Binnenland. Uit de Provincie. Onmiddellijk naast genl. De Wet zat Komdt. Krogli, 'n veel jonger man van iets meer d;m middelbare grootte, met knappe gelaatstrekkon doch zonder bie- zondere uitdrukking. Naast hem weer be vond zich Komdt. Mentz, schoonzoon van de Generaal. Hij! is klein, zeer lichtblond, met ietwat bleke kleur, lange gele snot en blauwe ogen. Zijn voorkomen is be zorgd. Gisteren, schrijft de correspondent ver der, heeft generaal de. Wet 'n dienst in de tronk alhier gehouden voor de andere gevangenen (Wessels, Conroy en gevolg), 't Schijnt dat hij 'n goed voorganger is bij 'n godsdienstoefening, al maakte hij er indertijd 'n grief van tegen Senator Burger, dat deze „te veel op 'n ouder ling lijkt". Ook te Johannesburg heeft Genl. de Wet roods diensten geleid. Korte Oorlogsberichten. Duitse h vliegtuig boven Engelse he kust. Een Duitscli vlieger is Zaterdagochtend buiten Deal (ten N, van Dover aan het Nauw van Calais) verschenen en heeft verscheidene bom men naar schepen geworpen. Alle bom men zijn zonder schade aan te richten in zee gevallen. De vlieger, die tamelijk hoog vloog, scheen uit Oostelijke richting te komen. Een patrouillevaartuig ontdekte hem. Een schip heeft drie schoten op den vlieger gelost, die daarop steeg en achter een wolkenbank verdween. De bemanning van een schip dat te Deal lag zag verscheidene bommen die in zee vielen, hooge waterzuilen opgooien. Een half uur later zijn verscheidene Engelsdie vliegers opgestegen om den vijand te zoeken. Een Engel sch schip getor pedeerd. Een Duitsche duikboot 'heeft Zondag het stoomschip Cairntorr, van Newcastle naar Genua, bij Bcachy Head in den grond geboord. De bemanning van 34 koppen is gered. Memel. Naar aanleiding van het bericht, dat de Russen Memel hebben bezet, schrijft de „Kölnisch'e Zeitung" Na biet lot, dat de streken van Oost- Pruisen heeft getroffen die in het bezit van den vijand zijn geweest, kan men voor eige dingen beducht zijin, wanneer de vrees voor vergelding de Russische bevelhebbers er niet toe brengt, hun sol daten van de gruwzame verwoesting af te houden die zij op andere plaatsen heb ben aangericht. Uit 'militair oogpunt heeft de bezetting van die smalle spits van het Pruisische gebied slechts heel geringe beteekenis en op Üen gang van do groote operaties kan zij geen invloed oefenen. Om vandaar op Koningsbergen aan te rukken zou de vij and 'het haf en de Oostzee moeten be- heersehen, wil hij1 niet van zee uit onder vuur worden genomen. Strategisch komt het niet op het bezit van die spits aan. Ten tijde van den Krimoorlog heeft een geweldige brand een aanmerkelijk deel der stad verwoest. Als vesting is Memel ongieveer 30 jaar geleden opgegeven. In 1757 is de stad nog eens door de Russen In 1812 zijn de Russen er binnengetrok ken, maar slechts kort gebleven. Naar passagiers en leden van de be manning van de Batavier V en de Zaan- stroom vertelden, heeft men van die sche pen af bij de nadering van de Belgische kust kunnen waarnemen, dat door de Duitschers enorme verdedigingswerken zijn aangebracht. De havenoevers zijn in ware vestingmuren van beton veranderd. De fee hade, onlangs hij' den vlieginval der Engelschen aan de havenwerken en de haven voor duikbooten toegebracht, is hersteld. Voortdurend zijn nog een 300-tal werklieden bezig met het versterken dei- plaats. Eergisteren was weer een vlieginval door de Duitschers naar Engeland onder-, nomen. Onze zegsman had voor zijn ver trek uit Zeebrugge nog twee watervlieg tuigen zien terugkomen, waarvan een was aangeschoten. Verscheiden machines wa ren op dat tijdstip nog niet teruggeko men. Te Oostburg hoort men in Zuid westelijke richting wederom hevig kanon gebulder. De Duitsche troep en aan de Neder la n d sc he grens. Uit Sluis d.d. .21 Maart meldt men aan de „Tel.'-'Bijna alle landstormers hier aan de grens MaldegemKnokke zijn heden naar Eecloo en dorpen meer Oostelijk vertrokken en door jongere soldaten vc!rr vangen, in kleine bezittingen echter. Zoo liggen er te Maldegem een 160 man ca valerie. Te Middelburg, in Vlaanderen, zagen we soldaten, die tot de lijfwacht van den keizer behoorden, en nu, in plaats van te Potsdam, bij 't paleis, aan de grenssluitmg de wacht hielden. Zij ook trokken weg en in hun plaats kwamen dra gonders. In de Stroobrug, hersteld, gelijk we meldden, werden gaten geboord, 'waar schijnlijk om de br.ug to ondermijnen en, zoo noodig, tijdig te kunnen laten sprin gen. Te Westkapelle, een 4-tal kilometer van de Nederlandse he grens en even ach ter de Belgische kust, was een park van kanonnen. De meeste stukken zijn even eens weggevoerd. Te Maldegem en omge ving wordt druk gerequireerd. Men meldt, dat vandaar deze week 200 koeien ver zonden werdenmen meent naar üuitsch- land. Ook requisities van graan, hooi, stroo. Op de Duitsche ooilogsleening is thans voor 9 milliard ingeschreven. Bommen naar een Neder land s c h schip geivo-rpen. Het van Buenos-Ayres naar Amsterdam bestemde Nederlandsche stoomschip Zevenbergen, van de NA Furness Scheepvaart en Agen tuur Maatschappij, gisteren te IJmuiden binnengekomen, bericht, dat uit een Duit sche vliegmachine twee bommen naar het schip zijn geworpen, welke echter geen doel hebben getroffen. Omtrent dien aanslag kunnen wij het volgende mededeelen. Do Zevenbergen was om 6 uur van Duins vertrokken waar het stoomschip twee dagen was opgehouden. Het gchip kwam met regeeringsgraan uit Rosario. Zondagmorgen om half twaalf, toen de Zevenbergen op ongeveer 8 mijl West van de Noordhinder stoomde, zagen de kapitein en de tweede stuurman H. Ver hagen op eenigen afstand een zwarte rookkolom en een hooge waterzuil boven het schip opvliegen. Opziende ontwaarden zij op niet bijzon dere hoogte een vliegmachine, Taube-mo- del, met het bloote oog door den in middels geroepen eersten stuurman R. Coerkamp, aan de namenvlag, die onder aan de machine wapperde duidelijk her kend als een Duitsche vliegmachine. Met den kijker zag de tweede stuurman, dat de Taube ten minste met 2 vliegers be mand was. Tot groote ontzetting van de bemanning liet de Taube een boni vallen, die op ongeveer 35 tot 40 voet aan stuurboordzijde bij het voorschip in het water viel en ontplofte. Kort daarop, werd een tweede bom uit de Taube gewor pen, die op nog geen zeven meter af stand van het voorschip ontplofte voor zij in het water terecht kwam. Door den lievigen -schok werden drie mannen van de wacht te kooi uit hun bed gesmeten. Beide bommen misten dus hun doel. Daarop achtervolgde de Taube enkele andere schepen, aan de witte pij pen kenbaar als 'Engelsche stoomsche pen van Leith waarop tevoren ook reeds bommen waren geworpen. Na eenigen tijd keerde de Taube weder terug, bleef een oogenblik boven de Ze venbergen zweven, doch wierp geen bom men méér en verwijderde zich ten slotte in Westelijke richting. De Zevenbergen voerde 3 natievlaggen in de masten, had twee Hollandsche vlaggen op de brug en had er op dek drie uitgespreid. Van de officieren van de Zevenbergen, ver namen wij nog, dat Zaterdagmiddag, toen de Zevenbergen met een aantal andere schepen aan de Duins lag een vliegma chine 4 bommen had geworpen, waarvan niet gezien werd dat zij doel troffen. Voorts rapporteerde de Zevenbergen nog, dat Donderdag 18 dezer des mid dags om 12u. 15 bij het Royal Souve- rein vuurschip twee bemande sloepen, een reddingssloep met ongeveer 14 man en een werksloep met 8 man werden opgemerkt. Toen de Zevenbergen er heen stoomde om hulp te bieden, kwam een Engelsche torpedoboot aan, die de beman ningen oppikte en de sloepen liet drij ven. Men deelde ons ook nog mede. dat opgemerkt was, dat er van de ach tervolgde Engelsche handelsschepen op de vliegmachine werd geschoten. De bemanning was zeer onder den in druk van het gebeurde en had zich gehaast op het dek van 'het schip de namen Zevenbergen, Rotterdam, Holland to schil deren. (N. R. Ct.) V i s c h als v o 1 k s v o e d s e 1. Door het bestuur der onlangs opgerichte „Vereeniging van kleine en stedelijke en plattelandsgemeenten" is besloten in over leg met den heer hoofdinspecteur der vis- sc he rijen (den heer Bottemanne) voor de bij Idie vereeniging behoorende gemeenten' den vischverkoop door die gemeenten over het gansche land te organisoeren. Alle gemeenten, die zulks wen sch en, zullen door tusschenkomst der vereeniging hare visch inkoopen bijl het „rijksbureau tot afzet van visscherijproducten" en zullen de visch plaatselijk zoo goedkoop moge lijk distribueeren. In den regel zal het aanbeveling verdienen de visch op be stelling af te leveren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste tot prijfeopdrijving aanleiding geeft. De Koningin zal op 24 Maart een niet-officiëel bezoek aan Amsterdam brengen. Zilverbons. De bestaande Zilverbons zullen gelei delijk ingetrokken en door anderen van beter soort worden vervangen. Hel eerst zullen die van f5 worden ingetrokken. Nederlandsche schepen opge bracht. Het stoomschip Batavier V, dat Woens dagavond van Rotterdam en Donderdag morgen van Hoek van Holland naar Lon den is vertrokken, hebben de Duitschers op zee aangehouden en naar Zeebrugge gebracht. Dc lading van de Batavier V bestaat uit stukgoed en levensmiddelen. Aan boord bevonden zich ongeveer 50 passa giers, voor een deel Belgen. Het Ned. s.s. „Zaanstroom" (van de IIoll. Stoomboot Maatschappij) is ook door de Duitschers naar Zeebrugge op gebracht. In verband met het opbrengen van de „Zaanstroom", heeft de directie mee gedeeld, dat het schip uitsluitend levens middelen aan boord had, voornamelijk eieren, nl. 300 ton. Contrabande was er er absoluut niet in het schip. De directie beschouwt het opbrengen dan ook als een wederrechtelijke daad. De regeering is bezig, deze zaak te onderzoeken. Op welke wijze de Zaanstroom is aangehou den, is niet bekend. Aan boord was alles wel. Zaterdagavond zijn te Terneuzen de bemanningen van de Nederlandsche stoomschepen Zaanstroom en Batavier V aangekomen, die Donderdagmorgen op 16 mijlen afstand van het lichtschip Maas door de Duitsche duikboot U 28 zijn aangehouden en vervolgens met Duitsche officieren aan boord zijn opgebracht naar Zeebrugge. De bemanningen van de beide stoomschepen, met uitzondering van de officieren, zijn vrijgelaten. Zoo ook de Nederlandsche passagiers en de vrouwen en kinderen onder de Belgische passagiers. Zestien Belgen werden gevan gen genomen. Men schrijft ons uit Vlissingen: Volgens mededeelingen van een der le den van de equipage van de „Batavier", welke, evenals de „Zaanstroom", te Zee brugge werd binnengebracht, werden de schepen door een schot van de torpedoi- boot gewaarschuwd, dat zij moesten stop pen. Na onderzoek der scheepspapieren werd aan de schepen gelast in het zog der torpedoboot naar Zeebrugge te stoo- men. Aan. de bemanning der schepen werd van do torpedoboot wijn en sigaren ge zonden. Toen men de kust naderde kwa men Duitsche zeelieden aan boord, ter wijl do Nederlandsche bemanning naar beneden moest gaan. Direct toen men in Zeebrugge was, mochten zij weer boven komen. Ook hier was de ontvangst zeer goed. De mannelijke passagiers onder de 40 jaar, waaronder een van 39 jaar en 11 maanden, werden gevangen genomen, waaronder twee priesters. De levensmid delen, eieren en bier, (de „Batavier" had 4400 kisten eieren en 200 fusten bier aan boord) werden direct gelost en een deel der equipage bleef aan boord, terwijl de anderen met de niet gevangen genomen passagiers vrij reizen naar Terneuzen be kwamen, om Zondag door te reizen naar Botterdam. Men had nog tegen den com mandant der torpedoboot gezegd, dat ook de Hanvichboot op komst was. Doch heit antwoord luidde: „Die krijgen wij latei- wel Van andere zijde meldt men nog aan de „N. R. Ct.": Op het oogenblik, dat de commandant van de duikboot nog met den gezagvoer der van de Batavier V sprak, daagde in do verte de romp van een ander schip op, dat later bleek het uit IJmuiden vertrok ken stoomschip Zaanstroom te zijd. On middellijk deed do commandant van do U 28 een paar officieren aan boord van de Batavier overgaan en koerste zoo snel mogelijk naar het in zicht komende vaar tuig, en gaf signalen om to stoppen. De kapitein wilde nog beproeven den onder zeeër te ontloopen, doch toen een uit het snelvuurkanon van de U 28 afge schoten granaat voor den boeg over het water scheerde, achtte men het raadzaam bij te draaien. De kapitein en de loods van hot stoomschip begaven zich aau boord van de onderzeeboot en de komman- dant, die hen zeer hoffelijk ontving, gaf ook hier te kennen, dat hij het schip zou opbrengen naar Zeebrugge. Het was nu eenmaal oorlog en de voedingsmidde len (voornamelijk bestond de lading uit vleesch) die de schepen naar Engeland wilden vervoeren, konden de Duitschers ook goed gebruiken. Ook dit stoomschip werd dus naar Zeebrugge gebracht, waar de lading in beslag genomen is. Aan boord van de Batavier waren met- do bemanning 57 personen, op de Zaan stroom 21. Zij werden goed behandeld, maar werden geheel afgezonderd gehou den van do menschen aan den wal. De dienstplichtige Belgische passagiers zijn' krijgsgevangen gemaakt. Overigens is er niemand gehinderd. Stukken voor de Provinciale Staten. In de Statenvergadering van 14 No vember 1913 werd besloten tot het vast stellen van liet plan eener geldleening! van ten hoogste f 590.000 tot verstrekking van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch Ylaamsche tramwegmaatschap pij en in die van 17 Juli 1914 tot het vaststellen van het plan eener geldlee- ning van ten hoogste f 435.000 tot dek king der kosten vaii buitengewone werken Voor beide leeningen werd bepaald, dat de jaarlijksche rente ten hoogste 4V2 'pet. zou bedragen. Voor de betaling van den eersten termijn van bedoeld renteloos voorschot Werd in 1914 de inschrijving van een eerste gedeelte ad f 190.000 in de geldleening van ten hoogste f 590.000 open gesteld tegen eene rente van 4 pet., welke ruimschoots is volteekend. Binnenkort zal, voor de betaalbaarstel ling van den Jweeden terinijp, moeten worden overgegaan tot het uitschrijven van het tweede gedeelte van genoemde geldleening. Eveneens zal na een niet lang tijdsverloop de uitschrijving hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk van de geld leening van ten hoogste f435.000 moeten plaats hebben. Met het oog op de tijds omstandigheden is het zeker, dat. al werd ook de rente voor beide geldleeningen op 41/2 pet. bepaald, de uitschrijving geen kans van slagen, zou hebben. Ged. Staten meenen, dat de rente op ten hoogste öV'o pet. zal moeten worden bepaald. Zij stellen daarom voor in de buitengewone zitting van Vrijdag 26 Maart de bedoelde besluiten in dezen zin te wijizigen. De tijdsomstandigheden hebben een on- gunstigen invloed uitgeoefend op de Ex ploitatie van den Provincialen stoomboot- dienst op de Oos ter schelde; de ontvang sten wegens vracht van passagiers en goederen en van den wagendienst Goes Katscheveer zijn over 1914 onderscheiden lijk ongeveer f 2700, f 500 en f 400 lager dan over 1913. Daarentegen is, als gevolg van het besluit van 17 Juli 1914 tot re geling van de bezoldiging van het per soneel. meer uitgegeven voor aanteeken- geld van de equipage en verschillende dagloonen ongeveer f200, f900 en f700. Aan een en ander is in hoofdzaak toe te (schrijven, dat het tekort van 'den dienst, bij de begrooting geraamd op f30.000 zal bedragen f35.784.25. Het hoogere bedrag kan niet worden gedekt door overschrij ving nit den post voor onvoorziene uit gaven, omdat dit bedrag reeds grooten- deels gebruikt is voor andere overschrij vingen; mitsdien zal de genoemde be grooting behooren te worden gewijzigd. Het ontbrekende bedrag van f5784.25 kan worden gevonden door verlaging van den post „Kosten van den dienst tusschen Vlissingen, Breskens en Neuzen", welke dienst over 1914 een goed slot heeft op geleverd. Ged. Staten stellen voor het daartoe noodige besluit te nemen. De nieuwe tramlijn Brouwershaven -Burgli wordt morgen geopend. De directie der Rolt. Tramwegmaatschappij denkt de lijn op t April voor het pu bliek in exploitatie te brengen. Er zul len geen feestelijkheden plaats hebben. Men meldt uit Oostburg: Hedenmorgen heeft onder de gemeente Sint Kruis hij den Lingepul een En gelsche tweedekker, gemerkt Aéro no. 753, een noodlanding gedaan. In het vliegtuig bevonden zich twee vliegers. Zij waren des morgens in de richting Duinkerken opgestegen voor verkenning langs de kust, waar zij door de Duitsche troepen fel beschoten werden, zonder echter ge troffen t>e worden. Bij de Hollandsche grens kregen zij een defect aan den mo tor, waardoor zij gedwongen werden hier te landen. In het eerst waren z;ij nog van plan te ontvluchten, doch door de spoedige komst van militairen en burgei's zagen zij van hun plan af. Zij zijn naar Oostburg overgebracht, en geïnterneerd. Morgen zullen zij naar Groningen gaa:n. Dc vliegers waren in het bezit van een Mau sergeweer, revolver en patronen, benevens verschillende kaarten, welke zij aan de militairen overhandigden. (N. R. C.) Middelburg. Een onzer tijdelijke inge zetenen maakt er ons op attent dat er nog een goede wijze zou zijn 0111 aan de vreemde vliegeniers kenbaar te ma ken dat zij boven Nederland zijn, name lijk het beschilderen, hetzij, ten deel© of geheel van de daken der kerkgebouwen. Gaarne brengen wij dit idee den bevoegden autoriteiten onder de aandacht. Door een agent van politie is ver baal opgemaakt tegen zekeren D. J. K. die hij gistermorgen in gezelschap van twee anderen, te zes uur in de Win ter straat ontmoette, terwijl K. een geweer droeg. Hij werd vcrbaliseerd wegens overtreding der wapenwet. Even latei- vond de agent op het Bolwerk bij de Winterstraat een tanunc eend, die blijk baar pas was doodgeschoten. Tusschen een cn ander werd verband gebracht en een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat D. M. K., een broeder van bovengenoeniden K., zich aan het dooden van het dier heeft schuldig gemaakt. Ook hiervan werd nu verbaal opgemaakt. Het is zeker gelukkig dat nu eindelijk eens een der bedreigers van het vroolijk goedje in onze vesten gestraft zal kunnen wor den, want herhaaldelijk verdwijnen een den, de vreugd van de jeugd, die haar broodkruimeltjes komt brengen. Eerlijk heidshalve dient te worden vermeld, dat de politie overtuigd is, dat de thans be keurde personen voor de eerste maal zich aan deze wandaad schuldig maakten, maar een voorbeeld is hier toch zeker te stellen. Tusschen Zaterdagavond en heden morgen hebben niet minder dan lijf man nen, van wie een tweetal en een vrouw wegens dronkenschap tijdelijk op het po litiebureau alhier vertoefd. Onder deze bevonden zich ook een paar Belgen. Heden werden 808 bons voor warm eten afgegeven, gisteren bedroeg het aan tal 805. De goederendienst der maatschappij Zeeland is geheel gestaakt, alleen worden nog passagiers en mail vervoerd. Gisterenavond is een achtjarige Bel gische jongen door M. Schuijt met groote moeite uit het water aan de Loskade gered. Goes. Donderdagavond op de gewone plaats en het gewone uur, hoopt de A. R. Propagandaclub te vergaderen. Een der leden zal spreken over „De parle mentaire geschiedenis der laatste tien jaren". Trouwe opkomst gewenscht. Geestver wanten zijn welkom. Vlissingen. Alhier is Zondagmorgen we der een lijk van een onbekend mans persoon, vermoedelijk een zeeman, aan gespoeld. Het lijk, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, is nu het derde reeds, dat in korten tijd op het strand te Vlissingen is aangespoeld. In het verslag over de havenex ploitatie alhier gedurende het tijdvak van 1 April tot ultimo December 1914 en volgens welk verslag' de winst be droeg f 10.836.191/2, terwijl slechts f 4C00 geraamd was, wordt nog het volgende opgemerkt Tot optimisme moge het bedrijfsresul taat echter niet verleiden, want als men de redenen opspoort, die aanleiding ge ven tot 't zoo gunstig resultaat dan moet dat grootendeels aan den oorlog worden toegeschreven. De commissie acht het haar plicht hier op te wijzen om voor overdreven voor stellingen te waken en meent ook hier als overal elders de noodzakelijkheid te moeten bepleiten van een groote buiten- haven, waarin niet alleen de Stoomvaart Mij. Zeeland, doch ook andere vaste lij nen een verbinding met het vasteland zouden kunnen vinden, die Vlissingen hare plaats als havenstad zou doen innemen, welke zij door hare natuurlijke ligging verdient. De commissie waarschuwt er tegen, zich geen illusies te maken dat in de eerst volgende jaren een zelfde winstcijfer als nu zal worden verkregen, al gelooft zij wol dat liet havenbedrijf, met zorg en tact ge ëxploiteerd, in bloei zal toenemen. Bijzon dere omstandigheden het uitbreken van den wereldoorlog waardoor de Duitsche schepen „Main", „Bom" en „Procida" zich genoodzaakt zagen tot een langdurig verblijf in de Vlissingsche havens, het lossen van steenkolen en briketten voor de Marine, zilvererts uit de Tysla, wel ke op een mijn was gestooten en ver volgens ladingen suikerbieten, werkten tot het behalen van genoemde winst niet onbelangrijk mede. In dit verband wordt melding gemaakt van een zeer belangrijk kolentransporl dat gedurende de maanden December en Januari over de haven van Vlissingen heeft plaats gehad, omdat de uitvoer naar en het vervoer door Bel gië veel vertraging ondervond en de di rectie der Limburgsche kolenmijnen daar om dezen weg hadden aangewezen. Ten slotte wordt nog gemeld dat 124 zee schepen, 858 binnenvaartuigen 011 198 jachten do haven aandeden. 's Heer Abtskerke. De raad vergader- do Zaterdag terwijl alle leden present wa ren, ook dë Burgemeester, die weer her steld is. Ia de begrooting voor 1914 werd wegens tekort op enkele posten al en overgeschreven. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1915 wë$d op gemaakt op f1400. Serooskerke. Vrijdagavond had alhier, in tegenwoordigheid van dhr. van den Broek, landbouwleeraar te Goes, de Com missie van Toezicht en enkele belangstel lenden, de eindles plaats van den twee jarigen landbouwcursus. Uit de antwoor den der leerlingen bleek, dat zij met vrucht den cursus gevolgd hadden, zoo dat aan allen een diploma kon uitge reikt worden, n.l. aan P. de Buck, G. Christiaanse, J. Geersc, J. M. Houter man, J. Ifuijssoon, J. Louwerse, K. Kluijfhout, G. Melse, G. Traas, B. Wat- tel, J. Wattel, en J. Wattel Jzl. Na do gebruikelijke toespraken, overhandigde een der leerlingen, namens den gehcelen cursus, aan den onderwijzer, dhr. VV. van Hekken, een keurig cadeau, als blijk van waardeering voor het genoten onderwijs. Souburg. In de Zaterdagmiddag ge houden vergadering van den Raad kwam in behandeling een verzoek van verschil lende bewoners fevaalsweg om tegemoet koming in de kosten, die deze bewoners zich zullen getroosten tot vérbetering van den weg aldaar door het opvoeren niet koolasch. De onkosten beloopen circa f25. Do voorzitter zegt het te bejammeren, dat. do eigenaars den weg niet aan do gemeente overdragen. Dhr. Visser wil de eigenaars tegemoet komen, het bedrag is niet zoo groot. Dhr. Jobse is van hetzelfde gevoelen. Dhr. Cijsouw zegt, waar de bewoners van West-Souburg vroeger hetzelfde heb ben gevraagd en gekregen, moeten wij ook n,u toestaan. Dhr. Jobse vvenscht, dat B. en W. nog eens pogingen aanwenden 0111 den weg aan de gemeente to krijgen. Dhr. Pagter is daar tegen. Dhr. de Keizer zegt: we blijven daar steeds met een slechten toestand zitten, het water stond onlangs bij een bewo ner ongeveer, tot in huis, als het eenigs- zins doenlijk was, zou het gewenscht zijn. dat bedoelde weg aan de gemeente kwam, de weg is onbestraat en als de ge meente niet ingrijpt, zal de toestand pooit veranderen. Dhr. Daniëlsc bevestigt ook. dat de toestand van het water in Ce- vaalsweg treurig is, er zal zeker iets aangewend moeten worden om verbetering aan te brengen, de sloot is ook vol, deze moet uitgediept worden, hij wil eerst don waterafvoer verbeteren vóór de weg verbeterd wordt. Dhr. Jobse zegt, ik zou nog eerst willen onderzoeken of de bewoners den weg aan de Gemeente willen overgeven, wordt zijn voorstel niet aangenomen, dan wenscht hij toch sintels in den weg ge bracht te zien. Dhr. Arendse zegt gister met iemand gesproken te hebben, die nu wel genegen zou zijn den weg aan de gemeente over te dragen. Het voorstel Jobse, dat Burg. en Weth. aan de eige naars zullen vragen 0111 den weg aan de gemeente over te dragen wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor dhrn. de Keijzer, Pie terse, Arendse en Jobse. Het verzoek van bewoners Cevaalsweg wordt hierop toegestaan; met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten f25 te geven. Verder stelde het Dag. Bestuur voor de jaarwedde van onderwijzeres bewaar school met f50 te verhoogen en dus te brengen van f250 op f300 en bovendien f50 voor een tweede hulp toe te staan, daar het aantal leerlingen 97 bedraagt. Dit wordt goedgekeurd. Evenzoo de af- en overschrijving begrooting 1914. Bij de rondvraag spreekt dhr. Wisseling over hel voetballen, hij zou in de politieverorde ning wenschen opgenomen te hebben, dal het voetballen op wegen en pleinen wordt verboden. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dhr. Arendse wijst gelijktijdig op het spelen met oenten des Zondags. Die Voorzitter zal hierover de politie waarschuwen. Verder wijst de heer Wisseling op den vreeselijken stank voor aan in „het steenen padje", veroorzaakt door varkens, die een bewoner houdt. De eigenaar zal worden aangezegd, dat hij hierin moet voorzien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2