!\o. 173 Vrijdag 33 April 1915 39e «laargang ÏG, iHOK [iisknecbt :rd aars, :cht RS, 'BODE ID De Groote Oorlog. even ERS. iet Kar en faars, IECHT techf Staten-Generaal Binnenland. Gemeenteraad van Goes. 4 V Bank. erhuisd a dat hij ANKEN Meliskerke. snd Paard, je Vaarzen, jKoudekerke, straat I 271, |ee van 8 'fa ourg, Abeele. |re, Domburg. )UTERMAN 3E Az., Koudekerke. IG, lissekerke. herbergier egens ziekte [JE, Bakker, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN ÏE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers f im .•.05 Prijs der Adverientiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer IS ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend'. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel moer 10 ct. Ingetrokken. In onze eritiek op een artikel in een in onze omgeving bekend vrijzinnig blad (zie ons vorig no.), bezigden wij de qualificatie „schunnig"; dit blijkt ons bij nader inzien een onjuistheid die wij niet Xvenschen vol te honden. Wij trokken een te scherpe conclusie en trekken daarom dit woord in. Onze overige op- en aanmerkingen be houden natuurlijk hun waarde. Beknopt overzicht van den toestand. Het, nieuws van de slagvelden blijft karig. Do communique's worden met den dag onbenulliger en daar komt bij, dat ize steeds met minder belangstelling gevolgd worden. Do vredesgedachte schijnt aan het werk te zijn en meer en meer terrein te winnen, 't Is alsof er reeds een praedomi- neerende stem is, die zegt, dat 't nJu genoeg is, en dat 't spoedig uit moet •zijn. De feiten stellen daarom wel eens te leur. Wanneer men den gang van zaken op het slagveld even volgt, ziet men, dat het gewicht van den strijd wel eens wat al to zeer onderschat wordt, ook afstaat nu vrijwel vast., dat op het oorlogster rein geen beslissing meer te forceerenis. Van het Westelijk front is er Weinig nieuws. Op het Oostelijk oorlogsterrein schijnt de verwoede Karpathenstrijd in hoofd zaak Zich te ooncentreeren op één punt, dat het meest de belangstelling gespannen houdt, omdat de Russen hier hun door brekingspogingen voor de zooveelste maal schijnen te herhalen: het gebied tussclien de Lupkow- en Uszok-passen, met den Rostokipas als middenpunt. De Oostenrijkers geven echter den te genstand niet op. De Russen spieken dan ook van vruchtelooze aanvallen en van het „offensief van den vijand tegen de hoogte van Polen, welke door ons ge nomen was, welk offensief zich door buitengewone hardnekkigheid kenmerkte. "Hef onderzoek van de „Katwijk"duurt voort. Over de „Medea" wordt blijkbaar niet meer gerept. In Duitsche marinekringen ziet men met spanning den uitslag tegemoet van het onderzoek inzake de Katwijk. Men zou het levendig betreuren, indien werke lijk een Duitsche duikboot oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Men erkent hier te zeer de loyale pnzijdige houding, welke Nederland gedurende den oorlog hpeft aangenomen en welke door geen incidenten is verstoord, dan dat men zonder grond Nederlandsche belangen zou schaden. De Duitsche marine denkt in dit opzicht niet anders dan het overige Duitsche volk. Zoo schijnt men er dus ook in Ber lijn over te denken. Als 't waar is we hebben op 't oogenblik geen reden om den ernst van deze woorden in twijfel te trekken dan belooft dit een bevredigende oplos sing van de droeve kwestie. Korte Oorlogsberichten. Door het Duitsche krijgsgerucht te Gent weird de zaak behandeld •wegens opstand tegen het Duitsche gezag tegen1 M. van Wesemael, hoofdcommissaris van politie, (M. Weyn en L. Mory, beiden adjunct-commissarissen te Gent. De beide eersten werden vrijgesproken. De laatste werd veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf. Bekendmaking van het Duitsche Krüjgs ge recht te Gent: „Bij von/ris van het krijgsgerecht van 13 April 1.1., bevestigd door den comman dant van de 2e mob. Etappenkommaridan- tur is de heer Lenoir, afdeelingschef van bet ministerie van, spoorwegen te Brussel, wegens spionnage veroordeeld. De straf js den 19en April door fusilleering vol trokken". Een Ne d e r1 a nd s c h s c h i p aangehouden. Uit Stockholm wordt aan het „Berl. Tagebl." gemeld: Het Ne derlandsche zeilschip „Albatros" met ijzererts geladen is ten Zuiden van Gefta in de Oostzee door een Duitscben onder zeeër aangehouden. Na onderzoek der la ding en scheepspapieren kon het schip zijn reis voortzetten. Te Haarlem is naai' het „N. v. d. D." meldt een Belgisch soldaat aange komen, die al heel wat had meegemaakt. Sedert den val van "Antwerpen was hij aan het front geweest. Daar kreeg hij een schot in het beenlater in de loop graven bij den Yser brak hij; een been, en na zijn herstel werd hij eenige weken geleden weer (ioör kogels getroffen in verschillende deelen van liet lichaam en gevangen genomen. De man, wiens twee broers reeds gesneuveld waren, werd daar op paar Dusseldorp gevoerd. Daar wist hij1 een schildwacht, die hem moest be waken, bewusteloos te slaan, trok diens uniform aan en verdween. Onderweg stal hij een mot oaf"iets, dn zoo wist hij Luik te bereiken, oan daar zijn familie te be zoeken. Met veel moeite slaagde hij' er vervolgens in de Nederlandsche grens te passeeren, waarbij hij nogmaals gewond werd en een bajonetsteek in den arm bekwam. Zijn doel om via Engeland weer naar Ihfet front te gaan heeft hij niet bereikt, doordat hij' een verkeerden trein nam en te Haarlem aanlandde. De man zag er ontoonbaar uit en zijn wonden waren nog lang niet genezen. Thans is hij in het Gasthuis te Haarlem. Een soldatenvriend. Klaar blijkelijk worden zelfs de vogels aange trokken door de dappere mannen, die thans voor ons vechten, schrijft de West minster Gazette, en een aardig verhaal is dat van een roodborstje, dat zijn nest in de overjas van pen soldaat gebouwd had. De jas hing aan het hoofdeinde van het bed van zijn eigenaar in het Roodo Kruis-hospitaal, dat door de heeren Chivers, de welbekende jam- en gelei- fabrikanten, bij Cambridge was ingericht. De zaal is open en liet roodborstje be gon zijn werk, na zijn keus gedaan te hebben, kalm, zonder eenige vrees yoor do soldaten te toonen, die ,veel belang stelden in hun kleinen bezoeker. De Vo gel komt, en gaat wanneer 't hem goed dunkt, zit dikwijls op het bed, waarin de soldaat ligt on blijft 's nachts in zijn nest. De mannen laten de jas onaange roerd, zoodat het gezellige kleine vogel tje er rustig in huizen kan. Reeds heeft het vier eitjes in het nest gelegd. Tweede Kamer. Geen felicitatie waard. Tteub telt voor twee. Be stemd om zoo spoedig moge lijk te verdwijnen. De Oorlogszee-ongevallenwet is er dan toch eindelijk," althans op de eindstem ming na. Maar men is dan toch dooi de artikelen heengeworsteld, en binnen niet al te langen tijd kan het ontwerp naar het Staatsblad worden geëxpedieerd. Minister Posthuma zal er zich echter niet op kunnen beroemen, dat het zl ijl n werk is, wat de Kamers goedgekeurd hebben, want hij heeft reeds zooveel denkbeelden moeten loslaten, dat 't zeer do aandacht trok. Erg ministerieel was dit dan ook niet. Verder was 'het minister Treub, die de positie der regeering nog ©enigszins heeft weten te redden. i Do kardinale puntjes kwamen voor Treub's rekening. Treub nam redactie-wijzigingen over, accepteerde amendementen of wees ze af, en Posthuma zat er soms bij, alsof hij, „voor spek en boonen" meedeed, i Voor den laatste niet erg pleizierig. Als wetgever heeft hij weer échec ge leden. Het doet ons leed dit te moeten con- stateeren, doch 't is nu eenmaal niet an ders. 't Treft goed, dat z,'n collega van „Financiën" nu en dan kan bijspringen', als 't scheef gaat. Over 't ontwerp zelf geen woord meer. We zouden vreezen met de Kamer in het euvel te vervallen te veel woorden over deze zaak te verspillen. En dit is het onbeholpen noodwetje niet eens waard. Moge de verdere behandeling met. be kwamen spoed plaats vinden. En moge straks gezegd kunnen wor den: De wet was nauw versohenen, of ze ging alras weer henen Immers, dat hopen we allemaal! Opleiding als rechterlijk amb tenaar voor den Indi- schen dienst. Het Christelijk Comité voor Indië ves tigt de aandacht van belanghebbende» er op, dat voor 30" candidate» in de rechtswetenschap, die genegen zijn in dienst te treden bij de rechterlijke macht in Nederlandsch-Indië, gelegenheid be staat om. hun studiën op gouvernements- kosten te voltooien. Voor hun verderen studietijd kunnen zij namelijk eene toe lage naar reden van f 1000 's jaars be komen, welke gedurende ten hoogste vier of, in bijzondere gevallen, ten hoog ste vijf jaren kan worden genoten. Aan melding behoort te geschieden vóór 15 Mei a.s. hij den Minister van Koloniën bij gezegeld request, dat ingediend moet worden aan het adres van Prof. Mr. J. Oppenlieim, Jan van Nassaustraat 89, Den Haag. Verdere inlichtingen en bij zonderheden worden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voor noemd Comité; adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche Kade 80, Den Haag. Verkeer met Engeland. Bij hot Engclsclie Consulaat te Rotter dam is gistermorgen bericht ontvangen, dat het verkeer voorloopig voor alle soorten schepen is stop gezet, dus ook het postverkeer. De „N. R. C." verneemt, dat van heden af weder met do Harwichboot post wordt verzonden. Vannacht heeft de vrachtboot Brussels de post meegenomen. Geneeskundig onderzoek. Het Comité ter bevordering van ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk., zond het verslag over 't jaar 1914, waar in herdacht wordt de overleden voorzit ter dr. Greydanus. Voorts wordt herinnerd aan een rondschrijven aan de pers en een vraag tot de Kamerleden, de resul taten van welken arbeid in een Bijlage Worden blootgelegd. Bladen en Kamer- lede'n van allerlei kleur en richting be tuigden 'hun sympathie met het streven der verceniging. Goede gevoelens bij welke wij ons gaarne aansluiten. Voor geneeskundig onderzoek in 't belang van onze verloofden, natuurlijk bij twijfel of niet in een van beiden of in beiden del kiem eener ernstige ziekte aanwezig is, moet propaganda gemaakt. Zulks is te gelijk ook .in 't belang van 't toekomstig njageslacht, maar ook in de meeste ge vallen van de vrouw. Menige vrouw daal de jong ten grave ten gevolge van zon den enz. van den man. De Duitsche ve rk 1 ar in-g b etr ef- 'fendc de „Katwijk". Aangezien nog steeds in een der Ne derlandsche dagbladen wordt volgehou den, dat de spontane verklaring van de Duitsche regeering over de torpecteering van de „Katwijk" vrijwel samenviel met de indiening van een protest onzer re geering, hebben wij ofschoon zelf dien aangaande geenszins in twijfel verkoelen de aan het departement van buiten- landsche zafren nadere inlichtingen inge wonnen. Op grond daarvan achten wij ons gerechtigd te constateeren, dat tusschen Nederland en Duitsoliland noch schrifte lijk noch mondeling, van gedachten was gewisseld, dat onzerzijds bij de onbekend heid der nationaliteit van de duikboot zelfs nog .geen enkele stap was gedaan, toen de Duitsche verklaring inkwam. Dit verhoogt ongetwijfeld 'hare beteekenis. (N. R. Crt.) Post verkeer met Amerika. De Amerikaansch-e post, die ongeëxpe- dieerd te Vlissingen is blijven liggen, wordt vandaar teruggehaald en gaat nu Zatei'dag met het stoomschip „Potsdam" van Rotterdam naar Amerika. Zitting van Donderdag. Voorzitterde heer De Beaufort, bur- géaneester. 'Afwezig de heer De Paauw. Een vaca ture. De notulen worden gearresteerd. I. Ingekomen stukken goedkeuring van een wijziging in de verordening voor het Bestuur van het Gasthuis; schrijven van het bestuur van de Vrijzinnige Kiesvexeenigjng „Vooruit gang" te Goes, waarin liet als noodzake lijk uitspreekt, dat de gemeenteraad, ge zien en gehoord de omstandigheden in de gemeente, ten spoedigste midde len beraamt om te voorkomen, dat velen, die nimmer tot armoede zijn vervallen, thans hun moreel© waardigheid verlie zen en tot het gilde van armlastigen gaan behooren; goedkeuring van een wij ziging in de gemeentebegrooting voor 1914; schrijven van den heer Tomper- man d.d. 24 Maart, waarbij' hij ontslag neemt als lid van den Raad; een adres van 61 bonders van mestvaalten, waar in zij verzoeken de verordening op de mestvaalten te herzien, met name de be vloering van mestvaalten te doen ver vallen, en in ieder geval de uitvoering of de inwerkingtreding van de verordening een of meer jaren' uittestellen tot be tere tijden zullen zijn aangebrokenagenda voor d© vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding-Maatschappij' Zuid-Beveland te houden op 29 April; verslag 1914 omtrent den toestand der Naaml. Venn, en balans en winst- en verliesrekening; tenslotte een adres van de bewoners van de westzijde van de Groote Markt, waarin zij er op wijzen, dat het feit, dat des Dinsdags de markt- bczoekers groepsgewijze blijven staan schade berokkent aan hun bedrijven. Zij geven in overweging de borden „afge sloten rijweg" weg te nemen en als dit niet helpt het groepsgewijze stilstaan opf stoep en straat aan de Westzijde van de Markt te verbieden. Dit laatste stuk wordt in handen van den voorzitter gesteld als hoofd der politie; de overige voor zoo veel noodig in handen van B. en W. Naai- aanleiding van het adres van de Vrijzinnige Kiesvereeniging vraagt de heer V on Schmidt in hoeverre B. en W. reeds uitvoering hebben gegeven aan de plannen tot, bestrijding" der werkloosheid. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds lang bedoeld vraagstuk on der de oogen hebben gezien. Verschillende werken zijn reeds uitgevoerd of voorbe reid, met het doel werkverschaffing ie voorkomen en zij ztdlen nog meer pogin gen aanwenden. Verder zal ovejnvogen worden hij de ingezetenen giften op te zamelen. Tenslotte kan bij het Kon. Nat. Steuncomité aangeklopt worden. Het laat ste vraagt altijd, wat gemeente en parti culieren reeds gedaan hebben tot leni ging van den nood. B. en W. achten het meer gewenscht voor de werkloozen, dat zij verdieneln! dan dat zij giften moeten aanvaarden, in welken vorm dan ook. Dan is er nog een mooi plan opgekomen. Het dijkje aan den Poldersehen weg leent zich geer goed om afgegraven te worden Ier verkrijging van wit zand, dat de, gemeente in groote hoeveelheden noodig heeft. Dit afgraven, dat ieder zal kunnen doen, zal aan vela handen werk geven. Ged. Staten hebben dit plan goedgekeurd. De Goesche Pol der" echter Reeft geëischt, dat de dijk weer op dezelfde hoogte zou worden gtg bïacht en wel tot de gasfabriek toe. Bij' Ged. Staten is er echter op aangedrongen, dat de laatste voorwaarde komt te ver vallen. De heer D o n n e r prijst deze maat regelen, maar het heeft hem gefrappeerd, dat B. en W. bij de particulieren heb ben aangeklopt, inplaats van de kas der gemeente aan te spreken. Waar er reeds voor andere doeleinden gelclleeningen ge sloten zijn, zou ook voor dit doel een tijdelijke leening gesloten kunnen worden, om in voldoende mate aan de behoeften te kunnen voldoen. De' tijden zijn er niet naar, om van particulieren veel steun te kunnen verwachten. De voor z i 11 e r wijst er op, dat het Kon. Nat. Steuncomité als voorwaarde voor hulpverleening stelt, dat particulie ren "hun aandeel bijgedragen hebben. .De heer Hollmann vraagt of reeds een onderzoek ingesteld is of er wel werk loozen zijn. De voor zitter verzekert, dat er in derdaad zijn. Zooveel mogelijk worden zij reeds geholpen. De heer Dekker vraagt inzake het adres van de mestvaalthouders of het de bedoeling is nu reeds de straffen toe te passen. De voorzitter zégt, dat zoolang geen definitief besluit is genomen te dezer zake, geen vervolging van de overtreders zal plaats hebben. De heer Dekker vraagt nog een in lichting over de rekening van de Water leidingmaatschappij ZuidBeveland en ver zoekt voortaan dergelijke stukken rond te zenden. De heeren Pilaar en Fransen van de Putte helderen de kwestie op. 't Gold een paar drukfouten. De heer Kakebëeke bespreekt de houding van den Goeschen Polder inzake bet afgraven van het dijkje en wijst B. en W. op een andere zaak, die z.i. de aandacht verdient. Het haventerrein is groot genoeg, doch 't is jammer, dat het zoo schuin ligt. Nu ware de weg tie verlagen en het terrein te verhoogen, terwijl onder den weg voldoende zand is voor herhestrating. Desnoods betalen de boeren eenige retri butie ten behoeve van dezen nuttigen arbeid. De voorzitter belooft, dat ook dit punt in overweging genomen zal worden. II. Conform het advies van de finan- cieele commissie en het voorstel van B. en W. wordt aan P. J. A. Ad'riani afschrij ving verleend van f7.50 schoolgeld, aan J. C. v. d. Weert 12 hondenbelasting, M. Verheem f2 en C. I.' Ruben f2 hon denbelasting, en C. Bongerd f 1.60 school geld. Een verzoek van W. Hijma tot afschrij,- ving van schoolgeld wordt niet ingewil ligd, daar de betrokken leerling naar de- Ambachtsschool is overgegaan, en alleen afschrijving toegestaan is bij vertrek uit de gemeente, overlijden, verwijdering van de school en bij ziekte. De heer Dekker zegt naar aanleiding van het geval Hijma, dat de verordening op dit punt zeer onbillijk is. Immers het gaat toch niet aan, dat iemand moet be talen voor onderwijs, dat hij niet genoten, heeft. Spr. geeft in overweging de ver ordening te herzien. De voorzitter belooft de kweaüei onder de oogen te zullen zien. Er komt toch een groote wijziging in de- school verordeningen. Onderwijs. III. Alsnu gaat de Raad over in beslo ten zitting. Na heropening van de open bare vergadering wordt z. h. s. eervod ontslag verleend aan het navolgend per soneel van de O. L. school C, met ingang; van 1 Mei 1915: M«j. L. J. Baardolf en de heeren G. V. Pennings, J. Ruisaalrd, A. M. Overhoff en P. G. G. Kousemaker. IV. Vervolgens wördt overgegaan tot de benoeming van vier leerkrachten aan de o. 1. school B, zulks met ingang vaifc 1 Mei 1915. Uit de eerste voordracht wordt benoemd jnej. 'A. M. van de Linde, en wel mét algemeene (11) stemmen. Uit de tweede voordracht wordt be noemd de heer A. M. Overhoff, met 10 stemmen, 1 blanco. Uit de derde voordracht wordt benoemd de heer G. V. Pennings met 11 stemmen. En uit de vierde de heer J. Iluisaurd, met 10 st. tegen 1 op den heer Van Tol. De benoeming uit de laatste voordracht (1. F. J. J. van Tol, 2. rA. M. Van de Linde, 3. A. M. Overhoff, 4. G. V. Pen nings, 5. J. Ruisaard) wordt tot de vol gende vergadering aangehouden. V. Tot hoofd der M. U. L. O. school wordt benoemd de heer J. A. van Har- tingsveldt te :'s Gravenhage (no. 2 voor dracht) met 9 stemmen tegen 2 op den. heer Johs. Ravcnstein te Amsterdam. (No. 3 van de voordracht was dhr. C. Smit te Nijkerk). I ij VI. De gewijzigde verordening betrek kelijk het Sas en de haven van Goes wordt z. h. s. goedgekeurd. Zooals men zich herinnert staan deze wijzigingen in verband met het besluit naar aanleiding] van het adres van de motorschippers. L oontoeslag. VII. Vei volgens is aan de orde het ver zoek van een zevental agenten van po litie, om salarisverhooging of toeslag op hunne jaarwedde, in verband met de tijds omstandigheden B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De hoer Van der Leeuw vraagt of B. en W. zich op de hoogte gesteld heb ben van de salarieeïing van politie-agen- ten in andere gemeenten. iDe voorzitter zegt, dat in andere gemeenten van de grootte van Goes de zelfde salarissen gelden of nog iets lager. De heer Dekker sluit zich aan bij het motief, d'at de agenten bevoorrecht zijn boven particuliere ambtenaren, die geen toeslag genieten, doch niet met de bewering, als zou het onbillijk zijn uit de gemeentekas geld te geven, dus ten koste, van alle gemeentenaren de agen ten te helpen. De heer Dekker meent, dat dien ge meente-ambtenaren, aan wie zoo hooge eischen gesteld worden, wel degelijk extra hulp toekomt. Er zijn vele werkgevers, die reeds toeslag geven in verband met den nood der tijden; de gemeente Middelburg o.a. doet het ook. Er zijn menschen, die f9 per week verdienen; in gewone om standigheden kunnen zij- er blijkbaar ko men, doch hoe zal dat nu zijn? Alleen het brood is reeds een belangrijke fac tor. Wanneer de gemeente nu aan gezin nen, waarin een of meer mindelrjarigei kinderen zijn b.v. f 1 toeslag per weck' geeft, zal dat reeds een aanmerkelijke verlichting voor hen zijn. Ik zou dan willen voorstellen niet -all-een de agen ten, maar ook de vaste arbeiders en de mannen van de gemeentereiniging en de gasfabriek willen helpen. Onder hen zijn hoogstens 15 gezinnen, die dan voor steun in aanmerking komen. Voor de gemeente is het dus geen hooge uitgaaf. De heer Hall m a n n gaat met dit voorstel accoord. De voorzitter herinnert er aan hoe ook 1913 een duur jaar was. Toen is er gezegd, laten we de salarissen goed herzien, dan zijn de menschen in benarde tijden in staat rond te komen. De heer D-onner verklaart zich ac coord met 's heeren Dekkers voorstel, doch wil het nog liever uitbreiden tot alle gemeente-ambtenaren. De he-er V o n Schmidt is het ook eens met het voorstel-Dekker. Spr. wijst er op, dat d© prijzen der levensmiddelen nu veel hooger zijn dan in 1913, en geeft aan het voorstel-Donner nog de voorkeur. De heer Van Dissel vraagt wat de heeren Donner en Von Schmidt bedoelen met alle ambtenaren. Ook de burgemees ter, de secretaris, enz.? De heer Von Schmidt zegt, dat be doeld zijn zij, die tot f 14 weekloon heb ben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1