Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Leestafel Rechtszaken. Gemengd Nieuws. (lat het bericht in dezen vorm niet juist is. Vanwaar de trawler kwam is onbekend. Die trawler heeft geschoten, maar daar zich in de onmiddellijke nabijheid van de Mecklenburg een hydroplaan bevond, eveneens van onbekende nationaliteit, is het veel waarschijnlijker, dat de scho len gericht waren tegen het vliegtuig en niet tegen de mailboot, die in de na bijheid was. Met zekerheid kan wegens den grooten afstand waarop de schoten wer den afgevuurd, niet worden gezegd, wat het doel was. De„Zaans troom". Men meldt uit Amsterdam: iNaar wij vernemen is bij de Directie der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij het volgende telegram ontvangen van ka pitein Visser van de „Zaanstroom". „Verbeurdverklaring misverstand, voor- loopig opgebracht. Wachten, beslissing van prijsgerecht. Heb geprotesteerd bij Consul Brugge". Uitvoerverbod van hoenders. Men verneemt uit goede bron, dat bin nen korten tijd het verbod tot uitvoer van hoenders, voor zoover J)etreft levende en .geslachte hanen ontheffingen zullen worden verleend. Uit den ouden tijd. Het vrij-liberale weekblad ,,De Fak kel" geeft eeno merkwaardige herinne ring uit den ouden tijd. We lezen daar Menweet in hoe sterke mate liet be leid van onzen Koning Willem I een persoonlijk karakter droeg, hoe de Ko ning zich slechts met moeite in zijn positie ;ds constitutioneel vorst schikte, in ieder afwijzend inzicht van een Kamer lid een persoonlijke beleediging zag, en tel kens beproefde door overreding of booze woorden de Kamerleden tot toegeven aan •zijn wenschen te bewegen. Wie niet buig zaam bleek, had in Den Haag een zeer moeilijk bestaan. Merkwaardig is wat Mr. R. A. Fockema hieromtrent vermeldt in zijn artikel in „De Vrije Fries", deel XXI11, over Mr. Daam Fockema, zijn oud-oom. Een enkele aanhaling daaruit: Het was in 1829. Mr. van Nes en Mr. Fockema, beiden Kamerlid, waren bij den Koning ontboden. Het eerst werd Fockema binnengelaten en toen deze [naar buiten tredende 'Van Nes ontmoette, stel de Van Nes de vraag: „Hoe is het bin nen, Fockema?", waarop de laatste ant woordde: „liet spookt, het spookt, Van Nes." Ondanks het spoken hield Fockema voet bij stuk, en hij- werd van verschillende zijde op de meest onaangename vVijzo bejegend. Eens was lliij gast aan de Koninklijke tafel, en morste soep. Zijn buurman (waarschijnlijk iemand van de hofhou ding) stelde de vraag„Is men in Fries land gewoon met soep te morsen?" waar op het. snedige antwoord volgde: „Neen Mijnheer, maar het is in Friesland wel de gewoonte om als zoo iets gebeurt er geen notitie van te nemen." In 1830 stond Fockema in afscheids- audiöntie tegenover Willem I, na als Ka merlid ontslag genomen te hebben. De Koning zeide, hem de Orde van den Nederlandschen 'Leeuw te zullen verlee- nen. Fockema bedankte, omdat men zou 'kruinen meenen, dat hij door het voor uitzicht daarop bewogen was geworden zijn pntslag te nemen en dus zijn oppo sitie prijs te geven. „Ik zal dan een jaar wachten met de onderscheiding",' zei de Koning, waarop Fockema hem ant woordde, dat hij die liefst geheel achter wege zag blijven. Een merkwaardige tijd, maar met merkwaardige figuren ook („Centrum.") Uitvoer peulvruchten. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, enz. Üeelt ons mede, dat met ingang van he den, 25 Maart, het uitvoerverbod van peulvruchten uit Zeeland, uitgevaardigd 26 Februari j.l. is ingetrokken, met uit zondering echter van bruine boonen. Middelburg. In de gistermiddag gehou den vergadering van het departement Mid delburg van het Nut tot 't Algemeen, werd besproken het ontwerp wet van de Maatschappij. Slechts enkele opmerkin gen van ondergeschikt belang werden ge maakt en deze zullen aan een later te be noemen afgevaardigde ter bespreking worden voorgelegd. - Cristeravond had in de zaal van het militair tehuis de uitreiking plaats van de prijzen behaald bij den wedstrijd van de afdeeling Middelburg van den Volks bond. De voorzitter der afdeeling, de heer •I. Vreeken, opende om zeven uur de bijeenkomst en zeide, dat het doe! daar van tuin een ieder bekend was, het was het zetten van den sluitsteen voor de goed geslaagde tentoonstelling. Allereerst bracht spr. dank aan de tentoonstellingscom missie, die .met. zooveel ijver zich van haar taak kweet. In deze kleine collectie was veel keurigs, ja, men kan gerust -preken van een keurc-ollectie. De wijze waarop de jury haar werk volbracht, is hoven sprekers lof verheven. Namens de afdeeling zegde de heer Vreeken de da mes M. Bleeker, M. Callenfels, en G. van der Weel en den heer A. Dekkers, leden der jury, hartelijk dank. Zich tot de inzenders richtende weer spr. er op dat van de 52 inzenders 39 bekroond zijn. De wel bekroonden zijn de gelukkigen, het is een gelukkig iets met succes in een eerlijken strijd te hebben gewonnen. Die geen onderscheiding verwierven zijn niet ongelukkig, want de arbeid lieeft hen gelukkig gemaakt en zij hebben een goed voorbeeld aan anderen gegeven. Spr. schetste verder, waarop de jury gelet heeft, n.l. schoonheid, afwerking, noodige tijd en geduld, eigen iverk of nie(, vin dingrijkheid, nut van het, vervaardigde voorwerp, gebruikte grondstoffen. Hierna werden de prijzen uitgereikt, waarbij de voorzitter menig toepasselijk woordje voegde. Enkele winners van eer volle vermeldingen kregen nog een prijsje ook, terwijl ook een eervolle vermelding was toegekend aan den heer G. J. Klaas- se, die zooals wij Woensdag vermeldden, een paar schilderijen ter opluistering in zond. Na de uitreiking sprak de heer Vreeken nog een kort woord in verhand met het ongeschreven devies van den Volks hond: „Arbeid Adelt". Vervolgens sloot de voorzitter de bijeenkomst en kon ieder inzender zijn geëxposeerd eigendom weder medenemen. Ons rest nog de me- dedeeling, dat de tentoonstelling Woensdag door 295 en Donderdag door 190, dus totaal door 485 personen is bezocht. Goes. Met hartelijkcn dank ontving de Wijkzuster f4 en i'2.50 voor verleende hulp. Door den penningmeester is nog f5 ontvangen voor door de wijkzuster ver leende 'hulp. De Vereeniging „Handelsbelan gen" hield Dinsdagavond j.l. haar twaalf de jaarvergadering op „Slot Oostende". Als nieuwe leden werden geballoteerd de heeren: H. Bliek, C. Blokpoel, Joh. de Dreu, J. Grocnewege, Joh. Kloosterman en J. Verhoek. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat de Vereen, er gunstig voor staat. Ook het bestuur der „Onderlinge Glas- verzekering" bracht een opgewekt jaarver slag' uit. De reeds lage premie zal weldra nog Verlaagd kunnen worden en op den duur weinig of niets bedragen. Tot bestuurslid werd herkozen de lieer P. A. E. Lahan en in de beide vacatures werden gekozen de heeren H. Hollestelle en J. de Jonge Mz. Besloten werd, in samenwerking met de afd. Goes van de R. K. Middcnstands- vex-eeniging „De Hanze" pogingen te doen ter herstelling van de gelegenheid voor Belgische vluchtelingen tot inwisseling van Belgisch geld .dooi' het Correspondent schap van de Nederlandsche Bank. Gebruik makende van het recht om in het bestuur der Vereen, voor Handels onderwijs 2 leden aan te wijzen, werden als zoodanig gekozen de bestuursleden P. A. C. Lahan en A. F. de Paauw. Tot bestuurslid van de Spaarkas, in de vacature, ontstaan door vertrek van den lieer A. C. Boluijt, werd gekozen de heer F. X. Mannhardt. Op de gupplcloire kiezerslijst dezer gemeente voor 1915'16 komen voor: 66 kiezers voor Kamer, Staten on Ge meenteraad, 9 voor Staten en Gemeente raad, 11 voor Kamer en Staten, 4 alleen voor de Staten, in totaal dus 108. In de gisterenavond gehouden ver gadering der a.-r. propagandaclub, als naar gewoonte: den laatsten Donderdag- van iedere maand in de melksalon van De Witte, gaf een der leden een onder houdende causerie ten beste over de jongste tienjarige parlementaire periode. De spreker had vier, zegge vier hoor ders, onder welke een gast. Van ide overige drie had een zich de wandeling van en naar Wilhelminadorp getroost, om zijp; plicht als lid der club te vei'vullen. Een ©eresaluut voor zoo grooten ijlver, en ook aan den spieker voor zijn opgewekte speech, bij zoo minieme belangstelling! van de zijlie zijner medeleden. Naar wij vernemen zal, wanneer de opkomst in de cluhvexgaderingen niet verbetert nóg dit jaar een voorstel tot ontbinding der club worden ingediend, Dinsdagavond half 8 zal in liet Slot Oostende een bijeenkomst plaats heb ben om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Vrijwilligen Landstorm. Voorzitter zal zijn luit. kol. A. Klontje, militie-commissaris in Zeeland, terwijl jhr. P. J. Boogaert, le luitenant van den vrijwilligen Landstoim te Domburg het woord zal voeren. De vergadering is ook bedoeld voor de omliggende gemeenten, dus voor geheel Zuid-Beveland. Gaarne wekken wè onze jonge mannen nogmaals op deze vergadering bij te wo nen, en zich bij de op te richten af deeling van den Vrijwilligen Landstorm aan te sluiten. Zij, die maar eenigszins in de gelegen heid zijn, de oefeningen mee te maken, mogen niet ongeoefend blijven. Colijnsplaat. Dal voor den grond nog hooge prijzen worden besteed, bleek hier bij de jongste verpachting van bouw land (7 jaar). Verpacht werd 13.69.10 H.A. bouwland en 2 H.A. 10 c.A. boom gaard. Totale opbrengst f 1818 tegen f2114 bij de vorige verpachting. De prij zen varieerden van f56 tot f74 per Schouwsch gemet. Arnemuiden. Hedenmorgen had aan den Sloedam onder deze gemeente een auto- ongeluk plaats, dat wonder genoeg zonder verlies van menschenlevens is afgeloopen. De groote keuken-auto van de le Cqmp. wielrijders bevond zich hier op den te- ragweg naar Noord-Brabant. Een foerier, een koi-poraal en 2 miliciens zaten er in. Op den opril, schuin ovei' het café Rrics- ter, slipte de wagen door de gladheid, met het gevolg, dat hij van den dijk stortte, omsloeg, en in de sloot terecht kwam. De inzittenden waren er intus- schen uitgesmakt en bleken slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen. Aan stonds kwamen luitenant De Jong, com mandant van het detachement Sloedam, gn enkele soldaten van dit detachement loegcsneld ter hulpverleening. Luit. De Jong verleende de eerste heelkundige hulp. Inmiddels was dr. Bijl van Arne muiden gewaarschuwd, zoodat toen de telefonisch ontlxxden officier van gezond heid uit Middelburg gekomen was, de hulp van dezen niet meer noodig was. Met behulp van de soldaten van Sloe dam is de zware auto weer op het droge gebxacht. De motor was nog intact. Overi gens verkeerde de wagen in desolaten toestand. Serooskerke. Gisteravond hield de af deeling van het Groene Kruis alhier haar jaarlijksche vergadering. In deze verga dering werd door den secretaris het jaar verslag uitgebracht, waaruit o.m. bleek dat het aantal leden boven de 100 ge stegen is en dat van de verpk'gingsxnid- delen een goed gebruik gemaakt wordt. Daarna kwam het woord aan de pen- ningmeesteres, die ons mededeelde, dat de ontvangsten bedroegen f 138.75 en de uilgaven f 138.72. De aftredende be stuursleden de heeren D. Muller en .1. Versluijs werden met algemecne stemmen herkozen. Tot bode werd benoemd dhr. J. Versluijs. Terneuzen. De Stel. bevat de statuten van de Ijer. Kruisverband „St. Narhei'tus", alhier. Ned. Ilerv. Kei-k. Beroepen te Rouveen P. Zandt te IJsel- muiden. „De Nederl." meldt dat in de Herv. Kerk le Maastricht Zondagvoormiddag door de Oud-Katholieken een godsdienst oefening is gehouden en hun „priester" daarbij de ;Mis 'heeft bediend; en dat 's avonds hierop in diezelfde kerk de. (moderne) predikant in plaats van dö godsdienstoefening te leiden een drama van (den Jood) Querido heeft voorgelezen, namelijk .David en Sanl", en dat een der notabelen van die kerk aan den be richtgever bijl die gelegenheid zeide niet. in een persoonlijken God tie gelooven. Deze ongeloovige potahel is bestuurder der loge te Maastricht. Geref. Kerken. Beroepen te Herwijmen J. H. Broek Roelofs te Scliildwolde. Aangenomen naar Heerlen door G. J. Pon tier te Waardhuizen. Bedankt voor Arnemuiden door A. D. C. Kok te Scharendijke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harderwijk J. 11. Bartlx te Slicdrechl. Tot de eerste klasse der Normaal lessen te Middelburg zijn toegelaten: J. Geensen, M. J. Gleruin exi P. Minet, allen Middelburg; J. Langebeeke, Arnei- ïnuiden; L. J. de Visser, Nieuw- en St. Joosland en A. Polderman, Koudekerke ('t Zand). Geslaagd te Utrecht voor het machi nisten-examen diploma B. de heeren M. Vliet en D. J. Nederhand. Te Utrecht voor dit» nuttige handwerken mej. A. M. Bouterse le Den Helder. En te Rotter dam d'e dames C. A. L. Schütz, 1'. M. v. d. Berg, II. J. N ie boer, allen van Vlissingen. op Zuid- en Noord-Beveland. Zondag 28 Maart. NED, HERV. KERK. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feytes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Wiaal, bev. n. lidm. en voorber. H.A. Ellewoutsdijk, vm. en nam. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Heiixkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 2u. ds. Buinlnk, bev. n. lidmaten. Hoedekenskerke, vnx. en nam. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. 'Vm. bev. n. lidm., 2 u. voorbei-. H.A. Kamperland, iKapelle, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Schmidt. Katterxdijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen, nam. jbed. 01.11. Ivrabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Krainingen, vm. en nam. ds. Willenxsen, N'ieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. dhr. Vermoeten, cand. Rilland-Bath. 9.30 u. en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 u. Waarde, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. E. /V. J. Japehen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- |vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. S tegenga. Op Walcheren Aagtekeike, vm. ds. Seulrjn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Vm. bev. nieuwe leden. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nam. ds. v. Selms. IVm. bev. n. lidm.. voorber. II.A., nam. béd. II.I). Kleverskerke, vm. en nam. ds. Senxnxe- link. Koudekerke, 9.30 u. ds. J'oslma, bev. n. lidm. en voorher. H.;A., 2 u. gieen dienst. Meliskerke, vin. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 u. ds. Tak, nam. geen dienst. Oostkapelle, vm. en nam. ds. W. G. Krij- kamp. Ritthcm, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller. St. Laurens, vin. en nm. ds. van 'tHoff. O. en W. 'Souburg, 9.30 u. ds. Voor hoeve, bed. ,H.D„ 2 u. ds. Terne dein, 'bed. LILA. Veere, vnx. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. WestkapelLe, nm. ds. .Ileus. Zoutelande, vin. en nam. ds. de Wijk. 't Zand. 10 u. ds. Ileus, 6 u. ds. Po.st.ma, bev. n. lidm. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskex-k. Ti mot heus. Red. J. N. Voorhoeve, Den Haag, Uitgever: La Rivière Voor hoeve, Zwolle, hoeft van zijn 20en Jaar gang reeds de helft weer afgelegd. Wat vliegt die tijd toch 1 Daaraan heeft ook Timotheus schuld, want met iedere nieuwe weck verlangt jong en oud telkens weer naar den Vrijdag of Zaterdag, waarop de post Timotheus in huis bezorgt. Want onder onze Chr. tijdschriften is Timotheus een der meest onderhoudende, en stellig de meest betrouwbare. Ernsig, ook in zijn humor, waardig ook in zijn verzet, zacht moedig ook in zij'n critiek, en altijd boei end. Neem nu bijvoorbeeld no. 26 weer maar. Het hoofdblad met zijh bijvoegsel omvat een leerrijk opstel over Friesche plaatsnamen; beantwoording van vragen in de rubriek „Letteren en Taal", en van „De vriend der gezondheid"een als al tijd ernstig woord van den hoofdredacteur „betere dingen" waarin bet ongenoegzame der bloedstorting zonder de besprenging wordt aangetoond; Permings vervolgver haal „Waterloo"; het slot van Decosters mooie Vlaamsche schetsje „De voeten bij kans" enz.; Tromps graf, inel .photo zij ner tombe; uitgezochte verzen ,,in hangen nood", van De Decker tot ten Kate; een mooi tweede opstel van ds. Laan over „de Vlaamsche beweging" (de schrijver noemt 1884 een rampjaar, omdat toen de „clericalen" aan het bewind k\vanten de schrijver heeft zeker te Brussel veel liberale voorlichters gehad); een stukje sterrekunde; een leuk opstel over Nico- laas Nicolajewitsjeen en ander „ter be vordering van Bijbelkennis". Het hijblad bevat de gjowone „geschiedenis van den dag"; feuilleton; boekbeschouwing; aller lei; advertentiën. Woord en Beeld, uitgave drukkerij Libertas, Goudsche Singel, Rotterdam, is deze week b iji zonder goed verzorgd vele goed geslaagde, treffende photo's uit den oorlog; en, als altijd, degelijke lec tuur. Ontvangen Gids voor verschillende Nod. Ind. Gou- vernements-betrekkingenUitg. Chr. Co mité voor Indië. A r r.-R e c h t b a n k te Middelburg. Heden. Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: P. J. M. M., 17 j., land bouwersknecht, IJzendïjkc, tot f 10 b. s. 14 d. tuchtschool, de, eisch was f 25 b. s. 1 m. tuchtschool en J. M., 31 j., reizende met een woonwagen, zonder bekende woonplaats, conform de eisch tot 6 w. gcv.straf; diefstal: M. d. G„ 21 j., schil dersknecht, Sas van Gent, conform de eisch tot f 10 b. s. 10 VI. h.; verduistering: A. L., 54 j„ werkman, Hoek. tot 3 d. gcv.straf, de eisch was 5 d.eenvoudige beleediging: J. v. 'L., 53 j., schippers knecht, verblijvende te Haastwcert, tot f 5 b. si. 5 d. h„ de helft minder dan de eisch; beleediging ambtenaar: S. K., 23 j., rijwielhersteller, Kattendijke, tot 1' 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h.; bedrog: L. ,T. C., 52 j., slager, Middelburg, tot 3 d. gev.straf, de eisch was 5 d.overtx*eding politie-verordening: J. B. V., 52 j-, koopman, Goes, conform de eisch tot f8 b. s. 2 d. h.; en over treding dei- drankwet: J. d. W., 46 j., gegageerd 0.-I. militair, Wolfaartsdijk, conform de eisch, met bevestiging vail het vonnis in eersten aanleg, tot plaatsing in een rijkswerkinrichting vooii' den tijxi van een jaar. Rechtbank te Middelburg. Voor de i'echtbank te Middelburg werd heden ^Vrijdag1) bij verstok tegen F. S., uit Koew'acht, wegens mishandeling van Elegaei't f 10 of 10 dagen geëischt. Wegens poging tot omkóopdng van den veldwachter P. Hemelsoet te Zuiddorpe, die hem op het rijlden zonder licht be trapte, luidde de eisch tegen V. v. A., f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Tegen den Belg, F. E. de W., die zich onder Zuiddorpe verzette tegen zijlne aan houding, als verdacht van diefstal door den maréchaussee Paepe, werd geëischt 14 dagen gevangenisstraf. Tegen C. G. M. en F. B. V. uit Biervliet, werd wegens diefstal van mosselen van een perceel van A. de Mol onder Philip pine 14 dagen en een week gevangenis straf geëischt. Tegen D. O. N. de II. werd wegens het opvangen van een andermans hond f 15 of 15 d. gevraagd/ en tegen G. C. M. en A. P. allen uil Biervliet, wegens het doo- dcai van dit dier f 10 of 10 dagen. Wegens overtreding dor verordening op de publieke vermakelijkheden te Vlissin gen. werd tegen W. M., huisvrouw van O. B. aldaar f5 of 1 d. geëischt. Wegens het verstrekken van sterker! drank aan iemand die reeds onder den invloed daarvan verkeerde en wegens beleediging van den gemeenteveldwachter, werd tegen J. v. d. L. te Kapelle, f50 of 30 dagen geëischt. Tegen A. J. v. A. en L. F., te Middel burg, werd wegens diefstal van eenden en een kip bij Osté te Yrouwepolder ieder 14 dagen geëischt. Osté vroeg f7 schade vergoeding. Ten slotte werd tegen G. P. uit Dom burg f7 of 7 dagen geëischt wegens mis handeling van een jongen te Serooskerke. Uitspraak 9 April. Ongeluk. In de dominale mijn te Kerkrade hoeft weer een instorting plaats gehad, waarbij een jeugdige Belg gedood werd. Goede vangst. Verleden jaar in de zomermaanden logeerde in de „Roskam" te Hooge Yuursche een heer, zich noemende L„„ Op e.en goeden dag was hij zonder betaling verdwenen, me denemende het rijwiel van den zoon van den herbergier. Gedane opsporing door de Baarnsche politie leidde tot het resul taat, dat de man in werkelijkheid Rossier heette, en uit een door hem geschreven briefkaart bleek, dat hij van Maastricht naar Antwerpen was vertrokken. Vorder heeft men van hem niets vernomen. De zoon van den herbergier, die zich tijdens de mobilisatie in dienst bevindt, zag ver leden week den bewusten heer „L." in 's Ilertogenbosch, waarschuwde de po litie aldaar, die hem arresteerde en voor den burgemeester van Baarn bracht, waarna hij is overgebracht naar Utrecht, ter beschikking van den officier van justitie aldaar. A ard app e 1 h r o o d. Men schrijft aan de ,,N. B. Ct.": Het van verschillende zijden aanbevo len „aardappelbrood", bestaande uit een mengsel van roggemeel met fijngemaakte aardappelen, was vroeger in Drente niet onbekend. In de jaren 1866 en 1867, toen er schaarschte aan koren en aan geld on der de landelijke bevolking .was, word bet roggemeel met gekookte fijngestooten aardappelen vermengd; het daarvan ge bakken brood werd zeer smakelijk ge vonden, doch was in don zomer minder duurzaam. Schaarschte aan steenkool. Do hoeveelheid steenkool die uit Duitse h- land de laatste dagen Holland ingevoerd woi'dt, wordt steeds kleiner en bedraagt slechts het vierde gedeelte van voor en- kel<p weken. Op sommige stations moe ten de spoorwegmaatschappijen reeds van hun reserve-voorraad gebruik maken. Door een t ij g e r aangeval len. Zaterdag ging Baginda Hasan met een buggy, waarvoor een paard en waarin behalve hij,, een vrouw, welgemoed op weg van Oedjoeng Gading naar Ajer BangLs (Sumatra). ,.\'a zïjin vrachtje te Ajer Balam, ongeveer halfweg Oedjoeng Gading gekomen, was 't reeds ongeveer 10 uur in den avond geworden en werd hij, met het oog op de Wildernis die hij van daar nog door te trekken had. een weinig bevreesd, reden waarom hij ver zocht te Ajer llalam, te mogen overnach ten, wat hem Werd toegestaan. Het paardje werd uitgespannen en aan een boom. gebonden en de koetsier nam binnen zijn intrek. Na nog op ouderwetsche manier oen paar uurtjes te hebben zitten ver tellen, ging men eindelijk slapen. Deze rust was niet van langen duur, want al spoedig hoorde Bgd. Hasan zijn paardje buiten onrustig worden. Hij! nam daarop een obor en ging naar buiten, om te zien wat er gaande was. Nauwelijks bui lei» gekomen' hoorde men hem al schreeuwen, want hijl was door een tijger bespron gen en werd meegesleept. Het eigenaar dige geval deed zich nu voor dal het slachtoffer met een hand in den muil van den tijger de tong van hot monster had gegrepen en krampachtig vasthield. Daaraan heeft de man misschien het leven te danken, want toen op' zijn ge schreeuw van alle kanten (le bevolking met obors kwam opdagen, liet de tijger zijn prooi los, die door vijf wonden wel zwaar, doch niet doodelijk was gewond. De hertogin van Brunswijk ((doch ter van den Keizer) is Dondei'dag te Bruns wijk bevallen van haar tweeden zoon. Zij is gehuwd met hertog Ernst August van Brunswijk. T w e e-e n-z. c s t i g dagen onder het pu in bedolven. Na 62 dagen heeft, men onder puinhoopen van het door aardbeving geteisterde Avezzano nog een levend wezen gevonden, een gans. Het arme dier, meldt de „N. R. Ct.", leek nog maar een hoopje beenderen en voe ren en woog niet meer dan 6'JO gram, liet gewicht van een duif. Niets eetbaars werd in de buurt ge vonden, zoodat de gans minder gelukkig is geweest dan de historische hond. die 102 dagen na de ramp van Messina in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2