Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Landbouw en Veeteelt. Kerknieuws. land voort te zetten en tenzij het schip een pas ontvangt om naar een neutrale haven of een haven, der bondgenooten te vertrekken, moet het zijn Lading in een Engelse be haven lossen. Wanneer zij niet in beslag genomen •worden door de Engelsche regeering, dan zullen de non-contrabande goederen wor den terugbetaald, op voorwaarden, door het prijzenhof bepaald. Schepen uit Duitschland of niet-I)uit- sche havens, die goederen van vijandelijke oorsprong of eigenaars vervoeren, zullen op gelijke wijze behandeld worden, maar voor de inbeslaggenomen of verkochte goe deren, zal niets betaald worden dan na het .sluiten van den vrede. Schepen, welke naar niet Duitschc ha vens gaan en welke goederen aan boord hebben voor den vijand bestemd, kunnen gedwongen worden in een Engelsche of een haven der bondgenooten af te laden onder gelijke condities. Thans is bekend dat vijf van de zeven getorpedeerde Engelsche stoomsche pen, waarvan in het communiqué van Zaterdag melding werd gemaakt, gezon ken zijn. Hoe gruwelberichten ontstaan is nog weer eens te InsterbuTg gebleken, aldus lezen we in de „N. R. Ct." Daar meldde zich een dakloos arbeider bij de politie aan, die do vingers van zijp rechterhand kwijt was. Hij vertelde dat de Russen bij een van hun invallen ;n Oost-Pruisen hem hadden Weggevoerd en gedwongen in het Russische leger te dienen. Toen ze merk ten dat hij, wanneer, 't er op aankwam op de Duitsehers te schieten, te hoog of te laag aanlegde, hadden zc hem zijn vin gers afgehakt. Hij was toen in 't hospitaal opgenomen en daaruit latei" ontslagen. An deren zou hert net zoo zijn gegaan- Eenige dagen later kreeg de politie te ins terburg berichtivan de stationskomma,n- dajitur te Gumbinnen, dat de arbeider zijn vingers bij een ongeval in 't boerenbedrijf had verloren en ongevallen-rente genoot. Er wordt nu een vervolging tegen dezen verzinner van Russische gruwelen inge steld. D e u i t werking van de Fran- g c h e ar t i 11 e r i e. Uit ParijsEen brief, welke onlangs op een Beiersch soldaat ge vonden werd, toont de verschrikkelijke uitwerking van onze artillerie aan. Over den 1718en Februari schrijft de sol daat, dat, volgens schatting van zijn of ficieren, op deze twee dagen 8000 scho ten door de Fransche artillerie gelost waren. Van zijn sectie, bestaande uit 80 man, bleven slechts 15 man over; alle anderen waren gedood of gewond. Zijn regiment had bijna 300 dooden en 400 gewonden. Deze cijfers bevestigen voldoende de mededeelingen in de Fransche communi que's over de verliezen der 'Duitsehers hij de jongste gevechten in Champagne. In tegenspraak met de communique's uit Berlijn, kunnen wij volhouden, dat de ver liezen der Duitsehers kolossaal waren en grooter dan die bij de Masoerische Meren, waar de Duitsehers 14 legercorpsen en drie divisies cavalerie in den strijd had den. Bij die gevechten in Champagne, die een groot succes voor onze wapens brachten, waren onze verliezen uiterst klein, dank zij de superioriteit van onze artillerie. Tweede Kamer. In antwoord op de vragen van den heer Helsdingen inzake verplaatsing van post ambtenaren, werkzaam ten zeepostkan tore Vlissingen in verband met door die amb tenaren in de pers geuite klachten over het uitblijven van veiligheidsmaatregelen in verband met het mijnengevaar, heeft de minister van waterstaat verklaard, dat de bedoelde ambtenaren niet in een anderen werkkring zijn geplaatst, omdat zij zich in de pers hebben uitgelaten in den door den steller der vragen aangeduiden zin, doch in verband met de belangen van den dienst. De verandering van werkkring brengt slechts ten deele verplaatsing mede en geschiedt geleidelijk, zoodat daarvan geene moeilijkheden bij de richtige uit voering van den dienst zijn te vreezen. Sokken voor het Leger, Naar wij vernemen, is op initiatief van Hare Majesteit de Koningin eene commis sie samengesteld, met het doel den als nog beschikbaren wolvoorraad. welke ten behoeve van het leger door Hare Majesteit werd aangekocht, tot sokken voor het leger te laten verwerken bij wijze van ondersteuning van vrouwen die werk zoe ken. L ij k v e r b r a n d i n g. De „Rotterdammer", sprekende over het jongste arrest van den Hoogen Raad, merkt op, dat dit te verwachten is ge weest. 5Vie straffen zal, moet een wettelijken regel hebben, die ondubbelzinnig straf» baar stelt en dat was hier niet het geval. Al tleed de Hooge Raad, wat hij moest doen, de toestand, die daarmee is inge treden, kan zóó niet blijven. Vooreerst komt aan de orde do prin- cipieele vraag, pf men in ons land do lijkverbranding wil toelaten. Hoe men over de zaak als zoodanig moge denken, ze is eenmaal uiting van een anti-Chris- telijken geest; en haar invoering ten on zent doet afbreuk aan onze Christelijke volks-usantiën. Daarmee is echter op zich zelf nog niet gezegd, dat het de roeping der Overheid is, om baar te verbieden. Overwogen zal moeten worden, of daar toe rechtsgrond en rechtsplioht bestaat. Ook echter, voor geval wanneer men deze vraag ontkennend beantwoordt, zal de wetgever moeten ingrijpen, en de zaak nader regelen met het oog op de justi- tiëele belangen, die er mee verbonden zrijn. Lijkschouwing is meermalen in straf zaken noodig, en in verband daarmede zullen dan maatregelen moeten getroffen, om voor een richtige rechtsbedoeling te waken. Bij de posterijen is met 1 April verplaatst de. commies-titulair J. H. Schenk, van Middelburg (t.) naar het post kantoor aldaar. De Ring van Jongelings Ver. op Geref. Grondslag „Middelburg" hoopt Don derdag 25 Maart zijn 21ste jaarvergadering te houden in de Geref. Kerk te Melis- kerke. Onder meer zal ds. K. Veep, te Meliskerke op die vergadering een rede houden over het onderwerp„Ziete-stil1- head". Alle belangstellenden zijn op die vergadering van harte welkom. Middelburg. De uitvoering der Zangver- eeniging „Soli Deo Gloria", gegeven teti bate van het Steuncomité, bracht op f92.15. We verwijzen naar de in dit .num mer voorkomende aankondiging van Ma dame Thoumaian's lezing, waarbij deze dame inlichtingen zal geven omtrent he.t vredesplan, waarvoor zij ijvert. Wat deze idealiste maar een van het goede soort te zeggen heeft, is zeker ,niet van belang ontbloot. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de vrouw B., verdacht van verduistering van een naaimachine, die in beslag werd genomen. Gisterenavond is alhier door de po litie aangehouden M. H., verdacht van diefstal van looden pijpen en ander lood van een huis aan de Noordzijde van den Dam. II. legde een volledige beken tenis af en werd na opgemaakt proces verbaal weder op vrije voeten gesteld. De drukte aan het agentschap der Nederlandsche Bank was hedenmorgen weder buitengewoon groot. Het is thans Dinsdags de eenige dag der week, dat personen uit Vlissingen tot het wisselen van geld worden toegelaten. Bij de ope ning der bank waren zeker 500 personen', in de queue, die door de politie was ge-' vormd aanwezig en nog steeds bracht iedere tram nieuwen toevloed. Bij twintig tegelijk worden de Belgen tot het kantoor toegelaten, binnen worden zij vlug ge holpen. Heden werden 843 porties warm. eten verstrekt. Goes. Zondagavond meldde zich op het politiebureau een zwerver om naehtvcjr- blijf aan. Hij noemde zich If. S., maar de politie snuffelde eens in het adres boek, dat speciaal op de politiebureau* ter inzage ligt. En werkelijk, het politie blad gaf, naast een nauwkeurige persoons beschrijving, de werkelijke namen van dep logee, die zekere K. F. H. S. blaek te zijn en sinds 3 Febr. spoorloos uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen was ver dwenen. Hij is geboren te Vlissingen en werd indertijd opgezonden naar aanleiding van herhaalde brandstichting dp Wal» cheren. Hoewel de man blijft ontkennen de gezochte voortvluchtige te zijn, heeft de politie besloten hem nog niet te laten vertrekken, maar een uitstapje met hemi naai" Middelburg te maken, waar hij tege lijkertijd aan eenige belangstellende autori teiten, o.a. den officier van justitie zou worden voorgesteld. (M. Crt.) Een leerling van de Avondschool, voor Ambachtslieden 'te Goes, J. B. uit Ierseke, moest Maandagavond aan den overweg te Kloetinge op den sneltrein wachten, ook een vrachtwagen van den winkelier S. te Kloetinge. Bij het pas- seeren van den trein werden de paarden schichtig en sprongen ze boven op B. en zijn fiets. Het rijwiel was geheel ver nield en B. zelf klaagde over hevige pijn in den rug. Vermoedelijk heeft hij inwendige kwetsuren opgeloopen. De schade aan het rijwiel zou hem worden vergoed. Ierseke. In de gisteren gebonden ver gadering der Visscherijvereeniging „Ietr- seke" brachten de afgevaardigden naar den gouverneur-generaal van België (de heeren C. Sinke en Jac. van Sprundel) hun verslag uit. Na een lange en gansch niet voor spoedige reis bereikten deze heeren Don derdag 1.1. Brussel, waar hun bleek, dat Ze gich niet bij .het militair, maar bij het civiel bestuur moesten vervoegen. De consul, tot wien ze zich om raad wendden, zond hen naar den Nederlandschen ge zant en deize gaf hun een schrijven mee voor 't ministerie van Industrie et Tra vail (Nijverheid en Arbeid), waar zij Don derdag 3 uur tevergeefs wachtten en bij hun terugkomen, Vrijdags, verwezen wer den naar den haven-commandant van Ant werpen, den contre-admiraal Lourant. Deze Duitsclier, met zijn Franschen naam', gaf hun vriendschappelijk te verstaan, dat eigen schuld en zonde hen bezocht, maar wilde toestaan, dat de visschersschepeiï verzegeld en wel gecontroleerd mochten komen. De afgevaardigden wezen dezen heer op de enorme kosten die dit mee zou brengen en op de ondoenlijkheid voor den kleinen man, want mosselschippers zijn meestal arme menschen en vroegen hem beleefd om terugkeer tot de oudel paden, m. a. w. gewoon varen met open schepen. De haven-cOmmandant voelde dit goed en gaf de toezegging eens érnstig over deze zaak te zullen denken. Hij zeide, dat. Z.i. geen bezwaren een geregelde scheepvaart in den weg staan en hoopto in hun eigen belang en in dat. van Bel gië, daf.de aanroer weer spoedig toene men zóu, maar waarschuwde hen vooral, om toch geen brieven mee te nomen, daar dit in den vervolge nog strenger gestraft zou worden. Ilun geheole reis gaf hun een degel ij ken indruk van de Duitsehers en hun bestuur in België. Hoffelijk en welwillend werden zij behandeld. in de gisteren gehouden raadsver gadering, waarin alle leden aanwezig wa ren, presideerde de heer burgemeester. Alle reclames 11. werden toegewezen. Begrooting Burgerlijk of Algemeen Arm bestuur in ontvangst f8434.62V®, in uit gaaf f 7573.95V®, plus idem Gasfabriek in ontvangst f 24028.9t! en uilgaaf f22942.81 wei-den goedgekeurd; alleen werd de opmerking gemaakt, dat van 't Burgerlijk of Algemeen Armbestuur wel eens uitgaven gedaan worden zonder dat vergunning reeds verkregen is. Hierop gaat do Raad over in gesloten zitting ter be handeling kohier II. 0. Koudekerke. In de raadsvergadering ge houden op Maandag j.l. waren allo leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer H. P. H. Baron van der Borch tot Yenvolde, sprak het volgende Mjjne Heeren! Alvorens tot de behandeling van de punten op onze agenda over te gaan heet ik u allen welkom op deze nieuwe plaats, die u toegewezen is om de huis houding onzer gemeente te besturen. In de eerste plaats wensch ik de wethou ders en de verdere leden van den raad, dio heden voor den eersten keer in het nieuwe jaar samenkomen, veel geluk en voorspoed. Ook spreek ik de hoop uit, dat wij allen gespaard zullen blijven van de vreeselijke dingen die oni ons heen gebeuren, en dat ons land niet in dien ellendigen strijd zal betrokken worden. Al zullen wij het, naar wij hopen, niet aan den lijve gevoelen, toch zullen de jaren 19141915 met al hun ellende in ons geheugen vastgeworteld worden. Dej ellende uit ons buurland heeft zich zelfs tot onze gemeente uitgestrekt. (154 vluch telingen hebben hier gastvrijheid genoten. Ja, de ingezetenen van Koudekerke heli- ben getoond voor die ongelukkigen ee,n warm hart te dragenAllen hebben hun huizen opengezet om die menschen te ontvangen. Ik ben hun dankbaar, daar zij mijn taak hebben verlicht. Grooter steun had ik van de ingezetenen niet kunneln verwachten. Uit brieven blijkt ons steeds, dat de reeds vertrokken vluchtelingen onze plaats in dankbare herinnering hou den, mogen ook wij een aangename her innering aan hen bewaren. Ik lioop, dat de goede verstandhouding in deze nieuwe omgeving zal blijven bestaan, want an ders zou ik naar het oude primitieve gebouw terug verlangen. Door den ver bouw van het gemeentehuis handelde de raad als een goed huisvader, die op uit breiding van zijn gezin rekent. Moge het u en mij gegeven zijn mede te werken aan besluiten welke tot bloei der gemeente Koudekerke zullen strekken. Om ook een steentje bij te dragen tof meubileering van dit gebouw bied ik hierbij den Baad deze stoelen aan. Het was voor het eerst, dat de Raad vergaderde in de nieuwe ruime zaal. Een ware versiering zijn de mooie antieke stoelen. Ingekomen was een schrijven' van het kerkbestuur op 't Zand, dat het oude kerk gebouw niet voor de door den Raad ge boden f 1000, maar voor 'f 1200 te koop is. Besloten wordt niet meer te geven dan del geboden som. Van Ged. Staten is ingeko men de goedgekeurde begrooting 1914. Uit een gegeven overzicht van de bevol king in 1914 blijkt, dat die was op I Jan. 1914 3094, vermeerderd met 22 man nen en 35 iyi'ouwan, totaal op 31 Dec. 1914 3151 personen; 25 huwelijken werden ge sloten. Uit de exploitatierekening der Ch'r. bewaarschool bleek, dat is ontvangen f815,05 en uitgegeven f787,561/-;. Er is dus een goed slot van f27.48V2. B. en. AV. vragen en verkrijgen toestemming tot af- en overschrijving op enkele posten op de begrooting. Bij de rondvraag ves tigt de heer Boone de aandacht op den slechten afvoer van water in de Vlis- singsche straat. Getracht zal worden daar in verbetering aan te brengen. De vorige week werd hier een ge combineerde vergadering gehouden van Pair. en de Chr. Nat. Werkmansbond, on der leiding van Patrimonium. Ongeveer 70 personen waren opgekomen en na een gezellige bespreking van de nood zakelijkheid en de mogelijkheid om met het oog op de duurte der levensmiddelen eenige loonsverhooging aan te vragen, werd algemeen goedgevonden een circu laire. in dien geest aan alle werkgevers in de gemeente te richten. De middel moot dezer circulaire drukken wij' hier onder af, dewijl "wij er mede a cc oord gaan. (Red.) Het is toch niet voor tegenspraak vat baar, dat de nood des tijds juist door de duurte der levensmiddelen het meest drukt op den arbeidenden stand. Verschei dene der eerste benoodigdheden voor elk gezin zijn aanzienlijk in prijs gestegen,, zoodat de toestand van vele gezinnen al zorgelijker wordt. AVerden nu ook de landbouwers gelijkmatig gedrukt, wij zou den geen vrijmoedigheid hebben ons tot u te wenden. Maar waar dit niet in die mate kan gezegd worden, ja de stijging van de prijzen der levensmiddelen hun aanzienlijke voordeelen heeft gebracht, meenen wij in ons verzoek niet onredelijk te zijn. IJzendijke. Bij Kon. besl. is, met 16 April 1915, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ammer- stol, D. Akrijn, thans in gelijke betrek king alhier. Goes. Afdeel ing Goes Z. L. M. Hedenmorgen vergaderd- de afdeeling Goes der Z. L. M., onder voorzitterschap van den heer I. G. J. Kakebeeke. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan de weersgesteldheid van ver leden jaar, welke oorzaak was, dat de gewassen aanvankelijk niet gunstig ston den. Toch was de oogst nog goed te noe men. De oorlogstoestand bracht stagnatie in den handel in de landbouwproducten. Langzamerhand is er echter een stijging in de prijzen ingetreden. Het boerenjaar 1914 was dus gelukkig nog goed, dank zij het streven der regeering met onze Koningin tuin het hoofd. Veel schade is er geleden door het uit stel der Prov. Landbouwtentoonstelling. Wat de toekomst zal brengen, is niet te zeggen. Dit jaar zet niet ongunstig in. De paardenfokkerij zal van de verwoesting der fokkerij in België kunnen prof i tee ren en de Ver. tot verbetering van het rund vee in Zeeland bereidt zich er reeds op voor na het sluiten van den vrede gereed te zijn in België een afzetgebied voor het Zeeuwsche vee te vinden. Spr. herinnert aan de bijeenkomst van het Prov. Bemiddelingsbureau met de bie tenverbouwers, ter bespreking van de sui kerprijzen, en om de suikerfabrikanten', in overweging te geven den geboden prijs voor de bieten met f 1 te verhoo- gen. De fabrikanten zullen deze zaak be spreken, zoodat men er spoedig van zal liooren. Men contracteere dus thans nog niet. Verhoogen zij den prijs niet, dan overwege men of het ook beter is an dere gewassen te verbouwen, 'tls echter te hopen, dat een vergelijk getroffen wordt, immers de belangen der land bouwers en der fabrikanten zijn volstrekt niet tegenstrijdig. Samenwerking zal dus vruchten afwerpen. Spreker betreurt het, dat de wensch, dat overeenstemming tusschen het Co mité en den Goeschen raad zou worden verkregen omtrent de Spoorsubsidiekwes- tie niet is vervuld. Spr. moet tot z'n leedwezen constateeren, dat de zaak niet altijd even ernstig is behandeld gewor den. „Goes is wel oud, aldus spr., zij wordt dit jaar 500 jaar, zij is een oude juffrouw. Laten we hopen, dat ze op dien hoogen leeftijd toch nog frischheid van geest behouden heeft en weet te voorkomen, dat in haar feestjaar aan haar geschiedboek een bladzijde wordt toegevoegd, waarop te lezen zou zijn, dat bij raadsbesluit van het tot stand- komen van een lokaalspoor door Z.B. verijdeld is. Na goedkeuring der notulen worden enkele mededeelingen gedaan, waarop de penningmeester z'n rekening aanbiedt, welke wordt goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1792.055 en de uitgaven f888.975, zoodat er een batig saldo is van f903.08. Tot afgevaardigden naar de Hoofdbe stuursvergaderingen, dit jaar te houden, worden weder benoemd de heeren Zuid- weg en Boogerd. De benoeming van leden van de Com missie tot keuring van de gewassen te velde wordt uitgesteld, tot na de Hoofd bestuursvergadering, wanneer in de re geling daarvan een wijziging zal zijn aangebracht, waartoe een voorstel is in- gediehd. Hel verslag van den inarktzetter dei- boter- en eiermarkt (de marktzietter is af wezig en niemand der leden verlangt voorlezing) zal in het Zeeuwsch Land- oouwniad worden geplaatst. Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur omtrent het al of niet doorgaan der Goesche afd.-tentoonstel- lïng in dit jaar, wordt geadviseerd en goed gevonden deze niet te doen doorgaan, en wel in verband met den oorlogstee- stand, die zich niet voor feestelijkheden leent, en in verband met de kosten, en ten slotte het gevaar voor uitbreiding van het mond- en klauwzeer. De heer van den Dries wilde wel uits'el tot 1916, doch in geen geval afstel. Vervolgens wordt korteüjks besproken de circulaire van het Ned. Landbouwco- mité inzake te nemen maatregelen tegen het mond- en klauwzeer. Daarop wordt behandeld het schrijven der afdeeling Kruiningen inzake het on derhoud der kunstwegen op Zuid-Beve land. Deze afd. wil daaromtrent een nauw gezet- onderzoek instellen, om te zien, wat er ter verbetering gedaan moet worden, en verzoekt nu o.m. aan de afd. Goes deze zaak te steunen. In beginsel wil deze gaarne steun verleenen, vooral waar de Landbouw zoo groot belang heeft bij harde wegen. De verzoeken van den Bond van.Zuid- Bcvelandsche Paardenfokkers en van de Ver. tot instandhouding der Goesche Paardenmarkt om subsidie worden con form het advies van het bestuur inge willigd. De eerste krijgt f25 subsidie en de tweede f 15. Dhr. Boogerd verzoekt het bestuur po gingen aan te wenden, opdat paarden Van 1 tot 2 jaar weer kunnen worden uit gevoerd. De voorzitter acht het beter, dat de Z. L. M. zelf deze pogingen aanwendt» Het bestuur zal /te zaak bij het Hoofd bestuur aanhangig maken. Op een vraag van dhr. de Jager, antwoordt de voorzit ter, dat men nooit toestemming zal krij gen om oudere paarden uit te voeren. Dit zou contrabande zijn. Op de vraag van denzelfde of niet getracht moet w-orden weer aardappelen uit te voeren, ant woordt de voorzitter, dat er groote par tijen aardappelen in het land moeten blijven, om te kunnen dienen, als de tar- wevoorraad, die niet groot is, uitgeput raakt. Over een week of drie zal weder in ventaris opgemaakt worden. Dan Zal uit gemaakt worden of er nog aardappelen uitgevoerd mogen worden. Naar aanleiding van het feit, dat de militairen in Zeeland aardappelen op- cischen tegen veel te lage prijzen (op Zuid-Beveland is dit ook reeds voorge komen) zal de tusschenkomst der be- middelingscommissie gevraagd worden, opdat ze voortaan den geldenden prijs betalen. i De teelt v a 11 vroege aardap pel en. De tijd begint weer zoo zoetjes aan te 'breken, dat de aardappelverbouwer zich opmaakt, om met het poten van vroege aardappelen te beginnen. Het is erg jammer, dat liet voortdurend natte weer de werkzaamheden op het veld zoo belemmert. Meer nog dan in andere jaren, zal er dit jaar uitgezien worden naar den oogst der vroege aardappelen. Veranderen de omstandigheden niet, dan zal er in den a.s. zomer een groote vraag naar het biutenland zijn en zulten ongetwij feld onze telers goede prijzen kunnen be komen voor hun gewas. Reden te meer, om alle krachten in te spannen, ten einde zoo spoedig mogelijk met een goed gewas voor den dag te kunnen komen. Bekende aardappelsoorten, welke voor vroege aard appelcultures gebezigd, worden, zijn Midlothian, Andijker-Julian en andere Muizen, Schoolmeesters en Kralen. De zetpoters dient men vooraf te laten kie men, onder toetreding van het licht, daar anders de zich ontwikkelende kiemen te lang en te zwak worden. Het poten moet niet te diep geschieden, daar dit van ongunstigen invloed is op een vroegen, rijken oogst. Het spreekt als een beek, dat 'men moet zorgen voor goede poters en toch wordt nog vaak hiertegen gezon digd. Maar al te dikwijls nog let. men or niet op, of de poters afkomstig zijn van goede struiken of niet. Men moet voor het verkrijgen van goede poters steeds de 'beste btrui ken uitkiezen en dan wel van struiken, welke goed rijp' zijn. Bij eene zorgvuldige keuze van het pootgoed, past eene goede grondbewerking en eene oor deelkundige bemesting. Deze laatste ge schiedt zeer verschillend; deze gebruikt; alleen dierlijken mest, een ander voiegt1 daaraan kunstmest toe, terwijl weer een derde alleen kunstmest gebruikt. Wan neer men de Verslagen onzer tuinbouw- proefvelden leest, dan zal men al heel spoedig bemerken, dat men met kunst mest alleen, zeer goede resultaten ver krijgt, zoowel wat de opbrengst als tie kwaliteit betreft. Biji het gebruik van enkel kunstmest, moet men er echter op bedacht zijtn, dat men eene volledige bemesting tnoet geven. Voor de vroege aardappels zijin de aangewezen kunstmest stoffen: chilisalpeter, superfosfaat en patentkali. Het chilisalpeter werkt zeel' gunstig oi> de ontwikkeling der knollen, zoodat daardoor de opbrengst aanmerke lijk verhoogd wordt. Het is een snel werkende meststof, zoodat de snelle groei van het gewas er zeer door bevorderd wordt; wat met het oog op de marktprijs heel gewenscht is. Daar de aardappel een echte kaliplant is, mag men eene bemesting met patentkalie niet achter wege laten. Het patentkali oefent een zeer gunstigeen invloed uit op de zetmeel- vorming en dientengevolge op den vol- ledigen uitgroei der knollen, wat èn de opbrengst èn de kwaliteit ten goede komt. Chilisalpeter en patentkali gaan dus hun I aan hand. De derde in den bond is het superfosfaat, welke meststof het rijpe/Li zeer in de hand werkt en bovendien den smaak verbetert. De aardappel heeft be hoefte aan veel gemakkelijk opneembaar voedsel 'en aan dien eisch wordt voldaan, als men volledig bemest met 'een voldoende hoeveelheid Chilisalpeter, patentkali en superfosfaat. Laat men één dezer stoffen weg, Alan zal do opbrengst of de smaak, óf 'beide achteruitgaan. Gemiddeld moet men 'per Are geven 2 a 4 K.G. chilisal peter, 3 a 5 K.G. patentkali en 6 a 8 K.G. superfosfaat. Het zou zeer wenschelijk zijn, dat iedere teler eens onderzocht, in hoe verre hij met voordeel nog' zwaarder be mesting kan nemen. Menigeen kan allicht nog ftiet voordeel de productiviteit van, zijn 'bodem door zwaarder bemesting ver hoogen. Tot op zekere hoogte is de meest intensieve teelt het voordeeligst. De vroege aardappels hebben soms nog al eens te> lijden van de nachtvorsten, waardoor vaak het loof tot op den bodem afvriest. In sommige streken beschut men zo door het plaatsen van verplaatsba.ro rieten heiningen. Bij den verbouw in liet klein kan men licht een beschut plaatsje uitkiezen of matten plaatsen. Hoewel cte vroege aardappels minder van „de ziekte" lijden dan de late, is eene besproeiing met Bordeausche pap, omstreeks half Juni, somtijds zeer aanbevelenswaardig. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rijssen, dool" S. van Dorp to Bodegraven; voor Zierikzee, door D. Boers ma te Grouw. Geref. Kerken. Beroepen te Batavia, dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage. Bedankt voor Helmond, door B. V. Hal- sema te Haastrecht; voor Meerkerk, door R. E. v. Arkel te Soest; voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2