«9e Jtuu'vaiti; Ao. 145 Maandag 22 Maart 1915 aKffir M y9r 8^ WrW fflrl De dro©!© Oorlog. Uitgave van Sëüüfek. de Sfaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: JBjP IwP ^ÊÈl LAN «E VORSTSTRAAT 219. J» MËMr\jÊ jÊjr^ JfTïÊ JÉfJW M* M m! W SÉ Bureau te Middelburg: Mm JjjjÊjgjÊr JW Jjjjff JJw Mg NB FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. A Êk^ jtShmae^J BL A MjA Jm Oosterbaan Le Coiniro Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Mat twee maten. De Nederlande i' vertelde dezer da gen dat het Kamerlid Days tegenwoordig niet meer in de Kamer komt, zelfs niet op den vasten tijd van zeven minutpn! voor drieën. Alleen één dag der vorige week kwam hij heel eventjes, en nu in den morgen eens kijken. Dit herinnert ons aan een volksmee ting te Middelburg in 1913 waarin de heer Duys optrad en een vervaarlijke'^ boom opzette dat de heer Blum, het toen malige lid voor Middelburg, niet alle Ka merzittingen bijwoonde. Hij vond dit een reden wn dit antirevolutionaire Kamer lid ernstig te bestrijden. De man, die volgens II et V Oi 1 k zielve, „razënd" wordt als men hem mét recht aanvalt, was in zijn beschuldiging aan 't adres van den heer Blum zelfs zoo partijdig dat hij, niet zonder overdrijving de opmerking maakte dat, o ja, Middel burg ook nog een afgevaardigde had. Hij Duys had hem in zoo langen tijd nietj gezien Een onhebbelijkheid, die niet Vrij is Van meten 'met twee maten. Mogelijk denkt evenwel de oolijke Zaan dammer: Quod licet Jovi, non licët bovi. Hetwelk vrij vertaald zeggen wil: het geen mij Duys geoorloofd is, mag daar om een ander noig niet doen. Vooral wanneer die ander eén" anti revolutionair is. Waarbij men dan nog bedenke dat de beschuldigde te Middelburg als lid van Gedeputeerden somwijlen wettige verhin dering had, en zijn beschuldiger... nu, dat deze dit voor zichzelf verantwoorde, De „neutrals" pers. Reeds meermalen was men in de ge legenheid op te merken dat de ziich als neutraal aandienende pers niet neutraal is, en zelfs veel gevaarlijker is dan die van een der linksche partijen. Nu weer vinden wij' het loopt naar Faschen! weer een beschouwing in De Avondpos. t, die dez.e ervaring komt bevestigen. De schrijver Theo van Doesburg verheerlijkt in een hoofdartikel van ge noemd blad de evolutie, en leeraart dat do mensch bestaat uit een superieure en een inferieure natuur; do superieure die voor de broederschap en de inferieure die voor de verdrukking is. Dan merkt hij ■opdat zij die van die inferieure na tuur willen afkomen door gebed, of niee- nen dat een „engel" hen er af helpen, kan, dwalen. En dan decreteert hij, in zijne wijsheid die van beneden, is Want: niet in den hemel zit de ver losser des menschenmaar in uw eigen hersenen. Niet in de aarde zit de ver- derver des menschen maar in uw eigen borst zit hij. Weet ge nu wat Is ka- riotb en Kristus beteekenen? Het zijn de twee tegenstrijdige naturen de vernietigende (Is karioth) en de op bouwende (Kristus) in de mensche- lijke ziel. Natuurlijk bestrijdt men dcrgelijken on zin niet. Men wijst er slechts op om ons volk weer eens te waarschuwen tegen neu trale bladen. Zij vergifligen^de gemoede ren, vooral der jongeren, op onrustbarende wijze. En toch gaan nog' vele Christenen voort, dergelijke lectuur in hun huiska mer te dulden. Dat men toch wijzer wierd! Smaadschrift sn aanbevelingen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde den 'heer Smits, hoofd eener school te Dinxperio dezer dagen tot f 100 boete wegens smaadschrift. Rij had namelijk on dei' helt opschrift „Rare autoriteiten" een artikel in een der bladen geplaatst, waarin onder meer te lezen stond: „Eenigen tijd geleden ('twas toen ge lukkig noig geen oorlog) werden de dorpe lingen gesticht door het verhaal van de heldendaden van den Edelachtbaren (en zoo noodig, anti-revolutionairen) Burger vader, die met eenige biervrienden, na een al te vroolijke fuif, in het holst van den nacht, 'toen alles al uren in diepe rust lag, miic nicjhts, dir niicjhts, inbraak pleegde i;n een aan de gpene) gelegen Duitsche Wirtsohaft, natuurlijk Met om te stelen, maar „voor de grap" en wegens den grooten dorst". (Vér- s«g „Graafschapsbode''). Bedoelde burgemeester achtte zich hier door beleedigd en gaf de zaak aan. Beklaagde voerde tot zijn verdediging aan dat iedereen te IX de geschiedenis' kent, en dat de burgemeester ook de klacht niet heeft ingediend omdat heit niet waar was, maar omdat hij hoorde dat de zaak in Arnhem bekend was. En de verdediger mr. Verbeek deelde verschil lende staaltjes mede van Dinxpevlooschc politiek. Nu is 't bekend dat deze burgemeester als goed antirevolutionair indertijd is aan bevolen hij minister Heemskerk door een antirevolutionair Kamerlid, en op voor dracht van dien minister is benoemd. Later bleek, dat hij niet antirevolutionair wa,s, terwijl ter gerechtszitting omtrent hem meerdere zonderlingheden verteld werden. Natuurlijk stellen wij geen eja- kelen minister aansprakelijk voor enkele abusief gebleken (benoemingen. Dezer dagen gewagen de dagbladen van een oud-burgemeester die te Nijfeerk eigen aardig is opgetreden en mogelijk ooik el ders zijn slag -sloeg. Het Volk heeft zich gehaast dén naam van dien oud burgemeester in de krant te zétten |ejn tevens den minister Kuyper te signalc(e- ren, die dezen man indertijd voordroeg. Het is onbillijk van Het Volk om ei- den minister (bij te sleepen. -Wat kan die ei' aan doen? Trouwens een ministefr luoet in den regel op inlichtingen van vertrouwde menschen afgaan, en hij dief dezen oud-burgemeester bij hem .introdu ceerde, was datzelfde Kamgrlid, op wioii wij in 't begin dezer driestar doelden. Laten wij toch steeds eerlijk z'ijn bij onze aanbevelingen van geschikte ambts- békleeders bij de ministers. Deze men schen kunnen niet alles persoonlijk onder zoeken, daarom moeben zij kannen geloof hechten aan de verzekering dat de sol licitant het ambt van burgemeester waar dig is en de gemeente er derhalve gee'n strop aan heeft. De aanbevolene behoeft ook niet altijd „van de kleur" te zijn. Er zijn allicht liberalen die beter zijn. Engeland en de kleine staten. Zachtjesaan komt do waarheid aan het licht inzake het motief der Engelsche re geering om den oorlog met Duitschland aan to gaan. Het heette in den beginne, dat het ging om de neutraliteit van België. Maar de liberale pers, de T i me s voor op begon reeds met uit te leggen dat dit eigenlijk niet zoo was, en dat het meer ging om Engelands blijVende we reldmacht ter zee. Aan dit denkbeeld nu kwam de vo rige week indirect het parlement steun verleenen. Immers de liberale afgevaar digde in het Lagerhuis, Outliwaite, vroeg aan de regeering inlichtingen om trent den datum van 2 Augustus, met name op welk uur van dien dag En geland besloot Frankrijk ter zee' te steu nen; en tegelijk(?) Duitschland België den eisch stelde tot vrijen doortocht. De vrager voegde hieraan toe: indien de En gelsche beslissing gevallen is in den mor gen van 2 Augustus en de Duitsche eisch eerst in den avond van dien zelfden twee den Augustus te Brussel is gesteld, is liet dan wel correct te zeggen, dat En geland alleen ter wille van de schending van de Belgische neutraliteit met Duitsch land oorlog is gaan voeren? Het antwoord schijnt de geschiedenis te geven. Immers volgens de Duitsche bladen; wij hebben op 'toogenblik het Fransche geelboelc niet bij de hand heeft op 1 Aug. minister Grey zijn collega's voor gesteld de doorvaart! in 't Kanaal aan de Duitschers te zullen beletten en in ieder geval elke demonstratie op de Fransche kust te verhinderen. Op 2 Aug. daaraan volgende, na „den heden morgén gehou den ministerraad" is aan de Fransche regeering een belofte in dien geest ge daan. Terwijl de Duitsche eisch aan Bel gië pas in den avond van dien dag te Brussel bekend werd. Het ultimatum van de Engelsche aan de Duitsche regeering draagt de dagteekening van 4 Augustus. Had voor dien tijd derhalve de Duit sche vloot het Kanaal geforceerd, de oor log zou dan reeds, ook zonder de quaes tie-Be lgië, aan Duitschland zijn verklaard geworden. Bekiiept overzicht van den toestand. Tot welke conclusie men omtrent zekere krijgsverrichtingen komt, hangt voorname lijk af van den bril, waardoor men de wederzijdsche stafberichten beschouwt. Over de actie bij' de Dardanellen kan echter maai- één oordeel zijn, n.l. dat de E nge 1 sch-Fransehe vloot een catastrophe heeft ondergaan, die do geallieerden aan het slagen van hun pogingen om de zeeëngte vrij1 to maken, moet doen twij felen. Aanvankelijk schenen zij niet onaar dige vorderingen te maken en men dacht w'aarlijk, dat de .onderneming binnen af- zienbaren tijd wel zon gelukken. Na enkele forten „.buiten gevecht" gesteld, en een grooto zee-oppervlakte van mijnen gezuiverd te helmen stovende de vloot Noordwaarts. Reeds werden de for ten Kale Bultanie en lvalid Bahr bescho ten zijl het ook zonder Veel succes en gelukte liet een Engelsche torpedojager den telegraafkabel tusschen loeide punten te vernielen. Doch nu schijnen de kansen ge keerd te zijn. Dit behoeft ons niet tc verwonderen, als we bedenken, dat de vloot genaderd is tot het gevaarlijkste deel der onderneming, n.l. dat deel dei- zeestraat, dat gewoonlijk de „(zee)engte" genoemd wordt, of ook wel Bocht van Chanate. liet is dat gedeelte van de Straat der Dardanellen, waar do. beide oevers elkander dicht naderen en het water een bocht 'maakt tusschen de forten Hamidieh, Degermen Burun on de forten Negara en Boghasy. Hier liggen de sterke forten Hamidieh en Meidsjidieh, en vele andoren van ge duchte sterkte. Daar, tusschen al die drei- dreigendo forten, afgewisseld door vaste batterijen en plaatselijk gesteund door met kanonnon bewapende automobielen, die zich over de wogen op de hellingen bewegen, vernauwt zich het water van 2800 Meter; 'h'ij Kaap Kephez tot 1 K.M., zegge één kilometer, bijl Kale Sultanie. 't Moest hier voor do vloot op een fiasco uitloopen. Tegenover 'de vijandelijke verliezen van drie linie-schepen, een torpedojager enl een mij'nzoeker, zijn aan Turksche zijde vier stukken geschut, waarvan maar één modern, beschadigd, aldus een bericht uit Konstantino'pel. Geer andere batterij heeft .ook maar eenige'sghacle gel:den, ofschoon de vijiand goed richtte. Zoo zijn bij een fort 70 zware granaten van 38 cM. van 'de Queen Elisabeth ingeslagen. De Turken hebben 21 dooden en 51 gewonden, waarvan maar weinigen ernstig zijn gewond Uit een geschiedkundig oogpunt is het opmerkelijk dat op het gezonken slagschip Bouvet indertijd te Brest bet bondgenoot schap tusschen Rusland en Frankrijk is gesloten. In twee metalen tafels waren de redevoeringen van tsaar Alexander en president Carnot 'gegrift. De Engelsche pers neemt de verliezen in Üe Dardanellen, die trouwens niet on verwacht kwamen, kalm op. Het sprak wel vanzelf dat het forceeren van de zeeëngte niet zonder kleerscheuren zou gaan en dat zulks werd beseft blijkt het beste uit het feit dat de twee Engielsch© slagschepen Queen en Impladable en het Fransche slagschip Henri Quatre onlangs naar het tooneel van den strijd waren gezonden, om mogelijke verliezen aan te vullen. Daardoor zal binnenkort cle En- gelsch-Fransche vloot weer op haar oude sterkte zijn. 't Worde haar echter duidelijk, dat ze op die sterkte niet slagen zal. Uit 'de Zwarte Zee komt intusschen het bericht, dat Russische oorlogsschepen in den omtrek van den Noordelijken uitgang van den Bosporus zijn gesignaleerd en kustplaatsen in de nabijheid daarvan héb ben beschoten. Willen zij1 soms oen leger aan land zet ten tusschen de Tsjataldsja-linie en Kon- stantinopel? Of hebben ziji oen landing te Midia op het oog? Welke de gevolgen zullen zijin vim de aanhouding door de Duitschers van een paar Nedeiiandsche stoomschepen, is nog Piet te zeggen. Onze 'regeering zal vertrouwen we deze zaak wel terdege onderzoeken en al haar invloed aanwenden, opdat de na- deelige gevolgen voor den neutralen han del tot een minimun teruggebracht Worden. Het incident ligt overigens geheel in de lijn van. de uithongeringstaktiek, die men- thans volgt, en waarvan we tenslotte toch de dupe Worden. Het geval met de „Zaanstroom" heeft ook z'n humoristische zijlde. Terwijl men zich in 'Duitschland reeds verblijdt bij het vooruitzicht van een tractatie op suikereieren, heeft het Duitsche bezet tingsleger in België de voorkeur gegeven aan versche Hollandsche eitjes, liever dan ze tot sterking van den Engelschen aarts vijand te cloen strekken. Of 'willen de Duitschers in West-België wat versche Hollandsche kipeitjes hebL ben als tegenwicht voor de kwalijk ver teerbare eieren, waarop zij! aan den Yscr door de Belgen onthaald zijn? Van de krijgsverrichtingen te land valt op "t oogenhlik weinig te zeggen. In den vergulden Franschman. In de Deutscher Kurier vertelt een kor poraal Een van de best gebouwde schuilplaat sen in onze loopgraaf had een kleine, houten (deur, waarop' in het houtsriijHverk de woorden stonden: Herberg in den vergulden Franschman. Gewone prijlzen, contante betaling. Hier was een hospitaalsoldaat geves tigd, met zijd veld-,apotheek. Gewoonlijk had hij niets te doen, want 'behalve in de veelbewogen dagen van de tweede helft van. December kwamen er weinig wonden voor. Hij! had dus tijd zich in zijn eentje een geriefelijk aardbol in te richten, dat hij met behulp' van kleine boomstammen een soliode zoldering gaf, als bescherming tegen hommen. Niet zonder reden noemde hij zijn .aard- salon herberg. Wie toevallig vrij! van wacht was en geen ander onderkomen kon vinden, kon tot vier uur hij hem slapen. Het uur kostte een sigaar. Prin cipieel nam hij echter geen sigaren aan van de Liebesgaben-inzamelingen, omdat hij! die niet rooken kon. In het geheim tapte hij ook sterken drank, wat verbo den was. Hospitaal-soldaten hebben altijd zoo iets bij! zich. Aladin, zooals wijt hem noemden naar zijn merkwaardig© lamp; die ook met alcohol gevoed werd, had altijd eenigé soorten tegelijk. Vandaar de vele paketten, die 'hij met iedere zending uit het res'erve- depöt kreeg. Hij had echter, zooals alle hospitaalsoldaten, moreele beginselen. Hij1 verkocht 'nooit meer dan een -halven drink beker per dag aan den zelfden man. En hij verkocht alleen contant. Eens was het hem gelukt een Fran sche kindervlag ,op te diepen. Vermetel plantte hij die op het dak van zijn huis en trotsch wapperde de driekleur in den wind. Van hier tot de Fransche loop graven was honderd meter ver. Maar toch gelukte het den Franschen scherp schutters vaak genoeg don dunnen stok van den driekleur af te schieten. Toen ik eens tegen betaling vafi het bepaalde getal 'sigaren ia den vergulden Fransch man logeerde, sloeg een prachtig ge mikte granaat in het dak, wierp wei de ciikke zandzakken uit elkaar, maar kwam niet door cle zoldering heen. Niemand werd geraakt, maar de knal in het mui zenhol wass ontzettend. Wild sprong ik op uit mijn slaap. Maar reecls stond de waard voor mij en zei droogjes: Alsje blieft meneer, hier is het klachtenboek." Uit een Oostenrijksch hospitaal. Een ooggetuige beschrijft eenige toonee- len uit de operatiekamer! van zulk een hospitaal. Men hoort daar geen gejammer en geklaag. Na cl© vreeselijke ervaringen, na het doorleefde is voor den gewonde de operatietafel, waarop hij gebonden wordt, nieuwe hoop en verlichting. Aan moediging en troost is overbodig. Voor den zwaargewonden soldaat, die van het slagveld terugkeert, is de operatietafel dé eenige terugweg tot het léven, waaraan hij te meer hangt, naarmate hij 'ïneelj heeft doorgemaakt. Zwijgend, zonder een vraag, zonder een opheldering, zonder klachten komen do gewonden in hun vóorio.opig verband voor den chirurg. Alleen hun oogen kunnen, verraden, wat in hun binnenste omgaat. Onvergetelijk zijn de blikken, die zij! op den dokter werpen, blikken vol schrik en vastberadenheid, dankbaar en smee- kend. Als zij komen werkt het heele hospi taal als een hodo;ge. Weinig woorden, geen geluid, zwijgend aanreiken yan de instrumenten en het verban dm ateri aal Een rij gewonden wordt tegelijk onder- Zocht. (Wie nog op het onderzoek zit te wachten, kijkt deelnemend toe, hoe de dokters cle verbanden afnemen en gretig trachten zij ieder woord op te vangen,, dat de dokter van dezen of genen zégt. De spanning houdt eerst op, als de ge wond© na de behandeling van zijn wond opnieuw verbonden (wordt. Het openhartige goedmoedige Slowakje, dien een kartets den buikwand beeft open»- gescheurd, vertelt, nadat de dokter de. wond genaaid en verbonden beeft, dat bij juist bericht gpk'regen heeft van de geboorte van zijn vierde kind. Een meisje, de drie oudste zijp jongens, zegt hij trotsch. Eep Duitscher uit Schönberg heeft ee,n vreeselijke wond aan zijn benedënarm. Het bee.n is versplinterd. De wond is groen, verspreidt een vreeselijke lucht. De dokW spuit haar uit, reinigt haa'il ep trekt er met een instrument) been splinters uit. De gewonde trekt zenuwi aclïtig met dep voet, drukt zijn oogen toe, spreekt echter geen woord. Het kal meert hem, dat de dokter zegt, dat hét een groot geluk is, dat geen slagader getroffen werd. Daarbij, woelt hij 'met zij'n instrument steeds dieper om splinteüis. te voorschijn te halen. Iets moet eén VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. mensch kunnen uithouden, zegt dc ge wonde om zichzelf in bedwang te hou den. Op een baar brengt men een Plooi naar de operatietafel. Een kartets heeft zijn been verbrijzeld en een diepe, gevaar lijke wond achtergelaten. Het gipsverband is opengesneden, waar deze wond vijfr tien centimeter lang is. De dokter on derzoekt de wond en reinigt haar zorg vuldig. Maar cle Pool verklaart, dat de wond nog niet het ergste is. Onder aan zijp voet, waar hij in het geheel niet gewond is, brandt liet veel erger. Mén wacht dpn volgenden dag af. 's Nachts wprd do gewonde bijna krankzinnig, van pijn en wilde bet verband weg scheu ren. Den volgenden dag wérd het afga- nomen, ofschoon het goed was aangelegd en onder de knie en aan de wreef vond lpon groote bruine kolopies van luizen, die zich. onder cle watten hadden genesteld en den armen Pool gruwelijk hadden ge pijnigd. Een 42-jarig Kroaat, bovenmatig lang, komt Ms een zestigjarige grijsaard aange sleept. Do operatietafel is slechts tot zijn. knieën lang genoeg. 'Die rest van de béenieu hangt naai' beneden. D.e kogel steekt in de dij en de verzwering bedreigt de slag ader. De gewonde is zoo verzwakt, dat hij geen narcose kan verdragen. Bij vol bewustzijn wordt hij geopereerd. Hij zlucht, maar zwijgt. Als men hem den kogel laat zien, knipoogt hij den dokter dank baar top. Een uitzondering vormen de W'ieeners en de Hongaren. Zij hebben 'meer temperament en zijn niet met de bondige raededaeling van den dokter tevreden. Zij discutleeren met hem en willen hem zelf vertellen hoe het is. Men moet veel met hlen praten voor zij zich het lethei'masr ker over het hoofd laten trekken. Voor! zij weg zijn, hoort men van onder hel) masker nog steeds protesten. Overdag, als hij zich vrijer voelt, is de Wieenep zeer zelfbewust en cle Hongaar vroolijk. Het eerste onbewaakte oogenhlik gebruikt de Hongaar om zich paprika te bez'or- gen. Generaal De Wet. De correspondent van de „Volkstem" schreef uit Bloemfontein dd. 15 Febr. Alle vlees is als g'ras en teleurstelling is 't lot der. mensen. Zo, op deze manier ongeveer zal 't publiek van Bloemfon tein wel gefilosofeerd hebben toen 't vanochtend uit 't Hof kwam. Geul. de Wet, Krog'h en Mentis kwa men 't eerst aan in 't gebruikelike ptiknik- wagentje. 't Was nog pas halftien en ei- waren weinig mensen hij! 't afklimmen te genwoordig. In 't Hof zelf Was de tribune overvol, 't Centrum van het Hof daaren tegen werd door speciaal geposteerde po litie leeg gehouden van de gewone pro fessionele en half-professionele bezoekers. Prok-Genl. cle Jager on 't hoofd dei- speurders, Kapt. Hunt, waren aanwezig. Juist vóór tienen kwamen de eerste drie beschuldigden uit cle diepte opstij gen naar do bank der beschuldigden. Genl. De Wet verscheen 't eerst. Hij kwam (nauweliks boven de borstwering van (de bank uit en ging (ook dadelik naast de trap zitten, 't Was niet meer de oude Christiaan de Wet van de grote oorlog. De bekende fotografie', in 1900 te Klerks dorp genomen, zal altijd blijven als 'a gedachtenis van de generaal in de kracht van zijn leven. 'Er is veel water door do vrïjlstaatse rivieren gespoeld sinds die tijld en 't is de oude strijder aan te zien. Hij heeft nog dezelfde grijze haard, die we ons 'herinneren van 't ICongres te Kaapstad in 1913, waarop' hij zijn partij 't .adjuus toeriep'. Maar de volle, kleu rige Wangen zij'n weg. Er is 'n rustiger trek over 't gezicht. Van dei diepe groe ven, die zo sterk uitkwamen in 't por tret te Vrijburg in Dec. jl. genomen, zijn er ook verdwenen. De verwilderde uit drukking, is -er niet meer. De ogen zijn de .oude. Ze glinsteren levendig, opge wekt. Toch doen ze 't weemoedige van de overige delen van 't gelaat niet geheel vergeten. Dit is ook licht verklaarbaar, 'n Man met nog grotere geestkracht dan Christi aan de Wet zou zich terneergeslagen kun nen voelen in deze positie. Oud-hoofd- genl. van de Republiek; oud-Minister van de O.R.K.; oud-lid van de Raad van Verdediging-der Unie; de man aan wiens politiek woord nog: kort geleden duizen den 'en duizenden hingen tans onder bewaking van een konstabel in khaki, aan de nieuwsgierigheid van 't publiek blootgesteld. Maar genl. De Wet behoudt zijn waardigheid. Zijn gedrag in de bank der beschuldigden is korrekt en doet terugdenken aan 't oordeel van een joer- nalist, die hem voor 't eerst zag' bij Pres. Kruger's begrafenis: „Trek de Wet pantoffels met 't slaaprok aan en hij blijft 'n held. Men kan zich in hem niet vergissen."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1