Telegrammen. Bouw- en Wi ilrnd Klavers Predikbeurten der G-eref. Kerk te Goes. BROEDËIEREN BROEDMACHINE Openbare Verkooping HET WOOHHUIS BLOEDARMOEDE! en ERF, Leestafel Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. uu„a JBÈpn, enz. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. Advertenties). de Dreu. 'sHeer Abtskerke, 7 Mei 1915. Voorloopige bekendmaking. De notaris E. 0. YAN DIS SEL te Goes, zal in den loof) der maand Juni 1915, publiek vefrkoopen onder de gemeenten Kattendijke, Kloetinge en Kapelle. Woensdag 19 Mei 1915, publiek verkoopen Ie. Een Woonhuis, Schuur en Erf, 2e. Een Kar op Veeren. krachtens art. 1223 B. W. op Vrijdag 29 Mei 1915, TllIN, Paganisme. Toen Minister Kuyper destijds waarschuwde tegen paganistische elementen, stak daarover ter linkerzijido een heftige storm op. Nog tuut het oor van het „paganistisch" misbaar. En ziet, thans kwam Dr. Eerdmans, bij dezelfde gelegenheid als hierboven, met de verklaring: Wij moeten in Nederland worden geleid door Christelijke begrippen, die uit het heidendom voortkomen. Wat zulks, wijl men dat ter linkerzijde „misschien niet zoo weten" zou? Een schat in aarden vatendoor J. A. Wormser. Nijverdal, E. J. Bosch. De acht leveringen van dit werk "be reids verschenen dragen tot titelDe af scheiding in levensbeschrijvingen ge schetst. Eerste Serie IIn twee werold- deelen. Het leven van Albert us Christiaan van Raalte. Vele Zonen der eerste Afgescheidenen kennen de geschiedenis der Afscheiding, uit het. onderwijs op dé Catechisatiën de mededeelingen aan ouderen; lectuur van velerlei geschriften. Met name do Jaarboekjes van -V. elzen en Zalsman hebben heel wat voor de vergetelheid gevrijwaard. Prof. de Cock herdacht H. de Cock, Dr. Brummelkamp A. Brum- melkamp. Prof. Bouwman gaf velerlei uit het. ongelukkige tijdperk van scheu ring: „De crisis der jeugd". Toch heeft nog meer dan een slechts een halve kennis omtrent do Afschei ding bewaard; en dit nu mag zoo niet blijven. Daarom dan ook juichen wijdezio uitgave van Wormser toe. Wij, die meen den goed op de hoogte te zijn, hebben nu reeds heel Wat van den schrijver ge leerd en vernomen, Wat nieuw voor ons Was, uit het leven van V. Raalte i n Neder lan d, ziijn invloed op de m e e r- dere vergaderingen, zijn ongezienen ar beid in het belang der eenheid, en oen blik mogen slaan in het hart Van dezlen rechtvaardige. Timotheus bevat o.a. een plaat „Moeder en Kind", met passend gedicht van mevrouw WesterbrinkWirtz. In de rubriek „Mannen van beteekonis. uit den wereldoorlog" wordt Koning Albert be schouwd. In het bijblad, onder de rubriek „Oorlogszegen" leze men vooral „Godi delijke Bewaring", uit een brief van het front I 'W oord en Beeld geeft eveneens veel verscheidenheid uit oorlog en vrede. Op de groote voorplaat zijn de voornaam ste Duitsche legeraanvoerders in beeld gebracht. Opstellen met portretten vai> Bach en Gezelle, en een voor onze scho len passend, vierstemmig gezet lied „Ne derland!'.'' i Het Protestantisme, door prof. dr. H. M. v. Nes. Baarn, Hollandia- drukkerij. Dit is Serie G no. 7 van de rubriek „Kerk en Secte". De schrijver behandelt de beide hoofdstroomingen van het Pro testantisme: do Lutbersche en de Gerefor meerde Reformatie, de verbinding van welke beide is de Evangelische Unions- kerlc in Duitschland. Voorts het Anabap tisme, het methodisme, enz.maar niet het modernisme, en dat is juist, want dat heeft met protestantisme niets temaken. Ongelukken. Een 76-jarige man te Rotterdam viel op de Hoogstraat over een bananenschil, met 't gevolg1 dat her senschudding ontstond, aan de gevolgen, waarvan hij is overleden. - Op een sleepbootje in de Leuvehaven .aldaar is het lijk gevonden van een jongeling die uit do .ouderlijke woning was. gevlucht en sinds weken een zwervend leven leiddehij bleek aan uitputting gestorven. Op het terrein van de oliefabrieken van de firma. Jurgens te Zwijndrecht is een werkman, die onder een stelling door liep, waarop werklieden bezig waren te bouwen, door een vallenden steen dood geslagen. Te Den Haag is een kleine jongen, komende uit het Malieveld al spelende tegen een in volle vaart zdjindei stoomtram geloopen, onder de treeplank! geraakt en doodgedrukt. Volgens Eng'elsche bladen is een Nederlandsch zeeman, Barend Wolthek- ker, te Sunderland tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij van. het s.s. Mecklenburg in de haven van Sunderland lichtsignalen naar ziee met een electrisch© zaklantaarn had gegeven. Een militaire patro-uilje had het gezien en Verklaarde, dat de seinen in Morseschrift Waren. Ontploffing. Het onderzoek naar "9e ontploffing van het ongeval in de bierbrouwerij d' Oranjeboom te Rot terdam heeft uitgemaakt, dat het alsvolgU is geschied: Men was bezig met het bren gen van leeg fust uit kelder 10 naar kelder 4. Op het 'oogenblik dat een dezer fusten in een ketting boven de opening van kelder '4 hing, brak van dien ket ting een schalm, waar-door het fust dui kelde en tegen den muur sloeg, waarlangs de ammoniakleiding loopt. Door den schok sprong de leiding', ze knapte af bij een verdunning. De leiding verkeerde door de lage temperatuur van den ammoniak, die onder een druk van twee atmosferen stond, in brozen toestand. Onvoorzichtigheid! Eenige jongens van '13 tot 16 jaar uit Naarden I wisten dezer dagen ongemerkt door te dringen in een der bomvrije kazematten in de vestingwallen van Naarden. Ze heb ben daar eenige honderden sasbuisjes en slaghoedjes weggenomen, en zijn zelfs eenigen tijd met gevulde granaten aan 't spelen geweest. Op de Huizerheidq werd vervolgens een vuurtje gestookt, om hunne „ammunitie" to doen ontploffen, waardoor een der jongens ernstig aan een vinger en een ander aan de pogen werd verwond. Deskundigen verklaren, dat indien in de kazemat een sasbuisje was ontbrand, dit stellig de geheele voor raad had aangestoken, waarna bij ont ploffing van de aanwezige projectielen de ramp niet te overzien ware geweest. Men schrijft aan de. N. R. C.Gisteren is jn Oost-Friesland de verjaardag varf |den Duitschen kroonprins gevierd met een dag van niet rooken. Dc aldus uitge spaarde sigaren en sigaretten (of het geld daarvoor) zullen aan de soldaten te velde of aan de verpleegden in de militaire- zie kenhuizen worden gezonden. In ver schillende plaatsen in Oost-Friesland, zoo schrijft men ons, is gisteren do verkoop van Hollandsche aardappelen begonnen, die tot nadere aankondiging eiken dag zal plaats hebben. Om ieder in de gelegenheid te stellen te kunnen, koopen, wordt pe'r 1/2, per 1/2 en per 1/1 centenaar verkocht, b.s. voor IV2, voor 3 en 6 mark. De gemeentebesturen in Oost-Friesland heb ben van de Landwirtschaftliche Haupt- verein 'h! et verzoek ontvangen om voor den landbouw in Aug'ustus en September een 500 arbeiders uit de neutrale landen werkzaam te stollen. In Oost-Friesland zal men trachten arbeiders uit de drie noordelijke provinciën van Nederland te krijlgten. In Sofia is in Februari op' een bal, waaraan door de voornaamste kringen der stad werd -deelgtenomen, een boni geworpen, waal-mee behalve vele nota belen ook de dochter Van den minister van -oorlog Titschef gedood (word. De zaak maakte veel opzien en de koning en de koningin waren tegenwoordig bij de be grafenis der slachtoffers. H-et blijkt nu, dat de aanslag; is gepleegd door een lid van de rekenkamer en zijln vrouw, dioi bekend hebben aan het hoofd te staan van een revolutionaire vea'eeniging. Do schuldige, die zich op- hot bal bevond, en stilletjes do bom heeft weten te doeil ontploffen, heeft daarna zelf het hardst om de politie geschreeuwd. Men wist, dat hij sinds lang directeur van politie in Sofia wild© worden en daarom de politie hevig aanviel in da hoop 0111 op die wijize die betrekking te krijgen. Het onderzoek heeft onder vele bezwarende omstandig heden nog 30 kilo dynamiet bij den ver dachte aan het licht gebracht. De dader moet ook bekend hebben eten, aanslag tegen d-en koning en het Sobranje te hebbeini willen uitvoeren Ms hij eens aan het hoofd der politie gekomen ware. ANTWERPEN, 7 Mei. In de provincie Antwerpen hebben de jongemannen van 18 tot 23 jaar bevel gekregen zich Za terdag in den voormiddag persoonlijk aan te melden op d-e verschillende Kom- mandaturen. In verband hiermede heb ben de autoriteiten bevolen dat de café's tot 12 uur zullen zijn gesloten. TOKIO, 7 Mei. De Keizer hoeft er in toegestemd, dat het ultimatum aan China zal worden overhandigd.. PARIJS, 7 Mei. (Avondcommuniqué). De dag is kalm verloopen en -er valt niets bijzonders te melden. LONDEN, 7 Mei. Het s.s. „Candidate" uit Liverpool is gisteren aan de Iersabé! kust zonder waarschuwing in den grond geboord. De bemanning is gered. TOKIO, 7 Mei. In het ultimatum aau China is binnen 48 uur antwoord ge vraagd. BERLIJN, 7 Mei. De Keizer is van het Oosterfront te Berlijn aangekomen. ATHENE, 7 Mei. De Italiaansoh© re geering heeft volgens bericht tuit 'Kon- stantinopel de onderwijzers aan do Ita- liaanscJhe scholen teruggeroepen. WEENEN, 6 Mei. (Officieel). Ook de laatste Russische stellingen o-p de hoogte ten Oosten van de Dunajec en de Biala zijn door onze troepen genomen. Sedert 10 uur hedenvoormiddag is Tar- now weer in ons bezit. Vlissingen. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd rne- dedeeling gedaan van de kasopname ten kantore van den gemeente-ontvanger op 23 Maart j.l. Verder van de vereeniging „Hulp in Nood" de mededeeling;, dat de subsidie groot ten hoogste f300 aan de vereeni- ging verstrekt voor het jaar 1914 voor het doel omschreven in art. 35 der Leer plichtwet niet alleen geheel is verbruikt, doch dat de desbetreffende uitgaven dezfo met ken bedrag ad f 13.43 hebben over troffen. t Ingekomen is een verzoek van de hoe ren II. Chr. Beijerman, eigenaar van de Wasscheriji de Volharding en M. Laer- noos, directeur'der N. V. Eleotrotinfabriek, Waarin deze toestemming verzoeken op een aan do gemeente in eigendom be- hoorend perceel weiland aan den Singel, ten kost© Van requestranten, een diep- boring te doen naar water, geschikt voor hun bedrijf. Aan den heer P. van d-er Aa werd eer- Vol ontslag verleend als lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs, en aan mejuffrouw C. J. Chevalier als onderwijzeres aan school C. Aan de orde waren enkele benoemin gen: Ten eerste van een lid der com missie van toezicht op het lager onder wijs, vacature A. Kloeke, waarvoor wer den aanbevolen de hoeren H. C. van Grol en C. R. E. van Raalte. Benoemd werd de heer van Grol'. Ten tweede van een tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool en het lijn en vakteekenen, waarvoor de aanbeve ling bestond uit de heeren G. Wagen voorde te Middelburg en J. P. Klapmeijer te Rotterdam. Benoemd werd de heer Wagenvoorde. Ten derde van een lid van de com missie tot wering vani schoolverzuim wegens periodieke aftreding van den heer A. van de Putte, met wien werd aanbevolen de heer W. van Bakergent, De heer van de Putte werd herbenoemd. Ten vierde van vier leden der schat tingscommissie bedoeld in de wet op de inkomstenbelasting, benoemd werden da heeren: ,W. L. Huson, J. J. Krijger, J. Loois Azn. en G. van de Putte. Ten vijfde van leden en plaatsvervan gende leden in de stembureaux voor het tijdvak van 1 Juni 1913 tot 31 Mei 1916. Van do behandelde voorstellen noemen wij de twee Volgende: 1 Het bestuur der Slagerspatroonsvereeni- ging heeft zich ten vorige jare met een adres tot, den Raad gewend, waarin het verzoekt om verscherping der bepalingen voorkomende in de algemeen© politie verordening, betreffende keuring van het van elders 'ingevoerd wordende vleesch en Wel door het steeds vorderen van een verklaring afgegeven door een veearts. B. en W. hebben destijds geen reden geyonden om een voorstel te 'doen. Nu onlangs een der leden van den raad we der ter sprake heeft gebracht, hebben B. en W. de kwestie opnieuw overwo gen, doch* blijven van gevoelen dat voor inwilliging van hot verzoek geen termen bestaan. B. en W.'s voorstel1 is aangenomen. Verder stelden B. en W. voor: a. het vermenigvuldigingscijfer van den II. O. te bepalen op 1.40 en dien tenge volge het kohier vast te stellen op f 142.840.95. b. Tot dekking van het tekort en het betalen der rente een tijdelijke geldlee- ning van f50.000 met het Rijk te slui ten, rentende 5 pet. en op de voorwaarden welke door het rijk zijn gesteld. c. De begrooting van inkomsten en uit gaven voor 1915 dienovereenkomstig te wijzigen en aan- te vullen. Voor civiele of werktuigkundige in genieurs met een Delftsch of een buitenl. diploma, doctoren in de rechts- of staats wetenschap, officieren en gewezen of ficieren van 's Rijks land1- of zeemacht of van ih-et (Indische leger en perso nen, die in algemeen© ontwikkeling niet de genoemde cdtegoriën van personen ge lijkgesteld kunnen worden, bestaat gele genheid om, zoo noodig na eene tewerk stelling van 1 a I.1/2 jaar bij de jHoll. IJzeren S p oor wegmaat s oh ij.te worden uit gezonden naar Ncd.-Indië ter benoeming tot ladspirant-adjunct-chef of adjunct- chef der 1ste afdeeling, (administratie) en der 4de afdeeling (beweging en ver voer) bij den dienst der Staatsspoorwegen. Leeftijd ten minste 25 jaar. Aanvangsbe- zoldiiging ten minste f 300 a f 400 's maands en mogelijk ook liooger. Toe lage gedurende de tewerkstelling f 150 's maands. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van het Christelijk Comité voor Indië, adres: den heer J- J- Kraan, Loosduinscbe Kade 80, Den Ilaag. MIDDELBURG, 7 Mei. Acte examen l.o. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren J. M. Roseboom te Meliskerke, E. P. Vos te Vlissingen, A. A. A. Verbraeck te Kruiningen, A. Ver schuur© te Hoedekensberke, M. Faas te Zaamslag en A. Versloot t-e Neuzen. Afge wezen 2. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen. MIDDELBURG, 6 Mei. Acte-examen L. O. Geëxamineerd 8 mannelijke candida ten. Geslaagd de heeren: R. Kamman, C. Sluis, N. dc Jager, K. J. van der Wel en G. H. Withagen, allen te Middelburg, en K. M. Schot, 'te Tholon. TOKIO, 6 Mei. Het ultimatum van Ja pan aan China zal aan de mogendheden worden gezonden tegelijk met een recht vaardiging van Japan's handelingen. TOKIO, 6 Mei. De Staatscourant bevat een keizerlijk bevel tot afkondiging van den staat van beleg, en de wet tot mili taire opeisching van het schiereiland Kwangtung'. LONDEN, 6 Mei. Een trawler uit Grims by is door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Bemanning gered. BERLIJN, 6 Mei. Inzake de Katwijk is een overeenkomst tusschen de Duitseh© en de Nederlandsche Regeering gesloten. LONDEN, 6 Mei. De driemastschoener Earl of Latham is bij de Iersche kust door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Middelburg. Uitslag veiling dd. 6 Mei, ten overstaan van notaris Struve. Perceel 1, Winkelhuis, Turfkade H 47, verkocht aan den heer E. Reudink te Middelburg, voor f2300. Perceel 2, Winkelhuis, St. Jansstr. I 61, verkocht aau den heer J. de Klerk qq. te Koudekerke, voor f2255. Yap 6 en 7 Mei. MIDDELBURG. Ondertrouwd: D. Mol, 24 j. jm. en J. R,oth, 20 j. jd.E. W. Neugebauer, 28 j. jm. en M. Franse, 33 j. jd.; G. T. de Grave, 24 j. jm. en W. J. Borket, 23 j. jd.J. C. Vinke, 25 j. jm. en A. C. Vader, 22 j. jd.; J. A. van der .Weel, 34 j. jm. en C. C. Petiet, 29 j. jd.; M. de Knoo, 22 j. jm. en K. J. A. de Blok, 23 j. jd.P. de Wijze, 23 j. jm. en S. van den Broek, 22 j. jd. r Getrouwd: J. N ij sen, 19 j. jm. en E. N. van Varik, 17 j. jd.; N. P. de Roos, 29 j. jm. en C. J. Schipper, 23 jd.; L. Wondergem, 26 j. jm. en M. H. Gode schalk, 23 j. jd.; A. Wi. Krijger, 21 j. jm. en E. Polderman, 24 j. jd. Bevallen: J. tC. M. van Eijndhoven, geb. Van Reeth, d. OverledenM. Hooftman, 17 j., ongeh. d. GOES. Gehuwd: 6, Jan van Belois, 23 j. jm. en Elisabeth Geluk, 23 j. jd. Geboren2, Anita Augustina, d. v. Wil helmus van der Hout en Anna Wove, wonende te Amsterdam; 5, Cornelia, d. v. Hugo Theodoor van Son en Dina Mie- ras. Overleden: 5, Dina, 11 j., d. v. Jan Judocus Verbcem en Rosanna de Koning. VLISSINGEN. Overleden: R. S. Wattelé, 38 j., vr. V. F. Aspeslaigh; C. Heijgelaa'r, 31 j., man van G. 'Vercouteren. Over de maand April. WAARDE. Overleden: 23, Jacob van der Weele, 77 j., echtgenoot van Jacoba Braam, 1 ZIERIKZEE, 6 Mei 1915. Tarwe f16,a f 16.75; Chevaliergerst f a f Zomergerst f a f Wintergerst fa f—Rogge f -.a f Haver f 14.— a f 15.—Kroonerwten f 17.a f 19.Schokkers f 17.a f 20. Bruine boonen f 13.a f 15.Ajuin f 0. a f0.Aardappelen f3.50 a f4.--. Gelezen erwten nog boven de noteering verhandeld. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766,0 te Memel, laagste 759.9 te Bodoe. Verwachting tot den avond van 8 Mei: Zwakke tot matige winden, aanvanke lijk bewolkt, waarschijnlijk droog, behou dens kans op onweer, vooral' in het Zui den. Weinig verandering van temperatuur. Woensdag 12 Mei hopen onze geliefde Ouders LEENDERT VAN DE LiNDE en L0URINA H00GESTEGER hun 50-jarigo Echtvereeniging te her denken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter kleinkinderen. Kapelle, Mei 1915. Indien de Fleere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders, Be- j§ huwd- en Grootouders ffl WILLEM FIERL00S en ADRIANA KORSTANJEj jg den 14en Mei hun 30-jarige Echt- vereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, gs 's-Heer Arendskerke, Mei 1915. S Zondag 9 Mei hopen D.V. onze geliefde Ouders JACOBUS LOUISSE en JAC0MINA VAN LUUK hun 25-jarige Echtvereeniging te her denken. Dat de Heere hen nog lang spare is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Oostdijk, Mei 1915. Zoo de Heere wil en zij leeft hoopt onze geliefde Tante ENGEL JOHANNA MOERLAND, Wed. W. Wisse, op Maandag 10 Mei haren 80sten Geboortedag te herdenken. Hare dankbare Neven en Nichten. Meliskerke, 6 Mei 1915. Tot mijn diepe droefheid over leed heden, na langdurig smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot, JAN GILLISSEN, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Wed. J. GILLISSEN-Mesu. St. Laurens, 7 Mei 1915. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, mijn geliefde Oom, JAN GILLISSEN, in den ouderdom van 75 jaar. JOH. MATTHIJSSE. St. Laurens, 7 Mei 1915. ZONDAG 9 MEI. Voorm. 9.30 uur: Leeskerk. Nam. 2 uur: Leeskerk. Avond 6 uur; ds. G. de Jager van Wolfaartsdijk. Voor alle bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader LEENDERT KORSTANJE Cz., betuigen wij onzen liartelijken dank. Uit aller naam, Wede. L'. KORSTANJE Cz.—geb. verkrijgbaar k IO ct. per stuk afgehaald (van witte Leghorn of Buff Orpington), goedgekeurd door de V. P. N. en te koop, bij W. LOUWERSE, Abeele, Oost-Souburg. TIDDO HAAN, Groningen, levert fr. p. p. voor f 1,501000 Staalpillen onder controle v/h Chem. Bureau. De goed koopste wegens hare duurzaamheid. HUGOWILLEMSEN, Lange Delft, Mid delburg; Wed. H. SITSEN, Walstraat, Vlis singen; J. GABRIELSE Westkapelle, A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS.TerNeuzen. 19 Hectaren 42 Aren 28 Centiaren of 46 genieten 282 roeden De notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des middags om 12 uur, te 's Heer Hen drikskinderen, in de „Oranjeboom", ten verzoeke van de familie Pladdet, te 'sHeer Hendrikskinderen, groot I A. 85 cA. Verhuurd aan M. Schipper voor f 1.10 per week. Grondlasten f4.67. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den notaris. des namiddags te 2 uur te Krabhendijke, in de herberg bij M. Otte. ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van in de gemeente Krabhendijke, aan de Wilhelminabaan, groot 3 A. 49 cA., met het recht van erfpacht van 2 A. 42 cA. aank. Jacs. Weststrate. bij P. JONGEPIER, Hzn., Veerscheweg'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3