Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Rachtszaken. mede de verordening voor het heffen van liggeld voor suikerbieten te wijzi gen. Ged. Staten, aldus deelt de voorz. nog mede, hebben vergunning verleen|d tot het afgraven van den Westhaven- dijk, mits de verlaging niet meer dan 80 c.M. bedraagt. De heer bonner vraagt hoeveel per soneel met dat werk belast wordt. De voorzitter antwoordt dat de heer Rothuizen naar omstandigheden z!al handelen. De heer Dekker vraagt of nu ook aan het slootje bij de Vooi-stad gedacht wordt, en de heer Donner of hel gat bij he.t huis van Duvekot ook dichtgegooid zal worden. De voorz. zegt, dat de be doelde sloot, als de kosten het toelaten, onder handen .genomen zal worden, en wat de tweede opmerking aangaat, dat er veel zand voor noodig is. De zaak is echter besproken. De heer Do nner wijst er op, dat voorziening hier uit een gezondheidsoog punt zeer noodig is. De heer R i s c h "zegt, dat de Gezond heidscommissie indertijd aandacht aan deze kwestie geschonken heeft. In verband met de rioleering schijnt ze echter niet gemakkelijk op te lossen te zijn. B. en W.'s voorstel tot het aangaan van een leening van f3000 wordt ver volgens z. h. s. aangenomen. Daarop gaat de Raad over in geheime zitting. Na heropening van de openbare zit ting wordt het voorstel omtrent de salaris- regeling voor de gemobiliseerde onder wijzers, nadat het gewijzigd is in dien zin, dat in plaats van 50 pet. vijf en zeventig procent van bedoelde sol dijen in mindering gebracht zal worden van hun jaarwedden, z. h. s. aangeno men. Het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag voor het jaar 1915 wordt vastgesteld op f 41939.63. De heer V o n Schmidt wijst bij de rondvraag op den strijd, die er in Goes heerscht over de kwestie van het brood gewicht. Als leek stelt hij zich geen partij, maai- hij vraagt in liet algemeen belang of deze zaak door B. en W. reeds onder heft oog gezien is, en welke resultaten dit opgeleverd heeft, o| dat B. en IW. een onderzoek zullen instellen. De voorzitter antwoordt, dat een onderzoek is ingesteld bij 25 gemeenten, waai' een verordening op het brood is; van 7 gemeenten is een bevestigend ant woord ingekomen, o.a. van Zutphen, Leeuwarden en Middelburg. Intusschen bleek,- dat deze verordeningen van re- centen datum waren, zoodat de Werking daarvan nog niet te bepalen is. Overigens is spr. van meening, dat als er een ver ordening moest worden gemaakt, die moest gelden voor de vaste stof. Wan neer men 11 ons deeg afkneedt, dan kan wanneer het brood eenigen tijd gelegen heeft, het gewicht heel goed onder het K.G. komen. Bovendien zou, zonder iets af te doen van de bekwaamheid van de apothekers, om volledige gegevens to krijgen, een onderzoek ingesteld moeten worden bij een van de Rijkslandbouw- proefstations, waarbij voor leder onder zoek een bedrag van £5 vooruit betaald moet worden. De heer Donner: In Leiden is dat toch niet het geval. Geantwoord wordt, dat Leiden een eigen laboratorium heeft. De voorzitter vindt een verorde ning goed als men een staf ambtenaren heeft, want anders wordt toch niet de hand gehouden aan de verordening. In 'ieder geval is er dus veel geld mee gemoeid. De voorzitter zal de zaak met de wethouders bespreken en den uitslag der besprekingen mededeelen. De heer Van Dissel zegt, dat te Vrijhoeven-Kapelle en te Loon op Zand reeds 15 of 20 jaar een verordening op het brood bestaat, en dat de menschen reeds na onderzoek door den veldwachter verbaliseerd kunnen worden. De beer Hollmann meent, dat een verordening moeilijk toe te passen is. Spr. vreest tailooze bezwaren. B. en W. zeggen nogmaals toe de zaak te bestudeeren. De vergadering wordt daarop gesloten. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 Mei kwamen uit Zeeland ter kennis Van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus te Vlissingen4 gevallen van rood vonk te Neuzen. 1 geval dier ziekte te Clinge en te Rilland-Bath en 1 geval van diphteritis te IJzendijke. Middelburg. Bevolking. In de eer ste helft van de maand Mei zijn in deze gemeente, Ingekomen: L. van Es, schildersknecht, Lange Giststraat F 193 uit Ierseke: P. Mies, rijwielhandelaar, Langedelft B 120 uit 'sHertogenboschmej. F. B. Bleumers, winkeljuffrouw, Langedelft B 155, Deven ter: mej. F. M. v. Piron, Molenwater E 51, Luik (B.); A. de Voogd, timmer man, Korte Noordstraat E 11, Koudeker- ke; mevr. wed. T. G. de Liefde, Lange Noordstraat C 31, Amsterdam; mej. M. A. Botting, onderwijzeres, Kleine Werf- straat F 13, Borculo; M. Hermsen, koop man, Vlissingsch Wageriplein Q 113, Breda; G. Fssers, Fabrieksarbeider, Seisstraat Q 12, Brussel; J. Koene, land bouwer, Seisweg R 130a, Koudekerk©; J. de Waard, Jodengang R 227, 'sHeer Arendskerke. Vertrokken: mej. E. J. W. Voets, van Noordsingel R 69 naar Vlissingen; J. de Kuijper, Vlissingsch Wagenplein Q 113, N. en St. Joosland; D. A. Knegt, Heerengracht M 34, Amsterdam; L. Wondergem, Been houwerssingel K 69, Koudekerk©P. M. Raaijmakers, Stijfselweg S 86, Koude- kerke; mej. .1. 1'. de Koijzer, Noorclsin- gel S 194, Zaandam; mej. A. P. van Pienbroek, Korendijk P 57, Zwolle; W. Besuijen, Seisweg 1! 91a, O. en IV. Sou burg; mej. J. M. Roelofs, Bogardstraat D 59, Vlissingen; mej." M. P. Roth geb. Adriaansen, Nederstraat O 199, Amster dam; D. T. Gans, Latijnsche Schoolstraat D 29, Rotterdam; mej. F. P. Hubregtse, Noordsingel S 176, Nieuw Helvoet; W. J. van der Dussen, Heerengracht M 35, Ned. Oost Indië; mej. M. J. van der Horst, Hoogstraat 1 144, Doesburg; jhr. M. van den Brandeler, Dam Z.Z. G 33, Apeldoorn; mej. G. H. Bosman, Hoog straat I 144, Maassluis; mej. M. van San ten, Molenwater N 48, Wormerveer; H. G. de Jong, Langedelft 1 33, Arnhem. „M. Ct." In de algemeeno vergadering dei- Ver. „Kinderzorg" werden als bestuurs leden herkozen do hecren ds. G. van Dis te Zaamslag, ds. G. Steenkamer te 's Heer Hendrikskinderen en D. Tuijnman te Middelburg, en werd gekozen in plaats van het aftredend lid dat niet herkies baar was, de heer J. de Bruijn te Goes. Honderdjarig bestaan van liet Middclburgsch Muziek korps. Op 4 Juni 1815 had op de Markt alhier de plechtige beëediging plaats van de leden der Middelburgsche schutterij en trokken deze daarna naar Doornik. Deze beëediging werd opgeluisterd door het Schutterij Muziekkorps en het korps deed de schutters uitgeleide tot Vlissin gen. Deze da.g is steeds beschouwd als de geboortedag van het korps, dat Wij thans kennen als het Middelburgsch Mu ziekkorps. Op 4 Juni a.s. zal het korps dus 100 jaar bestaan. Waar bij gunstig weder hedenavond de eerste uitvoering op het Molenwater plaats heeft in dit seizoen, achten wij het thans den juisten tijd op dit jubileum do aandacht te vestigen. Ook toen bij de oprichting was het oorlog, maar toen was ook Neder land er in betrokken en veertien dagen later op 18 Juni had de slag van Water loo plaats. Waarschijnlijk zal de feestelijke herden king van het feit eerst later op een ge schikter tijdstip plaats hebben, en zal er dan gelegenheid zijn nog meer over den levensloop van het korps mode te deelen, maar toch willen wij het nu reeds onze beste wenschen voor de toekomst aanbieden, moge het door krachtigen steun blijven bloeien, want Middelburg kan trotsch zijn op het korps, dat zich een onmisbare plaats in onze samenleving heeft verworven, zeker nadat het do laat ste 24 jaar onder leiding staat van den heer Jan Morks. De eerste muziekuitvoering van het korps op het Molenwater had plaats op 10 Mei 1857. Het is zeker wel eigenaardig dat het jubileum van het korps bijna samenvalt met het vijftigjarig bestaan op 13 Juni van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", die zooveel van de diensten van het muziekkorps heeft gebruik! ge maakt voor haar volksfeesten, floralia en|Z. Thans willen wij eindigen met de me- dedeeling, dat het korps in zijn 100-jarig bestaan 12 kapelmeesters heeft gehad en wel de navolgende heeren: J. Fastré, van 1815 tot 1821; N. J. Planque Vuur, van 1821 tot 1825; J. F. Tinteman, van 1825 tot 1829; W. R. Geiden, Van 1829 tot 1830; A. J. van Emden, van 1831 tot 1857; A. Lisov en V. Druten, van 1858 tot 1859; Ph. Stoetzer ,van 1859 tot 1863; H. J. C. Kuijpers, van 1863 tot 1866; A. de Jong, van 1866 tot 1886; J. Scholtens, van 1886 tot 1890; en Jan Morks van 1890 tot heden. Maandag 31 Mei a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe en Zierikzee en Dinsdags daarop de gemeen ten Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brouwershaven en Kerkwerve. Per gewone trein van 9.20 vertrokken hedenmorgen de laatste gratis vervoerde vluchtelingen in een afzonderlijke wagon. Er gingen er 40 naar Uden en 20 naar België. Als geleiders gingen mede Me vrouw Adi'iaanse en de heeren Marinisse en de Maegt. Door de Belgische onderwijzers wer den de kinderen weder op chocolade onthaald en 'krefeg ieder kind een prent briefkaart. Velen deden de vertrekkende uitge leide. fioes In een circulaire aan H.H. Bak- kerspatroons in deze gemeente wordt, in verband met het binnenkort inwerking treden van de voor deze gemeente ont worpen regeling voor de levering van ongebuild tarwebrood, bet systeem daar van kortelings uiteengezet. Het ligt 'in de bedoeling om aan eiken broodbakker een lijst te verstrekken, met de namen van de personen, die zich ten stadhuize hebben aangemeld oan van den door hen aangewezen hakker brood to betrekken, terwijl elk persoon een broodkaart ontvangt, ten name van den door hem aangewezen bakker. Elk leverancier houdt op die lijst naast den naam van elk zijner afnemers aan- teekening op datum, van de hoeveelheid brood, die gekocht is, terwijl op de kaart door het afschrappen van één of meejr nummers, en het stellen van een paraaf, op dezelfde wijze aantcekening gehouden wordt van de eiken dag gekochte hoeveel heid brood. Elk bakker die Regeringsbrood levert, verbindt zich, „om aan de gemeente op „eerste aanmaning te zullen betalen, het „verschil tusscben den op het tijdstip „van levering door den Minister vau „Landbouw, Nijverheid en Handel voor „ongebuild tarwemeel in het algemeen „vostgestelden prijs, en den aan de ge- „meente betaalden prijs, voor al bet door „den Burgemeester aan hem verstrekt on gebuild tarwemeel, hetwelk hij niet aan „zijne afnemers tegen verminderden prijs „overeenkomstig de vastgestelde regeling „heeft verkocht en afgeleverd", zoodat het i nslaan van een te groote hoeveelheid meel in diens eigen belang is af te raden. Een nauwkeurig op de lijst bijhouden van de verstrekte hoeveelheden brood is een plicht, aan de leverantie verbon den, doch ook tevens een noodzakelijk heid uit een oogpunt van administratieve verantwoording tegenover het Gemeente bestuur. Teneinde de voorradige hoeveelheid ,nieel steeds in evenredigheid te kunnen houden met de afgeleverde hoeveelheid brood, kan het wellicht nog dienstig zijn, er opi te wijzen, dat elk leverancier zich dagelijks bij elk zijner afnemers vergewist van de hoeveelheid brood, die hij voor den volgenden dag te leveren heeft. Hier door wordt voorkomen dat teveel brood gebakken wordt, dat niet kan afgeleverd worden. Mejuffrouw Jo van den Berg, zeer begaafd concertzangeres, uit. den Haag, mejuffrouw Betsy Dhont van Middelburg, in onze kringen veel geprezen om haar schoon vioolspel, en do heer J. Kooyman, de bekwame Goegche organist, hebben gisteravond in de Groote Kerk rosp. ge zongen' en gespeeld, ten bate van de gemeentelijke armen. Een uitgelezen pro gramma was voor dezen avond samen gesteld. Dat er goed gezongen en goed gespeeld is, dat er echte kunst te ge nieten viel, behoeft wel geen betoog. Mej. Jo van den Berg heeft een 'zeer mooie stem, en weet er zoodanige kleur en klank in te leggen, dat de teederste snaren, bij liet auditorium in trilling ge bracht worden. De gewijde zang is haar volkomen toevertrouwd. Het spel van Mejuffrouw Betsy Dhont, doorkneed in do techniek als ze sinds lang is, neemt toe tn diepte en innigheid, en de klaviernum- mers waren bij den heer Kooyman in goede handen. Vooral de Andante Canta bile, opus 25 van Herm. Berens maakte Veel indruk. Z'n begeleiding was als al tijd goed; als we één opmerking mogen maken soms iets te veel domineerend, vooral in Litaney: Ruh'n in Frieden alle Seelen. Eén ding is bepaald jammer, n.l. dat er niet meer publiek was. Dat velen zoo heerlijk muzikaal genot ontgaan is. Donderdagavond bij. het uitwijken v oor de auto op Wolfaartsdijk is op de Markt alhier een wagen, doordat een tekorte draai genomen werd tegen de stoop van den heer Stokman gereden. Dooi den schok vielen een viertal kisten met eieren, bestemd Voor den heer P. Joosse, tegen den grond. Een oogenblik was do straat aldaar één groote eierstruif, de win kelier leed groote schade. Vlissingen. Ged. Staten hebben niet goedgekeurd het besluit van den Raad van Vlissingen, waarbij de jaarwedde van den gemeente-secretaris is teruggebracht van f3000 op f2500. Kruiningen. Woensdagavond trad in het Militair Tehuis op, Ds. R. J. v. d. Veen, van Goes, tot het houden van cen lezing over den Vlaamschen dichter Guido Gezelle. Voor een talrijk en over het algemeen aandachtig gehoor vertelde hij eerst van G. G's leven, hoe hij, uit verstandige en vrome ouders geboren reeds vroeg begeerte vertoonde, priester te worden. Zijn liefde tot de natuur, zijn voorliefde voor allerlei volksuitdruk kingen was hem aangeboren. Als jong „portierke" stond hij aan het open ven- eter van de portierskamer van het semi narie te Rousselaere te luisteren. Het studeeren leed er wel wat onder. Maar toch, dank Zij zijn gedicht „Aan de Mandeibeke" werd hij tot de studie voor priester toegelaten. Dan werd hij later aan hetzelfde seminarie professor, eerst aan een handelscursus, maar later, wat meer met zijn geest en aanleg overeen stemde in de talen. Maar zijn oorspron kelijkheid in het doceeren werd niet ge duld. Hij werd afgezet. Dertig jaren zweeg zijn lied. Tot hij, benoemd tot professor te Kortrijk, weder volop dichter was. Hij kan genoemd voorlooper der tach tigers, waar ook 'hij brak met allo sleur en op oorspronkelijke Wijze wat hij zag, in zijn lied weer gaf. In zijn gedichten treft vooral zijn scherpe visie, zijn groote liefde voor de natuur, zijn. geheel oor spronkelijke wijze van weergeven. Boven al is hij ook Christendichter, die uit het geloof in Christus leefde, al was hij streng Roomsch. Dit werd door den spreker telkens op keurige wijze door het v ooi-dragen van G's gedichten aan getoond. Ds. Pontier, die het samenzijn had ge opend, dankte den spreker hartelijk voor zijn interessante rede en wekte nog op, om als G. G. de toevlucht te nemen tot dienzielfden Heiland, die alle vermoeiden en beladenen tot zich riep en rust beloofde, 't Was een aangename en genotvolle avond. Krabbendijke. Voor een kaart voor bruin brood moest men zich tusschen 27 April en 1 Mei ten gemeentehuize aanmelden. Velen wisten dit niet, zoodat maar weini gen een broodkaart hadden, toen Woens dag voor het eerst het bruinbrood der regeering verkrijgbaar was. Maar nu ging men izich dan ook bij tientallen aanmelden, zoodat spoedig de 60 baaltjes regeerings- meel, die werden toegezonden, op zullen zijn. Rilland-Bath. Ter vervanging van Cor- nolis Hirdes is in deze gemeen!© benoemd tot Zetter voor 's Rijks Directe Belastin gen, Leunis van Weelo. Sluis. De Minister van I.. N. en H. heelt goedgevonden: in te trekken hat bepaalde sub A 2°. van zijne iieschikking van 22 April 1915, waarhij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Sluis. Zierikzee. Gistermorgen is hier een Bel gische school geopend. Stavenisse. In de Woensdagavond ge houden algemeen© vergadering der Boe renleenbank alhier, bleek het volgende: De totale omzet was f89405.12V». Op 3L Dec. 1914 had de Bank aan spaargel den f 50500.49Va, aan uitgegeven voor schotten f40452.17. Het tegoed in loopen- de rekening bedroeg f 19044.47, de schuld in loopende rekening f 16714.De winst was dit jaar (1914) f248.20, welk bedrag gestort is in het reservefonds, dal thans is geklommen tot f 1279.31 '/h- De rente der spaargelden werd Vastgesteld op 3Va pCt., die van voorschotten en loo pende rekening op 5 pCt. Als Directeur werd herkozen de heer 11. J. Dorst en gekozen tot lid van den Raad van Toezicht in de vacature van Doorninck, de heer J. Droogendijk. Als afgevaardigde naar de Algemeen© Verga dering te .Utrecht werd aangewezen de heer H. J. Dorst, tot diens plaatsvervan ger de heer L. G. Tuijnman. Het salaris van den Kassier werd met f 25 verhoogd. Verder werd besloten, het kantoor dei- Bank aan te sluiten bij de Interc. Te- foon. Tholen. Door de Antirev. Kiesveree- niging „Nederland cn Oranje" werd in de vacature van der Stel candidaat ge steld voor den gemeenteraad, de heer H. Goossen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garderen, J. Dijkshoorn te Ter Aa; te 's Gravenhage, A. B. te Winkel te Arnhem. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonrewoerd, P. Jukke- nckko te Kockengen. Middelburg. Tot gecommitteerden bij het eindexamen van het gymnasium alhier, to houden op 28, 29 en 30 Juni, zijn door den minister aangewezen dr. W. G. C. Bijvanck, bibliothecaris van de Ko ninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage. dr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en dr. W. Kap- toyn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht. (M. C.) De practische examens voor apothe ker zullen 27 Mei te Amsterdam aan vangen. Verder zullen de examens ook gehouden worden te Leiden, Utrecht en Groningen. Geslaagd voor diploma B, machi nistenexamen de heer J. M. P. Willemse. Benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Schoonrewoerd, mej. E. C. Adriaans© te Middelburg. NED. HERV. KERK. Op Zuid- en Noord Bevel and. Pinksteren 23 en 24 Mei. (Voor zoover de dienst op Maandag niet afzonderlijk is aangegeven, ontvingen we geen mededeeling daarvan.) Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. r. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Maandag 9 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Maandag geen dienst. Ellewoutsdijk, 9 en 2 ti. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. dhr. Lensvelt, nm. geen dienst. Maand. 9.30 u. dhr. Lensvelt. Hednkenszand, vm. an nam. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arpndskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 'sHeer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. Maandag 9 u. ds. de Voogd. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen. Maandag geen dienst. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne, nm. bed. H. Doop. Kamperland, 2 u. ds. Stegenga. Kapolle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Maandag geen dienst. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Maandag, vm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemsen. Nieuwdorp (bewaarschool^, 2 u. ds. Bui nink. Maandag geen dienst. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. ds. v. d. Waal. Maandag 9 U. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, vm. en nm. dhr. Kostelijk, caud. te Broek op Langendijk. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. Japchen. Wemeddinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Liade. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 U. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 li. ds. Stegenga, 2 u. dhr. Sandee van Goes. Maandag 9 u. ds. Stegenga, Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. S< huurman s Stekhoven. Maandag 9.30 u. idem. Domburg, vm. en nam. ds. Kofdewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. v. Selms, nm. ds. Krijkamp. Maand. vm. ds. v. Selms. •Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 ds. Postma. Coll. Zen ding, nm. geen dienst. Maandag 9.30 u. ds. Postma. Coll. Zending. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 en 2 u. is. Tak. Oostkapelle, vm. ds. Krijkamp. Maandag vm. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 u. ds. Kiehl, 2 u. ds. Ver meer. Beide d. coll. Zending. Maandag 9.30 u. ds .Kiehl, coll. Zonding. Serooskerke, vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHotf. O. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. ds. Postma, Maand. 9.30 u. ds. Torneden. Veere, vm. en nam. ds. Wcijland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroc Westkapelle, nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 't, Zand, 10 u. ds. Reus, 6 u. ds. Vermeer. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskcrk. Arr.- Rechtbank te Middelburg. Hodcn, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens: diefstal en bedelarij: E. M. V., 15 j., werkster, Neuzen, tot f7 b. s. 2 w. tuchtsoh. en f50 b. s. 1 w. tuchtsch. d-'efstal: C. C., 19 j., klompenmaker en F. v. N., 23 j., koopman, beiden ver blijvende te Hansweert, gedetineerd 'e Middelburg, ieder tot 3 m. gev.straf, met aftrok van het voorarrest, en P. J. P., 23 j.. landbouwer, Sas van Gent, en II. D., 22 j., arbeider, Westdorpe, iodor tot 14 d. gev.straf; heleediging ambtenaar: L. J. E., 17 j., venter, 's Gravenpolder, tot f 7 b'. s. 2 w. tuchtsch., en M. G., 60 j., reiziger, Vlissingen, tot f25 b'. s. 10 d. h.; mishandeling: S. Z., 60 j. hvr. van P. J., zonder beroep, Sluis, on J. M., 26 j., koopman, Westdorpe, beiden tot f3.50 b'. s. 1 w. tuchtsch.; overtreding boterwet: S. S., 31 j., hvr. van C. zonder beroep, Biggekerke, tot f 10 b. s. 10 d. h., cn overtreding plaatselijke be lastingen: J. F. d. B., 28 j., caféhouder, Vlissingen, tot fö b. s. 5 d. h. Vrijgesproken: M. v. II., 40 j., schip per, zonder vaste woon- of verblijfplaats, beklaagd van verduistering. Rechtbank te Middelburg. Ten eerste stond heden terecht Th. wonende te Oostburg, thans gedeti neerd, wien ten laste gelegd was dief stal van een rijwiel. Do eerste getuige, C. J. I Ion teler, rij wielhandelaar to Oostburg, heeft bekt. op 11 April hij zich gebod, hij wilde een rijwiel koopen en vroeg het eeirst te mogen probeeren. Dit geschiedde; bekl. keerde echter rlhct terug. De tweede getuige, A. J. Hanssens, rijwielhandelaar te Vlissingen, kocht het rijwiel van bekl. voor f 15. Bekl. gaf op Belgisch vluchteling te zijn. Bekl. bekende het ten laste gelegde, hij gaf aan Hanssens een valschen naam op. i 1 i De eisch luidde 10 weken gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. P. Dicleman, refe reerde zich aan de uitspraak der recht bank. De tweede bekl., E. J. v. d. Str., Bel gisch student in de rechten, stond te recht wegens verschillende diefstallen en verduisteringen. 1 Do eerste getuige, A. L. Gerretsen, leeraar te 's Gravenhage, vroeger wonen de te Vlissingen, zegt, dat hij op 14 en 15 Januari te Vlissingen woonde en daar een breek en een vest heeft ver mist. Bekl. bekende deze kleedingstukken te hebben weggenomen. i De tweede getuige, I. F. van Geem, vermiste verschillende gouden vocirwer- pen, een horloge, cen ketting, ringetjes en een dublé armband, bekl. heeft in dien tijd bij haar gewoond. De getuigd Cornu droog eenigen tijd later een van getuiges ringen, die zij zeide van bekl. te hebben gekregen. Bekldie dan getuige over deze kwestie sprak, gaf haar een schuldbekentenis van 300 franc. Op een vraag van den verdediger, mr. Van Deinse, zeide getuige, dat bekl. haar met een bankbiljet van CO gulden acht dagen vooruit betaalde. Bekl. maakte niet veel misbruik van sterken drank. De derde getuige, E. M. J. Weijcrs, goudsmid te Vlissingen, kocht van bekl. een ketting en smolt deze. De vierde getuige, S. C. S. CoTnu te Vlissingen, kreeg van bekl. oen ring, die bekl. zeide van zijn grootvader te heb ben gekregen. Later kreeg zij een hor loge, dat zij op bekl.'s' verzoek weder teruggaf. Ook gaf zij boki. een armband in bewaring, die zij niet terug kreeg, maar wel een ander. Te Bergen op Zoom vergat zij een ring, die bekl. haar zou terug halen, maar hij deed dit nooit. De volgende getuige, I. A. Frank, goud smid te Middelburg, kocht van bekl. een schakel armband en verkocht hem later een anderen. Do laatste getuige, J. M. Wiersma, ju welierster te Botterdam, kocht de tweede schakelarmband van bekl. Op een vraag yan den officier Zegt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2