Telegrammen. Kerknieuws, Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Oorlogsoverzicht. ting van het departement van het ver- eenigingsjaar 19151916 werd vastge steld. Uitgeloot werden van de voordee- len in het Badhuis de nummers 57,' 153 en 158. Tot lid van het departe- mentsbestuur werd herkozen de heer W. H. Hasselbach. Tot leden der commissie tot nazien van de rekening van het De partement werden benoemd de heeren Jïir. M. J. de Witt Hamer, J. Frank, A. Th. A. Waghto en M. G. Boasson. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maatschappij werd be noemd de heer Hasselbach. Voor de verkiezing van een algemeen-en secretaris werd door het Departement unaniem ge stemd op den heer A. J. Brouwer te Arnhem. Na behandeling' van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering welke op *26 dezer plaats heelt, en wel ke brief slechts tot enkele opmerkingen aanleiding gaf, werd de vergadering ge sloten, De Belgische minister Poullet wordt morgen' te ongeveer kwart over twaalf per tnam van Vlissingen alhier verwacht. Hij zal enkele bezoeken afleggen en ten slotte zal hij te half vijf aan de Bel gische kolonie op de sociëteit de Verge noeging gelegenheid geven aan hem te worden voorgesteld. Iedere Belg zal daar bij ..welkom zijn. Vlissingen. De Belgische minister Poul let bezocht heden deze gemeente en wel het inlichtingsbureau, ingericht door het Belgisch consulaat, de Belgische gewon den in het hospitaal, het consulaat, het dagelijksch bestuur der gemeente op' het stadhuis, en ten slotte de Belgische lood- sensociëteit, waarna de dag met een ban quet zal worden besloten. Morgen bezoekt de minister nog de Belgische scholen om vervolgens naar Middelburg te ver trekken. Weineldinge. Bij K. B. is met ingang van 16 Mei 1915 J. Polderman Jac.z., thans hulp-sluismeester bij' het kanaal door Zuid-Beveland. alhier, bevorderd tot sluis- meester bij; dat kanaal. Rilland-Bath. Door de politie alhier is gisteren een heerenrijwiel in beslag ge nomen, hetwelk Donderdagavond te Ber gen op Zoom was ontvreemd. De onbe kende dader 'heeft waarschijnlijk berouw van zijln daad gekregen, want de fiets was onbeheerd aan den kant van den weg achtergelaten. Heinkenszand. In de Maandagavond gehouden vergadering der afdeeling Heinkenszand van de Ver. ter verpleging van krankzinnigen in Zeeland, waren 11 leden tegenwoordig. De rekening van den penningmeester over 1914 bedroeg in ontvang f51.15 en in uitgaaf föl. Goed slot van f0.15. De aftredende be stuursleden G. Nijsse en L. Kloosterman werden herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden, benoemd W. van Veen en W. Allewijn met hun plaatsvervangers Ds Warners en S. Melse. Kattendïjke, Gisteren vergaderde de Raad. De geloofsbrieven van het nieuw- gekozen raadslid den heer P. M. van den Broecke werden onderzocht en tot zijne toelating besloten. i Tegen de aanvrage der spoorwegmaat schappij Zuid-Bevelaud tot concessie voor den aanleg van een locaalspoor werden geene bedenkingen gemaakt. Tot leden der Commissie voor de in komsten-belasting weiden benoemd de heeren G. C. van. Blitterswij'k, P. J. de Wilde, wethouders, G. M. Timmerman, raadslid en L. Kranenburg. Tot leden der commissie inzake reclames hoofd, omslag werden benoemd de heeren G. C. v. Blitterswijk, J. Schippers en G. M. Timmerman. Eene wijziging werd ge bracht in de Politie-verordening „op liet aanleggen aan- en bevaren van het Sas en de haven van Goes". Een wijziging in den begrootingsdienst 1914 had plaats. Zierikzee. Uit de publicatie van B. en W. zullen de ingezetenen ontwaren, dat ongebuild tarwebrood tegen den prijs van 12 cent per kilogram zal verkrijgbaar ge steld worden, en ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cent per kilogram, leder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die van deze gelegenheid wenscht gebruik te maken, worat uitge- noochgd daarvan ten spoedigste aangifte te doen aan zijn broodbakker. Het hoofd van een huisgezin geeft dezen op het aantal leden van het gezin (kinde ren beneden 2 jaren uitgezonderd). Broodhakkers en meelhandelaren, die -ongebuild tarwebrood, of ongebuild tarwe- tegen bovengenoemde prijlzen verkrijgbaar willen stellen, kunnen ongebuild tarwe meel van de gemeente betrekken. Zij1 moe ten hiervan zoo spoedig mogelijk aangifte doen bijl den burgemeester. Zoowel te Haamstede als te Burgh is de regeling omtrent he<t ver-schaffen van goedkoop ongebuild brood door den minis- ter van Landbouw goedgekeurd. Z. N. Voor het comité tot bevordering van de oprichting; eener landstormafdeeling al hier, zette Zaterdag jhr. H. J. Adrichem Boogaert, korporaal bij de landstormaf deeling Middelburg, de bedoeling..en de werkwijze van don vrijwilligen landstorm uiteen. Voorloopig gaven zich ruim 69 personen als deelnemers op, welk aantal vermoedelijk nog zal worden vermeerderd met een 30-tal lieden, die reeds eerder hebben gepoogd een afdeeling van den V. L. alhier op te richten. M. C.' Stavenisse. Do nieuwbenoemde burge meester alhier, de heer A. F. Hanssen, zal aanstaanden Vrijdagmiddag, na door den bjeer Commissaris der Koningin be- eedigtiit e zijn, in een openbare vergadering van den gemeenteraad geïnstalleerd wor den. De plechtigheid zal plaats hebben om rijf uur. M. C. St. Maartensdijk. Benoemd tot agent van politie te Rotterdam de heer P. Voogt alhier. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nederhorst den Berg door W. W. Siddré te Durgerdam. (Ver beterd bericht). Geref. Kerken. Beroepen te Harderwijk R. M. Weste rink te Velp; te Zuid-Beijerla.nd W. E. v. Durjn te Bolnes; te Zwartsluis S. Idema te Workum. Bedankt voor Muskega (N.-A.) door G. Wielenga te Zwolle. Chr. Geïef. Kerk. Beroepen te Amersfoort J. Jansen te Utrecht. Geslaagd te Groningen voor apo theker-assistent mej. M. A. Janssen, ge boren te Heinkenszand. V a c a t u r e 1 e er a a r wiskunde. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wellicht mét 1 Sept- tember 1915 aan de Rijks- hoogere burger school te Middelburg de betrekking van leeraar in wiskunde zal komen te vacee- ren. Het getal wekelijks te geven lesuren, bedraagt 18 a *20. NF.D. HERV. KERK. Hemelvaartsdag 13 Mei. Op Zuid- en Noord-Beveland. Goes, 9.30 u. ds. de Vries, 6 u. ds. Hom burg, b. k. coll. Inw. Zending. Baarland, 9.30 en !2 u. ds. Meloen. Borssele, 9 u. ds. Elenbaas. Heinkenszand, vm. ds. Stegenga, nam. ds. Warners. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Krabbendijkei, 9 u. ds. Visser van Rilland, 6 u. ds. Muller. Rilland, 9 u. ds. Muller van Krabbendijke, 'sav. ds. Visser. Wolfertsdijk, 9 u. ds. Warners, 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuunnans Stek hoven. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma. 0. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden. 'tZand, 7 u. ds. Postma. GER GEM. Goes, 9.30 u. leeskerk, 2 ,en 6 u. ds. van Oord van Middelburg. Ongelukken. Een werkman te Rotterdam kreeg bij het hijschen van ba len met erwten eein dier zakken wegende honderd kilogram van de derrie verdie ping op het ljchaam en bezweek aan de gevolgen. Te Voorhout is een '3-jarig poontje van een bloemist te water gieraakt en verdronken. Een 7-jarig knaapje te 's Hertagenbosch werd door de stoom tram oveneden en -gedood. fe Val'- termond is het lijk opgehaald van den gehuwden militair G. De man was met verlof thuis en verkeerde vermoedelijk onder den invloed van sterken drank. Zaterdagavond is in de Prinsengracht te Amsterdam een man te water geraakt en verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. Te Nootdorp is het zesjarig zoontje van den heer C. v. d. iS. spelende in een sloot gevallen en verdronken. Gisteravond is te Utrecht op het Vreeburg een oude man door een auto aangereden. Hedennacht is hij aan de gevolgen overleden. Niet voorbeeldig. De 17-jarige D. te Gouda, van wien gemeld is, dat hij waarschijnlijk was verdronken in den Reeuwijkschen plas, is door zijn familie te Rotterdam opgespoord. Om zich aan het moederlijke gezag te onttrekken, had hij op een eilandje in den Reenwijkschen plas zich verkleed en vermomd. Van daar wist hij ongeizien het station Gouda te bereiken en reisde pel* (rein verder. Hij moest zijn daad aan- een vriend open baren, die er kennis van gaf aan de fa milie. Brand. Gisteren ontstond door het springen van een electrisebe vonk in een krasmachine 'brand in de dekonfabriek van Gebr. Knottenbelt te 'Enschedé. De brandweer kon de brand tot die afdeeling beperken. De schade aan de machines is vrij aanzienlijk, het gebouw was niet verzekerd. Dr. H. van der Stadf. Op 73-jarigen leeftijd is 'te Arnhem overle den de hoer dr. H. van der Stad, leeraar in de natuur- en wiskunde, ridder in do Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was leeraar in de natuurkunde van onze Koningin. Van de grens. Het Handels blad verneemt uit Maastricht, dat de uitstapjes in verschillende richtingen Bel gië in nu onmogelijk zijn geworden. Toch blijft de wandeling naar Canne aantrek kelijk, omdat men daar een geheele Duit- sche bezetting heeft en zich er het eigen aardig geval voordoet, dat de helft van den weg Nederlandsch, de andere helft Bel gisch is, welke grens door een prikkel draad, langs het midden van den weg gespannen, wordt aangegeven. Waar anders zoo schrijft men de dorpelingen aan de deur stonden, staan nu, Duitsche soldaten en als stoffage hon derden wandelaars, die vóór het prikkel draad mogen blijven staan, maar vooral niet met de dorpelingen .praten. Met de Duitschers, die geen wacht hebben, mag dit wel en daarvan wordt ook gretig gebruik gemaakt. En de Duitsche mili tairen vinden de afleiding prettig; er wordt met de jonge meisjes gelachen en gegekt, sigaren en cigaretten worden voor hen meegebracht en ze kunnen het er best uithouden. Er zijn jonge mannen maar ook ouderen onder en Zondagmiddag zagen we er een op wacht wiens kleeding er vreeselijk gehavend uitzag en die stellig aan het front geweest was. We- durfden het hem niet vragen, omdat hij' op wacht stond en de oogen van den barsch uit- zienden Feldwebel gingen gedurig van rechts naar links, en langs den geheelen weg om te zien of er geen ongerechtig heden gebeurden. Dan klonk het opeens: „Jagen Sic Kinder fort of Der AVeg soil frei bleiben". Daar kwam een officiefl aan. Een forsche gestalte met rijlaarzen aan. Hij'! was vergezeld blijkbaar van zijn dochtertje, een echte Backfisch, die, toen haar vader den Feldwebel aansprak een Duitschen Knicks maakte. Ze waren zeker op de wandeling. Vreemd vonden we, dat een der Duit- schers, de laatste schildwacht, post had op het Nederlandsch gedeelte van den weg en toen wc hem vroegen, of hij' niet op Nederlandsch grondgebied stond en waarom zei hjji: „Ja, es ist wahr, ich weiss aber nicht waram". Het was een Saks-er, hijl had vrouw en zes kinderen en reeds van 15 Augustus van huis. Hij verlangde naar het eind van den oorlog, ofschoon hij niet aan het front was ge weest. Vandaar togen we over den Louwberg, waar we telkens Hollandsc.he posten zagen en Nederlandsche en uitte vlaggen ons er telkens aan herinnerden, dat we bijl de grens waren. Een eindje verder zagen we dan een schilderhuis in Duitsche kleu ren, tot we eindelijk bij Vroonhoven uit kwamen, waar twee Saksers op post ston den en do grens van België werd aangege ven door een kuil aan een zijde van den straatweg'. Langs den Tongerschen weg kwamen we weer in de stad. Maar voor ons, vrije Nederlanders, doet het giek aan, als men wandelt zich telkens toegeroepen te zien: „Tot hiertoe en niet verder". Beleediging van den Duit schen Keizer: Er wordt berust in de uitspraak van het gerechtshof te 's-Gra- venhage houdende bevestiging van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij mr. C. R. v. R., letterkundige, vroeger te Rot terdam, thans te Huis ter Heide, nabij Zeist, werd veroordeeld wegens beleedi ging van den Duitschen Keizer tot f300 boete, subsidair 60 dagen hechtenis, met yrijspraak van het hem ten laste gelegde in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat. De termijn van cassatie is verstreken, zonder dat de veroordeelde of het Open baar Ministerie cassatie heeft aangetee- k-end. NEW-YORK, 11 Mei. President Wilson heeft te Philadelphia in een redevoering van genaturaliseerde Amerikanen ver klaard, dat het streven der Ver. Staten op het oogenblik gericht is op het be houd van den vrede. Voortdurend komen er telegrammen binnen, waarin wordt aangedrongen op terstond krachtig han delend optreden. President Wilson schijnt echter ai'tewacihten tot de publieke mee ning wat gekalmeerd is. LONDEN, 11 Mei. De „Times" verneemt uit Sofia, dat het hoe langer hoe zeker der wordt, (lat Roemenië zich in den strijd zal mengen. Do betrekkingen met Bulgarije worden beèer. De Milaansche Secoio ontving een bericht uit Boekarest, dat de onderhandelingen over concessies van Servië en Griekenland aan Bulgarije, een gunstig verloop hebben. LUGANO, 11 Mei. (Msb.) Na het onder houd tusschen Gioletti en den Koning van Italië, dat een uur duurde, heeft de eerste de overtuiging gekregen, dat een oorlog met Oosteni-ijk nog vermeden kan worden. Een samengaan zou nog mogelijk zijn, indien Weenen zich geneigd toonde eeï kleinigheid aan de vroegere voorstellen toe te voegen. De tegen heden aangekon digde ministerraad is plotseling afgezegd. PARIJS, 11 Mei. (Officieel). Communi qué van 11 uur: Ten noorden van Atrecht hebben wij, niettegenstaande de herhaalde tegenaan vallen van den vijand, al de gisteren behaalde terreinwinsten behouden. Op vel schillende punten maakten wij vorderin gen, vooral tusschen Carency en Sou- chez. Het aantal krijgsgevangenen, dat wij tot hedenmiddag drie uur ïnaakten, le- droeg meer dan 3000, waaronder een ko lonel en 40 andere officieren. Wij ver overden gisteren en vandaag tien kanon nen en 50 machinegeweren. Duitscihe aan vallen op Berry-au-Bac en in het Prias- terbosch werden ageslagen. KONSTANTINOPEL, 11 Mei. Aan het Daxdanellenfront bij Ari Boernoe heeft de rrjand gisternacht drie buitengewone aan vallen gedaan, die ai'ie door onze uajonet- aanvaflen afgeslagen werden en waarbij de vijand zware verliezen leed. Ongeveer drio van zijn bataljons werden vernie tigd. Hedenmiddag heeft de vijand voort durend gewonden naar de booten overge bracht. In het zuiden bij Sedul Bahr heeft dp vijand onder dekking van het vuur van zijn schepen vanuit de kust een aan val gedaan, die echter zonder succes bleef. Overigens valt niets belangrijks'te vermelden. IJMUIDEN, 11 Mei. Alle indertijd door do Duitschers geïnterneerde stoomtraw lers zijn thans behouden teruggekeerd.- PARIJS, 11 Mei. De in de Ver. Staten gevestigde Duitschers zenden naar Duitschland draadlooze telegrammen, waarin zij naar argumenten vragen tel' rechtvaardiging van het torpedeeren van de „Lusitania", terwijl zij .wijzen op de opgewondenheid door het gebeurde ge- wek. ROTTERDAM, 11 Mei. Het agentschap van de Cunardlijn verneemt uit Liverpool Te middernacht was het aantal overleven den van de „Lusitania" 784 personen, o.w. 46*2 passagiers en ,302 leden van de bemanning. Er zijn tot dat oogenblik 144 lijken gevonden, waarvan er 87 herkend zijn. Onder dezen waren 65 passagiers en 22 leden der bemanning. __COn£mnri£cerd^ Het torpedeeren van de„Lu si tan ia". Over het torpedeeren van de „Lusitania" schrijven de Duitsche bladen nog het volgende: Bij de torpedeering werden verscheidene ontploffingen gehoord, waaruit kan wor den afgeleid, dat de het schcepruim bin nendringende torpedo's de munitie, die het schip in groote hoeveelheden voor de Ver hondenen meebracht, deden ontvlammen Welk een ontzaglijke hoeveelheid oor logsmateriaal alleen door de Canard Line van de Vereenigde Staten naar Engeland werd vervoerd, blijkt uit de volgende uit eenzetting, waarbij slechts van betrouw bare opgaven uit bevoegde bronnen wordt gebruik gemaakt. - De „Lusitania" nam mede bij haar vertrek uit New-York: in het begin va.n Februari onderdeelen voor onderzeeboo ten; op 26 Februari 7440 kisten munitie, 225 kisten uitrustingsstukken voor het le ger en 7000 schietwapenen; 4 April ka nonnen en een groot aantal geweren. De „Voss. Ztg." zegt: De Engelsche admiraliteit beweert wel is waar, dat het bericht volgens hetwelk de „Lusitania" bewapend zou zijn, onjuist is, maar deze bewering van de admiraliteit wordt in een lang artikel van Archibald Hurd in de „Daily Telegraph", weerlegt. Daarin stelt de schrijver vast, dat de „Maureta- nia." en de „Lusitania" de eenige schepen zijn, die door middel van snelvuurkanon nen krachtig bewapend zijn hoewel ze niet in actieven oorlogsdienst genomen werden. De „Lusitania" had bovendien nog geschoolde ma.trozen der marine aan boord, om do "kanonnen te bedienen en moest, wanneer ze een vijandelijken krui ser ontmoette, deze aanvallen. Het besluit, om de munitie aan boord van de „Lusitania", waardoor duizenden onzer soldaten gedood zouden worden, in zee te doen zinken, werd door ons ge nomen, daartoe genoodzaakt door den oor logstoestand. Oorlogsbrood. Van de gelegen heid om ongebuild tarwebrood of meel tegen lagen prijs te betrekken zal naar schatting te Gouda door circa 2500 gezin nen gebruik worden gemaakt. De brood kaarten worden nog deze week aan de aanvragers toegezonden, terwijl reeds op Dinsdag 18 Mei a. s. de verschaffing van goedkoop ongebuild tarwebrood en -meel een aanvang zal nemen. DEN HAAG. Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat tenzij het antwoord van den minister van oorlog de thans in de Tweede Kamer aanhangige debatten betreffende het buitengewoon oorlogscre- diet, enz., die waarschijnlijk morgen zul len afloopen, zal overbodig maken, van wege de soc.dem. Kamerfractie een voor stel te wachten is, om in de Militiewet zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de kwestie der vergoedingen daarin beter geregeld zal worden. MIDDELBURG. Acte-examens 1. o. 11 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candi- dat-en. Geslaagd de heeren: P. P. Blok, Stoppeldijk; H. Ivens, Hontenisse; A. A. Minjon, Axel; G. D. van der Peijï, Neuzen; A. J. Platteeu-w, Axel; J. Potappel, Zierik zee; on J. J. Risseeuw, Retranchement. Afgewezen 1. Onderstaande berichten zijn rerds in en gepelte onzer vorige oplaag opgenomen. DEN HAAG. De Duitsche regeering heeft aan de onze schriftelijk te kennm gegee ven, dat uit een vergelijking van de ven- klaring van de bemanning van „De Kat wijk" met het rapport van dein comman dant vain de Duitsche duikboot is ge bleken, dat „De Katwijk" door een Duit sche boot is getorpedeerd. De kapitein van de duikboot heeft verklaard in de overtuiging te hebben verkeerd een yrjy andelijk schip voor zich te hebben ge had en de onderscheidingsteekenen die aani het schip waren aangebracht om het van een vijandelijk schip te dpen onderkennen, niet te hebben gezien van de zijde vanwaar hij het schip torpedeerde, wijl die ondeïv scheidingsteekens (het was tegen het val len van den avond) niet verlicht waren. De Duitsche regeering biedt zijn leed wezen aan over het gebeurde waaraan elk opzet vreemd is geweest en ver klaart zich bereid de geleden schade te vergoeden. 22 April. De Duitsche Regeering bericht, dat één of meer Engelsche duik- booten in de Duitsche Bocht in den grond zijn geboord. De scheepvaart tusschen Engeland en Nederland op last der Brit- sche Regeering geschorst. Samenkomst van de ministers Churchill en Augag- neur, vermoedelijk met het oog op de actie in de Dardanellen. De Bondgenoo- ten landen troepen in Enos aan de Turk- sche Egeïsche zeekust. Duitsche aanval ten Noorden van Yperen, waarbij de Duit schers succes hebben, terstond beantwoord door een tegenaanval der Geallieerden. 24 April. De Duitschers veroveren het dorp Lizerne ten Westen van het kanaal van Yperen. Het Ned. s.s. „Een dracht" wordt te Sheerness aangehouden. De Duitsche Regeering zegt onderzoek toe in zake het Noorsche s.s. „Belridge". 25 April. De Belgen heroveren het dorp Lizerne. Volgens de berichten der Geallieerden heeft de overwinning der Duitschers aan den Yser slechts geringe beteekenis. Het Zweedsche s.s. „Path" door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd. Het Zweedsche s.s. „Oscar Fre- derik" op weg naai' Rotterdam wordt door de Engelschen naar Hartlepool opgebracht. Het Britsche slagschip „Triumph" in de Dardanellen door granaten beschadigd. Russische schepen beschieten de bui tenste forten aan den Bosporus. 26 April. De Kronprinz Wilhelm in. Newport News geïnterneerd. De En gelsche treiler Recola op de Noordzee in de lucht gevlogen. 27 April. De Eransche pantserkrui ser Léon Gambetta voor de Straat van Otranto door een Oostenrijksche duikboot getorpedeerd. 28 April. Do Geallieerden hebben de Zuidpünt van het Schiereiland Galli-. poli bezet. i 29 April. Volgens Turksche berich ten zijn er verschillende Engelsche transt- portschepen en torpedobooten bij den aan val op de Dardanellen in den grond ge boord, en eenige grootere oorlogsschepen ernstig beschadigd. Luchtaanval op eenige plaatsen in Suffolk, waarbij ma- terieele schade wordt aangericht. Duin kerken door zwaar Duitsch geschut be schoten, waarbij 20 personen gedood zijn, 45 gewond en eenige huizen vernield. De Duitsche troepen rukken in Noord- Polen op tot aan de spoorlijn Libau- Dunaburg, alwaar bij Sjwali een gevecht geleverd wordt. i 30 April. De Engelsche kolenboot Nobile bij de Hebriden en de treiler Lilydale aan den Tyne-mond getorpedeerd. De bemanning van heide schepen gered. 1 Mei. Duitsch bombardement op Duinkerken met zware artillerie van de landzijde. Het Russische steenkool schip „Svorona" aan de Iersche kust door den Duitschen onderzeeër „U 23" in den grond 'geboord. Hernieuwde) opmarsch der Duitschers aan den linker oever van de Njemen. Ten oosten van Trebinje drijft de Oostenrijksche) artillerie 'de Montenegrijnen terug. Schermutselingen aan het Suezi-kanaal1 en in Zuidwest-Afrika. i - 2 Mei. Op de Noordzee heeft een treffen plaats tusschen Duitsche en En gelsche torpedobooten; een der Duit schers, de „A 6" wordt door de Engel sche treiler „Mauri" in den grond geva ren. Van de Engelsche torpedobooten zinkt de „Recruit", de trawler „Columl- bia" getorpedeerd, bemanning omgeko men. Het Amerikaansche stoomschip „Gulflight" en het Engelsche s.s. „Edalei'i' (5000 ton) bij de Scilly-eilanden getorpe deerd. Het Fransche s.s. „Europe" aan de kust ,van Cornwallis en de traw ler „Fulgent" door Duitsche onderzeeërs getorpedeerd. Engelsche .vliegers laten de munitie-depots te «St. Quentin in de lucht springen.. 3 Mei. De geheele afgeloopen week kenmerkte zich door voortdurende gevech ten aan het westelijk front, met name bij Yperen, waar de doorbraak der Duit schers tot staan is gebracht; tussohenl Maas en Moezel, en om den Hartmanns- weilerkopf. Hervatting van het perso nenverkeer tusschen Nederland en En geland. De Duitseh-Oostenrijkscihie troe pen breken door het Russische front in West-Galicië ,van de Hongaarsche grens tot de Doenajetsj en Weichsel. De Rus sische Zwarte Zeevloot beschiet de Turk sche forten aan den Bosporus en boort transportschepen in den grond. Door Duitsche onderzeeërs zijn in den grond geboord de Zweedsche schoener „Elsa Helmstadt" ,het Zweedsche s.s. „Ellida", de Noorsche s.s. „American", „Baldwin,", „Lalja", het s.s. „Minterne" e(n drie En gelsche trawlers. i 4 Mei. Volgens Duitsche berichten blijft hun offensief in Vlaanderen bij Yperen succes hebben en bezetten hun troepen Zonnebeke en andere nader bij! de stad gelegen stellingen. In den, Kaukasus brengen de Russen den Turken tusschen Khoi en Dilmon een nederlaag toe; 3500 Turksohe gesneuvelden. Een Duitsche onderzeeër beschiet den Engel schen trawler „Cruiser", waardoor van) de 11 opvarenden 4 gedood en 4 gewond worden; de Duitsche hulpkruiser „Til- vana" jamt in de Femmerns Belt het Zweedsche s.s. „Vanadis"! 5 Mei. Het Engelsche s.s. „Earl of Chatham", en zes treiters door Duitsche onderzeeërs in dien grond geboord. Italië Jijdt een tegenslag in Lybië en verliest 600 Man van zijn expeditie-korps door verraad der inlandsche troepen^ 6 Mei. De Duitsch-Oostenrijksohe troepen drijven -de Russen terug van de hoogten ten oosten van de Doenajetsj en Biala, en bezetten. Tarnof. Het Deen- sche s.s. Cathay" bij Ramsgate getor pedeerd of op een mijn gestootende trei ler „Stratton" door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3