Binnenland. Uit de Provsnem nino zoo zeker waren van hun zaak dat Zij zich onmisbaar hebben willen too- nen en hun oorlogspolitiek hebben la ten ondersteunen door volksbetoogingen die overigens met onverminderde heftig heid voortduren. Men gelooft aldaar niet, dat Giolitti het zal wagen om Donderdag tegen het kabinet op te treden. Men vreest zelfs dat vele aanhangers zijner partij zich door dreigementen van het oorlogsgezinde gepeupel zullen laten weerhouden om in het parlement op te komen. Dit zou dan de gewenschte meerder heid voor den oorlog geven, welke vol gens Berlijnsche politici nauwelijks meer te verhinderen zou zijn. Nog bestaat de zeer geringe mogelij- heid om den Vrede te behouden, dit ligt echter geheel aan Italië, aangezien het een onmogelijkheid is ,na de enorme concessies door Oostenrijk gedaan, nog meer van de Centraalmachten te ver wachten. Het Duitsche volk toont zich berustend ten opzichte van de nieuwe wending in den gang „van Zaken zooals het zulks gedaan heeft gedurende de geheel e geheele Italiaansche crisis. Hetzelfde wordt uit Oostenrijk gemeld. Aan boord van een slagschip. Zij, die gewend zijn aan den actieven legerdienst, moeten getroffen worden door het verschil in omstandigheden, dat ztich bij de marine voordoet. Zoo begint de oorlogscorrespondent Ash'mead-Bartlett, die zich op een Britsch oorlogsschip bij de Dardanellen bevindt, zijn relaas van een gevecht, waaraan dit schip deelnam. Wanneer een regiment verneemt, dat het den Volgenden ochtend de stelling van den vijand moet aanvallen, worden allerlei toebereidselen gemaakt, waardoor ieder 't grootste deel van den: nacht van slaap verstoken blijft. Kaarten moeten be studeerd, ammunitie en proviand onder de manschappen verdeeld worden. Men moet maatregelen treffen, om het kamp op te breken en alles in gereedheid te brengen voor hett transport naar de nieu we stelling. Elk van de officieren moet nauwkeurige instructies ontvangen om trent de bijzondere rol, welke hij heeft te spelen. Voorts moeten stappen worden gedaan, om een voldoende reserve van ammunitie te verzekeren, en misschien is het noodig aan de manschappen rant soenen voor twee of drie dagen te ver strekken. Een regiment is feitelijk, een lichaam samengesteld uit een duizendtal eenheden, die elk bij een aanval een onafhankelijk bestaan leiden en het in hun macht hebben om goed of verkeerd handelen. Bij een oorlogsschip is dit echter ge heel anders. In actieven dienst is het altijd strijdvaardig en de laatste voorbe reidingen eischen ongeveer vijf minuten. Het leven gaat daar zijn gewonen gang tot op het oogenblik, dat het signaal gegeven wordt. Men kan een bad nemen, zich scheren en kleeden en vindt het ontbijt gereed, dat men kalm nuttigen kan, evenals op een anderen morgen. Hoogstens bespeurt men een onderdrukte opwinding en een sneller beweging van de bemanning, maar dat is alles. Er behoeven slechts weinig instructies te worden gegeven, daar elk van de 800 manschappen aan boord zijn speciale plaats en zijn taak in de actie weet. Alles wordt door één persoon beheerseht, en dat is de kapitein, die zich met een kleinen slaf van helpers in den stuur- toren bevindt. Wanneer een oorlogsschip in actie komt, weet de kapitein alleen, waar het heen gaat en wat het doet. Alle verantwoordelijkheid rust op hem. De overgroote meerderheid van de scheepsbemanning bevindt zich tusschen- deks op haar posten en wordt aldus blin delings tèr overwinning of naai- den on dergang geleid, zonder te zien, te hooren of te weten, wat er plaats vindt. Zij ver richten hun machinale werkzaamheden, als stoken, ammunitie naar boven bren gen, bedienen van de machines of de kanonnen. Het resultaat hangt natuurlijk niet alleen af van wat de kapitein gedu rende de actie doet, maar vau de wijze, waarop de geheele bemanning haar taak verricht. De Duitschors in Noord-Frankrijk. De soldaten zijn geheel veranderd in hun uiterlijk, vertelt hij. In den winter lagen ze ingerold in dekens en jassen. En allen zagen er gepantserd, dreigend en onverbiddelijk uit. Vandaag, middeln in het groen, hebben ze een lachend en vreedzaam uiterlijk. Het heerlijke weer hieeft hen uit hun holen gelokt en zij koesteren zich in de zon, wel doorvoed, rooskleurig en stralend zien ze er uit. Zo voelen zich blijkbaar geheel thuis. Een wacht houdt groote wasoh en is half naakt lün een tuin aan het werk. Het goed ligt reeds te bleeken. Een heeft een bad genomen en zit nu met opge stroopte linnen broek te braden in het zand. Hij heeft een handdoek om zijn rood-gloeienden schedel geslagen en zit 'daar np met zijn tulband als een sultan. Een wit hondje, nauwelijks een week oud, zit bij hem. Anderen staan verge noegd in een kring van vrouwen en kin deren en wuiven den trein na. Steeds talrijker worden de hengelaars. Is het 't Fransche water, dat tot hen gelen verleidt? Is het de Fransche visch? In ieder geval zitten zij juist als de pchte Franschen geduldig en oplettend naar hun hengel te staren. Ze doen als ervaren sportlui en kenners, en geven zich over aan de hypnose van het blin kende water. Het gaat hier om een sport als elke andere en het succes is niet de hoofdzaak. Zij zitten bij plassen en poelen, waar geen visch zijn kan, maar dit komt er niet op aan. Bij een station loop ik naar een veldgrijzen hengelaar, die zoo ingespannen werkt, dat hij niet eens naar den trein omkijkt. Ik veroorloof mij de vraag of hij reeds iets gevangen heeft. J)e hengelaar draait gelaten zijn hoofd om. Of ik niet uit mijn oogen kan kijken? Het is een Vurtemberger. Ah zoo, neem mij niet kwalijk. In een blik ken bus naast hem zwemmen twee-kleine sardientjes. Maar wat is dat? Een roeivereeniging. Vijf veldgrijzen roeien in een oude schuit in een water, dat nauwelijks twee voet breed is. Zij hebben de schuit zoo vol geladen, dat de man aan het roer meer in het water dan in de sloot zit. Met hun primitieve roeispanen leggen zij een knoop in het uur af. Maar sport is sport. Plotseling schreeuwen zij luid en lachen zij: zij zijn tegen den grond gcloopen. De lucht is vol vroolijke en heldere stemmen. De kippen snateren in den tuin. Vogels fluiten. Kinderen spelen, herrie makend in het gras. De lucht is vol zoemende insecten. De hemel straalt van hoop en vertrouwen. Men herademt. Maanden lang liep men rond met ern stige gedachten. Ik wil naar den spijswagen gaan om te ontbijten. Maar juist als ik de slingerende gangen laugs balanceer, begint het in de verte te brommen. Ik luister. Het rolt, gromt als onweer. Ver kanongebulder. Hij staat er nog steeds, de bloedige trom melaar, die zijn roffel slaat. Ik had hem bijna vergeten. Korte Oorlogsberichten. De Italiaansche stoomboot „Letim- bro" is van Malta te Syracuse aangeko men. De bemanning was vol over het resultaat der Queen Elisabeth-kanonnen. Deze schieten projectielen, die gaten in den grond slaan, waar wel 100 soldaten in kunnen. De forten van Maidos en Na- gara zouden geheel vernield zijn en de christensoldaten hij het Turksche leger zouden in grooten getale naar de Bond- genooten overgeloopen. Koning Albert, die het Fran sche leger zijn erkentelijkheid wensehte te betuigen voor de hulp, die aan België is verleend en het wilde gelukwênschen met zijn schitterende houding in do jongste gevechten, heeft tal van Fran sche officieren de Leopold- en de Kroon orde verleend. Millerand, minister van oorlog, en generaal Foc.h, zijn tot groot kruis van de Leopoldorde benoemd. Duitsche onderzeeërs. Vol gens een bericht in do Engelsohe bladen rapporteerde het s.s. „Collairnie" bij zijn aankomst te Blyth in de Noordzee een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht te hebben. De kapitein deelde mede, dat bij het uitvaren verleden Zaterdag de machinis ten een schok voelden en onmiddellijk daarna achter het schip een groote hoe veelheid olie aan de oppervlakte van het water verscheen. De bemanning meen de, dat er een onderzeeër geramd was. Dit geschiedde op de kust van Nort humberland, in de nabijheid van de plaats, waar dienzelfden dag twee sche pen werden getorpedeerd. Een Zeppelin wierp gisteren 40 bommen op Ramsgate. Drie personen werden gewond. Het is een typisch gezicht om te zien, hoe de Hollandse-hé hakkers hun brood over de grens krijgen. Daar zij zonder pas de grens niet oVer mogen, rijden zij tot aan, de grens, waar een neutrale strook is. Hier wordt de kar met brood uitgespannen. Dadelijk ver schijnen een paar Duitsche soldaten, die de kar op sleeptouw nemen en een 500 meter België intrekken. Daar staan dan in den regel de afgevaardigden van het Belgische dorpje, waar het brood voor bestemd is. Men betaalt dan aan den Duitschen soldaat, die het geld gedien stig bij onze bakkers brengt, die op neu traal gebied staan te wachten. Dan ko men een oogenblik daarna weer een paar soldaten met de kar aansleepen, welke zij weder aan den bakker afgeven. Een onderwijzer van een Fransch dorpje met 600 zielen kwam op het aardige idee, aan de dorpsgenooten in het leger een Rondschrijven over den staat van zaken in het dorp te doen toekomen. Na den gunstigen stand der veldvruch ten op de akkers en in de tuinen, het aantal kalveren en verkochte schapen even vermeld te hebben, vervolgt de zendbrief: Er is hier verder geen nieuws behalve de geboorte van den derden zoon van Tribolet, Ed li ar tl (2 Mei), waar door het aantal geboorten sinds 1 Jan. op 6 is gebracht. Nicolaas, de brieven besteller, is plotseling overleden nabij Sauszigny, toen hij 6 April tie post be zorgde. Dit is het tweede sterfgeval na 1 Januari. De zoon van Nicolaas ver vangt zijn vader en Remond is hulpbestel ler geworden. De bakkerij en het café Dambrun zijn op het oogenblik gesloten, daar vrouw Dambrun naar Dijon, naar haar schoonzuster is vertrokken.... Een gevecht in de lucht. Het persbureau meldt, dat de Zeppelin, wel ke bommen op Ramsgate geworpen heeft, door vliegmachines tot bij het Westhinder- lichtschip achtervolgd werd. Ter hoogte van Nieuwpoort werd de Zeppelin door acht vliegers uit Duinkerken aangevallen. Een der vliegers wierp, na dat hij 200 voet boven het luchtschip was, vier bommen uit. Een kolom rook steeg uit de Zeppelin op, welke daarna snel omhoog stevende tot 11000 voet. Men meent dat hij ernstig beschadigd is. Onze vliegers waren aan een geweldig Vuur uit de Zeppelin blootgesteld. Zij heb ben echter geen verliezen geleden. Aan de Belgische grens. Men meldt uit Terneuzen aan de „N. R. Crt." Zaterdanacht is in de wijk Posthoorn nabij Philippine, onder de Belgische ge meente Bouchaute, bij vergissing een Duitsch officier doodgeschoten door een schildwacht, aan wiens bevel om halt te maken hij niet voldeed. Den vorigen nacht wilde een gezelschap van 8 per sonen langs de Vrijslraat onder Sas van Gent over de grens sluipen. Dit werd door een Duitsch schildwacht opgemeïkt, die een hunner, naar men zegt een Fransch ingenieur, heeft gedood, terwijl 4 anderen zijn gevangen genomen. Do overigen konden vluchten. Laatst was onze Koningin naar de tranchées opgegaan, zoo vertelt de „Stem uit België", en het geval wilde, dat de Duitschcrs juist naar dien kant begonnen te schieten. Op een oogwenk stond onze vorstin onder het vuur. Een officier, bezorgd, verzocht haar te willen schuilen in de tranchées. ,,0, was het antwoord, al glimlachend, je suis si mince que les balles ne me toucheront pas". Maar de ballen kwamen vinniger en vin niger af, en de koningin gaf aan het bezorgde aandringen gehoor en zette zich in de schiotgracht op een zak neer naast de soldaten. Toen de Koningin vertrokken was voch ten de soldalen om den zak en de over winnaar loopt er nog altijd mee. „Het gouvernement zal hem toch niet terug krijgen", zegt hij. Veurne, dat drie maanden geleden nog bijna geheel ongeschonden was en nog als vroeger bewoond, is thans door het verdragende geschut bijna geheel ver nield. Alleen een aantal kleine kooplieden, die hun waren aan doortrekkende troepen verkoopen, vertoeven nog in het stadje; de rest der bevolking is naar Noord-Frank rijk gevlucht. (VI. St.) Uit Italië. Via Berlijn wordt ge meld Een studentenvergadering te Rome be sloot na een toespraak van den rector den strijd tegen de buiteuüandsche vijan den en tegen de lafaards en verraders in het binnenland, waarmee Giolitti be doeld wordt, op te vatten. Studenten, amb tenaren en spoorbeambten hielden onder geschreeuw en gewelddadigheden gisteren weer betoogingen. Politie en militairen waren den geheelen dag in touw. Aan het venster der redactieburceien van de „Messagero" werd een beeldje van Giolitti vertoond, gehoond en dan op het pla veisel verpletterd. Voor de bureelen der neutralistische bladen, voor het Duitsch- Hongaarsche priesterseminarie en de wo ningen van bekende aanhangers van Gio litti weerklonk het pereat-geroep. Voor het Engelsche gezantschap, nabij de Porta Pia kwam het tot ovaties en oorlogsliederen weerklonk. De gezant met het geheele personeel trad op het balcon, waar de Engelsche vlag werd geheschen. Stormachtig geroepLeve Engeland, on ze bondgenoot. Leve Sonnino! weerklonk. In meerdere ministeries kwam het tot massa-demonstraties der ambtenaren on der vivatgeroep op de ministers,, die ook uit de provincie Collectieve adhaesietele- grammen van ondergeschikten ontvangen. De oorlogspers zet de ophitsing der me nigte en de bangmaking der vredespartijen van het parlement voort. Giolitti wordt op alle mogelijke wijzen uitgescholden, gehoond en in volksvergaderingen, in de pers, doch ook in adressen van veroeni- gingen en ambtelijke lichamen als de vijand des vaderlands uitgekreten. De studenten, de kamers van advocaten en de post- en telegraafambtenaren eischten van den koning de terugroeping van Sa- landra, onder dreigende scheldwoorden voor Giolitti. De revolutie in Portugal. Volgens Madrileensclie berichten aan de „Lokal Anz." geldt de Engelsche inter ventie in Portugal voor onvermijdelijk. De beweging te Lissabon en in 'Noord- Porlugal nam een communistisch karak ter aan, 'zoodat de door het eskader voor Lissabon op touw gezette revolutie spe ciaal den val van den voortvluchtigen president Ariago ten doel had. Do bewe ging is echter geheel verloopen. Op het bombardement der Lissabonsche staatsge bouwen door het eskader volgden kolo niale plunderingen en bloedige daden van particuliere wraakneming- Patrouilles van garnizoen en burgerwacht werden meer malen vermoord. Het aantal dooden en ge wonden te Lissabon, Coimbra en Oporto wordt op meerdere duizenden geschat. Als aanvoerder van den opstand wordt Af- fonzo Costa genoemd, die ook vermoord moet zijn. 's Lands Verdediging Aan de leden der Tweede Kamer is het volgende adres verzonden: „Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den Staat eischen, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonderhan delingen, op elk gewild oogenblik over alle gezonde krachtige mannen in weer baren staat beschikt kan worden, dringen met den moesten ernst aan op onverwijlde wettelijke invoering van algemeenen oefen plicht en aanvulling van den daarvoor mogelijk niet volkomen toerei kenden voorraad wapenen en munitie, en dit in afwachting, dat de dringend noodig'O „algemoene dienstplicht", met „oefenplicht", voor alle physiek geschik- ten zal zijn tot stand gekomen Het adres is geteckend door hooge mili tairen en oud-militairen, industriëelon, professoren, o a. door Fabius en Van Heutsz, terwijl do oud-ministers Colijn, Cool en Staal zich met de strekking van het adres kunnen vereenigen C and.-gezag hebbers bij het B i n n. bestuur in Ne d.-l n d i „Het Chr. Comité voor Indië vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat in dit jaar 12 jongelieden kunnen aangesteld worden tot candidaat-gezag- hebber bij het binnenlandsch bestuur in N ed e r 1 a n d s c h -1 n d i Daarvoor ko men in aanmerking zij, die het eindexa men II. B. S. met 5-jarigen cursus of een ander daarmede gelijkstaand examen heb ben afgelegd. En verder ook allen, van wie op grond van hunne opleiding en (of) maatschappelijke werkzaamheid geschikt heid voor hun lateren werkkring wordt verwacht. Zij, die ais candidaat-geZaghebher won- schen te worden aangewezen, moeten eerst hier te lande een examen afleggen en wanneer zij daarin slagen, worden zij voor gouvernementsrekening naar Indië uitgezonden, alwaar zij te Batavia aan de Bestuursschool nog een tweejarigen cur sus hebben te volgen, onder genot van een salaris van f 150 's maands. Daarna volgt aanstelling tot hulp-gezaghebber op f200 traktement per maand en na twee jaren dienst als zoodanig bevordering tot gezag hebber, op f250 tot f400 's maands, be nevens enkele andere voordeden. De aanmelding voor bovenbedoeld exa men behoort te geschieden vóór 15 Juni a.s. Verdere inlichtingen en bijzonderhe den worden gaarne verstrekt door tiet In formatiebureau van genoemd Comité, adres: den iHeer J. J. Kraan, Loosduinsehe Kade 80, den Haag. Middelburo. Heden morgen vroeg ge raakte in de Langedelft een vaars, die door twee boeren naar een slachtplaats werd geleid, los en ging er van door; eerst enkele straten door en toen de Kaden langs naar het Arnemuidsche voetpad, waar zij een Belgisch kind, zekere Q., om liep, waardoor de kleine aan hoofd en been verwond werd. Het dier, dat men herhaalde malen vergeefs had getracht te grijpen, zette zijn tocht ver-der voort over den Kanaaldijk in de richting van Veere. Door de politie werd telephonisch aan Veere kennis gegeven, «elk onge- wenscht bezoek te wachten was. Goes. Bevolking. In de le helft van Mei zijn alhier ingekomen: I Bouw, boe renknecht uit Veere, 's-II H.kinclerendijk 254; M M. Adriaanse, wed. J. Dierx uit Middelburg, Stationsweg 35; J M. de Coninck, banketbakkers.knec.ht uit Zierik- zee, L Vorststr. 146; P. van der Brugge, insp Registratie uit üosterhout, Stati onsweg 22; Ca Lahr, winkeljuffrouw uit Middelburg, Lange Kerkstr. 23J. J. Doele- man, bakkersknecht uit Iorseke, Korte Kerkstr. Ill; G. Daane, werkman uit Kloetinge, 's-H. H.kinderendijk 279; Johs. de Back, hakker uit Kattendijke, Lange Vorststraat 252. VertrokkenC. Kole, koetsier, naar 's-H. Arendskerke; M. Meeuwse, smidsknecht, naar Vlissingen; M. Groenendijk, wed. A. C. Adriaanse, naar 's-Gravenhago; H. S. Drijfhout, landbouwer, naar Zonnemaire; C. M. Blok, bakkersknecht, naar 's-Gra- venpolder; J. van Belois, pakhuisknecht, naar Kloetinge. G. Ct. Wilhelminadorp. De heer M. Karelse, oud-lid van den gemeenteraad van Katten dijke, is Zaterdag overleden. lerseke. Het Vrijdag opgevischte lijk is door den vader herkend en gisteren ter aarde besteld. Het was Jan v. d. Nood, die 15 Maart onder Scherpemsse was verdronken. De zoon van den scheepstimmer man Siereveld had gisterenmiddag het ongeluk door te hard rijden van den havenopril van de fiets te vallen en den rechterarm te breken. Een waarschuwing voor menigeen, daar op die plaats veel en vaak woest gereden wordt. Hansweerd. Het ,,N. v. d. D." meldt, dat de Duitsche stoomboot „Bellona" uit Antwerpen alhier is binnengekomen en vastgelegd. 's Heer Arendskerke. Gisteren vergader de de Raad. Afwezig met kennisgeving dhr. P. v. d. Dries. Wegens ziekte van den burgemeester wordt het voorzitter schap waargenomen door den heer A. Zandee, wethouder. Aangezien deze ver gadering de eerste is welke in het nieuwe gemeentehuis wordt gehouden, roept de voorzitter den raadsleden een hartelijk welkom toe en drukt daarbij den wensch uit, dat in deze raadzaal steeds zulke besluiten zullen worden genomen, die strekken mogen tot den bloei en den welvaart der gemeente 's Heer Arends kerke. Nadat de voorzitter nog de hoop had uitgesproken op een spoedig herstel van den burgemeester deelt hij vervolgens mede, dat het den ambachtsheer dezer gemeente dhr. P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke te Amsterdam, heeft behaagd de gemeente ten geschenke aan te bie den een volledig ameublement passende in de nieuwe raadzaal en verder dat ter versiering van die zaal een 3-tal pho- tographiën in lijst zijn geschonken, t.w. één door den heer rrtr. C. Luoasse, kan tonrechter te Goes, voorstellende het oude slot „Scbenge", één door den heer rnr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, am bachtsheer der heerlijkheid Wissekerke te Brielle, voorstellende de kerktoren die eertijds stond op het kerkhof te Wisse kerke en één door den heer II. van Iwaar- den, arts, alhier, voorstellende het slot „Ter Werve" wan 's He t Hendrikskin- deren. Al deze kennisgevingen worden onder applaus aangenomen en besloten aan die milde gevers schriftelijk 's raads diepgevoelden dank te betu'gm. Daarna komt aan de orde de behandeling van de aanvraag van de N.V. Spoorwegmaat schappij „Zuid-Beveland" te Utrecht om vergunning tot het aanleggen van stoom- tramlijnen in deze gemeente, waartegen geene bezwaren worden ingebracht. De begrootingen van het Burgerlijk Armbe stuur van 's Heer Arendskerke en van het Groot Armbestuur van 's Heer Hen drikskinderen dienst 1915 worden vast gesteld, eerstgenoemde in ontvang en uit gaaf op f 12340.53V2. laatstgenoemde in ontvang en uitgaaf op f5688.06. Op een verzoek van F. C. A. Hoornik om af- sclirijving van den aanslag in den hoof- delijken omslag dezer gemeente voor 3 maanden van liet jaar 1914 wordt gunstig beschikt. Tot leden van de stembureaux voor de dit jaar te houden eventueele stemming en herstemming van raadsle den worden benoemd: in het stemdistrict 'sHcer Arendskerke no. 1 de hecren A. Zandee, J. Smit en J. Nijsse, 4e lid, terwijl de burgemeester in dit stembureau nis voorzitter zitting zal nemen en tot plaatsvervangers de heeren J. Minnaar, L v. d. Poel en L. van Vessem, 4e lid; in het stemdistrict 's Heer Arendskerke no. 2 de heeren J. J. de Jager, voor zitter, P. v. d. Dries, B. de Jager, I,. Melse, 4e lid, en tot plaatsvervangers de heeren N. Remijn, K. Janse en P. 9e Putter, 4e lid. Tot leden van de Schat tingscommissie ingevolge art. 57 wet In komstenbelasting 1914 worden benoemd do heeren J. J. de Jager, J. Smit, B. de Jager en J. v. d. Poel. Nadat ten slotte nog is besproken een stratenplan in den Wes t-K raaijertpolder bij de nieuw aan gelegde los- en laadplaats aldaar wordt do vergadering door den voorzitter geslo ten. j f i Rilland-Bath. Uit belangstelling voor do werkzaamheden van de veroeniging „Het Nederlandsehe Roode Kruis", hebben eenige heeren van het. oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland zich vereenigd, om te trachten voor de gemeenten Krainingen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath een comité voor het „Nederlandsehe Roode kruis" op te richten. Gistervoormiddag ten tien ure werd de eerste vergadering op het gemeentehuis te Krabbendijke, on der voorzitterschap van den heer J. N. Elenbaas, lid van Ged. Staten van Zee land, gehouden. Mode was tegenwoordig Jhr. de C'asembroot, gewestelijk commis saris van de Roode kniisafdoeling in Zee land. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Tot bestuursleden werden ge kozen de dames P. van Gorsel te Rilland, Mevr. Geill te Krabbendijke, Mevr. do Jager te Waarde en Mevr. Dominicus te Kruiningen; de heeren J. N. Elenbaas te Krabbendijke, Jacs. Welleman te Krabben dijke, L. J. Lucasse te Rilland-Bath, C. Thorenaar te Waaide en J. Dominicus te Kruiningen. Het bestuur zal binnenkort bijeenkomen en de functiën onderling ver- deelen en verdere werkzaamheden regelen. Het doel der vereeniging is, om in oor logstijd Roode kruisdiensten te verrich ten waar die noodig zijn. Breskens. Benoemd tot opzichter bij de Ned. Ind. Spoorweg Mij. J. Woittiez, alhier. j Zierikzee. Op de sigarenfabriek van de firma's Hogerheide en Jongemans en Zonen, hebben gisteren ruim 40 arbei ders het werk gestaakt. Zij eischen hoo- ger loon en korter arbeidsduur. Stavenisse. Tot tijdelijk gemeente-ont vanger, ter vervanging van den hoer A. F. Hanssens. die tot burgemeester werd benoemd, is aangesteld de heer C. M. P. W. Hanssens. Scherpenisse. Gisteren vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van tien burgemeester. Tegenwoordig 6 le den en de secretaris. Afwezig met ken nisgeving dhr. A. C. Polderman. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vast gesteld. Besloten wordt met de aanwij zing van C. van der Graaff, postbode, als plaatsvervangend telefoonkantoor houder genoegen te nemen, onder voor behoud- dat de posten der plaatsvervan ging ten laste van den telefoonkantoor houder komen. Naar aanleiding van een ingekomen adres van C. Rijstenbil e.a. houdende verzoek voor het raadsbesluit van 5 Mei j.l. tot het niet doorgaan der kermis in 1915 in te trekken, staken de stemmen, zoodat ingevolge de bepa lingen der gemeentewet het nemen van een besluit tot ecne volgende vergade ring moet worden aangehouden. Aange zien de kermis in deze gemeente op Pink steren gehouden wordt, en de beer Pol derman voor een 12-tal dagen op reis is, vraagt de voorzitter of een der leden nog deze week eene vergadering ver langt. Daar geen der leden dit verlangt, zal de voorzitter voor Pinksteren geen vergadering meer beleggen, zoodat dit jaar de kermis niet zal worden gehouden. Nadat Burg. en Weth. gemachtigd wor den te gelegener tijd aan te besteden de leverantie van cokes en petroleum, sluit de voorzitter de vergadering. Bruinisse. Vrijdag is vóór deze ge meente door den hevigen wind een vrouw, die aan het roer (dtond, van een tjalk ge slagen. Hoewel zijl reeds ongeveer 150 M. afgedreven was, mocht het den schip per, die met zijn knecht in de roeiboot gesprongen was, gelukken haar te redden en behouden in het vaartuig te brengen. Z. N. Brouwershaven. De verkiezing ter ver vulling der vacature in den raad dezer gemeente, ontstaan door het nemen van ontslag als raadslid wegens vertrek door den heer G. J. Boot, zal plaats hebben op Woensdag 2 Juni a.s., terwijl de eventueel noodige stemming en her stemming is bepaald op Vrijdag 11 Juni en Dinsdag 22 Juni a.s. Z. N.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2