Bmnaiiland. Uit <1ö Provincie Reeds zijn vele Duitschers uit Italië in Lugano aangekomen, en hebben de Duitsche journalisten. Rome meerendeels, verlaten. De verdaging van de bijeenkomst van het Parlement wordt door de bladen aangezien als een bewijs, dat een beslis1- sing te wachten is, die slechts voor oorlog kan luiden, want, zegt men, ondanks de pressie van Duitschland en Oostenrijk, taioet Italië den plicht nakomen, die het leert: „De toekomst van het vaderland niet te verraden". Pet feit, dat Italië een raar begrip schijnt te hebben van wat zijn plicht is, is niet bijster geschikt, om ons .ge rust te stellen. pe strijd op het westelijk oorlogstei'- rein bepaalt zich tot de gevechten onï Yperen, waar de Duitschers klaarblijke lijk pogen zich van deze plaats meestor te maken. In Berlijn heeft^ men een beschrijving opgesteld van het resultaat der gevechten bij Yperen van 22 April tot 4 Mei. Hier uit blijkt, dat de bondgenooten hun vroe gere stellingen ten noorden, ten oosten en ten zuiden van Yperen in een lijn van Steenstraete over Langemafck tot ten westen van Poelcapelle zuid oostwaarts tot Wallemolen, zuidwaarts voorbij Pa- pendaele, langs den straatweg M-ossel- mart—BroodseindeBevclaere over Zon- nebeke zuidoostwaarts naar Oosthoek tot het kanaal, welke stellingen een front- breedte van 25 K.M. en een maximum diepte van 9 K.M. hadden, gedeeltelijk hebben moeten terugnemen tot een lijn van TOO meter zuidwestelijk van Fortuin FrezenbergEksternest naar den ooste lijken rand van liet bosch ten Oosten van Zillebeke, zoodat de nieuwe stelling van de bondgenooten voor Yperen slechts 13 K.M. breed en 5 K.M. diep is. De stelling is, naar beweerd wordt, nog meer dan de vorige aan een con centrische beschieting door de Duitsche artillerie blootgesteld. I De Lusitania. Het is nu zeker, dat bijna 1500 men- schen van de „Lusitania" zijn omgekomen. Alle berichten stemmen daarin overeen, dat de passagiers na den eersten schrik bewonderenswaardig koelbloedig zijn ge bleven. Men meldt ook, dat de „Lusitania" niet niet volle kracht stoomde. De passagiers schatten de snelheid tusschen 16 en 18 knoopen. Dit feit en het ontbreken van een geleide van de vloot zullen onge twijfeld bij het onderzoek, dat lord Mersey Zal leiden, opgehelderd worden. De „Lusitania" had eenigen tijd voor de torpedeeiring zigzag gevaren, wat aan leiding heeft gegeven tot het gerucht, dat een Vijandelijke duikboot gezien was. De officieren van het schip ontkennen dit meit nadruk. Zij zeggen ook, dat liet strijken van de sloepen bemoeilijkt werd, doordat het schip bleef doorvaren. De torpedo had .den voornaams ten stoompijp stuk geslagen ten zoo kon het schip niet stoppen. Een Amerikaan vertelt, dat de beman ning geweigerd heeft de sloepen over eenkomstig het bevel van den kapitein uit te zetten en dat hij 'hen er eerst toe kreeg, om een hoot, waarin '40 men- 6chen gered werden, te strijken, toen hij hen met den revolver bedreigde. Verder ontleenen we aan de „N. R. Crt.": De correspondent van de „Morning Post" te Washington meldt, dat terwijl de openbare meening in de Vereenigde Staten zeer opgewonden is, president Wil son zich kalm blijft houden en den raad geeft zich in te toornen. Uit 'anonyme brieven - en interviews in de pers blijkt duidelijk, wat de toestand is. Feitelijk wordt aan het publiek te kennen gegeven, dat de dood van 150 of meer Amerikanen geen casus belli is en dat ook bijaldien het een reden tot oorlog geacht mocht worden, de Vereenigde Staten niet bij machte zijn een oorlog met het Duitsche rijk te voeren. Onder die omstandigheden kan de Unie niets anders doen dan voort gaan met vertoogen tot Duitschland te richten en schadevergoeding te vragen. Tenzij de openbare meening onweer staanbaar blijkt, vervolgt de correspon dent, is de president besloten, om van bet in ;den grond boTen van de „Lusitania" geen casus belli met Duitschland te ma ken. Hij verwacht, dat de opwinding bin nen enkele dagen voorbij zal zijn. Gerard en Page hebben intusschen last gekregen om zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Men zegt, dat de president Zich zeer bewust is van het gevaar, dajt de Duitschers in Amerika in geval van oorlog zouden opleveren. Het publiek is ontevreden over deze voorzichtigheid. Wat bedoelde hij dan mot Zijn nota van 11 Februari, zoo vraagt men. En indien hij een krachtiger houding had aangenomen na het omkomen van Amerikanen aan boord van de „Falaba" en de „Gulflight, zou Duitschland het nooit aangedurfd hebben de „Lusitania" in den grond te boren, terwijl het nu meent, dat Amerika alles zal s'.ikken. Ook is het publiek, aldus besluit de correspondent, buitengewoon vertoornd op de Engelsche admiraliteit, die in gebreke is gebleven de „Lusitania" voor haar lot te behoeden. Overal wordt over de on bekwaamheid of de onmacht van de ad miraliteit gesproken en bet gebeurde is de zwaarste slag. (welken het prestige van de Engelsclie vloot nog heeft ge leden. Gsvecht tusschen Engelsche eskaders? A eken geleden werd herhaaldelijk uit Noorwegen bericht, dat in de buurt van Btergen in den nacht Vvan 7 op 8 April tusschen Engelsche en Duitsche schepen teen hevig zeegevecht plaats had gehad. Binnengevallen handelsschepen bericht ten, dat zij een oorlogs-eskader hadden gtezien en kanonvuur en zoeklichten had dien waargenomen. Die berichten leken toen ongeloofwaardig. De oplossing is thans echter gevom- den, zoo meldt men uit Berlijn. Een on derschepte Engelsche brief van 11 April aan den in de Dardanellen gevangen go- nomen commandant van den Engelschen onderzeeër „AE 2" zegt over den slag Ui de Noordzee in de week -te voren, dat de „Superb" gezonken en de „War- rin" in zinkenden toestand was. Op 9 April liepen zwaar beschadigde kruisers o.a. de „Lxon", die vreeselijk was gehavend binnen. Het officieel bericht verzwijgt alles, hetgeen zeer verkeerd is. Betrouwbare berichten van neutrale dij den, spoedig na den slag ontvangen, zei den, dat een aantal zwaar beschadigde oorlogsschepen in reparatie de Engelsche havens waren binnengeloopen, dat in de Firth of Forth zwaar gehavende oorlogs schepen waren binnengesleept, dat een linieschip met zware averij op de Thecffns was gezien en dat te Dover een groot slagschip, dat aan bakboord beschadigd was, binnen was gekomen. Thans is te verklaren waarom de Noor- sche censuur besprekingen van het tele gram over den herhaaldelijk waargeno men slag moest onderdrukken, waarom de Engelsche admiraliteit steeds een zee slag tusschen de Duitsche en de Engelsche vloot loochende. Zij had gelijk, want de Duitsche vloot had met den slag niets te. maken. Daar echter van neutrale schepen in deze geen sprake kan zijn, moet er een gevecht hebben plaats gehad tusschen En gelse he eskaders, die lelkander in den nacht niet herkenden. Een val uit de wolken. Een Engelsche vliegenier beschrijft in een brie! zijn gewaarwordingen bij een val uit de hoogte. Hij had de opdracht gekregen, bommen naar beneden te wer pen, maar kort na het opstijgen geraakte hij in de vijandelijke vuurzone en steeg, om zich in veiligheid te stellen, tot in de wolken. Daar verloor hij de richting en kon zich gedurende eenigen tijd nietoriënr teeren. Nu kwam de catastrophe. ,,Ik trok aan het hoogtestuur, vertelt hij, en het volgende oogenblik werd het om mij heen volkomen stil. Ik wist nu daar ik te hard had getrokken, de machine bijna vertikaal in de hoogte gestuurd en ze daardoor tot stilstand gebracht had. En ik wist ook, dat zij waarschijnlijk terug glijden of zijwaarts kantelen zou. Wat toen gebeurde, weet ik niet. Maar spoedig voelde ik de schrikkelijke uitwer king van een val in razend tempo. Ik voelde, dat mijn riem vaster werd toe gesnoerd en dat ik met mijn hoofd naar beneden hing. Ik was nog door nachtelijk duister omringd. Ik trachtte mij op te richten, maar dit gelukte mij niet. Ik probeerde het nog eens met inspanning van al mijne krachten. Toen begon ik te begrijpen, dat het nu met mij gedaan was, en werd door een waren doodsangst aangegrepen. Maar plotseling en geheel onverwacht verdween dit gevoel. Ik had alles tevergeefs be proefd en wist dit. Daarop werd de angst vervangen door een heerlijke kalmte. Het was het kostelijkste gevoel, dat ik ooit heb gehad. En inmiddels viel ik, naar ik aannemen moest, met een snelheid van een paar honderd mijlen in het uur. Wat ik mij verder herinner, is dat mijn gordel brak en dat ik machinaal mijn knieën onder de plank van het wij- zertoestel klemde. Ik had mijn voeten van het stuur weggetrokken en bevond mij eenige centimeters buiten den zetel, waar tegen ik mijn ellebogen drukte, terwijl de machine op den kop stond. Plotseling verliet de machine de wol kenlaag en zag ik onder mij de schui mende zee. Geheel automatisch bewogen mijn handen het controle-toestel, en op een hoogte van 1500 voet richtte de machine zich op. Daarna hoorde ik van tijd tot tijd een eigenaardig knappend geruisch in mijn ooren en bemerkte, dat ik doof was. Ik kon mijn eigen machine niet hooren. Deze doofheid was blijkbaar een ge volg der plotselinge atmosferische ver andering en versterkte het gevoel van verlamming, waardoor de vliegenier, nu hij zich in veiligheid wist, werd aange grepen. Toch liet hij zich niet dalen, maar maakte van de eerste gelegenheid gebruik, om- zijn projectielen te werpen. Toen de eerste bom succes scheen te hebben, trad de reactie onmiddellijk in en begonnen de zintuigen weder te func- tioneeren. „Ik was zoo gelukkig, schrijft de vliegenier, dat ik het uitgilde. Ik kon mij eenvoudig niet meer inhouden. Ik doorzocht mijn zakken, om nog iets te vinden, dat ik naar beneden werpen kon. Het eenige, dat ik vond, was een lucifers doos, en die wierp ik toen omlaag..1.'' Een bewijs er voor, dat de machine inderdaad op den kop gestaan had, was het feit, dat de revolver van den vlie genier uit zijn zak op de machine ge vallen was. Korte Oorlogsberichten. Gemeld wordt, dat de Duitsche gene raal Von Vedel, commandant van een cavalerie-divisie bij Ossowiec door do Russen gevangen genomen is. Hij tracht te zelfmoord te plegen, doch zulks werd verhinderd. Keizer Wilhelm is op het zuidooste lijk oorlogsterrein aangekomen en woon de den 8n dezer een gevecht bij van de eerste garde-divisie. De twee broeders. In de Bel gische legercourant deelt een luitenant het volgende mee: In mijn compagnie dienden twee broers, de oudste als milicien van de lichting 1914, de andere als vrijwilliger. Onlangs moest de compagnie op voorposten aan het Yserfront. De twee broeders werden als dubbelpost uitgezet op korten af stand van de Duitsche loopgraven groeven zij zich in. 'tijdens een kortstondige beschieting door de Duitsche artillerie van het voor terrein valt een granaat in de schuil plaats an den Belgischen dubbelpost een der schildwachten wordt gedood, de ander blijft ongedeerd. Op hem al leen rust thans de plicht te waken voor de veiligheid van zijn kameraden. Zoo lang het dag is, kan hij niet worden af gelost. Bovendien, hij het achterwaarts gelegerde gros van de wacht heeft men niets gemerkt van het drama, dat daar in het voorterrein is afgespeeld. Eren- lang blijft de eenzame schildwacht naast het lijk van zijn broer den vijand waar nemen. Eerst, als na het vallen van do duisternis de aflossing komt, mag hij toegeven aan zijn smart. De koning heeft den trouwen schildwacht het ridderkruis van de Leopoldsorde overhandigd. De goedgekeurden van den Oosten- rijksch-Hongaarschen landstorm van do lichtingen 18731877,moeten zich op 15 Juni bij hun legerafdeeling vervoegen. De Katholieke Universiteit van Leu ven denkt er ernstig aan, schrijft „De Tijd", hare lessen te hernemen bij het aanstaande studieseizoen. De aannemings examens voor de speciale scholen der mijnen, burgerlijke gebouwen, kunsten, bouwkunst en electriciteit, en tot de can- didatuur in .physieke en wiskundige we tenschap, zullen in het Instituut de Spoelbergh plaats hebben op Donderdag 15 Juli. De inschrijvingen worden reeds daags te voren gehouden van den dag der examens. De aannemingsexanVens voor de school der handels-, consulaire en koloniale wetenschappen zijn vastge steld op Vrijdag 16 Juli. De academische overheid maakt bekend, dat de reis Brus sel—Leuven thans gemakkelijk gaat, en de onder-rector zich gelast met de zorg der kwartieren. Van overheidswege wordt in Oost- Friesland premie toegekend aan hen, die Uitgespaarde broodkaarten inleveren. Da leden van den vrijwilligen landstorm te Hannover-Linden hebben uitgespaard te zamen in de eerste drie weken, o.s. 21,948, 23,480 en 36,377 broodkaarten. Het Morse-telegram dat de onge lukkige Lusitania afzonid, zag er uit als volgt Sos sos sos sos, come at once, big list. Het bevat, zooals men ziet, viermaal den bekenden noodroepSos (send out succour zend hulp), gevolgd door de dringende waarschuwing: Come at onoe, big list Kom dadelijk, een groote passagierslijst. Van het Westelijk front. Het Duitsche groot-hoofdkwartier meldt: Langs de kust gingen wij in de duinen Vooruit in de richting van Nieuwpoort. Wij namen verscheidene vijandelijke loopgra ven. Een tegenaanval van den vijand ge durende den afgeloopen nacht drong tot Lombaertzijde door, doch werd dan ge heel teruggeslagen. Ook in Vlaanderen werd wederom ter rein gewonnen en bij Verloren Hoek 162 Engelschen gevangen genomen. Ten zuid-westen van Rijssel begon de als antwoord op ons succes in Galicië verwachte groote Fransch-Engelsche aan val. De aanval was gericht tegen onze stellingen van ten Oosten van Fleurbaix ten Oosten van RichebourgVermelles -AblamCareneyNeufville en St. Lau rent bij Atrecht. De vijand zoowel Fran- schen als blanke en gekleurde Engelschen bracht minstens vier nieuwe legerkorp sen in het veld naast de in deze linie reeds lang gebruikte troepen. Niettemin zijn de herhaalde aanvallen overal met zeer zware verliezen voor den vijand afge slagen. Vooral was dit het geval met do aanvalspoging der Engelschen. Onge veer 500 gevangenen werden gemaakt. Al leen in de streek tusschen Carranzy en Neufville gelukte het den vijand zich in onze voorste linies vast te zetten. Een tegenaanval is begonnen. Ten Noorden van Steinabrück in het dal van de Fecht wierpen wij den vijand, die zich in den zwaren nevel vlak voor onze stellingen had vastgezet, door een aanval terug en verwoestten zijne loopgra ven. Een onzer luchtschepen wierp heden- njiorgen vroeg enkele bommen op de ver sterkte plaats Southend aan de monding van de Theems. Zeppelin boven Engeland. Een Zeppelin werd gezien, die hoog vloog in de nabijheid van Ramford, op twaalf mijlen van Londen. In den vroegen morgen verscheen het luchtschip, komende van Southend of Purfleet. Het scheen in moeilijkheden te zijn door den wind of doordat het getroffen was. Juist alvorens Ramford te bereiken, draaide het luchtschip en keerde in de richting van Chelinsford terug. Een luchtschip werd in den vroegen morgen bij Gravesend waargenomen. De forten openden het vuur en verdreven het. Het totaal der schade, door den aanval uit de lucht op Southend aangericht, wordt op zesduizend pond geschat. De handelsoorlog. Het Engel sche stoomschip Queen Wilhelmina", van Sunderland (groot bruto 3590, netto 2307 ton) is door een Duitschen onderzeeër Zaterdiig bij Blyth tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Naar de Times uit Washington ver neemt heeft graaf Bernstorff een anonieme waarschuwing gekregen, dat men Maandag (d. i. gisteren) het Duitsche gezantschap in de lucht zou laten vliegen. De Lusitania. De verslagge vers der New-Yorksche bladen vroegen Bernstorff, (oen hij in zijn automobiel stapte, of hij rekening hield met hetgeen het Amerikaansche volk dacht. Met een vloek antwoordde de gezant: „Laat ze denken", en hij beval zijn bestuurder weg te rijden. Engelsche bladen hebben een pak kend verhaal over de lotgevallen van zeke ren Harry Edward Lloyd, een jongen van 20 jaar. Deze had in Canada een veehoeve en was van daar naar een veriifgelegen spoorwegstation gereden om een afdeeling Canadeescho troepen, die naar den oorlog ging, te zien voorbij komen. De trein stopte en een officier merkte den jongen man een kerel van zes voet op en zeidc: „Hoe zou je er over denken om je hij ons aan te sluiten?" „Ik zou er niets tegen hebben" was liet antwoord. „Spring in dan", zei de officier, die de coupédeur opende. De jongen liet al zijh hebben en houden in den steek. Den löen dezer werd hij doodelijk gewond en binnen het kwartier was hiji dood. N. 11. C. BERLIJN, 10 Mei. üp het Zuid-Ooste lijk oorlogstooneel wierpen in weerwil van alle pogingen van den vijland om door snel met den spoorweg of door marschen te voet aangevoerde troepen onze ver volging tegen te houden, de verbonden troepen van het leger van Von Mackensen ook gisteren den vijand uit zijne stellingen terug. W ij namen meer dan 12000 gevangenen en maakten veel mate riaal buit. Het aantal der alleen door dit leger sedert 2 Mei gemaakte gevangenen is daarmede hoven de 80.000 gte st ege n. Onze voorhoede naderden den Hobnica- sector en bereikte de Biezaranka alsmede de beneden-Wislok. De vervolging wordt voortgezet. WEENEN, 10 Mei. De hoofdmacht van het onder zware verliezen uit West-Galicië en de Karpathen teruggeslagen derde Rus sische ieger is, wijkende voor den druk uit beide richtingen, thans samengedrukt in het terrein bij Sanok en Lisko. Tegen deze massa dringen de verbonden legers verder met succes voort. Zij' hebben van het Oosten uit den overgang over de Wislok veroverd en van het Zuiden uit de linie DwernikBaligrod-— Bukowsko be reikt. i Aan den Noordelijken vleugel van het front in West-Galicië bestormden de troe pen uit Boven-Oostenrijk, Salzburg en Ty rol gisteren verscheidene plaatsen ten Oos ten en Noord-Oosten van Debica. Het aan tal der in West-Galicië gemaakte gevan genen is tot 80.000 gestegen. Hierbij! komen nog meer dan 20.000 gevangenen, die bij de vervolging in de Karpathen gemaakt zijn. Het derde Russische leger, dat uit Kau- kasische alsmede verscheidene reserve- divisies was samengesteld, heeft dus alleen aan gevangenen 100.000 man verloren, 'i'elt men hierbij de dooden en gewonden, dan kan het verlies minst en s op 150.000 man worden geschat. Van de massa oorlogsmateriaal, dat ook thans nog niet te overzien is, zijn tot nu toe zestig stukken geschut en 200 machine geweren geteld. De gevechten in Zuid-Oost-Galicië duren nog voort. Door een tegenaanval werden op de hoogten ten Noord-Oosten van Oty- nia sterke troepen van den vijand terug geworpen. Meer dan 60000 vrouwen hebben zich in Engeland reeds opgegeven, om oorlogsvverk te doen in de plaats van de mannen, die aan het front zijn. Van die 60000 vrouwen hebben er 11000 zich op gegeven om rechtstreeksch werk voor het leger te doen; 9000 willen kerkelijken arbeid verrichten, 7000 landbouwarbeid; 2000 vrouwen willen in winkels helpen, 1200 kleermakers- en naaisterswerk doen en 1200 willen allereenvoudigst naaiwerk verrichten. Een samenzwering. De „Vos- sische Zeitung" verneemt uit Konstanti- nopel: De „Tanin" meldt, dat de politie de bewijzen in handen heeft van een samenzwering van zeer grooten omvang. Betrokken zijn daarbij de hoogste Engel sche, Fransche en Grieksche beambten, en diplomaten. Zij bedienden zich van Turksche samenzweerders. De zetel van het complot was Athene, waar de Engel sche gezant, de vroegere premier Voni- zelos en de 'pas afgetreden Grieksche ge zant in Konstantinopel, Panos, dc lei ding hadden. Het doel der samenzwering was omver werping van de Turksche regeering, ver nieling van de vloot, vermoording van de Duitsche officieren en een gemakkelij ke intocht in Konstantinopel. De „Lusitania". ,De Engelsche pers bevat nog heel wat bizonderheden over den ondergang van de „Lusitania". tn aansluiting aan hetgeen in ons 'blad reeds over de ramp is medegedeeld, ont leenen wij daaraan nog het volgende: De overlevenden weten vreeselijke din gen te verhalen, maar ook voorheelden van mioed en flinkheid mede te doelen. Dappere vrouwen namen in de reddings booten de riemen van uitgeputte mannen over. Een jongen werd bewusteloos aan boord van een schip, dat reddingswerk verrichtte, gebracht en zijn eerste woor den, toen hij bijkwam, warenIs or ook een blad met moppen aan boord? Het lijk is gevonden Van een matroos met een klein kind op zijn schouders gebonden. Twee kinderlijken zijn uit zee opgehaald, de kinderen hielden elkaar vast in hun armen geklemd. Er moeten veel meisjes en kleine kinderen omgekomen zijn. Twee uur nadat de „Lusitania" getorpe deerd was, begonnen visscherssehepen, sleepbooten Wi trawlers op de plaats van de ramp aan te ■komen. Uit overvolle^ half zinkende reddingsbooten werden over levenden en gekwetsten overgenomen. Uit zee werden nog mannen, vrouwen en kin deren, sommigen aan stukken wrakhout geklemd, andere ronddrijvend in reddings boeien opgepikt. Vreeselijke tooncelen speelden zich af te Queenstown, Vaati veel schipbreukelingen aangebracht wel don. Zij die verwanten of vrienden aan boord van de „Lusitania" gehad hadden, konden er geen rust vinden. Vrouwen smeekten om iets van hun mannen, hun kinderen te vernemen en moeders, die hoorden, dat er in dit of dat huis een kleine jongen of een meisje was opgeno men, gingen daarheen, vragende: Is hot mijn jongen? Is het mijn dochtertje? In tegenstelling met tegenwoordig, nu men alom van meelgebrek hoort, is etr een tijd geweest, dat het meel eenvoudig werd misbruikt. Het meel was het voedings middel bij uitnemendheid, werd nutteloos verknoeid om een inodeluim te bevredigen. Met kwistige hand strooide men het over haar en huid. In den tijd der gepoedelde pruiken, toen heel geciviliseerd Europa onder wit meelstof bedorven was, dus in het laatst van de achttiende eeuw, leefden er in Groot-Brittannië alleen niet minder dan 50.000 kappers, die per jaaij gemiddeld 28Vr pond meel gebruikten; hierbij zijn dan nog niet eens meegerekend al degenen, die het zonder coiffeur stel len moesten. Uit een verdere berekj©nin|g blijkt, dat van dit kostelijke meel dage lijks ettelijke duizenden personen konden worden gevoed. Het genoemde quantum meel komt overeen met 5.630.000 broaden, ieder van een gewicht van 5 pond. Nog erger was het in Frankrijk, waar het ge tal der baai-kunstenaren op 70.000 be rekend kon warden, wier pooderverbruik aanmerkelijk steeg. Men zegt, dat de mode reeds in het jaar 1593 te Parijs het eerst het poederen voorschreef, natuurlijk, zon der zich in het begin overal uit te href- den, daar de dames er toen niet zoovéél voor voelden. Zoo was dit nog onder de iegieering van Lodewijk XIV (lè481715), want pas onder diens opvolgen', Lodewijk XV, kwam het poederen dei' haren eerst in eere, tot de groote revolutie -onder! Lodewijk XVI, het poedel' in alle wind richtingen verspreidde. (Vad.) Wetsontwer p-E latuL Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel-Eland, strekkende tot aanvul ling van art. 12 der wet vau 9 Juni 1902, tot regeling van de bevordering, het ont slag, het op non-activiteit en het op pen sioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. Ned. Anti-Oorlog Raad. Op de Internationale Bijeenkomst, welke van 710 April 1915 te 's-Gravenhage op initatief van den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raad" heeft plaats gevonden, werd eenstemmig en gemeenschappelijk Mini mum-Programma vastgesteld, dat do be ginselen bevat, naar welker verwezenlij king bij het eindigen van dezen oorlog moet worden gestreefdeen Manifest, door deze Bijeenkomst uitgevaardigd, wijst er voorts op, hoe het niet naleven dezer be ginselen van invloed was op het uitbreken van dezen oorlog, en betoogt, hoe het ieders plicht en ieders belang is mede te strijden, opdat de toekomstig© vrede op den grondslag dezer beginselen gesloten worde en aldus een duurzame vrede zij. Thans zullen dus in alle landen dezelfde beginselen worden gepropageerd, zal overal eenzelfde beroep op de openbare meening worden gedaan. Tot dit doel is in het leven geroepen een „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede", die allen zal vereenigen, die door gezamenlijke krachtsinspanning willen be reiken, dat bij het sluiten van den vrede zoodanige beginselen zullen worden ge huldigd en zoodanige internationale hér- vormingen zullen tot stand komen, dat het toekomstige vredesverdrag niet de kiem tot nieuwe oorlogen zal in zich dragen. De zoo verantwoordelijke taak, om lei ding te geven aan deze „Centrale Organi satie voor een Duurzamen Vrede" is toe vertrouwd aan het Bestuur van den „Ne derlandsche Anti-Oorlog Raad", versterkt met eenige personen uit 1 et buitenband, die met ons zullen vormen het Uitvoerend Comité. Dankbaar voor de reeds ontvangen bij dragen, veroorlooft het Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" zich daarom een beroep op nieuwen financi- eelen steun te doen. Kon. Nat. Steuncomité. De 37ste lijst van ingekomen bijdragen vermeldt een bedrag van f59571. Totaal der vorige lijsten f 2.036.546,63Tot he den is dus ontvangen f 2.096.117,63V2. Middelburg. Onder voorzitteu-schap van den heer L. K. vim der Harst JJz). werd gisterenmiddag in de Sociëteit de Ver genoeging een vergadering gehouden van het departement Middelburg, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Uitgebracht werden de verslagen en rekeningen van het Badhuis en van de Hulpbank. De rekening van het Badhuis wijst een voordeelig saldo van f744.87 en van de Hulpbank f21.10. De begroo ting van het depd eenigingsjaar 191.1 steld. Uitgeloot w< len in het Badh| 153 en 158. Tot mentsbestuur werdl H. Ilasselbaeh. Tol tot nazien van dof partement werden I mr. M. J. de Wittf Th. A. Waghto cl Tot afgevaardigil vergadering der i| noemd de heer verkiezing van eenl werd door het Dej| stemd op den hel Arnhem. Na behnnq vingsbriet' voor de welke op 26 dezor| ke brief slechts t< aanleiding gaf, wol sloten. Die Belgische morgen te ongeve per tram van Vlissl Hij zaJ enkele bozf slotte zal hij te t| gische kolonie op noegjng gelegenheil worden voorgesteld! bij welkom zijn. Vlissingen. De Be let bezocht heden het inlichtingsburea Belgisch consulaat, I den in het hospital dagelijksch bestuur f stadhuis, en ten slo sensociëteit, waarna] quet zal worden hes de minister nog om vervolgens nau| trekken. Wemeldinge. Bij van 16 Mei 1915 thans hulp-sluismees] Zuid-Beveland alhic meester bij dat kai| Rilland-Bath. Doe gisteren een heereil nomen, hetwelk Do| gen op Zoom was kende dader 'heeft van zijln daad gek| was onbeheerd aai| weg achtergelaten. Heinkenszand. lil gehouden vergadeï Heinkenszand van van krankzinnigen leden tegenwoordig den penningmeesteif in ontvang f 51.151 Goed slot van fO.l stuursleden G. Nijssl werden herkozen, naar de algeineene] benoemd W. van n met hun plaatsverl en S. Melse. Kattendijke. GistJ Raad. De geloofsbrif gekozen raadslid deJ Broecke werden on<| toelating besloten. Tegen de aanv ra schappij Zuid-Bevelal den aanleg van eenf geene bedenkingen Tot leden der Col komsten-belasting vf heeren G. C. van Wilde, wethouders, raadslid en L. Knl der commissie inzl omslag werden hen| C. v. Blitterswijk, M. Timmerman. Een| bracht in de Politic- aanleggen aan- en en de haven van t Een wijziging in 1914 had plaats. Zierikzee. Uit de W. zullen de ingez ongebuild tarwebroo* 12 cent per kilograul steld worden, en tegen den prijs van Ieder hoofd van eer loopend persoon, die wenscht gebruik te noocligd daarvan ter te doen aan zijn bro Het hoofd van een op het aantal leden ren beneden 2 jaren Broodhakkers en ongebuild tarwebrooc tegen bovengenoemde willen stellen, kunn meel van de gemeent ten hiervan zoo spoe doen bij den burgc Zoowel te Ilaamst de regeling omtrent goedkoop ongebuild b ter van Landbouw Voor het coinitf de oprichting eener 1 hier, zette Zaterdag Boogaert, korporaal deeling Middelburg, werkwijze van den uiteen. Voorloopig personen als deelner vermoedelijk nog zal met een 30-tal lied< hebben gepoogd eei V. L. alhier op to r Stavenisse. Do ni meester alhier, de zal aanstaanden Vr den hleer Commissa eedigldlte zijn, in een van den gemeentera.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2