Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Ingezonden stukken. welk de Medea" ook erts aan boord zou gehad hebben. H o rn. Ziekenhuis. .Naar het „Utr. Dbld." verneemt heeft dr. J. I. A. B. van Roijen, eervol ontslag gevraagd en verkregen als geneesheer- directeur van het Homoeöpathisch Zieken huis te Utrecht. Een principieel verschil van opinie tusschen den Raad van Beheer van dit Ziekenhuis en den Directeur, omtrent de wijze van exploitatie en be heer der inrichting is van dit ontslag de oorzaak; het plan om heen te gaan be stond bij dr. van Roijen reeds geruimen tijd, doch aanvankelijk hoopte de Raad van Beheer den geneesheer-directeur voor het Ziekenhuis te kunnen behouden. Het is echter niet mogen gelukken tot over eenstemming te komen, waarop dr. van Roijen zijn ontslag definitief aanvroeg en verkreeg. V arkensvleesch. De uitvoer is alleen toegestaan op ver toon van consenten, afgegeven door den (directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch. Landbouw verl o f Zaterdag 27 Maart j.l. is op het De partement van Oorlog een bespreking ge houden door den Minister vairMDorlog met de bemiddelingsbureaux van den Landbouw in de verschillende provin cies over aan leiders van landbouwbe drijven te geven verloven. Gelet, op het bijzonder groot aantal aan vragen om verlof, is het, met het oog op de militaire belangen, niet mogelijk om aan bovengenoemde personen langer dan hoogstens 14 dagen verlof te ge ven voor de regeling van de voorjaars werkzaamheden op hunne bedrijven. Dit verlof kan gegeven worden in één keer of in perioden van b.v. 3 dagen per week. Ter bespoediging van de behandeling der aanvragen werd vastgesteld, dat van heden af alle landbouwverlofaanvragen door hen, die meenen daarvoor in aan merking te kunnen komen, direct gezon den moeten worden aan de bemiddelings bureaux; voor Zeeland dus aan het I'ro- vinciaal Bemiddelingsbureau voor den Landbouw te Goes (adres: Rijks Land- bouwwintcrschool) en niet meer, zooals tot nu toe gebruikelijk, aan den Minis- nister van Oorlog of aan den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht. Ter verdere bevordering der vlugge af doening der aanvragen is het zeer ge- wenscht, dat de aanvragers nauwkeurig opgeven: Regiment, Bataljon, Compagnie en Wapen, waarbij zij dienen, de tegen woordige standplaats cn het aantal Hectaren bouw- en weiland, dal zij in cultuur hebben. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de luitenants ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke Marine Reserve C. L. Julsing en D. P. B. Visser met 30 dezer resp. geplaatst te Vlissingen en te Willemsoord. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van den eersten Keuringsraad in Zeeland voor de lich ting 1916, dhr. A. Hammacher, commies ter prov. griffie; tot secretaris van den tweeden keuringsraad dhr. J. D. Viruly, burgemeester van Westkapelle en tot hunne plaatsvervangers respectievelijk de heeren Mr. M. van Toulon van der Kooy, advocaat en Mr. If. C. J. Groot, advocaat, beiden te Middelburg. Middelburg. Gisterenmiddag werd op den Tramsingel een wielrijder door een rijtuig aangereden, waardoor hij kwam te vallen en zich vrij ernstig aan het ge laat verwondde. In het Schuttershof had Zaterdag middag een feest plaats voor de kinderen der Belgische school alhier. Het kwartet, dat ook op den kunstavond een paar weken geleden veel succes oogstte, heeft wederom zijn gewaardeerde medewerking verleend. Onder de aanwezigen merkten wij op behalve de kinderen en hun ouders en leeraren, o.a. den burgemeester van Middelburg, leden van het provinciaal comité en het plaatselijk comité en vele dames, die zich met de vluchtelingenver zorging hebben belast, verder den school opziener, den heer F. S. Eringa. enkele onderwijzers on de eenvaarde heeren pastoor Bruggeman en zijn Belgische col lega Vullings, De territoriale commandant, de commissaris der Koningin, de consul- generaal, de heeren Snoeck Henkemans en jhr. de Casembroot hadden zich doen verontschuldigen. Het woord werd gevoerd door den heer dr. Arent, d.ie de kinderen in het Fransch, den heer Herman Snijders, die ze in het Nederlandsch en den heer Joh. de Maegt, hoofd der school, die ze in het Vlaamsch toesprak. Aan ieder dei- kinderen werd volgens Belgisch gebruik een prijs en bovendien een photo van de leerlingen, de onderwijzers en het schooleomiteit uit gereikt, terwijl zij op versnaperingen wer den onthaald. Nadat zij reeds een paar Vlaamsche liederen ten gehoore hadden gebracht, verhieven tegen het einde van den middag bijna alle kinderen zich van hun plaats en zongen uit hun hoofd drie coupletten van het oude Wilhelmus, en de Vlaamsche tekst van de BrabaQonne. Zaterdag hield de vereeniging Helpt Elkander" in het Militaire Tehuis alhier, eene algemeene vergadering. Uit het Jaar verslag bleek, dat de vereeniging nog steeds in 'bloei toeneemt, liet aantal leden steeg tot pl.m. 650. met een verzekerd kapitaal van pl.m. f3.800.000 De reke ning van den penningmeester wees als ontvangsten aan f 5185.61 en als uitgaven f 2977.89. Aan brandschaden werd over 1914 uitgekeerd f2084.65. De premie be droeg f 1 per duizend gulden verzekerd kapitaal. Aan uittredende leden werd uittredende leden werd f 184.95 inleggeld teruggegeven. De aftredende commissaris sen, dhr. I. de Buck te Serooskerke en dhr. P. de Visser te Domburg werden met groote meerderheid als zoodanig herko zen. Zondag bedroeg het aantal uitge reikte porties warm eten 788 en heden 791. Goes. In de Zaterdag gehouden jaarver gadering der Chr. Normaalschool alhier onder voorzitterschap ran den heer Dek ker is het aftredend bestuurslid de heer Willemson met algemeene stemmen her kozen. De school telt blijkens het door den hoer directeur uitgebracht jaarverslag 44 leden, waarvan 16 in de hoogste af- deeling. E/en 8-tal leerlingen hopen in 't voorjaar examen te doen voor onder wijzer. Men verzoekt ons nog mede te doe len. dat op de morgenavond te houden vergadering tot oprichting van een Vrij willige Landstormafdeeling een gedeelte van het Muziekgezelschap „Euphonia" en kele vaderlandsche melodieën ten gehoore zal brengen. Vlissingen. Op de helling op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" al hier, waarvan Zaterdag het stoomschip „Ecuador" voor den Kon. West-Indischen maildienst te water is gelaten, zal thans het vrachtstoomschip „Buitenzorg" voor de Rotterdanische Lloyd worden gebouwd. Hansweerd. Zaterdagavond werd in de sluis een manspersoon drijvende gevonden. Uit de op hem gevonden papieren bleek het te zijn Guliam Lamberts, geboren 22 Maart 1882, gewoond hebbende te Doel in België. Door den Eerwaarden heer Pas toor werd vergunning verleend het lijk in het lijkenhuis te brengen. Tegenwoor dig waren de Burgemeester van Kruinin- gen, dr. Kolf van Oisterwijk en rijks- en gemeentepolitie. In allen eenvoud werd do man door landgenooten naar de laat ste rustplaats godragen. Nader vernemen we, dat de man reeds vier weken vermist was. Zijn broeder, Belgisch vluchteling, thans alhier verblijf houdend, deelde mede, dat hij vóór dien tijd een reis had meegemaakt naar Noor wegen. Ruim 200 gulden werd op het lijk gevonden. Wemeldinge. Zaterdag vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. De voor zitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is eene circu-, faire van den Rond van Vereenigingen van Fabrikanten en Handelaren in Ma terialen voor het Bouwbedrijf i.z. 'het uitvoeren van bouwwerken enz. Dit schrij ven wordt voor kennisgeving aangeno men. Medegedeeld wordt dat het kohier van den hoofdelijken omslag en school geld, benevens de begrooting voor 1915 zijn goedgekeurd. Een besluit van hot Burgerlijk Armbestuur tot af- en over schrijving van posten op de begroeting voor 1914 wordt op voorstel van Burge meesters en Wethouders goedgekeurd. Aan A. B. Hogerheijde wordt op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als gas me ester. Mede gedeeld wordt dat door de gasconunissiei als tijdelijk gasmeester is am gesteld voor oen maand J. v. d. Vliet te Arnemuiden. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de verdere bekendmaking van he tl weerbericht wegens de weinige belang stelling te doen ophouden. In beliande- ling komt een voorstel van B. en W. de Bonig weg te heretellen met aankoop van de noodige nieuwe keien. De heer J. Lindenbergh bestrijdt dit voorstel en wienscht de verbetering aan te brengen met klinkers. Na breedvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. ver worpen met 4 tegen 3 stemmenhet voor stel van J. Lindenbergh aangenomen met 6 stemmen, tegen de voorzitter. Besloten wordt eene geldleening aan te gaan van f 1850 voor de veldwachterswoning en, 02000 voor uitbreiding van de gasfa briek. Tot,leden van het stembureau wor den aangewezen .B. en VV., tot plaatsver vangend voorzitter dhr. P. Lindenbergh. Do voorzitter stelt voor de tweede zit dag voor den gemeente-ontvanger te doen, vervallen. De heer J. Lindenbergh kan hiermede niet instemmen. Na discussie wordt op grond dat dagelijks gelegenheid bestaat tot betalen van belasting l>eslote.n één zitdag te houden en wel /den 2en Maandag van de maand. Op voorstel van de gascommissie wordt de weg hangs de gasfabriek (in beheer en onderhoud ovei'genomen door de gemeente. Na, eenige bespreking omtrent de commissie tot zie kenverpleging wordt "de vergadering ge sloten. De heer A. B. Hogerheijde is be noemd tot directeur aan de gemeentelijke gasfabriek te Dirksland met ingang van 1 April a.s. Serooskerke. (W.) Alliier is een Land- storm-afdeeling opgericht met aanvanke lijk 17 leden. He"t laat zich aanzien, dat dit getal nog aanmerkelijk grooter zal worden. Westkapelle. Hedenmiddag vergaderde de Raad. Na goedkeuring der notulen wordt voorlezing gedaan van ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Alle zegels van de gemeente zijn inge ruild tot een bedrag van f 233, d. i. f50 meer clan geraamd was. In verband met de restitutie op het plantrecht en liet meerdere op het van de oude zegels ont- vangene is voor de gemeente een brand kast aangekocht, voor f 100. Dit werd goedgekeurd. Een wijziging in de ge- tneentebegrooling 1915 werd eveneens goedgekeurd. Het kohier hondenbelasting 1915 wordt vastgesteld. Het bevat 55 posten ad f 1.50. Een verzoek van de weduwe D. Lou- werse om van de gemeente een jaarlijk- sche toelage te mogen ontvangen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Na sluiting der openbare vergadering gaat de raad in comité ter behandeling van het kohier H. O. 1915. Na. herope ning der vergadering wordt het kohier vastgesteld op een bedrag f 2800 met 2 pet. voor oninbare posten. Ned. Iferv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vacature ds. .1. Lammere van Bueren) G. A. van der Hooft te Overechie; J. I.. Pierson, te Gro ningen, en A. S. Talma, te Bermebroek. Beroepen te Barneveld en te Staphorst P. Zandt te IJselmuiden; - - te Schiedam dr. .T. Swart te Workiuu. De nieuwe kerk te Schore zal op den len Paaschdag des namiddags om twee uur in gebruik genomen worden. Do kerkvoogdij heeft verschillende corpo raties en personen uitgenoodigd de plech tigheid bij te wonen. (Vad.) Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke H. Brouwer H.Mz., cand. te Amsterdam; - te Tzum S. Dvvarshuis te Boombergumte 't Zandt J. Bosch te Steenwijk. Aangenomen naar Oud-Loosdrecht door M. M. Horjus te Breda. De arbeid van D s. R o 11 o o s in Argentinië. Ds. A. Rolloos, Geref. predikant te Lekkerkerk, maakt In de „Rotterdammer" eenige opmerkingen om trent de circulaire door de deputaten, door de laatstgehouden Generale Synode, der Geref. Kerken benoemd voor de be hartiging van de geestelijke belangen in Argentinië, gezonden aan de Kerkeraden., waarin een collecte voor dezen arbeid wordt gevraagd en waarin oenige mede- mededoelingen worden gedaan omtrent. Ds. Rolloos' terugkeer uit Tres Arroyos in Argentinië, waar 'hij ©enigen tijd gearbeid heeft. Hij' merkt dan o.a. op dat de ver wachtingen, die indertijd de adviseur der Deputaten, Dr. J. van Lonkliuyzen, koes terde omtrent liet kerkelijk leven in ge noemde standplaats, voor verwezenlijking onmogelijk bleken vatbaar te zijn. Inplaats van 100 gezinnen, zooals hem was gezegd, waren er niet meer dan 50 te vinden en van deze 50 hadden zich 20 aangesloten bijt de baptisten, waar een leeraar arbeidde. De omwonenden konden bovendien niet tot het kerkelijk centrum komen, waarvan de meest nabijwonenden nog ongeveer 20 uur verwijderd woonden. In de heele gemeente was niet meer dan één manspersoon tusschen de 10 en 35 jaar te vinden, omtrent wien eenige hope bestond, dat hij het Geref. kerkelijk leven zou kunnen voortzetten. Het aantal catechisanten was slechts 4 meisjes, die in 't Spaanscli onderwezen moesten worden. Hoewel de arbeid van ds. R. niet on gezegend bleef, zooals blijkt uit de cijfers die hij' geeft, scheen verdere uitbreiding van kerkelijk leven de eerste jaren toch niet denkbaar. De Nederlandsche Regce- ring hoewel alleszins tevreden over het onderwijs, door Ds. Rolloos gegeven kwam eischen de opening eener vol ledige school, daar het voor de leerlingen op den 'duur te bezwaarlijk scheen naast de verplichte Argentijmsche schooltijden ook nog den Ned. cursus te volgen. Het ontvangen van subsidie werd van de inwilliging van dezen eisch afhankelijk gemaakt. Bovendien werd geëiseht regle menteering voor de facultatiefstelling van Bijbelscbc geschiedenis voor andersden kenden. Zoo kon niet gehandhaafd wor den wat Ds. R. bijl contract was toegezegd. Hij zou dan ook niet naar Argentinië zijn vertrokken, als hij: dit vooraf had ge weten. üp deze manier moest de schoolarbeid hoofdzaak worden, terwijl daarnaast nog onder een mengelmoes van volken moest worden geëvangeliseerd. Verandering van standplaats, hetzij' Rosario hetzij Buenos- Ayres, waar de schoolarbeid van de evan gelisatie gescheiden zou kunnen worden, werd niet toegestaan. Toen de deputaten zich, zeer tegen hun Wensch, niet aan hun contract konden houden, is Ds. Rolloos naar het vader land teruggekeerd, doch niet dan nadat do zekerheid verkregen was dal een en ander in zijn plaats zou optreden. Chr. Geref. JCerk. -Ds. L. de Bruijne te Bunschoten zal D. V. Zondag 9 Mei intrede te Zaam- slag doen, na bevestiging door ds. J. Wisse, van Zierikzee. Middelburg. In de hedenmiddag gehou den vergadering van de Vereeniging „de Ambachtsschool te Middelburg" werd 't jaarverslag over 1914 uitgebracht, waar aan het volgende is ontleend: In overleg met de Java-China-Japanlijn is in dit jaar tot stand gekomen een parallelklasse voor het vierde leerjaar machine-bankwcrken ter opleiding van assistent-machinisten, die zich verhinden bij genoemde maatschappij in dienst te treden; de genoemde lijn verklaarde zich bereid f3500 per jaar in de meerdere kosten hij te dragen en verstrekt aan de leerlingen, die met de maatschappij een contract hebben gesloten een toelage van f35 per maand, benevens de tram gelden van Middelburg naar Vlissingen, waar deze leerlingen in de morgenuren technisch onderwijs aan de zeevaartschool ontvangen. De cursus werd aangevangen op 1 Sep- temper met 6 leerlingen tfoch zal in den vervolge, evenals de andere klassen met 1 April beginnen. Een uitbreiding der school met oen parallelcursus voor het eerste, tweede en derde leerjaar in verband met de zooeven genoemde vierde klasse kon niet doorgaan aangezien de verhooging der Rijkssubsidie ten behoeve dier uitbreiding door den minister van binnenlandsche zaken ten gevolge der bijzondere tijdsomstandig heden, niet op de ontwerp begrootiug kon worden geplaatst. Door den aankoop van een luchtdruk- hamer is de inrichting van het vierde leerjaar machine-bankwerkon wederom aanmerkelijk verbeterd. Hoezeer bet onderwijs in het smeden en batikwerken op prijs wordt gesteld, .bleek uit het groote aantal jongens dat zich voor het toelatingsexamen had op gegeven, van de 59 die zich hadden aan gemeld, konden er slechts 20 geplaatst worden wegens gebrek aan meerdere ruimte. Ten liehoeve van het onderwijs .ontving de school ten geschenke: van de N.V.- Houthandel v.h. G. Alberts Lz. en Co. een booglamp, van de „allgcmeine Elec- tricitats Gesellschaft" te Berlijn: een ki- lowattuurmelcr en een appèrouurmetor; van de Kon. Mij. de Schelde in bruik leen een st oompompje en oen van machine. De vereeniging telde in 1914 2 ©ere leden, 2 begunstigers, 67 leden (in 1913 71) en 94 belangstellenden. Aan contributies werd ontvangen f615.50, van verschillende instellingen en vereenigingen 1'3856.67, van de gemeen te Arnemuiden, Biggekerke, Koude kerke en St. Laurens te zamen f 100, van het rijk, de Provincie en de gemeente Middelburg aan subsidie f 22506.25. Er werden voor f874 loten verkocht. De gestadig evermeerdering van het aan tal leerlingen (in dit jaar werd de school door 203 jongens bezocht) brengt ver meerdering van arbeid voor het personeel met zich; hot Ircstuur kan met tevre denheid terug zien op den ijver en toe wijding waarmede directeur en onder wijzers hunne inspannende taak vervul len. Do bevolking der school bestond bij den aanvang van het nieuwe leerjaar in April 1914 uit 185 leerlingen, 91 ko men uit andere gemeenten, 44 genieten kosteloos onderwijs. Eveneens werd overgelegd de rekening over 1914, aanwijzend in ontvang f41637.64 en in uitgaaf f42049.83, al- zoo een nadeelig saldo van f 412.19. Wemeldinge. De heer E. M. P. Drost is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Opheusden. Geslaagd te Utrecht voor het ma chinistenexamen, diploma B, de heer R. P. Jansen. Door het bedanken van den heer M. van Breen als lid der Commissie voor het afnemen van het eindexamen der Hoo- gere Burgerscholen in Zeeland voor dit jaar is door den Commissaris der Ko ningin in diens plaats benoemd dhr. F. J. Hopman, leeraar aan de gemeentelijke Hoogerc Burgerschool te Neuzen. Kantongerecht te Goes Door den Kantonrechter te, Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet: S. H., C. v. d. R., te Goes, J. S. te Wolfaartsdijk, allen fl of 1 d.; Niet beletten dat hond wild opspoort: G. d. H., Oudelande, f2 of 2 dagen; Po gingen doe nom met wildstrik wild te bemachtigen: M. d. J., Kwadendamme 2 maal gepl. 2 maal f 10 sub. 2 maal 5 d.; straatschenderij: J. C. d. L., Wissen- kerke f3 of 2 d.; zender vergunning zich buiten openb. wegen en voetpaden bevinden met staltnetten: E. v'. H. Jznv Goes fl of 1 d.; loopen op spoorweg: P. C. K., 'sH. Arendskerke f2 of 2 d.; ponder vergunning sterken drank ten ver koop hebben: A. C'., Colijnsplaat f3 of 2 d.Schelde bevaren in verboden tijd: D. D. te Graauw, F. E. v. d. 11., Nieuvv- Namen ieder f5 of 3 dagen; herberg niet tijdig gesloten hebben: T. M., Rilland- Bath f 10 of 5 d.; te laat in herberg vertoeven: A. II. S., G. S., S. S., P. A. L., J. P. 'B., C. J. d. H., L. W, J. L., allen te Goes, ieder f0.50 of 1 M. C. E. B., A. te Goes, ieder f0.50 of 1 w. tuchtsch.; J. P. VV., A. A. v. d. V., Rilland f3 of 2 d.; met motor rijden over terrein tusschen Oude Sin gel, Oost Singel en Ooslwal, f 2 of 2 dagen; zonder vergunning openbare ver makelijkheid gevenM. K., te lerseke f 10 of 2 dagen; Tegen een daarvoor niet be stemd voorwerp leunen: J. C. B., C. M., te Kats ieder 'f 1 of 1 d.; Overtreding BrandweerverordcningI. B., Iloedekons- kerke f3 of 2 d.; zonder vergunning eens anders algeb. perc. in Schelde be- visschen: A. d. II. Pzi., Geersdijk, C. W. K., T. J. D., lerseke ieder f2 of 2 d. schelpdieren aan voet van zeedijk rapen: E. P., A. d. M., Wemeldinge, ieder f0.50 of 1 d.; fietsen zonder bel: J. B. K., Ileinkenszand fl of 1 d.; 's avonds fiet sen zonder lantaarn: C. J., C. L. I., A. V., M. H„ Heinkenszand, A. M. te Kortgene, W. G., aldaar, D. K. Lz., VV. D. v. d. V., Wolfaartsdijk, P. A. P. Mz, Wissenkerke; C. V. Kamperland, F. v. d. S., J. M., Goes, N. O., 's H. Arendskerke, P. V.. 's Heerenhoek, J. Z., Hocdekens- kerke, allen f2 of 2 d.; dronkenschap: P. V. Mz., r. J. V., A. G„ Goes, M. VV. te Kattendjjke, J. D., te Wemeldinge, ieder f2 of 2 d., P. M. te Hansweerd, f3 of 2 d., A. VV. de M., Hansweerd f 15 of 3 d., H. A. H. R., zonder be kende woonplaats bij 2e herhaling 7 d. hechtenis. Vrijgesproken beklaagd van ovortr. Leer plichtwet J. B. te Goes, herberg niet tij dig gesloten hebben: C. A. S. te Goes. Krijgsraad. Men zal zich her inneren dat in den nacht van 31 December op 1 Januari j.l. te Middelburg op den Dam een 'drietal militairen zich hevig tegen de politie hebben verzet. Tegen deze soldaten was destijds natuurlijk procesverbaal opgemaakt en werd deze zaak Zaterdag voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch behandeld. Tegen P. 11. v. R. werd vier maanden gevangenis straf, cn tegen J. J. v. D. en M. K. drie maanden geëiseht wegens verzet, ter wijl bovendien tegen v. 1>. wegens oprui ing nog f25 boete subsidiair 20 dagen hechtenis werd gevorderd. Nadat in deze zaak gepleit was door de verdedigers van do bekl. gelastte de krijgsraad een nieuwe instructie en stelde zij de be klaagden op vrije voeten. Tegen den milicien kanonnier J. R. werd wegens mishandeling met een mes van Sanderso ujt Koudekerk© in den nacht van 26 op 27 December 1.1. in de Langeviele te Middelburg, 14 dagen ge vangenisstraf geëiseht. De inspecteur van politie Dolder legde in deze zaak getui genis af als getuige en als deskundige, daar hij de wonden van Sanderse heeft verbonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Reeds eenigen tijd houdt de gedachte mij bezig, hoe werkt toch het Nationaal Steuncomité? Wanneer men een of andore courant opneemt, ziet men telkens de be dragen vermeld, die zijn ingekomen of uitgekeerd, maar wanneer men een plaats neemt als Goes, dan kan toch niet ge zegd worden dat er iets van dien steun is it.e bemerken. Is Goes zoo gelukkig dat er geen termen zijn om te steunen of komt dit stadje niet in aanmerking voor dien steun? Ziedaar een tweetal vragen, die naar voren komen. Wat betreft de eerste vraag, kan ik voor mij niet gelooven, dat er in menig werkmansgezin geen behoefte aan steun zou bestaan. In dezen duren tijd toch kan het niet anders, of in vele gezinnen zal het vooral met den middag met den maaltijd treurig gestold zijn, om dan nog maar te zwijgen van wat. er nog in een gezin bijkomt. Voor velen immers een luttel loon met grootero uit gaven door de voortdurende stijging van de prijzen der levensbehoeften. ï>oor het verbod van uitvoer van erwten en boo- nen waren er tijdelijk geen verdiensten uit het uitzoeken van deze producten; naar ik hoor spoedig een ophouden van het-uitbaggeren der vest, en andere wer ken van gemeentewege; het werk aan de werkverschaffing loopt ten einde; het bouwbedrijf gaat gehukt onder den druk van dezen tijd. Wat do tweede vraag aangaat zou ik meenen, dat Goes ook valt onder de ter men voor steun, want immers dan zou de steun niet nationaal zijn. Mijnheer de Redacteur, wellicht dat u of een der lezers uwer courant eenige inlichtingen kan verschaffen van een en ander. Ik geloof dat u daarmede menig werkman een dienst zal bewijzen en wellicht zal medewerken, dal Goes ook iets gaat genieten van de gaven op het altaar der liefde gelegd. Mijn hartelijken dank voor de plaat sing van dit stukje. Een Goesche werkman. i (Wat het Kon. Nat. Steuncomité wil en hoe het werkt? Het doel van het Kon. Nat. Steun comité is den band te vormen tusschen de groote nationale organisaties en de plaatselijke com it é's, die wegens den heerschenden nood zijn opgericht, op dat er eenheid en kracht gegeven kan worden aan aller werkzaamheid. Allereerst wil het trachten de werk loosheid te voorkomen, ten einde daar na te helpen den nood te leenigen van hen, die toch worden getroffen. Het laat echter het, directe vorleenen van steun geheel over aan de plaatselijke commis sies. In het algemeen hoeft het Kon. Nat. Steuncomité ten opzichte der uitkeerinc de volgende denkbeelden bevorderd lo. Zooveel slechts doenlijk is, moet er onderscheid gemaakt worden tusschen den nood als gevolg der tijdsomstandig heden en de armoede, die- reeds bestond. Treedt voor de eerste het steuncomité op, zoo dient de bestaande armoede ge heel voor rekening van armenzorg te blij ven. 2o. De geldelijke uitkeer!ng aan arbei ders, die zich verzekerd hadden t/egcu de financieele gevolgen van werkloosheid, worde door werkloozenkassen en -fond sen uitgekeerd. Het voorstel van minis ter Treub aan de gemeentebesturen schiep de mogelijkheid om dit te doen buiten de steuncommissies om. 3o. De uitkeeringen aan arbeiders, die in vak- of algemeene werkliedenvereeni- gingen georganiseerd zijn, kunnen hel doelmatigst gegeven en gecontroleerd wor den door de besturen dier vereenigingen. Een tweede taak van het Kon. Nat- Steuncomité inzake de uitkeeringen be treft de voedingsmiddelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2