Binnenland. Uit ds Provincie. UK. nietende, zoodat onze positie onhoudbaar werd. De Duitschers waren er toegekomen, mitrailleuzen in de eerste lijn huizen te plaatsen; en 'nu werd onze toestand hache lijk, temeer daar de reservetroepen dia onzen aftocht moesten beschermen, zelf reeds opgebroken hadden, verplicht door het hevig kanonvuur. Op dien oogenblik, greep er een niet al' te wel geregelde af tocht plaats, zoodoende, dat wanneer wij al vechtende- tot een zeker punt waren, gekomen, het hoogst tijk! werd de troepen te hervormen, en dezo lastige taak deed de aalmoezenier van een onzer regimen ten. De aanval was zoo plots en de vijand in zoo groote overmacht, dat het oogen blik nakend was, waarop de ótatmajor en wij zelf gingen omsingeld worden. Ert wat doet de aalmoezenier? Hij' neemt een geweer, zwaait het boven het hoofd, loopt naar liet vaandel, dat de moedige vaandrig hoog houdt, en verzamelt eert 200-tal mannen, hij zelf is gekwetst in het aangezicht. Heeft hij1 een kogel door de wangen gehad? Ik weet het niet! Doch ik zie bet bloed loopen van zijn gelaat. Hij vermaant zijne soldaten. Hrj ademt diep, werpt de schoudefs achteruit en met eene Stem, die ganscli het vernielings- tooneel overheerscht en bedwingt, en als aan den storm schijnt to gebieden, heft hij; den zang van „Den Vlaamschen Ireeuw" aan, en ol wonder. Luistert, het lied gaat van lippen tot lippen. Allen tot den laatste zingen uit volle horst! Zij zullen hem niet temmen Zoolang de Ij©euw kan klauwen Zoolang hij tanden heeft! „Neenrij zullen hem niet temmen'" want gestadig komen mannen zich rond het vaandel scharen. Wij hadden vein gekwetsten, doch de aftocht gebeurde in volle orde langs den ijzerenweg. En 'het vaandel was gered. Oh, brave aalmoeze nier! Wat Waart gij groot op het oogenblik waarop1 gij' gansch deze massa soldaten in uwe handen hield. Ja, uwe figuur is weer- dig gebeiteld en op doek overgebracht te worden als toonbeeld van mannenmoed en vurige vaderlandsliefde." Pastoor Remaerts heeft tot belooning van deze ten andere dadon van onver schrokken moed een eerekruis ont vangen. Een waschinrichting per automobiel. Aan het front gebruiken de oorlogvoe rende mogendheden speciaal ingerichte automobielen als waschinrichting bij de veldhospitalen. De waschinrichting bestaat uit vier voertuigen, waarvan het voorste een zeer krachtige vrachtauto is, waar een gemakkelijk verplaatsbare stoommangel op staat. De tweede wagen van den trein be vat een geheele stoommachine met ketel, turbine' droogkamer en desinfectie-kuip. De eigenlijke waschmachine sttiat op den derden wagen. Eerder zijn daar nog bij centrifugaal droogtronimels, pompen voor warm en koud water en oen stoomcon- densor voor het geval. dat het water uit de buurt te hard voor wasc-hwater is. De vierde wagen is volgeladen met zeep, soda. kolen (om de machine te stoken), benzine en gereedschap. Op marsch wor den de vier wagens aan elkaar vastge haakt, terwijl, als zij in de gevechtslinie zijn gekomen, zij bij het veldhospitaal, in hoefijzervorm worden opgesteld. Over de geheele wasscherij kan een linnen tent geplaatst worden. Als de stoommangel afgenomen wordt, wordt de motorwagen gebruikt voor het brengen en halen van waschgoed naar en van het hospitaal. Bebloed linnengoed wordt eerst in de ontsmettingskulp geworpen en met sterke soda en creosootzeep gewasschen. De droogkamer wordt gebruikt voor wollen goederen, die in den mangel moeilijk droog te wringen zijn. Per dag kan ongeveer 3000 pond linnengoed verwerkt worden. De geheele inrichting blijkt een groot succes te rijn. De Balkanvolken en de oorlog. Hoe het toch komt, dat de Balkanvolken niet meedoen? Bij het begin van den oor log werd vast gerekend op Balkan en! Italië. Do oorlog op het westelijk front is overgegaan in een moeilijken en lang hamen loopgraafoorlog en deze belooft geen snelle beslissing. De hoop, dat Rus land door de Duitsche grenzen zou breken en jDuatschland van Silezië afsnijden, is niet vervuld. Het best kan thans de aan val zuidelijk en westelijk tegen Oostenrijk giedaan worden, 'maar daarvoor is juist de hulp Van Balkan en Italië noodig- De eerste oorzaak der onthouding is de groot© kostbaarheid van den oorlog. Wie meedoet, moet or op rekenen, dat hij zal hebben te offeren menschen en geld bot uitputting toe. Italië en de Balkanvol ken waren de laatste jaren al in kostbare oorlogen gewikkeld en rij lijden zwaar onder de economische deprossic van den oorlog. Zij missen de overtuiging, dat de winst de kosten zal .goedmaken. Het is ondenkbaar, dat zij Oostenrijk en Duitsch- land zullen helpen, maar, voor zij hun lot snet dat van de Triple Entente ver binden, moeten zij; de muurvaste overtui ging. hebben, dat de Bondgenooten zullen winnen. De Bondgenooten hebben die overtuiging nog niet gevestigd. Daar komt nog allerlei bij. Venizelos kon zijn koning niet -overtuigen en het schijnt, dat do Bondgenooten Venizelos niet krachfig ge noeg' hebben (gesteund. Rumenië is zenuw achtig over de toekomst der Dardanellen, omdat de Russische regeering en de Rus sische pers 'proclameeren, dat Constanti- pel en de Dardanellen Russisch moeten worden. Rumenië, de eenige Zwarte Zee- staat, vindt het idee, dat Rusland de poort der Zwart© Zee zal beheerschen, niets aan lokkelijk. Het ibeeft, zeer natuurlijk, de neutraliseermg van de Straat noodig. Itali- aansche en Slavische belangen hotsen samen in de Adriatiscbe Zee. II eet hooiden in Italië eischcn, dat de heele Adriatisch© Zee-kust Italiaansch zal zijn. Aan derf anderen kant eischen Servische en Rus sische heethoofden, omdat het heele ach terland Slavisch is, dat de Oostelijke en Noordelijke kust van de Adriati.sche Zee Servisch worden. Zoolang dezo en dergelijke conflicten niet bevredigend rijn bijgelegd, verwacht men noch van Italië noch van den Balkan benige hulp. Een stormnacht in Polen. Een oorlogscorrespondent van de „Ber liner Lokal Anzeiger" in Polen geeft een beschrijving van een stormnacht, waar aan het volgende is ontleend: Plotseling werd het druk op straat. Dooi de beslagen, vuile ruiten zie. ik, hoe in het donker van de straat zwarte massa's zich bewegen. Ontelbare harde voetstap pen bonken op de steenen. Hier en daar vlamt het scherpe licht op van een etec- ""trische zaklantaarn. Dan ratelen zware wagens voorbij. Cavalerie draaft in den nacht, de boefslagen dreunen. Ik ga naar buiben De straat is zoo vol, dat het mij moeite kost er door te komen. In hot mid den rijden 'in drie gelederen de colonnes- Op liet trottoir marcheert infanterie. De wind huilt door de lange, kale straat, de paarden snuiven en krabben met de. hoe ven, de soldaten springen om de koude, batte voeten te warmen. Een escadron cavalerie rijdt voorbij. Dan een ammunitie- colonne. De huizen trillen. In mijn kamer gekomen, ga ik naar het. raam en staar naar buiten. Eindeloos duurt het voorbijtrekken van de colonnes1. Infanterie, cavalerie, ponton-afdeelingem artillerie wisselen elkaar af. En do stoet is zoo eindeloos, zoo eindeloos, alsof heel de wereld door deze straat gaan moet in den donkeren nacht. Een compagnie blijft voor mijn raam staan om even te rusten. Een lichtstraal valt hier en daar op eert gezicht. Een piepjonge knaap, stellig door rijn moeder beweend, staat naast eert baard'igen man, aan wien in het vader land vrouw en kinderen met zorg denken. Vlug kook ik een paar kannen thee en breng hun den warmen slok bij een hap brood. De soldaten zitten en kletsen door el- knar. Van de treurnis, die mij' greep hij den aanblik van dezen eindeloozan stoet, the in de duisternis de onzekerheid tege moet gaat, merken zij niets'. Hier kent men geen helden-al lures. Menschen zijn het.. De een treurig, de andere vroolijk, hongterig of welgevoed, möede of frisch. Maar voor de warme slok, voor een hap brood, voor een sigaret, zijn zij dankbaar en ik schaam mij bijna voor deze dank baarheid. Hoeveel wij jullie ook geven- het is altijd te weinig. Niets tegenover wat jidliie ons geven: je leven. In dichte vlokken joeg de sneeuw door cLo duisternis. En ik zag alleen de vage omtrekken van de helmen, do punten van die lansen. 'Maar ik hoorde alles. Het dreu nen van duizenden passen. Het klapperen, der hoeven. Het sSiuivcn der paarden. Het ratelen van de kanonnen. De metalen resonans van de ponton-wagens. En den stormwind, die huilend, gillend door de stad veegde, door de breocte, troostelooze straat. Korte Oorlogsberichten. Kolenschaarschte in Rus land. De „Vossische" verneemt uit Ko penhagen: De Russische regeering besloot tot inbeslagneming van particuliere ko- lenvoorraden wegens het stijgende gebrek aan brandstof. Zeppelin gepasseerd. Eer gisteravond passeerde bij Ameland een luchtschip in Westelijke richting. Venizelos. Uit Kopenhagen wordt aan de „Berliner Lokal Anzeiger" getele grafeerd, dat de vroegere Grieksche mi nisterpresident Venizelos te Athene door prins George in een langdurige audiën tie werd ontvangen. Venizelos maakte den indruk van een man, die ziek is. De politieke gebeurtenissen der laatste dagen schijnen voor zijne gezondheid in hooge mate schadelijk geweest te zijn. Opval lend is zijn bleeke gelaatskleur. Ter ver gadering van de liberale leden der ka mer van afgevaardigden verklaarde 'Ve nizelos dat zijn besluit om zich uit het openbare leven terug te trekken, onher roepelijk is. Hij zal waarschijnlijk Athe ne verlaten en in Frankrijk zijn vast verblijf vestigen. Meer dan tweehonderd honden zijn roods naar het front gezonden, waar zij de brancarddragers bij het opzoeken de5' gewonden helpen. Vele soldaten hebben aail -deze dieren hun leven te danken. La Société Nationale du Chien Sanitaire plaatst thans in de Fransche bladen op nieuw een verzoek aan alle personen, die herdershonden bezitten, deze te wil len afstaan, mits niet ouder dan 10 tot 20 maanden, daar anders de dressuur geen doel meer heeft. Vrijdag werd de oud-militair Tho mas Atkens begraven, een 77-jarig ijzer vreter, die den Indischen opstand en deu Chineesclien veldtocht meemaakte. De oude Thomas stierf aan hartzeer, om dat hij hij dezen oorlog thuis moest blij ven. Aan het Suezkanaal. Uit een telegram van den correspondent van de „Times" te Cairo blijkt, dat er nog al tijd in Sinai „©enige levendigheid" heerscht, dat wil zeggen kleine afdeelin- gen Turksqhe ruiterij verontrusten nog voortdurend de kanaalstreek. Deze corres pondent meldt ook dat men de moeilijk heden van het watergebrek op het schier eiland overdreven heeft, dat de weersge steldheid uitnemend is, dat de Turken door geregelde kameeltransporten zich van voldoende voorraden kunnen voorzien. Maar hij wijst er toch tevens ook op, dat de verdedigingsmaatregelen van het Suezkanaal volstrekt niet verslapt zijn en 'dat men dus vrij' gemakkelijk er in slaagt de Turken op voldoenden afstand te houden. Een Duitsch officier klaagt iu de Kölnische Volkszeitung over de onge loofd ij ke loopgraafafbeeldingen in ve'e ge- illustreerde bladen. Mogelijk, dat er hier en daar op do enorm lange fronten zul ke behagelijk ingerichte loopgraven wor den gevonden als de bladen veelal te zien geven. Maar dat zijn dan uitzon deringen, terwijl de lezer er den indruk uit krijgt dat zulke loopgraven het gewone type vormen. De officier beschrijft dan hoe armzalig zijn regimentscommandant in Argonne is gehuisvest. Den heden win ter heeft het op zijn tafel geregend en zijn stroo heeft hij geen enkel maal kunnen, verwisselen. Als de regimentscommandant zoo onpleizierig is behuisd, hebben de overige officieren en manschappen het natuurlijk niet beter. „Ook is het heel wat anders gesteld met het gemusicesr, waarvan zoo vod wordt verteld. Ik be nijd alle kameraden, die daar gelegenheid voor hebben en gun het hun van 'harte. Wij hebben het twijfelachtige genoegen sedert maanden dag aan dag *(en sedert kort ook 's nachts) onder deu druk te verkeeren van ©en uitmuntend gericht Fransch artillerievuur, en dan beeft men, steeds met den aanblik van gewonden en dooden, heel andere gedachten." Nabij Visé werden 2 Belgische jon gens, die de Maas over wilden zwemmen, om zoo de grens te passeeren, door de Duitschors doodgeschoten. Het dorpje Aubel is door de Duit- scbers tot 4000 mark boete veroordeeld, omdat men Duitsche soldaten onder den kerkdienst lop het hoofd gespuwd had. De Duitschers hebben hierop een onder zoek in de kerk ingesteld, of het werke lijk waar was en dat het wel degelijk burgers waren die Duitsche soldaten op1 het hoofd 'hadden gespuwd. Bovendien: mag nu na 8 uur zich niemand meer op straat vertoonen. Personen die na 8 uur Log op straat rijtn zullen zwaar beboet worden. Te (Luik is op 8 April Koning Albert's verjaardag bij verscheidene inwoners ge vlagd. De vlaggenden liepen zware geld boeten op. Op 4 Mei? Dezer dagen, aldus de „N. R. Ct.", hebben wij iets uit een. Duitsch blad overgenomen, waarin werd gezinspeeld ©p> de verwachting van de Brussclscho bevolking, Uat de „verlossing" van België op den eersten Mei zou plaats hebben. Niet den eersten Mei, maar den vierden Mei zal die verlossing zijte, wanneer ten minste do aardigheid, die door België da ronde heeft gedaan, waarheid bevat: „La Belgique a été violéc zoo is er ge zegd le 4 Aoüt, done elle doit être délivrée le 4 Mai," d. w. z. na 9 maanden. Bommen naar een E n g e 1 s c h schip geworpen. Gisternacht, zoo wordt uit Rotterdam aan de „Tel." bericht, liep het Engelsche stoomschip „Serula", van de Cork Ship Company, komende van Manchester don Waterweg binnen. De kapitein van het schip, D. F. Sharp, rap porteerde, dat bij het vuurschip Noord - hinder twee Duitsche vliegtuigen beproefd hadden bommen op het schip te werpen. Eerst verscheen een kleine vliegmachine boven het schip en wierp een aantal bommen, telkens drie bij' drie, naar het schip. Deze bomlmen vielen nietrecht omlaag, maar dwarrelden langzaam naar beneden. De kapitein, dio een goed schut ter is, nam zelf een geweer en begon op de vliegmachine te schieten. Nu kwant er ook een watervliegmachine op-dagen, die evon-eens drio bij drie bommen naar de „Serula" wierp. Deze bommen vielen in de onmiddellijke nabijheid van het Engelsche stoomschip, maar troffen even min als die van de vliegmachine. Intus- schen ging kapitein Sharp- door met schie ten en trof de vliegmachine, toen deze het schip dicht naderde, eenige malen, zoodat een vleugel van de aeroplane ern stig beschadigd werd. Beide vliegtuigen verdwenen daarop in de richting vani Zeebrugge. Het schip had zoo goed als geen schade geleden; slechts waren er ©enige scher ven van bommen, di© in de onmiddellijke nabijheid van het schip ontploft waren, op het dek gevallen. Kapitein Sharp was overtuigd, dat de kleine vliegmachi ne Zeebrugge niet moer had kunnen be reiken. Vergeldingsmaatregelen. Het bericht, 'djt 39 gtevangen genome^ genomen Engelsche officieren naar de militaire gevangenis zïjln overgebracht, omdat de in Engelsche krijgsgevangen schap zich bevindende bemanning van) onderzeeërs de behandeling als krijgsge vangenen geweigerd is, wordt in de Duit sche 'pers met instemming besproken. De „Lokal Anzeiger',' zegt: „Dit is een direct antwoord op Engelands handelwijze en zal hij ons algemeene instemming vinden." De „Keiz-Ztg.": „Deze maatregel kan verzekerd rijn van de instemming en deu bijval van geheel het Duitsche volk: wij hopen dat hij spoedig resultaat zal op leveren". De „Neueste Nachrichten"„Het eer gevoel van een jonge, krachtige en trot- sche marine heeft achter dozen door de regeering genomen maatregel gestaan." Die „Rundschau"„Dit is de eenigte juiste behandeling van zulk een quaes tie; de maatregtel 'moet met voldoenden nadruk toegepast worden en daartoe hebben wij immers de middelen. Indien dei gevangen zetting van een Engelsch officier voor iederen man der bemanning onzer on derzeeërs niet voldoende blijkt, dan moe ten er twee of meer in arrest worden gesteld." De „Yoss. Ztg."„De in de militaire strafgevangenis geplaatste officieren kun nen zich bij him eigen regeering- bekla gen. wanneer rij thans worden behandeld op een wijze, die anders in Duitsch land tegenover krijgsgevangenen niet wordt toegepast." De ontsnapte Duitsche krijgsgevangenen gevonden. Da beide Duitsche officieren, luitenant Von Sandersleben en luitenant Ambler, die de vorige week Maandag uit het iuternoe- ringskamp bij Llansannan in Wales ont snapten, zijn te Llanbedr, een dorpje aan de kust van Cardigarbaai in. Wales wede? gearresteerd. Ilct vvrmcxxlen dat de beide, vluchtelingen Wales nog niet hadden ver laten is dus bevestigd. Een v r ij s p r a a k. Men herinnert zich hot drama te- Compiègne, waar kapi tein Hérail van het 11e regiment huzaren, rijn vrouw, die weigerde liet kampement te verlaten, ofschoon de opperbevelhebber den officieren had verboden hun echtg'- (uooten te ontvangen, met drie revolver schoten doodelijk trol'. Zaterdag is kapitein Hérail door dep, krijgsraad te Parijs, na een meesterlijk pleidooi van den deken der Parijsche ba lie Henri Robert, vrijgesproken. Generaal- Cherfils voorspelt in Le Peuple dat de oorlog waarschijnlijk in den aanstaanden zomer met een heslissenden slag tusschen Maas en Moezel zal eindi gen. Duitsche liniën zullen daar over een "lengte van 30 mijlen en een diepte van 6 mijlen worden doorbroken, daarna zal een algemeen offensief der geallieerden de Duitschers tot den Rijn terugdrijven, waarop de eindstrijd op den rechteroever van den Rijn zal worden geleverd. De lichting 1916 in Frankrijk, be staande uit de jongelieden die op 31 De- December j.l. 18 jaar waren, is Maandag ochtend opgekomen. De bevolking deed hen overal een hartelijk uitgeleide. De jcmgelieden van de lichting 1917 zullen tusschen 6 Mei ten 14 Juli worden gekeurd. De mannen van de lichting 1889, zij, na melijk, die dat jaar hun twintigste jaar hebben bereikt, zijn tegen het eind van dezo maand opgeroepen voor bewakings doeleinden In de- grootste plaatsen van Oost- Friesland zijn tal van vereenigingen van vrouwen begonnen geld in te zamelen voor een fonds, dat keizer Wilhelm zal werden aangeboden, om daarmee te han delen, zooals hem goed zal dunken. De overhandiging van het ingezamelde geld zal plaats hebben ter gelegenheid der 500-jarige herdenking van de regee- riug der Hohenzollerns als Markgraven van Brandenburg. -Een nieuw mijnenveld. Vol gens een bericht uit Stockholm heeft de Zweedsche admiraliteit mededeeling ont vangen, dat een Russisch mijnenveld is gelegd in het Zuidelijk deel van de Oost zee tusschen Bornholm en Rügen. Eenige Duitsche schepen moeten aldaar reeds op mijnen geloopen en vergaan zijn. De soldaten gr ave li in Bel gië. Aan de soldatengraven, die zich in het gebied van het genera al-gouvernement bevinden, mogen alleen veranderingen worden (gebracht voor het onderhoud of de versiering derzelve. In bijzondere ge vallen kunnen uitzonderingen worden toe gestaan door den voorzitter van het bur gerlijk bestuur, die bevoegd is in de streek, waar het graf zich bevindt. Overtreders kunnen tot vijf jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Ook de gemeente op wier grondgebied het graf ligt kan verantwoordelijk worden gesteld. (Msb.) Het bezette Russische ge bied. Het Oostenrijkse lie oorlogspers- kwartier meldt: Wij en onze bondgenooten houden, naar op 25 Maart werd vastgesteld, van het Russische gebied 46.581.8 vierkante wersten, (dat lis 53.010.3 vierkante kilo meter met 5.492.820 inwoners bezet. Naaj' de departementen is het bezette gebied als volgt, waarbij de oppervlakte in vierkante wersten is aangegevenKa- lisch, oppervlakte 9961.3, inwoners 1.183.800; Petrokow, oppervlakte 10.763, inwoners 1.981.366; Kielce, oppervlakte 4434.3, inwoners 486.600; Radow, opper vlakte 1646, inwoners 148.400; Warschau, oppervlakte 5832.5, inwoners 624.900; Plozk, oppervlakte 6216, inwoners 555.000; Lomza, oppervlakte 2316.5, in woners 172.120; Suwalki, oppervlakte 5412.2, inwoners 340.700. De beschadigde Zep pelin. Zooals men weet is op 4 Maart een Zep pelin verongelukt, die bij Tirlemont moest landen. Van een betrouwbaren ooggetui ge, die pas uit België naar Frankrijk is teruggekeerd, vernam ik over dit voorval het volgende. De Zeppelin was van Calais vervolgd door Engelsche en Fransche vlie gers. De (inzittenden en bet luchtschip zelf hadden in die mate geleden, dat de landing onviermijdelijk was. Bij liet landen bleek dat de bemanning alle zware voor werpen overboord had geworpen, zelfs de waarnemingswerktuigen, en de mitrail leurs. Men had lichtbommen laten vallen om Men weg te verkennen. .Behalve elf dooden. waren er twee zwaar gewon den, wien de Kogels der Engelschen door de gewatteerde ondervesten waren heen gegaan. Voor ze te Thienen waren ge daald, hadden ze anderhalf uur gezocht. Over den spoorweg komende wierpen ze ten slotte 't laatste zware voorwerp avet boord. Op 6 Maart werden de «verblijf selen op 17 wagens geladen, die mee gingen met een trein, die-ook twee wagens: Fransche krijgsgevangenen vervoerde. Al les werd te zamen naar Duitschlajid ge voerd. De Zeppelin was 149 meter lang, bij een hoogte van 30 meter. Hij had een bemanning van 46 koppen. De Duit schers waren over dit verlies zeer ont daan. (Hbl.) Het Koninklijk Huis, Blijkens mededeeling van den directeur van Hoogstdcrzelver Kabinet, wenscht Hare Majesteit de Koningin, dat er met het oog op de tijdsomstandigheden, gee ncrlei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eersi komende verjaardagen van de lieden van het Koninklijk Huis. Paardepeen mag voorloopig weer uitgevoerd worden. Eerste Kamer. In de vergadering van Dinsdag, onder voorzittoTschap van den heer Van Voorst tot Voorst wanen ingekomen de geloofs brieven van het nieuwbenoemd lid voor Zeeland, dim heer mr. C. Lucasse, welke in handen werden gesteld van een corn missie, bestaande uit, de hoeren üeTgsnva, Van der Hoeven en Gillisen. Bij monde van den heer Bergs ma concludeerde de commissie tot toelating. De heer Lucasse werd op de gebruikelijke wijze binnen geleid, legde de eeden af en nam zitting, nadat de voorzitter hem had gelukgi- vvtenscht met zijn benoeming. Onze neutraliteit geschonden? In de Maasbode lezen wij Volgens mededeeüngen iu eenige En gelsche bladen is aan boord van het Duitsche schip „Main" dat sedert het uit breken van den oorlog te lissingien lag, een draadloos telegral'ietoestel aangetro! fen. Omtrent de ontdekking daarvan dee!* de „Daily Telegraph" mede „Op één van de Hollandsch© draad- Iooze telegrafiestations was een telegram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in code-taal. wees het op eem- gerlei wijze er op, dat het betrekking had op de bewegingen van schepen e;. onderzeeërs. Bovendien hadden dé auto riteiten reden te gèlooven dat het was geadresseerd aan een te Vliss.iogen lig gend schip. Dienovereenkomstig werd een ondeizeak ingesteld. Aan boord van de „Main" wcnJ een draadloos telegrafietoastel gevonden, dat geheel in gereed zijnden staat om te werken verkeerde. De ontvnngdraden wa ren op een vindingrijke wijze verbolgen, doordat zij langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestrengeld waren; d dynamo was in de machinekamer. Hoewel geen officieele inlichting is gegeven, ver neem ik, (aldus de berichtgever van de „Daily Telegraph", Red.), dat deze zaak door de Nederlandsche autoriteiten ais zeer ernstig wordt beschouwd. Het is dui delijk, dat het op deze wijze gebruik ma ken van een geïnterneerd stoomschip een ernstig misbruik is van de regelen, wel ke in een neutrale hav.-n op geïnterneerde schepen van toepassing zijn." Naar men weet is de „Main" dezer dagen van Vlissingen naar Antwerpen ver trokken. Het staat intusschen te bezien, in hoeverre deze nieuwe ontdekking der der Engelsche pers op waarheid berust. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt, is dit bericht in zooVerxe juist, dat, zoowel om do hier opgegeven als om andere redenen, de aanwezigheid van het koopvaardij schip „Maan" te Vlissingen door onze marine-autoriteiten niet langer wensche- lijk werd geacht. Nadat kort geleden reedsi een wacht op het schip geplaatst was. is het daarna aangezegd, dat, indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wensclite te genieten, het naar een, andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er de voorkeur aan gegeven naar Antwerpen te gaan. Do circulaire van den minister van landbouw. Naar het ,JIdbl." verneemt, heeft er tusschen den minister van landbouw, nij verheid ien handel en zijn collega van financiën van te voren geen overleg plaats gehad over de bekende circulaire in Zake de verschaffing van levensmiddefen van rijkswege voor on- en minvermogenden. HerSjlk. Baarland: voor Baarland 15 April voorin:.voor Oudeland© 15 April namiddags. Ellewoutsdijkvoor Ellewouts dijk 16 April voormiddags; voor Drie wegen 16 April namiddags. Kapelle: voor Kapelle 19 April voormiddags, 20 en 21 April; voor Schore 19 April des namid dags. Wemeldinge 22, 23 en 24 April. Hansweert 26 en 27 April. Yerseke 3, 4. 5 en 6 Mei. Kruiningen 7 en 8 Mei. Krabbendijkevoor Waarde 10 Mei; voor Krabbendijke 11 en 12 Mei. Rilland-Bath 14 en 15 Mei. Benoemd tof dijkgraaf: van den Eei sten Bathpolder en van den Tweeden Bathpolder, W.. Koning Wz., te Rilland- Bath; van den Zuid-KraaijertpoJder, N. A. Remijn, te 'sH. Arcndskerke; plaatsver vangend dijkgraaf van den Van Haaften polder, M. C'. Polderman, te Ond-Vosse- meer. Stbl. 163 bevat een Kon. ResJ. van den 26sten Maart, tot nadere wijziging

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2