgemaakt worden en wie bevochtigt, zal ook zelf eens vroege regen worden". Door het 'Zendingsleven komen de kerken tot openbaring in levens- jeugd, levensbloei, levensvolheid. Er worden vele teleurstellingen op 't Zen- dingsveld ondervonden. Zij ontmoedigen ons menigmaal. Doch er is ook vrucht te boeken. Het woord des dichters Zij ons tot sterkte: „Is er een handvol koren op 't veld, de vrucht er van zal ruischen op den Libanon. De belofte voor de komst van 'sHeeren koninkrijk zal eenmaal wor den vervuld tot cere van den dr'.eëenigen God. Ter verpoozing worden nu eenige Zen dingsliederen gezongen, waarna als spr. optrad Ds. Lammertsma van Axel met het onderwerp: De gezegende voortgang on zer Zeeuwsche Zendingsactie. In een schoone re Ie gaat spr. de korte geschiedenis van onze Zeeuwsche Zen ding na. Het is nog maar 21/2 jaar geleden, dat Zeelands missionaire dienaar Ds. Merkelijn uitgeleide werd gedaan op zijn tocht naar Magelang. Magelang, de hoofdstad van do residentie Kedoe is wel een van de schoonste streken van ons Java. Daar nu hadden onze Zeeuwsche kerken hun terrein gekozen en vol blijd schap, omdat hierin voor hein een sedert lang gekoesterde wensch vervuld werd, toog hij heen. Reeds van te voren had hij de Javaansche taal bestudeerd en het sprak van zelf, dat de eerste tijd van zijn verblijf in Indië vooral gewijd was aan het zich gedurig oefenen in het spreken dier taal. Gelukkig heeft God Ds. Merkelijn een uitstekenden aanleg voor taalstudie gegeven, zoodat hij al de moeilijkheden spoedig te boven kwam en vloeiend zich in die taal wist uit te drukken. Nu moest hij trachten zich in betrekking te stellen met de bevolking. Allereerst knoopte hij daarom gesprekken aan met hen, die hij hij zijn vestiging te Magelang ontmoette. Vooral met de Chineezen liet hij zich in, opdat hij daardoor ook de Javaan sche knechten zou bereiken. Ilij nopdigde velen in zijn huis, en trachtte daar hen de grondbeginselen van den Christelijken godsdienst te leeren. Sommigen kwamen terug, anderen bleven weg. Men scheen er tegen op te zien het huis van een Europeaan te bezoeken en dat nog wel voor godsdienstzaken. Daarom was er een eigen gebouw dringend noodig. En Gode .zij dank, nu reeds is de vrucht gezien. Ook qp het gebied van het on derwijs heeft Ds. Merkelijn reeds mogen arbeiden. De Hollandsch-Javaansohe school te Magelang is daar bewijs van. En onder de leerlingen dier school be gint pok reeds het goede zaad vrucht te schieten, want eenige der kinderen hebben nevens het gewone onderwijs ook het catechetisehe gevraagd. Doch niet alleen met het gesproken woord werkt Ds. Merkelijn. Neen, 0111 de groote massa te 'bereiken moest het geschreven en gedrukte woord gebruikt worden. Daartoe sloot liij contracten met hen, bij wie in dgn regel veel personen kwamen. Zoodoende heeft hij meer dan 3000 geschriften verspreid gekregen. Nog meer. Ds. Merkelijn heeft ook een cou rant opgericht en reeds bij het eerste nummer werd openbaar, dat het waar is, dat Christus zou gezet worden tot een val of tot een opstanding. Het lezen van dit blad wekte sommigen op tot. het stel len van vragen, bij anderen echter wekte het bittere vijandschap. Spr. toont dit met een enkel voorbeeld aan. Zoo nu werkt Ds. Merkelijn. gesteund in Indië door zijn helpers en in het moederland door het gebed en de gaven. Ook de laat ste zijn noodig, vooral nu Ds. Merkelijn s.teun vraagt voor den bouw van een hospitaal. De medische dienst is een 011 waardeerbaar hulpmiddel. Daarom twij felt spr. niet of het geld voor het hospitaal zal er komen. ;YVie had twee jaar ge leden kunnen denken, dat nu reeds eeu gemeente, zij het dan ook een kleine, bij Magelang zou zijn. Laat daarom onze Zendingsliefde niet verflauwen, maar la ten wij de banier van Koning Jezus plaat sen ook in de heidenwereld. Van die banier zal het gelden: in hoe signo vin ces in dit teeken zult gij overwin nen. De zege zal dan ook in Magelang niet aan Mohammed maar aan Christus zijn. (Slot volgt.) Den reserve-sergeant C. M. Touw Van het 3e regiment infanterie is de gouden kroon toegekend. De algemeene vergadering der Yer- eeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland zal worden gehou den Woensdag 23 Juni a.s. te Middel burg. Zooals onlangs is gemeld was bij Gedep. Staten een bezwaarschrift inge diend tegen de vaststelling van het primi tief kohier van ijen hoofdelijken omslag te Neuzen. Dit was gegrond op de omstandigheid, dat de omslagen met 15 procent werden verhoogd en verschil lende ingezetenen, op 1 Januari j.l. in de gemeente wonende die een belast baar inkomen genieten, op dat kohier niet voorkwamen. Naar wij vernemen is dat bezwaarschrift van H. Koelmans c.s. on gegrond verklaard. (M. Crt.) Middelburg. Naar wij vernemen wordt in antirevolutionaire kringen een poging gedaan om in district III inplaats van den heer C. Verhage, die niet voor een herkiezing tot lid van den raad in aan merking wenscht te komen, een werk- manseandidaat van rechts te doen stel len. Het prachtige weder heeft hier een ontzettende d ink te op tweeden Pinkster dag tengevolge gehad. Treinen en tram men vertrokken en kwamen aan met overvolle wagens, vooral tegen acht uur des avonds waren de DomburgscJie tram die aankwam en de vertrekkende trein naar de richting Goes zoo vol alsof Mid delburg een bijzonder groot feest vierde. Ook het aantal dergenen, die per rijwiel en jgjtuig tochtjes maakten was enorm groot en aan wandelaars ontbrak het op de buitenwegen ook niet. Tiet heerlijk voorjaarsgroen lokte dan ook ieder die zich beuegen kon naar buiten, al is ook voor bijna ieder het steeds terugdenken aan den ernst der tijden een wanklank bij het genieten van den ontluikenden zomer. De 18-jarige J. de K., alhier, heeft zich schuldig gemaakt aan het afsnijden van twee paardenstaarten te Zoufcelande en is deswege alhier aangehouden door een rijks- en een gemeenteveldwachter. Ingekomen bij het Steuncomité te Middelburg sedert de vorige week aan wekelijksche bijdragen f 196.95 en betaald bij de 4e uitkeering aan do familiën van militairen en aan werkloozen £535.58. De Penningmeester, HÈRM. BOASSON. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een conducteur der elec- tnsche tram, die meer passagiers mede nam dan waarvoor plaats beschikbaar was. In verband hiermede betoogen wij de wenschelijkheid, dat de direolie op zulk een drukken dag meer trammen laat loo- pen en dat op de vertrekplaatsen files worden gevormd. Bij den lieer Z. aan den Noord singel wordt uit den vijver een roei boot vermist. Tijdens een vechtpartij is in den nacht van Zondag op Maandag in het café van G. aan de Vlasmarkt een ruit ingeslagen. Hedenmorgen maakte het muziol- korps van het Leger des Heils een wan deling door de stad en deed zich op ver schillende plaatsen hooren. Goes. Voor de benoeming van een ont vanger-griffier van de Buitcnpolders van Nisse (Zuid-Beveland) zijn door het be stuur aanbevolen de heeren J. M. Bar- telse, P. van der Meer Mohr en A. van der Poest Clement. Door het bestuur van den poldqr Nisse Stelle (Zuid-Beveland) zijn. ter be noeming van een ontvanger-griffier ,vail dien polder aanbevolen de beeren J. M. Bartelse, J. van den Dries en P. van der Meer Mohr. De heer W. A. Knieriem, opzich ter van Fortificatiën 2e klasse te 's Gra- venhage, is bevorderd tot le klasse. Krabbendijke. Men kan nu bij de bak kers goedkoop bruin brood kripgen. Er worden ook pogingen aangewend 0111 van de regeeringsvarkens ook voor Krabben dijke te krijgen, zoodat de slagers ook goedkoop spek kunnen leveren. Mocht er niet spoedig overeenstemming met de sla gers komen, dan zal van gemeentewege een slagerij worden ingericht. Op 2den Pinksterdag werd het 6e Zendingsfeest der Vereeniging tot bevor dering der Zending in Sangir en Talaut op Noord- en Zuid-Beveland gehouden. De voorzitter, ds. Schmidt van Ka- pelle, dankte in zijn openingswoord voor al dhr. J. P. Kakebeeke, die zijn flinke boomweide af wilde staan. Onder begelei ding van de mooie muziek der militairen werd menig lied van het programma ge zongen. Ds. Muller van Krabbendijke, die het openingswoord zou spreken, deed dit naar aanleiding van de woorden van den Heere Jezus: „Vrede zij Ulieden!" Ds. Van Leussen uit Goes sprak har telijke woorden en lxad tot onderwerp: „Lichtende Kandelaren". Voor de pauze sprak nog Zendeling Ferguson over „De eer der Zending". Eerst bracht hij de groeten over van Sangireezen en Talaureezen, die door Z.Eerw. al aardig wat van Zeeland ook weten. Spreker deed duidelijk uitkomen wat eer is, b.v. als er sprake is van de eer van het leger en toonde duidelijk aan hoe het een eer, een voorrecht is voor de Zending te mogen arbeiden en de eere des Heeren te zoeken. De pauze werd voor een gToot deel gevuld door een paar mooie potpourri's van Christelijke liederen, gespeeld door het militaire muziekkorps. Na de pauze sprak ds. Schmidt in plaats van dr. Oberman. Z.Eerw. toonde duidelijk aan, dat niet beschaving haat, maar het Evangelie noodig is. Het on- derwerp luidde: „Waartoe nog Zending? Voor ds. Breen de slotrede uitsprak,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2