\o. 150 Zaterdag 27 Maart 1915 29e Jaargang De Groefe Oorlog. Staten-Generaal Üit de Prowiiioie= Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAW ïE VORSTSTRAAT 2t9. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coïntre - Goes. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1,25 ,0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zij, die zich met ingang van t April a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De vsesture-Hovy. Gisteren is de heer mr. C. Lucasse door de Provinciale Staten aangewezen als opvolger van wijlen den heer Hovy, als lid van ons Hoogerh'uis. We wenschen den nieuwbenoemde van harte geluk met deze benoeming en onze provincie met dezen nieuwen afgevaar digde naar- den Senaat. We hebben de overtuiging, dat men in den heer mr. Lucasse een waardig opvolger van den lieer Hovy heeft gevonden. Het heeft geen zin de verdiensten van dezen ervaren par lementariër te schetsen. Slechts zij her innerd, dat de heer Lucasse reeds in 1888 naar de Tweede Kamer werd afge vaardigd, en na diep vele jaren zoowel in de Tweede als do Eerste Kamer voor 's lands belangen mocht ijveren. Hij mag dus terugzien op „een veeljarige parlemen taire practijk. Mogen land en volk en ook onze a.-r. pari ij, die hij van harte aanhangt, nog veel van zijn kennis en ervaring profitee- ren. Dezer dagen hopen we over de ver kiezing nog een enkel woord te zeggen. Ssknopt overzicht van dan toestand. De strijd in de Karpathen schijnt zijn hoogtepunt te naderen. De Russen vertellen, dat hun offensief met volledig succes vooruitgaat. In de streek van Luipkow behaalden zij, altijd, volgens Pe-trograd, onder bui tengewoon moeilijke omstandigheden, een groot en beslissend succes, door een zeer belangrijke Oostenrijksche positie op een] der hoogte Beskidentop-pen stormender hand te veroveren. De positie was versterkt met böomen, planken en draadversperringen en oiri- geven door meerdere rijten loopgraven. De Russische infanterie rukte tot de voor naamste vijandelijke posities vooruit, en] na deze gebombardeerd te hebben met kanonnen, welke men tot op een afstand afstand van 600 pas gedragen had, ging zij over- diepe putten met paalwerken en veroverde de positie, welke met hechte! blintieeringen en inwendige versterkin gen voorzien was. In den ochtend van den 24sten Maart, akliis heet verder, begon de vijand op velschillende punten een terugtrekkend© beweging, en dan volgt een statistiekje van den behaalden buit. De Oostenrijkers daarentegen spreken van een afgeslagen poging van de Rus sen om door bet Karpathen-front te bre ken. Beide lezingen sluiten elkaar evenwel niet uit. De1 poging der Russen om door te breken kan nu mislukt zijln, maai' zij zullen wel een belangrijk voordeel bé- haald hebben, dat hun krachtigen steun biedt voor een volgende poging. In ieder geval zijn de kansen voor de Oostenrijkers gekeerd, 't Is de vraag, of het hun ooit gelukken zal andermaal de Karpathen van Russen te zuiveren. De laatste daad van Duitsehland, het in den grond boren van het Nederlandsche s.s. „Medea", heeft hier te lande, groot© ontroering teweeggebracht, om niet te spreken van ontstemming. Deze daad is da,n ook inderdaad wel geschikt, om het vertrouwen in de serieu- se bedoelingen van Duitsehland ten op zichte van de Nederlandsche scheepvaart te schokken. Het „Algt Hbl." b.v. is zeer gebelgd en verklaart niet te hegrijpen „welke schijn van rechtsgrond aan de laatste handeling van een der oorlogvoerende partijen tegen onze handelsvloot gegeven kan worden. De „Medea" vervoerde een artikel sinaasappelen -dat zelfs niet tot de conditioneele contrabande gerekend kan worden. Een effectieve blokkade van En geland bestaat niet ieder kan zien hoe de geregelde diensten op Engeland haast ongestoord gehandhaafd worden, hoe de vrachtvaart op Engeland het druk ker heeft dan ooit." ,,Zoo gezien, aldus het Amsterdamsche orgaan, is het in den grond boren van de „Medea" een daad van willekeur en geweld, die niet als het torpedeeren van andere neutrale schepen als een betreu renswaardige vergissing beschouwd kan worden. Deze daad kan, evenals het bommen! werpen op Nederlandsche schepen, slechts verklaard worden indien mean aanneemt, dat de Duitsche regeering vrijlwel zekei' is dat, zoo lang slechts geen vreemdd troepen of oorlogsschepen ons land aan vallen, elke' daad van willekeur en ge weld tegen Nederlandsche onderdanen of Nederlandsch eigendom geoorloofd is". „Doch wij zijn overtuigd dat een vol ledige schadevergoeding van Duitsehland geëischt moet worden. Een schadevergoe ding voor schip en lading." We meen en echter te moeten betwij felen of deze voorstelling van feiten wel geheel juist is, en de conclusie gebillijkt moet worden. Immers de lading was voor Engeland althans grootendeeels lenlde Duitsche commandant ging eerst tot handelen over toen hij1 de scheepspapieren nage zien had. Overigens is 't moeilijk thans reeds een conclusie te trekken; het on derzoek zal licht kunnen verschaffen. Dat zal antwoord geven op' de vraag, waarom het schip niet opg'ebteacht is geworden, maar au bout portant in den grond gehoord. Leuven en de franc tireers. In „De Maasbode" lezen we het vol gende over Leuven, en wat er geschied is Er is genoeg over deze stad geizlegd dan dat er nog iets nieuws over te ver tellen zou zijn. Alleen de waarheid om trent de daar plaats gehad hebbende ge beurtenissen rust nog min of meer in het duister en twijfelachtig lijkt het, of ze ooit aan het licht zal treden. Pet heeft ons altijd gespeten, dat ei- Belgen waren, die zoo pertinent verklaar den, dat hun landgenooten niet gescho ten hebben. Zoo'n verklaring kan mis schien afgelegd worden in ee.n klein doirp, dat men geheel kan overzien en waarvan men de geaardheid van ieder der be woners keilt, maar zie lijkt ons zionder waarde, waar het een grootere stad be treft als Leuven. Hoe iemand, dip zich bijv. bij het sta tion ophoudt, verzekeren kan, dat er in de Ttervuerensche of Namensche straten nietdoor Belgen geschoten werd, is ons altijd een raadsel geweest en dergelijke verzekeringen doen aan het onderzoek' van het vraagstuk weinig g'oeds. En ten (tweede geldt de vrqag: z*ou het wel zoo erg zijn, als de Belgen eens wel geschoten hadden en 'zou dit feit het optreden der Duitschers tegen die stad gerechtvaardigd hebben Wij gelooven van neen. Door bet ij'zerhandig optreden dei; binnenvallende armee tegen de vrijschut- terij is men er allengs toe gekomen in de mij schutterij iets kwaads te zien, dn niets is tech minder waar dan dat. In tegendeel zelfs. De vrijschutter^ is door allerlei dichters als de nobelste dn meest spontane uiting van vrijheids- en vader landsliefde bezongen en is op interna tionale congiiessen openlijk, en wij ge looven zelfs in het bijzónder door Belgi sche gedelegeerden, verdedigd geworden. Men hoeft het dus geenszins te verbloe men, als ze toe gepast werd en de roem van Leuven zou bovendien veel gipoo- ter zijn, wanneer het gestraft was ge worden voor den moed en onafhanke lijkheidszin zijner bewoners dan wanneer het zijn wonden alleen ontvangen had door de willekeur van een. dronken krijgs bende. jVlen zegt, dat de Eng-elscbe regeering na de Leuvensche furie onmiddellijk el- ken man en eiken knaap tussoben Lon den en Dover van een geweer, de noo- dige patronen, mitsgaders van zekere in structies voorzien heeft om op eiken vij and te schieten, die den grond van Old England mocht betreden. De gevolgen er van zou de staat wel voor zijn 'rekening nemen. Wij hebben deze maatregelen steeds bewonderd en ze heel wat fierder en mannelijker gevonden dan het voor zichtig optreden van onze regeering, die alle wapenen in beslag liet nemen.- •Hetgeen me het meest in Leuven trof, was de volkomen afwezigheid van alles wat op e-en herbouw der stad gelijkt. Men was bezig de kerk te repareeren en voor het overige hebben we slechts een enkel huis gezien, dat men aan het her stellen was. De Duitschers hebben het puin van de straten laten weghalen en keurig netjes op de 'ruïnen doen stapelen, zoadat ze zonder gevaar voor hun ban den naai- hartelust door de straten kun nen tuffen, maar" voor de rest ligt vrijwel alles nog zooals het in Augustus j.l. werd „neergelegd". Wel hebben verscheidene bewoners van wat planken en asphaltpapier hutjes op de ruïnen hunner woningen gebouwd en oefenen ,ze nu in deze hun nering uit. Het ontbreekt h'un dus niet aan de n-oo- dige energie, maar blijkbaar schijnen pij den vijand nog steeds tot een tweede] furie in staat te achten en wachten zij d'us lie vei- vreedzamer tijden af oim den herbouw hunner stad flink en definitief aan te pakken. Korte 0or!<j()8berioht?n. Het Saksische leger was Chalons binnengerukt. Op een avond verschijnt hij de voorloopige bestuurscommissie, de burgemeester met de tijding dat 's ande rendaags vóór negen uur, als oorlogsbe lasting', een bedrag van 30 millioen frank in handen van de Duitschers moet ge stort worden. En het departement is dood arm, de gemeente Chal'óns zelf beschikt, over 500.000 fr. Toen heeft iemand een idee. De kroon prins van Saksen is hij hel leger. Hij is katholiek. Dat onze bisschop hem aan- spreke. Zoo geschiedde. D-e kroonprins, een jongeling van twintig jaar, kon zelf geen bevelen geven. Maar op aandringen van den bisschop, die den toestand uitleg de: „de schatkist weg; de banken weg; rijkere menschen ook; wat de geestelijlc- heid betreft, zij leeft van aalmoezen", zou de kroonprins zelf een gespiek heb ben met den intendant-generaal. Den vol genden ochtend had de bisschop nog een lang gesprek met den intendant-generaal zelf: „Op de dertig millioen moeten er slechts acht door Chalons betaald wor den: het departement betaalt het overi geWe bezitten slechts 500.000 fr. wedervoer de; bisschop. En hij weerde de dreigende belasting van ('halons af. Zij' werd inderdaad tot 500.000 fr. teruggebrachte R i d d e r 1 ijk h e i d De Uuitsehe militaire overheid willigde den wensch van een zwaar gewond Fransch iiïfante- rie-kapitein, die in het Lazaret te *Z\vei- brücken een ernstige operatie moet onder gaan en zijne vrouw wenschte terug te zien. De vrouw van den kapitein kreeg verlof over Zwitserland en Saarbriicken reizend, .tien dagen bij haar echtgenoot door te brengen. De aanval op h e t ,S u e z-k a- naal. Het opnieuw verschijnen der Turksche troepen aan het Suez-kanaal ver rustte de niets-Wetëndë Engeischen. die beweerden - en de Egyptische Europea nen geloofden het -- dat de Turken het kanaal voor altijd verlieten. Dit is on juist en werd door de inboorlingen niet geloofd. Volgens berichten uil de beste bron uit Syrië is een algemeene aanval op Egypte voorbereid en door de leger orga nisatie uitnemend -doorgezet. D" aanval is nooit onderbroken, door den aanval op de Dardahellen bespoedigd en zal spoedig in volle werking treden. Wapens en munitie zijn rijkelijk voorhanden. Vliegers li oven Metz. Boven Metz verschenen gisteren verscheidene vij andelijke vliegers, die bommen op het Zuidelijk stadsgedeelte wierpen, dan ech ter door artillerievuur verdreven werden. Drie soldaten zijn doodelijk getroffen.' Ma terieel© schade' word niet aangericht, In Noord-Frankrijk werden drie per sonen gearresteerd, die Zeppelins den weg) wezend-oor middel van wielrijders eni Id-oor met lichten te zwaaien bijl den Zepipelinaanval op Calais. Volgens een bericht d-er Kopenhaag- sche Maden, zou de Japansche. pers een oorlog met China onvermijdelijk noemen. Een officieuse Japansche courant zegt» dat Japan voor China minstens -even gaar ne naar de wapens grijfpt als wegens Korea; als China de Japansche eischen! vervult, wordt zijn integriteit geëerbiedigd, an-der-s zijn zijn dagen geteld. - Amerikaan s c h e onderzee ër gezonken. E.en telegram uit Hono lulu meldt, dat de Amerikaansche onder zeeër F 4 bij1 een -schietoefening onder dook en niet meer aan de oppervlakte verscheen. B-ij -onderzoek Meok, dat de F 4 zeer diep was gezonken. Een poging om het vaartuig te lichten, mislukte. Men vreest, dat de bemanning van 25 koppen ge stikt is. Zaan stro om en Batavier. Te Knokke en -Heyst heei'schte 'veel nieuws gierigheid omtrent twee vaartuigen, die- kort na elkaar naax Zeebrugge voeren, Het waren koopvaarders. E-en onderzee boot bracht ze op. Toen liep 't gerucht, dat het eene een Hollander en 't andei' een Amerikaan was. Het waren echter de „Zaan-stroom" en de „Batavier". Een aantal Belgische burgers, passagiers de zer vaartuigen, werden aan boord aid gevangenen medegevoerd. De „Zaan stroom" en de „Batavier" liggen nu' aan den muur. Men kan ze goed onderschei den. Ze zijp in de buitenhaven gemeerd. Dat deze ongewone verschijning van koopvaarders aan de stille Belgische kust nogal indr-uk maakte, begrijpt men. En men meent nu dat Z-eebmgge meer dergelijk bezoek zal ontvangen. „VI. Stem." Tweede Kamer. Is dat ernat? we liberaal I Wat benne Een enkel woord nog over de Kamer zitting van gisteren, welke een, zeer merk waardige zal blijVen in onze Parlementai re geschiedenis en wiel om de houding, die de linkerzijde daarbij heeft aange nomen. Zooals men weet is de motie Lohman verworpen met 47 tegen 31 stemmen, rechts tegen links, behalve dat de wilde C.-H. heer Bichon van IJsselmonde te gen stemde. De amendementen Rutgers werden daar op natuurlijk ingetrokken, evenals het amendement-Lohman nopens -den tijd, ge durende welken de wet zou w-erken. Het wetsontwerp werd aangenomen met 46 tegen 31 stemmen, z-elfd-e verdeeling van stemmen als bij de vorige stemming. Tegenover de verzoeningsgezinde re geering staal dus de wantrouwige linker zijde. Tegen de goede bedoelingen der regeering in heeft zij er voor gezorgd, dat de eedskwestie voor langen tijd on geregeld blijft. D-o-ch niet alleen dit hebben die vrij zinnige Kamerleden bereikt; z-e- hebben door de conciliante houding der regee ring te wraken de rechterzijde weer eens laten zien, hoe „liberaal" ze wel zijn, hoe weinig ernst bij hen voorzit om een zoo t-eere kwestie als het eedsvraagstuk tot -een goede en bevredigende oplossing te brengen, m.a.w. hoe weinig gewicht zij aan den eed hechten en tenslotte dat zij maling hebben aan de eensgezindheid des volks in dezen donkeren tijd, waarin ons land ieder oogenblik in gevaar ver keert en ons lot van die eensgezindheid afhankelijk kan zijn. Birinenlaiid. Ned. schip beschoten. Bet geval met de „Mecklenburg" van de stoomvaartmaatschappij' Zeeland zal ambtelijk onderzocht worden. Omtrent het geval met de „Zevenbergen" zijn aan de Duitsclie regeering onze bedenkingen kenbaar ge-maakt. Ne utraliteitis schennis. De procureur-generaal bij1 't Gerechts hof te Den Haag heeft afstand gedaan van het door hem ingesteld beroep in cassa tie van het arrest van genoemd Gerechts hof. waarbijl de voormalige- directeur van de Gasfabriek te Oude Tong|e T. werd vrijgesproken van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat. De Maria. De Holland Gulf Stoomvaart Maatschap pij. (directie- de firma J-os'. de Poorter te Rotterdam) had een ei-sch tot 30.000 schadevergoeding ingesteld tegen Watson, Munro en Co. te Londen, voor wie het stoomschip „Maria", toen het door cfid „Karlsruhe" in den grond werd 'geboord, in charter voer. Eisöheres voerde aan, dat gedaagde de voorwaarde- in de over eenkomst, -om [het schip- tegen oorlogs risico te verzekeren, niet was na-gtekompn.' De rechter heeft den eislch toegjewezert en -de schadevergoeding bepaald op 24.000. D-e Me-dea. Naar men on-s uit Dover seint, heeft de kapitein van de „Medea" meegedeeld, dat, toen hij! de- duikboot, -die bet schip in den grond heeft gehoord, waarnam,, ze aan de oppervlakte voer. Zij voerde een vlag, maar de afstand was te groot om te onderscheiden of het een witte seinvlag was dan wel de Duitsche vlag. Later zagen de opvarenden van de „Me dea", dat het de Duitsche vlag was. Ziji hebben slechts één duikboot ge zien, doch toen zijl door de duikboot gesleept werden, gaf deze met een vlag seinen, waaruit op te maken viel, 'dat nog een andere duikboot in de buurt was. „N. R. Ct." C r e m a t i e. De vraag van het Kamerlid, den heer Beiuner, of de minister van Binnenland- -sche Zaken in het arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 betreffende de wet tot vaststelling van bepalingen be trekkelijk het begraven van lijken, begraaf plaatsen en de begrafenisrechtenaanlei ding vindt een aanvulling dier wet te be vorderen, waardoor het verbranden van lijken wordt verboden, wordt door den mi nister van Binnenlandsehe Zaken ontken nend beantwoord. Vergoeding aan gezinnen van miliciens en landweermannen. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist, heeft de volgende vraag tot den minister van Oorlog gericht: „Kan de minister reeds het resultaat 'mededeelen van het overleg van den Com missaris der Koningin met de burgemees ters in hunne provincie, ter zake de tref fing eener voorziening, waarbij de aan stelling van de vergoeding aan de gezin nen van miliciens en landweermannen, die onder de wapenen zijn, op meer ge lijken voet wordt geregeld!" Verplaatst met 1 April bij de di recte belastingen J. Slager, konunies 2e klasse van Vlissingen haven naar Nieuwe* veen. Het kantoor Domburg zal- wor den overgegeven 31 Maart na kantoor tijd. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van den Mili tieraad in Zeeland voor de lichting 1916, dhr. A. Hammacher, commies ter prov. griffie en tot dien plaatsvervanger dhr. J. D. Viruly, burgemeester van Weslka- pclle. Middelburg. Het aantal bons voor warm et-en bedroeg heden 794. Steuncomité. Ingekomen aedert de v-orige o-pgave van: Personeel N.Y, „De Automaat" f4.07; Lezing Mevr. Thoumaïon f 1.18netto opbreinglst verkoop Vredesbroches f 201.811/2Middelbulrgsche Medici f50; Mevrouw M, de J. f2.50; Post- en Te-legPaafpersonètel Middelb. eu O-mstr. f 50; Wekelijksclie bijdragen f224.50; Aan de familien van militairen en aan werkeloozen werd bij 32e uitkiae- ring betaald f 648.92. De Penningmeester, HERM. BOASSON. Goes. In de gisteren gehóuden verga dering vaii de Ver. tot bev. ran Chr. Schoolonderwijs (school Wijngaardstraat) is in de plaats van den heer A. D. F. van der Wart, gekozen tot lid van het Bestuur, de heer B. C. Sliggers. ,di> de benoeming heeft aangenomen. In de gisteren te Rilland gehouden vergadering van den D'ijkraad der Water- keering van den Calamiteuzen Zimmer- manpolder werd de begrooting voor het dienstjaar 19151916 vastgesteld in ont vang op f 11375.765 en in uitgaaf op f 12875.76° met een post onvoorzien ad f 1518.39A Men toonde ons een briefkaart uit Brussel, -die via Aken ons land bereikte. Hierin ligt niets bijkonders, doch wfT in liet feit, dat -de brief, Waarop deze kaart het antwoord is, én die 19 Augustus 1914 uit Goes verzonden Werd, eerst den 19 Maart j.l. den ge-adresseerde te Brussel bereikte. Deze Brusselaar denkt er niet oven de stad te verlaten, 't Is er slap in za ken, doch overigens gaat het I-even z'rf gewonen gang. 't Is er zeer rustig, en! met vertrouwen ziet men het 'einde dei* schrikkelijke gebeurtenissen te genio-at. Vlissingen. Van do werf der Kon. Mij. „De Schelde" is heden te water gelaten het schroefsloomschip „Ecuador" in aan bouw voor den Koninklijken W.est-Indi- schen maildienst te Amsterdam en be stemd voor haren passagiers-, mail- en goederendienst tusschen Nederland en Zuid-Amerika. Mejuffrouw Lucie Beatrice Martin, dochter van den hoofdingenieur der Schelde nam de laatste beletselen weg. Het schip is lang over alles 396'0", tusschen de loodlijnen 3S0'0", breed 48'6", holte tot oppervlak 27'6". De waterver plaatsing bedraagt 8410 ton op 22'0", het schip zal 13 knoopen loopen. Het schip is van staal gebouwd, naai de voorschriften van Lloyds hoogste klas se, en heeft een verzonken bak. Er is plaats voor 111 eerste klasse passagiers, voor wie tal van. gerieven zijn aangebracht, terwijl ook verder het schip geheel naar de eischen des tijds is inge richt, electrise-he yerlichting, draadlooze telegrafie, 6 teakhouten reddingsbooten en een kapiteinssloep. De stoommachine is van het triplo ex pansie systeem en ontwikkelt 3350 1 H.P. bij 90 omwentelingen per minuut. Er zijn 4 ketels met te zamen 12 vu ren en 9660 vierkante voet verwarmend, oppervlak met een stoomdruk' r an 180 lbs. Howden's geforceerden trek is toe gepast. De betimmering der salon is opgedragen aan de firma Allan en Co. te Rotterdam. Het schip komt onder bevel'van den heer G. D. Nieman. Naar wij vernemen hebben de werkzaamheden aan het station voor radio telegrafie alhier, gisteren een aanvang genomen. Men hoopt over drie of vier we ken het station in gebruik te kunnen nemen. (V. 0.Ï

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1