Binnenland. Uit ris Pers. Uit de Provincie. Landbouw en Veeteelt. Reclames. Kerknieuws. Dikwijls roepl hy tevergeefs in het toe stel geen antwoord. Hij ziet zijn tele foon na, de aard geleiding, de verbindings stop alles in orde. Zeker is weder de draad doorgeschoten. De infanterie be hoeft echter hulp, de verbinding moet hersteld worden. Over de loopgraaf zin gen de kogels. Toch er op uit. Den draad nageloopen! Rondom zoemt het in alle toonaarden, doch de dappere bekommert eich daarom niet. Gespannen volgt zijn oog nog steeds den metalen draad, steeds verder. Daar een diepe trechter van een granaat, midden daarin de draad af geschoten! Snel de beide uiteinden aan elkander gelapt, en terug onder den ko gelregen naar de loopgraaf! Of thans ant woord komt? Gelukkig antwoordt men aan het andere einde en he! onderbroken; schieten gaat verder. Niet altijd wordt de fout zoo gemakke lijk ontdekt. Do. geleidingspatrouille gaat den draad dikwijls kilometers ver na en er behoort veel vindingsrijkheid toe om de breukplaatsen aan boomen of aflei- dingsplaatsen te vinden. Doch de telefonist weet hoe gewichtig zijn ambt is, dat hij urn zoo .te zeggen het middenpunt van de gemeenschap van het logge leger korps vormt en 'daarom vervult hij zijn verantwoordelijk beroep in alle omstan digheden getrouw tot in den dood. (X. R. Ct.) Korte Oorlogsberichten. Een Duitse he duikboot ge ramd? Volgens een Reuter-telegram zou de „Lizzie", Zaterdag Van Dieppe te Lla- nelly aangekomen, de U 37 hebben ge ramd. De U 37 liad de bemanning van de „Delmira", waarvan wij het vergaan heb ben gemeld, op sleeptouw. Toen de on'- desrzeeër do J(Lizzie" zag, liet hij de bemanning van de „Delmira" in den steek en kwam op do nieuwe prooi af. De kapitein van de „Lizzie" echter voer met volle kracht op de duikboot af fen ramde het schip. De duikboot verdween en er verscheen olie aan de oppervlakte van het water. Van den onderzeeër werd niets meer gezien. Do prinsen Friedrich Siigismund <en Friedrich Karl van Pruisen, die ernstig ziek zijn geweest, zullen binnenkort naar het front teragkeeren. Door splinters van de door vlie geniers op Straatsburg - geworpen bom men stierven twee meisjes van den post- conducteur Lange, 5 en 15 jaar; twee andere kinderen en een vrouw zijn be denkelijk gewond, vijf andere kinderen, die werden getroffen, kunnen genezen. Naar aanleiding van de waarschu wing der .„Westm. Gaz.", dat de in Ant werpen geconstrueerde Duitsche duikboo- len alleen over de Nederiandsche Schelde de zee Zouden kunnen bereiken, zegt Pölitiken, dat het een dwaas praatje is. Duitschland, dat tijdens dezen oorlog zoo vele problemen van technischen aard heeft opgelost, zou hierop ook wel iets vinden. Waarschijnlijk zou men de boo ten in gedeelten over land kunnen zen den. Voor de Beiersche invaliden zal een school voor éénarmigen te Munch en wor den opgericht. De bevelhebber van het 7e Prui sische legercorps heeft de soldatenvrou- Wer verzocht, geen klachten te schrijven over gebrek aan brood, daar deze uitingen hun mannen zouden verontrusten; het gaat trouwens goed met do Jevensmidde- Jenvoorziening. In Saksen is 900 morgen land aan gekocht voor Saksische invalieden. Ieder, die zich daar vestigt, krijgt vier morgen land voor groenten- of ooftteell. Op een mij'n.geloopen. De Londensche Admiraliteit deelt medie,. dat het Nederlandsch stoomschip „Anir steil", behoorende «an de firma P. A. van Es én Co. te Rotterdam, op weg naar Rotterdam, in den ochtend van 29 dezer te 4 uur op een mijn in het Duit sche mijnveld bij FlemKorough is geloo- pen. De bemanning is aan de Hurnber geland. De „Amstel" was een schip van 853 br. tons, gebouwd afn 1906 en voer van Rotterdam op Huil en Goole. Uitvoer van groenten. Hoewel de uitvoer van gezouten groen ten is verboden, is bepaald, dat daar onder niet vallen gezouten augurken, kom kommers, bloemkool en uien. Duikboot gezien. De kapitein van het eergisternanüddag van Harwich te Rotterdam aangekomen stoomschip Brussels, van de Harwich- lijn heeft gerapporteerd, dat hij, voor het binnenloopen van den Nieuwen Wa terweg, eter hoogte van het. Maas-vuur schip, een duikboot heeft opgemerkt, die onderdook, toen er aan boord van de Brussels knalsignalen werden gegeven. De Duikboot heeft inen daarna niet weder gezien. De Mecklenburg. Naar wij vernemen, is bij het onderzoek, dat vanwege het marine-bestuur naar 't incident met het stoomschip Mecklenburg van de maatschappij Zeeland op 23 Maart j.l. is ingesteld, gebleken, dat da stoorn- trcilers, waarvan er één op genoemd stoomschip met tusschenpoozen van on geveer 5 minuten eon drietal schoten zou bobben gelost, geen vlag voerden en geen seinen hebben gedaan om te sloppen. Terzelfder tijd werd het Engelsche s.oomschip Teal, da! zich op ongeveer 4 mijlen afstand van de Mecklenburg ook op weg naar Engeland bevond, aangeval len door twee vliegtuigen, die trachtten bommen op dat schip te laten vallen. Zij hadden seingemeenschap met de trei ters door middel van lichtflikkeringen, terwijl do treilers antwoordden door het oplaten van vuurpijlen. Er zijn gegronde redenen om aan te nemen, dat de op de Mecklenburg waar genomen aanslagen op het water niet veroorzaakt weiden door kanonschoten, maar door het neerkomen van de sein vuurpijlen, en dat de actie der treilers dus niet gericht was tegen de boot van de maatschappij Zeeland, maar tegen hot Engelsche stoomschip Teal. (N. R. Ct.) Nieuw-Amsterdam en Alwina. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de procurator-generaal bij bet Britsche pïijzenbof een eisch heeft ingediend tot inbeslagneming van een deel der lading van het stoomschip Nieuw- Amsterdam. Tevens is een eisch tot p'rijs- vérklaring ingediend van 'het, schip Al wina. De uitvo c r van bladzink en van rubberafval is ver boden. Naar Goddel'jj'.ke wet. De „Rotterdammer" driestart: Nu op dit, dan weer op dat gebied poogt men zich los to maken van de regelen, die God in Zijn Woord voor de menschelijke saamleving gesteld heeft. In den handel hoort men meermalen het betoog, dat de zedenwet, die het Evangelie leert, wel geldt voor het gewone leven, maar dal de handel zich daaraan niet kan storen, omdat men daar er niet mede uitkomt en alleen het belang daar kan regeeren. In de kunst heft men de leuze aan van „de kunst om de kunst alleen" en stoort men zich niet aan wat men als particulier diep onzedelijk zou vinden. Tot wat inensehonteerend experiment soms de wetenschap groep, in de valsohe meening haar aldus te kunnen dienen, is een ieder, die op de hoogte is, bekend. Nietzsche verkondigde de leer, dat de moraal er alleen is voor zwakkelingen, maar dat een waarlijk groot man zich aan al zulke benepenbeden niet heeft te sto ren. Door de vereerders van den Staat wordt gelijke verderfelijke leer gehuldigd voor het Staatsleven en worden religie en mo raal verbannen naar het particuliere leven. Maar op niet één dezer gebieden zijn de wrange vruchten uitgebleven. Alles hangt in ons menschelijk leven onlosma kelijk saam en Gods gebod geldt voor het ééne terrein zoo goed als voor het. ander. Schijnbaar moge het volgen van dat gebod op een bepaald moment nadeel brengen, op den duur is het anders. Gelukkig waar dit feit wordt ingezien, vóór het onherroepelijk te laat is Rusteloos ga daarom de roepstem uit, om op elk terrein des Levens terug te roepen naar het recht en de wet, die God Zelf in het leven en in Zijn Woord heeft, neergelegd. Behoefte aan Kolonisatie. De Standaard schreef dezer da gen: De hygiëne doet de behoefte aan kolo nisatie steeds toenemen, althans zoo mem niet allengs een aanmerkelijk deel vani wat tot het nationale geheel behoort, ver liezen wil aan andere natiën. Ons land telt op de vierkante K.M. nu reeds 188 inwoners, raakt vol, en ver loor van zijn beste emigranten aan Ame rika en aan de Kaap. Rusland, dat zelfs in Europa nog slechts 24 inwoners op de vierk. K.M. heeft, behoeft zich niet door emigratie te ont lasten. Engeland daarentegen, dat in Europa. 144 inwoners op de vierk. K.M. telt, emi greert zwaar, doch dan meest naar- zijn eigen Koloniën, zoodat het nationale ge heel niet verslapt. Frankrijk staat nog slechts op 74 inwo ners per vierk. K.M., en beschikt nu reeds over een onmetelijk koloniaal terrein met 45.787.000 inwoners. Italië, met 133 inwoners per vierk. K.M. bezit een koloniaal terrein van ander half millioen vierk. K.M., waar nog niet meer dan 1 man per vierk. K.M. te vin den is. Duitschland daarentegen, dal in Euro pa 123 inwoners per vierk. K.M. telt, had in zijn gezamenlijke protectoraten niet meer dan een kleine 30.000 Duitsche emi granten. Ook die territoriën verloor het nu, het eene voor, het, andere na. Feitelijk ontbreekt het hier dus aan de gelegenheid tot kolonisatie. Vandaar dat de Duitschers overal heen trekken buiten hun eigen land en eigen terri toir. Naar Amerika ten noorden, en naar Amerika ten zuiden vooral. Maar evenzoo naar ons land, naar Frankrijk, naar En geland. Sterk was, dank zij! de goede hygiëne, de bevolking, maar wat er aan bevolking gewonnen wordt, verliest men door emi gratie. De Kolonisatie biedt er zoo goed als geen tegenwicht. Dit nu is een ongezonde toestand. En immers kan na den oorlog deze toestand nog verergeren. Bij Kon. Besluit zyn bevorderd te rekenen van 1 Mei 1914, tot opzichters van den Rijkswaterstaat 2e klasse R. N. Visser en tot idem 3e kl. P. W„ Weis feit, beiden thans opzichter van den Rijkswaterstaat 4c klasse. Pensioen is verleend aan F. D. do Vos, lichtwachter op de Westerschelde f201 en J. de Vos, kantoorknecht post en telegraafkantoor f638. Middelburg Vanmorgen vertrokken van de Balans alhier de leerlingen der Bel gische school vergezeld van hunne onder wijzer-s voor een wandeling naar Veere ter bezichtiging van de bezienswaardig heden van die plaats. Het ftissche weder had hen niet weerhouden in grooten ge tale op te komen en men hoopt" zich wel warm te 'loopen. In de gisteren gehouden vergadering van do Ambachtschool werden het roods vermelde verslag en de rekening goedge keurd en tot bestuursleden herkozen de hceren inr. J. A. Iieijse en H. Streefkerk. Het aantal bons voor warm cien bedroeg heden 788. Goes. Gisteravond vergaderde,- onder voorzitterschap van den heer Coenép, do afdeeling Goes van de Ver. Het Groene Kruis. Na goedkeuring der nó- tufan, deelde de voorzitter mede, da.t er niet zal kunnen worden overgegaan tol. de vorming van een transportcolonne. In de eerste plaats zijn er geen personen genoeg, om de kosten te dekken. Verder moet, men Jid van het Roode Kruis zijn, wil de colonne mobiel zijn en in de rechten van de conventie Van Genëve deelen. Ook levert aansluiting bij de af deeling Middelburg te veel bezwaren op. De begrooting voor 1915, in ontvangst en uitgaaf f 410 bedragende, werd goed gekeurd. Eveneens het bestuursvoorstel om f 10 te geven aan de Algemeen© Ned. Ver. Het Groene Kruis, als bijdrage voor het Centraal Bureau voor Groene- en Witte Kruis Vereenigingen in Ned., welk bureau bij moeilijkheden in het behi-er bijstand verleent en de ontwikkeling der afdeelingen bevordert. Vervolgens werd de vraag besproken of men al of niet een afgevaardigde zou zenden naar de vergadering tot. oprich ting van een Provinciaal Zeeuwsche Ver een iging „Hel 'Groene Kruis". In vel band hiermede werd nogmaals afge vraagd of het in de gegeven omstandig heden, waar cle meerderheid in de Zuid'- Bevelandsche Ver. vóór aansluiting is, niet wenschelijk is zich bij de Prov. Z. Ver. aa:n té sluiten. De secretaris, de héér Léwe van Nijenstein pleitte op dezen grond krachtig voor aansluiting. Db> heer L. Duvekot achtte de bezwaren, die aan sluiting met zich zal brengen, deels ge ring en deels denkbeeldig, d-och wenschtel niet voorlestellen op het vroeger geno- nomen besluit, terug te komen. 'Do heer Oosterbaan vroeg nog, of, toen dit besluit genomen werd, alle onver mijdelijke gevolgen daarvan voorzien zijn. De voorzitter zeide, dat deze zaak reeds vele malen is gewikt, en gewogen, dat reeds lang bekend was, wat het gevolg van scheiding zou zijn, dat do afd. Goes, die 'zeer goed bij kas is, anderer hulp niet noodig heeft, en dat er straks mis schien nog aansluiting gezocht kan wor den met andere afd. op Zuid-Béveland, die eveneens van de Prov. Z. Ver. niets moeten hebben. Met algemeene stemmen werd besloten geen afgevaardigde te zenden naar de op 7 April te houden vergadering van Z. Groene Kruis Vereenigingen. Dolor de openbare gezondheidsconir missie alhier is 'bij alle bakkers een mönster onderzocht van het zoogenaam de bruine brood. Alle monsters bleken in meerdere of mindere mate vervalscht met cacaodoppen. Op Woensdag 7 April zal dn de Hervormde Kerk alhier een uitvoering plaats vinden wan de Zangvereeniginjg der Ned. Herv. Gemeente (dir. dhr. C. de Dreu) met begeleiding van strijkorkest. Kapelle. Gisteravond had de eindlos plaats van den tuinbouwwintercursus. Aan 26 leerlingen werd een getuigschrift uitgereikt. In plaats van den heer Cam- man, Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland, was tegenwoordig diens tijdelijke opvol ger. Ook verschillende notabelen woon den deze eindles bij. In veree hei dene vakken was les gegeven, zooals door dhr. v. d. Werf, onderwijzer te Wemoldinga in schei- en natuurkunde, door dhr. v. d. Linde, onderwijzer te Rilland-Batli in plantkunde, kennis van den grond, groente teelt en Boomkweekerij. De lessen waren met ernst, en nauwgezetheid gevolgd. Als blijk van waardeering en erkente lijkheid werden de leermeesters, door een der oudste leerlingen toegesproken en werd hun een blijvend aandenken ge schonken, dat him op hunne wandel tochten kan vergezellen. lerseke. De gisteravond ge.houden ver gadering van de afdeeling lerseke van do Vereeniging Christel, verzorging van krankzinnigen in Zeeland werd gepresi deerd door den voorzitter ds. Kijne. De notulen van de vorige vergadering weF- den gelezen en goedgekeurd, eveneens het verslag van den penningmeester, dhr. G. Schouwenburg, de ontvangsten be droegen f60.98, de uitgaven f58.96, welk verslag nagezien en in orde bevonden werd. jlerkozen werd als bestuurslid dhr. A. |M. Steketee; in de vacature ds. G. W. Akkerhuis werd gekozen dhr. Jac. Marteijn. Afgevaardigden naar de jaar vergadering zijn de heeren A. M. Ste ketee en Jac. Marteijn, als secundus ds. Kijne en J. A. Eckhardt. De vergadering die goed bezocht was werd gesloten door dhr. A- M. Steketee met gebed. Sinds Zaterdagmiddag is de invoer van oesters, mosselen, kreeften enz. enz. (alle versche visch) in België geheel ver boden, alleen gerookt mag slechts inge voerd worden. De Nederlandsche consul zal zijn best doen om verzachtende maat regelen te krijgen. Al de oesters en mosf seis die. Zaterdag per „Telegraaf" of per partiduliere gelegenheid zijn verzonden zijn gisteren teruggekomen. De beide mosselvisschers De R. uit lerseke (oom en neef), die voor eenige dagen door de Duitsche overheid té. Ant werpen op hun vaartuig werden aange houden, zijn slechts één nacht in de gevangenis geweest. De.s morgens zijn ze kort verhoord en weer vrij naar hun vaartuig geleid. Vroeger hebben twee broers van denzelfden naam, mede uit lerseke, gevangen gezeten wegens verbo den brievenvervoer. (M. C-rt.) Kattendijke Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing Van een lid van den gemeenteraad vacature-C. Do- minicus Jr. «werden uitgebracht op den heer P. M. van den BrOecke 94 en op den heer kW.. van do Linde 82 stemmen; terwijl 7 stemmen van onwaarde waren. Do heer Van den Broecke is dus geko zen als lid van den gemeenteraad. Nisse. Maandagavond is de voerman Loenhoud van Ovezand in bewusteloözen toestand gevonden op den weg van 's Gra venpolder naar Nisse. Da man lag met het hoofd tegen een wiel van z;ijn kar, e -n eindje verder lag een zijner klompen zoodat hij vermoedelijk door zyn eigen paard en kar is overreden. De timmer mansknecht de BI., die hom vond, legde den man in de kar en zorgde er ver der voor dat hij naar zijn woning ver voerd werd. Toen de patiënt tot bewust zijn kwam klaagde hij veel over pijn aan zijn voet en in de ribbenstreek. Arnemuiden. Zaterdagmiddag had in de bewaarschool een druk bezochte verga dering van de visschersbevolking plaats, teneinde tot het oprichten van een vis- schersvereoniging te komen. Nadat in wel gekozen woorden dr. Van der Bijl het doel en nut van een vereóniging had uiteeïige- iz'et .gaven zich een vijftigtal schippers voorloopig als lid op. Als commissie tot het ontwerpen van statuten enz. werden door de vergadering de heeren dr. Van der Bijl, J. Siereveld, B. Franse, en J. Rlansse te Arnemuiden en de heeren De Leef en A. de Ridder te Vlissingen en de heer Ribbons te Hansweerd aangewezen. Verder wenl aan de commissie voor ge zamenlijke rekening der schippers opge dragen (nu de verzending van garnalen naar Londen niet plaats kan hebben) om een nieuw afzetgebied te zoeken. (M. Ct.) Vrouwepolder. Ook hier zal een tijde lijk Militair Tehuis worden opgericht. Ds. Netelenbos van Middelburg, treedt deze week voor dat d oei op in het kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier. Terneuzen. Failliet verklaard M. Bran- des, koopman, alhier. (R. C. mr. Hoeufft, cur. mr. Jacobse Boudewijnse), en Adri- aan Kaan, aannemer, alhier (R. C'. mr. thoe Schwartzenberg, cur. mr. Heijse). Stavenisse. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad vroeg de Burgemeester, de heer J. M. van Door- ninck, den Raad verlof, voor deze maal de gewone rondvraag te mogen weglaten, wat stilzwijgend werd toegestaan. Daarop werden eenige ingekomen stukken afge daan. De voorzitter deelde thans de ver gadering mede, dat hij met ingang van 31 dezer benoemd was tot burgemeester van Oudewater, met gelijktijdig ontslag als burgemeester van Stavenisse. Hij dankte de wethouders en den secretaris voor hunne medewerking bij de behandeling der gemeentezaken; bracht ook een woord van dank aan den gem. veldwachter en den gemeente bode, en sloot daarop de vergadering. Consenten voor uitvoer aard appelen. Men vestigt onze aandacht op een artikel in De Courant naar aanleiding van een bericht belretfende het aangevraagde con sent voor het uitvoeren van 10000 H L. aardappelen der gemeente Amsterdam. In dit stuk wordt het bevreemdend geacht, dat wethouder Wibaut van de regee ring consent tracht, te krijgen tot uit voer van 700000 K.G. d.i. twee groote goederentreinen aardappelen. We ontleenen er verder de volgende gedeelten aan: Indertijd is het juist Wibaut geweest, die in zijn kwaliteit bij minister Treub sterk heeft aangedrongen op uitvaardiging van een uitvoerverbod van aardappelen. Zijn partijgenooten Spiekman en Schaper hadden in „Het Volk" de aandacht geves tigd op den naar hunne meening exor- bitanten aardappeluitvoer, die tot. duur- dfero prijzen voor dit artikel leidde, en tcden is de heer Wibaut naar Den Haag gietogen en heeft daar in het belang van do arme stedelijke bevolking een uitvoer verbod bepleit. Dit uitvoerverbod is toen met dusdnnigen spoed uitgevaardigd, dat de minister niet eens tijd vond om er do besturen van de maatschappijen van Landbouw over te raadplegen; zelfs heeft hij, naar men tusschen de regels dor redevoeringen van de heeren Feenstra en Zijlstra, in de Tweede en Eerste Ka mer gehouden, kan lezen, geen gelegen heid kunnen vinden er het advies van den directeur-generaal van den landbouw over in te winnen. Noodlottiger uitvoer verbod dan d'at van aardappelen hebben we niet gehad. Al dadelijk bleek bij on derzoek, i dat de verhalen over grooten aardappeluitvoer -zeer overdreven waren; er was nog geen kwart uitgevoerd van de «in normale jaren uitgevoerde hoeveel heid en dit niettegenstaande de oogst zeldzaam overvloedig was. Do minister heeft zich don ook ge noodzaakt gezien, spoedig bakzeil te ha len en op ruime schaal consenten tot uitvoer fo gaan verstrekken. Van toen aan dateert het ongelukkige gescharrel in consenten, dat maandenlang de wan hoop was van eiken bona fide aardappe- lenhandelaar, en dat méér bijgedragen heeft fot het opdrijven der prijzen, dan waargenomen zou zijn, indien toegelaten was geworden, dat de norm als hoeveel heid aardappelen was uitgevoerd, doch daarna ook do grenzen onherroepelijk voor iederen export gesloten waren ge bleven. Zooals het systeem nu was, hoopte iedere boer op den duur een 'consent machtig te worden en potte hij zijn voorraden op, en het gevolg van feon en ander is, dat de aardappelen al we ken lang 70 a 80 pCt. hooger noteer©n dan op het oogenblik, toen hel uitvoer verbod kwam. Hét uitvoerverbod eïi het consentenstelsel wekten den indruk, dat het met den voorraad aardappelen maar zóó-zóó stond, en natuurlijk moest toen, met liet oog op mogelijke schaarschte, do prijs omhoog. En zie, op een, ten aanzien der prij zen, allerongelegenst komend psycholo gisch moment, wordt dtaar in de harten van alle consentenscharrelaars de hoop op nieuwe consenten gewekten juist de man, die indertijd mede den stoot gegeven heeft tot het uitvaardigen vair het uitvoerverbod is het, die om onthef fing van het uitvoerverbod vraagt. De gemeente Amsterdam heeft zich een strop gekocht aan aardappelen en probeert nu, door consent tot uitvoer aan te vragen', nog een financieel slaatje uit het zaakje te halen. Natuurlijk achten we het buitengesloten, dat 'het consent al is de liedoeling om naar België te exporteereu ver leend wordt. Om tal van redenen. AL Iereerst deze, dat de minister Posthumu juist vorige week in de Staatscourant! hééft gepubliceerd, dat géén consenten zouden gegeven worden. Een tweede reden is, dat de laatste maanden alleen uitvoerconsenten werden gégeven voor witvleezige aardappelen, d.w.z. fabrieksaardappelen, die in nor male omstandigheden toch niet voor mén- schelijke consumptie in aanmerking ko men. De derde reden is, dat de minister natuurlijk niet aan particulieren, die van handel moeten bestaan, zou kunnen wei geren, wat hij aan de gemeente toe staat. Doch de laatste en voornaamste reden is, dat de minister het gemeentebestuur er op wijzen ka'n, wat een ethisch be langrijke taak zij thans zou kunnen ver vullen. Amsterdam is de stad geweest, die het meest en het sterkst telkens bij de regeering voor prijsopdrijving ge klaagd heeft. Een uitvoercönsent aan die gemeente zou er toe bijdragen, dat Am sterdam zelf aanleiding tot prijsopdiij ving zou geven. Weliswaar zal de hoofdstad aan de aardappelen een bepaald bedrag stef f 10.000 verliezen, maar speciaal de arme Amsterdamsche bevolking zal zeer goedkoop aardappelen kunnen koopen, en op de algemeene marktbcweging zal Am sterdam's daad zeker niet zonder invloed blijven; er zal eer een algemeene prijs verlaging ontstaan in plaats van jeene algemeene prijsverhooging, die het. uit vloeisel zijn zou van het verleenen van een consent,. Naar uit Den Haag wordt gemeld, zul len tegen het laatst dezer maand een aantal uitvoerconsenten voor bepaalde vroeg ingeslagen aardappelsoorten wen? den uitgegeven, zoodat mag worden aan genomen, dat ook aan het Amsterdamsch gemeentebestuur het uitvoeren der 10.00* H.L. wordt toegestaan. Ncd. Ilerv. Kerk. Aangenomen naar Noordhorn (Gr.) Dr. K. Sonies te Ruinen. Het bericht omtrent een drietal to Amsterdam, in ons nummer van gisteren- berust op een misverstand. Er moot nog een drietal samengesteld „.worden, doch do groslijst voor H.H. predikanten, ouder lingen en diakenen is aangevuld met de namen van der Hooft, Pierson en Talma. Blijkens het Kerkelijk Handhoek van v. Alphen telt de Ned. Herv". Kerk 1362 gemeenten en 1644 predikanten. Voor Zee land bedragen deze cijfers 100 en 114 Er zijn 8 vacatures, namelijk Zierikzeo. Tholen, Arnemuiden, Ouwerkerk, Schore. Sint Kruis, Retranchement. en (straks) Poortvliet. Er zijn in de provincie nog slechts elf moderne predikanten, waar van 6 in Zeeuwsch-Vlaanderen, 1 op Walcheren, en 4 op Schouwen. G-eref. Kerken. Beroepen te Westerbork, A. Ferpstra t.a Terwispelte Jutrijp-Hommerte, H Brouwer, cand. te Watergraafsmeer. Bedankt voor Stellendam, J. W. Fs- seilnkc te Wateringen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2