loefje [ede, ren Ao. 164 Woensdag 14 April 1915 29e Jaargang lecht, TE KOOP IROND, feiland rsknechï IKNECHT itbode Uit de Pers. Oe Groote Oorlog. |en Grond, In Vernissen, U, enz. ïop gevraagd Zeeuwsche Stemmen. sn goedkeuring tenaar-bewoner ide. fwaren zond ar n b e v e 1 e n DETAIL. Irootte, waarbij [iaii het Bureau onder motto L wanen. fceihoogte" Wis» Koudekerke. brj J. YAN Öder. bekwame met paard en Brieven letter |e Goes. Itkapelle. lei [er LITTOOIJ, Jrg- DOTDIENST OP TELDE. (regeling. |re- aankondiging, tijd. tkzee vm. 7.30 a. reer vm. 11.30 b. tzee am. 12.30 c. Iburg, nm. 3.15 d. tie vair den te jsendaal aan- den te Goes [aal vertrekken l te G o e s 1133 aen trein; 5.29 nm. n aar ■den trein. Uitgave van de Naaial. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LA M '~E VORST STR A AT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. ID HU IJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goos. Voorziening noodig. „S c h t beheer a a la n d- U o u Dit opschrift staat hoven een ar lik ei in een vrijzinnig blad aan het adres van minister Posthuma, naar aan leiding van een paar abuizen door de zen gemaakt, en waarvan hij niet. of niet voldoende schijnt te willen terugko men D' minister van landbouw is zoo on voorzienig geweest om per circulaire aan de iuigemecsters een prijsverlaging van levensmiddelen in uitzicht te stellen: een maatregel die althans den grootcn ge meenten op risico en groote uitgaven zou te staan komen, terwijl toch de leiding blijft berusten bij de Kijksrogeoring. Van daar dat de grootste gemeenten, Am ster dam, Rotterdam, en Den Haag, er niets mee óp hebben, de belanghebbende ar beiders zeer teleurgesteld zijn on met name de sociaal-democrafische wethouder van Amsterdam, de heer Wibaul, den voorge stelden maatregel als onuitvoerbaar ver wierp. Reeds terstond na hel bekend wor don der circulaire waarschuwde 1) e Stand aard voor de gevolgen. Van so cialistische zijde had men de (halve) toe zegging met beicle handen aangegrepen. Blijkt het nu niet te kunnen, zooals de minister het voorstelde, dan wekt liet onder de toch al zoo zwaar beproefde arbeiderskringen schier vanzelf zekere on tevredenheid. die dé stemming bederft; iets waartegen te meer ware te waken geweest, daar de langere duur van de mobilisatie toch reeds hot heroïeke, dat in Augustus in de volksstemming was, zoo pijnlijk tam maakte." Aldus Dc Standaard. 'Doch aan dezen zachlen wenk oin ite circulaire te doen vervangen, of, na over leg met de drie voornaamste gemeentebe sturen, te wijzigen, is geen gevolg ge geven. Op hel oog'enblik wekt de vasthou dendheid van den minister aan zijn denk beelden, ofschoon die onuitvoerbaar zijn v i -rklaard, verba zing Terstond hebben do" clagelijksche be sturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, en die van Leiden, Groningen en Enschedé zich met hunne bezwaren tot den minister gewend. Zoo onder andoren betoogden zij dat controle haast ondoen lijk is, de grens zeer moeilijk is tc trek ken lusschen wél- en niet-vermogenden; de finanliëele gevolgen niet te overzien zijnde laagste klassen dor belastingbe talers veelal niet vair de goedkoopte profiteeren zullen en wol de zwaardere lasten meebetalen moeten, enzoovoort. Bezwaren! die voor dc kleinere gemeen ten niet gelden, zoodat men althans daar met deze circulaire ernstig zal hebben tc rekenen. De minister heeft echter den gemeen schap pelijken brief, door de Dagelijksehe Besturen voornoemd tot hem gericht, met •verzoek om nadere bespreking, eenigs- zins hoog teruggewezen. Ik wil. zoo luid de zijn artvvoord. Van u „een afgerond ant woord of u van de aanbieding .wenscht gebruik te maken, ja of neen". En wou li inzake de broodvoorziening nog wat weten, zend mij dan „een nauwkeurig geformuleerde vraag met vermelding van de opoffering, die uw gemeente zich Wij inwilliging van uw verzoek zal willen getroosten." De gemeentebesturen hebben hierop ge antwoord: Excellentie, uw circulaire in zake beschikbaarstelling van levensmid delen was zoodanig gesteld dat wij niet met ja of neen konden antwoorden. En in zake broodvoorziening behoeven wij u niets te vragen, u hebt slechts te be sluiten, daar wachten wij 'op. Ook be grijpen wij niet hoe u er aan komt dat de gemeenten zich opofferingen moeien getroosten. Het gaat toch van u uit; de regeering heeft er de gemeenten tot nog toe steeds huiten gehoudenAls echter de gemeenten moeten mee betalen, dan zal dit toch niet kunnen geschie den dan op wcttelijkcn grondslag en op voor alle gemeenten gelijken voel. Tot zoo ver de briefwissel ing. Tie zaak is derhalve nog even ver als toen de minister de circulaire in 'I licht gaf. Maar wal is er daarna dan toch wel getreurd, dat de minister zoo op eenmaal in 't.andere uiterste verviel: van huis moederlijke. bezorgdheid oversloeg in za- ketimans-cy nisine Wij weten het niet. Maar wij weten ook, dat met liet stre ven naar het doel waarvan in de circu laire wordt gewaagd moet word® voortge varen. Wij kunnen niet be oordeel en of do cir culaire van den minister, zijn schijnbare traagheid en onvastheid in zake het uit voerverbod, en meerdere veronderstelde vergissingen, „slecht beheer van land bouw" beteekent. Het bewijs is nog niet geleverd, dat hetgeen voor Amsterdam onmogelijk is, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.25 k 0.05 voor de Zeeuwsche gemeen.en niet kun- ;nen zou. Daarom zouden wij, met het oog op hot góede doel, den gemeentebesturen wil len aanbczelen, van de i.culair:- goede nota te nemen. Geldt voor groote ste den ,dat daar dc on- en min-vennogen- den niet tc vinden zijn, en veel geld zal worden uitgegeven of voor oen deel Weggegooid, dat geldt niet ran de klei ne gemeenten. Daar weet men heel goed. wie 'the dig hoeft, en wie mot. Waait daar moei toch voor gezorgd worden, dal niemand .begunstigd word!, die het niet noodig hooft. Zoo althans wordt de last die op de gemeenten gelegd wordt, niet te groot. Rel beste is, dat de diaconieën er voor wordtin aangesproken. Deze toch keipen de menschen het host. XXXVII. Onze huismoeders klagen steen en been over de hooge prijzen, die ze Voor alles, wat er in oen huishouden noodig is, moe ten besteden. En ivo kunnen die klachten verstaan, want 't is géén geheim, dat alles duurder is geworden, en nog duurder dreigt te. worden. Voorwaar, er is vaak heel wat tact en overleg noodig, om rond te ko men. Al is de nood nog niet hoog ge stegen. zorg is er overal. Want juist wat ierleren Mag noodig is, wat het keelgat ingaat, is zooveel hoo- ger in prijs géworden. Onder de dagelijksehe levensbehoeften, die dit jaar buitengewoon duur zijn, be- hooren vooral de groenten en peulvruch ten In het orgaan van den Xed. Tuinbouvv- raad „De Tuinbouw" vond ik een stukje afgedrukt, waarin van enkele artikelen de marktprijzen worded vermeld in'de laat ste week der maand Maart in de jaren 191.3, 1914 en 1915. Daarin vind ik o.a. vermeld, dat in Broek op Langendijk, het echte koolland, in 1913 voor rood© kool per 100 stuks werd betaald van f1 .SO tot f7; in 1914 van f 1.50 tot f 12maar in dezelfde maand van 1915 van, f 2.40 tot f 23. Voor witte kool is het prijsverschil nog grooter. Liepen de prijzen in 1913 pei; 100 stuks van f0.80 tot f4.30, en in 1914 van T1.30 tot f7; zoo wordt in Maart 1915 betaald 100 witte kooien van f2 tot f22. En dit zijn n'n nog de en gros prijzen; do huismoeders betalen per stuk nog wel enkele centen meer! Uien waren in 1914 óók duur, al wa ren do prijzen niet zoo hoog als in dit jaar. Met 1913 is het, verschil echter* enorm; toen kostten 50 K.G. uien van f0.28 tot f0.47 op de markt te Broek op Langendijk en thans betaalt men ter zelfder plaats f7.90 tot f8.20. En dei huisvrouw betaalt tegenwoordig voor 1 K/G. uien 24 ets.! Voor groene erwten is er ook 'n groot prijsverschil. Deze kostten op de markt te Groningen in Maart 1913 f6 tot f8.50; in 1914 f6.75 tot f9.35, maar in dezelfde maand van dit jaar f 13 tot £15, alles per H.L. Doch laat ik u niet langer vermoeien met dorre cijfers. Nu weet ik niet precies, hoe in Zee land de prijzen zich verhouden, docili. men mag aannemen, dat 't hiér al niet veel gunstiger is. Zoodat ook de Zeeuwsche huismoeder wel eens mét dc handen in het haar zal zitten, 't Is me dan ook niet recht duidelijk, waarom de uitvoer van groenten naar Duilschland op groo te schaal wordt toegestaan. De Staats spoor heeft voor dit doel zelfs speciale treinen ingelegd en niet leede oogen kun nen we het aanzien, hoe honderden wag gons met heerlijke malsehe groenten naar onze buren gaan, terwijl men ons er de laatste cent voor uit dc portemonnaie ld opt. Gelukkig hebben wij over hel brood niet te klagen. Vooral het kostelijke br'uinbroocl is hij kans niet duurder dan in gewone tijden. Tenzij het cacaodoppen bevat. Na de sensationeele onthullingen door de Gezondheidscommissie te Goes gepu bliceerd, is men wel een beetje sceptisch gezind geworden ten opzichte van de kwaliteit van wat men als tarwebrood aandient. Doch gelukkig, de bakkers treft geen blaam. En zij z'ullen nu misschien wel oppassen, dat ze geen katten in casu cacaodoppen in de zakken koopen. De Gezondheidscommissie had andere wel ,op meer ridderlijke wijze het onder zoek geleid kunnen hebben, 'k Hoop, dat ze binnenkort de bakkers openlijk zal rehabiliteeren. Dat behoort ze te doen. wil ze haar naam als een hoogstaand college bewaren. Ook, al hebben de bak kers intusschen weer het) vertrouwen van hun klanten gekregen. Tenslotte nog iets omtrent, een ander Consumtie-artikel, den alcohol. 't Is een verblijdend verschijnsel, dat do drankbestrijding in deze veelbewogen tijden krachtig voortgezet wordt. Do bevelhebbers van de legers o.a. hebben aanstonds ingezien, dat de drank moet geweerd; wil het lager aan dc hoog ste eischen., wat moroclo en physieke ge schiktheid betreft, beantwoorden. „Het is ,de plicht van alle vaderlan ders, -den alcohol in al zijn vormen te! bestrijden. Iedereen moet begrijpen, dat alles wat de moroclo en male riool e kracht van ons leger kan verminderen, een we zenlijke misdaad is tegen tie verdediging der natie, ten overstaan van den vijand geploegd.',' Met deze woorden begint oen door ge neraal off re genomen besluit, waarbij hij den verkoop van alcoholhoudende dran ken aan troepen in do loger-zone geheel verbied!. De conigc alcohol, die aan do soldaten wordt toegestaan, is de hoeveel heid, die bij het rantsoen verstrekt wordt. Tracteeren is ook ten strengste verboden ion een ieder, herbergier of niet, die dot voorschriften van gone Aal Joffre over treedt, zal voor den krijgsraad moeten verschijnen. Alien weet, hoe het Eïigfelsclte Hof tegen over deze kwestie staat, en op hoe lof waardige wijze het den strijd: heeft aange bonden. met Koning; Alcohol. pVfon rilt er van, als men statistieken' onder de oogten krijgt van de ellende, die op rekening van het alcoholisme ge steld moet worden. Naar aanleiding van do Actie in Enge land tegen hot drankmisbruik doet de Kransche afgevaardigde Iteinach mededce- ling, 'aan de hand van een officieel stuk, van 'de wijze waarop eon dokwerker in een Kransche havenstad den werkdag in deelt. Do dokwerker arbeidt van 7 8 uur v.m., dan ontvangt hij zijn loon voor dat uur en heeft een 'kwartier voor zijn ont bijt, waarbij alkohol gebruikt wordt. Van '8.15- 10 u.: arbeid. 10 'u. 10.30: een borrel drinken. 10.30 11: (arbeid. 11 12.30: schafttijd. 12.30 -3: arbeid, gevolgd door uil betaling. 3 3.30: teen stukje eten, -met al kohol 3.30 —5: 'arbeid, gevolgd door uit betaling. 5 5.15: een borrel drinken. 5.15- 6: arbeid. Na 5 uur zijn de meeste arbeiders be schonken. Behalve de bovengenoemde rusttijden, snappen de arbeiders, zoodra er geen. toezicht is, weg naar een der talrijke kroe gen. Bij deze borrels komt dan nog do wijn, dio uil. de vaten, welke vervoerd worden, verdwijnt. De lVaüdelskamer te X. schat de hoeveelheid van den jaar lijks op deze wijze gestolen wijn op idea inhoud van een schip van 4000 ton. Het alkoholisine onder deze dokwerkers, schrijft de heer Iteinach, heeft zeker geen minder ernstige gevolgen dan het drank misbruik onder dc Kngelsche fabrieksar beiders. Tenslotte baalt hij een passage aan uil een brief van een chirurg in een hospitaal achter hot front, waarin deze schrijft: mijn gewonden genezen goed, als zij geen alkoholisten zijn; de genezing yan drank zuchtigen gaat óf niet óf uiterst langzaam. En dergelijke verklaringen heeft de lieer li. van talrijke artsen ontvangen sinds het uitbreken van den oorlog. Moge de vrucht ervan zijn, dat lvoning Alcohol een steeds krachtiger wordenden vijand tegenover zich gesteld ziet, die hem weldra geheel onschadelijk weet te maken. leder kenne zijn plicht. Ook in Nederland, ja ook in Zeeland dient gestreden tegen hel drankmisbruik. Mag ik 'in dit verband nog eens herin neren. aan de bepalingen van de Drankwet, welke toestaan, dat om de vijf jaar aan de gemeenteraden het verzoek kan ge daan Worden om het maximum aantal vergunningen te verlagen? Laat men althans probeeren, of de tijd er rijp voor is. 'KEES VAN DER MEER. Lange pree ken. Ia de Rotterdammer lezen we o.m. Een der laatste nummers van het Ge ïllustreerd Volksblad bevatte een scherp puntdicht tegen lange preeken. Geheel onverdiend is dit. niet. want de dominees kunnen hel dikwijls bont ma ken.. Terecht wordt bij gezond kerkelijk leven de eisch gesteld, dat de samenkomst der gemeente op den Zondag tweemaal wordt bijgewoond. Maar niet mag ontkend worden, dat de voldoening aan dien eisch door de bui tensporige lengte van den kerkdienst niet gemakkelijk wordt gemaakt. Bij sommige predikanten schijnt do ge dachte te leven, dat, als de twee volle uren niet ten naasten hij gehaald zijn, een bedenkelijk tekort moet. worden gecon stateerd. Van het huiselijk leven dat voor on derscheidenen slechts op den Zondag eeni- germate tot zijn recht kan komen, blijft zoo bitter weinig over. Bovendien wordt hel geduld van waar lijk goede luisteraars op veel te zware proef gesteld. Wie de hoorders overziet, bemerkt al ras, dat als de anderhalf uur bereikt zijn, de een na den anderen hoorder in aan dacht gaat verflauwen en wég raakt. Eon enkele moge in bewondering loven voor don dominee, die zoo veel uit een tekst weet te halen, en daar uren over kan preeken, de aanwakkering van die ongezonde stemming ligt zeker niet op den weg van de bedienaren des Woords. Het is waar het is .grooter kunst om met weinige woorden veel te zeggen, dan met veel weinig. Evenwel, wij achten onze Nederlandsehe predikanten hoog en zien niet in. waarom zij niet evenals hunne collega's in den vreemde, in staat zouden wezen, biji goe de voorbereiding en behoorlijke stofverdee- ling oen preek van zoodanigen omvang te houden, dat een kerkduur van anderhalf uur als maximum beschouwd word. Het stichtelijke van den kerkedienst, ja de opgewektheid van het gansche ker kelijk leven, zou er ongetwijfeld bij win nen. Genoemde bladen zijn met hun opmer king, die ook wij juist, vinden, in goed gezelschap, en wel van Cairijn, die, gelijk we reeds in ons nummer van 1 October 1910 meedeelden, het'volgende schroef aan zijn Vriend .Parel! 11, „Ik hóór, dal uwe buitengewoon lange predikaties velen reden lot morren ge ven. Gij hebt ons dikwijls verklaard er zelf een fout in te zien, die gij zoudt willen verbeteren. Nu vraag ik u ech ter, dat geen vijandelijk gefluister tot op roerig geschreeuw worde, en ik bezweer u maak het liever, met geweld wat kor ter, dan dat gij den satan gelegenheid geeft waarnaar hij uitziet. Gij weet ten dél'sfe, dat wij ook den z'wakken schulde naars zijn (Roni. 1:14); niet, dat wij door al te veo! toegeven hunne onwijs heid zouden vergrootcn, maai' wij moeten beproeven hen te trekken doordat wij hun iets toegeven Gij weet ook wel, dat gij met eigenzinnige prikkelbare nienschen te doen hebt. Zeker kan hun misnoegen slechts uit Le grooteijl hoogmoed komen, maar daar ons de Heer den. kansel laat bestijgen, niet om ons, maar om de ge meente tc prediken, zoo moeten wij onze leering zóó inrichten, dat niet uit ver veling verachting des Woords voorkomt. Ook het gebed moogt gij eerder lang maken, wanneer gij voor uzelven bidt, dan wanneer gij het in den naam der gansche gemeente uitspreekt. Want gij ver gist u, wanneer gij denzelfden ijver, dien gij hebt, van allen verlangt. Dezen brief dicteer ik op mijn bed. Vaarwel, beste, voortreffelijke broeder. Groet alle vrien den. De Heer behoede u, "leid© u mot Zijn' Geest en zegene uw' arbeid." Beknopt overzicht van den toestand. Men heeft uitgerekend, dat er thans gestreden wordt over een front van niet minder dan 2668 kilometer. Nooit te voren is. dit in de geschiedenis voorgekomen. Volgens do Matin, die zich de moeite getroost heeft het na te rekenen, zouden de Kransche troepen op 'toogenblik een front innemen van 870 kilometer. De En gelsche troepen houden een front van 50 kilometer, en de Belgische 28 kilome ter bezet. In Tgeheel dus 948 kilometer, terwijl in het oosten de Kussen over een front van 1370 kilometer staan opgesteld, en in het zuiden de Serviërs en de Monte negrin® een fronl van 350 kilometer be zetten. Steeds grooter front hebben we gekre- gen. Zelfs in de laatste maanden heeft hot zich nog aanmerkelijk uitgebreid. We herinneren maai' aan de actie bij Memel. En wanneer gaan we aftellen Niemand weet het. Het zachte suizen van hel vredeswindj© laat zich reeds hoeren, doch maar al Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. te vaak wordt het nog wrecdelijk over stemd door het geweld van den oorlog. Het ontstaan der in de laatste dagen zich vermenigvuldigende .vredesgeradhten moet, dunkt ons, voornamelijk verklaard worden uit het verlangen der volkeren naar, vrede, waarbij de wensch, dat aan liet bloedvergieten toch spoedig een eind ko ine als de vader der vre-desgedachton moet aangezien worden. Merkwaardig is het, dat vele dier vro- desgeruchten hun oorsprong zouden vin den in de centrale keizerrijken. Velen hebben dan ook hun hoop gevestigd op een dreigenden tweespalt tusschen de ver schillende volken van de Donaumonar- chie en een groeiend verzet in den boe zem der Duitsche sociaal-democratische partij tegen den oorlog, welke factoren, zoo meent men, Duitschland en Oosten rijk zullen dwingen tot een spoedige vre- dessluiting. Wanneer men de zaak nuchter be kijkt, zal men echter aan deze en derge lijke praatjes niet veel waarde hechten. Van Duilsch-Oosteni'ijkschc zijde blijft men intusschen niet in gebreke om. tegen al deze illusoire verwachtingen protest, aan te teekenen. Men denkt niet aan vrede, xin van vre desbemiddeling wil men Voor hands niet weten. Amerika vermag niets. President Wilson heeft dan ook, blij kens zijn uitlatingen op een methodisten- conferentie te Maryland', geen zin out zoo lang de zaken aldus staan zijn bemidde ling aan te bieden. „Ik hoop, ik ibid en ik denk te ontwaren zoo sprak, dc president dat groote geestelijke krachten den afloop van de worsteling af wachten, om zic-h te doen geldendat die geestelijke krachten zich reeds thans doen gevoelen om ons oordeel te verhel deren en onze stemming te sterken. Iedereen kan zich gereed houden om mede te werken aan het netto resultaat, als de afloop zich openbaart." Wat kan men uit deze woorden an ders afleiden, dan dat Wilson het thans niet de tijd acht voor interventie. Doorvechten js dus de boodschap. Tot men van uitputting, van economi sche uitpuiling niet verder kan. Tusschen Maas en Moezel is het. Kran sche offensief tot staan gekomen en in een zuiver verdedigen van de behaalde voordeelen overgegaan. De balans van de behaalde voordeelen voor de Franschen is nog niet in alle bijzonderheden op te maken, maar zeker is, dat die voordoelen, ten koste van zooveel bloed verworven, slechts van plaatselijk belang gebleven zijn en dat geen beslissing geforceerd kon worden. Ook op het front iu de Karpathen, waar op het oogenblik misschien de be slissing uitgevochten wordt van den gc- heelen strijd op het Oostelijk gevechts terrein, blijven 'dc voordeelen van heide zijden behaald, nog steeds liet karakter van plaatselijke successen behouden. De rust bij de Dardanelles duurt voort. Uit het feit, dat alle journalisten van de eilanden verwijderd zijn, mag men ech ter opmaken, dat er voorztorgmaatrege- len getroffen worden voor een nieuw tref fen in de naaste toekomst. Een Vlaamsche Held. Vele Vlamingen kennen, schrijft do „VI. Stem", den overtuigden, moedvolle)! Vlaamschien priester Jan Bernaerts, een. der kranigs te figuren onder onze jón gere Flaminganten'. Hij! is een Antwerpe naar, een inboorling van del Paardemarkl. Als student reeds bezielde hij zijn mede studenten voor den Vlaamschen strijd, en nu bezielt 'hij als aalmoezenier onze soldaten in den kamp tegen den Duitse hen overweldiger. Men leze den volgenden, brief, geschreven door een sergeant vans bet Belgisch leger, die pastoor Bernaerts niet kendevoor dat hijl hem aan 't werk zag te midden der barstende bom men „Het was den 26 September 1914. De Duitschers lagen in bet bosch van Bug- genhout en werden hevig aangevallen door onze troepen; zoodoende, als dat wij den avond van den zelfden dag mees ter waren van Üpwijfck. De Duitschers waren alzoo verplicht groote legermach ten doen. terug te komen die naar het zuiden op weg waren. Den zelfden nacht, hadden zij roods talrijke versterkingen bijeen 'gebracht en werden wij op onze beurt aangevallen nuet den grooteten spoed! (omdat hunne verbindingslijnen in ge vaar waren), en den 27en September wa ren wij teruggedreven uit Buggenhout en namen wij intrek in onze loopgraven, voor het hosch, niet ver van den ijzeren weg. Wij waren blootgesteld aan een on gelooflijk hevig kanonvuur. Wij werden bijzonder bescholen met „obus brisants" en „groote shrapnels"; de eersten violent gestadig in onze loopgraven, alles ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1