oV DE PATHÉFOONS DE PATHÉ PLATEN Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten, ingezonden stukken. Reclames Ernstige gevolgen. Leestafel Gemengd Nieuws. RECLAMES. D^zc Weergever, speciaal ver vaardigd om op naald-spreekma- chiries Pèthéplaten te spelen, wordt gratis aangeboden bij aankoop ineens van 5 Pathéylatea naar keuze. 'J° - der» V^wnnOjs afgewerkt, zijn in meer dan 30 verschil: zingen zonder naald maar met een onversiijtbaren saffier. Répertoire racer dan 25000 opnamen van de beroemd ste Hollandsche en buitenlandsche artiesten en musici. soliede van con- structie en sierlijk 1 verschillende modellen en prijzen onder het bereik van een ieder. Verkrijgbaar bij al onze Agenten in Nederland. Platen-Catalogi en Prijscouranten gratis en francQ. Vraagt inlichtingen, zonder verplichting tot kooped, ook gemakkelijke voorwaarden van betaling bij Fonegpaaf PATHÉ, Regulierebreeslraat 43, Amsterdam. CL MENKE, eenig Importeur voof Nederland én Kolonién. Bezoekt onze 3 nieuwe, naar de eischen des ttjds ingerichte, verkoopzalen. zeker gewichtige ,practische en princi- pieele bezwaren verbonden, die niet licht te overwinnen zullen zijn. Indien de een heid der Kerk alleen financieel-admini- stratief bedoeld wordt, zoodat elke groop niet alleen plaatselijk, maar ook wat de saamkomst in meerdere vergaderingen be treft, zich geheel zelfstandig kan organi- 6eeren, is er in dit plan zeker wel iets, wat ons toelacht en zou het tot een zuivering der verhoudingen kunnen lei den. Feitelijk zou men dan naast elkaar krijgen een Gereformeerde, een Ethische en een Moderne groep van kerken, die elk in eigen kring volkomen autonoom zouden zijn, en die alleen voor de finan- cieele belangen der Kerk een gemeen schappelijk college zouden hebben. Is de bedoeling daarentegen, dat elke groep zich wel plaatselijk zelfstandig zou mogen or- ganiseeren, maar dat het kerkverband zou gehandhaafd blijven busschen deze ver schillende groepen en men dus gemeen schappelijk zou afvaardigen naar één, heel de Kerk besturende, Synode, dan zou de strijd nog veel heviger ontbranden en principieel 'hiertegen ook de| meest ernstige bedenking be staan. Intusschen dient afgewacht, hoe dit plan in de Hervormde Kerk zal ont vangen worden en vooral, op welke wijze men zich de uitwerking van dezen mo dus vivendi voorstelt". de vereeniging kormis-vakgenooten 0111 met Pinksteren de kermis te doen doorgaan Na Oen zeer langdurige discussie werd met, 6 tegen 5 stemmen besloten dit jaar geen kermis te houden. Tegen kei- mis waren de heeren: Arendse, Ccvaal, Cijsouw, de Keijzer, de Pagter en Wisse Bij de rondvraag wees de heer Wisseling op het hooge schoolgeld, dat enkelen moes ten betalen op de openbare school. De burgemeester gaf hem in overweging be langhebbenden aan te raden om te recla meeren. Zlerikzee De bondsring „West-Zuid- Beveland en Noord-Beveland" hield giste ren in de Geref. kerk alhier zijn jaarver gadering. Niettegenstaande het zeer on gunstige weer mag deze samenkomst uit nemend geslaagd genoemd worden. De presentielijst toch was geteekend door niet minder dan 58 leden van rcssortee- rende vereen., terwijl bovendien een 30- tal bezoekers en bezoeksters aanwezig waren. Zelfs hadden we een tweetal vrien den van Kamperland in ons midden. De vergadering vóór de pauze was ge wijd aan de behandeling van huishoude lijke zaken, als jaarverslagen, verkiezin gen enz. Uit het jaarverslag' van den secr. bleek o.a. dat deze ring 9 vereen, telt met 154 leden (grootste van Zeeland), en dat de arbeid van ring en vereen, over 't algemeen reden tot tevredenheid geeft. De voorzitter, vr. W. Braamse werd met algemeene stemmen herkozen en tot sec. lid van het bestuur der Zeeuwsche Af- deeling werd benoemd vr. S. Melse, de secr. van den ring. Als plaats voor de Volgende vergadering, die onder normale omstandigheden in September gehouden worden zal, werd Goes aangewezen. Nu verkreeg vr. A. Bakker van hier het woord, om te spreken over „De Vragen- bus op de J. V." De inleider noemde •zijn onderwerp practisch. En dat het dit bij uitstek was, bleek uit de heldere en met voorbeelden toegelichte uiteenzetting van de volgende punten: a.., het nut van de vragenbus; b. dc misstanden in 't gebruik er van; c. de vragen zelf; d. cl» plaats, die de vragen bus onder de werkzaamheden moot in heiden. Maai- het practische van'dit onderwerp bleek voorts ook uit de drukke en leer zame bespreking, die er op de inleiding volgde en waaraan door een 6-tal vrien den werd deelgenomen. In do hierop go- volgde pauze van een half uur hadden we door de goede zorgen van de J. V. te Driewegen ruimschoots gelegenheid ons van het noodige te voorzien en ons hoofd eens buiten te steken, om te zien, of 't weer nog niet' wat opklaarde. He laas! het was nog erger met den regen geworden. Na heropening der vergadering en nadat gezongen was Ps. 68:9, kregen we een flink uitgewerkt opstel te hooren van vr. G. Geschiero van Nieuwdorp over „De Voorzienigheid Gods" ,een onderwerp, dat in deze bange dagen up to date mag genoemd worden. Na 'n korte inleiding, waarin uiteengezet werd, hoe Gods Voor zienigheid over alles gaat, behandelt spr. a. waarin ze bestaat; b. waarover ze gaat; c. waartoe ze opwekken moet. Door een 4-tai vrienden worden den inleider eenige vragen gesteld, die door hem worden beantwoord. Vr. J. Oranje van 's Gravenpolder verschijnt dan achter den katheder voor behandeling van zijn opstel„Model behandeling van een on derwerp uit de kerkgeschiedenis". Eerst worden eenige mooie opmerkingen gege ven over de behandeling der K.-G. in 't algemeen en daarna bespreekt inleider uitvoerig zijn onderwerp, dat hij koos „De strijd tegen het staatsgeweld gedu rende de Romeinsche keizers". Hij ver deelt dit „vervolgingstijdperk" in drie deelen a. de plaatselijke vervolging onder Nero; b. de meer algemeene vervolgingen, toen de Christenen van allerlei misdaden wer den beschuldigd; c. de vervolging, toen de Christenen gevaarlijk werden voor hel Heidendom; om daarna nog stil te staan bij 't geen hieruit voor de Christenheid, Van allo eeuwen te leeren valt. De behandeling van dit onderwerp dit was het oordeel van allen, die aan de discussie deelnamen kon met recht den naam van modelbehandeling dragen. Daar puntvaria niets meer opleveVde, werd hierop de welgeslaagde jaarverga dering, na een kort slotwoord van den voorzitter, door den secretaris met dank zegging gesloten. Vooraf was nog ge zongen Ps. 143:10. De regen viel, toon wc huiswaarts keerden, bij stroamen ne der, maar 't was ons een voldoening, dat ons „nat pak" vergoed werd door hetgeen wc hadden geleerd en genoten. Stavenisse. Blijkens een verslag in de ,,Z. Nieuwsbode" van Vrijdagavond is Vrij dag do nieuwe burgemeester van Stave nisse, de heer A. F. Ilanssens, aldaar geïnstalleerd. Z.E.A. werd te Bergen op Zoom door de twee jongste raadsledeln C. L. Dorst en C. L. Potappel afgehaald, en hij zijn komst in de gemeente door ongeveer alle gemeente-ambtenaren en vele particulieren aan het gemeentehuis verwelkomd. Alle raadsleden waren te genwoordig, uitgezonderd de heer H. J. Dorst. Na de gewone formaliteiten onder voorzitterschap van wethouder Steendijk sprak deze den burgemeester hartelijk toe en omhing hem den ambtsketen, waar op alle raadsleden den burgemeester ge- lukwensc.'hten. Hierop aanvaardde de bur gemeester het voorzitterschap van den Raad, met een rede, waarin Z.E.A. H. M. de Koningin dankte voor de benoe ming, de hoogste autoriteit in Zeeland voor de voordracht en den Raad voor zijn hartelijke ontvangst. Z.E.A. beloofde zich te zullen beijveren de belangen dar gemeente en der gemeente ambtenaren naar vermogen te zullen bevorderen. Het raadslid Potappel sprak den wensch uit, dat Z.E.A. reen vader der burgers en alzoo een zegen voor de gemeente zal mogen zijn. Het raadslid Verstraate wenscht Z.E.A. de wijsheid toe noodig om zijn zware taak te kunnen vervullen; Spr. achtte 't een geluk voor Stavenisse dat de heer Banssens burgemeester werd, en hoopte, dat deze met tact zou werkzaam zijn om vnede en rast in de gemeente te brengen, opdat toestanden als die den laats ten tijd wel eens gezien werden, niet meer kunnen voorkomen. Ds. Kamsteeg sprak een hij de plech tigheid passende slotrede uit, voor welke de burgemeester aangedaan bedankte. Hiermede was de installatie afgeloopen, en sloot de voorz. de vergadering. Dien dag werden de behoeftigen onthaald op krentebrood, boter en kaas; ruim 300 kinderen van de openbare school maakten onder geleide van alle onderwijzers en onderwijzeressen een wandeling naar het gemeentehuis en zongen toepasselijke lie deren. Vele ingezetenen vlagden. Den schoolkinderen wacht nog een aangename verrassing. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heuinen P. Pr as, cand. te Blijham; te Dalen, B. Klein Wassink, te Leeuwarden. Domburg. Door kerkvoogden der Herv. Kerk alhier, is van de gemeente opge vraagd en verkregen het kohier van den Hoofdelijken Omslag over dit jaar. Naar dien grondslag zal de kerkelijke belasting over dit jaar worden uitgeschreven. Kerkvoogden vermeenden dat dit de bi Rijk ste regel is. Tot kerkvoogd der Herv. ge meente is benoemd de heer J. P. Almekin- ders, in de plaats van wijlen dhr. F. Jobse. Naar aanleiding van het in ons vorig no. gemelde verzoek der Utrecht- sCho theologische hoogleeraren aan de (Ned. Herv.) Synode om maatregelen te beramen om tot een modus vivendi (al len bevredigenden tussCbenweg) te ko men, waarbij de uiterlijke eenheid der Kerk bewaard blijft, maar tegelijk elke groep in de Kerk zich zelfstandig organ i- seeien, merkt De Heraut op: „Nieuw is deze gedachte niet. Ze werd reeds vroeger door Dr. A. Kuyper bepleit en vond toen bij een deel der modernen wel instemming, maar zonder dat dit plan toen bij de Synode in behandeling kwam. En wel is dit plan, toen do kerkelijke strijd te Amsterdam in 1886 ontbrandde, weer'ter sprake gebracht door Dr. Hoede- maker, die daarin een middel van pacifi catie zocht, maar de Synode wilde er gieen goedkeuring aan hechten. Of hot ditmaal heter zal gelukken? Ideaal is zoo'n modus vivendi niet en aan de uitvoering zijn Geref. Kerken. Beroepen te Langeslag, Dam, cand. hei Zuid'-Beijerland Bedankt voor Zuilichem, door H. H. Schoemakers te Wezep. Middelburg. Aan de volgende leerlingen van liet vierde leerjaar machine-bankwer- ken van de Ambachtsschool zijn diploma's uitgereikt, flat zij dit leerjaar met vrucht hebben doorloopen. Zij, achter wier naam een P staat, kregen bovendien een prijs. Zooals bekend is dit vierde leerjaar he- stema voor opleiding voor koopvaardij1- machinisten. De namen zijn: W. F. Snij ders, J. Hillebrand (P), O. S. Bracke (R), J. C. Joosse (P), H. de Ruijter, A. H. Spijer, A. Labruijère, allen afkomstig uit de derde klasse van de Ambachtschool alhier; G. S. Hoekstra uit Leeuwarden; A. Veerman (P) uit Stiens; H. Hoetmer (I') Den Haag, A. van der Laan, Wüdervank; C. Verdonk, Apeldoorn; J. C. Suzan aar (P), Zuidbroek; W. F. Sissingh, Hoek van Holland; J. Jonker, Leeuwarden; Chr. In- genhoes, Schiedam; A. Rodenburg, Utrecht; en R. van den Wielen, Leeuwar den. Voor den nieuwen cursus werden voor dit leerjaar ingeschreven de volgende leer lingen: G. Sprengor, Appingedam; P. J. Fooiji, Middelburg; II. P. Hol, Aardenburg; Ph. Diener, Gouda; K. Borst, Hoek van Holland; C. C. Melse, Goes; H. Nieukoop, ApeldoornJ. J. tiee, Vlaardingen; W. H. E. Zegwaard, Heemstede; M. Visser, E. J. F. de Keijser, W. J. F. Haart, J. F. van Lier, J. van der Pauw, A. J. van der Stolpe, allen Amsterdam; L. J. Vogelzang, Den Haag; G. Eijkelboom, L. Bakker, Apeldoorn; H. de Hullu, Oostburg; G. J. Alakopsa, Rotterdam; W. de Braijn, IJsbrechtumen Anth. J. Verlinde, Ter Neuzen. De drie laatstgenoemd© kwamen in den loop van den vorigen cursus. NED. HERV. KERK. Zondag 16 Mei. Goes, 9.80 ds Steinz, 2 u. ds. Homburg, 6 u. ds. de Vries. Grijpskerke, v m. cn n.m. ds. v. Selms, n.m. bi d. H. D. (Buiten verent woordelijkheid der Redactie.) Coöp. Superphosphaatfabriek en Hanctelsvereeniging. De heer G. A. Vore term an van Oyen te Aardenburg wilde eerst op mijn aange voerde bezwaren tegen de oprichting van een coöp. fabriek en handelsvereeniging niet ingaan, maar is thans op zijn besluit teruggekomen en gaat nu in het Zeeuwsch Landbouwblad, waarvan hij zelf redac teur is, mijn argumenten hespreken. Daar i k gevaar loop, dat een ingezonden stuk van mij, door overvloed van copie, een paar weken op het bureau van het Zeeuwsch Landbouwblad blijft liggen en het dan als mosterd na den maaltijd zou komen en daar het volgend nummer van dat blad eerst over 8 dagen verschijnt eg ondertusschen verschillende landbouwver- eenigingen hun vergadering houden om daarop te beslissen, vraag ik U, mijnheer de redacteur, nog een enkele maal in uw blad plaatsruimte voor de volgende regelen. Ik zal het stuk van den heer van Oyen niet op den voet volgen, omdat dit te veel plaatsruimte zou eischen. Ik ben echter gaarne bereid het „contra" breed voeriger te bespreken op bijeenkomsten, die de voreenigingen houden. Ze hebben me daartoe slechts uit te noodigen. De heer van Oyen Schrijft o. a. „of wij al of niet met do verliezen van super- phosphaatfabrieken bekend zijn, doet wei nig ter zake". Ik kan niet begrijpen boe hij zoo iets durft zeggen. Ik meen, dat het juist van het grootste belang is te weten, of een dergelijke fabriek zoo als men zelf wil oprichten reeds bij anderen gunstig werkt, ja of neen. Is niet juist de gr 00 te winst, die b.v. suikerfabrieken gemaakt hebben, een hoofdreden geweest voor het oplachten van een Coöp. Suikerfabriek? Nu echter de heer van Oyen de resultaten van phosphaatfabrieken van zoo weinig beteekenis schijnt te achten, geef ik den betrokken voreenigingen ernstig in over weging, zelf eerst nog eens naar die resul taten te informecren. Ze zullen tot dc wetenschap komen, dat de superphos phaatfabriek „Holland" te Rotterdam zoo lang bestaat, nog geen enkel dividend hooft uitgekeerd, dat de Intern. Guano- en Super- phosphaatwerkon te Zwijndrecht in de eerste jaren van haar bestaan een ver lies van f 500.000 heeft moeten afschrij ven, enz., enz. Laat 1111 de heer van Oyen tegenover zulke feiten cle landbouwers maar trachten wijs te maken, dat zulke fabrieken schitterende winsten maken. De heer van ^Oyen zegt: „Teruggang van gehalte is te vroezen wanneer het gehalte aan sesquioxijden meer bedraagt dan 2 pCt., of als het superphospliaat niet goed gefabriceerd is." Voor meer dere volledigheid wil ik dit ge zegde aanvullen met de meening van Dr. Hissink die schrijft: „Teruggang is te reezen wanneer het gehalte aan sesquioxijden meer bedraagt dan 2 pCt., als het superphospliaat niet goed gefa briceerd is en door den druk en dat de druk de hoofdfactor is van het terugloopen. AVel vreemd, dat die hoofdfactor door den heer van Oyen niet genoemd wordt, terwijl juist een Coöp. fabriek bij het opbergen van groote hoeveelheden van dien hoofdfactor ,den druk, zoo veel te vreeZen heeft. Het is of hij geen be zwaren w i 1 zien, of ze niet durft openbaar maken. Laten de veroenigingen heni ook eens vragen, wal het technisch Bureau, waarbij hij. op informatie is gewéést, hem heeft geadviseerd, dan zullen ze nog wel andere bezwaren hooren. Hoe een handelsvereeniging kan werken, weten de landbouwers uit eigen ervaring met den Coöp. aankoop van Chilisalpeter in liet voorjaar 1907. Toen zou de leiding nog1 wel geheel kos teloos geschieden, of vergis ik me daar in en voer toen misschien het eigenbelang van den leider ook onder de vlag van algemeen belang? In ieder geval zijn de resultaten zoo bedroevend geweest, dat volgende jaren niet meer over Coöp. sal- peteraankoop gesproken is. En ook toen was de heer van Oyen leider en ook toen had hij den landbouwers gouden bergen beloofd. Met dank voor de plaatsing teekent, Middelburg, Mei 1915. Hoogachtend, M. BOOGERD. Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, duize ligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeidheid reeds 's morgens bij het opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadelijke onzuiver heden uit het bloed afscheiden. De gevol gen hiervan zijn verschillend naar gelang van het gestel van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. Bij eenigen tasten zij de spieren en weefsels aan en veroor zaken zij pijn in den rag, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwel len de gewrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen kristal- liseeren de onzuiverheden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aangeduid door troebele of beslagen urine, bezinksel in het water, hetwelk de urine wegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdurende aandrang tot loozing, branderige pijn, verstopping der urinewegen en later tot niersteen. Ook kan het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd wor den (waterzucht), terwijl het ook kan voor nomen, dat het levengevend eiwit onge stoord het lichaam kan verlaten (albuini- nerie). Die eenvoudige, verwaarloosde rug pijn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging is derhalve noodzakelijk bij het optreden der eerste verschijnselen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stellen haar in staal om voor taan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1-75 voor één, of L iM f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren weigeit elke doos. die niet voorzien is van neven J -staand handelsmerk De Jonge Man, Orgaan van de Amsterdamsche Jongemannenvereeni gi ng. Het Mei-nummer wordt geopend met een artikel van ds. N. P. Jr. over „Het Konink rijk Gods". C. L. L(aan) voert in den geest naar Vlaandoren, en behandelt de Vlaamsche Christophorus-legende. Prof. Diepenhorst vervolgt zijn „Oorlogslittera tuur", terwijl de heer Zegere uitvoerig schrijft over den Diakonen-arbeid in Neder land. Een paar illustraties verluchten de zen tekst. Op den omslag talrijke mededcölingeu omtrent het Zomerhuis te Doorn, dat van 5 Juni2 September geopend zal zijn. Historische stukken en administra tieve modellen, ten gebruike in de praktijk en hij het onderwijs in het Stuatsreeht. Verzameld door J. A. Nederbragt, Lee ra ar M. O. Staatswe tenschappen. 's Gravenliage, J. Bootsma. Deze uitgave steunt op de praktijk van het Middelbaar Onderwijs in het Staats- reeht. en voorziet als zoodanig in een lang bestaande leemte en behoefte. Het zijn niet minder dan 27, onder welke hoogst belangrijke, historische stukken, welke den leerling hij zijn studie te hulp komen. Misschien heeft hij deze stukken voor het nieerendeel wel in zijn bezit; doch niet altijd hij de hand; wat gemak kelijker dan dat hij Ze hier in één bundel voreenigd vindt. Wij 'noemen o.a. het Groot Privelege; de Unie van Utrecht; do afzwering van Filips; de Proclamatie van Willem die van Willem II in 1866 (don der de Oranjerandjes natuurlijk); ver schillende wetten en koninklijke besluiten. En de keuzo van al deze stukken wordt in het voorbericht gemotiveerd. Een uit gave die velen met genoegen zien aange kondigd; zij was noodig. Van de drie Nederlanders die op de L u s i t a n i a waren is er (minstens) een bij de ramp verdronken, to weten de heer M. v. Straaten, uit Den Haag, die den laatsten tijd te Londen woonde, Een smokkelaar doodge schoten. Dinsdagnacht bemerkte een schildwacht van het 2e regiment landweer onder Huybergen, dat een zevental smok kelaars, allen beladen met zakken meel, door het beekje „De Wiever" de Bel gische grens wilden overtrekken. Een de< kerels was midden in het boekje gaan staan en nam van de andere de zakken over om ze q,an den anderen kant to brengen. De schildwacht riep den kerels toe maar dezen trachtten toen zoo vlug mogelijk den Belgischen oever te berei ken. Toen ze niet wilden blijven staan, loste de soldaat 3 schoten, waarvan er twee een zekeren Willem Stroop, oud veldwachter te Nispen, doch den laatsten lijd strooper van beroep, doodelijk troffen. Met een gil sloeg hij achterover en was op 't zelfde oogenhlik overleden. De oeno kogel had hem in het bovenbeen, do andere achter het rechteroor getroffen. De gebeele bende, waaronder de zoon van het slachtoffer, ontkwam op Bel gisch gebied. De ongelukkige is gehuwd en vader van 9 kinderen. (Grondwet.) Zwaluwen-tactiek. In do wo ning van den heer Vos te 's HoHogon - bosch kwam een dag of tien geleden een zwaluwenpaar een bezoek brengen. Do beestjes namen plaats op het venster kozijn en wilden blijkbaar binnen. Daan ze echter hiertoe geen kans hadden, wijl vensters en deuren gesloten waren, be gonnen ze tegen de ruilen te pikken. De bewoners hierdoor opmerkzaam ge worden, openden het raam, waarop de diertjes parmantig en mak binnenvlogen en plaats namen op de lijst van oen aan den wand hangende schilderij, waar ze zich weldra zeer op hun gemak sche nen te gevoelen. Do bewoners hadden plezier in het eigenaardig bezoek. Een poos later vlogen de diertjes weg, maai] kwamten spoedig weer terug in do gast vrije woning. De familie Vos heeft daarna gezorgd, dat voortaan de diertjes de toe gang tot de woning openstond, en de zwaluwen hunnerzijds hebben dat zeer geapprecieerd, want ze zijn op het oogen hlik druk bezig met een nest to bouwen in een hoekje van de huiskamer. De bewoners zien er geluk in. (Vad.) Doou gebleven. Een 73-jarige man, die in den nacht van Woensdag op Donderdag op terrein van de gasfabriek te Utrecht werkzaamheden verrichtte, is tengevolge van een hartverlamming plotse ling dood gebleven. Veelbelovend meisje. Toon te Rotterdam de echtgenoole van den lieer de V. thuis kwam in haar woning «aan den Crooswijkscheweg, vond ze tot haar groote ontsteltenis haar 14-j«arigc dienst bode aan handen en voeten gebonden en met een prop in den mond op den vloer van de voorkamer liggen. Het meisje was vastgebonden a«an de tafel en de canapé. Wat bleek nu? Zo had de spaarpotten geledigd ,het geld verborgen en zichzelf vastgebonden, 0111 den indruk te vestigen, dat dieven aan het werk geweest waren. Om het effect te verhoogen had ze den stofdoek bij wijze van prop in haar mond gestopt. De politie v.ntle argwaan tegen tiaar op, toen ze tegenstrijdige verkla ringen gaf. Weldra viel ze toen door de mand. Ernstig aut 0-0 n g e 1 u k. Men meldt uit Schinnen: Gisteren had alhier in het gehucht Thul oen ernstig auto ongeluk plaats. Toen de vrouw S. haar kindje van pl.m. 3 jaar wilde redden voor een naderenden auto der Staatsmijnen, werd zij zelf door den auto op zijde gewor pen en bleef zij bewusteloos liggen. De dokter constateerde schedelbreuk. Het be klagenswaardig slachtoffer word vervol gens naar het St. Josephshospitaal te Heer len overgebracht. Dc toestand der vrouw is hoogst ernstig. Ook het kind was in wendig gekneusd en werd in don avond eveneens naar het hospitaal getranspor teerd. Den chauffeur .treft geen schuld. Hij wilde nog uitwijken voor het kind, en reed zoodoende do moeder aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2