Staten-Generaal Uit de Provides*. Aan de kust van Tekeburun waren de Turken overwinnaars. Hier is de landing alzoo gedeeltelijk mislukt. Ken deel der vijandelijke troepen handhaaft zich ech ter. Van" de monding van de Singhindere ging 't den verbondenen ook niet voor den wind, evenmin als bij Kabetope, waar ze tenslotte „in zee gedreven zijn". Summa summarum: De landing op de Aziatische kust is aanvankelijk vrij goed gelukt; die op den Europecschen oever nagenoeg mislukt. Het geweren vraagstuk. De. geweren, welke door de oorlogvoe renden gebruikt worden, schrijft een Duitsch blad, zijn alle magazijn-snelvuur- wapens, die gemiddeld 58 patronen bevatten. Een uitzondering maken alleen do troepen van het contingent, dat Ca nada aan Engeland gezonden heeft. Deze troepen bezitten een automatisch geweer, datveen uiterst snel vuren mogelijk maakt, zonder dat het van den schouder hoeft genomen te worden, terwijl eenvoudig de vinger op den trekker gedrukt wordt. De terugslag van het wapen veroorzaakt weer automatisch de lading en zoo kan Ho schutter "in snelle opeenvolging de 15 patronen verschieten, die het magazijn bevat. Hij de andere geweersystomen is de. soldaat vermoeid, wanneer hij 150 patronen afgevuurd heeft; de schouder is als ingedeukt, de hancl is zoo moede, dat de vingers slechts nog met uiterste inspanning lmn dienst verrichten. Daar hij de automatische geweren van de Ca- nadeezen de terugslagwerking op den schouder slechts zwak is, zoo wordt de schutter ook niet vermoeidook de han den worden minder ingespannen. Hij kan dus steeds doorvuren, ook nog 1300 en 500 schoten, waardoor zijn strijdkracht verhoogd is. Sedert eenige jaren wordt het vraagstuk van de automatische ge weren dikwijls te berde gebracht. Toch hebben de meeste groote militaire naties niettegenstaande de voordeden, die dit wapen biedt, het in hun legers niel in gevoerd, want aan de verspilling van mu nitie wordt daarmee open deur gegeven en' dit nadeel is zoo bedenkelijk, dat men de soldaten liever minder laat schieten. De strijd in den rook. Iemand, die aan de gevechten in Vlaan deren heeft deelgenomen, verhaalt vol gens de „Times" (vertaling „N. R. C.") o.m. het volgende „Het was Donderdagmiddag ongeveetr half vijf toen onze piketten een plotse linge terugtrekkende beweging van onze Franscho bondgenooten aan den linker vleugel Van de Canadeesche divisie aan den weg van Yperen naar Langomarck meldden. De harde noordoostenwind, die fvan de vijandelijke linie in de richting! van de Franscho loopgraven woei, voerde een walgingwekkenden en verstikkenden geur mede, die blijkbaar van de een of andore soort van vergiftig 'gas afkomstig was. De rook bewoog zich als een levende groene muur ter hoogte van ongeveetr 4 voet en verspreidde zich tot op 180 M. van den uitersten linkervleugel van onze linies. Gaandeweg steeg de ïpok' honger en verduisterde hij liet uitzicht, langs den beganen grond. "Hel geweer vuur, dat It'ot dusver weinig te beteeke- nen had gehad, nam in kracht toe, maar werd hoe langeil 'Roe meer verspreid, gelijk altijd het geval is als soldaten op 'goed geluk of zonder goed begrip van hun doel schieten. Spoedig hoorde men vreemde kielen en kwam uit den groenen mist, die nu dunner en onsamenhangender werd, een massa verbijsterde en waggelende solda ten aanloopen. die, terwijl zij langs onze gelederen liepen, neervielen. De meestem waren ongekwetst, maar op hun gezicht teekende zich doodelijke benauwdheid af. De terugtrekkende soldaten behoorden tot de beste ter wereld, wier koelbloedig heid en moed in dezen heelen oorlog' spreekwoordelijk waien geweest. Zij wag gelden als beschonken lieden rond. In- tusschen flikte de vijand op en wij trok'- ken naar de basis ferug, waar mijn ba taljon twee van de gebruikelijke vier rust dagen genoten had. Het was nu even over vijven en de Duitschers, die zonder tegenstand hun opmarsch voortzetten, wa ren, naai' men zag, weldra koortsachtig bezig zich op een linie op 800 M. af- stands en evenwijdig .niet den weg naar Poelcapelle in te graven. Omstreeks 6 uur voegde ik mij bij mijn 'bataljon op een ander punt van de linie, maar later hoorde ik, dat er te St. Julien scherp gevochten was, waar het 14de Canadeesche batal jon arm dc.n opmarsch van den vijand hardnekkig tegenstand had geboden. Som- ^rnigen van ons, die een paar uur verlof hadden, kwamen uit Yperen. Zij zeiden dat zij juist een bad namen, toen het gewone artillerievuur uit de Duitsehe li nie te warm werd. om uit te houden. Zij liepen de straat op en ontdekten dat de stad verwoed gebombardeerd werd of liever dat de weg langs den oostelijker, oever van het kanaal overstelpt word met projectielen en al vol lag met doode 'en stervende paarden cn vernielde wagens. Het doel van den vijand was blijkbaar 0111 te verhinderen, dat er versterkingen en munitie aangevoerd werden. De verschrik te vrouwen en kinderen uit Yperen stroomden reeds de volden in, waar ve len hun leven verloren. De ooggetuige beschrijft dan de gevech ten waaraan hij deelnam. Zij eindigden met een verwoeden bajonetaanval„In het jmsc-h werd de strijd een vrceselijle handgemeen: wij vochten in klompjes en secties en de levenden strompelden over de lichamen van de dooden en sterven den heen. 1 oen do strijd op zijn felst was en wi* aldoor de Duitschers voor ons uit dreven, brak de maan plotseling door de wolken. Dekletterende bajonetten flitsten als kwikzilver en de gezichten, loken als door kalklicht bestraald. ooit rukkende kwamen wij bij haastig opgewor pen schansen, die niet hardnekkig ver dedigd konden worden. Hier werden allen, die verzet boden, aan de bajonet geregen zij die zich overgaven, werden naar do achterhoede gevoerd..." (X. R- W Korte Oorlogsberiohten. Bommen uit vliegtuigen. Gisterochtend heeft con vlieger die mt westelijke richting kwam en zich op zeer groote hoogte bevond, zes bommen op Kricdrichshafen geworpen, waarvan twee onbeteekenende stoffelijke schade hebben aangericht. Een man is licht aan de hand gewond. De vlieger, die hevig beschoten werd, is in Oostelijke richting ontkomen. Zijn toestel slingérde, toen hij wegvloog, be denkelijk De universiteit in het ge- vangenonkamp. In liet gevangenen kamp te Solt au, meldt het ,.13erl. lagebl. vindt men thans oen universiteit in het klein, waar professoren colleges geven Een vcreeniging van juristen cn psycho logen bezocht onlangs dit kamp en Ic haver cere werd er door fransche be roeps-acteurs, die er gevangen Zaten, pen, Fransch stuk vertoond. Verder stonden op het programma koorzang' van do En- gelscben, voordrachten van een goed be zet muziekcorps, viool- en tenor-sou. Do grootste verrassing kwanr echter hel laatst. Onder de Belgische krijgsgevangenen wa ren vele professoren, leeraren on studen ten. Sedert ecnigen tijd werden er nu in het kamp colleges gegeven, wetonscliappo- 'lijke voordrachten gehouden. En wel m rechtsgeleerde, filosofische en theologi sche faculteit, en in handelswetenschap pen. De medische faculteit ontbreekt, om dat de genccsheeren ander werk te doen hebben. De leiding Van de „Université du Camp do Soltau pour les Prisonnicrs hoopt haar discipelen zoover te brengen, dat zij examens afneemt en diplomas uitreiken kan. Twice Italiaansche militaire vliege niers zijn hij het. Palestina-ciland naar beneden' gestort en in het moeras omge komen. Volgens to Luik ontvangen mededee- lingen zou oen vlieger der Verbondenen een hom geworpen hebben op de citadel Van Namen. De uitwerking moet geinig geweest zijn. Dat Engeland thans; ook zware offers brengt, blijkt bijv. hieruit, dat een zeker*! mr. Goodwin, negen zonen bij leger en vloot heeft. Van de mannelijke te Exmouth, 47(H) groot, zijn 1100 in, dienst gedaan. Verschil lende gezinnen stonden 5 zonen af. De Koning zond aan veld ouders in dit patriot tisch stadje brieven van dankbetuiging. De „Leon Gam het la". Het tor- podecrcn van den Franschen pantserkrui ser „Loon Gambetta" door een Oosten- rijkschen onderzeeër in de Ionische Zee. moet als 't zwaarste verlies, dat de 1' ran- scho vloot tot dusver geleden heeft, wor den aangemerkt. Van de 18 Fransche pant serkruisers behoorde de „Gambetta" tot de sterkste, had oen snelheid van 23 knoopen en was bewapend met vier kanonnen van 19,4 cM. en zestien van 16,4 cM. Do bemanning bestond uit ruim 700 ma'b waarvan tot nu toe slechts ruim gered zijn, zoodat het verlies aan mon- schcnlevens zeer groot is. Do Fransche marine verloor, behalve dit schip nog de volgende: de Boiivet" (slagschip, 12.000 ton), in de Dardanel- len op een mijn geloopen; de torpedojagers Monsquet" (door de „Emdon" vermeld); do .Dagne" (mijn); de onderzeeërs „Cu rie" (Oostenrijksche wateren) en „baphir (Dardanellcn) en de kanonneerboot „Ze- lée" (Australië). Waarschijnlijk behoorde de „Gambetta tot het eskader, dat do Adriatischc Zee blokkeert, waartoe een deel der fran sche Middellandscho Zeevloot bestemd is. Uit het Fransche staf bericht: Op den Hartmannsweilerkoff gingen de Franschen na den top genomen te heb ben, langs de oostelijke helling afdalende, vooruit. Het Berlijnsehe communique daaren tegen meldt het volgende: De officiëele Fransche en Engelsche oor- logscommuniqué's geven weer een paar interessante staaltjes van de wijze, waarop do openbare meening in de landen on- tegenstanders wordt misleid. Zoo beweren de Franschen de hen op 25 April ontnomen top van den Ilart- mannsweilerkopf weder bezet te hebben. In werkelijkheid is de top echter na do geheel en al mislukte pogingen tot herovering in den namiddag van den 2Gsten, totaal niet meer aangevallen en, zooals dus vanzelf spreekt, nog in ons bezit. liet Engelsche communiqué zegt, dat de Franschen op hun linkervleugel Het Sas in Vlaanderen weder heroverd hebben. In werkelijkheid is ook deze plaats gis teren niet aangevallen. Tweede Kamer. Oneerlijke mededinging. Vele loftuitingen. Aalberre staat sterk. Met den heer De Visser zijn wc van meening, dat ,men den heer Aalberso dankbaar moet zijn voor het ontwerpen van zijn wetsvoorstel omdat daardoor aan de Kamer ;zal worden ontlokt een zeer belangrijke aangelegenheid, (die reeds veer tien jaar door een ieder als urgent wordt beschouwd. We herinneren maar aan de desbetreffende voorstellen van de minis ters Cort v. d. Linden en Loeff, aan de actie der Middens.tandsveroenigin.gcn, en aan de redevoeringen \van verschil lende Kamerleden, die op voorziening aan drongen. (Reeds lang was Lij de Mid- denstandsve'reenigingen de verwachting gewekt dat zulks spoedig zou geschiet den. lntusschen liet de beslissing op zich wachten totdat de heer Aalberse de hand aan den ploeg sloeg. Yan sommige zij den wordt beweerd dat het hier feitelijk geldt de bevrediging van liet verlangen van oen kleine groep belanghebbenden. Deze voorstelling van zaken is onjuist. Men Leeft eerst de praktijk laten spre ken en jaren lang ^is materiaal verza meld over het vraagstuk. Dr. De Visser zal dan ook z'n slem aan het ontwerp geven, al kan hij zich niet zoo goed met den rechtsgrond ver eenigen Met name de onderscheiding tus- schen moraal en plicht'wordt z.i. niet voldoende in het oog gehouden. lOverigens, aldus de heer De Visser, hebben we hier te doen mot een sociale wet in den hesten zin des woords, om dat het algemeen belang hier in alle op zichten mee gebaat is. Verder heeft de unie-liberale afgevaar digde Van llamel zijn stem voor liet ontwerp gemo t i ve eïd (Hij is er vóór, zonder weifeling, zondek' matheid, zonder de koele onverschillig heid van een Mendels. Lohman en Mendels kregen er v:ui langs, terwijl hij ook uitvoerige kantlee- keningen maakte op de redevoeringen van de heeren Schim van der Loeff en Lim burg. 's Heeren Van Hamels breedvoerig be loog kwam in hoofdzaak hierop neer: Wat de rechtsgrond betreft, voor geweld bestaat een algemeen artikel in ons straf wetboek, voor bedrog niet. Wel zijn soor ten van bedrog strafbaar gesteld, zoodat in den betreffenden titel aanvullingen zijn aan te brongen Volgens van Hamel is er maar één leemte in het ontwerp, n.l. dat niet onder het artikel zullen vallen do bedriegelijke handelingen van directeuren van vennoot schappen, agenten encommis-voyageurs. Hij gaf den voorsteller in overweging de zen alsnog in liet ontwerp op te nemen. Zorgden do hoeren De Visser, Van Ha mel. Beunior cn Van Sasse van Ysselt voor overtuigde, pro-betoogen, door de heeren Van Doom en Ter Spill werd hieraan de pikante smaak gegeven door hun con tra-pleidooien. „Uien étonnés de se trouver ensemble", merkt do Maasbode-overzicht schrijver misschien niet ten onrechte op, kan van de beide laatste heeren nooit worden gezegd. Zij zijn van hetzelfde anti- clericale hondje geheten en zullen stellig gezamenlijk vooraan staan als er binnen de grenzen van ons landje ereis een lief klein kultuurkampjo zal worden aange blazen. Er is gisteren alzoo druk gerodeneeid. Tol daden kwam het echter niel. De voorsteller van hel ontwerp is nog even aan het woord gekomen, doch 'twas maar een aanloopje voor de speech, die hij vanmorgen zal hebben afgestoken. Nu, dc vele loftuitingen hebben zijn taak nog al een dankbare gemaakt. Zijn zaak staat niet twijfelachtig meer. Machinisten-Electricieas voor Bank a. Voor het electrisch bedrijf van de tin winning <pp het eiland Banka (Ned.-India) worden gevraagd Vier machinisten-el octriciens, onder wie moeten zijin bekwame machinisten met voldoende ervar.ng op liet gebied van. draaistroomcentrales, om zoo noodig met de zelfstandige leiding van zulk een be drijf te worden belast, zoomede ervaren elcetrolechnische monteurs met grondige ■practische kennis op hef gebied van hoog gespannen draaistroom-montagewerken. Aanvangssalaris ten minste f 300. 's maands, benevens vrije geneeskundige) behandeling en het genot) van vrije woning of bij gemis daarvan cene vergoeding voor huishuur van f 40.'s maands. Aanmelding vóór 15 Mei a.s. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van „Het Christelijk Comité voor Indiö", adresden' beer J. J. Kraan, Loosduinscho Kade 80, Den Haag. P o o t a a r cl a p p e 1 e n mogen tot 10 Mei uitgevoerd worden, mits hij verzending in voor verzegeling vat bare (spoorwagens. De aardappelen mogen niet zwaarder z'ijin dan 40 gram per stuk. Vischbuit gemaakt. De schipper van een te JJmuiden bin nengekomen stoomtreiler rapporteert, dat hij op de visschcrij heeft gepraaid dep IJmuider stoomtreiler Union, waarvan de schipper mededeelde, dal hij was aange houden door een Duitsehe torpedoboot, 'die een sloep uitzette en eenige ge wa penden overbracht. De bemanning van den tréiler werd gedwongen; in de logiczen te gaan, waarna de vangst van drie dagen, zijnde ruim 70 manden visch, van boord wcru gehaaid. Daarna mochten de op varenden van den treiler weer bovetix komen, en verdween de sloep met den buit. De gemobiliseerde n en de 1 Mei-d a g'. Op de vraag van den heer K. ter Laan zijn de hoeren ministers van marine en oorlog bereid, hun medewerking te veH- leenen, ten einde, voor zoover de dienst het toelaat, aan de gemobiliseerden, die) dit wenschen, zooveel mogelijk vrij van dienst te gever», om lien in do gelegenheid! te stellen deel te nemen aan de viering Van den a.s. 1 Mei-dag? hebben de ministers van marine en van oorlog geantwoord: De viering van feestdagen is voor do zeemacht geregeld in het. Reglement op den inwendigen dienst. Afzonderlijk (Rcv ruoil Militair 1912, bladz. 808) is voor do landmacht aangegeven, welke kerkc'y lijk» feestdagen zijn aan te merken als feestdagen, bedoeld in de laatstgenoem de reglementen. Aangezien de bestaande regelingen den 1 Mei-dag) niet als feestdag tyennen en er in de tegenwoordige om standigheden geen aanleiding ligt om van die regelingen af te wijken, kan de ge vraagde medewerking niet worden ver leend. Opleiding se r g t.-in n j o o r- administrate u r. Met. ingang van 15 Mei a.s. zal te Kam pen oen tweede opleiding aanvangen tot een rang van sergeant-niajoor-adininistra- teur. Aan deze opleiding} kan worden deel genomen door sergeanten-majoor-instrud- fceur, sergeanten en fouriers, dio aan d<4 overige gestelde eischen voldoen. Vermits de deelneming beperkt is, zullen de eandidaton volgens anciënniteit moeten worden opgegeven aan den inspecteur der infanterie, waarna aanwijzing tot deelne ming volgens ouderdom in rang zal ge schieden. (Avp.) - Mgr. Dr. NoleiiSi is gisteren door den Paus in audiëntie ontvangen. De uitvoer van blik in bladen en van ongevulde blik-emballage is verboden. De oefeningen van den Vrijwilligen Landstorm woorden zoo geregeld, dat men er in zijn werkkring weinig lasl van on dervindt. Geeft U dus op. De Staatscourant no. 99 bevat de statuten van den Clir. Nat. Werkmans hond atdeeling Rilland-Bath, gevestigd te Rilland-Ba th. Middelburg. Door God. Stalen is aan den beer .1. A. Frank alhier eervol ontslag verleend als lid-werkgever van de plaat selijke commissie bedoeld bij art. 86 der ongevallenwet, gezeteld alhier. De Christelijke Bestuurdersbjond hield Woensdagavond in het Militair Te huis haar eerste jaarvergadering, waar voor de goed bezette zaal de heer .1. H. Blum, lid van Ged..Staten een rede hield .over „Nationalisme en Internationa lisme". De spreker zette in ceu keurige rede uileen, dat een volk met een na tionaliteit, een rijk volk is, die ondeel haar één is juist door dit nationaal ge voel, wat in veler sluimerde en in dezen oorlogstoestand tot openbaring is geko men, zoodat we hebben gelezen, dat de Duitsehe socialisten optrokken tegen de Engelsche, Franscihe, Belgische of Russi sche socialistische broeders cn deze we derom niet nalieten om hunne Internatio nale broeders nu als nationale vijande|n te bestrijden. De utopie der socialisten' is dan pok uiteen -gevallen en zullen deze moeten koeren het oude woordin 't verleden ligt het heden, in wat nu is die toekomst. Spreker ging de geschied denis van ons land ten deole door en wees de vergadering op hot groote ge luk, dat wij een nationaal volk zijn met een 'groot verleden, die altijd een roe ping hebben gehad in de gansche ge schiedenis. De heel' Blum wees op Duijs, die zich op het soc. congres beklaagde voor Oranjeklant en dergelijke „vuilig heid" uitgemaakt te zijn. Z.Ed. wees op de roeping der Chr. arbeiders, pal lo staan tegen dergelijke verguizing der na tionale gedachte en ibracht vele mooii gedeelten uit onze zoo rijke Vaderland- sc'he, geschiedenis naar voren, aangevuld met gedeelten van gedichten van bekende dichters. i Een dankbaar applaus was de uiting der Vergadering voor deze met .aandacht gevolgde rode. De voorzitter sprak dan ook wel namens allen toen hij Z.Ed. dank bracht voor het genotene. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er totaal 330 leden aangesloten zijn van de volgende vereenigingein Chr. Nat. Werkmansbond, Patrimonium, Chr. Timmerlieden, Schilders, Metselaars en Handels- en Kantoorbedienden, ee>| totale vermeerdering van ruim 50 leden. Geroemd werd de houding van het steun comité, dat een lid opnam, en er mede accoord ging, dat do georganiseerden bij werkloosheid een treurtoon kregen en de vakvereeniging zelf voor de uitreiking kon zorgen. De kas sloot volgens den penningmees ter met een batig saldo van pl.m. f25. Hulde werd nog gebracht aan den bur gemeester voor helgren hij ook voor de arbeiders deed. Medegedeeld werd dat een bestuurslid' bij den burgemeester op audiëntie was geweest, om te spreken over de duuitc dei' levensmiddelen, wat tot gevolg had, dat het adres van den Middelhurgschorr Bestmu'dershond niet gesteund zou wor den, als .overbodig, wijl Z.Ed.Achtbare de verzekeringheeft gegeven alles to zul len doen wat mogelijk is om den econo- mischen toestand der geniecntenaren te verbeteren. .Wel .werd besloten mot den M. B. B. samen te werken en te over wegen wat er nop; in dezen gedaan kan worden. jDe voorzitter bracht nog een extra woord van dank aan don secretaris, den heer C. Joziasse, voor al hetgeen deze hacl gedaan voor de Vereeniging. wees de arbeiders op hun plichten als zij steun ontvangen van het Steuncomité, steeds getrouw aJles op te geven en geene ver diensten te zwijgen, wekte op tot steeds betere organisatie en mocht er hier teil stede een groote demonstratie gehouden worden tegen de duurte, dan als één man te toonen wat men wilde, waarna de vergadering gesloten werd door den heer Van Dijk, Hedenmorgen ongeveer 11 uur ver trokken van liier in totaal 18 Belgische schepen maar 'Zierikzee, zij waren vair 6 tot. 298 ton groot. Hier blijven nu nog enkele stoonibooten en jachten en eenige schepen, waarop boslag is gelegd in ver band met een proces over de lading. Had men gisteren gedacht, dat velt* vluchtelingen die op de sohepen vertoef den hier zouden blijven om Zaterdag me de naar Ede te gaan en hadden ook enkele dit toegezegd, heden waren allen besloten mede te gaan met de schepen en vertrokken deze dus met alle vaste en tijdelijke bewoners. Hot aantal bons voor warm eten be droeg heden 448. Goes. Hedenmorgen had een vergade ring plaats van aandeelhouders der naani- looze vennootschap waterleiding-maat schappij „Zuid Beveland", gevestigd te Gons De balans en de winst- en verlies rekening over 1914 zijn goedgekeurd. Een voorstel om al' te schrijven van huurleidingen 1237.87 en van meubilair f300.14 werd eveneens goedgekeurd. Ver volgens had plaats de bchoeming van twee leden van don raad van beheer wegens periodieke aftreding van do heeren J. N. Elenbaas on M. van Harmeien. De af tredenden werden herbenoemd. Aan de Ba'ans mei de .Winst- en Ver liesrekening en de daarbij gevoegde toe lichting is het volgende ontleend: Het reserve-kapitaal bedraagt f 05.450.821/2.1 De laatste 10 pCt. van het aandeelen kapitaal is 9 Maart 1914 door de aan deelhouders gestort, zoodat de aandeeleil Ihanslgoheel zijn volgestort. De verkorte balans luidt als volgt: Actief. Kassa, Deposito's, Effecten f 135.53-1.21Va; Terreinen, Werken cn Buisleidingen, Kantoorgebouw, Dienstlei dingen f 1423.424.77; Uitbreiding Bui zennet, Huurleidingen, Watermeters f 11.778.64 V2Magazijnen, Inventaris, Meubilair 1' 17.463.251/2; Debiteuren f 12.427.27; Oprichtingskosten f 13.954.17. Totaal Actief f 1614.602.321/2, Passief. Maatschappelijk Kapitaal L 1.489.000. -Reserve-Kapitaal f119.120 f53.669.171/2 - f 65.450.821/2; Credi teuren f28.864.14; Diversen f30.549.35; Reserve Debiteuren en Afschrijving f738.01. Totaal Passief f 1.614.602.321/2. In de vergadering van den Raad van Beheer d.d. 1 Mei 1914 werd besloten de boekhouding der Ven nootschap onder voortdurende accountantscontrole te stel len cn den Directeur opgedragen daar toe de noodige stappen to doen. Als uitvloeisel van dit besluit is de thans overgelegde Balans- en Winst- en Verliesrekening mede door den Accoun tant geteekend. Over het Maatschappelijk Kapitaal der Vennootschap groot 11.489.000, is op 31 Dec. 1914 blijkens de Balans als volgt beschikt: Vastgesteld in Werken en Buis leidingen enz. f 1.423.424.77vastgesteld in Uitbreiding, Huurleidingen, Meters fll.778.64V2; vastgesteld in Magazijn, In ventaris, Meubilair f 17.463.251/2; vastge steld in Oprichtingskosten f 13.954.17. Totaal f 1.466.620.84. Blijft beschikbaar f22.379.16. Totaal f 1.489.000.—Dit be drag sub. 5 kan dienen voor uitbreidin gen, aankoop meters en bedrijfskapitaal. Aan het beredeneerde verslag omtrent, den toestand der Vennootschap en hare verrichtingen gedurende het derde boek jaar is het volgende ontleend: Do,geregelde normale toename der aan sluitingen hield begin Augustus op. De toename in de eerste zeven maanden 684 perceelcn bedragende, dus gemiddeld ')<i per maand, met een grootste hoeveelheid, van 186 aansluitingen in Mei, bedroeg in de laatste vijf maanden van het jaar, ondanks de droge periode, welke wij van ongeveer half Juli tot half October be leefden, slechts 109 aansluitingen in Tot geheel. Over een tijdvak waarin normaal rond 500 "aansluitingen werden aange meld, bedroeg dit aantal nu sleohts ruim honderd. Men moet dan ook aannemen, dat het aantal aansluitingen door de om standigheden rond 300 a 400 stuks tern achter bleef, hetgeen volgend staatje nog nader moge aantoonen. Perceelen voor 500 aansluiting Perceelen opgegeven aangegeven 500 in 5« maand in 55 maand 1000 93 „4 1500 12' „3 2000 17 45 2500 21-' 4 3000 28"' 7 3500 335 5 Gemiddeld in 4.8 maand 500 Perceelen aangemeld. Vaterverkoop. Zooals reeds in do in leiding werd bericht, waren de tijdsom standigheden aanleiding, dat het aantal aansluitingen de laatste vijf maanden var» hat verslagjaar verre achterbleef hij dat, wat men had mogen vonvachLon in nor male omstandigheden, vooral ook tenge volge van de zeer regenarme periode van hall' Juli tot half October. Het aantal waternemende perceelen, 31 Cec. 1913, 2962 bedragende, steeg over 1914 tot 3786, dus met 824. Van nog niet éi'n aansluiting op 15 in woners der vier en twintig gemeenten, aandeelhouders op het einde van 1913, zijn wij op het einde van 1914 gekomen tot meer dan een aansluiting per 12 in woners.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2