Telegrammen. Fruitplaalage „Werkhoeve", WEILAKD EN HELI Mei Comité voor vlncbleliogeo. Hoenderpark JE TOEKOMST", Fruit plantage „Werkhoeve" Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Gemengd Nieuws. Reclames. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten Advertenties. HOENDERMEEL. Uitstekend voor kuikens. Firma A. R. DE MUIJNCK, Openbare Verkooping Woensdag 5 Mei 1915, Woensdag 19 Mei 1915, op Vrijdag 7 Mei 1915, Donderdag 20 Mei 1915, BOUWLAND, WEILAND, BOOMGAARD EN TUIN, Is het een nierziekte? Telegrafisch Weerbericht. Naur waarnemingen in den morgen van Veel Eieren Gezonde kippen. Het Hoendermeel bestaat uit de beste bestanddeelen en is van zeer voedzame en iicht verteerbare kwaliteit. Het be vat geen aardappelmeel, maar veel vleeschmeel. De prijs is zeer billijk. Per 50 kilo f6,25 met zak. Proef baaltje 25 kilo's f3.25. NEEMT PROEF! te ELST (Betuwe). publiek veilen en verkoopen verkoopen, EEN pnbfiek veilen en verknopen: Ned. Hei'v. Kerk. 1- De ziektetoestand v,an ds. K. W. Vetbak© te Leiden, vroeger te WiJhelmina- dorp, is, volgens De Nederlander, zorgwekkend Gerei. Kerken. Aangenomen naar Sehoondijke, door II. Brouwetr, cand. Bedankt voor Opperdoes, Zevenhoven, St. Jacobiparochie, Edam, .lutrijp-Hom- merts en Gaastme-cr, door H. Brouwei" H.Mzn., rand. te Watergraafsmeer. De lijst van beschikbare eandidaten del' Gefreï. Kerken, die op verzoek gaarne voor de gemeenten optieden, is, na ve lerlei wijzigingen, thans als volgt: H. Brouwer, Omval 133, AmsterdamS. P. Dee, Vioeddijk. Kampen; D>. Drentk, Jac, Catssta-aat 1'23, Rotterdam; J. W. Geels Vondelstraat 138, Amsterdam; .1. R. Gtfris, Keizersgracht 162, Amsterdam P. Hekman, Zuidbroek; A. B. Wi. M. Kok, Bergscihelaan 163a, Rotterdam; J. van Nes, Rifsoord; Th. Ruijs, Binnenkant 28, Amsterdam; II. W. Smit, Hugo de Groot- kade 1, AmsterdamD. H. Th. Vollen- hoven, Jac. van Campenstr. 51, Amster dam. Biggekerke. Tot onderwijzeres aan de Christelijke school alhier (boven 't. dooi de wet gevorderde getal) is benoemd mej. G. L. Hartboom te Middelburg, opgeleid aan de Christelijke kweekschool aldaar. De Vereeniging' voor Christelijk- Nationaal Schoolonderwijs zal dit jaar D.V. hare 53e algemeene vergadering hou den op Donderdag '27 Mei a.s. om 11 uur in het gebouw der Christelijke Jonge- mannenvereeniging te 's Gravenhage, Prin- sengraicht 4. Prof. dl'. J. Woltjer hoopt in de morgenvergadering eenige denkbeel den te ontwikkelen over „De Nieuwe School", waarover in de middagvergade ring eene nadere bespreking kan volgen. Schoolbesturen, districtsraden en afdee- jingen moeten vóór 22 Mei de namen der afgevaardigden opgeven aan den secre taris R. Venema, Lomanstraat 86 te Am sterdam. Cursus Ned. If e i d e m a a t- s chap pij Arnhem.. Rij de op 7, 8, 12 en 13 April j.l. gehouden examens zijn o-a. toegelaten tot de afd. A. van den cursus: A. W. Buvekot te Borssele; tot afd. B: P. J. Drost te Wemeldinge, M. Jansen |e Terneuzön en T. J. Steen- hart te .Oostburg. Timotheus, red. J. N. Voorhoeve, Den Haag; 'uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, is deze week weer rijk aan goeden inhoud. Het hoofdblad beslaat ditmaal weer twaalf bladzijden, en het bijblad 4. In het hoofdblad leest men tal van bijzonderheden en beantwoorde vragen met groote belangstelling. Met name in de rubriek „Letteren en Taal", „Uitvin dingen en Ontdekkingen", „De Vriend der .gezondheid", „Vragenbus voor algemeene onderwerpen" en „Kleyngoedt". Ook de illustraties trekken aan. Woord en Beeld, uitg. Libertas, Rotterdam, cloet eveneens goed zijn best. Deze week geeft hij mooie photo's en plaatsbeschrijvingen uit Duitschland; kiek jes uit den oorlog; een interessant opstel over Egypte en Egyptische kunst, enz. „Bloesem en Vrucht" js een maand schrift, dat wordt uitgegeven door het Chr. Letterkundig Verbond. Met genoegen vestigen wij er'de aandacht op. Het wordt geredigeerd door bekende Chr. letterkun digen, o. a. Hoogenbirk, dr. Bruminelkamp en J. J. Dectman, en verschijnt bij Went- zel Co. te Utrecht. Nummer 4 van den 7den jaargang bevat o. m. een opstel van G. J. Uit den Bogaard; een verslag der jongste jaarvergadering en nogal veel poëzie. Vooral „De Lente", in haar drie openbaringen is mooi gezegd. De Spiegel (uitg. W. Kirchner, Am sterdam) geeft o. a. photo's van de Neder- landsche Overzee Trustmaatschappij, het ~J®I®arckfeest, het Oorlogstooneel, Weste lijk trant, ien een Duitsch hospitaal; voorts velerlei onderhoudende lectuur. Ongelukken. Te Rotterdam is een 9-jarig .meisje onder een auto ge raakt. Het rechtervoorwiel ging het kind over den buik, zoodat het zware inwen dige kneuzingen opliep. - Een 24-jarig trammer aldaar yiei op het s.s. Potsdam, waardoor hij inwendige kneuzingen in de tendenen opliep. Te Heerlen had een bedrijf ongeval plaats in een dor mij nen, waarbij één mijnwerker werd ge- Jood, twee ^mijnwerkers .werden gewond, van wie één zeer ernstig. Te Lek- ketokerk is een 20-jarige schipper over, word gevallen en verdronken. - Krop zie kte. Onder het vee van een veehouder te Wateringen is de z.g.n. kropziekte geconstateerd. Een grap. Iri de Punch een koste lijke grap opi de Schotten, die in Engeland doorgaan voor erg op: de-iptenning te zijh. i zuster schrijft aan een soldaat aaiï h®t rront en vraagt haax vader, die er hij i°!> no® z'&SSen heeft. >,Ja", zegt de vader, „zeg aan Ronald, dat als hij dien Duitschen kellner tegen komt, die ons oen valspli zesstuiverstuk teruggaf, toen wij een tijd geleden in Londen wat hadden gegeten, zeg' hem, dal hij dan goed moet mikken". XRC Een smokkolaarsbendé be trapt. Donderdagmorgen ont 4 uur ont dekte een militaire patrouille in het Yen (gem. Ottorsum,) nabij; de Duitsche grens (een bende smokkelaars van 5 'personen, die, toen ze zich ontdekt zagten, op de vlucht sloegen, met achterlating der goe deren. Door drie patrouilles van de grens wacht werd op grooten afstand <op hen geschoten, waarbijl een der smokkelaars, een Duitscher, een kogel dwars door het bovenbeen, kreeg1. Hij wist nog op- Duitsch gebied te ontkomen, doch heeft zich later, tengevolge van zijne verwonding uitga- put, aan de grenswacht nabij den Plasma- ten overgegeven. Nog een tweede van den troep1, zekere Th., uit Ottorsum, werd ge arresteerd; de drie anderen ontkwamen. De achtergelaten goederen, twee kruiwa gens mot 300'K.G. matsen 100 K.G. tarwe bloem, werden in beslag genomen. Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebt; indien gij voortdurenden aandrang tot urineloozing, bezinksel in het water, branderige pijn bij de loozing hebt; in dien u'w slaap verstoord is en gij iederen morgen vermoeid opstaat; indien gij ste-' kende pijn in den rug en de lendenen, hebt of rheumatische pijnen in de lede maten; ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwak ke of zielzo nieren genezen en verster ken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw loven hangt van uw nieren af, want ieder© drie minuten, clag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch in dien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek is. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Raauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f lü.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Piilen, weigeit elke doos, die niet t yggjp voorzien is van neven- staand handelsmerk. BERLIJN, 24 April. "Aan de „Fr. Ztg." wordt uit Sofia bericht, dat 700 Alba- neezien nabij' Ochrida een gewapenden in val op Servisch gebied ondernomen heb ben: KOPENHAGEN, 24 April. Een Russi sche vlieger beeft een aanval gedaan op bet station Soldau in het district Allen- stein en op 2 munitietremen. Ongeveer 15 bommen werden geworpen. Een stil staande hos pit aal trein werd getroffen. Acht personen zijn gedood en 18 gewond. PARIJS, 24 April. De „Matin" verneemt uit 'Cherbourg, dat 15 officieren, onder officieren en soldaten zijn gearresteerd onder beschuldiging van verduistering in verband met vleescbleccianiies gepleegd. KOPENHAGEN, 24 April. Uit Kristia- nia wordt gemeld, dat in een geheime zit ting van het Storting de minister vaij oorlog heeft medegedeeld, dat het gevaar voor Noorwegen nog geenszins voorbij is. Elk bptimisme is ongerechtvaardigd. LONDEN, 24 April. De fabrieken van textielmaohines in Lancashire vervaardi- digien nu munitie, in hoofdzaak onder- deelen van geweren. LONDEN, 24 April. De „Daily Tele graph" ontvangt uit Havre de officieel© tijding, dat in het 'laatst van December 1914 Duitschland aan België den vrede aanbood. Het Belgische gebied zou ont ruimd worden, indien België verder neu traal bleef en den geallieerden geen toe gang tol z'n gebied zou geven. Het voor stel is met verontwaardiging afgewezen. LONDEN, 24 April. De „Daily News verneemt uit Athene, dat Donderdag een deel van do vloot een fort binnen dq Dardanellen gebombardeerd heeft, en dat het mijnvegen werd voortgezet. Een an der deel yan de vloot bombardeerde, de kust van Gallipoli. Woensdagmorgen wierp een .vijandelijk vliegtuig 15 bom men boven Tenedos. De schade is gering. De vlieger is verjaagd. GENT. De uitvoer van petroleum is op zeer zware straffen verboden. De be volking van Eecloo en Maldeghem is op een rantsoen van 200 gram brood gesteld. De Ned. Consul te Gent verleent onder stand aan behoeftigen in Gent en om streken. BERLIJN, 24 April. Alle pogingen van den vijand, om ons ten N. en N.0. van, Yperen genomen terrein afhandig te ma ken, mislukten. Ten N. van Yperen mis lukte. een sterke Franse he aanval, ten N.O. van Yperen, te St. Julien is ecjn Engelsche aanval onder zware verliezen afgeslagen. Een verdere vijandelijke aan val aan en ten O. van den straatweg YperenBixschoote onderging hedenmor gen hetzelfde lot. Ten W. van'het Kanaal werd de plaats Liverne door onze troe pen bestormd. Het aantal gevangen En- gelschen, Franseben en Belgen is tot 2470 gestegen, behalve in totaal 35 stukken geschut met veel munitie, verder een groot aantal machinegeweren, geweren en ander materiaal. In Champagne hebben wij ten N. van Beauséjour hedennacht met vier mijnen een vijandelijke loopgraaf in de lucht doen springen. De Fransehen leden zware ver liezen, daar hun artillerie het vuur op hun eigen loopgraven richtten. Tusschen Maas en Moezel hernieuwden de Fran schen op verschillende plaatsen den aan val. In het woud van Ailly behielden wij in een bajonetgevecht de overhand, verder ten Dosten werdén de op enkele plaatsen in onze linies binnengedrongeln Fransehen teruggeworpen. In het Priester- woud treden wij voorwaarts. In de Voge zen verhinderen nevel en sneeuw de ope raties; In het Oosten is niets veranderd. PABUS, 24April. Communiqué van elf uur. De plotselinge aanval door de Duitsche rs ten noorden van Yperen ge daan waarbij hommen van verstikkende gassen geworpen werden, had geen bijzon dere resultaten. Onze tegenaanval, die rechts door de Engelschen en links door do Belgen werd gesteund, had succes. De Franseh-Engelsche troepen hebben in noordelijke richting iusschen Steensfrate en den weg van Yperen naar Pouicapelie terrein gewonnen. Wij' maakten vele krijgsgevangenen behoorende tot drie ver schillende regimenten. .Drie Duitsche aan vallen op do hoogten aan de Maas wer den onmiddellijk gestuit, lu het Arémont- bosch maken wij nog steeds v orderingen. KAAPSTAD; 23 April. Uil nadere berich ten omtrent bet gevecht bij Kabus (Duitsch Zuid west-Afrika) blijkt, dat kolonel Ber- )range kolonel Van Deventer ter hulp )kwam met 300 bereden manschappen den terugtrekkenden vijand vervolgde en Ka- bus bezette. Patrouilles van Bierrange rap porteerden later, dat de streek naar liet noorden tot Itsawis aan den spoorweg ongeveer 10 mijlen van Keetmanshoop gezuiverd was van mijnen. De strijdmacht van Berrange Rad een ambulance met vier gewonde Duitschers en feen ander op het veld met vijf ge wonden. Ook werden drie inan gevangen genomen en een groote menigte vee en eenige wagens buitgemaakt. Naar men weet, wordt de vijand verdek vervolgd door do bereden troepen van Mackenzie, die van Bethany uit operee- ren. Besliste zekerheid daaromtrent is ech ter niet te krijgen. NIJMEGEN. Een hevige brand heeft hedenmorgen gewoed jin een watlenfabriek alhier. Na eenige uien was men het vuur jeerst meester. De schade is groot, doch wordt door verzekering1 gedekt. Dei oor zaak is onbekend. 1JMUIDEN. Wegens opvulling der vis- schershaven zullen verscheidene vaartui gen naar Amsterdam verhaald worden. DEN HAAG. Door de N. V. Lotisico is hooger beroep aangeteekend van het von nis der Haagsche Rechtbank, waarbij de N.V. werd veroordeeld tot uitbetaling van op haar nummers gevallen païjlzen, welke uitbetaling geweigerd werd. WINTERSWIJK. Gisteronnamiddag kwam een los werkman van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij bij het op duwen van een (geladen goederenwagen bij de spoorwegloods alhier tusschen de buffers. Inwendig zwaar gekwetst werd hij opgenomen en' naar hot ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand! is hoogst zorg wekkend. Brand. Vrijdag is té Driebrugge de boerderij van A. V., door onbekende oorzaak in brand geraakt en in de asch gelegd. De schuur en de hooiberg ble ven gespaard. Verzekering dekt de schade. De brandspuit die uitgerukt was om te helpen blusschen, reed in een sloot en kon daardoor geen hulp verleenen. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen. MIDDELBURG. Acte-examen I. o. 23 April. Geëxamineerd 8 vrouwelijke ean didaten. Geslaagd de dames M. Maas te Vrouwepolder, M. L. de Ligt te Middel burg, beiden leerlingen der Chr. Kweek school alhier, C. Jansen te Tholen, en C. M. van Dieren te Middelburg. Afgewezen vier. Van 15—22 April. ZIERIKZEE. Getrouwd: A. H. v. d. Wolf, 26 j., jm. en C. T. Gudde, 26 j., jd.; T. Helhistrijd, 28 j., jm. en J. F. Beye, 24 j., jd.; P. G. Klijn, 30 j., jm. en II. F. Berwald, 20 j., jd. Bevallen: C. KrakeelGillisse, d.T. de Jongev. Tatenhoven, z.; C. Wi. S. VitsGalle, z.A- P- PadmosPekops de Haas, d.; M. v. d. HoutenBoogaart, z,; A. E. M. Wisse—V. Hal, d.; J. H. A. Witter mansKloppenburg, d. Overleden: M. P. de Zwarte, 6 m„ d.; P. A. .Wierikx, 80 j., ongeh. z.W. C. Verton, 11 jn„ z-J. Moeliker, 69 j., weduwnaar. WEMELDINGE. Getrouwd: Johannes Willem Drost weduwn. van C. A. Non hebei, 50 j. en Maria Johanna Caron, jd. 43 j.; Willem La.mper, jm. 22 j. en Jacoba de Goffau, jd. 20 j. Overleden: Jan Klap, 65 j. „Kr. Ct." 24 April medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 767.5 te Skun- desna.es, laagste 753.7 te Rodoe. Verwachting tot den avond van 25 April Matige tol kraehtigen Noordoostelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Weinig ver andering van temperatuur. Tholen, 24 April 1915. Tarwe f16.-—a f 17.—, haver f 13.a f 14.— wintergerst f af- alles per 100 K.G. rogge f a f bruineboonen f 15.a f 16.50, witteboonen f a fkook- erwten f 13.a f 14 kroonerwten fa f aardappelen f 3.a f 3.50, alles per H.L., uien f 0.a f 0.per 60 K.G., eieren f 0.a f 3.50, per 100 stuks, boter f 0.72 'U per KG. Middelburg, 24 April 1915 Vei 1 i ngs vereenigi ng „Walch e ren Iluismanzoet 2430 ct., grauwzoet 30 ctsjalotten 21 ct., peen 610 ct., ka- roten 3 el., koolrapen 2Va ct., per K.G. bruine boonen 7075 ct., aardappelen (muizen) f 1.60 per 5 liter; kropsla 2)5 ct.. bloemkool 223 ct., per stuk; spinazie (winter) 33--38 ct., spinazie (jonge) 45—65 ct., per ben; zuring 21 2)7 ct., molsla 39 ct. ii f 1.22, baksla 1332 et., veldsla 925 ct., andyvie (moskrul) 14 24 ct., per mandje; poste lein 912 ct., kervel 8 ct., per klein rond mandje; peen IOV2 ct., prei 7 11 ct., rhabarber 6 ct., radijs 45 et,, raapstelen 12Va ct., selderij 1- 4 ct'., pieterselie 1- 2 ct., uien 23 ct., por bos. Ylissingen, 24 April 1915. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Spinazie 2964 ct., zuring 4043 ct., ciden per mand; posteleijn 39 ct., pie terselie 4—15 ct„ baksla 1119 ct., al les per mandje; posteleijn IO1/211 ct., per klein rond mandje; selderie 1—3 ct., radijs 4V26 ct., rhabarber 47 ct., prei 71/213 cl., pieterselie 1 ct., schor- seneeren 10 ct., alles per bos; kropsla 371/2 ct-, bloemkool 72OV2 ct., bei den per stukEieren 6365 ct., per 13 stuks; koolrapen 2V23J/2 ct., peen 6 7 ct., kroten 22V2 ct., poters 3 ct.y Zeeuwsehe uien 151/22OV2 ct., Malta- uien 24 ct., alles per K.G. Ondertrouwd: ABRAHAM JOZIASSE en NEELTJE JOOSSE Koudekerke, 0. irii~ Middelburg-; 24 Apn' K1°' Eenige Kennisgeving. Bij akte op den 1 April 1915, voor den Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes verleden, op het ontwerp waaraan de Koninklijke Bewilliging is verleend bij besluit van den 4 Maart 1915 no. 45, is opgericht de Naamlooze Vennootschap: „Handel in Galanterie voorheen Wed. B. FABERIJ DE JONGE", gevestigd te Goes. De akte van opluchting is in haar ge heel met de Koninklijke Bewilliging ge plaatst in het Bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van den 22 April 1915 no. 93. E. C. VAN DISSEL, Notaris. Rekeningen voor leveringen of werk zaamheden moeten elke week worden ingediend. Die over de week van Zon dag 18 April tot en met Zaterdag 24 April worden ingewacht, met de bons, Maandag 26 April bij Mevrouw SNIJDERS, Molenwater, Middelburg. ZIERIKZEE. Voor Soliede Hygiënische Arti kelen goede Gummiwaren en Ban dage's voor Heeren en Dames, met Vakkundige behandeling, is het adres voor Zeeland Middelburg. VAN DE De Notaris FRANCKEN te Eist, zal op bij inzet en 14 dagen later zijnde bij toeslag, telkens des namiddags 2 uur. ten huize van den heer Hoebink te Eist, ten verzoeke van den heer C. VAN LENNEP te Scheveningen, Is de in vol bedrijf zijnde aangelegd in 1900 en 1901, met daarop staand Landhuis, Koetshuis met Stalling, Fruitpakhuis met vorstvrije Fruilkamer en Loodsen, een en ander gelegen aan de Wuurdensche Straat te Eist, in de nabijheid van de Veilings- Vereeniging „Over-Betuwe", kadastraal bekend gemeente Eist, sectie F nos. 103, 105, 106, 477 en 498, Weiland, Bouw land, Boomgaarden, Huis, Schuren, Erf en Kweekerij, geheel groot 13.45.90 H.A. Aanvaarding na inoogsting van het gewas 1915 of, op nader overeen te komen voorwaarden, aanstonds. Lasten vanaf 1 November 1915. Betaling der kooppenningen 15 Augus tus 1915. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris bij wien, op franco aanvrage, eene nadere omschrijving van de plantage en het landhuis te bekomen is. De plantage is alle werkdagen te be zichtigen, waartoe men zich vervoege bij den aldaar wonenden Chef de Culture A. T. VERBEEK. De Notaris W. HIOOLEN te Middel burg, is voornemens in het openbaar te des middags 2 uur, in de herberg „De Gouden Leeuw" te 's-Heer Arendskerke, Windmolen, zijnde steenen balimolen, met Motor gebouw en Benzinemotor van 18 paardenkracht, aangesloten op de Zuid- Bevelandsche Waterleiding, met bijbe- hoorende afzonderlijk staande, ruime Woning, Schuur en Varkenshok, in de onmiddellijke nabijheid van het sta tion van den Staatsspoorweg, in de gemeente 's-Heer Arendskerke, kadaster sectie H nummers 1032, 1033 en 1649, groot 1820 Centiaren. Grondlasten over 1915 f24,55. De kooper komt den 1 Juli 1915 op het gebruik en betaalt de lasten van 1 Januari 1915 af. De veilingkosten bedragen °/0 van den koopprijs. De kooper betaalt boven den uit te loven koopprijs f 544 voor overname van paard met kar en verderen inventaris volgens bestaande specificatie. Betaaldag 1 Juni 1915. Bezichtiging iederen werkdag. Het .te veilene is inmiddels uit de hand te koop. Nadere inlichtingen geeft de Notaris. De Notaris M. C. SCHRAM te Krui dingen, zal op des voorm. 10(4 uur, in de herberg va den heer G. Luuk te Viake, 17 H.A. 52 A. 79 c.A. onder Vlake, en 1 H.A. 23 A. 30 c.A. onder lerseke. Veilingsboekjes zijn na den len Mei 1915 te verkrijgen ten kan tore van bovengenoemden Notaris, al waar tevens de kadastrale kaart ter inzage ligt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3