Telegrammen. 8, idi] Uit ds Pers. Rechtszaken. FinancieeSe Berichten. Allerlei. Oorlogsoverzêcht. ien, brievcn- lwillend van waarna zij d. Amstel Jblasserdam. sel .T. W. H. te Ouwer- ijk, cand. te d H. L. Both age vo'or do es C. J. Va- Vlissingen leenhouts tet ,ge voor 3<? itra, V\r. La ai te Rotter- met aantee- te Midctel- ze week, uit- ►tterdam, biel- Lef en leed", dan oorlog hun zware ün vervoeren ir de sneeuw portret van sluit de tij. 'l door ds. ©Ibekend. is derde druk voor de lid- 't doen van 'i;'! verscheen smart", door jftal schetsen (orvoeld leed en in zijn echts van de in het Boek die in hun k der waar- tot de ziel, locschouwers allen zij de een pijnlijke n an instem- ard, hetwelk tegienblonk, ingegaan. Dit n. M van dr. J. ijin thans in bij G. J. A. erde, geheel» bundels ver- begint met puntsgewijze oofdstuk ver- sopgave zou aan. Daarom herinnering, deze studie en s t u d i e, h r i s t e 1 ij k in zich ver- lichtstralen die uit Gods gstuk vallen :aaf van de tver opgeval- oevestigt dit. men, nog in iok van hun ren, met dit het ernstig tig werk. wil !it rij te Baarn te mannen" lals en Jan ek lazen wij voor onze onbekende dier beide De schrijver ee en hunne ster licht te de kinderen men te zien. n geeft weer Het lied der ;ijn nog altijd hebben met Bettex lazen een door de sg'ging, klim'- al en stout- 'ttex' werken die, die de durft, naar jt. Ëen stre- ,ring van bo- uitkomt. Wijl ing aan. Het. rleet zijn en verkrijgen. i Maand- 3 (red. dr. La Rivière ,t de veiiblrj- P. L. v. d. Wi. Janssen- reede zieken- hoofd een bonxoeopathisch gezind arts staan zal. Al men ligt in een gezonde streek van de Graafschap, uit Storings gedichten, en meer nog om zjjn prachtig natuurschoon bekend. Het gebouw zal strekken om aan gefortuneerde voorstanders (toch ook wel tegenstanders? dat zou no.g mooier zijn) der homoeopathische geneeswijze gele genheid te geven herstel te zoeken. Het is een stichting van Mevrouw Janssen, dochter van wijlen den rijken philantroop' 1'. W. Janssen naar wien zij de stichting) genaamd heeft. G ij Calvinisten, ,open brief aan do antirevolutionaire partij over de ooir- logsbeschouwing van „De Standaard", door H. Koffijfoerg. Amsterdam, W. ten Have. Dit is de titel van een geschriftje waar in de schrijver zijn bezwaren uitspreekt tegen de nieuwste .opvatting van dr. Kuy- per inzake het oorlogsrecht. Waarom de schrijver zijn brief aan de a.-ir. partij' richt en niet direct aan den schrijve^ van de door hem .gewraakte artikelen, zouden wij willen vragen. .Dit is echter bijzaak. Hoofdzaak is dat ds. K ol'f ij borg verschil ziet tusschen de jongste uitspra ken van De Standaard, en hetgeen door dr. Kuyper openbaar1 en in privé aan het volk en aan zijne studenten in 'I bijzonder geloeid is. Wij gelooven dat dr. K. in het uitspre ken .zijner1 verwondering over den ver moedelijk gewijzigden kijk van den lei der onzer partij op de quaestie van over- beids- en volkenrecht, door vele lezers van De Standaard met belangstelling of ook met instemming zal gevolgd wor den. De schrijver toetst een drietal Vragen: of genoemd hoofdorgaan wèl tegen begin- selverdoezeling voldoende genoegzaam op liaar' hoede was; wel tegen eenzijdige opvatting van sommige Schriftuurplaatsen voldoende bedacht w.as; en voldoende meewerkte om de bebeekenis der kleine volken en van Nederland in de Chr. volkerenfamilie van Europa geestelijk to helpen versterken. De schrijver geeft tal van'citaten uit dr. Kuypers geschriften om zijne beschul diging vian veranderde rechtsbeschouwing te bewijzen. En hij noodigt. ten slotte de u.-r. partij uit om ter wille van hetgeen De Standaard in de laatste maanden .schreef niet te vergeten hetgeen De Standaard meer dan veertig jaren ge tuigde inzake het recht en "het volkejn- reoht, inzake de roeping en den plicht van Grootmachten en volkeren. Wij gelooven dat menige uitspraak van dr. Kuyper uit vroeger dagen, in dit ge schrift genoemd, is overeind geblevep. -Maar wij verhelen ook niet ,dat wij ach ter moer dan eene uitspraak van D e Standaard in den laalsten tijd eien vraagteeken gezet hebben. 'Wij wachten evepwel onzen tijd af. Au, in 't heetste van den strijd, gaat 't moei lijk om 'te luisteren naar kalme ver too gen. Brenge dit geschrift te bekwamer tijd helt gewenschte licht. Het laatste (woord is nog niet gesproken. De stapel geschrif ten over Recht en Volkenrecht wordt steeds 'booger. Het zou banaal zijn bij die wetenschap van deze brochure met een dk bein het er wel .of niet eens mee, ons iaf te maken. 0 n z c K o n i n g i n b 1 ij f t voorga a n. In de „fcotterdammer" lezen wij: Onze Koningin blijft voorgaan als eene trouwe landsmoeder. Zij wekt door haar vorstelijk voorbeeld tiaar onderdanen op tot eene trouwe be trachting van het bid en werk. De geestelijke toon van teere gods vrucht ontbreekt niet. Denkt slechts aan den beerlijken Kerstgroet, waarmee zij! haar volk opriep naar Bethlehems kribbe te gaan. Eli dan, hoe spreken hare maatschap»- pelijke gedragingen van hoog plichtsbesef. Lu allés leeft zij met haar volk mee. Bij het Nationaal Steuncomité verraste zij door haar Koninklijk initia- iief en milden zin. Bij de Staatsleening was de Koningin voor een enorm bedrag de eerste, die inschreef. Geen werk van barmhartigheid, dat den ooriogsnood zoekt te lenigen, of 1 »nze Koningin steunde het. Nu pas weer schonk zij aan de Na tionale Vereeniging tot stouin aan mili ciens '25 mille. Waarlijk, in deze dagen van spanning zijn tusschen Neerland en Oranje nieuw© banden gelegd. Ongelukken. Te Bochotz, (L.) is in een gezin de genickstarre (nek kramp) uitgebroken. De moeder en een der kinderen zfjn er aan gestorven. Een werkman die te Rotterdam van ealn 7 meter- hooge loods viel, is aan hersen schudding en aan de bekomen kneuzingen overleden. Te 's Gravenhage is efen 4-jarig knaapje dat plotseling de straat wilde oversteken door een auto gegrepen en gedood. Te Lisse heeft een geit éïjf jongen ter wereld gebracht en is daarop gestorven. Lijkverbranding. Voor de eer ste maal na het arrest van den Hoogen Raad is te Westerveld weer een crematie (lijkverbranding) vertoond. Er was geep rouwbetoon, geen orgel speelde. Het per soneel van Westerveld droeg het stoffe lijk overschot de iaula binnen, waar op de katafalk geplaatst het in ontvangst genomen werd door dr. v. Lissa. De fa milie nam plaats op de stoeLeii vooraan de aula en langzaam zakte toen de kist. Te half 2 had weer .een verbranding plaats. In het geheel zijn er nu reeds acht aangevraagd. Dezelfde? De geschiedenis van een oplichter, die te Nijkerk een hotel houder dupe maakte, herhaalt zich. Dezer dagen vervoegde zich in het ho tel Keizerskroon te Horne een heer, die mededeelde in de buurt heidegrond te zoeken voor ontginning en daar wel een paar dagen wilde logeeren. Natuurlijk dal kon. De paar dagen werden enkele dagen, daar de heer Van Dalen, zoo noem de) hij zich, nog niet klaar was. Hij gaf als woonplaats Den Haag op en droeg i,n een knoopsgat het lintje der 'Oranje Nassau-orde. Op een middag ging de heer v. D. heen zonder terug te keeren, doch de hotelhouder kreeg uit Arnhem een telegram van hem, waarin hij mededeelde met een paar dagen terug te komen. Een paar dagen later kwam nog een brief, waarin hij meldde zijn terugkomst nog een paar dagen te moeten uitstellen. Kwam hij niet terug, dan zou het verschul digde bedrag per postwissel worden over gemaakt. Doch liet geld kwam niet. CHbl.j Vroege gasten. In ,,D© Leven de Natuur" schrijft J. F. Wiehaxd (Beem- ster) „Reeds een paar weken geleden, om streeks 25 of 26 Januari bemerkte ik op den ringdijk van den Beemster een aantal vogels, die in den opgeworpen modder voedsel zochten en hij mijn nade ring wegvlogen. Ik dacht aan leeuweri ken, maar kon dit niet aannemen, daar 't nog zoo vroeg in den tijid was. Voor enkele dagen in gesprek met een tuinder, die zijn land in den Beemster, dicht bij Purmerend heeft, deelde deze mij mede, dat hij op zijn akker een groot koppel leeuweriken had gezien, waarvan h|ij twee maal een exemplaar met de hand kon grijpen, zoo.-vermoeid en vermagerd was het diertje. 't Leek wel vel over heen. Hij ver zekerde, dat 't 'beslist leeuweriken waren geweest, en gaf ook verder blijk de vo gels wel te kennen. Bedoelde tuinder' verhaalde ook, dat hij veel nut van de spreeuwen had, die zijn kool vrij van rupsen hielden, en ook van de uilen, die 's avonds uit naburige hoornen op zijn land kwamen om muizen te vangen. Hij had een greppel gegraven, en nu kwamen daar de muizen langs. De uilen wisten precies waar ze wezen moesten en zaten altijd hij 't vallen van den. avond op 't zelfde paaltje te loeren. Een hoer met name genoemd, had, vol gens mijn zegsman in 't nest van de grasmusch een 'bijzonder groot jong ge vonden. Dit jong 'in een kooitje gezet, werd door de oude grasmusschen ge voerd. 't Bleek een koekoeksjong te zijn. Na eenigen tijd vond men de grasmusch dood en half verslonden in de kooi lig gen. Het koekoeksjong had zijn pleegmoe der door de tralies gehaald en verslon den." Jac. P. Thijs se teekent hierbij aan: „Leeuweriken trekken al veel in de laatste week van Januari. Dat met die koekoek is heel interessant." In dezelfde afl. schrijft W. des Tombe van Oordt (Leiden): „Den IGden Februari zag ik in de huurt van Harderwijk zes zwaluwen kou welijk op een telefoondraad zitten. Ik kon ze eenigen tijd makkelijk gadeslaan. Dit Dit zullen dus wel de eerste zijn van het jaar." Tljijsse geeft deze kantteekening „Dit is (stellig een abnormaal vroege datum, bijna zes weken te vroeg. Intus- schen komt het wel meer voor, wp heb- tben eens in Ouderkerk a. d. Amstel ook zoo'n voorbarig troepje gehad. Het ver schijnen v.an zulke vroege gezelschappen, die meestal van honger omkomen, heeft; indertijd veel 'bijgedragen tot het ont( staan van het geloof, dat zwaluwen in den modder zouden overwinteren. Koperdiefstal. Bij een in braak in de steenfabriek „De Valk" te Langerak heneden de Lek, werden allé losse koperdeelen van de machines ont vreemd. Oost- en Centraal Madagaskar zijn op 5 en 6 Maart door een zwaren cy cloon geteisterd. Er is groote schade aan gericht. Een Bismarck hu we 1 ij k. Op het slot van Friedricbsrahe wapperde de blauwe vlag met het Bismarcksche fami liewapen vanwege 't huwelijk van de oud ste dochter van Herbert von Bismarck met ritmeester Von Bredow. De huwelijks plechtigheid had plaats in het mause- leujm van Friedrichsruhe, waar Bis marck begraven ligt. Direct na het huwe lijk moest de ritmeester naar het front ver trekken. Kunst in de „Tronk". De heer Fanie Eloff, die, zooals men weet„ schrijft de „Volkstem", te Pretoria, met Komdt. Fourie is .gevangen genomen, en in de plaatselijke gevangenis is geïnterneerd, heeft in zijn gevangen staat de kunst niet opgegeven. Hij heeft 'n welgelijken de buste afgewerkt van den heer Piet Grobler, en is thans bezig ook de kop pen van andere voorname mede-gevange nen te modelleeren. Hij stelt zich voor 'n buste te maken van wijlen Komman- dant Jopie Fourie, met wie hij zoo lan gen tijd in 'tveld is geweest en van Genl. Beyers. Zijn bedoeling is, van de ze buste gips-afgietsels te maken en deze tegen lagen prijs voor 't publiek be schikbaar ,te stellen. Slachtoffer van een roe- k e 1 o o s b e d r ij fEen der meest ver metele Amerikaansche vliegers, Lincoln Beachy, die den bijnaam droeg van ,-,cir cusman van de lucht", is door een ongeval met zijn machine, om het leven gekomen. Beachy gaf vliegvertooningen boven het terrein van de wereldtentoonstelling te San Francisco. Hij had iets nieusvs uitgedacht, name lijk een vlucht recht de "hoogte in. Eens schijnt dit hem te zijn gelukt; maar bij een tweede poging raakte de motor de fect, er had een ontploffing plaats en het. vliegtuig 6 a 700 M. hoog be gon te vallen. Lincoln Beachy slaagde er nog in de draagvlakken weer in den normalen stand le krijgen, doch het toe stel daalde snel, en al wat de vlieger kon doen, was te zorgen dat hij in de haai neerkwam. Daar hij echter n-.et rie men vastgesnoerd zat, verdronk hij. Beachy was in zfjn beroep als lucht.- man taliooze malen gevallen, doch s.eeds was hij er nog betrekkelijk goed afgeko men. Hij was 28 jaar, woonde te San Francisco ear had den kopjeduikelaars- toer van Pégoud meer dan 500 maal met succes volbrachi. Zeelieden-staking. De „Voss. Ztg." verneemt uit Christ'.ania, dat de sta king onder de Noorweegsche scheepsbe manning steeds grooter omvang aanneemt. Ook de bond van kapiteins en stuurlieden van de Noorsche kustscheepvaart verlangt een ooiiogstoelage voor haar leden. Dientengevolge -gingen Zondagavond alle sltuurlieden dei' „Bergenske Nordenr fjeldske" en „Vesteraalske" reederijen aan land. Do kapitein van het Engelsche schip „Irma" weigerde zijn schip te laten ver trekken, daar hij geen „onderkruiper" wilde zijn. Hij werd daarop door zijn reederij dadelijk ontslagen. Dit verergerde den toestand. Ook de andere vereenigingen van lood sen en stuurlieden zullen waarschijnlijk met de stakers gemeene zaak maken. Ver schillende voor het Noorden bestemde stoomschepen liggen in Bergen. No,g ernstiger gevolgen schijnt de sta king der kaaiwerkers te Drontheim - te hebben. In de laatste drie dagen werd in de haven van Drontheim niet gewerkt. De voorzitter van den bond van transport arbeiders verklaarde, dat zoo noodig de staking over cle geheele kust moet wor.- den uitgebreid. Yoorloopig wordt in de haven van Drontheim gewerkt door stu denten en gymnasiasten als vrijwilligers, wat licht aanleiding kan geven tot on lusten. Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering). In de lieden (Donderdag) te Middel burg gehouden openbare terechtzitting van den raad van beroep (ongevallen verzekering') 'had de uitspraak plaats in zake W. G. te Middelburg en C. B. te Nijmegen, waarhij de beslissingen van het bestuur der rijksverzekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hun vorderingen werden ontzegd. Inzake M. (3. wed. G. C. te Wemeldinge, F. C. H. te Oostburg, H. E. wed. B. H. te Iers'éke, H. K. echtg. van L. K. te Kamperland werden de vor deringen om ouderdomsrente ontzegd en de beslissingen bevestigd. Dooi' den Raad van State (afd. be- stuursgesohillen) is ongegrond verklaard de reclame van den gepens. korporaal L. E. M. Star te Vlissingen, betreffende zijne aanspraken op een ander pensioen dan hem werd toegekend. Niet-ontvankelijk verklaard zijn de be roepen van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet en van de besturen van eenigqj andere polders tegen 'het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij, onder vast stelling van een nieuwe kostenverdeelmg, voor de uitwatering door de sluis in de Piet, .is bepaald, dat de omslag' moet worden geheven naar de kadastrale groot te en niet naar de schatbare grootte defr| polders. Eveneens is niet ontvankelijk verklaard liet verzoek van evenbedoelde appellanten om revisie van het Koninklijk besluit van 21 April 1914 te dezer zake. Heden middag werd onder presidium van den heer prof. mv. P. D. Fabius te Amsterdam gehouden do alg'emeene1 vergadering van Aandeelhouders der Gro- ningscbe Hypotheekbank voor Nederland, Krasnapolsky te Amsterdam. Het jaarverslag vermeldt dat over liet afgeloopen jaar aan pandbrieven wprdt verkocht voor een bedrag van f358.150 dat ingekocht werd voor f 146.300 en uit geloot werd voor f 20.000, zoodat eene vooruitgang viel- te constateeren van f191.850 en totaal op 31 December 1914 uitstond een bedrag van f3.096.150. Op hypotheek werd verstrekt een bedrag van f411.485, terwijl werd afgelost een be drag van f '230.590, eene vermeerdering alzoo van f 180.895. Het totaal uitstaand bedrag op hypotheek bedroog op 31 De cember 1914 de som van f3.178.845. De bruto winst bedraagt f33.930.4S, de bureau-, 'advertentie-, reis- en verblijf- en verdere onkosten, zoomede zegielkostein een belasting bedragen f 14.219.59, zoo dat Üe netto winst bedraagt, f 19.710.89. Na ruime afschrijvingen en extra reser- veeren werd voorgesteld en besloten' een dividend uit te keeren van 7 pet., gelijk het vorige jaar. MILAAN, 18 Maart. Grooten indruk heeft hier gemaakt het bericht over de successen der geallieerden in de Voge zen, bij het Munsterdal, in Champagne, waar de Duitschers erkennen 15000 man verloren te hebben, en bij Neuve Cha- pelle. Dit laatste feit wordt hier zeer belangrijk geacht. De Fransche Alpen jagers zijn zeer gevreesd door de Duit schers, daar liet uitnemende schutten) zijn. PARIJS, 18 Maart. Communiqué van gisteravond 11 uur. De aanvallen der Duitschers in de huurt van Atrec.ht. en Albert ondernomen met het doel het ver loren terrein te herwinnen, werden af geslagen. In Champagne gingen wij in cle bosschen tusschen Perthes en Souain vooruit. De Duitschers die ingezien heb ben welk een belangrijke stelling wij op de hoogten ten noorden van Mesnil ge nomen hebben, hebben hedenochtend ge tracht niet een landstormregiment ver sterkt door gaxdetroepen, een tegenaan? val te doen. Zij werden echter door onze mitrailleuses weggemaaid en slechts en-; kelen konden hunne loopgraven weder bereiken. Wij hebben onze aanwinsten in Argonne en bij Vauqois versterkt. LONDEN, 17 Maart. Het Engelsche ss. „Fingal", groot 1562 ton, is Maandag op dje kust van Northumberland getor- pil'.eerd. Het schip zonk. Zes personen, waaronder de stewardes, zijn omgekomen. Hef stoomschip „Atlanta", groot 519 ton. is Zondag op cle Westkust van Ier land aetorpillcei'd. Het schin is niet ge zonken. WEENEN, 17 Maart. In Russisch Polen en West-Galicië zijn ook gisteren op zich zelf .staande aanvallen van den vijand afgeslagen. Op het. front in de Karpath-en is niets van belang gebeurd. In de- streek hij Wyszkow hebben vijandelijke af dee lingen getracht door herhaalde nachte lijke 'aanvallen de door onze troepen ver overde stellingen te hernemen. Deze aan vallen zijn alle mislukt. Ten zuiden van de Djnestr wordt hier en daar gevochten. De toestand is er onveranderd. Een aan val van vijandelijke infanterie op deni zuidelijken oever der Pruth, ten oosten van Czernowitz, heeft door ons vuur spoedig 'schipbreuk geleden. VLISSINGEN. Heden van Tilbury-dok teruggekomen vertelde men. dat meer dan tienduizend Belgen voor de terugreis via Vlissingen staan ingeschreven. Er wor den dagelijks maar een beperkt aantal reizigers vervoerd. Dinsdagavond kwamen slechts 8 passagiers mee. AMSTERDAM. Onder leiding van den heer Meeuwsen is een vergadering ge houden van een commissie tot voorzie ning in de credietbehoeften van den mid denstand. Het werd betreurd, dat de nieu we organisatie eerst na het sluiten van den vrede en na de (mobilisatie van het Ned. leger in werking treden zal. Vrijdag zullen een tweetal h-eeren over dit be zwaar met minister .Treub oonfereeren. DEN HAAG. De bijeenroeping van de Eerste Kamer tegen '23 dezer heeft ten doel de wetsontwerpen, die thans hij» de Kamer zijn ingekomen in de afdeelingen te onderzoeken en het afdoen van en kele kleine wetsontwerpen, die in staat van wijzen zijn. DEN HAAG. Er zal binnenkort een Staatscommissie voor het M. Onderwijs in Indië samengesteld worden. Voorzitter zal worden een a.r. lid van de Eerste Kamer. ARNHEM. Duitschland heeft het tijde lijk uitvoerverbod van steenkolen weder opgeheven, 'tls slechts een administra tieve maatregel geweest. Gisteren zijn hier weer 1500 ton steenkolen gearriveerd. Ook te Elden kwamen groote hoeveelheden over de grens. ROTTERDAM. De koning van Noor wegen heeft burgemeester Zimmerman be noemd tot commandeur eerste klasse grootofficier in de Orde van St. Olof, en den directeur der gemeentewerken, den heer Burgdorffer tot Ridder le kl. officier in die orde. DEN HAAG. De bekende ziekenverple ger broeder A. F. Henken, die tijdens den Balkanoorlog deel uitmaakte van de Ne- derlandsche ambulance, en di© Dinsdag avond j.l. met dr. van Tienhoven uit Servië naar het vaderland terugkeerde, is gisteravond te 's Gravenhage overle den aan vlektyphus, welke ziekte hem bij den verplegingsdienst is overvallen. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft hij de voortgezette behandeling van het ontwerp betreffende- de voorwaardelijke! veroordeeling het amendement der hee- ren Mendels en Kleerekoper (beoogende o,ni. de voorwaardelijke veroordeeling mo- ge,tijk te maken voor allen, die tot ge vangenisstraf van meer dan een jaar zijn veroordeeld) verworpen met 43 tegen 18 stemmen en daarop het ontwerp zelf met 54 tegen '9 stemmen aangenomen. DEN HAAG. Hel Tweede Kamerlid de heer Beumer (a.r.) heeft den minister van binnenlandsche zaken gevraagd of Z.Exc. in het arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 betreffende cle Begrafenis wet aanleiding ziet om een aanvulling in die wet op te nemen, waardoor het verbranden van lijken w-ordt verboden. DEN HAAG. Men verneemt, dat de heer Dumon Tak, burgemeester van Mid delburg, is aangezocht de candidaat van vrijzinnige zijde te willen zijn voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Zooals men weet moet 26 Maart in de vaca ting H-ovy worden voorzien, DEN HAAG. Een lichte influenza-aaa- doening belet minister Pleijte zijn werk zaamheden op het departement te' ver richten. De minister doet thuis enkele spoedeischende' zaken af. De vier gebroeders in Bedlam. Het hiervolgende vonden wij in „Pniël", geteekend G(unning): Een reiziger, die een tijidlang alle merk waardigheden van Londen bezocht had, wenschte ten slotte ook het beroemde krankzinnigengesticht „Bedlam" te zien. Een der opzichters leidde hem door al de vertrekken van dit huis der ellende rond. Eindelijk kwamen zij aan de laatste kamer, en de opzichter waarschuwde den vreemdeling that, hij nu iets zéér merk waardigs zou zien. Met kloppend hart trad hij het vertrek binnen, en zag vier, mannen, elk op een steel gezeten, precies een vierkant vor mende, zoodat twee hunner elkaar onaf gebroken aankeken. Geen geluid, geer? enkel levensteeken in hunne gelaatstrek ken alleen een onmiskenbare gelijkenis, die hen terstond als broeders deed her kennen. Dag en nacht blijven zij aldus onbewegelijk zitten; zóó eten en drin ken, zóó slapen zij. Daar sloeg de klok 12 uur. Onmiddellijk na den twaalfden slag heffen de vier krankzinnigen, zonder éénig teeken te geven, zonder éénige beweging te maken, met volle borst een koraalgezang aan, en als het geëindigd is gaan zij weer voort elkander wezenloos aan te staren, alsof er niets gebeurd was. Verwonderd en diep geschokt door dit siddenngwekkend tooneel, verneemt de' vreemdeling van zijn geleider de ver klaring hiervan. Deze vier gebroeders had den eenmaal van hunne ouders een een voudige, vrome opvoeding ontvangen, totdat hun vader kwam te sterven en zij onder het toezicht van oen lichtzinnigen voogd kwamen. Gaandeweg zochten zij cle genoegens der wereld op, en meer en meer geraakten zij in de strikken der zonde verward. Hun geweten sprak wel, maar zij wilde met allo gewelcl die las tige stem onderdrukken. Daar komen zij op een Zondag, na een doorgebrasten nacht, tegen twaalf uren des middags een kerkgebouw voorbij, en aanstonds komt de duivelsche gedachte in hen op, de godsdienstoefening te verstoren, en de vrome gemeente zoo luid mogelijk te bespotten. Als bezetenen stormen zij het bedehuis binnen, juist op het oogenblik dat het orgel met volle, bruisende tonen een koraal speelde, dat zij. in hunne kin derjaren zoo vaak hadden gehoord en gezongen. Vaak reeds was datzelfde lied vermanend en waarschuwend hen in' de gedachte gekomen, maar thans greep» het hen met ontzettende macht in de ziel. Zij werden alle vier krankzinnig. „En zoo zitten zij nu (voegde de be waker er aan toe) sedert zeven jaren hier stijf en onbewegelijk op 'hunne stoelen, en alleen de klokslag van het middaguur maakt een oogenblik hunne tongen los, en dan zingen zij dat lied, dat hen zeven jaren geleden tot waanzin gebracht heeft". Dwaalt niet. God laat zich niet bespotten. 2 JMaart. Duitsch bericht volgens het welk een Duitsche onderzeeër in den zui delijken ingang van de lersche Zee be schoten is door een jacht. De Engel sche regeering verklaart dat dit jacht tot de oorlogsvloot behoort. 3 Maart. Engelsche schepen varen op nieuw de' Dardanellen binnen, verschijnen tot hij kaap Kephez en brengen eenige forten tot zwijgen. De Fransche vloot beschiet, liggend in de Golf van Xeros, de forten bij Boelair. Volgens Romeinsche berichten hebben de Engelschen en Fran- schen een vloot-basis gemaakt op het Ko nijneneiland, vlak voor de Dardanellen, waar 30.000 man troepen klaar zouden liggen. 4 Maart. De Duitsche regeering be paalt, dat de gemiddelde hoeveelheid brood per dag en per hoofd op 200 gram gesteld wordt. Nieuwe beschieting der Dardanellenforten. De Fransche vloot in de Golf van Xeros beschiet Kawak aan het. uiteinde daarvan. Fransche vliegers werpen bommen op een Duit sche kruitfabriek hij Rotlweil. 5 Maart. De D' 8 in het Kanaal bij Dover door een Engelschen torpedoja ger in den grond gehoord. - Een Fransche torpedo-ilottilje beschiet een 'Duitsche duikbool, die verdwijnt zonder een spoor achter te laten. Een Zeppelin in Bel gië geland en ernstig beschadigd. 8 Maart. Ontploffing in het Militaire Arsenaal te Antwerpen; 3 Duitsche sol daten gedood en 71 gewond. Een Rus sisch »eskader beschiet verschillende plaat sen aan de Zwarte-Zee-zuidkust; 5 sche pen in den grond geboord en 2 be schadigd. Het Engelsche s.s. „Berl- grove" bij Ilfaoombe door een Duitschen onderzeeër in den grond gehoord; be manning gered. 9 Maart. De Engelsche stoomschepen „Tangistan", bij Scarborough, „Black wood" hij Hastings en „Princess Victo ria" bij Liverpool door Duitsche onder zeeërs getorpedeerdde opvarenden ge red. De Russische kruiser „Askold" bombardeert de stad Surla ten zuidwes ten van Smyrna.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3