Uit de Provincie. Kerknieuws. Leestafm één uur worden vooniitgezet, teneinde in het. dagelijlcsch leven meer van het zon licht te profiteeren; en 3o. of onze Neder- landsche Nijverheid de waardeering onder vindt, die zij verdient. Het hoofdbestuur stelt voor om, zoo mogeljjk met behulp van andere lichamen, een bureau te stichten, dat ten doel heeft den verkoop van Ned. waren te bevorde ren. Een nieuw socialistisch orgaan? Naar de „Msb." verneemt, zal Dinsdag avond te Amsterdam een vergadering wor den gehouden door enkele sociaal-demo craten om te trachten een nieuw socia listisch orgaan op te richten. Uitvoer tuinboonen voor de zaai. Aan erkende Nederlandsche exporteurs van tuinboonen voor de zaai zal nog ge legenheid worden gegeven tot het verkrij gen van vergunning voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden dezer boonen. Lupinenzaad. Aan verbruikers van lupinenzaad wordt nogmaals in overweging gegeven, zoo spoe dig mogelijk de door hen benoodigde hoe veelheden in 'te slaan. Mochten zij deze niet, of alleen tegen prijzen, welke aan merkelijk van de normale afwijken, kun nen verkrijgen, zoo ware daarvan mede- deeling to doen aan de directie van den landbouw te 's Gravenhage, vóór 25 dezer. De ui tv oer van nikkel als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, iwaarvan nikkel geen hoofdbestanddeel vormt, is verboden. De partijen s t r o o, waarvoor vóór 15 Maait vergunning tot uitvoer is verleend, moeten vóór 25 dezer de grens zijn gepas seerd. Inkomstenbelasting. Belanghebbenden zij er op gewezen, dat op 1 (Vlei a.s. de wet op de Rijksinkom sten belasting in werking treedt. Op dien dag vervalt de wet tot heffing ©ener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, terwijl alsdan de wet op de vermogensbelasting in dien geest wordt gewijzigd, dat van vermogens, die minder bedragen dan f 16000, geen belasting meer verschuldigd is. Vroeger was alleen van een vermogen beneden f 13000 geen belasting ver schuldigd. (Centrum.) Men schrijft ons: Uit een dorps-politieverordening. „Scharenslijpers mogen hun beroep op do straal niet uitoefenen, dan op een afstand van 3 meter uit het midden der rijbaan en des gevorderd hij het aank,o- men en voorbijrijden van paarden moe- ton stilhouden; met slijpen". Men denk» hierbij aan het tuf tuf der voorbijsnellende en tegemoetkomende auto's en motorfietsen langs den weg cn vergelijke daarbij het geluid van het slij pen eener schaar; bovendien moet deze slijper blijkens liet bovenstaande nog 3 meter uit het midden der rijbaan blijven. Verdere commentaar overbodig. Do Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 26 April a.s. de gemeen ten .Waterlandkerkje, St. Kruis, Èode cn Oostburg. Militieraad. Bij K. B. zijn benoemd in den Militie raad voor Zeeland, voor de lichting der Militie van 11)16 tot voorzitter: mr. J. W. Zijlstra, rech ter in de arrondissements-rechtbdnk te Middelburg; Lot zijn plaatsvervanger mr. L). van der Vliet, burgemeester van Zic- rikzee; tot leden mr. J. J. Heyse, wethou der van Middelburg en mr. M. van Toulon van der Koog, griffier van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middel burg; tot. hunne plaatsvervangers dr. J. Chr. Kjndormann, arts, te Middelburg en mr. H. C. J. Groot, advocaat en procureur te Middelburg. Bij K. B. is pensioen verleend aan: K. van .Giesen, gemeenteveldwachter te IWestdorpe f275; aan W. van Petegem, gemeenteveldwachter te Zaamslag f391. Middelburg. Bevolking. In de eer ste helft der maand April zijn in deze gemeente i n g e k o m e n H. G. de .long, kellner, Langedelft L 33 uit Arnhem; C. A. Moons, kapelaan, Lan ge Nooixlstraat L 185, Bovenkarspelmej. A. J. C. Ilendriksen, winkeljuffrouw, Lan gedelft B 155/56, Amsterdam; mej. wed. F. de Vos. Langeviele K 236, Vlissingen; ïiiej. wed. A. H. Flipse, Langeviele K 236, Vlissingen; W. Meeuwsen, agent van politie. Korte Heerengracht M 283, Nijme gen; S. Waterman, Lambrechtstraat L 102, Westkapelle; mej. L. A. Boogaard, hulp- t.elefoniste, Spanjaardstraat F 80, Dord recht; mej. A. de Wolf, Veersche singel S 42a, Amsterdam; A. .1. de Nood, Korte Noordstraat E 8. Vlissingen; P. P. Paul, bureel-ambtenaar Prov. (waterstaat, Lange Noordstraat C 42, Terneuzen; inej. J. J. de Krakar, ass. huish., Lange Giststraat F 177, Princcnhage; W. .1. Bos, lampenist, Penninghóek L 65, Oost- en Wcst-Sou- burg; 1. Kluijfhout, Oude Vlissingsche weg V 6, Oost- en West-Souburg; J. van Gel deren, Oude Vlissingsche weg V 6, Oost en West-Souburg. Vertrokken: Mej. VI. A. Botting, onderwijzeres, van Kleine Werfstraat T 13, naar Borculo; N. de l'agter. ass. b/d poslerijen, Veersche singel S 152, Koudekerke; 1'. Luitwieler, werkman, Spanjaardstraat E 81, Vlissin gen; W. A. Weijnman, winkelbediende, Korte Delfl G 22, Alkmaar; W. Vermeulen, kantoorbidiende, Kinderdijk 'P 94, Axel; J. A. van Houte, schilders knecht, Baan- straat Q 234, 's GravenhageMej. E. P. Clerx, Teerpakhuizenstraat P 28, Amster dam; C. L. Sevat, onderwijzer, Vlissingsch Wagenplein 1' 17, Schiedam; J. van Goo- zen, graanhandelaar, llotterdamsrhe kaai 0 '247, Koudekerke; C. 'J. van Ilateren, kantoorbediende, Heerengracht M 30, Am sterdam; mej. A. Torenbeek, Hoogstraat 1 144. Wageningen; L. J. Verswijveren, machinist. Vlissingsch 'wagenplein Q 113, Amsterdam; mej. A. Haket-Adriaansen, Leerlooyerssingei Q '257, 'sGravenhage; J. B. Croin, handelsagent, Londonsche kaai H 54, Eindhoven; M. A. Verbraak, bouwk. opzichter, Veersche singel T 175a, 's GravenhageA. J. C. Weijens, Brak straat O 253, Venlo. „M. Ct." Het bestuur van de afd. Middelburg van de Zoeuwsche Hervormde Diacones sen Inrichting, deelt in een circulaire, waarin om steun verzocht wordt, o.m. mede dat door de beide zusters in 1914 totaal 6070 bezoeken zijn afgelegd. Hier van werden op 't Zand 129, N'ieuwland 34, St. Laurens 3 en Brigdamme 7 bezoe ken gebracht. De penningmeester heeft menig bewijs ontvangen in woord en daad hoe het werk op prijs wordt gesteld. Toch was hetgeen ontvangen werd, bij lange na niet voldoen de, om ,de onkosten te kunnen bestrijden. Telken jare staat men voor een groot te kort, zoodat ernstig overwogen is, of de arbeid zooal niet geheel gesta;ikt, dan toch ingekrompen moest worden tot één zus ter! Dat werk inkrimpen, is haast niet mo gelijk, en toch zal het moeten geschieden, wanneer de hulp niet ruimer wordt ver leend. Penningmeester is de lieer II. B. Struve. Plaatsel ijk Steuncomité. In gekomen sedert de vorige opgave van personeel N.V. De „Automaat" f 10.35; een bruidsmeisje i'4; dhr. A. K. f5Mid- delb. Medici f'25; Wekolijksche bijdrage f219.45. Voor de 35e uitkoering werd uit betaald aan de familiën van Militairen en van werkeloozen een bedrag van f735.11. De Penningmeester, HERM. ROASSON. 'Blijkens den jaarslaat van de Nuts- spaarbank te Middelburg werd in 1914 ingelegd f 58.359.16, cn terugbetaald f 149.763.07. Het vorig jaar waren die cijfers resp. f87.575.93 en f 107.782.97. Het totaal saldo-tegoed, aan inleggers verschuldigd, daalde van f 537.571.95 in het vorig jaar tot f 462.111.65 op het eind van 1914. Het aantal inlagen be droeg in het afgeloopea jaar 1625, tegen 2438 in 1913. Het aantal terugbetalingen was 1748 tegen 1382 in 1913. Nieuwe inbrengers waren er 118 tegen 226 in 1913. Het bedrag der rente, gekweekt uit de belegging, was f23.962.81. De rente vergoed aan inleggers beliep f 15.943.61. Het bespaarde bedrag op scholen was f 4846.80, tegen f 5333.12 bet vooraf gaand jaar. Gisteren werden 707 en heden 712 bons voor warm eten uitgereikt. Goes. Morgen, Dinsdag, zal de uittocht van de Belgische vluchtelingen, die sedert begin October 1914 onze gastvrijheid ge noten, plaats vinden. Namens deze Belgen bood men ons 'n stukske ter plaatsing tuin, waarin in hartelijke bewoordingen uiting gegeven wordt aan hun dankbaarheid voor de goede zorgen, waarmede zij door gemeen tebestuur, comité cn hurgerij overladen zijn. Gaarne helpen we dien dank vertolken,. Zij schrijven dan „Op het oogenblik dat de Belgische Vluchtelingen op het punt zijn Zeeland to verlaten, zal het hun een ware behoefte zijn, aan den Burgemeester, aan den Ge meenteraad en aan de Dames en Hecren van het Steuncomité te Goes de verzeke ring te geven van hunne groote dankbaar heid voor de vele bewijzen van mensch- lievendheid en vriendschap die zij in dit vriendelijke stadje gedurende den langen tijd van bannclingschap hebben onder vonden. Zij bedanken ook van ganscher harte de geheel» Goesche bevolking voor de meer dan hartelijke ontvangst, die zij hun in hun onbeschrijfelijke ellende hebben bereid, een» ontvangst, die zij nooit zul len kunnen vergeten." Vlissingen. Op de Zaterdag ten kantore Kier maatschappij „De Schelde" gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders waren vertegenwoordigd 445 aandeden, uitbrengende 77 stemmen. De balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 8 pC't., betaalbaar van 30 April a.s. af. Het co lieg» van commissarissen weru met één lid uitgebreid door de be noeming van oen heer T. II. de Meester, directeur der stoomvaartmaatschappij „Zeeland" alhier, terwijl de heer mr. E E. van Baalt», te 's Gravenhage, aftre dend commissaris, als zoodanig is her kozen. Het door het persbureau Vaz Dias gepubliceerde bericht, volgens hetwelk al hier een handelsreiziger, G. genaamd, door den lerritorialen bevelhebber zou zijn uit gewezen uit het in staat van beleg ver- keerend gebied, is onjuist. Wel heeft het gerucht geloopen, dat de hier bedoelde persoon was uitgezet, maar dit is een' valsch gerucht geweest. De man loopt vrij rond. Zaterdagmorgen is op den Boulevard alhier iemand gearresteerd, bezig met het maken van Itoekoningen. Toen hij door mili tairen zou worden gearresteerd, zag hij kans, verschillende papieren, vanaf den hoogen Boulevardmuut in de Schelde te gooien. „Msb." Krabbendijke. Alhier is op het Alarkt veld, de zg. Groentemarkt, een groote cantine geplaatst. Dit gebouw is ingericht, tot ontspanning' der .militairen van alle gezindten. Des Zondagsvoormiddags wordt het gebouw in gebruik genomen tot liet houden van R.-K. godsdienstoefeningen 's Heer Abtskerke.Gisteren is alhier op 76-jarigen leeftijd overleden de heer L. Korstanje Czn., oud-lid van den gemeente raad van Kattendijke. Moedekenskerke. Benoemd tot plaats vervangend tolefoonhouder, voor het kan toor te Kwadendanune. de heer P. al- raven, aldaar. Sloedam. Naai' verluidt zijn hier twee Duitschers aangehouden, die verdacht worden van spionnage. De „Maasbode" geeft de volgende 1 -zing an het gev al Vrijdag is een reemdeling, verdacht van spionnage, in de nabijheid van den Sloe dam gearresteerd en naar Vlissingen ge bracht. In zijn bezit moeten verschillende teokeningen zijn gevonden. Zoutelande. De Duitsche contaclmijn, die Vrijdagavond op hel strand ondor deze gemeente aanspoelde, is Zaterdag daar opvolgende door de bemanning van den mijnenlegger weggehaald. St. Maartensdijk. In verband met de voorgenomen verplaatsing uit Zeeland van de ondersteunde Belgische vluchtelingen zij gemeld, dat zich hier nog 49 vluch telingen bevinden, welke steun genieten. Hletis evenwel te verwachten, dat de mees ten toch wel hier zullen blijven en trach ten in het komende werksedzoen hun brood te verdienen. Het kan niet ontkend worden, dat dit wel eenigsrins een scha duwzijde is van het langdurig verblijf der vluchtelingen. Langzamerhand zijn die menschen hier zoo wat ingeburgerd en op gelijken voet gekomen met de hier aanwezige arbeidskrachten. Waar echter in normale tijden hier het arbeidersele ment toch reeds meer dan sterk genoeg vertegenwoordigd is zou uit een voort durend verblijf dei' hierheen getogen vluch telingen stellig een nog grooter overcom pleet van arbeidskrachten ontstaan, wat in 't algemeen niet gewenscht zou kun nen genoemd worden. Ned. Harv. Kerk. Beroepen te Uithuizen, J. Hoogenraad te Meppelte Nederhorst den Iierg, W. W. Siddré te Duirigerdam; te Zwart sluis, D. Bax te Hierden. Aangenomen naar Schiedam, door dr. J. Swart te Workum; naar Teivvolde, door G. W. Kobus te OostbiiTg. Bedankt voor Bameveld, door P. Zandt te IJsèlmuiden. Ds. Kielil te Ritlhcm werd beroe pen te Joirre. Vóóraf was hij daar voor de gemeente als voorganger eener gods dienstoefening opgetreden; had dus op beroep gepreektDat schijnt in strijd te zijn met kerkelijke reglementen, die al leen toelaten, dat caudidaten ,die nog, geen gemeente hebben, op beroep preeken en geen gevestigde predikanten. Hel classi caal kerkbestuur heeft nu bezivaar ge maakt tegen de goedkeuring van dat be roep; de gemeente zal nu de quaestie brengen voor liet Provinciaal Kerkbestuur in Friesland. (Iland.) Geref. Kerken. Goes. In de Donderdag gehouden ver gadering der classis Goes zijn benoemd tot afgevaardigden naar de Part. Prov. Sy node te Middelburg te houden D.V. Woens dag 9 Juni a.s. als primi Ds. R. J. v. d. Veen, Ds. G. Doekes, ouderling J. Donner, ouderling A. Geelhoed en tol se cundi Ds. F. W. H. Bramer, Ds. G. de Jager, ouderling A. M. Steketee en ouder ling D. Meuten berg. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Amsterdam, dooi' AV. den Hengst te Veenetndaal. De emeritus-predikant N. J. Teldcrs te V,ught vertelt in de Hervorming „.cene herinnering aan de Dordtsche synode": Op een mooien zomermorgen van liet jaar 18.. reed ik met het Wagentje een soort omnibus, die voor 6 personen bestemd was, maar die er soms 16 ver voerde, waarvan er dan onkelen op1 den bok en bovenop zaten (tegenwoordig rijdt er een tram) van .mijn woonplaats naar het naastbijzij nde station, om naar Holland te gaan, zooals zijl in het zuiden ons vaderland boven den Moerdijk noe men. Onderweg kwam er een Roomsche boerin, dien ik wel kende, en die om zijn snaaksche in- en uitvallen in onze streek algemeen bekeml was. Zoo, mijnheer den óominé,'gaat giji ook eens op reis? vroeg hij, mij begroetend. Ja, antwoordde ik, en gij, gaat gij ook naar Holland'? Ja,, Eerwaarde, ik moet in Dordt zijn voor zaken bijl een notaris. Maar van Dordt gesproken, is 't waar, dat 't voor 300 jaar zooveel meer bctockende dan tegen woordig? Gij! zult daar wel moer van wielen - dan ik, en naar dat zijl onder ons hij bedoelde onder ons Iloom- schen zeggen, woonde daar toen hard volk, dat ons geweldig onder den duim hield, maar dat kwam vooral, zeggen ze erbij van de Dordtsche Synode, waar voor iedereen in en buiten jlordt hang was. Maar da t dat zoo lang na kan werken! Want zeggen ze de schrik voor de Dordtsche Synode zit er te Dordt nog in bij mensch en dier. Rij dit laatste woord keek ik hem lachend-verwonderd aan, zoodat hij er bijvoegde: Tenminste zooals mijn buurman mij laatst vertelde; want toen hij voor cenigen tijd aan het station te Dordt op oen trein wachteit moest stond hij te kijken bij «:n vigilant waarvan de koetsier zijn paard mot vloe ken en zweepslagen maar niet voort kon krijgen, totdat hij eindelijk niet een knoop erop schreeuwde: nou zal ik je met de Dordtsche Synode op je bast komen, en toen vloog het dior als een pijl uit den boog vooruit. Maar allo, misschien heeft hij dit uit zijn duim gezogen. Ik dacht hier 't mijne van en geloofde, dat hij het uit den rijnen zoog. Te Maastricht is gisteren in da Lutheische kerk een godsdienstoefening voor oud-Katholieken gehouden, die door 24 personen werd bijgewoond. De Mis werd in het Nederlandsch gelezen. liet „gevaarlijke" boek. 't Vol gende is een fragment uit hetgeen in 't Geref. Kerkbl. voor Ov. en Dr. werd ver haald door den hoer Waterink van Ap pelscha. die als zoovclcn óók naar 't Zuiden is geweest om geestelijken bij stand te verieenen bij den arbeid onder de militairen. Daarbij kwam hij ook te Uil varen- beek, zuidwaarts van Tilburg, waar „een zeer bijzondere" dominé de Herv. Kerk dient. „Het is een van do weinige „spiritualistische" dominé's in dc Herv. Kerk. Met het geloot' in spiritisme door een aparte richting spiritualisme ge noemd neemt hij aan een soort ziel- rerhuizing. Op zeer geleerde bctoogen omtrent deze materie vergast hij thans telken Zondag zijn voor de overgroot» meerderheid zeer eenvoudige hoorders." De heer W. had niet als de officie»lo veldprediker recht op het kerkgebouw ?r moest voor hem worden gevraagd: „Een commissie uit de militairen was 's middags bij den predikant geweest om te vragen, zoo hooiden wij 's avonds Dr. Thoden van Velzcn was niet onvriendelijk geweest. „Wat is 't, een orthodoxe?" was z'n eerste vraag. Eenigszins brutaal klonk 'l antwoord „Denkelijk wel want 't is een gere formeerde". „Nou" zoo voer de ge leerde dokter uil „dan krijg je van mij zeker geen verlof. Want dan is 't na tuurlijk een kerel die met dat gevaarlijke boek, den Bijbel voor den dag komt I k geef geen permissie." Gelukkig... deze zeer eigenaardige Christusgezanl had niets te geven, 't Stond aan de kerkvoogdij. En de president-kerkvoogd was oen wei nig ruimhartiger. „Nou" luidde zijn oordeel „je kunt de kerk krijgen, 't Kan mij absoluut niks schelen wal. er op den preekstoel wordt beweerd." Onverschillig maar.... liberaal. Zóó word er dan, voor 't eerst mis schien sinds .eeuwen, in Hilvarenbeek oen gereformeerde preek gehouden. Ook 'n enkele Roomsche hoorder was onder 't gehoor van den lijnen dominéé. En 't herinnerde me aan ©en verhaal, eens gehoord van Prol. Lindeboom, zegt ds. Waterink, - „ze konden zich bij „dezen heer dominéé" beter vinden dan bij dien gewonen van de protestanten want deze geloofde aan „ons Heer", 't Bloed kruipt waar 't niet gaan kan! Geestelijke opwekking in Noor d-A m e r i k a. Billy Sunday, do leider van do geeste lijke opwekking in Noord-A merika, is 52 jaar oud. Hij werd in 1862 (e .Store County (Iowa, Noord-Aniorika) geboren en ontving zijn opvoeding, naar het. schijnt ook wel een godsdienstige, in de wees huizen van Glenwood en Davenport. On voorwaardelijk geloof in de Heilige Schrift werd hem daar ingeprent. Op zijn 14de jaar ging hij op .do boerderij van zijn grootvader bij Ames in lovva werken, doch kon het met dezen, niel vinden. In de Suid kwam hij te recht in een 4e klas hotel, waar hij ach ter de toonbank mocht slapen en waar schraalhans keuken meester was. Acht maanden bleef hij daar en oefende voorts allerlei ambachten uit. Zoo raakte hij wel door en door bekend met het leven, de zeden en de taal van de lagere volks klassen. Bij dag werkte hij, halve nach ten studeerde hij. Het vernissen van oude stoelen lie viel hem slecht en als hij kans zag, nam hij doel aan de voetbalsport. Iemand, die zijn vlugheid en handigheid opmerkte, nam de jongen Sunday mee naar Chicago, waar hij al spoedig in de sportwereld het hoogst stond aangeschre ven. Echter had God iets anders met dezen wilskrachtigen en levendigon jongen man voor. Zijn lichamelijk uil houdingsvermo gen zou hem later te pas komen. Op een Zondagmiddag slenterde Billy met een vijftal sportmakkers dooreen stadsgedeelte van Chicago en kwam hij langs een plek waar eenige mannen en vrouwen ,teen Zendingsmeeting 'hielden. Hun aandacht werd getrokken en zij gingen op de rand van bet veld zitten. Het zingen van de oude kerkliederen (dezelfde die zijn moe der in zijn prille jeugd in het blokhuis ge woon Was te zingen) deden tec re sna ren in zijn hart trillen. Hij dacht terug aan dc dagen van ouds en een onzegbare onvoldaanheid met zijn tegenwoordig le ven werd in hem wakker. Toen de meeting afgeloopen was kwam een van de „wer kers" ,een jonge man, zekere Harry Mon roe (dezelfde die nu superintendent is van de Zending in Chicago, zelf door God door deze Zending uit het slijk opgehaald, Trotter en andere bekende Zendingsman- nen tot zoo grooten zegen is geweest) naar den jongen Sunday toe, ziende dat hij geroerd was, en noodigde hem uit naar het Zendingslokaal te gaan. Onder spotvloeken en grove woorden Van de om standers ging Sunday hel lokaal binnen, waar hij gezang, gebed en een korte maar krachtige Evangelieprediking hoor de. Hij ging er nog wel vijf of zes avon den heen, en toen hij niet wist. hoe te handelen, hoorde hij in het lokaal zich toespreken met een stem die „als oen adem des hemels" was. Mevrouw Clark, de echtgenoot» van den stichter der Zen ding. sprak hem toe. Langzamerhand bracht rij hem er toe om te zien, dat hel eeuwige leien is een gift van Gods vrije genade en als oen gift aangenomen moet worden met een kinderlijk geloof jn hel volbrachte werk van Christus. En na dat dc goede vrouw eenige Schriftuur lijke beloften voor zijn voet bad geb-gd, waarop hij zich veilig verlaten kon, toen deed hij de groote cn goede keuze, „nam Jo-zus iüs zijn algenocgzamcn Zaligmaker aan en beloofde overeenstemming met al wa.t Gods wet van hem eischte En toen spoedig, heel spoedig was zijn last van hem genomen. l(ij wist dat zjjn naam was geschreven in het. boek des levens, en de vrede die alle verstand te boven gaal. kwam En zijn hart." Na zijn bekeering bleef Sunday nog gcruimen tijd bij de sport, maar werd ook spoedig lid van de Presbyteriaansche Kerk van Jefferson Park (Chicago). Over al trad hij in Christelijke vereenigingen en i.n Zondagsscholen, (incest in de lokaieni der Jongemannen veree.nigingen, op. Evenals hij in de sport dc bal recht op het doel afzond, zond hij nu het Woord Gods recht op den man af. Zijn welsprekv ndheid, ernstig en met veel gevoel, verbaasde velen. Zijn aanmaning tot bekeering had bijna immer resultaat. Ilij twijfelde toen ook niet, zooals nu wel een-, aan de resultaten van het Woord. (Rotterdammer.) R. K. Kerk E e. n e vondst in de kerk van St. Sebastiaan Ie Rome Wij lezen in „De Tijd": In de kerk van den II. Sebastian us, aan de Via Appia. een der zeven voor naamste heiligdommen, is door h»: be stuur van Campo Santo een gewichtige vondst gedaan. Met toestemming van den kardinaal-vicaris heeft mgr. De Waal in de kerk opgravingen gedaan en de plaats teruggevonden, waar de lichamen van de apostelen Petrus en Paulus een tijd lang zijn verborgen geveest. Paus Datnasus had daar omstreeks 370 een kerk gebouwd welke in de middeleeuwen den naam van Basilica Apostolonun droeg. Tot zelfs in 1600 loonde men in het' centrum van het middenschip naast een losstaand altaar in den vloer twee met roosterwerk over dekte openingen, in welke, naar inen zeidc, de apostelen haddon gerust. Het altaar zelf was toegewijd aan ten H. Fa bianus, Paus en Martelaar, gestorven in 253. De ontgravingen hebben thans een muur vrijgemaakt, die op rood fond ecu menigte ingekraste aanroepingen te'. dc apostelen Petrus en Paulus vertoont. Daarmede is, zij het ook in 't algemeen de plaats aangegeven, waar hunne licha men hebben gerust. De gansche omge ving, waar graf aan graf is gerijd, geeft, een verder bewijs van dc liooge veroe- ring, welke deze plaats bij de Christenen genoot. Tusschen de graven kwamen drie naast elkaar staande marmeren zerken te voorschijn. Van de middelste sarcop- haag was de dekplaat gebroken fin op een marmeren tafel was het inschrift aangebracht: „S. Fabianus hic es! se- pullus". Hier ligt ac H. Fabianus begra ven. Den Paus is aanstonds in een bij zondere audiëntie van de buitengewone vondst kennis gegeven; des namiddags kwam dc kardinaal-vicaris, om d» sar- cophaag te verzegelen. Bij eenig gevon den beenderen werden sponsen en spe cerijen ontdekt, welke hun geur nog niet hadden verloren. Homoeopatliisch Maandblad bevat een artikel over dij hooikoorts, en de middelen ter bestrijding. In de rubriek Epidemisch.» Ziekten behandelt de redactie de Pest. In de rubriek Genotmiddelen Gedestil leerde dranken. Uitgever is La Rivier» Voorhoeve. Onze Gids, maandblad van den bond van Anti-Revolutionaire Propagandaclubs, Maart 1915; bevat een opstel van V. over Gewichtige veranderingen (door d:> Tweede Kamer tot Stand gebracht en waar mee de schrijtver niet dweept) en in d(J rubriek Het liistorisch materialisme als vrucht der Duitsche Wijsbegeerte Emanuel Kant. Den Gulden Winckel, maandschrift vooi de Boekenvrienden in Groot Nederland (uitgave Hollandia-drukkerij1 te, Baarn) ver telt in zijn| no. van 15 April een en andei over Ina 1 ioudier-Bakkervan F. Srnil Kleine (Piet Vluchtig, den schrijver van. de IJaagsche Hopjes) beide met portret Kantteekeningen bij de Literatuur van <l»n Dag, door Gerard van Eckeren; Carl Lar sons „Anderer Leute Kinder" door Atv Brunt; De nieuwe bundel van Willem Kloos, door J. Reddinguds. Boekenschouw, door Constant v. Wessem. N. G. v. Kam pen, door G. v. E. (met portret). leestafel. Van Oorlog en Vrede. Overdenkingen naar aanleiding van den grooten oorlog, door H. S. S. Kuyper. 's-Gravenhage, D. A. Daamen. Deze uitgave beveelt zich om drie oorzaken: aan. Jn de eerste plaats omdat zij overdenkingen van mej. Kuyper bevat, die nooit schrijft of zij heeft inder tijd wat te zeggen, dat belang inboezemt; in de tweede plaats omdat zip geschiedt wegens den nood der tijden ten bate der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2