Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. hrger te brengen onder den uitsluitenden invloed van de massa. Spr. houdt vol: de nationale gedachte overheersc.ht thans de nationale geschillen. De kwestie van het nationalisme is het overheerschende onderwerp van dit congres. Spr. wil het congres er evenwel niet op vastleggen. Wij blijven toch ook internationaal, daar om eischen wij volkomen herstel van België's eenheid en onafhankelijkheid. Den Godsvrede aanvaarde men, want die is niet door de S. D. A. P. geproclameerd. Hij was slechts een gevolg van de mo- bilisatie-crediefon. Trouwens de regeering' en de bourgeoisie hebben ter wille van dien Godsvrede heel wat meer moeten toegeven dat de S.D.A.P. Denkt maar aan de tijdelijke en blijvende voordooien voor de arbeiders, welke wij verkregen hobl>en. Spr. neemt liet de Dordtsehe motie kwa lijk dal. zij den leider der Kamerfractie) buiten deze zet, en de oppositie dat zij voortgaat het gezag te ondermijnen, als mede dat zij door het poneeren dor leus: geen man en geen cent, stemming maakt voor een toestand, die, werd hij ver werkelijkt, een ontwapend Nederland spoe dig zou voeren in de armen van het militairistische Duitschland. Trouwens, men komt er met ontwapening alleen niet, al moet deze einddoel zijn. Do Anti-Oor- lograad laat spr. koud. De actie waartoe de resolutie van het Partij bestuur op roept, bedoelt dan ook' alleen, om in deze korte spanne tijds alle materiaal te ver- Kamelen wat dienen kan tot bestrijding van dezen oorlog, en de mogendheden tot ihet sluiten van den vrede te dwingen. In een paar slotzinnen waarschuwt spr. tie partij 0111 haar zeclelijken steun niet Ie onthouden waar het bestuur het schip door de brandende haren stuurt, en het prestige der partijleiding niet noodeloos le schaden. 1 Gisteren den gehoalen dag is over de verschillende resoluties gedebatteerd. Ten slotte zijn die van het partijbestuur aan genomen met 555 stemmen tegen 231, en 10 blaneo's; deze; tien beteekenden, vol gens afspraak, dat zij het vertrouwen in het partijbestuur opzeiden, liet .congres sprak derhalve vertrouwen in het partij bestuur uit met 783 tegen 10 stemmen. Zeeuwsch Jongelingsverbond. Gisteren, Tweeden Paasehdag, is in de Gerei'. Kerk te Goes de jaarver gadering gehouden v'an het Zeeuwsch Jon gelingsverbond, I'rov. afdeeling van den Nedorl. Bond van Jongelingsverecnigingen op Geref. grondslag. Op de morgenvergadering, dig te 10 ure aanving, waren 'n 300-tal jongelin gen tegenwoordig, vertegenwoordigende 45 vereenigingen. Na de opening door den voorzitter, den heer A. S. .1. Dekker, rnet het laten zingen van Ps. 118:1 en 't lezen van Klaagliederen 3:2240, ver kreeg de hoer N. J. Bastmeijer van Brui nisse het woord, die in welgekozen en van groote waardeering getuigende woor den don voorzitter huldigde in verband met het feit, dat deze ]uist 25 jaar be stuurslid is. Namens het Z. Jongel.ver- bond werd daarop den voorzitter een eb benhouten wandelstok met zilveren haak aangeboden. De heer A. S. J. Dekker werd bij ac clamatie herkozen als bestuurslid. Nadat des penningmeesters rekening door de heeren A. v. Drongelen te Spui en C. v. Splunder te Zonnemaire was nagezien en door de vergadering goed gekeurd, herdacht de voorzitter het ju bileum van den heer Bastmeijer, die de zer dagen den dag mocht herdenken, waar op hij voor veertig jaren in de Chr. school van Rruinisse zijn intrede deed. De extra-collecte voor de Militaire Te huizen onder de jongelingen bracht op 120.73. Het voorstel van de Vereen. „Openba ring 3:11b" te Goes inzake de samen stelling van Ihet Moderamen weid. na breedvoerige bespreking verdaagd tot het volgende jaar. Het voorstel van de Ver. „Timotheus" te Bruinisse, om de jaarvergaderingen bij voorkeur te Goes te houden, werd aange nomen. Aangezien de tijd verstreken was, werd den heer J. P. Kögeler in de midden vergadering gelegenheid gegeven tot het houden van zijn referaat over den arbeid van het Comité tot behartiging der gees telijke belangen van de Militairen in Zee land, van welk comité de heer Kögeler secretaris is. Middagvergadering. Tegen 2 uur was het kerkgebouw geheel gevuld. Geen enkele zitplaats was meer ledig. Nu, dat was geen wonder. Men wist immers, dat Mr. De Wilde kwam spieken, en als die komt, dan weten de jongelingen, dat ze iets goeds te hooien krijgen. Evenwel het waren niet alleen do jongelingen, tot welke hij liet woord zou voeren. Zeer vele belangstelLendem waren mee naar de openbare middagver gadering getrokken, opdat ook zij met de jongelingen zouden kunnen genieten. Klok ke 2 uur klinkt indrukwekkend door het kerkgebouw het welbekende 11de vers van „Laat ons alom Zijn lol ontvouwen, In Hem verblijdt zich ons gemoed". Zulk oen lied brengt reeds dadelijk de stemming er in, welke de geheele verdere vergadering door geen oogenblik ook maar verbroken is geworden. oordal men den hoofdschotel gaat op dienen, deelt evenwel de voorzitter mete, dat het referaat van bic Kögeler, wegens tijdsgebrek in de morgen vergadering niet gehouden, nu eerst aan de orde gesteld zal worden. Br. J. P. Kögeler zou n.l. spreken over het onderwerp: „Mededeolingen aangaan de den arbeid onder de Militairen". Spr. herinnert er 'aan, welk een rust en vrede er op de aaide heerschte, totdat daar op 25 Juli de eerste pistoolschoten gelost werden, die aanleiding waren tot den bloedigcn oorlog, welke Ihans ge voerd wordt. Alle landen mobiliseerden, de oorlogs verklaringen volgden elkaar op met de snelheid, als die van den bliksem. En ook ons land bleef niet achter. Ook hier werd de Mobilisatie afgekondigd en zijn duizenden jonge mannen uit hun werk en arbeid geroepen. Ons land heeft, Gode zij dank, nog vrede, maar toch wat moeten onze Mili tairen niet veel ontberetn. Daarom moet voor hen gewerkt worden, hun lot zoo veel mogelijk dragelijk gemaakt. Daarvoor werkt nu het Comité. Reeds 21 Militaire Tehuizen zijn verrezen en daarin worden de mannen bezig gehouden rne.1 den geest voedende zakenlectuur, orgelspel, allerlei aangename spelen enz. Dank zij de hulp van het Centraal Comité is reeds veel kunnen gedaan worden, maar nog meer, vooral in Zeeland zelf is nod dig. Daarom moeten wij werken voor onze Militairen, die den arbeid van het Co mité zeer op prijs stellen en dat niet alleen met woorden toonen, maar ook met de daad. Onze mannen dragen de wapenen voor Oranje; aan dat huis zijn zo vast verbonden en die band zal niet, zal nooit verbroken worden. Daarom wil len ze ook veel ontberen, en dan is het onze roeping hen daarin te steunen. Staande wordt nu door de vergadering het „Wilhelmus" aangeheven, het aloude, kloeke lied van Marnix van St. Alde- gonde, het Nedcrlandsche Volksbod. v 1 i i li-...» 'Rede Mr. De W,i 1 de. Daarna beklimt Mr. J. A. de Wilde het spreekgestoelte, 0111 zijn rede te houden over: „Het anker, dat houdt". Zie, die als Gereformeerde jongelingen, aldus Spr., zich in een bond vereenigeai, spreken uit een levensbeginsel te belijden, dat ben tefzamen brachthet beginsel n.l., dat zij in den chaos van vraagstuk ken vragen om het licht der 'Bijzondere openbaring Gods, om het licht van Gods Woord en dat der liistorie. Dit levens beginsel moet met bewustheid in alles tot uiting komen. Wij allen, niemand uit gezonderd, moeten met onz'en tijd mee. Nu is dit geen euvel, mits maar aan het Labyrinth onzes levens de draad niet ontsnapt, die verbindt aan Gods Woord. In onzen tijd is dat zoo moeilijk en daar om hebben wij allen behoefte aan een anker, dat houdt. Dat bezat Groen van Prinsterer en hij uitte het in deze kernachtige woorden: Er staat geschreven er is geschied. Wat onzte tijd ons leert, is dit, dat alles wat groot scheen, zwakke fonda menten heeft. Er is een groote onzeker heid in het leven; deze is overal te vin den en strekt zich overal toe uit. Het is echter de onzekerheid, dat men geen anker bezit, dat houden kan. Vooral bij hen, is dit zoo erg, die op alle manier trachten God uit te schakelen. En waar wij nu op dit oogenblik getuige zijn van een strijd onder de volken, die schier zijn weerga niet vindt, is het dan niet plicht vooral voor den Gereformeerden J ongeldig- te zoeken naar een anker, dat houdt, om zich hier een welbewust stand punt te kiezen. Daarom zal spr. stilstaan bij drie punten: 1. ,Bij de betrouwbaar heid van het volkenrecht. ,Ten twieedel zal hij spreken over: de ondermijning van het oeconomische leven, 0111 ten laatste te handelen over het eenige anker, dat hier bij houden kan. De geschiedenis der wereld is een ge schiedenis van oorlogen. Tijden van rust liggen er zeer zeker tusschen, maar die vrede is niet langdurig. Dat de mensch geneigd is God en Zijnen naaste te haten, leert niet alleen het Woord Gods, maar wordt ook duidelijk in de geschiedenis openbaar. Een strijd op Jeven en dood is gevoerd door de pultuur-volken aller eeuwen. Sommigen zeggen, dat dit het ge volg is van de verkeerde opvoeding, die men het jonge geslacht geeft. Telkens im mers worden deze bepaald bij een Mau- rits, Tromp, de Ruijter, mannen, erva ren in den krijg. Neen, zoo zeggen deze Pacifisten, wijzig radicaal het onderwijs. Wijs de kinderen op (mannen als Thomas a Kempis, Vondel enz., die op vreedza me wijze ons volk deden bloeien. Wij Calvinisten echter kunnen met zulk pogen niet meedoen. Trouwens in den aanvang is die poging reeds tot niets gedoemd. Al worstelende en strijdende zijn vólks- karaktereigenschappen ontstaan, zijn gees telijke en stoffelijke goederen verkregen, is welvaart gekomen. Het leven is een groote worsteling. En voor den Chris ten geldt nog altijd„Het uitnemendste van die is moeite en verdriet". Hoezeer de volken ook voortschreden op Iden weg naar beschaving, toch is het zwaard er nooit buiten. Ook nu weer maait de zeis in de rijen der jonge man nen, en zijn oogst is groot. Die zeis gaat nog' voort zijn werk te doen en onder dat maaien wordt het recht vertreden. In onze dagen hoort men veel spreken over bet Volkenrecht. Wat is de betee- kenis daarvan en hoe is dat recht ont staan. Immers wij kunnen toch niet be- oordeelen, als wij niet kennen. Op onze aarde leven 1400 millioeit menschen in vei'schillende rassen, natiën en volken verdeeld. Dat is niet toevallig. De menschen zelf zouden het niet zoo gewild hebben, want het gaat rechtstreeks in tegen wat menschen bedenken. Kort na den zondvloed bewoonde men de vlakte van Sinear. Toen wilde men ee.i grooten toren bouwen, opdat mien altijd hij elkaar zou kunnen blijven. God even wel had het anders besloten. Hij' kwam met spraakverwarring, opdat er splitsing zoude plaats hebben. En de volken hebben door Gods rechtstreeksch ingrijpen zich af gescheiden. Toch waren zij niet streng van elkaar gescheiden en ontstond pr onderlinge band tusschen de verschil lende Volkeren. In de allereerste plaats het (onderling verkeer. Heeds ten tijtde van Israël was dit zoo. Denk slechts aan het verhaal, dat de kinderen Israels koren kwamen halen in Egypte. Daardoor werd do onderlinge band nauwer aangehaald en is vanzelf een regel ontstaan, over eenkomstig welke zij leefden. Zoodoende is ontstaan liet. internationaal privaatrecht Naast dit privaatrecht heeft zich hot z.g.n. publiekrecht ontwikkeld, d. i. het Volkenrecht. Gezanten zijn er altijd geweest, om wedorzijdsche belangen te bepleiten Eoi'st was dit slechts mondeling. Maar spoedig kreeg men meer behoefte ook schrifte lijke garantie te krijgen. Dan is gekomen het Tractatenrecht, een voor vredestijd en een voor den tijd an oorlog. Men meende n.l. alles wel te kunnen regelen en ook vaste bepalingen te kiin- nen stellen voor oorlogstijd. Kegelen, hoe men met schepen zou handelen, wat met menschen zou gebeuren, enz. Er waren giewisselijk zeer schoone bij. Alleen maar, liet pijnlijke bij al zulke bepalingen is, dat er geen rechter is die spreekt. Dat ontbreekt bij het Volkenrecht. Wanneer een der oorlogvoerende mogendheden een tractaat schendt, wie moet bet ter veri antwoordig roepen? Daarom dan ook gaan bijna altijd oorlogen gepaard met tractaatschending. Voor een oorlog is het, wanneer inen er huiten staat daarom soms o zoo moei lijk, partij te kiezen. Het is reeds zoo verbazond lastig tusschen 2 partijen recht vaardig te oordeeten. Maar nog veel moei lijker is dat hij 2 volken. Een ding is echter bij een krijg, als thans gevoerd wordt, zeker, dat Ihet recht met voeten getreden wordt. Waarom zijn er sommigen die den schuld geven aan keizer Wilhelm, eu anderen, die ze werpen op Engeland? Omdat wij met geheel dien strijd solidair zijn. Wij voelen met de verschillende vol ken mee. Als wij hooren van Duitsche gruwelen in België, dan komt ons hart in beroering, tegen Duitschland; en oml- gekeerd als wij vernemen, hoe Engeland Duitschland tracht uit te hongeren, dart komt onze ziel legen Engeland in opstand. Wij kunnen niet zeggen: „wij zijn be ter", want wij zijn even schuldig als de oorlogvoerende volken. Waar men meende door beschaving en cultuur een toestand in het leven te kunnen roepen, die den oorlog geheel zou 'buitensluiten, daar staat mep nu voor het bankroet eener beschaving. Wij gevoelen dat het anker van hel recht niet gevonden wordt, in het hart der volken, maar in den rots der eeuwen, die alleen het recht in zich houdt en als rechter boven de volken staat. (Wordt vervolgd.) Landbouwers aan de Zeeuwsch- Belgische grens. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaandenen een] vrij groot aantal boeren, die in Nederland wonen, doch zoo nabij de grens, dat ze' larta beboeren hetwelk in België, ligt. De Duitsche militaire overheid staat niet toe, dat de betrokken landbouwers! hu/n land bezaaien, zoodat de nadoelen; zeer groot zullen zijn. De „Bresk. Ct." heeft zich over deze aangelegenheid gewend tot het Kamerlid1 voior het district Oostburg, dein heer De Muralt die o.m. antwoordde: De minister van buitenlandsche zakert deelde tmij mede, dat naar aanleiding van requester; uit Zeeland, roods gteruimeiij tijd geleden, stappen zijn gedaan, 0111 de Ilollandsche boeien in dezen tegemoet te komen. Tot heden was er geen bericht ontvangen. Intusschen heeft mijn bezoek aanleiding er toe gegeven, dat de minis ter telegrafisch bijl de regeeiing te lier- lijn zal doen aandringen op spoedige fer slissing. Ik wees er den minister op, dat de nood dringt en dat het hoog tijd wordt, in verband met den zaai, dat er een oplossing komt." „Middelb. Ct." Uitvoerverbod bruine boo- n c 11. De Territoriale bevelhebber in Zee land, deelt ons mode, dat met inganjg van 4 April het uitvoerverbod van brui ne boonen uit Zeeland ingetrokken en derhalve de uitvoer van alle soorten peul vruchten uit Zeeland toegestaan is. Middelburg. Tijdens een voetbalwedstrijd heeft de ongeveer 16-jarige de L. zijn been gebroken. Behalve de gewone Dinsdagdrukte door het uitbetalen van liet ouderdoms pensioen, heerschte er vanmorgen aan het postkantoor alhier ook drukte door de velen, waaronder verscheidene van buiten de stad, die hun bons van f 1 en f 2.50 kwamen inwisselen. Dit geschiedt aan een afzonderlijk loket, want men vreest dat er valsche bons onder loopen en dit is ook de reden dat de postbodes, die met kwitanties loopen geen bons mogen aan nemen. Zondag en Maandag bedroeg het aantal bons voor warm eten beide koeien 796 en heden 776. Naai- het huis van bewaring alhier is overgebracht J. T. uit Heinkenszand; die verleden week V. met een knuppel sloeg, tengevolge waarvan deze. is over leden. G068. Naar aanleiding van het bericht uit Domburg over het oude „kerkeboschje" schrijft men ons De hooge hoornen met het hakhout rondom de oude kerk te Domburg zijn verdwenen. Menig dorpsgenoot vindt dit jammer, mij doet het groot genoegen, want als men de schoone pleinen rond om de kerken op .Zuid-Beveland ziet, als 's H. Arendskerke, Kapelle, enz., en men beziet de oude begraafplaats te Tho- len, en zooveel meer oude kerkhoven in en buiten Zeeland, dan zal menigeen, die hot jammer vond dat de oude boomen verdwenen, onze kerkvoogden dankbaar zijn, dat ze een open oog voor het schoone hebben, en met hun fijd weten mede te gaan. In plaats van weder hoog- opgaande boomen te planten deze toch hooren op een oude begraafplaats, rondom een kerk uit vorige eeuwen niet thuis, het zijn toch voortbrengselen uit de 19e eeuw) heeft men dit kerkplein aangelegd als park. Paden, gras, bloemen, (deze had ik er liever niet gezien) altijd groene en andere sierheesters, zoomede sierboomen, de aanblik is waarlijk schoon, en strekt der gemeente tot eer. Heinkenszand. Gistermorgen vergader den de leden der vereeniging voor Chr Nationaal Onderwijs alhier. Na de gebrui kelijke opening en lezing der notulen werd mededeeliug gedaan, dat de rijks bijdrage voor 't dienstjaar 1914 is vast gesteld op f 1772.90. Het verslag van den secretaris werd goedgekoiud, alsmede dat van den penningmeester, waaruit bleekj dat de ontvangsten bedroegen f 2578.45 V2 en de uitgaven f2576.18, alzoo een goed slot van f2.27V2- Door den penningmeester van het Suppletiefonds was ontvanger! f61.10. Voorts werden tot bestuursleden, herkozen de heeren W. Allewijn en A. A. Slabbekoorn. Hansweerd. De kinderen van schipper Nov, van schip „Jordaens", dat Zaterdag middag alhier arriveerde, waren met het zoontje van den hier liggenden Belgischen schipper Seek! ra vers aan boord aan 't' spelen met pen patroon, toen deze plot seling ontplofte-. Het zoontje van schipper S., en het. dochtertje van schipper N„ werden zeer ernstig gewond, terwijl nog twee kinderen en de vrouw van N. en-, bovendien ook nog de schippersknecht belangrijke kwetsuren opliepen. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. Zondagmiddag hall' vijf ontstond al hier een paniek. Twee woonwagens, waar van een bestemd voor het opsluiten van twee leeuwen en een beer, stonden hier al enkele dagen bij do openbare school. Een der leeuwen wist liit te breken. Alle omstanders zetten het natuurlijk op een loopen. Doch spoedig waren er eeni ge militairen aanwezig. De viervoeter stapte gemoedelijk langs den dijk, toen vaandrig Swaters hem den eersten scherpen kogei door het lichaam boorde. Vervolgens .schoten sergeant de Jong en enkele manschappen. Bij het eerste schot draaide de leeuwin zich om, doch toen er meer schoten volg den was het beest spoedig gedood. Gelukkig, want anders hadden wellicht ernstige ongelukken kunnen plaats heb ben. Rilland-Bath. Zaterdag voormiddag ge raakte alhier J. van den Berge, woon achtig te (Krabbendijke, door liet schrik ken van zijn paard op hol; hij werd van uit zijn kar op den weg geslingerd, en werd bewusteloos binnengedragen bij de wed. K. alhier. De man leed daarna herige pijnen, en is volgens verklaring van den dokter inwendig zwaar gekneusd. Eerst in den middag kon hij naar zijn woonplaats vervoord worden. Naar men ons later meedeelde, was z:ijn toestand iets gunstiger, hoewel zijn hoofd en borst ernstig verwond zijn. Krabbendijke. Oostelijk Zuid-Beveland krijgt ook zijn tijdelijke Militaire Tehuizen. Bath 'heeft er reeds een drietal maanden één; Krainingen opende 'Vrijdag 1.1. en nu volgde aan den avond van 2en Paaseh dag Krabbendijke. De ruime consistorie der iNed. Herv. Kerk was voor dit doel bereidwillig .afgestaan. Om zes uur wast men onder leiding van Ds. Muller daar saamgekomen om de opening met een i gel plechtigheid te (doen plaats hébben. Dé Burgemeester en de hooge Militaire auto riteiten ihadden de uitnoodiging tot bij woning) aangenomen en zich met het voor- loopig comité oim de tafel geschaard. Ds. Muller las een gedeelte uit Gods Woord en sprak een hartelijk en ernstig openingswoord, waarna Z.eerw. voorging in gebed. Daarna betuigde de overste van het kantonnement, de luitenant-kolonel der artillerie, de ingenomenheid der hoogd Militaire overheid mét dit tehuis. De soldaat De üreu sprak een harte lijk woord, dat de instemming had der aanwezige militairen. Het orgel der Chr. Jongedochtersver eeniging „Dorkas" verhoogde niet weinig de gezelligheid, terwijl een metei's langii tafel tmet allerlei bladen tot lezen uitnoo- digde. Eenige militairen schreven reeds hun eerste brieven in het tehuis. Ds. Nieboer sprak even half negen het slotwoord. Ook een drietal dames gaven) door baar aanwezigheid blijk van liefde! voor den militair. Het comité wil samen werking tusschen de drie kerkengroepen en geld samenbrengen om met de noodigo hulpkrachten het tehuis tot een g 0e<1 Christel ij k militair tehuis te maken. Bij de opening waren er een 60 militairen aanwezig. Sas van Gent. Burgemeester Wauters is voornemens zijn ontslag aan te vragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Oedenrode, A. E. V. Hoogenraad te Hoogeloon. Aangenomen naar Wijckel door K l'.ek- liof te Asten; naar Molkwerum door J. J. Woldendorp, cand.;,- naar Ou ver kerk door A. A. Pijnacker Hordijk, cand. te Nijmegen; naai' Nieuwerkerk a. d. IJ., door W. .1. H. Kalkman, cand. te Hilversum; naar Gaanderen (als hulp- pred.), door C. J. I. 'Sluyk, cand. te Utrecht. Bedankt voor Arnemuiden dooi' T. H. Hoekstra te Papeudrecht; voor Veenon- dual door J. H. Gunning te Schoonre- woerd; voor Ouderkerk a. d. A„ door A. 0. G. den Hertog te Alblasserdam. Schore. Zondagmiddag was het voor de gemeente Schore een wane feestdag. Reeds lang was verlangend uitgezien naar dp opening van het nieuwe kerkgebouw, en reeds lang voor den tijd was een groote schare toegestroomd en was het Godshuis dan ook haast te klein voor de menigte die van hier en elders was opgekomen. Onder het zingen van Psalm 84l, 3 eu 6 betrad ds. W. G. Krijkamp. uit Oostkapelle, den kansol. Na eerst allen welkom te hebben geheetcn, sprak Z.Eerw. over Lucas 242, den wensch uitspre kende, dat nu in Schore een niéuw kerk gebouw was verrezen ook een nieuwe geest mocht koinen in des menschen huif. Na zijn rede werd dank gebracht aan kerkvoogdij en (klassikaal bestuur, voor hun medewerking, verder aan den bbuw1- kundige., den heer Bierens, en aan aan nemer en uitvoerder Kuiper en het per soneel, die aan den bouw hebben mede gewerkt, aan het dagelijksch bestuur der gemeente voor bet gebruik der oude schooi als hulpkerk. Spr. eindigde zijn rede met de bede, dat Gods oogen dag en nacht mogen rus ten op dit huis en op de gemeente Daarna sprak ds. Drost van Wemel- dinge een hartelijk woord naar aanleiding van Exodus 20:24, ook de gemeente wij zende op den ernst dei' tijden en op baar verantwoordelijklieid Ook ds. Van der Waal van Ovezand wensehte de gemeente hartelijk geluk, met do Lede voor Schore en Vlake, dat de zegen Gods aller deel zij of worde. Tegenwoordig waren verder de burge meesters van Schore, Ovezand en Krai ningen, ds. De Vries van Goes, en evan gelist Lensvelt van llansweerd. Geref. Kerken. Beroepen te Gaastmeer, 11. Brouwer, cand. te Watergraafsmeer; te Gonedijk, H. Brinkman te Glanerbrugte Zeven hoven, H. Brouwer, cand. te Water graafsmeer. Bedankt voor Tzummaram, dooi' J. 1.1. Tiemerspia te Drogeham; voor Enter door It. Brouwer te. Haamstede; -- voor Drachtster Compagnie, door U. Buwalda te Exmorra, die aangenomen heeft naar Schbuwerzijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lisse, J. 1). Barth te Slie- dneeht; te Bunschoten, L. H. v. d. Meiden te Enschedé. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Hilversum dooi- Adolfs te Winschoten. Geslaagd te Breda voor de nuttige handwerken C. [sta te Poortvliet en J. Jansen te St. Maartensdijk. Bevorderd aan de universiteit te Utrecht tot arts J. v. d. Harst (van Middelburg), J. Papegaai]' en C. A. v. Schaik. Het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor het deur waardersambt zal op Donderdag l Juli beginnen, te Amsterdam. s Ex. Handelswetenschappen M. O. In 1915 zullen de examens M. O. in de handelswetenschappen worden afge nomen in de maand Augustus, zoo noodig ook in J'uli en in de eerste dagen van September. Aanmelding vóór 1 Mei 1915 bij L. H. Robbers, van Welderenstraafc 32, te Nijmegen. St. Maartensdijk. Zaterdag 3 April wenl de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de alhier bestaande controb- vereeniging. Het ledental der vereenigiqg bedraagt thans 30 met plm. 175 koeien Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat er totaal over 1914 ontvangen is 1'340.78; de uitgaven bedroegen f372.625; nadeelig saldo f31.845. De h.h. P. J. Noom en J. L. Kodde adviseerear na controle dezer rekening tot goedkeu ring daarvan. Tot dekking van het tekort wordt besloten een omslag te heffen van 10.25 per koe over de in den laatstee termijn gecontroleerde koeien. Ben voor stol om de contributie van f 1.70 op f2 per koe te brengen, wordt met het oog op het gering aantal aanwezige leden aange houden tot een volgende vergadering. I'd het verslag van den secretaris blijkt dat van de 159 in 1914 gecontroleerde ko'i en 126 volledige melklijsten zijn opge maakt. Deze bestonden uit 36 vaarzen en 90 oudere koeien. De 36 vaarzen gaven gemiddeld een melkopbrengst van 3146 K.G. met 3.45 pet. vet in 279 molk dagen. Do hoogate gaf 4988 K.G. melk niet 3.38 pet. vet en 359 melkdagen, de huig ste 2073 K.G. melk met 3.44 pet, vel in 233 melkdagen. Beide vaarzen ver keerden in normalen toestand. De 90 oudere koeien gaven gemiddeld in 30; melkdagen 4326 K.G. melk met 3.32 per. vet. De hoogste hiervan gaf in 332 melk dagen 6212 K.G. melk met 3.47 pel. vet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2