hem. oop. *\o. 180 Maandag 3 Mei 1915 29e «laargang ERS, W met ae, irzen, dster ide De Groote Oorlog. ngen. ireur loden de „OORLOGSBROOD C. R. C. bs, ierseke. igs van 10 reken in D SR Jz., iddelburg. weg. ezichtigen ieelandia" te Mid- Domburg. p", Veere. iddelburg. den zaai, huur ge- leele. ire j, Kerspel, j SMITS, E, Koude- Uitgave van de Naaml, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN ÜE VORSTSTRAAT 218» Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DKUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbsan Le Coiritre - Goes. ss Hoe komt men aan goed bruinbrood van 12 ct. per Kilo? Zooals men weet, heeft minister Posthu- ma onder intrekking van zijn eerste le vensmiddelen-circulaire, welke onuitvoer baar is gebleken, een tweede circulaire opgesteld. En deze is zóó gunstig ontvan gen, d*at aangenomen mag worden, 'dat binnen korten tijd in de meeste gemeenten van ons land o.m. goed oorlogsbrood tel verkrijgen is tegen 12 cent per K.G. De lezer weet, boe de minister zich voorstelt ongebuild tarwe brood Verkrijg baar te stellen tegen een door Z:Ex. te bepalen prijs, welke voorloopig op 12 öents per 'K.G. gesteld zal worden, en goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G. voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daarvan vo or hun gezin brood t© bereiden of te doen bereiden. Het ligt nn in zijn bedoeling aan ,de gemeenten het ongebuildc meel te ver strekken tegen een prijs, die toelaat den verkoopprijs van bet z.g. oorlogsbrood voorloopig op 12 ct. per K.G. te stellen. Elke gemeente ontwerpt een controle regeling, welke zich moet aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. Zooals we „zeiden, was de ontvangst van dit voorstel door de gemeentebesturen nog al gunstig. Over 't algemeen is men van oordeel, dat de plannen van den minister zeer wel uitvoerbaar zijn, en; van verschillende zijden is de meest loyale medewerking bij de uitvoering toegezegd. Zeker, er werden ook nog: wel enkele bezwaren geopperd. Hier vleesde men, dat 't gebruik van oorlogsbrood straks als 't nieuwtje er af is toch weer zal verminderen; daar Vreesde men, dat de controle-regeling een moeilijk vraag stuk zou blijven en allerlei bezwaren zou opleveren voor publiek en broodleveran cier beide, voornamelijk door bet voor gestelde kaartensysteem. 'Doch nergens is de circulaire voor on uitvoerbaar verklaard. Over 't algemeen is men van oordeel, dat met wat goeden wil de bezwaren gemakkelijk te overwin nen 'zijn. 't Valt te betreuren, dat hier en daar, van de zijde van het publiek een van minder sympathie getuigend oordeel ver nomen wordt. De socialisten b.v. hebben" bij voorbaat reeds geprotesteerd tegen den dwang, die den minderen man opgelegd wordt, om oorlogsbrood te eten. Maar ook in onze kringen vergeet men maai- al te vaak, dat het om z'n goede kwaliteiten de vergelijking met andere voedingsmid delen glansrijk kan doorstaan, en dat het niet schaden zou, indien dit brood Sn ieder gezin, hetzij rijk of arm, op tafel kwam. 't Strekt den personen, wier lichaams gestel het.toelaat het zware oorlogsbrood te eten, niet tot eer als zij er den neus voor ophalen. Vooral in deze tijden, waar in wij reeds goozeer bevoorrecht wotr- den boven millioenen medemenschen, mocht men wel iets bescheidener in z'n eiscben zijn. De burgemeester van Leiden gaf in dit. opzicht éan pooi voorbeeld met zijn pleidooi voor het gebruik van ongebuild tarwebrood en pet de verklaring, dait hijzelf geen ander brood dan dit zou eten. Doch om op de voorgestelde maatrege len terug te komen, in vele plaatsen heeft het gemeentebestuur de zaak ter hand ge nomen, om zoo spoedig mogelijk het volk ervan te doen profiteeren. In Middelburg Kal men binnen enkele dagen wieten, of de noodige samenwerking tusschen ge meentebestuur, bakkers en publiek ver kregen kan worden. In Goes is de zaak eveneens in voorbereiding en naar ver- lujdt zullen de Goesche bakkers de cir culaire een goede ontvangst bereiden. Het kan wellicht zijn nut hebben, dat allen, die van plan zijn ;zich steaks zoo mogelijk van goedkoop bruinbrood te voorzien, zich nu reeds bij hun burge meester vervoegen, opdat de gemeente besturen weten, of en wanneer aan de uitvoering van de ministeriëele circulaire gevolg moet worden gegeven. Deze circulaire geeft, zooals men weet, °ok plannen aan de hand omtrent de verkrijgbaaxsfcelling van rogge, varkens- Geesch en groenten. 1Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1.—» iedere regel meer 10 ct. IV© willen voorloopig echter alleen mecdeelen hoe minister Posthuma zich voorstelt bet ongebuilde tarwebrood onder de mensehen te brengen: Ieder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den burgemeester. De burgemeester verstrekt een brood kaart. De minister heeft een ontwerp brood kaart gemaakt, dat ©r aan de voorzijde aldus uitziet No.- BROODKAART. Gemeente wonende- kan op deze kaart van af 1915 tot en met 1915 bij den broodbakker wonende- voor zich en zijn gezin personen) ten hoogste kilogram brood. vervaardigd van uitsluitend ongebuild tarwemeel, koopen tegen den prijs van zes cents per halve kilogram. d n 1915 De Burgemeester, Gp de broodkaart kan, op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijdvak tot een maximum van gemiddeld een half kilogram per dag en per pfelföoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegeTekend, tegen contante betaling van zes cents per half kilogram uitsluitend ongebuild tarwebrood worden betrokken bij den claarop vermelden broodbakker. Op den laatsten dag van den op de broodkaart gestelden termijn kan door den afnemer tegen inlevering van zijne brood kaart, bij den burgemeester een nieuwe broodkaart worden verkregen. De broodbakker, die op de broodkaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood verstrekt of doet verstrekken, ©ene on juiste laanteekening .op de broodkaarten stelt, of doet stellen, een onjuiste- op gave (indient Sof' op eenige andere wijze, al dan niet in v-ereeniging met den afnle;- mer tracht misbruik te maken lof te doen maken, wordt door den burgemeester van bet gegiste! geschrapt en is niet lange! bevoegd ongebuild tarwebrood, overeen komstig de vastgestelde regeling, te be trekken. Den ho-uder eener broodkaart, die tracht op 'zijne bifoodkaa'rt ander brood dan -onge build tarwebrood te verkrijgen of op ©eni ge andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijn broodkaart door den burgemeester ontnomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet meter wordt verstrekt. Zulks geschiedt eveneens, in dien op de broodkaart opzettelijk onge'- build tarwebrood wordt betrokken, het welk niet gebruikt wordt voor menschelijk voedsel of voor andere personen dan voor den 'houder der kaart of leden van diens gezin dient. De achterzijde van de kaart is ver deeld in 140 genummerde vakjes, 10 rijen van 14.' De aanteek-ening van de op dezie brood kaart gekochte hoeveelheden ongebuild tarwebrood geschiedt door doorhaling van één vakje voor elk half kilogram gekocht brood. [Bij elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een pa raaf gesteld. De verbruiker is verplicht nauwlettend toe te zien, of het juiste aantal halve ki logrammen is doorgehaald. Ziedaar een uiteenzetting van het brood kaartensysteem. Het moge op 't eerste gezicht ietwat ingewikkeld schijnen, bij nader inzien zal het betrekkelijk eenvou dig blijken. Waar een wil is, daar is een weg, en daar vervallen in de praktijk de be zwaren. Moge die goede wil .aanwezig zijn bij gemeentebesturen, bakkers en verbruikers. Oneerlijke concurrentie. Het wetsontwerp-Aalberse is met bijna alle aanwezige stemmen door de Tweede Kamer aangenomen, en gaat, naar verwacht mag .worden, eenzelfde lot in de Eerste Kamer tegemoet. Wij wenschen den Afgevaardigde uit Almelo met dezen uitslag geluk. Hij heeft er lang genoeg voor gestreden. De middenstand, aan welks bloei hij zljh leven verpand heeft, zal hem voor deze aanvankelijk geslaagde poging dank we ten. En allen, die bij den gezonden bloei van onzen middenstand belang hebben zullen met dezen verblijd zijn. Er waren nu eenmaal in den handel uitwassen bloot gekomen, die noodzak-o lijk moesten worden uitgesneden. Er worden ongerechtigheden gepleegd, die zoo ver gingen dat 'de lange arm van den strafrechter ze niet bereiken kon. Praktijken werden straffeloos gevolgd, die niet door den beugel konden, omdat zij gericht (waren op het oeconomisch® leven van den naaste. Wij noemden er reeds enkele staaltjes van in onze Ka meroverzichten. Welnu, de wet Zal trachten deze broe dermoorden en doodslagen te breidelen, en een guiveren handel te bevorderen); de- mannen met het ruime- geweten te signaleeren en den eerlijken winkelier en koopman te- beschermen. Een eerste be scheiden poging biertoe is de wlet-Aal- berse. Natuurlijk zullen er nog heel wat on gerechtigheden ongebreideld in den ,Ne- derla.ndschen" handel voortleven; nog [menigeen zal door truc-jes of zottigheid- jes trachten -zijn mededinger te benadee- len, of althans diens voor-deelen tot zich te- trekken. Doch, al worden dan maar enkele van deze geniepigheidjes onscha delijk of onmogelijk gemaakt, de drei gende ringer van de Wet staat opgehe ven, en allicht houdt dit van meerdere of ergere, of nieuw* „misdrijven tegen bet leven" terug. En vooral dit laatste achten wij veel gewonnen. Een wet met een preventief karakter heeft ook groote waarde. Voorkomen is beter dan genezen* Zeegevecht bij den Moord Hinder. Zaterdagmiddag is de Engelsche kanon neerboot „Columbia" door twee Duit- sche torpedobooten uit Zeebrugge ter hoogte- van -den Noord Hinder in den grond geboord. Zij 'zonk in twee minuten; 70 man (zijn verdronken. Een Noorsch stoomschip heeft (nog .getracht de ongei- lukkigen te redden, doch bet gelukte h-efmi niet. 'Later zijn de Duitschers achtervolgd, door -een [Engelsche torpedojager. Zondagmorgen is te Rotterdam het Noorsche schip .„Varild" uit Haugesund binnengekomen, dat getuige is geweest van een gevecht bij d-en Noord Hinder. De kapiteit' van de „Varild" vertelde aan de- Maasbode-redacteur het volgende Zaterdagmorgen werden wij: in de Noordzee aangehouden door twee Duit- sche torpedobooten, fte scheepspapieren werden nagezien en het schip onderzocht, maar alles werd in orde- bevonden. Wij konden onze reis voortzetten en de Duit schers, die ons zéér goed behandelden, wenschten ons gelukkige thuiskomst. Vooral een der officieren was zeer vrien delijk hij wuifde ons nog langen tijd na. Toen wij ten hoogte van den Noord Hinder kwamen het was ongeveer 2 uur in den namiddag bemerkten wij daar drie bewapende Engelsche 'trawlers, die als (mijnenvegers ,di-enst deden. (Te gelijk zagen wij' ook dat de Duitsche tor pedobooten ons gevolgd waren en de Engelsche trawlers in h-et zicht had-den,. Onze positie werd hoogst hachelijk, want wij voeren als het ware in de schietbaan van beide partijen:. Wijl namen derhalve een anderen koers, doch yoor wij: goed en wel gekeerd waren, open-den de Duit- sche torpedobooten het vuur op -de drie trawlers, die tzich dapper verdedigden. De Engelschen manoeuvreerden uitstekend en ofschoon materieel in de minderheid, wist een dier trawlers een Duitsche tor- pedoboot zoodanig te treffen, dat de brug bijna geheel Vernield werd en twee officieren, die (daarop stonden, in z'e& werden geslingerd. Een hunner, die ge wond was, is latei- door een Engelsche trawler opgepikt, ide tweede werd door ons gered; tot onzfe groote verrassing; blejek het dez'elfde te zijn als de officier, die ons des morgens met Zoovéél vrien delijkheid had /behandeld. ,Een der En gelsche trawlers kwam echter op de „Varild" toe en wij moesten onzlen ge redde .afgeven. Het gevecht duurde twee uur lang met onverminderde heftigheid voort, en merk waardig was hoe de trawlers door snelle manoeuvres wisten te ontwijken, zoodat zij niet getroffen werden. Zij1 hadden on- dertusschen draadloos gewaarschuwd en weldra kwamen vijf Engelsche torpedo booten ter .hulp snellen. De Duitschers, gingen daarop op de vlucht in Oostelijke richting, achtervolgd door de Engelschen, die sneller ivoeren, en, naar alle waar schijnlijkheid, de Duitschers inhaalden. Er werd nog herig gevuurd, doch welk het resultaat is geweest is niet te zeggen. 0e beschieting van Duinkerken. De Belgische oorlogscorrespondent van „De Tijd" schrijft: De Duitschers hebben 't nu op de stel ling Duinkerken onmiddellijk voorzien, na den sleutel van Calais, Iep-eren, niet in handen te hebben gekregen. De Duit sche bezetting va.n Dixmuiden heeft een krachtigen aanval gedaan op het Belgische front, ten einde na den mislukten over gang van liet kanaal van Ieperen bij Steenstraate, een overtocht van den Yzer bij Dixmuiden te' forceeren. Het geen hun evenmin gelukt is. Met groote kracht hebben zij gepoogd over 't water te komen en hun ponton niers 'deden [waarlijk dapper werk, maar 't was 'vergeefsch, want de Belgische ar tillerie schoot onbarmhartiglijk al hun arbeid stuk en maaide de mannekés weg. Zoo bleef de overgang hier in onze han den.' Even boven Nieuwpoort bij Leffingh hebben de Duitschers sinds eenigen tijd monsterkanonnen geplaatst om de slui zen van Nieuwpoort te bombardeeren, zooals aanvankelijk gemeend werf, doch waarvan de draagkracht verder geschat wordt. Een ervan werd onlangs door een onzer vliegers buiten gebruik gesteld. Opmerkelijk was, dat, toen de Duitsche aanval bij Bixschoote-Langemarok ingang was, twee oorlogsschepen rond zeven uur en een half 's avonds uit d-e richting Duinkerken kwamen de kust afvaren en) gingen post vatten Noorf-Westwaarts, Nieuwpoort, waar ,nog twee andere tor pedobooten in linie lagen. Een uur aan een stuk begonn-en de schepen dan te varen, al (wat ze var-en konden, in de richting van 't land over Nieuwpoort weg.- In de lucht was het een oorverdoovend geronk en geraas van vliegmachines. Vijf Duitsche torpedobooten zijn in de Noord zee thans gesignaleerd en voorts een tor pedoboot met vier onderzeeërs. De torpadeering van de „Leon Cambetta'" De „Korrespondenz" publiceert een me- dedeeling over de torpedeering van de „Le-on Gambetta". Volgens het verhaal Van den commandant van den onderzeeër kwam het vijandelijke schip ongeveer te middernacht 20 mijlen ten zuidoosten van 'Kaap Leuca met gedekte lichten in het gezicht. De onderzeeboot lanceerde een torpedo op ongevéer 500 M. afstand op het achterschip, een tweede torpedo- ter hoogte va.n de schoorste-enen. Beide waren treffers. Vijf minuten na het torpedeeren legde het schip [zich op zij, zoodat de com mandant begreep-, dat een derde torpedo niet meer .noodig was. Negen minuten na het tweede schot was h-et oorlogsschip verdwenen. De Franschen 'zetten in dez-en korten tijd nog Vijf booten uit. Tot groot leed wezen moest van redding der drenkelin gen worden afgezien. Toch mag worden aangenomen, dat de bernannin-g der vijf booten zich heeft 'kunnen redden, vooral daar -de .zee kalm was. De houding van de bemanning van de onderzeeboot .noemde de commandant bewonderenswaardig en boven allen lof verheven. Korte Oorlogsberichten. Aanslag op een luchtschip- loods? Zaterdagnacht bemerkte de schildwacht bij de luchtschiploods te Bies- dorf, niet ver van Berlijn twee mannen, die naar de loods slopen. Nadat de schild wacht driemaal luide „werda" riep, ren den heide verdachte mannen weg in de richting Friedrichsfelde, waarop de post twee (schoten op de vluchtende loste. De daardoor gealarmeerde wacht begon de vervolging, waarbij zoowel door de man schappen als door de vluchtenden scho ten gelost werden. Bij heerschende duister nis het was 10 uur 's avonds mis ten de schoten beiderzijds. De crimineel® politie te Berlijn, Biesdorf en Kaxlshorst, die aanstonds verwittigd was, volgde het spoor der vluchtelingen, die in het bosch verdwenen. Tot op dit uur is het resul taat der vervolging nog niet bekend. B ij het S u e z-k a n a a 1. LONDEN, 1 Mei. Het Pressbureau bericht een schermutseling nabij het Suez-kanaal tusschen een kleine Turk- sche macht en Indische cavalerie. De laat ste maakte -eenige gevangenen. De Gazet van Brussel parodieert het oorlogs-nieuws-langs-een-omweg „De „Nowoje Wremja" van Pete'ograd publiceert een brief van zijn correspondent uit Bern, zeggende, dat het nieuws te Stockholm is aangekomen, dat de „Cor- riere della Sera" een telegram uit Val paraiso zou ontvangen hebben, volgens hetwelk de „New-York Herald", via Bue- nos-Ayres, uit Guatemala het bericht zou ontvangen hebben, dat in het laatste num mer van de „Times" een telegram uit To kio, via Ceylon, van den partikulieren korrespondent van het Engelsch blad, zou verschenen zijn, dat, in overeenstemming) met de- „N. R. Ct.", meldt dat er rond Atrecht wederom een slag geleverd wordt. De uit Engeland te Stavanger aange komen kapitein van het Noorsche stoom schip „Hohil" heeft, maar uit Duitsche bron gemeld wordt, fneegedeeld dat de verbreking van het scheep vaart verteer tusschen Engeland en Nederland in ver band staat met het leggen van een nieuw mijnveld door de Engelschen ter afwering van Duitsche duikbooten. De Vlamingen moeten zoo goed in het Belgische leger vertegenwoordigd zijn, dat, zij „er 68 procent van uitmaken. De Tsaar is te Sebastopel aange komen. Duitsche vliegers gered. Het van Viissiiigen uitgaand stoomschip „Ame rican" heeft 5 mijl bewesten het licht schip „Noordhinder" twee Duitsche vlie gers uit het water gehaald en op bedoeld lichtschip gebracht. Het vliegtuig is ge zonken. De- beide Duitsche vliegers, die op de Noord-Hinder" waren aangebracht, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag te Vlissingen met het transportvaartuig „Vlis- singen" aangekomen en kruinen heengaan waar zij willen. Het Fransche communiqué van gis termiddag meldt: In België is er niets nieuws. In Argonne werden in den nacht van 30 April en 1 Mei twee Duitsche aan vallen nabij Bagatelle gemakkelijk afge slagen.- In het Bois le Prêtre namen de Fran schen verscheidene loopgraven. Zij maak ten 130 gevangenen en veroverden een machinegeweer. De Franschen behielden het veroverde terrein. Een Fransch vliegtuig werd in den morgen van ,1 Mei getroffen door een granaatscherf, die het reservoir deed springen. De vlieger slaagde er in binnen de Fransche linies te dal-en, na op een hoogte van 400 meter hoven de eerstel Duitsche- linie gevlogen te zijn. Het toe stel werf gedurende dezen moeilijken tocht met kogels doorzeefd en op het oogenblik van landen onder het D uitschei artillerievuur genomen. De vlieger werd' echter niet geraakt. Een deserteur meldde, dat sedert twee maanden in de omstreken van Dixmuiden in -een sector, waar sedert verscheidene maanden niet gestreden werd, een inge nieur van Krupp de installatie leidt van een marine-kanon, dat op zeer grooten, afstand schieten kan. Het is dit kanon, dat Duinkerken zou hebben beschoten, -een afstand van 38 Kilometer bestrijken de. Slechts negen granaten zijn afgevuurd, bij het tweede en laatste bombardement. Men mag aannemen, dat het kanon be schadigd is (door dit bombardement, dat groote-re stukken biet lang ktinnen vol houden, of dat de voortdurende vluchten, der Fransche aviateurs in deze streek het schieten deden ophouden. De Franschen bombardeerden gisteren een der zuidelijke forten van het retran- chement-kamp van Metz. Een Russisch schip getor pedeerd. Volgens een bericht uit Va lencia (Ierland) is een Russisch stoom schip, geladen met steenkolen, bij het eiland Blasket (op de Zuidwestkust van Ierland) door een Duitsche duikboot ge torpedeerd en de bemanning gered. Nader wordt gemeld: Het Russische stoomschip „Svorono", van Port Talbot naai- Archangel, is door de duikboot „U 23" in den grond ge boord. De bemanning van 24 koppen had ter nauwemood den tijd om het schip te Mevrouw ndags vrij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1