Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt. Leestafel Rechtszaken. Gemengd Nieuws. rust verstoorde, terwijl anderen daarbij hub hoogste lied zongen. Gisteren zijn alhier drie kinderen, respectievelijk 8, 3 en IV2 jaar zoek ge raakt, allen zijn weder teruggevonden.. Goes. Donderdagavond vergaderde al hier de ring Goes van Chr. Jongel. Ver. afdeetingen Ned. Jongelings Verbond. De voorzitter H. Janse Bz. opende de vergadering nadat gezongen wasPs. 123:1. Hij las Lukas 13. Er waren tegenwoordig ongeveer 50 personen, vertegenwoordigen de 9 afdeelingen. De voorzitter werd als zoodanig herkozen. De rekening van den penningmeester sloot met een batig slot van ongeveer f32. Tot lid der Zomerfeest- commissie werd gekozen J. A. Dominions. Tot lid der Prov. Commissie ds. J. J. Homburg. Verder werd besloten dit jaar geen Zomerfeest, te houden. Ook weid een voorstel van de Zomerfeestcommissie om op a. s. Hemelvaartsdag 13 Mei een gecombineerde vergadering te houden der verschillende ringen, na een door den afgevaardigde der Geref. J. V. gemotiveer de toelichting verworpen. Het ringbestuur zal in ernstige overweging nemen om op 2en Pinksterdag een ringvergadering uit te schrijven. Q. Zweedijk, van We mei dinge, leverde een opstel „Wachtel' wat is er van den nacht?" en schetste daar in den emstigen toestand dien ons land tegenwoordig doormaakt. De heer A. Smit gaf een keurige inleiding over „Het Re veil". Om des tijds wil kon er gieen be spreking volgen, hetgeen zeer betreurd werd. Na bet zingen van Ps. 72:11 sloot de yice-voorzitter J. A. Dominicus met dankzegging. In de gistera vond gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van Chr. Schoolonderwijs, school Wijngaardstraat, is benoemd tot voorzit ten de heer J. Jongepier. Op Vrijdag 23 April zal hier eert vergadering van huiseigenaren worden gehouden, ter bespreking van dc te ne men maatregelen tegen het besluit van ingjelanden der Breede Watering bew. ierseke, ter zake van de belastingheffing van gebouwde eigendommen. Vlissingen. De heer M. de Jonge, boek houder aan de gasfabriek, herdacht gister den dag, waarop hij vóór 25 jaar deze be trekking aanvaardde. De heer de Jonge ondervond op dezen dag veel belangstel ling. Kapelle. Gisteravond vergaderde de Ko- lenbond „Ons Voordeel". Tegenwoordig 62 leden. De penningmeester deed teke ning en verantwoordiging. De inkomsten bedroegen f8711.91 Vb, de uitgaven (8324.41V2, zoodat een kasgeld aanwezig is van f 387.50. De heeren Ganseman en OeJe bevonden de rekening in orde. Bij den aanvang des jaars telde de bond 260 leden. Tien personen hielden op lid te jzijn, negen door vertrek, één door royement. Dertig nieuwe leden tradon toe, zoodat thans het ledental 289 bedraagt. Geleverd werden 6865 H.L. kolen, bruin koolbriketten 63.500 K.G. Dhr. Joh. Sta;ü werd als voorzitter herkozen. De duurste kolen kwamen op f 1.25 per H.L. Be sloten werd om de kolen van de firma jWibnut te betrekken en verder naar om standigheden te handelen. Het slot van het verslag van den secr.-penningm. luid de aJdus: Och, dat alle leden toch eens goed him reglement lezen en dit ook makomen. Borssele. Thans hebben zich, blijkens de „M. C'rt.", voor den Vrijwilligen Land storm alhier 49 personen opgegeven. Kruiningen. Van de afd. \Kruiningen van dpm Vrijwilligen Landstorm zal als voor- loopig commandant optreden de le luite nant der landweer Tadema. Kamperland. Donderdagmiddag had hier het volgende ernstig ongeluk plaats. Het 4-jarig zoontje van den landbouwer J. Breure stond bij een kar met éélrt paard bespannen. Door het achteruit ko- mien van het paard geraakte het kind bekneld met het hoofdje tusschen dc kar Kn de helling van den dijk. Hierdoor werd feön der 'wangen zoodanig ingedrukt dat het aangezicht verwrongen werd. Gelukkig had de moeder de tegenwoordigheid van geest het hevig bloedende 'Tand dadelijk te verbinden. Intusschen werd de dokter er bij gehaald, welke adviseerde den gekwet sten kleine terstond onder behandeling van dokter Schowte te Middelburg1 te stel len, waarheen het kind dan ook direct vervoerd is geworden. Terneuzen. Alhier is een afdeeling van den Vrijwilligen Landstorm opgericht met aanvankelijk 55 leden. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Puxmerend, S. A. Baljon te Spaamdam, S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Wijk aan Zee, en J. SW. Rlankert te Kerkwexve. Bedankt voor Gorinchem, door J. Gos- linga te Utrecht; voor Sint Oeden- a'ode, door A. E. J. Hoogenraad te Hoo- gedoon. Ds. J. L. die Mol Monoourt. pre dikant bij die Ned. Herv. Kerk te Droge- bani, is In zijn bediening voor den tijd van 3 maanden geschorst, met behoud van dh. helft van zijn traktement. (N. R. Crt.) Naar de „Stand." verneemt is in de Ned. Herv. Gem. van 'sGravenhage het besluit genomen, in ontstane pnedi- Jfca n ts vac a t u res te beroepen predikanten, die van dezelfde richting zijn als de die naar des Woords, in wiens vacature Voiu1- 'Wn moet worden, zoodat, is de uitgé- Krtden predikant confessioneel, een con fessioneel, en is hij etlüsch, weer een ethisch predikant beroepen zal worden. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam, J. C. Brtis- saard te Mep pel en J. Thijs te Hat tem. Beroepen te Edam, H. Brouwer, cand. te Watergraafsmeer. Aangenomen naar Silvolde, door C. Die- mm' te Poortegaal Goes. Gestaagd te Utrecht op het exa men voor boekhouder (diploma A) van wege de Nederl. Ver. tot bevordering van de Handelswetenschappen de heer Gerar- dus M. J. van Zerjl, alhier. De minister heeft bepaald, dat de mondelinge examens voor onderwijzer zul len plaats hebben o.a. te Middelburg in St. Joris 15 tot en met 16, 20 tot en met 21, 24, 27, 30 April, '1, 4,- 6 tot en mot 8, en 11 Mei telkens 's mor gens 9Vo uur. A c t e-e x a m e n s L. 0. Gisteren zijn voor deze. acte geslaagd de heeren J. A. v. d. Broeke; G. de Bruijn; A. Dees; A. D. Vink; M. de Vos. Souburg; W. J. Kouwe, Retranchement; H. M. King- mans, Zierikzee; K. P. Moerland, Ooster- land. De personen, achter wier naam geen plaats wordt vermeld, wonen in Middel burg. (M. C.) Middelburg. De leerlingen ,1. D. Diesch en A. R. B. Gerritse, der derde klasse afdeeling electrotechniek der Ambachts school alhier, aan wie op 31 Maart j.l. het diploma werd uitgereikt, zijn thans geslaagd voor het toelatingsexamen tot de electrotechnische opleiding in het Na tuurkundig Laboratorium der Rijks Uni versiteit te Leiden. Voor het examen van tweeden stuur man is geslaagd de heer B. van Dieren- donck 011 voor dat van derden stuurman do hoer A. Braat, beiden leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. Goedkeuring van 't Leer plan. K. W. schrijft in „De School met den Bijbel": Naar aanleiding van een lezing van den heer J. Kuiper te Leeuwarden' begint zich weer ecnige 'discussie in onze pers te ontspinnen over de aanvaardbaarheid van den eisciigoedkeuring van 't leerplan der bijzondere scholen door 't schooltoezicht, als subsidievoorwaarde, 'k Geloof, dat wiji streng vast moeten houden aan deza stelling De Christelijke school kan alleen dan den eisch dezer goedkeuring als subsidie voorwaarde aanvaarden, wanneer dit schooltoezicht, ofschoon dan ook door de Regeering benoemd (b.v. ;uit een voor dracht door Schoolbonden) uit haarzelf is opgekomen en in zijtn beoordeeling van 't leerplan gebonden is aan haar begin sel. Goedkeuring door 't schooltoezicht, zooals 't thans 'bestaat, is onaannemelijk, ook al wordt deze aan bepaalde regelen gebonden. Noodig is ook de bepaling, dat inien bij do beoordeeling der leerplans rekening houde met locale omstandighe den. Rotterdam eischt eeen ander leerplan dan Venendaal of Tzummarum. Niet do „Rotterdammer" hen ik' 't eens, dat wij uiterst voorzichtig moeten zijn in 't doen van concessiën. 't Gaat tus schen rechts en links in de schoolkwestie niet. om een van weerskanten een beetje toegeven, 't Gaat om recht voor allen en 0111 de mogelijkheid eener vrije ontwik keling van ons onderwijs naar den eisch Van ieders beginsel, in zooverre dit niet ingaat tegen de goede zeden en tegen gehoorzaamheid aan 't gezag, zonder welke geen volk bestaan kan. NED. HERV. KERK. Zondag 18 April. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal, bed. H. D. Ellewoutsdijk, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskindeïen, vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heeren hoek, 9.15 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemsen. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Meloen, 2 u. geen dienst. Ovezand, 9 u. ds. Koelman van Zeven bergen. Rilland-Bath. 9.30 u. en 2 u. ds. Visser. Schore, vm. ds. E. V. J. Japchen. Waarde, 9.30 u. dhr. Sandee van Goes, 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 a ds. Boisse- Vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 U. ds. Stenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuunnans Stek hoven, nam. geen dienst. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, van. geen dienst, nm. ds. Schuumians Stekhoven. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.45 u.ds. Jonker, 2 u. ds. Oberman, beide keeren coll. v. cl. armen. Meliskerke, vm. 9 u. dhr. Calliber. N. en St. Jeosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle. aan. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem. 9.30 u. ds. Kiehl, 2 u. geen dienst. Serooskerke, vm. ds. Muller. a.v. 6.30 11. Zendi ngs vergadering St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tlloff. 0. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. ds. Müller, bed. H. D. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vwi. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, vm. ds. Tahna, nam. geen dienst. 't Zand, 10 u. ds. Ba.stiaan.se van Doeve ren, 6 u. ds. Hogerzeil. GER GEM. ■Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. In de heden te Middelburg gehouden vergadering van het Stamboek het Trek paard (Belg. type) afdeeling Zeeland, wa ren aanwezig 55 stemgerechtigde en 6 andere leden. De vergadering werd gepre sideerd door den heer H. A. Hanken, die zijn leedwezen uitsprak, dat na het vaststellen dezer vergadering, de dienst regeling Middel bung Zierikzee is ver anderd, 'en de leden uit Schouwen en Duiveland niet aanwezig konden zijn. De heer Th. Doelman heeft bedankt als wisselend lid voor de keuring van mer- riën. Het huishoudelijk reglement is voorloo- pig goedgekeurd. De heer B. C. Puylaert werd met 28 stemmen benoemd tot plaatsvervanger van den heer Alc. Doelman als wisselend lid voor keuring van dekhengsten. De heer Alc. Doelman word met 52 stemmen benoemd tot wisselend lid voor de keuring van dekhengsten. Tot plaatsvervangende leden van de keuringsconuuissie voor merriën werden aangewezen de heeren B. C. Puylaert en P. Dekker. Tot derden commissaris van het hoofd bestuur in dc vacature ontstaan door de* benoeming van den heer Hombach tot voorzitter dor vereeniging werd benoemd de heer P. Vael IJsebaert met 30 stem men,, do heer Ph. J. van Dixhoor-n had 23 stemmen. De heer van Oyen, secretaris, deel de mede, dat briefjes van veulens aan hem gericht moeten worden en bracht hij een verzoek van den hoer Meershoek over, dat de fokkers zouden opgeven, wel ke paarden, die in het Z.B.S. stonden zij nog in bezit hebben, zulks om te voorkomen, dat doode of reeds uitgevoer de paarden zouden worden overgeschre ven. Do heeren Ph. J. van Dixhoorn, C. J, van der Werff en C. A. de Bruijckero worden gekozen tot afgevaardigden ter algemeene vergadering, zij zullen herkies baar zijn en ieder jaar moeten aftreden. Aan de orde was de verkiezing van bestuursleden; de heer van Dixhoorn had een schrijven gezonden, waarin hij nog maals het kringen stelsel betreurt, hij zegt nu daarvan geen voorstel te zul len maken. In hetzelfde schrijven wordt door den heer Dixhoorn de wenschelijk- heid betoogd voor hengsten de verplichte minimumhoogte van 1.60 te doen ver vallen Tijdens het opmaken van den stem- mingsuitslag wordt de vergadering ge schorst. Tot bestuursleden werden gekozen voor kring Schouwen J. J. Geluk, Duiveland F. Koopman Czm; St. Filipsland J. Wis se; Tholen, C. A. H. Waghto; Kruiningen, A. van Houtegem; Goes, LI. A. Ilanken; Heinkenszand, P. Dekker; Kortgene, P. Verburg Dzn.; Walcheren, S. Janse Szn. Groede, J. B, Becu de Hullu; Oostburg, H. J. Aernaudts; IJzendijke, C. A. de Bruyckere; Kloosterzande, P. A. Stal- laert; Hulst B. Puylaert en Axel, Ph. J. van Dixhoorn. Allen namen de benoeming aan. Het bestuur koos on derling tot voorzitter den heer Hanken, tot vice-voorzitter den heer van Dix hoorn en tot derde lid van het dage- lijksch bestuur den heer de Bruyckere, en tot secr. penn. dhr. G. A. Vorsterman van Oyen. Besloten werd pogingen aan te wenden om het daarheen te ledden, dat hengsten, die door de alg. Keuringscommissie zijn goedgekeurd zonder verdere formaliteiten in het Stamboek kunnen worden inge schreven. Na rondvraag sluiting. L. J. Veen's tarief der Rijks Inkom sten Belasting, is een practische uitgave tot gebruik voor belastingplichtigen en be lastingambtenaren. Ze bestaat uit zeer overzichtelijke ta bellen, waarop men met één oogopslag van elke belastbare som, tot f 100.000 toe, de bedragen van de hoofdsom lier belasting en de rijks-opcenten en het to taal daarvan kan zien. A r r ,-R e c h t b a n k te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandelingW. M„ 15 j.. veddarbeider. Rilland-Bath. tot f7 b. s. 14 d. tucht school, en J. G., 35 j., visscher, Ierseke, tot f 10 b. s. 10 d. h.terugkeer 11a. uitwij zing uit een bezet gebied: E. J. v. d. S., 21 j., student, Lokeren, gedetineerd te Middelburg, tot 14 d. gev. straf; diefstal: Th. M., 38 j., courantenvcrkooper, Curen, gedetineerd te Middelburg, tot 3 m. gev. straf, met aftrek van het voor-arrest; A. S. S., 18 j.. Middelhuig, tot 3 m. gev. straf- F. d. Th.. 55 j., klompenmaker, Clinge, tot 1 w., gev. straf; J. L. D., 51 j., visscher. Neuzen, tot f 15 b. s. 12 d. h„ en J. W. v. O., 27 j., veldarboider, Ier seke, tot 14 tl gev. straf; eenvoudige beleediging: 1. 11.. 36 j., landbouwer, St. Laurens, tot f20 b. s. 20 d. h. en f 10 b. s. 10 d. h., en huisvredebreuk en mis handeling: A. V., 50 j., koopman. Kruinin gen, tot l w. gev. straf. Vrijgesproken: A. H., 67 j.. deurwaarder. Neuzen, beklaagd van het gebreiken van de woorden „Gentseh geniet" in een ex ploit. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was lieden die tegen G. S., verdacht van diefstal ran een baal vlas. De servant 11. Rijbering, sergeant te Overslag, ontdekte nabij de Belgische grens een 25-tal genummerde balen met vlas op 7 Maart j.l.; op verzoek van mejuffrouw E. de Beule liet de getuige dit vlas naar het hof van Willems doen brengen. Even later zag getuige beklaagde met een baal op den rug loopen en hield hij beki., die het op een loopen zotte, aan. De baal was genummerd 21. en deze ontbrak aan de partij vlas Bekl. ontkende een baal op den rug te hebben gehacl. 'De tweede getuige, B. de Beule. was niet aanwezig, daar zij in België ver toeft. De getuige E. de Beule heeft aan nie mand vergunning verleend een baal weg te nemen. 'De officier acht uitstel der zaak niet noodig, mocht de rechtbank dit wel doen, dan Zal de officier zich hierbij neerleggen rriaar anders eischt hij 3 maanden gevan genisstraf met aftrek van liet voorarrest. 'De verdediger, mr. Van Toulon van der Koog, meende, dat het feit niet be wezen is, ;want de diefstal staat nieit vast. Trouwens de niet verschenen ge tuige heeft aan de maréchaussée ver klaard, dat zij wel iemand over den sloot heeft zien springen en een zak aan den faanjt heeft zien liggen, maar niet van wegwerpen van een zak sprak. Pleiter vraagt vrijspraak voor zijn cliënt wegens gebrek aan bewijs. Wegéns het terugkeeren te Terneuzen, nadat hem het verblijf in het in staat van beleg yerkeerend gebied was ont zegd, werd bij verstek tegen den Belg A. Z., die bekend had en die geizegd heeft zich naar Rotterdam te willen op geven, luidde de eisch 14 dagen. De kolonel Brocx, de territoriale be velhebber in Zeeland, en de "kapitein Put man Krameir, commandant van de kust- batterij Terneuzen, verklaarden beiden Z. te hebben uitgewezen. laatstgenoemde gaf op verzoek van den officier inlichtingen hoe hij iemand kan uitwijzen, terwijl bij Kon. Besluit van November 1912 het militair gezag van Zeeland aan kolonel Brocx is opge dragen. De kapitein wees er op, dat biet- hij een uitzondering is gemaakt voor de kustbatterijen. Wegens mishandeling van S. Mees .moest terecht staan F. C. uit Sas van Gent; hij was echter niet verschenen. Bij verstek luidde de eisbh tegen G\, die volgens de getuigen gezegd heeft ,,Ik zal jei verzuipen", f5 of 5 dagen. Wegens het niet voldoen aan het be vel van den rijksveldwachter J. A. de Smidt, om van zijn niet van een licht voorzien rijwiel af te stappen en daarbij den rijksveldwachter omreed, luidde de eisch f 15 of 15 dagen. De ambtenaar van het 0. M. bij het kantongerecht te Goes, was in appèl ge komen van het vonnis van den kanton rechter te Goes, waarbij J. B., slager, te Heinkenszand, werd vrijgesproken van hem ten laste gelegde baldadigheid. Volgens de verklaringen der getuigen A. Karelse en J. van der Does reden deze op hun fiets 'voorhij beklaagde's woj- ning en deze riep „daar heb je- de Duit- sbbers", even later klonk een schot; zij hebben niet gezien wie schoot. Bekl. ontkende te hebben geschoten, ofschoon hij vroeger verklaard had een schietpatroon, welke gebruikt worden voon het dooden van runderen, te hebben afge schoten. ,De officier vroeg -bevestiging van heti vrijsprekend vonnis. Bij verstek werd tegen J. de K. te Wissenkerke, wegens het niet voldoen aan een hevel van den veldwachter D. van de Vreugde, f 10 of 10 dagen geëischt: Wegens het opvisschen van een vat vet uit zee, dat eigendom van den Staat der Nederlanden was, stonden terecht J. de V. en A. f., heiden te Domburg. Bekl. De V. zeide niet geweten te heb ben, dat dit niet mocht, hij wist niet, dat het bij den strandvonder moest wor,- den gjehracht. Hij heeft met P. het vat naar zijn woning gebracht en daar het vet met hem gedeeld. P. heeft zijn deel mede naar huis genomen. Bekl. P. bekende wel te hebben geho(. pen hel vat op wal te halen, maar ont kende een deel te hebben ontvangen ran den inhoud. De officier achtte heiden schuldig eir eischte voor ieder 10 dagen gevangenis straf. Wegens diefstal van een gouden mng van haar dochter moest terecht staan J. J., vrouw van J. M. te Vlissingen. De dochter wenschte geen getuigenis af te leggen, doch bekl. bekende uit broodsgebruik de diefstal te hebben ge pleegd. De eisch luidde f25 of 12 d;igen. NVegens diefstal van looden pijpen, die hij in een tuin van een woning aan de Dam alhier moest opgraven, werd tegen M. H. te Middelburg f20 of 10 dagen geëischt. De Belg L. J. V. thans te Sluis wonende, was in verzet gekomen van het vonnis waarbij hij tot een maand gevangenis straf was veroordeeld, wegens poging tot uitvoer van verschillende zaken, waarvan de uitvoer verboden was. namelijk zout. suiker en rijst, op 14 December. Bekl bekende de poging tot uitvoer te heb ben gepleegd, hij deed dit om- de Bel gische hoeren een pleizier te doen. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. Adriaaase» be pleitte, dat bekl. het verbod tot uit voer niet kende, en vroeg voor bekl. een geldboete, voor bekl. is een gevan genisstraf iets vreeselijks. Verdediger wijst er op, dat. 14 December meer kans Was, dat iemand niet wist, dat de uitvoer ver boden is, nu is dat niet meer aanneme lijk. Bekl. was 10 meter van de grentien toon men hem aanhield en had makkelijk over de streep kunnen komen en de boel in den steek laten, die toch 'in beslag zou worden genomen. Uitspraak 23 April. Een jubileum. Heden herdenkt de Algemeene Paarden- en Veeverzekering Maatschappij, gevestigd te 's-Gravenhage, Pieter Bothstraat 38, haar 20-jarig bestaan. Deze Maatschappij werd 16 April 1895 door den Directeur, den heer D. P. Lint hout te Zwolle opgericht, terwijl in 1906 de zetel naar 's-Gravenhage werd verlegd en vanaf dat tijdstip aan den naam der maatschappij werd toegevoegd: ,,De Oude Zwolsche van 1895". Was het destijds voor den Directeur, den heer Linthout, eeu moeilijke onder neming om een, assurantie van paarden en rundvee op uitgebreide schaal te be ginnen, daar beproefde gegevens totaal ontbraken, zoo toont de beduidende ont wikkeling, die deze Maatschappij verkre gen 'heeft, aan dat eene goede- leiding heeft voorgezeten. Wild. Men meldt uit Apeldoorn aan de ,,Msb." Ingevolge de welwillende beschikking van de Koningin en den Prins, is- in de maanden Augustus tot en mét Januari voor stram behoeven donwildzwijnen- en hertenvleesch beschikbaar gesteld tot een, bruto gewicht vair 10531 pond, waarvan netto 8088 pond is uitgereikt, over 2796 l>ons. Varkenssmokkelar$ Aan de Pruisisch-Geldersche grenzen wordFthans veel geld verdiend met het smokkeffn van jonge varkens uit Pruisen naar ons land. Een .vreemde vloeistof. Te Callantsoog spoelt de laatste dagen edn groote hoeveelheid van een op teer ge lijkende vloeistof iaan. Ilet strand is er tot. op grooten afstand mede bedekt. Taai leven. Na den rampspoed van Avezzano, het Italiaansch stadje, dat in Januari zoo hevig door een aardbeving werd geteisterd, is men dadelijk aan hot redding- en opruimingswerk gegaan. Men heeft daarbij' eigenaardige ervaringen op gedaan, met name over de levenstaaiheid Van eenige onder de puinhoop-sn begra ven dieren. Zoo bracht men een levende gans aan. het daglicht, nadat het ongeluk kige beest 62 dagen van de buitenwereld afgezonderd was geweest. Doch het re cord werd geslagen toen men een varkeu he voorschijh bracht, gaaf en gezond, 77 dagen nadat 'de aardbeving het dier in zijn varkenshok had opgesloten en onder de ruïnes 'begraven. Dit varkeu had juist in den tijd, dat de aardbeving1 Avezzanoi overviel, het hoogtepunt van zijn mest- kuur bereikt; hij had dus aan den lijve het noodige om op te teren. Inderdaad heeft hij het daarmede twee-en-Wen-halve mjaand kunnen uithouden. In plaats van in handen van den slager tc vallen, werd bet -door de aardbeving gered. Zelfs be vindt het dier zich gezond en wel. Het is natuurlijk wat vermagerd; maar zijn, gezondheid is niet geschokt, en zoodra het zwijn uit zijn donkere, onderaardsche gevangenis werd verlost, knorde het beha- gelijk en legde blijken van dierlijke har telijkheid aan den dag tegenover zijn varbenshoedstertje, dat er eveneens hot leven had afgebracht, doch natuurlijk reeds lang haar varken als verloren had beschouwd. (Hbl.) G>este 1 ijke opwekking in Noord-Amerika. Zooals ons land teu (fage van Da C'osta, Capadose e.a. een geestelijke opwekking gekend heeft, zijn er ook in andere landen' tijden van krach tige geestelijke herleving geweest. Zoo voor eenige jaren nog in Wales. En thans beleeft men hetzelfde in Noord-Amerika. Hier gaat rond een man, die de geestelijk lauwe alleen voor materie ale dingen war me A merikaansche wereld weet in beroe ring te brengen als geen ander. Als sinds de dagen Van Moody, en misschien wel sinds de 'dagen van Wesley en Whitefield, niet geschied is. De in ons land bekende Dr. J. van Lonkhuyzen verba ah in dej

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2