i\o. 149 Vrijdag 26 Maart 1915 29e Jaargang DE APOTHEKERSWET. De Groote Oorlog» Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Qoes: LAN 'jE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: Ft RN! A F. P. BHUSJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 0.05 Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Apot'hekerswet (de wet, regelende de uitoefening der antsenijbereidkunst) zal gewijzigd worden. Althans een wetsL ontwierp tot wijziging is ingediend. Er is ons geen wetsontwerp bekend, dat bij de mannen van het vak zooveel tegenstand, ontmoet als dit. .Artsen, apo thekers, assistenten en drogisten zijn er tegen; en (het meest van allen zal het publiek er tegten zijn, zoodra bet veir<- neemt, waarom het in dit ontwerp te doen is. Eerst wat over de bestaande wet. Artikel 1 der wet legt uit wat te ver staan zij onder vergiften, recepten, apo theken, enz. Artikel 2 regelt de verplichtingen van hen, die zich in een gemeepte als apothe ker wenschen te vestigen, of hun bedrijf wensehen op te,heffen. Artikel 4 regelt wat er in een apothepk alzoo voorhanden moet zijn. De overige artikelen regelen de ver plichtingen en bevoegdheden van gevesL tigde apothekers, geneeskundigen, as sistenten, inspecteurs en dergelijken; en geven de strafbepalingen. Vu eenige opmerkingen omtrent de voorgestelde wijzigingen. De wijzigingen bedoelen een regeling vande verzorging van het publiek, den verkoop wan vergiften, en de bestrijding der kwakzalverij. Voorgesteld wordt een nieuwe vaststel ling waarbij tot de uitoefening der artsenij1- hereidkunst, het «afleveren in het klein wan vergiften in den zin der wet, en van „stoffen welke als geneesmiddel doch niet uitsluitend of niet in hoofdzaak als zoodanig worden gebezigd", alsmede van ,,in hét igroot bereide geneesmiddelen" alleen bevoegd worden verklaard apothe kers en apothekers-adsistentenhier wor den derhalve de drogisten uitgeschakeld, tenzij zij alsnog het examen willen afleg gen voor apothekers-adsistent. üf de (onbevoegde) drogist dan heele- maal geen geneesmiddelen meer in voor raad hebben óf verkoopen mag'? Het antwoord geeft artikel 23 c, e. v.v. van het ontwerp. Vergiften welke niet zijn aangewezen bij den lalgemeenen maatregel van be: stuur, mogen door hen slechts in zoo ver ten Verkoop in voorraad worden ge houden, en als bedrijf in het klein wor den afgeleverd, als zij daartoe schriftelijk verlof van burgemeester .gil wethouders hebbien verkregen. Dezen hooren, alvo rens «het verlof te Verkenen, den in specteur. Zij noemen in hun besluit de vergiften die in voorraad gehouden en afgeleverd mogen worden, alsmede de grootste hoeveelheid die in voorraad mag zijn. Het verlof kan door hen ten allen tijde weer worden ingetrokken. Van een besluit tot weigering of intrek king van een verlof is beroep op Gede puteerde Staten toegestaan. "Dit college is het hoogste ressort. Beroep, bijvoor beeld op de Kroon, is niet toegestaan. Wat den groothandel in vergiften en geneesmiddelen belieft, hij die dezen drijft mag, tenzij hij apotheker is, geen winkel drijven. Tot zoover de wijzigingen. Ongetwijfeld zal dit ontwerp ook wel eenigle verbeteringen bevatten. Het is ech ter de vraag of deze opgewogen worden, door de moeilijkheden en nadeelen die het schept. De 'bestaande wet heeft hij hare invoe ring aan tal van ongediplomeerde apo thekers de gelegenheid ontnomen om art senijen heneden een bepaalde hoeveelheid te verkoopen. Daardoor gingen tal van drogisten financieel om zeep. Doch maar dan een vond gelegenheid om, ge steund door een diploma van den Dtroj- gistenhond, in hun plaats te treden. En zoo bloeide liet oude drogistenbedrijf lang zamerhand weer op. Maar nu komt, na veertig jaren, dit ontwerp het bestaan van dergelijke niet wettelijk gediplomeerr den onherroepelijk bedreigen. En 't is hiertegen dat wij ons als tolk van hei langhebhendetn, meer nog van het publiek, m oeten verzette n De drogist is een man die bijzonder bij het publiek in de gunst staat. Al sedert eeuwen trekt de winkel van den drogist met den traditiomeelen gaper in den gevel groote en kleine; menschen aan. Op de fantasie van den kleinen school- gaanden knaap oefent deze leelijke kop met zijn goedig gelaat en uitgestoken tong steeds een zekere bekoring uit. En zulks te meer naarmate de eigenaar van den winkel en dies ook van dezen kop, met zijne gewone vriendelijkheden den knaap bejegent, wanneer deze bij hem voor een cent onschuldige medicijnen komt halen, welke hem of haar den gang naar en het verblijf in de school zoozeer vergemakke lijken. Is die knaap of het meisje ouder ge worden, dan is de sympathie voor den drogist en zijn zaak in hem of haar le vendig gebleven, ja zelfs toegenomen; want ieder oogenblik hebben zij raad en daad noodig voor alle mogelijke onge steldheden, en de drogist, de ongediplo meerde arts, met zijn vriendelijk gezicht, zijne goedkoope middelen en een dropje toe, weet overal raad voor; mits 'tmaar van die kleine ongesteldheden geldt, wel ke ook 'zonder zijn raad spoedig genoeg weer overgaan. Het eene geslacht gaat en het andere komt, de eene drogist komt en de andere gaat, doch de onuitgesproken vriend schapsband tnsscbeu den Nederlandsohen staatsburger en den drogist is gebleven. Het is nu maar de vraag, of er ernstige redenen aanwezig zijn om dien band door-, en daarmede den socialen levens draad van den drogist af te snijden. Want het ligt voor de hand, wanneer aan den drogist verboden wordt voortaan in zijn winkel te hebben de stoffen wel ke als geneesmiddel, doch niet uitslui tend of niet in hoofdzaak als zoodanig worden gebruikt, zoodat hij voortaan slechts sponzen, zeep, verf en behangsel papieren mag verkoopen, deze zijn win kel wel zal kunnen sluiten. Het antwoord volge in een volgend nummer. Baknept overzicht van don toestand Aan het Karpathenfront wordt hard ge vochten. 'Het 'was te verwachten, dat, na de inneming van Przemysl, de Russische po gingen om Hongarije binnen te nukken zouden wérden hervat. Bij Oeszok en Bartfield hebben de Rus sen, althans volgtens hun eigen berich ten, terrein gewonnen, 4000 krijgsgevan genen gemaakt en eenig geschut buit ge maakt. Op het overige, front wordt ook heftig gestreden, zoodat binnenkort belangrijke wijzigingen kunnen worden verwacht. De Russen schijnen met de bezetting van Memel hun doel, het uitlokken van tegenmaatregelen van Duitsche zijde en het vermindéren yan den dr,uk op het meest bedreigde punt van hun verde digingslinie, niet ten volle bereikt te heb ben. Wel schijnen Duitsche troepenafdeelim gen naar het Noorden gezonden te zijn, die daar nu het ontzaglijke front nog verder uitstrekken, maar van den anderen kant meldt het Russische communiqué ook een belangrijke versterking der Duit sche troepen op den rechteroever van de Naref. De druk daar is dus niet bepaald verminderd. Behalve eenige actie aan het Suez- kanaal ter hoogte van El Kubri bij Suez hebben de Turken een aanval ge waagd, die echter geen resultaat ople verde valt er weinig nieuws te mel den. Ook in de Dardanellen heetlscht _rust. D,o hevige N.-Ó. storm belet alleope raties. v Die landingsgeruchten vermogen niet in Konstantinopel veel ongerustheid te ver wekken. Men gelooft, dat de moeilijkheden, die een landing in de Dardanellen meebrengt, zoolang niet alle Turksche batterijen tot zwijgen zijn gebracht, zeer onderschat worden. En wat een Russische landing bij Midia betreft, deze wordt onmogelijk geacht, zoolang de Russische vloot geen mieester is. van de Zwarte Zee. De vliegers bovsn Antwerpen. Van 'een ooggetuige verneem ik zool juist nog het volgende over de actie dei- drie vliegers, die boven Antwerpen zijn verschenen, De eene Was geheel gemon teerd als een taube, vloog plotseling tot op een hoogte van 59 M. haar beneden, over de fabrieken van Cockerill en de chantier naval en wierp eenige bommen! naar beneden. Een drietal vreeselijke ont ploffingen volgde. Onmiddellijk werden de straten in de omgeving afgelzet. De doo- den werden begraven op bet nieuwe kerk hof en de gewonden werden met negten auto's inaar het gasthuis gevoerd. Eiep) Duitsche vlieger steeg op, maar de Em- gelsehe vliegers verwijderden zich. Dd reden van den tocht der vliegeniers is de volgendeSinds geruimen tijd zijii de Woningen rond genoemde fabrieken moeten ontruimd worden. Zelfs de over- zetdienst HobokenBurcht was geschorst. Een driehonderdtal werklieden van dé Kielèrwerf, kenbaar aan hun pet, .waarop staat K. W„ benevens torpedeurs waren op de werf werkzaam. Nu ging het ge lucht, dat er ©enige duikbooten klaar- Waren. Welke matericele schade er aangericht is wordt natuurlijk geheim gehouden. „Msb." Korte Oorlogsberiohtan. Uit een artikel in het Technische Bijblad van de „Kampioen" over losge raakte zeemij.nen „Bij het „mijnen vegen" wordt tegen woordig door de Engelsche marine ge bruik gemaakt van een vinding van den schout-bij-macht Ronarch, waarbij slechts één sleepboot noodig is. Bij deze verbe terde mijnvegterij worden de ankepkabels der mijnen doorgesneden, zoodat de mij nen direct naar de oppervlakte komen, waai' ze op de gebruikelijke manier on schadelijk worden gemaakt. •Misschien is er verband tusschen deze nieuwe methode v,an mijnen vïssohen en het onrustbarend getal losgeraakte mij nen, die op onze kusten stranden". De actie op de Zwarte Zee. Een Russische torpedoboot verscheen in de Zwarte Zee ter hoogte van Archave, waagde het echter niet de kust te naderen en verwijderde zich zonder ergens iets ondernomen te (hebben. Door de Duitschers in Thienen en andere plaatsen in België werd aangeplakt dat de Duitschers een schitterende over winning; hadden behaald op de Russen, Idait het Belgische leger vernietigd, en dat koning Albert en koningin Elisabeth gevangen werden genomen. De Duitschers vierden lustig feest. De Duitsche rijksdagafgevaardigde Karl Liebknecht, vroeger pionier, is hij den Landstorm opgeroepen. Wraak voor Memel. Uit het Duitsche hoofdkwartier: Daar Memel niet in organisch verhand staat met het oor- logstooneel, had de inval der Russen geen ander doel dan plundering en vervolging der burgerlijke bevolking. Deze schending van het volkenrecht eischte onmiddellijke vergelding. De opgelegde heffing aan de stad Soewalki is tot 100.000 Mark ver hoogd; tien voorname burgers zijn als gijzelaars gearresteerd. Grodno is door vliegers gebombardeerd. Door het Duitsche gouvernement worden alle jonge mannen van de lich ting 1917 opgeroepen, om zich bij den commandant te melden. Uit Luik wordt gemekt, dat Bel gische studenten aldaar door Duitsche polilieagenten werden mishandeld, omdat .zij zocardes van de Amerikaansche kleuren draegen. De consul der Vereenigde Staten heeft daartegen geprotesteerd. De com- mandantur heeft thans door middel van affiches doen bekend maken, dat het dra gen van deze cocardes geoorloofd is. De U 29 gezonken? De Engel sche admiraliteit meldt, dat er goede reden bestaat om aan te nemen, dat de Duitsche onderzeeër U 29 met de gebeele beman ning gezonken is. Staten-Oensraai Tweede Kamer. Motie Lobman c. a. De gulden middenweg versmaad. Toch een tijdelijke maat regel. Met 38 tegen 28 stemmen is gisteren aangenomen het voorstel van den yooï- zitber, om de motie Lohman c.s. op het wetsontwerp betreffende den eed hij de algemeene beschouwingen te behande len. Deze motie spreekt de wenschelijfcheid uit betreffende de verplichting tot het al dan niet afleggen van den eed geen definitieve beslissing te nemen en der halve aan het thans aan de orde gesteld wetsontwerp het karakter toe te kennen van een tijdelijke noodregeling. Men heeft ervaren, da.t de regeling van deze teere materie nog al voeten in aarde heeft, en dat er zooveel bezwaren zijn, dat het inderdaad wenschelijk geacht moet worden de eindbeslissing te verschuiven. En toch moet er eindelijk ingegrepen worden. Moeten we de geschiedenis van den laatsten tijd nog eens ophalen? Tot voor korten tijd gold bij ons de overtuiging, dat ieder getuige, die niet Doopsgezind was, den eed moest afleggen. Zoowel dte getuige in strafzaken als in civiele zaken. Beweerde iemand niet aan God te gelooven en op dien grond den eed niet te kunnen afleggen, dan werd hij eenvoudig wegens eeds weigering ge vangen gezet. Doch nu heeft de Haar- lemsche Rechtbank uitgemaakt, dat de wet wel zegt, dat ieder getuige, naar zijn godsdienstige gezindheid den eed moet afleggen, doch dat de wet er over zwijgt, wat een getuige moet doen, die geen godsdienstige gezindheid heeft, d.i. die tot geen enkele kerk behoort of wel verklaart aan geen God te gelooven. En de Hooge Raad heeft in hoogst© instantie ten slotte uitgemaakt, dat zoo iemand geen eed kan afleggen en dus niet als getuige kan worden gehoord I Die beslissing is natuurlijk van groote beteekenis. Immers het kan nu gebéuren, dat een dief wordt vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs; z'ij die hem gtezien: hebben, maar den eed niet kunnen of willen afleggen, mogen niet als getuige optreden. In civiele processen brengt het even eens moeilijkheden. Er ontstaat op die wijze groote rechtsonzekerheid. D|e heeren Rutgers, de Visser en van Wijnbergen hebben voorgesteld de nieuwe regeling, zooals de regeering die voorstelt, alleen tot getuigen in strafzaken te be perken. Van verder strekking is echter het voor- stel-Lohman, namens ongeveer de geheele rechterzijde ingediend, om de wet een tijdelijk karakter te geven. De heer de Visser heeft, bij verhin dering wegens lichte ongesteldheid van den heer Lohman, de motie toegelicht, en er met nadruk op gewezen, hoe bij on middellijke behandeling noodeloos debat voorkomen zou kunnen worden. Immers zou men met de motie meegaan en met het amendement Rutgers inzake een ter mijnbepaling, dan zouden velen bereid gevonden worden van pricipiëele debatten af te zien. Die hoeren Notens en Rut gers voegden het hunne er bij', doch 't bleek vechten tegen (te bierkaai te zijn. De gulden middenweg werd versmaad door d|a linkerzijde. Met den rechtschen, heer Bichon wiens meest kenmerkende eigenschap is, dat hij altijd links stemt stemde zij voor 's voorzitters voorstel, zoodat aanstonds met de algemeene be schouwingen een aanvang gemaakt werd. 't Was de heer Eerdmans (u.l.), die de rij der sprekers opende. Spr. betoogde, dat de verplichtingen der burgers niet wisse lend mogen zijn, en dat het daarom z.i. van gebrek aan deferentie voor het be langrijke vraagstuk getuigt, .zich met een tijdelijke regeling te vergenoegen, met welke woorden hij dus toonde de mo tieven der rechterzijde volstrekt niet te verstaan, immers juist om de belangrijk heid van de zaak, wil ze die niet met den Fransclien slag afgemaakt zien. We zullen den heer Eerdmans niet ver der volgen in zijn breedsprakig betoog, doch aanstonds stilstaan bij1 een belang rijke en verrassende mededeeling, die mi nister Ort in d© middagzitting' deed. Zij'ne Excellentie verklaarde, dat, of schoon de regeering niet wil ingrijpen in de werkzaamheden van de Kamer, zij toch geen bezwaar zal hebben tegen het aanvaarden eener noodregeling, als beli chaamd is in het amendement der heeren de Visser, Rutgers en van Wijnbergen, mits vaststa dat de aanvaarding dezer noodregeling een tijdelijk karakter drage. Gelijk men weet bedoelt dit amendement de verplichting van het afleggen van den eed slechts te doen gelden voor die per sonen ten aanzien van wie tengevolge van het arrest van den1 Hoogen Raad van 29 Juni 1914 ongelegenheid is ontstaan. V oor genoemde heeren was. dit een blijdle verrassing ,dat spreekt. Overigens is er van liberale zijde nog hard tegten gesputterd. De heer Visser van IJzien- doorn (v.l.) b.v. geloofde dat niemand der Kamerleden het zou beleven, dat zulk een tijdelijke regeling' door een defi nitieve wordt vervangen. De verdere discussie opende geen nieu we gezichtspunten. Die regeering had reeds een flinken draai aan den loop der za ken gegeven door de verklaring van mi nister Ort. 'tWas voor haar een leelijk ding .een dergelijke wending' aan de z!aak.,tei moeten geven. Immers zij 'wenschte een defini tieve regeling van den eed en moet nu op verlangen der rechterzijde een tij delijke 'noodregeling aanvaarden. Dochheter t en halve gekeerd, dan Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Als de vr%de komt. In no. 5 van zijn Staatkundige brieven behandelt mr. S. van Houten de vraag, welke der wegen de meeste kans heeft tot een duurzainen vredestoestand te lei den. H'ij schrijft o.a.: „Blijt beëindiging van den oorlog als, partie remise,-) als onbeslist, krijgen wij, zoo wordt tegengeworpen, den toestand terug, die tot den oorlog leidde, en met dien toestand herleven de oorzaken varï het conflict. Zeker; maar voor «ie vol ken met de duurgekochte ervaring er bij, dat die oorlogsoorzaken langs den, weg van wapengeweld onoplosbaar zijn gfebleken, en duls die iweg niet opnieuw de offers aan bloed en geld 'niet even weinig' goede kansen mede te brengen, waaronder alle in den strijid betrokken volleen, zonder onderscheid, zoo diep ge bukt gaan. De volken zelf zullen dientengevolge de conflicten meer tot hun Werkelïjkeni inhoud en waarde terugbrengen, en e:t| zich niet meer zoo licht over opwinden. Na dit oordeel met enkele voorbeelden te hebben toegelicht, vraagt de schrijver, waarom op het huidige oogenblik de ver antwoordelijkheid voor de voortzetting? Als men geen oorlog wil, moet men er ook mee ophouden. Wie niet wil ophou den, als de andere het voorstelt, is even schuldig als wie begon. Als beide parfijien; willen doorvechten, zijn ze gelijkelijk schuldig en de vredesliefde huichelach tig. De schrijver meent: „Beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald". De schrijyer besluit: Om te resumeeren, is er m.i. wel de mogelijkheid van een duurzamen vredes toestand, wanneer er gieen overwinnaar is, maar alle betrokkenen nit dezen oor log de leering trekken, dat elke groote mogendheid slechts een van vele is en in onzen tijd een werkelijke wereldmci- naxchie niet meer door het vellen van een enkelen concurrent te stichten is, gelijk Rome deed door de verwoesting; van Carthagjo. Als ook de grootsten dit eenvoudige feit leeren erkennen en itj) haar gedragingen in acht nemen, kan een duurzame vredestoestand ontstaan, en dit wordt zeker door een onbeslisten oorlog beter bevorderd dan door machtsverster king' juist van de allergrootste, hetzij deze ten slotte aan Dnitschland dan wel aan Engeland of Rusland ten deel valt. Verplichte k a d e r v o r m i n g. Bij een der divisies is, naar de „Avp." verneemt, bepaald, dat dienstplichtigen, die geschikt geoordeeld worden voor ka- deropledding, moeten worden opgeleid, ook al zijin ze daartoe niet geneigd. Zij zullen de opleiding met ijiver moeten vol gen en in gebreke van dien moeten wor den gestraft. Voor opleiding tot den offi ciersrang zullen echter alleen zijl moeten worden bestemd, die hiertoe geneigd zij'n. Een demonstratie? Woensdagmiddag toen de auto, waarin H. K. H. Prinses Juliana den Dam op- opreed, ging een gefluit op uit een groep mannen die zich in de omgeving van het paleis haidden verzameld. Eten van de demonstranten, een békende leider van de „Vrijb Socialistenvereeniging" werd gearresteerd en naar het politie-bureauS gebracht. Hijl is gisteren ter beschikking van de Justitie gesteld. Eerste Kamer. Na goedkeuring van verschillende klei nere wetsontwerpen heeft de Eerste Ka mer gisteren het wetsontwerp betreffen de de Maaskanalisatie in Limburg in be handeling genomen. vEen voorstel-v. d. Feltz tot uitstel van het ontwerp, tot dat da minister gelegenheid heeft gehad nadere inlichtingen omtrent de hooge kos ten (honderd millioen) te geven, is aan genomen met 15 tegen 13 stemmen (links tegen rechts, behalve dat d-e heeren D'Aumalc en Gillesen zich bij links aan sloten). De .vergadering- is daarop gesloten tot Djnsdag 13 April 's avonds half negen. 'Mailboot beschoten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat Dinsdagmorgen 9 mijl Noordwest van AVeslka'pelle driemaal is geschoten op de naar Engeland vertrekkende 'mailboot „Mecklenburg". Dit geschiedde door een bewapenden stoomtrawler, welke geen vlag' of onder- scheidingsteeken voerde en van Zeebrugge afkomstig was. D© mailboot heeft door haar grootere snelheid den trawler kun nen ontloopen. Naar aanleiding van dit bericht heeft de N. Ct. bij de directie der Maatschap pij Zeeland geïnformeerd, die mededeelde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1