[orrespondeot. \o. 197 Dinsdag' 25 Mei 1915 29e Jaargang OE, >chaap, [evraagd, ssen De Groote Oorlog. igstveulen, Iveulen, rieveulen, ier meisje, ;t. Laurens zijn beroemd mérkend slijm ivordt geleid. 9 u eigen beter daardoor de or de conser- T Paarden met J 'Mi j- [UN fleliskerke. IP: 8-r. Abeele, "P. BOSSELAAR, lagtekerke. IE imers, bij ioutelande duine aber HOUTERMAN, ;d: t inkel, liefst niet I IJK AM—Massee, 1G o e s. ld: ■ick. |l0765. Adv.-Bur. am. (.ndwaarborgmaat- Laurens een het bureau van Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN JE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointro - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAQ. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bjj abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Toenemende krankzinnigheid! Arm Europa I De engel des verderfs 'heelt zijn zwaard uitgetrokken over het oude EuropaZal dan liet zwaard eeuwig- lijk verteren? De symptomen van toene mende krankzinnigheid worden voortdu rend ernstiger. Gods oordeelen gaan over het afgeleef de Europa. Een volk tot krankzinnig wor- dens toe opgehitst, grijpt naar het zwaard om de. bloem der natie op te offeren voor oen on zekeren uitslag. De Kaïnsgeest tri omfeert I i Is het oude Europa dan kindsch ge worden De tuimelgeest der revolutie bbgint allerwegen het hoofd op te steken. Europa moordt zich zeiven uit; schiet zijn wel vaar! tegen den grond en trapt zijn cultuur omver. Werden in vroeger eeuw de hon derd- en duizendtallen gedood in saam van den godsdienst; voor de twintigste eeuw is het weggelegd om de tien- en honderdduizend tallen weg te maaien in naam der beschaving. Treurige bescha ving, die haaf weduwen en weezen niet meer kan tellen! Elk volk' gaat er immers prat op voor de Beschaving in de bres te springen? En intussehen wordt „Ui man in the street" met zijn met blocd- beloopeu oogen opgezweept door geweten- looze volksmenners. Hot geloof heeft af gedaan. Het verstand wordt op nonactivi teit gesteld. In heiligschennendc taal wor den volken door dwepende dichters op den weg van bloed en tranen geleid. Arm Europa! Verdwaasd Europa! Krank zinnig Europa! Satan overwint! De hel lacht! Tot God spreekt: „Tot hiertoe en niet verder!" lleas. Beknopt overzicht van den toestand. Alles zwijgt voor dit ecne feit: Italië heelt oificieel partij gekozen. Officieel, want precies een maand geleden deed het dit reeds officieus, onder ons, toen het met de Entente-mogenAheden afsprak zich voor 25 Mei aan hunne zijde te plaatsen. Zoo zal dan de oude bondgenoot zich tegen Duitschland en Oostenrijk koeren, in de geheimen van wier staatkunde hij jarenlang is ingewikkeld geweest, en met wie hijv vooral in de laatste maanden, geveinschelijk heeft omgegaan. Werd niet •een naamgenoot van den koning1 jarenlang •onder den scheldnaam „RooVerkoning" aangeduid? Laat ons hopen voor Italië •dat het deugdelijker motieven heeft aan gevoerd dan: voor zijn onzijdigheid dit ■cone hetwelk hekend werdOostenrijk heeft Italië niet gekend in Zijn plannen met Servië; en voor zijn oorlogsverkla ring: Duitschland heeft het respect voor kleine mogendheden, als bijvoorbeeld Bel gië uit 't oog verloren. Na ltalië's optreden in Tripoli heeft althans dit laatste motief wel geen zin meer. De oorlog zal overigens nog lang ge noeg duren om onze scherpe critiek uit te spreken over het niet te qualificeeren mo ode bedrijf waarop bij het Kaïns- ook het Judasstempel past. De geschiedenis zal 't voor Oostenrijk opnemen, ook al komt het verslagen, ja ten doode gewond en geamputeerd uit den strijd. Want Oostenrijk had aan Italië een belangrijke afkoopsom aangeboden, grooter dan zelfs de brutaalste roover eischen mocht. Immers Oostenrijk wilde toestemmen in den afstand van gansoh zijn zuiver-Italiaanseh gebied, tegemoet komen aan ltalië's verlangens inzake zijn gemengd Italiaanseh-Sloveensch-gebied, en aan Italië de Vrije hand laten in Albanië. Een grensregeling op nationalen grond slag, gewijd door de meest ongekende zelfverloochening. Wijl hebben reeds vroeger gezegd dat de grond Voor dezen oorlog ligt in de machts-manie der groote mogendheden. Ook Oostenrijk maait wat het gezaaid heeft. Bosnië, Servië, Albanië zijn zoo vele namen die herinneringen oproepen aan statenroof en ongeoorloofde inmen ging- Wat Italië nu bestaat met name door geheel Dalmatië van Oostenrijk te willen inpalmen, gelijk het Albanië zlich onder werpen wil, is slechts een volgen van het slechte voorbeeld. En nu zullen er Weer duizenden menschenlevens te loor gaan, eer Italië zijn wensch Verkrijjgt: Oostenrijk moet van de zee teruggedron gen, en van elke inmenging in de Balkan- politiek afzien. Laat ons afwachten of Italië dit niet behulp van zijn nieuwe hondgenooten verkrijgen zal. Het Wordt nu een vierbond: Frankrijk, Italië, Enge land, Rusland. F. I. E. R. Nomen est omen. Want de staatkunde der Entente, om Italië aan haar zijde te lokken, en de houding van Italië zijn hel tegendeel van fier. Nu kan de Entente op Roemenië aan. Deze staat toch loert al lang op Zeven burgen. Ofschoon het ook ter andere zijde wel zin heeft in Bessarabië. De Italianen zijn in den oorlog van 1866 tegen Oostenrijk zeer ongelukkig geweest. Hun leger werd verslagen bij Custozza, hun vloot bij Lissa. Dat zal mi weer wel zoo zijn? Zegt dat niet. Italië heeft zijn defensie zeer verbeterd. Zijn slagvloot telt negen slagschepen, zes dreadnoughts, tien gepantserde kruisers, ruim honderd lorpedobooten en ruim twintig duikbooten. Het optreden Van Italië zlal op den strijd in de Middellandsche Zee ongetwijfeld van grooten invloed zijn. Italië heeft al een paar voordeeltjes behaald. Zaterdagnacht is, naar een Ilali- aansch blad meldt, een onder Nederland- sche vlag varend, naar men Zegt Oosten rijkse h schip in beslag genomen, en nog een ander stoomschip dat graan voor Duitschland in had. Overigens van de beid© fronten geen nieuws, dan hetgeen men hieronder in de „Kleine Berichten" kan lezen. Van de Dardancllen. Engelsche gekwetsten hebben een be schrijving gegeven van de hevigheid, waar mee de Turkse he troepen in deh nacht van 19 dezer do loopgraven en de stel lingen hij Ariboerno» bestormd hebben. De Turksche rechtervleugel, maar vooral de linker was in de vij'andelijke loop graven gedrongen en vervulde de opge dragen taak. De soldaten drongen zoo snel voorwaarts, dat de officieren hen moesten inhouden. De vijandelijke stel lingen waren niet alleen door loopgraven beschermd, maar ook door zandzakken. Ze stonden vol machinegeweren, die een belsch vuur uitbraakten. Toch behielden do Turksche officieren en soldaten hun koelbloedigheid en stormden onder heit geroep van Allah, Allah vooruit. De gekwetsten zeggen, dat die Turksche stellingen onneembaar zijn en ze zijn ovelr- tuiget, dat de vijland ten slotte gedwongen zal zijn zich wieder in te ;s'chepen. De gekwetsten beweren, dat de vijland dum- dumkogels gebruikt. Zijl spreken hun leven dige voldoening uit over de goede ver pleging, die 'de Turksche troepen aan de verdedigingslinie ten deel viel. De geest van het geheel© Turksche leger gaat elke voorstelling, die men daar van heeft, te hoven. Het aantal der aan de Dardanelten ge lande Emgelsche en Fransche troepen be draagt nu 90.000. Dit aantal is -echter door de geleden verliezen aan gesneuvel den, gekwetsten, gevangenen en zieken thans tot nauwelijks 40.000 gedaald, die nog -steeds ;i'n de huurt van Sed-oel-Bar en Ariboernoe samengetrokken zijn. Tarnow. De oorlogscorrespondent van de „Yos- sische Zeitung" hij het Oostenrij'k-Hongaar- sche leger heeft Tarnow bezocht. Naar aanleiding daarvan schrijft hij: Sedert het midden van November stond Tarnow onder de heerschappij der Rus sen. Toen na den terugtocht v'an de San de Oostenrijksche legers in de richting van Krakau weken, werd Tarnow doii tienden November ontruimd. Toen de Russen binnentrokken, werd geen schat ting opgelegd, maar bevel gegeven de vernielde brug over de Bialla binnen drie dagen te hei stellen. Ritmeester Kassau- jilow, een Mohammedaan, werd tot stads- commandant benoemd. Hij oefende zijn ambt zeer nauwgezet en rechtvaardig uit, maar werd reeds spoedig door een Rus vervangen, die ontelbare oekases afkondigde en ondanks het protest van de burgerij den koers van den roebel op vier kronen bepaalde. De Joden moes ten aan de wegen en verdedigingswerken arbeiden. Soms pleegden Kozakken plun deringen. De in beslag genomen gemeen tekas werd terug gegeven, de kosten voor het herstel van de brug over do Bialla vergoed. De omliggende dorpen werden echter zwaar gebrandschat. Telkens kwam er weer leien nieuwe stadscommandant. Een welmeenende kapitein verminderde den roebelkoers tot den normalen stand. Een kolonel liet allen alcohol vernieti gen. De drank werd in de-Bialla gego ten, volle wijWlesscben in menigte stuk geslagen. Een wijnhandelaar alleen had voor veertig duizend kronen schade. Einde November kwam de legercom mandant Radko Dimitriew in Tarnow op bezoek. Langen tijd had hij zijn kwartier gehad op het kasteel Okocimi bij Brzesko. In 'de brouwerij die zich daar bevindt hadden de Russen 46000 hectoliter bier laten uitloopen. Terwijl de levensmidde len goedkoop waren, was er groot ge brek aan kolen. Daar het zeer koud was, verstookten de soldaten planken van schuttingen en vaak ook dakspanten. In Vele woningen stalden de kozakken hun paarden. De Russische officieren voelden zich thuis als in hun eigen gar nizoensteden. De banketbakkers moes ten Russische lekkernijen verlcoopen. Er werden bals gegeven. En in het casino speelde zevenmaal de pianist ('onstatin Smirnow. Korte Oorlogsberichten. Uil Rome. Br ins ('èlonua. de burge meester, met-do Raadsleden trokken Vrij dagavond van liet Kapitool aan het hool'd van een stoet van wel twee honderddui zend menschen naar lief Quirinaal waar de koninklijke familie op het baleon ver scheen, wuivende met de 'Italiaansehu vlag. Koning en Koningin dankten voor de vaderlandslievende betooging en ont vingen daarna de Raadslieden. Do Koning hield een vadeilandslie- en de ïedevoer'ng. Een sterk Servisch legier met een geduchte artillerie is voor een algemeen offensicill ©gen de- Oostenrijksche grens opgetrokken. To Rerlijin is het ministerie van oorlog van plan onverwijld 2 millioen Duitschors onder de wapenen te roepen, en meent men, dat een half millioen sol daten voldoende zullen zijn, om Oosten rijk tegen Italië te verdedigen, en men verzekert, dat 'de helft van dat getal al uit Duitschland naar de Italiaansche grens -op weg is. Duitschland -en Oostenrijk ontvangen' pog eiken dag groote voorraden uit Roe- jn-enië. Een van de zegslieden Van den correspondent zeide, dat hiji te Berlijn ongezouten kaviaar had gegeten, die niet anders dan over Roemenië uit Odessa gekomen kon zijn, aangezien zulke kaviaar maar acht dagen goed blijft. D-e Oostenrijkers en Duitse hers heb ben in Galicië in enkele dagton tusschen de twee en drie millioen kanonp-rojeic- ticle-n verschoten. Hoewel ziji de spoor wegen van Tarnow naar Jaros-lau en van la-slo naar Chyriew in handen hebben die onderscheidenlijk ten Noorden en Zui den van Przemysl loop-en, hebben zij tot dusver nog niet allo kanonnen naar het front gebracht, omdat de zware stukkon niet zoo snel' vooruitgebracht kunnen wor den. Het aantal Dqitsch© leg-ercorpsen is nu tot 14 'geklommen (640.000), maar vele die van het begin af aan den grooten slag hebben deelgenomen, z'ijln zeer ge dund. H-et Russische ministerie van oorlog berekent, dat de vijandelijke infanterie bon vierde of een derde van haar sterkte heeft verloren, met inbegrip van 40.000 gevangenen, die de Russen gemaakt heb ben. Ëenige regimenten zijn tot compag nieën weggesmolten. De koning heeft ec-n besluit getec- kend, Waarbij de diplomatieke onschend baarheid van de Oostenrijksche, Pruisische en 'Beiersche gezanten bijl het Vatikaan wordt geschorst. De Paus is voornemens tegen -dat besluit ju verzet te komen, E-en jonge matroos heeft te "Triest een mislukten revolveraanslag op admi raal Hans, den opperbevelhebber van de Oostenrijksche vloot, gedaan. Toon de da der in hechtenis genomen werd, zette hij de menigte tot op-stand aan, zeggende, dat Italië aan Oostenrijk den oorlog had verklaard. De Gaul-oi-s (een te Parijs verschijnend blad) bespreekt de voornaamste voordee l-en, die de drievoudige- entente en vooral Frankrijk uit het ingrijpen van Italië trek ken. Een eerste- gevolg is een entente ten op'zichte- der Middellandsche Zee, waar tl© Fransche .en de Italiaansche belangen samengaan pn ons heiden en Engeland de heerschappijl over de Middellandsche Zee verzekeren ten koste van Duitsch land en Oostenrijk, die voor goed van de Latijfasehe Zee zijn u.ilgesl-oten. De tus- schenk-omst van Italië brengt ons nog een directer voordeel. Zij- roept een derde front in het leven, waar de legers van Duitschland -en Oostenrijk het hoofd aan moeten bieden. Ten slotte is zijl een mo- reele aanmoediging van de grootste waarde en een reden te meer om met ver trouwen de overwinning af te wachten. De bladen bespreken de weigering van Oostenrijk om de opzegging door Italië van h-et drievoudig verbond te aanvaarden, onder voorwendsel, dal dit tractaat slechts zoolange bindend is als heide partijlen het eerbiedigen en liet was vervallen op- dein dag, waarop Oostenrijk het schond door te probeeren het evenwicht op den Balkan in zijn voordeel te wijzigen zonder vooraf Zijn bondgenoot te waarschuwen. Uit Oosten rijk. De Keizer heeft den gemeenteraad van de stad Triëst ont bonden. De rechtbank te Berlijn heeft een man, die op straat twee heeren van het Chineesche gezantschap had aangerand, omdat hij hen voor Japansehe spionnen hield, tot 3000 mk. boete veroordeeld. Tot zijn verontschuldiging voerde hij aan, dat hij ter eere van een overwinning van Hindenburg dien dag 5 liter bier in zich op had genomen. Maar nu kwam er geen droppel alcohol meer over zijn lippen en was hij lid van een afschaffers- vereeniging geworden. Hoe oen Duitschc gezant wist. t-e ontsnappen.. Het is niet algemeen bekend, dat de Duiitsche gezant voor China, zich 'hij het uitbreken van den oorlog in zljln vaderland bevond en zijn bestemming moeilijk kon bereiken. Admiraal Hintze wist echter raad. Hij nam dienst als gewoon matroos op- een Noorsch schip, ,dat naar China vertrok. De Engelschen haddien er wel de lucht van gekregen -en hielden het schip meer mal-en aan, doch konden den admiraal niet onder de matrozen herkennen. Het schip kwam behouden te Shanghay aan en de Duitschc -ge-zant pseudo matroos - kon vertrekken. Vandaar vertrok een Duitschc dokter via Japan naar Amerika. Toen uitgelekt was, welk een poets d-e Noorsch-e kapitein den Engelschen autori teiten gebakken had, zonnen deze en ook de Japanners -op wraak. Het schip werd wederom aangehouden, doch men moest den dokier weder vrij laten, omdat hij be wijzen aanvoerde tol h-et Roode Kruis te b-ehöoren. Als een nieuw bewijls voor de ma- uier waar-op de Serviërs met do Oosten rijksche krijgsgevangenen, ook die van! Slavischen landaard, handelen, maken de bladen een briefkaart van een in Kragoe jewats geïnterneerden soldaat, openbaar. Die briefkaart is in het Tsjechisch gesteld en was gericht aan de moeder van den afzender. In die briefkaart wordt gezegd: Och. moeder, Lals het mogelijk is zend toch geld, anders koni ik hier om. Ik ben er erger aan toe dan een hond; ik zou me liever laten doodschieten. Ik hen haast naakt, barrevoets, lijd honger en lig ziek in den stal tusschen het vee. Des nachts is hel vrees-dijk koud. Do bladen teekaniein hierbij aan, dat deze medodeelingen een vernietigend ant woord geven op de aanvallen en die po gingen van Servische zijde gedaan om de behandeling der krijgsgevangenen te vergoelijken. Een buitengewone uitgave van do „Wiener Zeitung", het Staatsblad der Oos tenrijksche regeering, maakt de volgende keizerlijke mededeeling openbaar, geda teerd We-enen, 23 Mei 1915. Frans Jozef, (manu propria). x) Aan mijn volken, Do Koning van Italië heeft Mij den oorlog verklaard; een trouwbreuk, waar van de geschiedenis de wedergave niet kent, is door het Koninkrijk Italië jegens zijn beide hondgenooten begaan. Na een bondgenootschap van meer dan 30-ja;rigen duur, in den loop waarvan het zijn ter ritoriaal bezit heeft kunnen vermeerde ren en zich to|t een niet vermoeden bloei ontwikkelen, heeft Italië ons veriaten. In het uur van gevaar is het meft vliegende vaandels naar het kamp van o-nze vijanden ov-ergploopen. Wij hebben Italië niet bedreigd, zijn aanzien niet verkleind, zijn eer noch zijne belangen aangetast. Wij, zijn onze bond genootschapsplichten steeds trou-w nage komen en hebben het onzie bescherming verleend toen het te velde trok. Wij hebben meer (gedaan. Toen Ita lië begeerige blikken o-vier. -onze greng wierp Waren wij om de bondgenootschap pelijke verhouding -en d-en vrede te be waren tot groote en smartelijke offers besloten, tot offers, die ons na aan het vaderlijke hart gingen. Do begeerlijkheid van Italië, dat van het ooigenblik partij meende te moeten trekken, was echter niet te stillen. Zoo moet dan het lot zijn loo-p nemen. Tegenover d-en machtigen vijand in het Noorden hebben in een reusachtige wor steling van tien maanden, in de trouw ste wapen broederschap met 'het leger van mijn doorlucbtigen bondgenoot, mijne le gers zegevierend stand gehouden. Die nieu we verraderlijke vijand in het Zuiden is voor hen geen nieuwe tegenstander. De groote herinneringen aan Nevaia, Mortara, Custozza en Lissa, die d-en trots van mijn jeugd uitmaken, de geest van Radotzky, van aartshertog! Albeit, Van Tegethoff, die in mijn land- en zeemacht voortleeft, zijn Mij er borg voor, dat wij ook naar het Zuiden toe de grenzen der monarchie met goeden uitslag verdedigen zullen. Ik jgroet Mijne in strijd en overwinning beproefd gebleken troepen. Ik vertrouw op hen en' hunne leiders; Ik vertrouw op Het manifest is gecontrasigneerd (mede onderteekerd door den voorzitter van den Minis terraad Stürghk; m. p. heteekent eigenhandig door mij geschreven (of geteekend). Mijne volken, wier voorbecldelooze offer vaardigheid Mijn innigsten vaderlijken dank verdient. Ik bid den Almachtige, dat Hij onze vaandels zegene en onzie rechtvaardige zaak in Zijne genadige hoede neme. FRANS JOZEF, m. p. Dit manifest van den meer dan 85- j-arigien vorst is in aangrijpende bewoor dingen gesteld. Wij hielpen hem wen schcn dat. de dagen van Custozza en Lissa zich mogen herhalen. Maar in plaats, of liever naast de slot-clausulei van dit stuk hadden wij zoo gaarne de oproeping gezien tot. het volk van Oos tenrijk-Hongarije om zich met zijn vorst voor het -aangezicht des Heeren te ver- ootmoedig-en gelijk uit d-e gewijde bladen omtrent Aehaz en Hizkia bekend is. Ten gevolge van deze oorlogsverklaring van Italië aan Oostenrijk waarover Servië stellig in zijn vuistje lacht - bevat de Be-rlijnsohe pers de volgende vanwege de regeering bekend gemaakte verklaring „De Italiaansche regeering heeft van daag door den hertog van Avarna, haren gezant, aan de Oostenrijksch-Hongaareciho regeering laten verklaren, dat Italië zich met ingang van hedennacht 12 uur met Oostenrijk-Hongarije in oorlogstoestand, bevindt. - i De Italiaansche regeering Beeft dooil dezen kunstmatig gezochten aanval op de Don-au-monarehie ook het bondgenoot schap met Duitschland zonder recht en reden verscheurd. De op de tractateu gegronde tro-uwe verhouding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitschland, die door wapenh-roedel'schap nog vaste© is geklonken, is door den afval v'an den derden bondgenoot en zijn o-veHoopen naar het kamp van hun vijanden onge rept gebleven. De Duitschc ambassadeur prins Bil low heeft mitsdien last ontvangen, Rome tegelijkertijd met baron Maechio, den Oos- temijksch-Hongaarsohen gezant, te verla ten". Ook de Italiaansche gezanten te Wee- nen en Berlijn (Avarna en zijn naar hun vaderland teruggekeerd. Het offioieele blad te Rome bevat een koninklijk besluit, als volgt luidende: Overwegende dat de oorlogvoerende mo gendheden in het tegenwoordige conflict het recht va.n prijs making uitoefenen en in hun havens vijandelijke koopvaardij schepen vasthouden die zich hij het be|- giu van de vijandelijkheden daar bevon den, worden voor het geval dat Italië aan den ooi-log deelneemt., artikelen 211. en 243 van de wet op de koopvaardij! hui ten werking gesteld. In hun streven om onder uitgebreide volkskringen den krijgsmoed aan te wak keren maken de meeste italiaansche bla den zich reeds aan verkeerde voorstellin gen van het werkelijk' oorlogsbeeld schul dig. Zoo wordt o.a. het Italiaansche leger driemaal grooter gemaakt dan het is en worden de Italiaansche oorlogstoebereid selen en het strategisch talent d-er gene raals met lauweren omhangen, terwijl meegedeeld wordt, dat er opstanden plaats hebben in de Oostenrijksche kuststreken en politieke verwikkelingen aan de orde van den dag zijn. Bij alle tevredenheid in republikeinsche en radicale klingen niet de besluiten van den z.g. conservatieven Minister Salandra verdroot het hen niet temin, dat in bet telegram van Sonnino aan den gezant te Wecnen (Groenboek blz. 43) gezegd wordt, dat aan Oostenrijk- Hongarije -en daarmede ook aan Duitsch land volle vrijheid van handelen Werd toegestaan wanneer men er in toestemde ïle af te stane grondgebieden aanstonds aan Italië uit te leveren. Hierin ztien zij met recht een weerlegging van alle phra- sen over idealisme, gerechtigheid en nationaliteitsbeginsel, Waarmee Salandra het ware karakter der Italiaansche oor- logsbedreiging zoekt te bemantelen en met verwijzing naar België, Servië en Montenegro, den oorlog populair te ma ken. In overeenstemming met het stelsel van openlijke en heimelijke vredesaanja- ging, waarbij het nog de vorige week gelukte o-m een parlementaire meerderheid te 'verkrijgen voor inwilliging1 van oor- logscredi-eten, is in Rome een jacht op 75 afgevaardigden begonnen, die alleen het verstandige inzicht hebben gehad, om zich tegen die credieten te verzetten. De leiders der neutralistisohe beweging, als Bertolini, Peano en Cirmeni haasten Zich mede te dee-len, dat zij vóór de cre dieten gestemd haddenalleen de 48 socialisten durfden het openlijk bekennen, 'dat zij- daartegen hadden gestemd, terwijl ook in den Senaat maar yveinige leden openlijk getrouw bleven aan hun neutra- listische overtuiging. Aan den algeineenen roes en den stemmingsomkeer namen ook natuurlijk de 'kranten deel. Het blad „De Avanti" stelt vast, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1