So. 144 Zaterdag SO Maart 1915 29e «Jaargang Staten-Generaa! Reclames. Klein gesnap over een groot middel. De droole Oorlog. Uitgave van de Naainl. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIR PA A F. P. DHU8J - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Zij, die zich met ingang van 1 Apr» a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Di' liberale begrippen. Het Vaderl;ind (hoofdrad, de h©er Rpodhtiijzen, Kamerlid) prijst den heer De Beaufort wegens diens „aanvaarden van het algemeen kiesrecht". „Dit zou" aldus de schrijver - „zeker nooit door hem aanvaard zijn; als hij het in strijd had geacht met de liberale begrippen". Bedoelt de schrijver: het algemeen stem recht of 'het aanvaarden van het alge meen stemrecht? Indien het eerste, waarom hebben de liberalen van alle gading dan al Van 1848 af de kiesrechtuitbreiding herhaalde lijk tegengehouden, en waarom verwier pen zij steeds de voorstellen tot census verlaging en stemden zij nog in 1894 ook De Beaufort voor beperking der kiesrechtuitbreiding Indien het laatste, waarom dan steeds ontkend, wanneer dit ook onzerzijds be weerd en met de feiten aangetoond werd? Het is immers zoo, al van \te dagen van Thorbecke af, dat de liberalen, conser vatief begonnen, voetje voor voetje toega ven. iedere evolutie aanvaardden, en zelfs, de gevaarlijkste toeren, maar dan met de oogen toe en een bevend hart, op de revolutionaire lijn mee maakten. Van het pays legal over den geze ten werkman en den niet-bedeelden wel gestelde heen rjaar het algemeen stem recht. 't Is alles één lijn, en naar liberale begrippen. Door dik en dun. De Nederlander had een onzer jongere .staatslieden aangezien voor den vader van de stelling: „wij gaan met den leider door dik en dun". Beter ingelicht, trok de redactie hare bewering iin. Maar eilieve, wie is 't dan? Wij meenen hem te moeten zoeken onder degenen die thans in de quaestie Volken recht. dooi" dik en dun het verst van den leider' zijn afgeraakt. •V LEVENSBESCHOUWING. AAN EEN VADER. Een heilvvenisch bij de wieg? Wat wilt [ge U zelf bedriegen .De tranen van het kind, ziedaar zijn voor gevoel Wie louter weelde speelt, heet zijn ei-va- [ring liegen, tQf doet den langen tocht, onwetend vaar [zijn doel. M Wicht schreit totdat het slaapt, en ['t lacht Soms onder 't schreien; De dichtkunst heeft geen beeld, dat beter ['t leven schetst. Eens durfde Uw hart als 't mijn, zich [met een Eden vleien: Ons beide heeft de slang der kennis vroeg [gekwetst. Zij doet het allen, vriend! De schitterende [idealen Verdwijnen, als de voet de grens bereikt [dei- jeugd, En waarheids zonnelicht rnoog 't pad des [mans bestralen; Ach! weelde en vreugd zijn heen ons [blijft slechts plicht en deugd. i O, laat mijn hart den Heer dan voor Uw llievling vragejn, Dat hij reeds vroeg, altijd, het leven dus [beschouw', Al moog zijn jonge borst dan schaars van [wellust jagen, Nooit stelt hem 't lot! te leur, -v- nooit [foltert hem berouw. 1*1 De beêvaartganger zet door brandende [woestijnen Met staf en waterflesch den tocht blij- [moedig voort: Soms Uioge ons 't leven meer dan zulk een [reize schijnen, Iieil, ruste, zaligheid woont slechts in [beter oord! Potgieter.- Tweede Kamer. Dienen wij de leugen en het onrecht? De pachter de dupe van de historie. Minister Treub acht de bezwaren gering. Geen politieke scheidings muur. De heer Marchant moge nog zoo stout volhouden, dat de rechterzijde met de bestrijding van 's ministers ontwerp in zake de vermogens belas ting de leugen en het onrecht dient, dit weerhoudt haar niel mot kracht op te komen tegen de beschouwingen, dié minister Treub zich veroorlooft en die hij thans in daden tracht om te zetten. Zoo eenvoudig is do zaak niet, noch overloopend van billijkheid en gerechtig heid, dat ze zoo maar zonder nadere toelichting naar het Staatsblad zou kun nen worden verwezen. De redevoeringen, die van de rechter zijde zijn gehouden over deze kwestie, ge tuigen van érnstige studie en zijn aan elke oppervlakkigheid gespeend. Releveeren we kortelj'ks, wat er gis teren zooal opgemerkt is. De heer Juten (i'.k.) wees op het be lang .der pachters, dat hij deze voorge stelde regeling betrokken is. De landheer, aldus deze r.k. afgevaar digde. is niet altijd het luie en vad sige wezen, dat gemakkelijk leeft ten koste van de pachters. Zeer vaak zijn zij, slecht op de hoogte en weten zij niet eens wat er uit het land te halen is. Zulken zijn voor de huurders natuurlijk niet de slechtsten. Doch er zijn ook andoren, en dezen zullen de pachten opdrijven inj dien zij genoopt worden de verkoopwaar de te onderzoeken, on merken dat hun land veel meer waard is dan uil de pacht blijkt. Inderdaad dreigt hier gevaar voor den pachter, die dikwijls, ja laten we 't maar zeggen, veelal reeds „op zware lasten zit". Do heer van Nispen tot Sevenaor (r.k. Nijmegen) sloot zich natuurlijk aan bij hen, die hel ontwerp sterk afkeuren. Niet omdat hot in strijd is. met het politiek bestand volstrekt niet doch het is niet opportuun. De waardeschatting van onroerend goed is een verouderde rege ling, en als men van onrechtvaardig spreekl, dit ontwerp is onrechtvaardig. Na een herinnering aan 's heeren Koo- len's rede, waarin dit aangetoond was, betoogde de heer van Nispen, dat het voor de grondeigenaren absoluut onmo gelijk zal zijn om van de waarde der gronden in het algemeen op de hoogte te komen. Minister Treub heeft al een paar Uur noodig gehad, om te betoogen', dat de be zwaren tegen zijn werk toch eigenlijk niet veel om het lijf hadden, dat het ontwerp toch eigenlijk heel onschuldig is en veel bespreking nauwelijks waard. Doch zóó simpel is de wijziging, die hij voorstelt, toch zeker niet. Toen de heer Treub eenmaal aan 't ver anderen ging stuitte hij op de groote „onbillijkheid" der wet, hierin bestaande, dat het vermogen, voorzoover het uit on roerend goed bestaat, niet naar zijn waar de wordt geschat, maar op een andere, door niemand bewonderde wijze geschiedt. Art. 7 der wet op de vermogensbelasting legt voor bet onroerend de waarde aldus vast, dat deze wordt beschouwd te zijn de belastbare opbrengst van het onroerend goed, zooals deze bij de jongste schatting is vastgesteld, vermenigvuldigd met twin tig. Zij terloops in herinnering gebracht, dat deze „jongste schatting" is vastgelegd in nu danig vergeelde papieren uit de ja ren '80. Die regeling acht dc heer Treub zeer onjuist en daarom nam hij de wij ziging daarvan maar even mede in. zijn ontwerp op. Hij bedenke echter wel, dat 't hier gaat om het grondbeginsel der vermogensbe lasting. Zal zij geheven worden naar een vasten grondslag of naar een vagen wisse lenden; zal zij naar een veelvoud van een vaste som öf naar de verkoopwaarde ge heven worden. Aan den anderen kant zij Treub's open hartigheid geprezen. Hij wint er geen doekjes om. Er is geld noodig. Een geweldige omwenteling in ons be lastingwezen zal na den oorlog noodig zijn en bij die revolutie zal het onroerend goed twee, drie keer zoo zwaar belast worden dan thans het geval is, wil men inderdaad een billijken omslag der heffin gen over het roerend en onroerend vermo gen der natie verkrijgen. Doch dit geeft nog geen vrijheid, om elke ingrijpende wijziging voor niets te achten en op blind volgen aan te drin gen. Zoo pleegt men toch waarlijk niet 's lands belang te behartigen. Als er geld moet zijn, zal het er ko men. Met de hulp van alle leden, de rechtsche fractie voorop. Doch men be hoeft 'het daarom nog niet eens te zijn met min. Treub over de wijze, waarop men het binnen zal krijgen. Onzerzijds is toch reeds duidelijk aan getoond, welke andere wegen er nog zijn dan die door Treub in te slaan. Dat. konden we doen zonder een po- litieken scheidingsmuur op te richten. Wanneer men in een moeilijke omstan digheid verkeert en zelf niet weet wat te doen om er uit te komen, vraagt men raad aan zijne vrienden. Hot gebeurt zoo wel dat men een vriend tegen komt die zegt: „lk heb in het zelfde geval ver keerd. Daarvoor heb ik dit gedaan en dat is mij zeer goed bevallen." Indien gij ziek, verzwakt, terneerge drukt zijt, verkeert gij in een moeielijke .omstandigheid, uwe zaken lijden er on der, uw rust en uw leven worden er door verstoord. Bovendien weet g'ij niet hoe een eind aan uwe pijnen te maken. Zie hier een bevriende persoon die u zal zeggen: „Ik heb in hetzelfde geval verkeerd. Daarvoor héb ik dit gedaan, en dat is mij zeer goed bevallen." Mevr. Giesbers, geb» Roosenboom, oud 23 jaren, wonende Steendal te Gennep, schrijft ons: „Sedert eenigen tijd was mijne gezondheid in het geheel niet goecl. Ik was bloedann en in een toestand van uiterste vermoeienis. lederen dag had ik mij te beklagen over zware schele hoofd pijnen, over benauwdheid, over moeielijke ademhaling in zulk een graad dat het mij moeielijk viel oen trap op te klim men. Ik was bleek, zonder 'eetlust en een klein werk was voldoende mij krachteloos té maken. Ondanks een uitgezochte voe ding, ondanks voorgeschreven middelen, ging mijn toestand niet vooruit. Vriendin nen die van mijln slechte gezondheid af wisten, hebben mij dc Pink Pillen aan geraden, die zij zeiven met 'succes geno men hadden. Ik héb de Pink Pillen ge bruikt en in weinig tijd heeft dat goede middel mij de verloren gezondheid doen weervinden, lk sta u dus toe dit te pu- bliceeren ia liet belang van hen die lijden." De Pink Pillen zijn goecl voor allen die lijden aan armoede van het bloed of zwakte der zenuwen. De £Mnk Pillen zijn verkrijgbaar fl.75 per d'jOa en f9 p^r zes doozen, hij hei Generaal-Depót der Pluk Pillen, Da Costakude 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J W.Oudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Apotb°ker, Stoofetraat. Jfiii verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Beknopt overzicht van den toestand Oog om oog, tand om tand. Niet alleen ter zee, maar ook te land wordt deze wreede theorie in toepassing gebracht. We vernemen thans van een merkvv,aar dig voorbeeld, dat een eigenaardig licht werpt op de krijgsverrichtingen te land. Uit het Duitsche tegenbericht blijkt, dat een afdeeling Russische „Reiohswehrhau- fen", een soort landstorm, in Noord-Prui sen is gevallen, in de richting v*an Me mel, en dat daar dorpen en landgoederen werden in brand gestoken en geplunderd. De Duitsche legerautoriteiten hebben, bij wijze van represailles tegen dit op treden, aan Russische steden, die zij be'- zet hebben, de betaling van belangrijke bedragen als schadeloosstelling opgelegd. En bovendien is besloten: Voor elk door 'cleze Russische afdeeling; in brand gesto ken dorp of landgoed zullen op Russisch gebied drie dorpen of landgoederen aan de vlammen worden prijs gegeven. En elke andere schade door brand ontstaan in Memel zal worden gewroken door het in brand steken van Russische gouver nementsgebouwen in Russische hoofd plaatsen. In Poten loopt de lijn van de 'Duitsch- Russische legers langs de Pilica, de Raw- ka en de Bsoera, noordelijker loopt ze langs de grens op Russisch grondgebied, van Plozk tot Tauroggen. In dit geheel e gebied zijn de Russi sche aanvallen door de Duitschers ver ijdeld. Trachten de Russen den Duitscihen lin kervleugel om te trekken de manoeu vres bij Memel toch duiden daarop de bondgenooten pogen op hun beurt den Russischen linkervleugel bij Stanislau en Kolomea ojn. te trekken. De Oostenrijksche en Duitsche legers werken hier niet zonder succes. Een Fransch legerbevel, door de Duit- schers gevonden bij een gedooden offi cier, zegt, dat de strijd bijna beslist is ten gunste der geallieerden, dat Duitsch- land op zijn laatste 'heenen loopt, en dat het militair, economisch, industrieel, materieel en moreel vernietigd is. Een soortgelijke opvatting spreekt uit een boekje, waarin 45 redenen worden aangegeven, waarom de geallieerden moe ten winnen. Den Duitscher is een dergelijk pamflet natuurlijk een doorn in 't oog. Immers hijzelf is van de zege volkomen zeken! De feiten waren echter niet altijd even gleschikt om hlöni in zijn overtuiging te) sterken. Men gunne dus den geallieerden, voor een keer deze persvrijheden. Men moet al niel wat doen, om er den móed in te houden. De stemming in Italië schijnt er niet geruster op tè| werden. Weliswaar bereiken ons geen perti nente en positieve berichten over deur stand van zaken, doch do officieuze tijdin gen gunnen een blik in den warwinkel, dien men toch het liefst maar door een oorlog op orde gebracht zag worden. Volgens de „Tribuna" en het „Giomale dTtalia" wordt in Bijna officieuze poli tieke kringen een ultimatum aan Oos tenrijk om de door Italianen bewoonde Oostenrijksche gebieden af te staan ten einde een oorlog te voorkomen, onver mijdelijk geacht. Aan de „Morning Post" wordt uit Was hington gemeld De Italiaansehe bankiers en exporteurs en de Amerikaansche banken met Ita liaansehe relaties hebben onlangs een aan zienlijk bedrag aan "Duitsche papieren van de band gedaan. Dit wordt voor een aan wijzing van een spoedige deelneming van Italië aan den oorlog gehouden. 't Is nu maar de vraag, wat men on der „spoedig" verstaat. Roerende brieven. De „Ternps" publiceert een paar op in Champagne gedoode Duitsche soldaten ge vonden brieven, welke moeilijk met droge oogen gelezen kunnen worden. We laten ze hier volgen - i Liefste Man Er vertrekken thans voet troepen naar Ruslandik hoop, dat jij' er niet bij ben, want het moet daarginder vrecselijk koud zijin. Eiken dag hoop ik op de tijding, dat je gewond ben, opdat ik naar je toe zal kunnen komen, maar het is vruchteloos. Zelfs indien je in Frankrijk verpleegd werd, zou ik naar je toe ko men. Och, mocht dit alles toch eindigen. Hoe lang zal het nog duren? Als je maar terugkom, dan is al het overige van geen belang. Indien je ooit weer bij mij kom, laat ik je nooit meer gaan, ik zal je verstikken onder m'ij'n liefde. Zondag ga ik naar de doop van Gret's tweelingen. Indien alles met mij goed gegaan was, zou, ik nu ook zoo'n kleine dot hébben. Ik ben jaloerseh op de an deren, die ten minste een herinnering; van den man, dien zij liefhebben, be zitten. Indien je gewónd was en ik wist waar je was, dan zou ik zoo tevreden zijn. Zelfs al zet men je een arm of been af, dat doet er niet toe. Verbeeld je, de beste varkens werden verleden week met 96 tot 100 M. betaald. Het is onmogelijk voor de menschen, die vleesch noodig hebben, dit te betalen. Alle levensbehoeften zijln gruwelijk duur. Wanneer de Duitschers de blokkade van Engeland kunnen volbrengen, zal de oor log op z'n laatst binnen 2 maanden uit zijn. Hoe dit zij, ctezc massamoord is af grijselijk. Beste man! Als er toch maar een 'einde aan kwam. Hier spreekt men voortdurend over vrede. Men vertelt, dat drie Dujitsche ministers naar Engeland zijin vertrokken, om over den vrede te onderhandelen. Een ander zegt, dat de vrede 27 Februari gesloten zal worden, maar niemand weet iets stelligs. jVTen slaat altijd met kloppend hart de courant open, in de hoop iets over vrede te lezen, maar altijd teleur stelling. W. E. zendt altijd nog allerlei dingen naar huis: dekens, horloges, koffies,eiV viezen enz. Waar kan hij' dat toch alle maal vandaan hebben? Dat zal net zoo lang gaan tot hij gesnapt wordt. Zijn vrouw vroeg mij dezer dagen naar nieuws van jou. .Ik antwoordde: „Hiji zendt me serviezen, horlogtes voor de kinderen, zoo- dat ook ik eenige oorlogsbuit heb. Beste Man! Ik ben in goede veiligheid. Als die vreeselijike oorlog toch maar eindigde, Niets gaat er meer; overal enkel moeite en verdriet. De oorlog slaat verschrikke lijke wonden. Die goeie man van Anne is ook dood. Indien God hiaar een einde er aan Wilde maken, maar het lijkt er nog niet veel op. Verdun althans wil nog maar niet gauw vallen. Borstel de rood- broeken flink pf, zoodat ze hun heele teven aan de Duitschers blijven denken. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. ƒ1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiên: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De gebeurtenissen in Egypte. Een Duitsche koopman, kort geleden uit Egypte teruggekeerd, deelt omtrent de stemming en de gebeurtenissen aldaar in do Vossische Ztg. het volgende mede: Den len November j.l. nam de groot- scheik der Senoessi, die over ongeveer zeventig duizend krijgers beschikte, de oase Siwah cn doodde de Engelsche grens wacht, alsmede het bijzondere gezant schap, dal door do Engelsche hoofd macht, drie dagreizen ten westen van de Nijl, naar den scheik gezonden was. De Senoessi weken in zuidelijke richting uit voor hun tegemoet gezonden Brilsche strijdkrachten. Zij vernielden de spoor lijnen en verontrustten voortdurend het land. Eind November hadden in Kordofan, alsmede in de gebieden van Scunar en Kassalo, afzonderlijke oproeren plaats, welke tot een ajgemeenen opstand aan groeiden. Toen de Derwisch Mobur-el-AsI, die de nieuweMahdi genoemd wordt, de bloedroode vaan van den heiligen oor log naar hel Nijldal droeg', stroomden de ontevredenen van alle kanten naai: hem toe. Don 13en December trokken ongeveer veertig duizend derwischen naar Fashoda, tegenover wie generaal Hawley omstreeks zes duizend man Britsch-Egyp'tisohe troe pen stekte. Van dezen liepen alle inheem se he soldaten naar do Derwischen over, zoodat de regeeringstroepen, nauwelijks 2000 man sterk, bij den eersten storm aanval door de rebellen overweldigd wer den. Generaal Ilawley en alle officieren vielen. Het meerendeel der soldaten werd door- cle wilde ruiters der woestijn met speersteken .gedood. Ten gevolge van dit eerste groote wapen feit der Derwischen vielen alle stammen, die zich tot. nog toe bij Engeland aange sloten hadden, van de regeering af en was de Egyptische regeering gedwongen om aanzienlijke troepenmassa's, die an ders tegen dc Turken aan het Suez-Kanaal gebruikt zouden zijn, naar het bedreigde Soedan !te zenden. Het is niet te veel gezegd, dat thans in het J>egin van Maart heel Soedan met de hoofdstad Khartoem, alsmede het grootste deel van Nubië in het onbetwiste bezit van de Derwischen is. Korte Oorlogsberichten. De Dresden. De Daily Chronicle verneemt uit New-York, dat daar in de bladen 'n interview is. gepubliceerd, te Val paraiso aan een journalist toegestaan door den gezagvoerder van het Britsche oor logsschip Orama. De gezagvoerder vertelde o.m.: De Dresden werd op 12 mijl van Juan Fernandez bespeurd. Wij zetten haar als de wind achterna. De Glasgow voorop, dan de Kent, met de Orama als derde. Dc Glasgow had al verscheiden treffers afgevuurd, vóór de kanonnen van de Dresden antwoordden. De Duitscher trachtte in de territoriale wateren van het eiland in veiligheid te komen; daaronT kreeg de Kent hevel den kruiser den weg af te snijden. Doch .nog voor de Kent, begon te vuren, brak er aan boord van de Dresden brand uit; en toen de Kent een paar schoten gelost had, heesclh de vijand de witte vlag. De Duitschers wa ren nog net bijtijds in hun booten ge gaan en van bet schip weggcroeid, toen zich een geweldige ontploffing deed hoo ien. De Dresden zonk binnen enkele mi nuten. De bewering dat het schip in Chi- lcensche territoriale wateren tot zinken is gebracht kan worden gewraakt door de plaats op te nemen, waar het wrak ligt. De Slrassburg. De Nevv-York Herald schrijftHet grootste geheim van den oorlog is de verdwijning van den kruiser Strassburg, van wien jhet laatst gehoord is, toen het schip, met de Karls ruhe en de Dresden den 2en Augustus koten innam in Deensch West-Indië. E n g e 1 s c h stoomschip ge torpedeerd. Het stoomschip Glenart- ney is onderweg van Bangkok naar Lon den met een lading rijst eergisterochtend in hot kanaal getorpedeerd. Van de be manning is één verdronken. Het schip is in een half uur gezonken. De Glenartney, in 1911 gebouwd, mat 5201 ton bruto, 3309 netto. Het Nederlandse he stoom schip S lied récht (Stoomvaart Mij'. De Maas, firma v. Ommeren, Rotterdam) is op weg van Amsterdam naar Ruenos- Ayres, in de nabijheid van South Schields vergaan. Soldaten hebben do bemanning gered. De verliezen van het Garibaldi-re giment moeten bedragen 400 dooden, 700 gewonden en 300 zieken. Onlusten in Italië. Het Ber liner Tageblatt verneemt uit Turijn: Don derdag heeft wederom een opgewonden menigte van honderden personen een po-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1