Hoe de spijsvertering werkt. Binnenland. Reclames Uit de Pers. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. De tDuitsche en O os ten rijk sell-II on - gaarsche troepen hebben op dit oogenblik Przemysl reeds zoodanig omsingeld, dat slechts he toostelijke gedeelte der stad in de richting van Lemberg nog open is. De van noordelijke richting Jaroslau bin- nengerukte troepen sluiten den weg van het uit de richting Dynow en 'Sanok op rukkende leger der Russen van het westen af. Van den zuidkant omsluiten de van de linie DobromilChyrowSambor voortdringende troepen der verbondenen het gebied der vesting- De oproep van Lord Kitchener voor nog 300.000 recruten heeft naar de Ti mes meldt in Londen al heel weinig succes gehad. In bijna alle Londensche recruteeringscentra was sinds Donderdag, toen de oproeping werd gedaan, het resul taat „very flat" (wij zouden zeggen „erg dun") geweest. Men hoopt nu in Enge land maar dat het na Pinksteren beter zal gaan. „N. R. Ct." Te Londen is tijding ontvangen dat brigade-generaal Bridges, de bevelhebber van de Australische troepen die aan de Dardanellen vechten, aan wonden is ge storven. Hij had ook behoord tot de Australiërs die aan den oorlog in Zuid- Arfika hadden deelgenomen. In Duitsch Zuidwest-Afrika is door een spoorwegongeluk een van Botha's voor naamste helpers, sir George Farrar om het leven gekomen. Hij bekleedde den rang van assistent-kwartiermeester-generaal van de strijdkrachten onder generaal Mac- Kenzde. Sir George behoorde tot de z.g. Zuid-Afrikaansche „magnaten", en wel tot de roerigsten van de kliek, die in 1895 te Johannesburg medeplichtig waren aan de beweging der reformers. Sir George Farrar "was ook een van het viertal, dat na den Jamesan-inval ter dood ver oordeeld Werd, doch. gelijk bekend heeft president Kruger dit doodvonnis verzacht. WEENEN, 20 Miei. Ten Oosten van Ja roslau en bij Sieniawa werden sterke Rus sische aanvallen onder zware verliezenl voor den vijiand afgeslagen. De verbonden troepen wonnen terrein naar het Oosten en het Zuid-Oosten. Bij de gevechten aan de boven-Dnjester hebben wij wederom 5600 gevangenen ge maakt. De Ruissen werden ten Noorden van, Sambor uit hunne hoofd verdedigingsposi tie geworpen. Een plaatsje, 10 K.M. ten Zuid-Westen van Mosciska, werd stormenderhand ver overd. Aan de Pruth-linie is de toestand onver anderd. Ten Noorden van Kolom ea vielen bij een korten tegenaanval 1400 gevangenen! in onze banden. Gezonken. Het Russische pant serschip „Panteleimon" is ter hoogte van Midia in de Zwarte Zee met 1400 man gezonken. Het schip had een troepen transport aan boord en werd getorpe deerd. Van de opvarenden is niemand geared. Ook is op 60 mijl van Wiek de etoomtreiler „Cornelian" gezonken. Over de bemanning is niets bekend. De stoom- fcreiler „Crimond" is op 50 mijl van het Fair Island door een duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Men weet. dat van de bij Boulogne getorpedeerde stoomtreiler „St. Just" en kel de kapitein gered is. Hij werd opge pikt na een uur aan een reddingsboei be (hebben rondgedreven. Dertien man ver dronken. Het vergaan van bet eveneens getorpe deerde Britsche s.s. „Dumfries", ter hoog te van Hartland Point kostte aan twee Britsch-Indische stokers het leven. Twee andere leden van de bemanning liggen zwiaar gewond in het hospitaal. Het ontwer p-A a 1 b e r s e komt Waarschijnlijk in de laatste week van Juni in de Eerste Kamer in behande ling. Landsverdediging. Men deelt ons mede, dat in parlemen taire kringen de meaning heerscht, dat het wetsontwerp door Z.Exc. den Minister van Oorlog aangekondigd, tot uitbreiding van de landsverdediging alleen zal inhouden, dat te beginnen met de lichting 1917 de vrijstelling wegens broederdienst zal wor den afgeschaft. Het contingent, thans bedragende 23.000 man, zaltdan met pl m. 17.000 man worden uitgebreid Een algemeene weerplicht voor mannen van 20 tot 40 jaar wordt niet verwacht. Maasb. L ij k v e r b r a n d i n g. Tot dusver zijn 15 personen in het cre matorium op Westerveld verbrand. Een negentigtal nissen zijn reeds besteld, ter wijl tot aanbouw van een tweeden oven wordt overgegaan. Lakensche beenkappen. Daar nog slechts een klein deel van het leger voorzien is van de thans ook ingevoerde rijgschoenen en het dragen van beenwindselsop de oud model lage schoenen zeer lastig is, zullen, zoolang deze schoenen niet versleten zijn aan de militairen desgewenscht lakensche been kappen bij de korte pantalon worden uit gereikt. Neder 1. Militaire Bond. Onder voorzitterschap van generaal- majoar J. G. M. Schoch uit Apeldoorn Is gisteren te Utrecht de jaarlijksohe ver gadering gehouden van den Nedieriand- scihen Militairen Bond. Elf afdeelingen waren vertegenwoordigd. Blijkens de verslagen werd te Arnhem tijdens de mobilisatie een tweede tehuis geopend; te Delft werd een tweede tehuis ingericht, doch voordat het geopend was, werd 'het garnizoen weggenomen. Te Har derwijk werd het tehuis druk bezocht door B;elgische geïnterneerden. Den Hel der en Nijmegien betrokken een nieuw tehuis, terwijl Zutphen haar tehuis heeft moeten vergrooten. Over het algemeen wordt over het bezoek aan de tehuizen geroemd. Onder de militairen zijn vanwege den bond in 130 plaatsen 65C0 exemplaren N. T., 105,000 traktaatjes, een 1000-tal preeken en eeniige honderden psalm- en gezangboeken verspreid. Het aantal afdeelingen verminderde met één en bedraagt nu 30. Het ledental is thans 1210 en het aantal begunstigers 2435. De aftredende bestuursleden, majoor Rooseboom en kolonel Von Stein OalLen- Eels werden herkozen. Ds. Van Noort, voorzitter van het Ned. longelingsverhond, bracht namens dezen zijn heilwenschen over. Spr. zeide, nog altijd te hopen op een nadere verbin ding tusschen heide bonden. De .eerste stappen zijn daartoe mislukt. Het Ver bond denkt nu een sectie op te richten voor het werk onder de militairen, daar om te meer is z.i. contact wenschelijk. De voorzitter sprak eveneens zijn hoop uit, dat deze verbinding, welke afgestuit is op den Bond van Gereformeerde Jon- gelingsvereenigingen, nog spoedig tot stand moge komen, dan desnoods zon der medewerking van andere jongelings verbonden. Vervolgens werd de statutenwijziging behandeld. De grondslag der vereeniging bleef onveranderd. In deze vergadering kwam men met dit punt niet geheel ge reed, zoodat 2 Juli a.s. opnieuw zal wor den vergaderd. Wanneer het voedsel eenmaal in de maag is aangekomen, werken de maag sappen er op in; daarna gaat de spijlsbrei, onder den invloed van kronkelende darm bewegingen, in de ingewanden over. Indien Uit regelmatig geschiedt, gaat alles goed. Ongelukkiger wijze geschiedt het bij de ver zwakten, bij de bloedarmen, bij allen, wier bloed o;ni de een of andere reden te wtenschen over laat, op gansch andera wijze. De maagsappen worden zeer langzaam afgescheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien zijn bijl de verzwakten de kronkelende darm- bewegingen krachteloos, nauwelijks gevoet- lig; en de sipijsbrei in plaats van snel in de ingewanden over te gaan, blijft in de maag. Dan zegt de lijder: „Mijn eten bezwaart mij". Somwijlen zijn daar van brakingen het gevolg. Zoo gebeurt hel met hen, die geen rijk en zuiver bloed hebben. De organen nemen hunne voeding en hun kracht op uit het bloed. Indien de oiganen slecht gevoed, zijin, door een te arm bloed, dan doen zij onvolkomen hun werk, somtijds doen zij het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil en zetten daardoor alle verflauwde organen in gang. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ft fl.75 per dooe en f9 per zes doozen, bij het Gsneraal-Depót der Pink Pillen, Da Coatakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Thoien bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. i Een nieuwe eisen voor het burgemeestersambt. De „Vaderlander" (lib.) vond het ver keerd, dat de heer Rutgers, het anti- nev. Kamerlid, tot burgemeester werd be noemd van Boskoop, omdat Boskoop van den vrijhandel houdt en de heer Rutgers is immers protectionist. De „Nederlan der" dreef den spot met dezen nieuwen eisch van het burgemeestersambt. De „Va derlander" repliceert aldus Natuurlijk zal de heer Rutgers als bur gemeester-kamerlid niet gevaarlijker voor onzen vrijhandel wezen dan als Kamerlid alleen. Maar, waar voor Boskoop, zoo als voor vele andere plaatsen, die geheel van den uitvoer bestaan, het eene quaes- tie is van to be or not to be, dat Neder land zijn© positie van meest begunstigde natie behoudt, en het die positie natuur lijk kwijt raakt, als het zijn Tarief gnat verhoogen, is de afkeer onder de Bos koopsche kweekers, waarvan de grooten in liet vak allen liberalen zijn (dat is iets anders dan Boskoopsche liberalen), na- )tuurlijk buitengewoon groot. En waar het nu wenschelijk is, dat een burgemeester voelt voot de groote belangen van zijne gemeente, opdat hij met haar één zij, wordt door deze benoeming aan die wen- schelijkheid niet voldaan. Stel het geval, wat de hemel verhoede, dat de Rechtsche Coalitie eens de verhooging van het Ta rief weet door te drijven, en dat mr. Rutgers daaraan meedoet, dan zullen wij hebben Boskoop in rouwe, omdat zijn hoofdbron van bestaan werd verstopt, en den burgemeester van Boskoop jui chend, dat hij het zoover heeft gebracht. Wie prijs stelt op eene goede verhouding tusschen den Burgemeester en zijne ge meentenaren. zal de mogelijkheid van der gelijke toestanden met leede oogen aan zien. De „Nederlander" antwoordt: Wij 'zouden wel eens willen weten of de „Vad." zelf de consequenties dezer rede neering aanvaardt. Zoo ja, dan wordt, althans voor de noembaarheid tot het burgemeesterschap in Nederland, een nieuw kenmerk van ge schiktheid ingevoerd, hierin beslaande dat men vrijhandelaar zij. Desnoods rechts, maar vrijhandelaar. Men voelt bovendien, dat hierbij de speciale belangen eener ge meente in 't geheel niet meer in aanmer king kunnen komen. Wij kunnen nu een maal niet voor Boskoop Vrijhandel in voeren en voor Enschedé protectie. Een van beide stelsels moet het onze vzijn, nietwaar? dat is landsbelang. En wie dit landsbelang niet dient, die deugt voor burgemeester niet. Een andere consequen tie zien wij niet. En zoo inderdaad deze theorie: dat de burgemeester de belangen der grooten in eenig vak dat in de gemeente het meest algemeen wordt beoefend, moet voor staan, als algemeen geldend moet worden beschouwd, dan mag men toch vragen, of b.v. de benoeming van den heer Ter Laan tot burgemeester van Zaandam niet eene buitengewone misgreep is geweest. Men kon van den heer Ter Laan zeker niet beweren dat hij niet fanatiek zou zijn. Weliswaar is hij ook vrijhandelaar, maar of hij overigens de belangen bijv. der Zaandamsche houtfirma's naar hun ge noegen heeft behartigd, betwijfelen wij eenigszins. De schrijver in de „Vadert." denkt daaraan waarschijnlijk op dezen oogenblik niet. nl de tweede plaats vernemen wij nu dat ,eeU burgemeester althans die van Boskoop) de belangen der „grooten in bet )vak", die in Boskoop allen liberalen zijn, behoort te dienen. Die belangen der „grooi- ten in het vak" worden een-t wee-drie vereenzelvigd met „de greote belangen van zijne gemeente", een tour de force, waarvan de schrijver blijkbaar vertrouwt, dat zij de bewondering der toeschouwers zal opwekken. Hoe „de kleinen" in en buiten het vak, te Boskoop en elders, over deze theorie zullen denken, zouden wij wel eens gaarne vernemen. Blijkbaar tel len zij als „gemeentenaren" nauwelijks mee. De mail die zijne Boskoopsche grapjes zoo „unverfroren" neerschrijft, vindt niet temin onze tweede vraag „al wat te on- noozel". Nederland nam, zoo zegt hij, geen weer- wraakmiddelen tegen het protectionistisch Duitschland, omdat het er onmachtig toe was. en de strijd ongelijk. Bij iedere bemoeilijking van den invoer van een Duitsch product, doen wij dat voor een markt, die zoowat 1'25 van de grootte is van Duitschland, terwijl Duitschland, hetzelfde doende, den toe gang van ons artikel bemoeilijkt öp een markt 25 maal grooter dan de onze. Voor iederen klap, dien wij Duitschland dus zouden (hebben gegeven, zouden wij er 625 terug gekregen hebben. Waarlijk, dat is geen strijd, dien men aangaat. In dit soort van wiskunde zijn wij dat bekennen wij gaarne niet sterk. We gelooven echter niet, dat economische vraagstukken als die der handelspolitiek eenvoudig als een rekensommetje of met een paar vertioudingscijfers kunnen wor den opgelost. Slechts veroorloven wij ons de opmer king dat uit het feit onzer Zwakte, (zwak mét liet hooggeprezen Vrijhandelsi-sy- steem) tegenover Duitsche kracht (kracht onder het vermaledijd protestantisme) misschien voor de „Vaderl." en zijne vrijhandel-minnende medestanders nog wel iets te leeren valt. Nederland schijnt het toevluchtsoord te moeten wezen voor den overal verjaagden vluchteling: het dogma van den vrijhan del. En de „Vaderl." stelt den burge meester van Boskoop als zijn bescherm heer aan. Onbetaalbaar guitig (aldus de „N. Prov. Gron. Crt.") zegt de „Nederlander" De heer Rutgers bedankt voor de eer, niet voor het burgemeesterschap. Vrijdag vergaderde de polder Oud- Sint-Joosland. Aanwezig twaren 9 stem bevoegde ingelanden of vertegenwoordi gers. De rekening over 1914/'15 werd goed gekeurd eu vastgesteld op f 1336.84 in ontvang en op f 1242.741/2 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f 94.09V2. De be grooting voor 1915/'16 werd vastgesteld op een bedrag van f 1334.97V2 in ontvang en uitgaaf. Het dijk g esc hot werd bepaald op f 4.75 per H.A. In de jaarvergadering van ingelanden Van den Nieuw-Sint-Joosland waren aan wezig of vertegenwoordigd 11 stembe voegden. De rekening over 1914/'15 werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 1013.09V2 en in uitgaaf op f854.47, alzoo een saldo van f 158.62V2. De begroo ting van ontvangsten en uitgaven voor 1915/'16 werd vastgesteld op fll25.40V2. Het dijkgeschot werd bepaald op f 3.50 per H.A. Het aantal H.A. benoodigd om stembevoegd te zijin, werd van acht terug gebracht op vier. Dit zal een uitbreiding geven van 11 personen. Nog werd besloten een gedeelte aardeweg te verharden met grint ter lengte van ongeveer 200 meter op den binnendijk bij Rapenburg. Ben Nederlandsche grenswacht heeft onder Sint Jansteen een Belgischen beken den smokkelaar door een schot in de borst getroffen en gedoodeen tweede per soon werd gekwetst. Middelburg. Bij de eerste muziekuit voering op het Molenwater was het gis terenavond, mede door het heerlijke lente weer, zéér druk. Het Middelburgsch Mu ziekkorps deed op zijn bekende wijze een achttal nummers hooren, die aandachtig door de aanwezigen werden aangehoord, dat het aan applaus niet deed ontbre ken. Ün ze Vloot. I11 de groote zaal van het Schuttershof had gisterenavond eene lezing met lichtbeelden p'aats door den heer L. J. Quant, luitenant ter zee tste klasse, aan boord van H. M. „De Ruyter" te Ylissingen, uitgaande van de afdeeling Middelburg van „Onze Vloot". De heer De Casembroot, voorzitter der afdeeling, drukte zijn spijt uit, dat de genoodigde hoofdofficieren van land- en zeemacht verhinderd waren aanwezig te Zijn. De spreker van den avond begon er op It© wijzen, dat de weermacht van een land alleen goed kan zijn als de heele bevolking er achter staat en er belang in stelt. Spr. zou spreken over de mo derne oorlogsschepen en hunne bewape ning. Ten eerste ging spr. na wat men ipnder Dreadnoughts verstaat. In den Russisch-Japanschen corlog wa ren nog de zwaarste schepen, die, welke behalve het lichtere giescihut, 4 kanonnen voerden van 30 c.M. Men heeft het ka liber der kanonnen steeds vergroot, en de genoemde oorlog leidde tot de we tenschap, hoe zwaarder de projectielen, hoe meer kans om den eersten slag toe te brengen. De schepen in den genoemden oorlog met hun weinige zware kanonnen leidden tot het vechten op kortoren afstand, wat het gebruiken van de kleinere kanonnen mogelijk maakte en tevens de trefkans van de grootere kanonnen vergrootte. Zoo lang nu alle naties zich aan dit type, de Prae-dreadnoughts hielden, was dit geen bezwaar voor wie ook. In 1906 echter bouwde Engeland de eerste dreadnought met meerdere kanon nen van 30 c.M. Dit schip zou het voordeel hebben op grooter afstand zijn tegenstander den eer sten slag toe te brengen. Engeland kreeg aanvankelijk een voor sprong, maar langzamerhand volgden de andere landen in den aanbouw van deze schepen van het zwaar-kaliber-systeem. De meeste vergane schepen in den hui- digen oorlog waren prae-dreadnoughts. De supper-dreadnoughts hebben ka nonnen van grooter kaliber tot zelfs 38 c.M. toe, zooals op de „Queen-Elizabeth", welk Engelsch schip zoo'n groote rol in de Dardanellen heeft gespeeld. Kruisers zijn schepen, die over een grootere snelheid beschikken, de slag schepen zijn er zooals die welke de slag tusschen Helgo-land en Doggersbank le verden, waarbij de „Blücher" door zijn minder grootere snelheid liet loodje moest leggen. De schepen met groote snelheid en zware bewapening zijn de schepen der toekomst. De lichtere kruisers beschouwt spr. als de cavalerie van de vloot, zij zoekm de Voeling met den vijand en zijn voor zien van kanonnen van meestal niet groo ter dan 15 c.M. Deze kruisers (denkt aan de „Emden'"1 doen groote diensten in den oorlog 'tegen koopvaardijschepen. De taak van de nu verdwenen ver spreide kruisers is overgenomen door de onderzeeërs. Dit voert spr. tot de tweede categorie ^chepen, de torpedobooten, de torpedojagers, onderzeebooten en mijnen- leggers. De eerste categorie is het artillerie stukgedeelte der vloot, deze tweede cate gorie is het deel waarbij de torpedo de groote rol speelt. De torpedo heeft tot 100 K.G. spring stof, terwijl b.v. de granaten van de 42 o.M. kanonnen slechts tot 60 K.G. spring stof hebben; dit ter verduidelijking van die vernielingskracbt. Daarbij komt nog het onderwater afschieten der torpedo's. De torpedoboot moet zoo klein mo gelijk zijn, om minder goed te zien ta zijn en minder trefkans te bieden, terwijl zij een groote snelheid moeten kunnen ontwikkelen. De giewone torpedobooten kunnen alleen 's nachts daadwerkelijk op treden en het resultaat met deze booten is nooit groot geweest. Uit de gedacht©, dat men ook overdag deze booten moest kunnen gebruiken, zijn de onderzeeërs ontstaan, dip in dezen oorlog zoo veel van zich doen spreken. Men twijfelde eerst aan de groote waar de der onderzeeërs, maar bet laatste jaar is deze volkomen gebleken. De Engel- sche kruisers durven zich alleen uit angst voor de onderzeeërs niet buiten wagen iein de verbonden vloten zouden niet aan de Dardanellen op durven treden als Turkije slechts één onderzeeër had. Vervolgens behandelde de heer Quant die mijnleggers en wees op het groote nut, dat de mijnen reeds in den Russisch- Japanschen oorlog deden. Door fle groote hoeveelheid munitie is voor een oorlogsschip het treffen door een mijn of torpedo veel gevaarlijker dan voor een koopvaardijschip. De tijd tus schen treffen en zinken is veel korter. Daarom meent men van Duitsche zijde ook, dat het vlug zinken van de „Lu- sitania" bewijst, dat er munitie aan boord wasspr. laat deze uitlegging echter voor rekening der Duitschers. De mijnenleggers dienen om de kusten Van de landen van mijnen te voorzien; er zijn ook zee vaartuigen, die de vloten Volgen en mijnen strooien voor de vij andelijke schepen. Voor de mobilisatie heeft spr. meer malen critiek uitgeoefend over de wijze van aanbouw van schepen in ons land; thans is de tijd van critiek vooTbrj en zal de marine zoo noodig te strijden hebben met de schepen, die er zijn, maat spr. kan verzekeren, dat nooit de vlag van een Nederlandsch oorlogschip als ooriogstroph.ee naar een vijandelijk land zal worden gebracht. Hiermede eindigde spr. onder applaus het eerste deel zijner rede. Gedurende dit eerste deel was de ter ritoriale bevelhebber, kolonel Rrox, ter vergadering gekomen. Zéér trof het ons, dat zoo weinig militairen er waren slechts enkele zee-officieren en adel borsten ter veigadeaing waren. Welwa ren er tal van padvinders en ook een afgevaardigde van de afdeeling Ylissin gen van „Onze Vloot".* Na de pauze zette do heer Quant zijn rede voort aan de hand van een grootn serie lichtbeelden, die een zeer duidelijken kijk gaven op de inrichting van de schiet werktuigen der grootere en kleinere oor logsschepen, waarbij nog veel van het in het eerste deel .van den avond ge sprokene werd verduidelijkt. Ook na dit deel klonk een luid applaus. De heer De Casembroot nam ten slotte het woord om naar hij vertrouwde mede namens de aanwezigen luitenant Quant dank tö brengen voor zijn duidelijke uit eenzetting en den wtensch uit te spreken, dat men het volgend jaar nog eens op zijne medewerking zal mogen rekenen. Goes. Ieder lioofd van een huisgezin of alleenwonend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen f 0.12 pefl K.G. te koopen, wordt uitgenoodigd daar van ten spoedigste aangifte te doen aan den Burgemeester onder opgave van naam en woonplaats van den broodbak ker, van wien hij het brood wenscht te betrekken, en voor zooveel hoofden van huisgezinnen betreft, van het aan tal leden van het gezin, kinderen be neden den leeftijd van twee jaren niett mede gerekend. Voor het doen der aangifte bestaat gelegenheid op werkdagen van 912 en 14 uur en wel op 27, 28 en 29 Mei en vanaf 3 Juni eiken werk dag op dezelfde uren. In de heden gehouden vergadering van het bestuur van het Provinciaal Co mité van Anti-Revolutionaire Kiasvereeni- gingen in Zeeland zijin de fuinctiën als volgt verdeeld: D. Mulder, Zierikzee, voorzitter; J. F. Heemskerk, Middelburg', secretaris; A. S. J. Dekker, penningmeester; H. J. E. Gerlach van Sint Joost and, 2e voor zitter; H. Koelmans en A. P. Lanting, ge wone leden. (De heer Lanting uit Thoien was niet Aanwezig.) Vlissingen. In de gisterenavond gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken werd aan den vc-r- trekkenden secretaris den heer mr. dr. F. S. Witteveen, wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, door den voorzitter een gouden vulpenhouder aan geboden. De heer Witteveen dankte voor dit onverwachte geschenk. Het nieuw gekozen lid, de heer L. C. Stevens, werd geïnstalleerd. Hansweerd. Alhier is aangekomen en geïnterneerd het zeeschip „Kalliope". Sas van Gent. De datum nadart, met ingang waarvan aan den burgemeester dezer gemeente, dein heer P. Wauters, eervol ontslag is verleend. In de gister avond gehouden vergadering van den ge meenteraad werd nu mededeeling gedaan van een brief van de wethouders, dri hoeren Oole en Pauwels, dat zij niet bereid waren de functie van burgemeester waar te nemen. De heer Wauters zeide daarop, dat hij dan als oudste raadslid zichzelf zou vervangen gedurende de vacature van burgemeester. De raad besloot, aan de regeering te verzoeken de benoeming van een niet-ingezeten© als burgemeester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen ;te Nieuwkoop, B. de Haan, eanö. te Groningen; te Bleskensgraaf, H. v. Dijken, cand. te Utrecht. Bedankt voor Barneveld door P. Kruijt te Gouderak. Geref. Kerken. Bedankt voor Gorredijk door S. G. da Graaf te Oosterzee; voor Driebergen door R. de Jager te Sc herpenzeel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Baarn, L. H. v. d. Meiden te Enschedé. Voor het praktijkexamen voor En- gelsche handelscorrespondentie voor de ver. van leeraren te Amsterdam is ge slaagd mej. E. de Ruijter, te Vlissingen. Geslaagd voor het toelatingsexamen Chr. Intern. Normaalschool te Zetten, Adr. Duvekot Ld., te Goes. Onlangs slaagde voor de acte L. 0., mejuffrouw E. Brants te Goes, leerlinge van genoemde inrichting. Het staatsexamen tot toelating aan een Universiteit zal worden afgenomen te Utrecht, van: 12—17, 19—24, 26—31 Juli. 2—7, 9—14, 16—21, 23—28 Aug. Geslaagd te 's Hertogenbosch voor de acte L. O., iuej. M. C. de firuijn. van Bergen op Zoom.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2