Telegrammen. Ondsrwïjs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Afloop mkoopinpn, aanbestedingen enz Kerknieuws. Landbouw en Veeteelt. gelegd worden, daar door de militaire overheid dit jaar het houden van kermis is verboden, toch meenen B. en W. een voor-stel te doen om de kermis niet voor goed ai' te schaffen. Dit voorstel wordt met op 2 na algemeene stemmen aangeno men. Tegen de heeren Arendse en De Keijzetr. Tot leden van liet stembureau woixle'p gekozen de heer-en Arendse, Cijlsouw, Jo-bse, De Kcij'zer, De Visser. Besloten wordt met algemeene stom men tot 'de oprichting van een Gemeen telijk Wérk 1 o-o zen fond s liet jaarverslag toestand der gemeente werd goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt dhr. Wisseling het te bejammeren, dat het percent hoofd, omslag is verlaagd van 1,62 op .56. Hij stelt voor het maximum hoofd, omslag voor het volgend jaar te verhoog en. Op voorstel van den voorzitter zal dhr-. Wis seling in de volgende vergadering cei< voorsbei doen. Phr. Visser wTjst. op de sloot in de Kanaalstraat, welke hij van gemeentewege wil gedolven hebben. Met toestemming van den heer Arendse, aan wiens land deze sloot grenst, wordt aan B. en W. overgelaten wanneer de sloot zal gedolven worden, nadat hel voor stel-Visser is aangenomen. Dhr. Cijsouw wenscht vooraan in Burchtstraat eenige paaltjes te laten slaan en prikkeldraad te spannen, om de ver nielzucht der jeugd tegen te gaan. Dit wordt goedgevonden. Hierna sluit de Voor zitter de vergadering, Daar in sommige bedrijven zich werkloosheid begint voor te doen, werd Woensdagavond een Steuncomité opge richt, bestaande uit den Gemeenteraad, benevens de heeren M. Arendse, A. I. Haartsen, J. Sturm, W. Verkroost, J. Will-ems©. Aansluiting zal worden gezocht hij het Koninklijk Nat. Steuncomité. Koudekerke. Gistermiddag had de ruim 60-jarige schildersknecht V(iergever), woonachtig te Middelburg en werkzaam alhier-, het ongeluk, met de ladder waarop hij werkzaam was, te vallen, met het gevolg, dat hij, klagende over erge pijn in het linkerdij-been, per wagen naar Mid delburg moest vervoerd worden, waar dl". Bolle opname in het gasthuis noodzakelijk achtte. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zandeweer J. C. Jörg, cand. te Utrecht. Bedankt voor Bleskensgraaf door dr. J. J. v. Baarsel te Hei- en Boeicop. Het afscheid van ds. J. E. Klomp te Poortvliet is bepaald op Zondajgl 9 |Mei a. s. Chr. Ge'ref. Kerk. Do bevestiging van ds. L. de Bmijne, van Bunschoten, te Zaamslag, zal plaats hebben Zondag 2 Mei a. s., waarschijnlijk door ds. v. d. Berg, van Vlissingen. V r ij e- en ordeoefeningen. Heden slaagden te .Middelburg voor dit examen de heeren M. üröge en D. Kosten, beiden te Middelburg, en D. de Koning te Bruinisse. Het einddiploma van de R. L. W. S. te Goes is nog behaald door dhr. J. A. Koert te Wolfaartsdijk. Ongelukken. Ifet 15-jange meisje te Tilburg, wier kleeren bij; het poken in de kaciiel Zaterdagavond vlam vatten, waardoor zijl ernstige brandwonden kreeg, is thans aan de gevolgen overleden. Ie Rotterdam is een 15-jarige knaap door een vrachtwagen overreden en inwendig zwaar gekneusd. Een leerlinge vergeten. Dinsdagavond omstreeks half zeven hoor den voorbijgangers van achter de gesloten deuren oener openbare meisjesschool in Oen omtrek van de Utrechtschestraat te Amsterdam aanhoudend van binnen tegen de deur bonzen, welk lawaai gevolgd werd door geschreeuw van het meisje: ,,'k Moet er uit, ze hebben me vergeten". Na gewaarschuwd te zijln verschenen eenige politie-aganten, die, na de sleutels te hebben gehaald, de deur ontsloten. Inmiddels waren de vader en een broe- iiler van het meisje, die jn groote onge rustheid naar het meisje aan het zoeken wanen, ook bij' de school gearriveerd. Ze wanen zeer verheugd het omstreeks twaalf jarige meisje te hebben gevonden, 't Bleek dat deze na schooltijd moest blijven en, bij het heengaan der onderwijzeressen was vergeten. Dat de familie van het meisje niet. goed over deze vergeetachtigheid is te spreken, laat zich verklaren. Door een krant. Een paar we ken geleden werd uit Amsterdam aan do firma BI v. Z. te iZutphon een partij ledbr gezonden. Toen het pak aldaar aan kwam bleek echter het leer verdwenen; er zaten alleen steenen en papier in het' pak. De politie deed onderzoek en liet bleek al spoedig, dat de -diefstal in Zut- phen niet 'kon hebben plaats gehad, maar dat de ontvreemding; in Amsterdam moest geboord zijn. Het onderzoek werd daar voortgezet en spoedig had men verden king op iemand, hoewel het bewijs niet dadelijk te leveren was. In Zutphen was echter bijl den) rommel in het pak een Rus sische krant gevonden en het bleek, dat bedoelde persoon die in het bezit gehad bad. liet duurde dan ook niet lang, of de man bekende, en toen nu het onderzoek werd voortgezet, werden nog een zes- a zevental diefstallen lot klaarheid ge bracht. (A. Ut.) Opgepast! Brandstichters! De landraad van! den kreits llüchst a/d M. heeft naar 'de „N. R. Ut." meldt, de vol gende kennisgeving laten aanplakken ,,0 p g e p a s tBrandstichters' Engeland huurt naar bewezen is door agenten in Duitschland misdadig gespuis, om de Duilsche koren- en meelpakhuizen in brand te steken of in de lucht te laten vliegen. Deze echt Engelsche laaghartig heid moet liet uithongeringsplan van onze vijanden helpen slagen. Duitsche waak zaamheid dient ook dit arglistige optreden te verijdelen. Ik verzoek alle ingezetenen, van den kreits, hij waarneming van iels verdachts onverwijld mij en de bevoogde plaatselijke politie-overheid daarmee in kennis Ac stellen". Te Bangor is een boer, die een ge trouwde vrouw op straat had gekust, tot een maand gevangenisstraf met dwang arbeid veroordeeld. De man was bij; zijn liefkozing erg ruw geweest en had del vrouw, die bij plotseling vastgreep, aan de lip verwond. De gevangenneming door ds DuiL- schers van 'den heer Wirtz uit Den Haag is acht dagen geleden geschied en zou verhand houden met het ongeoorloofd overbrengen van brieven. Het Dbltl. v. Z.-Holl. meldt nog, dat de beer Wirtz sedert het begint van den oorlog koerier is van het Ned-erlandsclie gezantschap te Brussel en belast met de overbrenging van ambtelijke brieven en stukken tusschen Nederland en de legatie te Brussel. Hij! reisde daartoe per auto op gezette tijden heen en weer tusschen ons land en België |eji mocht nu, "en ,dan landgeiiooten in België wonende uit of naar hun vaderland op reis medenemen. Verleden week Woensdag' zon hij met zijn auto, waarop meestal aan -ct-e voorzijde twee Neder- landsche vlaggetjes als herkenningsteeken waren geplaatst, een te Brussel gevestigde Nederlander naar Den Haag begeleiden iai zijln medereiziger had zicli gebruifce- lijfcerwijs tegen het uur van vertrek aan de Ned-erlandsche legatie vervoegd. De koerier verscheen echter niet op het afge sproken uur. Biji informatie bleek, dat bijl door de Duitsche geheime politie den vorigen avond gearresteerd was met nog drie andere te Brussel wonende Nedejr- landsch© onderdanen. Deze herkregen ech ter spoedig' weer hun vrijheid, maar de heer W. werd gevangen gehouden. Aan leiding daartoe zou gegeven hebben het bezorgen aan het restaurant, waar W. het middagmaal gebruikte en ook Duitsche -officieren aan tafel' zaten, van een pakket. Dit wekt© argwaan bij de geheime agen ten, die het openden en daarin brieven als anderszins zouden hebben gevonden, welke bestemd waren voor in Nederland aanwezige particulieren en met zijn taak als koerier niets- hadden uitstaan. De, aan houding' berust op de verdenking van "het verboden overbrengen van brieven e. d. en moet gevolgd zijn door een huiszoeking in zijln hotel te Brussel- Spion. De Köln. Ztg. meldt uit Rresel, dat daar een Nederlander als spion is gevangen genomen, die opgaf jhr. Van Racters te zijn. Volgens het blad moet het nauwelijks twijfelachtig zijn, of hij is1 'een spion in dienst van een buit-en- landscbe mogendheid. Sprinkhanenplaag. Aan een particulier schrijven uit Caïro, gedateerd 9 April ontleent men het volgende: Ondanks alle berichten in buitenland- schc bladen is het hier volkomen rustig. Wij bemerken niet veel van den oorlog. Heel in de verte en aan de grens is er wel zoowat onraadmaar het heeft eigen lijk niets te beteekenen. Toch hebben wij dit voorjaar van een verschrikkelijke plaag te lijden, n.l. van de sprinkhanen, die niet milliarden door de lucht zweven, het zonlicht verduisterend, en overal waar zij neerstrijken verwoesting aanrichten. Bij honderden karreVrachten worden die bees ten vernield, maar het lijkt of zij steeds vermeerderen. Ook in Palestina hebben zij een inval' gedaan en eten daar letterlijk alle boomen op. KEULEN, 22 April. Uit Madrid wordt geseind, dat men uit d-e groote beweging in de haven van Gibraltar, de gevolg trekking maakt, dat groote troepentrans porten mei bestemming naar de Darda- nellen worden verwacht. Aan deze onder neming zou Prins Alexander van, Bat- tenberg deelnemen. IJMUIDEN, 22 April. Het gistermorgen alhier binnengekomen Zwoedsche s.s. Olofwijk rapporteert op 9 mijl ten N. van Wmuiden ie zijn aangehouden door den Engelschen torpedojager „Look out", welke het s.s. spoedig liet doorgaan. Ter hoogte van Egmond was het s.s. een drijvende mijn gepasseerd. BERLIJN, 21 April. De marinestaf deelt officieel mede: In den kaatsten tijd zijn herhaaldelijk Engelsche duikbooten inde Duitsche Bocht van de JSoordzee gezien en door Duitsche strijdkrachten aange vallen. Den 17en is een vijandelijke duik boot in den grond geboord. Waarschijn lijk zijn nog andere duikbooten vernie tigd, doch dit is niet met zekerheid vast gesteld kunnen worden. FRANKFORT a. d. M., 22 April. Djavid bei is uit Berlijn hier aangekomen en zal naar het Duitsche hoofdkwartier ver trekken. BERLIJN, 22 April. Op de tweede Duit sche oorlogsleening is tot nog toe 70 pCt. van het ingeteekende bedrag gestort. MILAAN, 22 April. Uit Peking wordt geseind, dat de stad en het gebied Kirin in Mandsjoerije door uit Moekdcn opruk kende Japansche afdeelingen zijn Inzet. WASHINGTON, 22 April, üe Staats secretaris Bryan, heeft aan den Duitsc-hen gezant alhier medegedeeld, dat oen er- bod van den uitvoer van krijgsbehoeften een directe schending van de neutraliteit zou beteekenen. Er is geen sprake van, dat de regoering van de Ver. Staten overwegen zal een dergelijke maatregel te treffen. Deze nota van Bryan is een antwoord op de memorie van Graaf Bern- torff, waarin deze Amerika beschuldigde van schending der 'neutraliteit. WASHINGTON, 22 April. (V. D.) In het antwoord van de Amerikaansche Regee- ring op de laatste Duitsche nota wordt gezegd, dat de Regeering der Vereenigde Staten nooit en op geenerlei wijze iets van tiaar rechten heeft prijs gegeven. Amerika trachtte als neutrale Staat aan de oorlogvoerenden wede.rzijdsohc conces sies te verkrijgen mot het oog op den handel ter zee. De Regeering spreekt haar leedwezen uit over het feit, dat de Duitsche règeering zich heeft laten be- invloeden door den verkoop van wape nen waarbij Amerika zich zou hebben laten leiden door de vrees voor een con flict van 'Engeland met den Amerikaan- schën handel. In haar antwoord eindigt de Amerikaansche Regeering met de verkla ring, dat zij niet nader op haar derde nota kan terugkomen en dat zij den geest waarin deze is opgesteld, onveranderd blijft handhaven. BOEDAPEST, 22 April. De particuliere correspondent van de „Pester Lloyd" be richt uit Eperjesr „Onze artillerie heeft een Russisch kruitmagazijn in de lucht laten vliegen. Een poging der Russen om hunnen 'rechtervleugel van Komenczna naar Galicisch Wyszowa uit te breiden is verijdeld. In de richting naar Hanezowa en Urse drongen wij de Russen ongeveer 6 K.M. terug en maakten daarbij vele krijgsgevangenen. PARIJS, 22 April. Het communiqué van gisteravond luidt: Een aanval' op de loopgraven, door de Engelschen bij Zwar- tele veroverd, werd afgeslagen. De ver liezen der Duitschers bedragen hier sinds 17 April 3 en 4000 man. Aanvals- pogingen der Duitschers hij Ville-sur- Tourbe in Champagne, bij Bagatelle in Argonne en hij Hartmannsweiler in den Elzas werden in den aanvang gestuit. Zeven aanvallen van den vijand tusschen Maas en Moezel mislukten. Wij veroverden bij een aanval ten N. van" Flirrey een loopgraaf, die dadelijk met de andera veroverde loopgraven verbonden werd. Onze terreinwinsten trekken zich hier de laatste dagen uit over een aaneengescha keld front van 700 meter. Fransche aviateurs hebben op het hoofdkwartier van generaal Strantz en Wocvre en de electrische centrale te Lör- rach (Baden) bommen geworpen. LONDEN, 21 April. De vijand doet nog voortdurend hevige tegenaanvallen op heuvel 60. Gisteravond heeft onze infan terie er twee afgeslagen met groote ver liezen voor den vijand. Vannacht hebben de Duitschers aldoor den heuvel gebombardeerd en hebben wij nog verscheidene aanvallen afgeslagen-. Onze vliegers hebben een stouten en geslaagden aanval gedaan op de lucht schip-loods te Gent. De toegebrachte schade moet aanzienlijk zijn. 's GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft de reis van Dr. Nolens naar Rome de strekking om de regeering zoo mogelijk in te lichten nopens de pogingen, welke volgens daaromtrent verspreide berichten, door het Vatikaan in het werk zijn ge steld tot bevordering te zijner tijd van het herstellen van den vrede. ARNHEM. Hot Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak, welke d-e vo rige week diende, en waarin de beschul digde was de heer C. W. A. baron van Pallandt, te Arnhem. Door de rechtbank was hij veroordeeld tot 3 weken wegens het schieten op 2 rijksveldwachtersHet Hoi' bekrachtigde het reeds vroeger ge wezen verstek-arrest, zoodat de veroor- deeling tot 3 weken gevangenisstraf ge handhaafd blijft. ROTTERDAM. Nu de dienst Londen Vlissingen der Maatschappij „Zeeland" voorloopig is gestaakt, wordt met de Great Eastern Line onderhandeld over de ver zending van de post met deze lijd. Ook het passagiersvervoer per Batavier- lijn is voorloopig gestaakt. Onderstaande berichtsn zijn reeds in een gedeeite onzer vorige oplaag opgenomen. MIDDELBURG. Acte-examen 1. o. 21 Apiil. Geëxamineerd 8 mannelijke candi- daten. Geslaagd de heeren M. Droge, D. Kosten, beiden te Middelburg; A. Goeman, 's Heer Abtskerke; A. H. Everaars, St. Philipsland; P. de Koning, Bruinisse; P. van der Linde, Dreischor. Afgewezen 2. Middelburg. Door het polderbestuur in Walcheren is heden aanbesteed het op profiel brengen van de Veersche Water gang. Inschrijvers waren H. Kosten Czn., Wemeidinge, f9975; J. Cornelissen, St. Laurens, i 7825L. G. J. v. d. Ven en J. H. v. d. Veil, Koudekerk© en Middelburg, f7350; L. Minderhoud, Wostkapelle. f 7242; M. Meijer, Domburg, f6257. Verder de uitvoering van de gewone onderhouds- en vernieuwing-;werken, aau do Wateringen. Inschrijvers le perc. van de Noord-Watering L. Minderhoud f 24889; J. Lindenbergh, Wemeidinge, f22960; '2e perc. van de Noord-Watering M. Meijer, Domburg, f7293; L. Minderhoud f6995 en J. Lindenbergh f6940. Oost-Watering: Minderhoudt f5034, Lin denbergh f5100, TL Jansc Jr. f3650. Allen hebben voorwaardelijk ingeschre ven. Zuid-Watering: Lindenbergh f2480. Jan- se f2620, Minderhoud f2250. Allen voorw. ingcschr. West-WateringLindenbergh f9590, H. Keu lorna n s. Middelburg f9580 en Minder houd f8961. De gunning en de beschikking op de gestelde voorwaarden, die in hoofdzaak de levering van Belgische steen betroffen, zal nader geschieden. OorSogsoverzichf. 11 April. De Duitschers hernemen in Vlaanderen een deel van Driegrachten op de Belgen en bezetten een loopgraaf aan den linkeroever van de Yser, terwijl de Belgen een stelling aan den rechtei'- veroveren. 12 April. In den slag tusschen Maas en Moezel blijven de Fransche aanval lers voordeelen behalen, met name hij Les Eparges. 13 April. De Russen deelen mede, dat zij een overwinning hebben behaald ten N. O. van den Uszokpas. 14 April. Het Ned. s.s. Katwijk bij het lichtschip Noord-Hinder in den grond geboord. Bemanning gered. Terzelfder plaats werd het Engelsche s.s. Ptarmigan getorpedeerd. Elf van de 22 man gered. Duitsche luchtschepen laten bommen val len op Northumberland. Een Engel sche en een Fransche kruiser trachten de Dardanellen in te varen, richten ech ter geen schade aan. Het geschil over de Wilhelmina is bijgelegd. 15 April. Wederom een luchtaanval op Engelsche kustplaatsen. Schade gering, enkele personen gedood. Nederlandsche stoomtreilers uit IJmuiden afkomstig, wor den naar Cuxhaven opgebracht. 16 April. De Duitsche regeering heeft onmiddellijk een onderzoek toegezegd in zake de torpedcoring van de Katwijk. Een Duitsche vliegenier werpt bommen in Kent; Fransche vliegeniers beschadigen de electrische centrale te Metz. M a a t schap p ij t. o t b e v or d e ri n g ■van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. In het hotel „du Commerce" te Mid delburg werd beden de voorjaarsvergade ring gehouden van het hoofdbestuur van bovengenoemde Maatschappij, onder voor zitterschap van den heer J. II. O. Domi- nicus. Bij het vaststellen van de presentie lijst wees de voorzitter op het niet aan wezig zijn van' den heer Camman, tuin- bouwieeraar en sprak zijn hoop uit voor diens spoedige beterschap. Onder de mededeelingpn aangaande de besluiten van de laatste vergadering van het Hoofdbestuur, n.l. die betreffende de paardenfokkerij' en wel de goedkeuring door Ged. Stalen van de in de najaars vergadering in het reglement van de mer- riekeuringen gebrachte wijziging. De voor naamste wijziging is, dat een veulen, dat na de geboorte geleefd hoeft, maar voor den dag waarop het vertoond zou wor den, gestorven is, aan den eigenaar toch de vastgestelde bijdrage kan worden uitge keerd. Betreffende de regeling voor de aan stelling ymn een rechtskundig adviseur werd de daarvoor benoemde commissie diligent verklaard, daar de commissie door de tijdsomstandigheden niet gereed is. De stichting van een tentoonstellings fonds wacht op het afkomen van de sub sidie van f 5000 van de Kon. Ned. Land- bouwvereeniging. De pogingen aangewend om aan on der de wapenen zijnde bedrijfsboeren een langer verlof te verleenen in den zaai tijd, gaf den heer De Feijter (Axel) aan leiding om zijn spijt uit te drukken, dat het dagelijksch bestuur niet op audiëntie is geweest bij den minister, omdat monde ling zulke zaken beter zijn toe te lichten dan schriftelijk. De voorzitter meende, dat het bereikte resultaat reeds zéér bevredigend is. Van de tommsisie belast om met no tarissen tot een overeenkomst te komen «[ingaande de kosten te heffen bij het hou den van publieke verknopingen van vaste goederen, was een schrijven ingekomen, waarin deze mededeelde, dat men reeds tot een overeenkomst gekomen is, maar dat deze nog niet door alle notarissen is goedgekeurd, en dat men de bepalingen niet wil pubüceeren alvorens dit is ge schied. Nog werden mededeelingcn gedaan over het besteden van de Rijkssubsidie tor ver betering der yarkensfoJekerij. Hiermede in verband werd voorgelezen een schrijven ,van het ministerie van, Landbouw, waaruit blijkt, dat uit een in Drenthe ingesteld onderzoek bij de bee- ranhouders naar den invloed van het uit voerverbod van varkens op de fokkerij, bleek, dat die invloed hier nadeelig, daar niet merkbaar was, terwijl in andere plaat sen de fok zelfs was uitgebreid. Door den heer W. Kakebeeke werd de wonschelijkheid betoogd, ook in Zeeland een enquête ter dezer zake in te stel len; het is de bedoeling van de regeering om een algemeene telling te houden onder l\et 'vee en ook onder de varkens. De lieer Feijter gelooft., dat de beer- houders niet voldoende aanteokening hou den van het aantal zeugen, dat byj hun beer komt. De heeren Zwagerman en Zuid weg kon den reeds enkele inlichtingen geven be treffende deze kwestie, die spraken van een vrij goede fokkerij. De heer De Feijter gelooft, dat dit voor de grensgemeenten niet telt. De secretaris wil de afdeelingen een onderzoek doen J instellen. Aldus werd besloten. Bij do ingekomen stukken werd o.a. mededecling gedaan, dat mej. Van Prooijen dit. jaar een cursus geeft in Noord-Beve land aan 36 meisjes, welke cursus in tweeën wordt gesplitst en ten deele wordt gehouden te Wissenkerke en ten deele te. Wolphaartsdijk. 'Behandeld werd het voorstel Van de afdeeling Goes om de tentoonstelling, wel ke dit jaar volgens rooster zou gehou den worden in deze afdeeling, uit te stellen tot een volgend jaar; dit voorstel was in de meeste afdeelingen aangenomen. De afdeeling Axel heeft, geen bezwaar tegen afstel der tentoonstelling, mits dien tengevolge dc afdeeling Goes achteraan geplaatst wordt op de beurllijst van ten toonstellingen. De afgevaardigde van Axel zeide, dat hij voor de vergadering argumenten heeft gehoord, die hem er toe brengen dit idee terug te nemen. De. voorzitter en ook dc lieer I. G. J. Kakebeeke, voorzitter der afdeeling Goes, wezen o.a. nog o,p het voorkomen van mond- en klauwzeer. Hel voorstel ïïoes word aan,genomen en ook dat van het hoofdbestuur om op 1,6 Juli te Goes eenc algemeene verga dering te houden. 'Van de regeering is bericht gekomen, dat er geen reden is om te voldoen aan bet verzoek van de afdeeling Middelburg om het invoeren van kalveren in Zee land te verbieden. De heer Mol zou gaarne een verscherpt toezicht op den invoer van besmet vee zien, ook door het instellen van quaran taine. Ook de heer Lucieer drong hier op aanden handelaren zou een quarantaine van 14 dagen moeten worden opgelegd. De heer J. Polderdijk meende ook, dat dit noodzakelijk is. Aan de regeering zal een verzoek in dezen géést worden gericht en aan God. Staten daarvoor steun worden gevtraagd. De heel' I. G. J. Kakebeeke deed en kele mededeelingen over de werkzaamhe den van het Be middel ings -B'u re au voor den Landbouw te Goes. De supea-pbosphaal kon alleen worden gekregen van (Lets minder© kwaliteit en tegen iets (hoogeren prijs. De ohilisalpeter is reeds in het Land bouwblad besproken. Hot werken in het belang" van de com missie van waakzaamheid en van de prijs- noteering voor de suikerbieten zijn ook reeds in het Landbouwblad vermeld. Dooi de actie voor deze prijsnoteering is die prijs 75 cent verhoogd. Verder heeft het bureau zich bezig ge houden met het geven van advies aan. de regeering over uitvoerverboden en het behandelen van aanvragen om landbonw- verloven. Thans is een oproep ingekomen voor eene vergadering bij 1 Mei, voor het ver leenen van verlof aan land- en tuinbou wers in den hooi- en oogsttijd. De heer Kakebeeke vroeg de meening der aanwezigen over deze kwestie. Do voorzitter wees op het ontzettend werk, dat de heer Kakebeeke en zijn me dewerkers hebben, en bracht hen daar- voor reeds voorloopig hartelijk dank. De heer Mulock Houwer wijst er op, dat de veldarbeiders soms verlof vragen, zonder zeker te weten, dat zij werk zullen, hebben; dit is op Schouwen reeds bewe zen. Voor den hooitijd zullen meer de paardenknechts in aanmerking komen. De heer Kakebeeke zou de vraag wil len stellen is extra-velilof noodig en zoo ja, dan hoelang en wanneer. Zijn eigen meening is, dat voor Zee land meer verlof noodig js voor den oogsttijd dan voor den hooitijd Naar aanleiding van een opmerking van den heer J. Polderdijk, deelt de heer Kakebeeke mede, dat ook meermalen aan landbouwersknechts verlof is gegeven. De heer van Dixhoorn vraagt of het niet wenschelijli is, dat alle aanvragen tegelijk door het bemiddelingsbureau wor den gedaan; daar hij ondervinding heeft, dat bij stuk voor stuk behandeling de eene aanvrager veel langer op antwoord wacht dan de andere. De heer Kakebeeke zou voor den hooi- of oogsttijd een opgave der afdeelingen willen hebben van daar wonende land bouwers, die voor verlof in aanmerking zouden komen. j I jjfj Do heer W. Kakebeeke meent, dat het niet noodig is verlof te geven voor den hooitijd. Voor Zuid-Beveland zou een ver lof in den wiedtijd van half Mei tot half Juni veel meer noodig zijn, en ook in den oogsttijd. De heer Snijders zegt, dat voor Tholen ook de hooitijd van groot belang is, en hij vraagt of ook de aardappeloogst be doeld is? He heer B'oemsma vraagt of ook de tuinbouw zal worden aangeschreven in verband met den oogst van vroege aard appelen, augurken enz. De heer Lucieer wijst op de moeielijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3