:w. 104 Donderdag* SO Mei 1015 20e Jaargang De Qroote Oorlog. Staten-Oeneraa! Uitgave van <3e RaamL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN JE VORSTSTRAAT 210, Bureau te Middelburg: PIRW1A F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointro - Goes. Breiinbrood. Zou 't waar zijn dat de mensohen nog niet weten dat er bruinbrood te bekomen is voor zes cent per half K.G.? Zou 't waar zijn dat er Christenarfcei ders zijn, die van dit bruinb'rood van zes cent 'pond niet gediend zijn, en lie ver het dubbele betalen voor een witte brood Wij kunnen 't niet geloeven. Laat ieder die meeleef!, en het belang van arbeiders en middenstanders zoekt, zich de moeite getroosten de mensohen voor te lichten. Socialistische vrouwtjes (en mannen) spreken kwaad van den maatregel. Maar deze menschqn lellen wij niet mee. Die laten zich door Spiekmans en Hugen- holtzen, en hoe zij meer heeten mogen bij den neus nemen. Hun gunnen wij gaarne hun wittebroodsboterham van 25 cent per kilo. W ij zullen het gaarne met den bruinbrooclsboterham doen. Omdat die lekkerder is, omdat die voed zamer is; eerlijk gezegd omdat wij er aan gewend zijnen omdat die do helft goedkooper ds. Goedkooper, gezonder, voedzamer, lek kerder! Wij hebben er respect voor. Gemeentebesturen, wilt u, als het kan, li haasten om aan alle menschcn met gezond verstand en een gezonde ziel dit bminbrood te bezorgen? Hulde. Een woord van lof mag' wel worden gebracht aan den Bond van Nedcriand- sche Onderwijzers, dat bij met zioo> groote lankmoedigheid de opdrijving der oorlogs kosten verdraagt. Het is toch niet alleen die opdrijving welke van ouds den openbare-ondettwij'- zers in den weg zat, maar ook het ach terwege blijven de!r, wij. gelooven wel voor velen, noodzakelijke, loonsverhoo- ging. Op de bekende Haagsche meeting in October 1912 werd voorgerekend dat „ver betering van de positie der onderwijzers" 20 miljoen zou moeten kosten. Een aardig Bommetje. Te meer, wijl niemand wist waar het van daan zou moeten komen. Wat echter niet wegneemt dat bij de Kamerverkiezingen in 1913 aan de open bare onderwijzers de vurig begteerde Irac- tementsverhooging in vooruitzicht gesteld werd. Men kent den verderen loop der ge- schiedenis. Het vrijzinnig ministerie trad op; een deputatie trok naar den minister om aan de stembusbeloften te herinneren; doch de minister wees er de deputatie op dat de sociale wetgeving zoo groote uitgaven ■vorderde, dat althans bij' de eerstvolgende begrooting niet aan salarisverhooging Voor de onderwijzers kon gedacht wor den. Hierop is de dreigements meeting van den Bond te Rotterdam gevolgd. Niet minder dan drie groote zalen waren propvol. De spiekers drongen aan oip spoed; zij' noemden hun salarisverbete- ring een „urgent staatsbelang". Een on derwijzeres, de bekende mej. Suzle Groene- Veld schetste den minimum!ijder als een door honger vermagerd mensch, wiens oude, versleten kleeding door de kost- juffrouw niet meer gemaakt kan worden •en die dus zelf zoo goed en zoo- kwaad dat gaat pioet zorgen althans „heel" te voorschijn le komen. Andere sprekers gaven veel af op de hoogo uitgaven voor oorlog'. De mannen des oorlogs, zoo sprak men, krijgen alles gedaan, en voor ons mannen des Vredes doet men niets. En de krachtigste van deze agitatoren, de bekende heer Os- sendorp, schalde van „vrijzinnig boeren bedrog" en militante voornemens, en „niet rusten voor (het) doel zou zijn bereikt". En nu De uitgaven voor oorlog worden steeds hooger opgedreven. De mannen van den oorlog krijgen al vaker hun zin. Zegt ons, verdienen zij: geen lof die bij dit alles zich kalm houden en met lank moedigheid betere tijden afwachten? Trouwens elke verbetering, die hocger.e uitgaven vereischt, moest uitgesteld. En het landsbelang gaat voor het belang van den enkele. Blijve een ieder dit inzien. Ook wanneer de oorlog ook zelfs het jaar 1916 uit moest duren. ;fc Het Nederlandsche gezantschap bij het Vaticaan. Elders in ons hlad vindt men het be richt omtrent een regeeringsvoorstel tot lijdelijke instelling van een zoodanig ge zantschap; de toelichting tot het voor stel mede door ons opgenomen, doet zien dat de regeering van meening is dat dit ,.i, i. rstel van de betrekkingen met De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.25 *0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 cfc. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1.—» iedere regel meer 10 ct. den Paus door het landsbelang gevorderd wordt. Wij; wenschen dit voorstel met eenige terughouding te begroeten. Wij zijn on bekend met. de geheime gangen der diplo matie, en kunnen niet oordeelen over kle juistheid der inzichten Van hen die aan de spitse van ons landsbestuur staan. „Sentimenten, welke een betreurens- waardigen wanklank zouden geven", waartegen DeMaasbode bereids waar schuwt, zijn ons vreemd. De statenroof van 1.871, waardoor do Paus als wereld lijk vorst werd onttroond hebben wij veroordeeld; en iedere poging tot rechts herstel wordt door ons toegejuicht. Toch blijven er, ook al draagt de be noeming slechts een tijdelijk karakter, nog enkele vragen. In de eerste plaats of een gezantschap van den Nederland- schen S I a a t, bij 'den Paus, die op het oogcnblik slechts het Hoofd eener Kerk' is, toelaatbaar is. Zoo ja, of, wanneer het hoofd der R. K. Kerk, aldus in de Vredeszaak wordt gekend, met name liet geestelijk hoofd der driehonderd miljoen Kongfutsiancn in China, het hoofd der Lutherschc kerk, bijv. in Scandinavië, of van welke kerk ook, eigenlijk wel mogen worden voorbijgegaan? De tijd is te kort om deze dingen historisch en principieel na te speuren. Daarom laten wij het bij deze twee vragen; en bepalen ons slechts tot deze herinnering: Nederland is een slaat met gemengde bevolking, wier meerendael niet in den Paus als Hoofd der (gan- sc-he) Christenheid gelooft; weshalve een voorstel als dit onderhavige wel een tweeërlei beoordeeling, moet te beurt vallen, al naar gelang men geeste lijk aan den „Roomschen" kant staat of aan den „Protestantschen". Wij1 merken dit op, ongeacht onzo er kentenis van den machtigen invloed door het hoofd der R. K. kerk geoefend, en de weldadige gevolgen die van den arbeid van den Pauselijken Stoel in 't belang van den vrede mogen gehoopt worden. Bsknept overzicht van den toestand. Men heeft gisteren nogmaals kiennis kunnen nemen van de Veelheid der con cessies, die Oostenrijk-Hongarije aan Ita lië gedaan heeft. De Duitsche rijkskanselier wist wel wat hij deed, .toen hij in de vergadering van den Rijksdag, dus als 't ware voor het oor van de geheel© beschaafde wereld, opsomde wat de Duitsche bondgenoot Italië heeft' aangeboden. Trouwens, 't mocht nog; wel eens scherp in het licht gesteld worden. In Italië schijnt men echter niet de minste 'rekening meer te houden met de grootheid der concessies en met overwe gingen van waardigheid en redelijkheid. Men laat zich geheel beheerschen dooi de machtskwestie, welke van beide han delwijzen de meeste kans biedt op een definitief succes en daarmede het ver krijgen van voordeelenhet laten uit vechten van de tegenstanders, die nu tegenover elkaar staan, zonder interventie van Italië aan de eene zijde, of een strijd, met een deelnemen van Italië in den anderen kant. Naarmate de berekening omtrent die kansen uitvallen, zal de keuze van Italië zijn. 't Spreekt vanzelf, dat Oostenrijk thans afwacht wat Italië zal doen, en het bij voorbaat op de groote verantwoordelijk heid wijst, die het te dragen krijgt. De bladen weerspiegelen w,at in regee- ringskringen en onder het volk leeft. De Pester Lloyd zegt, dat de afstand van grondgebied opgewogen wordt dooi de voordeelen, die vriendschap met Ita lië zou geven. Wij hebben Italië nu alles gezegd wat wij te zeggen hebben, schrijft het blad, en wachten met rustig geweten en in het bewustzijn van ons recht en onze kracht zijn besluit af. Het offer wordt niet gebracht, zegt een ander blad, om nu vau Italië den vrede te koopen, maar om het Italië van mor gen tot vriend te hebben. Wijst Italië het offer af, schrijft het Neue Pester Journal, dan drage het voor de wereldgeschiedenis de verantwoorde lijkheid van den oorlog. Pesti Hirlap en andere oppositiebladen uiten zich in gelijken geest. De monar chie heeft eerlijk .alles willen regelen wat een goede verstandhouding met Italië zou kunnen hinderen. Vandaag zal Italië beslissen. Zal de 20sto Mei nog meer leed over Europa brengen Met vreeze in 't hart vraagt men 't zich af. Versierde loopgraven. Het Belgisch Informatie-Bureau ver neemt uit Le Havre: De Belgische soldaten hebben in hun vrijen lijd, de loopgraven, die veilig achter de 'inundatie liggen, op de meest oorspron kelijke wijze versierd, hetgeen van een uit stekend moraal gletuigt. Deze dekking draagt den naam van „Vil la van den Yser"; ziehier een windmolen en een vliegmachine, uit plankjes wit hout vervaardigd, wier wieken en schroef klap peren in don wind. Verder is het een dorp je in, 't klein met molen, kerk, kerkhof, uit spanning, plein en bornput. Daar is d,o „Villa der Galliërs 1915", dragend het bordje: lste prijis van liet regiment. El ders is er een dekking als drankhuis inge richt met het uithangbord: „In dan haan, tapt men zonder kraan". De soldaten van de naburige loopgraaf hebben oen soort van mozaïek, bij middel van overblijfsels van vernielde huizen, aangelegd, en vormend een schild met in het centrum de Belgische leeuw, de natio nale leuze, en, in reusachtige letters „Overwinnen of sterven". Op deze helling heeft een meester-hove- nier met graszoden, mos, vetplanten en bloemen een reusachtig schild aangelegd met het opschrift: Honneur a noire Commandant! Vive le Rol, la Reine et la Pairie! Baar ziet mei ©en dea' forten van Luik met koepel, en met een granaat-huis als kanon. Daarop het plein Marie-José. Ver volgens een meestergewrocht, namelijk een burcht in leem, hebbende nagenoeg een meter zijkant, mot centraal werk, vier flanktorentjes, ophaalbrug, schietgaten, toegangsoprit. Onzo soldaten hebben den Duitschen Keizer niet vergeten, want mien leest „Villa Kaiser s'ilpasse l'Yser". Aan de Dardanelles Ashmead Bartlett, di - op de Dardanel- lenvloot der Bondigenooten vertoeft, steinde eenige mededeelingen, die vooral doen zien, dat de Bondgenooten nog voor een reusachtige 'taak staan. Het teerste deel van dien grooten slag om het 'bezit van de hoogten van Achi Baba is, seint bijl, gesloten en, hoewel het Britsche leger 'toog niet in het bezit van deztel beheer- schende stelling kwam, de vijand is toch gedwongen z'ijin macht te ontsluieren en het karakter van zijn verdediging en wij zijn thans in staat, den vollen omvang van de taak, 'welke ons wacht, te overzien. Achi 'Baba is de eerste van de overbeer- schende stellingen, waarop do Turken stand kunnen houden, voor Wijl in staat zijln in Gallipoli op te rukken en den noor delijken oever van de Straat in onze macht te krijgen. Er liggen nog andere, haast even ge duchte stellingen achter de eierste en al deze 'posities zullen heuvel voor heuvel, dal voor dal, loopgraaf voor loopgraaf ge nomen 'moeien worden, voor het leger de Straat voor de vloot kan openen en haar in staat stellen naar Constantinopel te stevenen. Wanneer onze vloot evenwel de Straat door is, is ook bet einde daar. Men verwachte een verloop1 van den strijd, zooals de loopgraafoorlog in België en Frankrijk. De correspondent roemt de dapperheid en taaiheid der Turken, die nog zijn als de mannen van Plewna onder Osman pacha. Zijl vechten om hun leven ©n voor de heilige stad, hun Constantinopel. De overwinning zal alleen verkregen kunnen worden evenals in Frankrijk, door meer manschappen en ammunitie. Het italiaansche leger. Nu de toestand in Ilalië steeds dreigen der schijnt te worden en bericht wordt, dat het leger gemobiliseerd is en"tot elke actie gereed, zal het niet onwelkom zijn, in aansluiting bij reeds vroeger gedane mededeelingen, nog' eens. het een en ander over de Italiaansche weermacht te ver nemen. Italië heeft algemeene en persoonlijke dienstplicht. De dienstplicht duurt 19 jaar en begint op 20-jarigen leeftijd. Het jaarlijks contingent wordt in drie categorieën verdeeld. Do eerste categorie wordt bij het staande leger gevoegd, de tweede ook maar met verlof, de derde wordt brj! de Territorial Militia ingedeeld. De dienst in het staande leger duurt 2 jaar, waarna de manschappen 8 jaar bij de reserve dienen, clan komen zij 4 jaar bij de Mobile Militia en vandaar gaan zlij voor de rest van hun diensttijd bijl de Territorial Militia. De tweecl© categorie ontvangt eenige maanden training en gaat van het eene deel van het leger naar het andere over, gelijk de rest. De Italiaansche regimenten worden uit alle deelen van het rijk gerecrutóerd, 'maar bij mobilisatie worden zij1 locaal door de reservisten aangevuld in die dis tricten waar do regimenten hun kwartier hebben. Ongeveer de helft der reservisten, bij de mobilisatie ingelijfd, heeft vroeger geen aanraking1 gehad met de regimenten waarin zij dienen. De vredessterkte van het Italiaansche leger bedroeg1 in het jaar voor den oorlog 14.121 officieren, 250.000 manschappen en 55.727 paarden. De oorlogssterkte is ongeveer 1.000.000 en wel 515.COO voor het staande leger, 245.000 voor de Mobile Militia en 340.000 voor do Territorial Militia. Zooals reeds gemeld werd, zul len, als de oorlog uitbreekt, 4 legers ge vormd worden van twee tot vier leger korpsen en een cavalerie-divisie. De legerkorpsen verschillen in sterkte. Het kan enkel 2 regulaire divisies bevat ten of een Mobile Militia-divisie er bij gevoegd krijgen. In bet eerste geval be draagt de sterkte 25.0ÖO man met 1044 kanonnen, 18 mitrailleuses; in het tweede geval 37.000 man, 134 kanonnen en 26 mitrailleuses. Er zullen waarschijnlijk 14 in eerste linie gemobiliseerde legerkorpsen zijn. Bij de 24 divisies van de 12 bestaande leger korpsen zijn er nog 26 Alpenbataljons van do eerste linie met 38 compagnieën Mobile Militia achter deze; 26 Alpen bataljons van de derde linie, 54 bergbat- terijen in eerste en tweede linie, 6 batal jons Carabiniers en 23 bataljons mare chaussee met Militia formaties achter deze. In vredestijd zijn er 389 bataljons Al- pini, grenadiers, bersaglieri en linietroe pen; 150 eskadrons cavalerie, 263 bere den, veld, berg en zware batterijen en 190 compagnieën vestingartillerie en genie. Bij mobilisatie breiden deze zich voor alle drie linies uit tot 824 bataljons, 180- eskadrons, 360 batterijen en 475 vesting artillerie en genie. De eerste linie, het garnizoen van Libië, marechaussee en Ersatzl-troopon niet meegerekend, zal waarschijnlijk be vatten: 544 bataljons, 180 eskadrons, 360 batterijen, 20 regimenten vesting-artillerie en 124 compagnieën genie, te zamen on geveer 700.000. De Italiaansche infanterie is gewapend met hel. 6.5 mM. Mannlicher-Carcano magazijn-geweer, model '91. Een deel van de 'Territorial Militia heeft nog het Vat- terli-Vitali geweer, model 70/87. De offi cieren zijn gewapend met sabel en re volver. Toen de oorlog uitbrak was Italië juist bezig, zijn artillerie-bewapening te her zien. liet bezat ongeveer 100 veldbat'.e- rijen, bewapend met het 75 mM. Krupp Q. F. veldkanon en andere van een ouder wapen. Jntussohen was het 75 mM., model 1911, aangenomen en eind vorig jaar zouden 100 batterijen van deez kanonnen afgeleverd worden. Verder beeft men nog eenige 6 mM. batterijen Krupp-houwit- sers en een groote verscheidenheid van belegering s- en vestingkanonnen van zwaar kaliber. De normale belegeringstrein bevat 9,12 en 15 c.M. kanonnen en 15 en 25 C.M.- houwitsers. i. Het Italiaansche leger maakte vele moei lijke dagen door, maar in de laatste jaren is 't zeer verbeterd en het heeft de ervaring van den Lybischen veldtocht. In den tijd, welke sinds het begin Van den oorlog verliep, heeft Italië zijn be wapening kunnen voltooien en vooral do veldartillerie en munitievoorraden kunnen aanvullen, welke dit zeer noodig hadden. Korte Oorlogsberichten. Het gebruik van gassen. In het parlement zeide Lord Kitchener, naar aanleiding van het gebruik van gassen door de Duitsohers, dat de Engelschen en Fransohen besloten waren, soortge lijke middelen aan te wenden teneinde te voorkomen, dat de Duitsohers van een oneerlijk verkregen voordeel zouden partij trekken. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Weenen, dat dr. Blaziowski, de burge meester van Przemysl, naar Siberië is gezonden, omdat hij had geweigerd op 25 April 'keizer Nikolaas bij zijn intocht uit naam der burgerij te begroeten. Een lotgenoot dus van burgemeester Max. Bisschop Czlechowicz, de 72-jarige Grieksch-Katholieke bisschop van Przie- mysl, werd van zijn bisdom vervallen verklaard en moest zijn paleis verlaten. Hij kreeg een beroerte en stierf op 28 April. Het Japansche gezantschap te Lon den heeft meegedeeld, dat Japan in ztijn ultimatum aan China het aanbod om Kiaotsjou terug te geven niet had inge trokken. Daar de hCineesche regeering het ulti matum in zijn geheel heeft aanvaard, blijft het aanbod van Japan van kracht. Een correspondent van de „Daily Mail" seinde uit Lemberg, dat de Duit- schers in liet Oosten motorfietsen mot op de stuurstang een klein machinekanon gebruiken. Tien aldus bereden mannen zijn gevangen. Negen hunner konden hun rijwiel Vernielen; het tiende viel de Rus sen onbeschadigd in handen. Hij meldt ook, dat de Russen op het groote petroleumveld bij Boroslav 80000 ton olie Verbrand hebben om zlo niet den vijand in handen te laten vallen. Het Engelsche s.s. Drumcree, dat eergisteren uit Barry vertrok, is getoïRe,- deerd. Do bemanning werd gered. Van het O o s t e 1 ij k Oorlogs- terrein. Uit Berlijn: Op de linie S hagory-Frauenburg zijn eergisteren sterke vijandelijke troepen machten aangekomen. Ten Noorden en ten Zuiden van de Nijlenien duren de gevechten voort. Op bet Zuid-Oostelijk oorlog'stooneel poogden 'de Ruissen eergisteren den ver deren opmarsch van onze over de San ten Noorden van P'rzomysl1 voortgerukto troepen door tegenaanvallen tot staan te bréngen. Al deze pogingen mislukten onder zware verliezen voor den vijland. De uit Hannoveranen en Oldenburgers bestaande divisie maakte gedurende de twee laatste dagen bijl de gevechten om den San-overgang 7000 gevangenen, ter wijl 4 kanonnen en 28 machinegeweren in onze handen vielen. 1 Tusschén 'de Piliza en de boven-Weich1-: sel, evenals ten Zu.d-Oosten van Przemysl duren de gevechten voort. D e „Transylvania". De alge meene verontwaardiging', gewekt door het torpetten ren van de „Lusitania", schijnt de Duitsche regeering in het minst niet tot béter inzicht gebracht te hebben. De „Transylvania" tenminste, die van. New York naar Glasgow kwam; is slechts dank zij haar groote snelheid aan het lot van de „Lusitania" kunnen ontsnap pen. Passagiers vertellen, dat op het oogenblik, dat de „Transylvania" de Ier- sche kust naderde, de periscope Van don onderzeeër op 300 yard achter het schip gezien werd. De stoomboot zwenkte toen zoo snel, dat de schotels in de eetzaal omvielen. De „Transylvania" kon aldus door haar snelheid aan het gevaar ont snappen. Aan de infanterie-regimenten van het Belgische leger, die aan den slag bij den Yser hebben deelgenomen, is het recht toegekend den naam Yser in hun vaandel te plaatsen. Hetzelfde recht is toegekend aan de batterijen der 6e legerdivisie en de 4e en 5e rijdende batterijen der 2e divisie cavalerie. De 99o batterij mag de onderscheiding „Staden" voeren. - De houding van Italië. Vol gens de „Stampa" zal Italië uiterlijk Don derdagmorgen aan Oostenrijk cn Duitsch- land den oorlog verklaren. Men verwacht dat in de Kamer alleen de officieel© socialisten zich tegen den oorlog zullen verzetten. De Drumcree. De Drumcree is eergistermiddag om 2 uur 5 ter hoogte van Trevose Head, Cornwall, getorpe deerd. De eerste torpedo bracht haar niet tot zinken. Ze wjerdi toein op sleep touw genomen door een Noorsch schip. Beide schepen werden hierop door de duikboot vervolgd. Het Noorsche schip gooide de sleeptros los en trachtte Zich te bergen. Er werd nog' ©en torpedo afge vuurd op de Drumcree, die spoedig zonk. Het Noorsche schip keerde toen geziwind terug en nam de passagiers van de Drum cree aan boord. Uit nadere berichten blijkt dat de bemanning van de Drumcree ter reed© van Cardiff is aangebracht door het Neder landsche stoomschip Magdalena. De Engelsche vlieger Braithwaite is biji Versailles bij een proefvlucht gevallen en doodgebleven. Een antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota wordt overwogen en eerstdaags verzonden. Tweede Kamer. Kleingoed. De veilig heidswet herzien. Haastige spoed is zelden goed. Ver anderlijk als de wind. Men begon gisteren met ©en serie klei nigheden, die met een schouderophalen voor 't meerendeel schier onder den ha mer doorgingen. We noemen wetsontwerp wijziging van wetten betreffende den accijns op het ge slacht. Wetsontwerp bijzondere regeling nopens ontheffing en vrijstelling van personeel© belasting in verband met de in 1914 plaats gehad hebbende mobilisatie van land- en zeemacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1