x\o. 168 Maandag 16 April 1615 29e «laar^ang De Qroote Oorlog* Binnenland. Uitgave van de Naaral. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 2t©. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D1-2 li IJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Leve de Prins! De Prins der Nederlanden verjaart he den. Onder droeve omstandigheden, voor hem e.n zijn huis, zijn bloedverwanten, het volk waaruit hij is voortgekomen, de natiën aan de zijne verwant, en niet het minst voor zijn nieuwe Vaderland. Toen de Koningin verjaarde, hoopte men dat de Prins onder gelukkiger omstandig heden zijn geboortedag zou mogen vieren. Het heeft aldus niet mogen zijn. Straks zal ook de jeugdige Prinses een jaar ouder worden zonder' feestgjeffiuiseh, en omringd door stilzwijgen en aandiening. Nederland onthoudt zich dan ook he den van feestvertoonToch juicht het in stilte den Vorst toe en bidt Voor hem tal van gezegende levensjaren af. Hij is de tie maal van onze dierbare Koningin, de Vader van onze toekomstige Lands vrouwe, de Vriend van het Nederiandsche volk, de Weldoener onzer Zeelieden. God zegene hem. Niet te verdedigen. Het geval niet de onbekende duik boot dje een door de Nederiandsche re- geering gecharterd, met mais geladen, stoomschip, dat voor anker lag:, zonder voorafgaande waarschuwing", en zonder een hand tot redding der opvarenden uit te steken vernietigde, is nog niet opgehelderd. De Duitsche regeering is niet. vlug met het aanbieden van hare verontschuldigingen. Of zou zij zich verschuilen achter de mogelijkheid dat de onderzeeër die ons, behoorlijk gevlagde en duidelijk aange duide, vaartuig torpilleerde een Engel- sche duikboot was'? Dan zal zij toch eerst moeten ophelderen hoe 't. mogelijk is dat een Engelschman een Ëngelsch schip naar- den .kelder helpt, gelijk dit, kort voor de Katwijk" werd getroffen, met de „Ptarmigan" heeft plaats gehad. Dat de Ëngelsch en veel durven is be wezen. Hun laatste, bekend geworden truc, het gebruik maken zelfs van geschilder de naamborden van Zweedscihe en an dere buitenlanclsche bekende schepen, is evenmin te verdedigen als hun voeren van de valsehe vlag en hun afsluiten van de Noordzee. Door dit alles benadeelt Engeland onzen handel gelijk dien van alle andere neutrale Janden. Maar dat een Ëngelsch man een Ëngelsch schip tor pedeert teneinde dit tegelijk een Holland- schen stoomer te kunnen doen en de schuld op den Duitscher te kunnen wer pen, reeds de veronderstelling! alleen is mal. luist. Het Volk, in een hoogst bezadigd artikel den duikbootaanval bovengenoemd veroordeelen.de, voegt er onderstaande waarschuwing aan toe: „Aan den anderen kant echter, als de persj de juiste beteekenis van het feit, en den indruk dien het maakt in het land, (heeft vastgelegd, behoort zij zich ■te onthouden van het opwekken tot, en nog meer van het aanwijzen Van maat regelen van verweer. Dit is de taak onzer regeering noodeloos bemoeilijken, in dien men althans in de wijsheid, in de kracht en in het beleid van de teg;eering vertrouwen stelt. Wanneer dus „De Tele graaf" naar aanleiding van het gebeurde een verzuchting slaakt die uitgaat naar oodog, wanneer „Het Handelsblad" op hitst tot bet beslag leggen op Duitsche bezittingen in Nederland, dan is dat een stemming maken, dat een zakelijke en krachtige behandeling van het geval zou. kunnen 'belemmeren. Dan spoort men het volk niet aan tot zelfbeheersohing maair zou mem van eventueele onberaden da den de verantwoordelijkheid moeilijk van zich kunnen afschuiven". Wij zijn het met Het Volk hartelijk eens. Rijksmiddelen. De opbrengst der directe belastingen over Maart 1915 was f 3,437,872,22 te gen f3,283,886,245, dus anderhalve ton hooger. Dit schijnt mooi, doch het is 't niet: want gplet op het .accres van vorige jaren had de opbrengst veel hooiger moeten zijn. Bovendien brachten de op centen op bedrijfs- en verrnngiensbdasting circa twee ton 'meer op, zloodat zonder dezte de opbrengst al beneden die van Maart 1914 was. De invoerrechten brach ten ook ruim 2 ton minder op; de accijn zen ruim drie ton minder die op de suiker zelfs 4 ton minder. De indirecte belastingen daalden ruim 7i/2 ton, en wel de zegelrechten 2 ton; circa 3, en de successierechten ruim 2x/s ton. De diversen •Domeinen, Staatsloterij, Jacht, Vissciherij en Loodsgelden) wijzen een gezamenlijke vermindering aan van 134 5 miljoen; al leen de loodsgelden vermindeïdjen met ruim twee ton. Het verschil zou nog groo- ter geweest zijn, indien de Staatsloterij niet de twijfelachtige eer genoot van een bijzondere stijging te vertoonen; in 1914 beliep liet opbrengst-cijfer van dit mid del slechts f9000, thans f93000. Let men op het totale verschil in op brengst tusschen'het eerste kwartaal van 1914 en het eerste trimester van 1915, dan blijkt het nadeelige verschil leeds over deze maanden: Januari, Februari, Maart circa zfeven miljoen gulden, name lijk f 6,965,883,401/2 te bedragen. Dat wordt, over een geheel 'jaar een verlies van bij de dertig miljoen Beknopt overzicht van den toestand, Tusschen Maas en Moezel wordt nog steeds gevochten, doch niet meer met het enthousiasme van enkele dagen geleden,, toen het er om ging St. Mihiel van zijn achterwaartsche verbindingen ,af te snij den. Deze poging is totaal mislukt, zooals men weet. Bij Les .Eparges hebben de Franschen zich meester gemaakt r an een Duitsche versterking, blijkbaar om hier straks met forsch geweld -de actie te vernieuwen. Eerst even adem scheppen. Ook bij' Notre Dame de Lorette hebben de bondgenooten ©enig voordeel behaald. We hebben hier weer met het oude verschijnsel te doen. Alles wordt in de waagschaal gesteld tot bereiking van een heel klein 'doel. Hier ging het slechts om een stukje grond van 60 meter breed en 50 meter lang. In een (wreed bajonet-gevecht, dat tal- looze slachtoffers eischte, namen de Fran schen er bezit van en tot driemaal toe zouden de Duitschers beproefd hebben het hun weer te ontnemen. De Franschen hechten nog al waarde aan dit terrein, en Ze beweren dat hier door het geheel© gebied ten N. van Atrecht tot aan Ablain St. Nazaire in hun bezit is gekomen, d. i. een strook ter breedte van ongeveer 12 K.M. De laatste: Magen der vórige week heb ben zich .gekenmerkt door een bijzonder levendige1 actie op luchtvaartgebied. We derzijds zijn vele bekwame vliegeniers <jn hichtvaarders uitgezonden, om den vij and vanuit de lucht te- bestoken. De lezer heeft reeds ervaren, dat het succes in de meeste gevallen niet aan de verwachtingen kan hebben beantwoord. Men houdt het er voor, dat onvoldoende kennis van d© kaart de: hoofdoorzaak is, dat er niet meer schade aangericht werd. De vliegers en Zeppalinvaartiers schijnen dikwijls al heel slecht georienteerd te zijn. Verleden week hebben we daarvan nog een bewijs gezien, toen luitenant Fehrmann boven Zeeland de kluts kwijt geraakt was. En een Zeppelin heeft verleden week de Black water voor de Theems aangezien, welke vergissing1 zijn plannen danig in de war stuurde. Een ander heeft ver moedelijk de Wansbeck voor de Tyne aangezien. Doch ook de vliegeniers der bondge nooten kunnen niet. fier zijn op mooie successen. i Wat den strijd in het Oosten aangaat, in de bergpassen ten W. van den Dukla- pas heerscht vrijwel rust. In die tusschen Dukla-pas en Oeszok-pas versterken beide partijen hun posities. tie Bas se,n zijn nóg niet over de Kar- pathen heen. En het is hun nóg niet'ge lukt langs de zuidelijke hellingen in de Hongaarsehe vlakte door te dringen. Men mag evenwel verwachten, dat zij de pogingen nog niet opgeven, maar straks met vernieuwde krachten den aanval ondernemen, om te trachten Oostenrijk- Hongarije den genade-stoot toe te brengen. Grieksch s.s. getorpedeerd. Gistermiddag kwamen te Vlissingen met het transportvaartuig „Vlissingen" van het loodswezen aan de kapitein en de beman ning van het Grieksehe stoomschip „El- lis Pontos", dat bij de Noord Hinder is getorpedeerd. De kapitein, die bij de eer ste torpedeering, (het schip is namelijk tweemaal getroffen, ernstig verwond werd, werd bij den steiger aan den Konings weg van boord gehaald en per brancard direct naai' liet R.-K. ziekenhuis gebracht en aldaar gisterenavond geopereerd, daar hem een klinknagel boven het rechteroog in het hoofd was gedrongen en met ver brijzeling van het slaapbeen tot in de hersenen was gekomen. Betreffende de torpedeering zelve verne men wij dat het schip Zaterdag! Amster dam verlaten had met bestemming naar Buenos Ayres om graan voor de Neder iandsche regeeïting te -halen. Toen hel schip vijf mijl ten westen van de Noord- Hinder was, werd het zonder waarschu wing en zonder dal. papieren waren in gezien door een onbekenden onderzeeër aangevallen en in ruim twee getroffen,, waarbij de hut waar de kapitein zich be vond de loods bevond zich op de brug in de lucht sprong en de kapi tein op bovenomschreven afschuwelijke wijze verwond werd. Dit geschiedde om 4.10. Nadat de scheepspapieren bijeen wa ren gehaald en ook het hondje, dat bleek de lieveling van de bemanning te zijn, hr veiligheid was gebracht, namen alle opvarenden ook de kapitein plaats in twee booten en hieven zij nog ©en uur bij het schip, dat drijvende bleef, maar toen kwam de onderzeeër er weder op af en torpedeerde het opnieuw, waar bij liet .schip in tweeën barstte en na een half uurtje in de diepte verdween. De mannen roeiden toen naar de Noord- Hinder, waar zij bleven tot de „Vlissingjen" kwam. Op de „Vlissingen" bevond zich een dokter van de marine om den gewon den kapitein, Mïchaël Art.emmis, bij' te staan. Gisteravond kwam te Vlissingen de heer J. Ruijter, consul van Griekenland te Am sterdam, die ziörg droeg dat. het de be manning aan niets ontbrak en zij ook Mei' 'Onderdak kwamen. Tot zijn komst had de heer P. de Blruijne, vice-consul van Engeland, de zorg op zich genomen. De onderzeeër had geen enkele poging aangewend om de bemanning te helpen. Gemoedelijke soldatenbrief. De soldatenbrieven uit de loopgraven, aldus zegt de „N. R. Crt.", vallen in twee hoofdsoorten in te deelcn, ernstige en luimige. Hier is een "tusscheinsoört de gemoedelijke. Wij vonden liem afge drukt in „Antweirpsc.he Tijdingen": 16 Maart 1915. Beminde Familie (allemaal), HoenahÜ! wij hebben elkaar gevonden, ik en Adolf. Op eeneh avond den 14en Maart liepen wij elkaar bijna omver. Gij kunt u onze vreugde voorstellen na 8 maanden oorlog en wat beter is, alle twee zoo gezond als blikskens en vet als verkens. Adolf heeft een tamelijk goed karotje vast, hij is van zijn regiment overgegaan bij de telegrafisten van de Genie, het geen altijd :zoO' gevaarlijk niet is, als het leven in de loopgraven. Ik, Frans, dank binnenkort met de oude Idassen hij de „travailledrs" igeztet te wor den, die achter het front werken. Hierbij is al een portret van Adolf. Binnenkort ials wij in eikaars nabijheid blijven, zult gij er een van ons beidetn ontvangen, wel Je verstaan als de brie ven U toekomen. Op dezen oogenblik dat ik schrijf, lig gen wij samen in ©ene „villa", waardat vroeger koeien en varkens woonden, die nu .allemaal opgeeten zijn. „Villa Spring binnen" heet zij nu. De salon is onder de pannen en de sofa is 'nen hoop lange pluimen. Adolf, die hier met zijne makkers zijn eigen kost doet, heeft 'mij1 op 'nen diner verzocht. De menu van onzen laatsten uiti'ij kan er nog niet aan snuffelen. Wij liggen hier te vertellen over de plezieren die wij al beloofd hebben gedu rende den (oorlog en ze te vergelijken met die van vroeger in onze maat schappij. Ja, wij kunnen wel denken dat onze maatschappij nu wel zal opgeschorst zijn, maar vrienden van de ton. laat dat maar niet .aan uw hart komen. Als wij het geluk hebben weder te kesren en de vre de is weer hersteld, zullen wij1 ons nog duizend maal beter vermaken en daarom zeker, omdat wij nu het leven meeir naar waarde zullen schatten, nu wij weten wel ke diepe ellende er in ©enen mensch zijn leven kan voorkomen. Wij zullen na deze beproeving gelukkiger en teviedener men- schen zijn. Marie, ik heb uwen brief van den 22 Februari ontvangen, de eerste die ik ont vang buiten 2 kaarten van Nonkel Pier re. Die heeft mij veel genoegen gedaan, vooral over liet nieuws van de kinderein. Volgens ik taan het adres zie, hebt gij van mij nog maar alleen dit kaartje van Saint-Adresse ontvangen. Ik heb u reeds al zevenmaal geschreven. Ik denk wel dat het met ons geliejfd zoontje goed is. Beste vrouw, omhels de kinderen voor mij ;en als gjji nog schrijft vertel mij dan nog meer van hen. Tot weerziens. X. Nadert de oorlog zijn einde? De correspondent van „De Tijd" te Keu len sclu'ijft: „Er wordt in den jongslen tijd meer in de pere toegelaten dan de censuur nog eenigen tijd geleden raadzaam achtte. Al leen de provinciale pers geeft zich nog over aan de bekende uitingen van haat tegen Engeland. In conservatieve kringen moedigt, men echter een verzoenende stennniiig jegens Engeland aan, daar het toch vroeg of laat met dat land tot een vrede moet komen, die gebruikt zal wor den om Rusland in toom te houden. Aan het bezet houden van België ha den oorlog wordt in geen bevoegde krin gen ernstig gedacht, al wacht men zich zorgvuldig, deze gedachte uit te spreken. Eer wij echter enkele weken verder zijn, kan men op dit punt verrassende mede- deelingen tegemoet zien. Het schijnt, dat men zich eerst thans in het buitenland ernstig rekening begint te geven van de houding, welke Duitschland van den be ginne af heeft aangenomen, en waarop het telkens den nadruk heeft gelegdHet Duit sche Rijk ondernam den hem opgedrongen oorlog niet uit veroveringszucht, doch slechts uit afweer en ter bescherming van zijn nationaal bestaan. Zoodra dit bestaan {aan lieL Duitsche rijk en zijn koloniën,duur zaam wordt gewaarborgd, kan het oorlogs doel als bereikt worden beschouwd. Korte Oorlogsberichten. Vrijdag, kwam de Koning van Saksen te Luik aan. Het ijzeren kruis, een mas sa artikel. Het ijzeren kruis, de in 1813 in Duitschland ingestelde decoratie, wordt thans, met behulp van speciale, electi'isch (gedreven machines, gemaakt, daar er zooveel liefhebbers zijn. K o gel ver w ij dering door magnetisch e kracht. Een Fransche militaire arts heeft ontdekt, dat de man tels der Duitsche kogels magnetisch zijn. Van dit feit maakt hij handig gebruik! om de kogels uit het lichaam zijner pa tiënten met een electro-magneeli te ver wijderen in plaats van met een pincej. Op deze wijze heeft hij' kogels, die meer dan vier duim diep zaten, weggekregen. De mefhiode is natuurlijk veel vluggejr en» veel minder gevaarlijk, dan een ope ratie. Dr. Delarme, de Fransche inspecteer van het militair gezondheidswezen, die deze eiectromagnetisohe kogelvierwijde- ring bericht, deelt in zijn verslag tevens mee, dat Dr. Rouse van het Instituut- Pasteur niet minder dan 160.000 doosjes met tetanus-serum, het middel tegen de gevaarlijkste aller wond-infectiebacilleh heeft bereid. D© doosjes zijn over de verschillende Roode Kruis-ambulances en hospitalen verspreid. Met de toediening' van dit se rum moet altijd grooten spoed gemaakt worden. De tetanus-infectie is gevaar lijker voor het leven van den soldaat dan de wond zelf. In Pruisen worden broodkaarten in gevoerd ten behoeve van het reizend pu bliek. De officieren in Tre.nti.no (Italië) hebben hun marschorder, en de noodigje verdere orders ontvangen met het oog op ©en mobilisatie. Een Fransche Ioniser heeft een spoorwegbrug vernield, die Acre met den spoorweg in het binnenland van Syrië verbond. In een munitiefabriek te Colnbrook zijn twee werklieden gedood en vijf ge wond door een hevige ontploffing in de mengkamer, die in de lucht is gevlogen. Het besluit der Belgische regeering, waarbij ongehuwde Belgen, geboren in de jaren 18901896 zijn opgeroepen voor den dienst, zlal ook gelden voor de naa'r Engeland gevluchte Belgen. Ëngelsch transportschip aangevallen. De Londensche Admira liteit maakt bekend dat het transport schip Manito'u met Engelsche troepen aan boord Zaterdagochtend in de Egeïsche Zee is aangevallen door een 'Tnrksche torpedo boot, die drie torpedo's afvuurde, welke alle misten. De torpedoboot nam daarop de vlucht. De Engelsche kraiser „Miner va" en Engelsche torpedojagers achter volgden haar. Ze werd op het strand gejaagd eii op de kust van Chios ver nield. De bemanning is gevangen gemaakt. Ongeveer 100 man van het transport schip zijn verdronken. Verdere bizonder- heden zijn echter nog niet ontvangen. Het bericht dat een Engelsch schip onder den valsohen naam „Heinland" de Zweedsche vlag voert, wordt bevestigd. Een tweede voorbeeld van misbruik van de onzijdige kleuren is een Ëngelsch schip, dat bij zijn vertrek naar Chili weliswaar de Engelsehe vlag voerde, maar met de Zweedsche kleuren en het opschrift „Sve- rige" was beschilderd. In de nabijheid van Engeland is op 15 April een derde schip onder Zweed sche vlag, namelijk de „Fram van Gothen burg" opgemerkt. Tie Gothembiug bestaat echter geen schip van den naam Fram. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers9,05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 19 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Het Deensolie stoomschip „Am- dam" van de Kopen h aagsehe stoomvaart maatschappij, is m 't Kanaal door de En- gelschen aangehouden en naai' Huil opge bracht. De lading bestond uit 1500 ton graan Hel. Noorsche katoensohip „Uto", op weg naai' Gothenburg, is naar Huil opge bracht. De kapitein van liet Woensdagnacht bij P,teterhie:ad in de lucht gevlogen Zweed sche stoomschip „Folke" heeft aan zijn reedeirij geseind dat. het schip op een mijn is geloopen en de bemanning groo- tendeels gered en naar Edinburg gebracht. Dreigend I tali aan sch-0 os ton rijks c.h conflict? Men zendt uit Weenen aan de Zwitsersche bladen berich ten, volgens welke een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië aanstaande zou zijn. Op de Italiaansche ambassade te Weenen bereidt men het vertrek voor. Verschei dene Italiaansche diplomatieke persoonlijk heden zijn afwezig, inzonderheid de mili taire attaché, die niet uit, Italië is terug gekeerd. Oostenrij ksch-I tali aan&ch grensincident? De „Figaro" ver neemt uit Milaan, dat een ernstige bot sing plaats heeft gehad op de Oosten- rijksch-Italiaansche grens, waarbij honderd man werden gedood. De Oostenrijkers wa ren de aanvallers. Uit het. officieren-gevangenlager te Hannoversch-Miinchen zijn Donderdag avond 16 officieren ontvlucht. Er is een complot gesmeed, want de vlucht geschied de door een in den muur gebroken gat. Acht Russische officieren werden nog den- zelfden avond gearresteerd, zeven Russi sche en één Engelsche officier, die gebro ken Duitsch spreekt, zijn Weser-afwaarts gevlucht. Waarschijnlijk zullen ze trach ten de Hollandsche grens te bereiken. (Msb.) Het gerucht gaat, dat de heer Dubois, directeur der spoorwegen te Gent, dooi de Duitschers wegens spionnage is gefu silleerd. De vliegmachines te Brasschaet zijn naar Antwerpen vervoerd. El lis pon tos. Het Grieksehe s.s. „Ellispontos", van Amsterdam naar Mon tevideo is bij Noord-Hinder vuurschip ge torpedeerd en gezonken. De bemanning, 21 koppen, is gered. Het s. „Ellispontos" was '2989 bruto en 1923 netto tons groot, in 1906 gebouwd en behoorde aan de Nat. St. Nav. Co. of Greece (Embericos Bros) te Andros. Uit Parijs. De Duitschers trachten de meening ingang te doen vinden, dat in België het gewone leven hervat wordt, dank zij de samenwerking tusschen Bel gen en Duitschers. De Vingtième Siècle meldt nu echter, dat maar drie Belgen op 3 Maart tegenwoordig zijn geweest bij een avond, dien de Duitschers in den Muntschouwburg te Brussel georganiseerd hadden. Een van hen, Dwelshauers, hoog leeraar in de wijsbegeerte, .is deswege met algeineene stemmen als bestuurslid van de Vrije Hoogeschool te Brussel ge royeerd. De Temps verneemt uit Alexandria, dat er te Smyrna en omstreken een schrik bewind heerscht. De troepen plunderen en verwoesten de winkels ten behoeve van het leger. De notabelen worden van htm bezittingen beroofd en naai' het bin nenland gejaagd. Er worden dagelijks in de stad moorden gepleegd door boosdoe ners, die, mag men den berichtgever van het Parijsche blad gelooven, door de re geering gewapend zijn om mee te helpen aan de verdediging van de stad. Sold a ten m e n a g e. Het legerbestuur heeft bepaald, dat alle militairen, die aan de soldatenmenage deelnemen, gedurende de eerste vier dagen van hun verlof boven hun soldij ook de vergoeding wegens het niet gebruik maken van levensmiddelen zullen genie ten. Aan deze bepaling wordt terugwer kende kracht verleend tot 1 Der. 1914. M a a t s c' h a p p ij van N ij v e r h e i d. De April-aflevering van het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid te Haar lem bevat den beschrijvingsbrief der 138sto jaarlijksche algemeene vergadering. Er worden daarin behalve de huishoude lijke' aangelegenheden eenige onderwerpen van algemeen belang aan de orde gesteld: lo. de vraag of het wenschelijk is, dat werkgevers; hun personeel opwekken tot het stichten van coöperatieve verbruiks- vereenigingen; 2o. of het wenschelijk is bij de regeering stappen te doen om te verkrijgen, dat de klokken in den zomer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1