Si Co., Koe, :en, ig 1915. IB BE, s"g, len, loudster did fhode, sfbode fto. 140 Dinsdag 16 Maart 1915 39e «laargang De Groote Oorlog. 1URG. erbrengen en op aan- AN Co. Donderdag hoopt >NE d el burg ens's avonds nende Knecht Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. berichten de m.M. ik. elend, SMIT, Goes. |TE PRIJZEN voor Maart, iggekerke. linpaard en 2 laanden oud, Koudekerke. BODEN 08@ l@g- Iers), AGE VOS, Kloe- erooskerke (W.) t zich aan liefst bij een der letter H, roes. n Mei oudster, een klein gezin etter W Firma N BERG, Spoor- ken kan, bij L. ke. vraagd F. VAN WEL, ïelgië der tegen- met Mei J. VAN DUKE, 1ARST, Goes, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EME31GO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „«.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. -aagd, een Schaap bij JOHs. VAN Veerscheweg, Hoe God werkt. Het is niet om uit te spieken welke zware tijden de Oude Wereld doorleeft. Een iegelijk klaagt. 0, dat toch maar .lemma's vermaan diep in de ziel ligge „Wat klaagt dan een levend mensch, een iegelijk mensch klage vanwege zijne! „zonden". Maar dat tegelijk beide oogen open mo gen zijn voor hetgeen de Heene God door al die verdrukkingen en geri.eh.ten heten bezig is te werken onder de volken die Hem niet kennen, ot' sinds lang Hiem had den verworpen. In de Heraut trof ons de volgende uitspraak van het „Berliner Tagjeblatt", een liberaal blad. Wij zouden er boven kunnen zettenT e r u g t o t d e Schrift. ii i I.' „De onnoemelijke, namelooze ellende van dezen tijd moet eiken morgen weer opnieuw doorleefd worden. Niet stomp "worden, maar doorleven! Voor lauwe menschen zal in de tijlden die volgen zuilen, geen plaats zijn. Er zijn midde len, hulpmiddelen, die het mogelijk ma ken den tijid te dragen, middelen waar door wij kunnen gevormd worden. Wel ke zijin deze tegenwoordig? De kunst.... de muziek.... Maar.... Er is een boek, dat voor geen boek geldt en er is mu ziek, die men niet voor muziek houdt, en toch, als men in deze dagen de wereld verdragen en ,de menschheid verdragen wil, dan moeit dat boek uit Zijn vergeten plaats te voorschijn ge haald en zijin muziek op een stille plek aan het oor gehouden, opdat geen en kele trilling verloren ga. Dit is het. boek en de muziek van den Bijbel. Welk een verkwikking en hulp, een reane en warme hand, die iemand óp het voorhoofd gelegd wordt, hoop en vertrouwen, die warm door de poriën dringen! Vele menschen keeren tegen woordig tot het Boek terug en zullen het niet meer kunnen missen, tegen woordig niet en ook later niet. Want daarin is het eenige middel te vinden, niet om enkel deze dagen door te ko men, maar ook om opgewassen te zijn voor onze levenstaak, die ons na deze dagen wacht." Hi-.' En niet minder trof ons de bekentenis gelezen in het volgende bericht uit een Italiaansch blad de G i o r n a 1 e d' 11 a- lia met het opschrift: Dat ontbreekt ons, ontleend aan een beschrijving van een veldgodsdienstoefening in Lotharin gen. „Ik kom hier op een onderwerp', dat ik reeds meer in mijtn berichten heb aangeroerdhet godsdienstig! gevoel, dat mij de sterkste kracht van het Duitsche leger in dezen oorlog schijnt te zijn. Want het verheft deze menschen, die elke minuiut tusschen leven en dood zweven, tot een geestelijke hoogte, die hun vermoeidheid en smart doet overwinnen. Het is- een onmetelijke kracht, 'die haar wortelen in het gees telijke heeft en van daar uit tot een lichamelijke kracht aangroeit, die geen hindernis kent en tegen geen krachts inspanning opziet; een macht die aan de massa's den heldenmoed verleent, die tot hiertoe slechts de deugd der individuen scheen te zijin. Welke legers beschikken tegenwoordig nog over zul ke kracht? Reeds Bislnarck schreef in een brief aan zijine vrouw na de in neming van Parijls: „Den vorigen Don derdag woonden duizend Parijzenaars de kerkparada onzer troepen bijl". Tioen het bevel weerklonk: „helmen af voor het gebed!" ontblootten ook al deze toeschouwers hun hoofd, en velen zuchtten: „Dat ontbreekt ons". En bedenk nu hierbij wat er aan het licht komt omtrent de werking van Gods' Geest onder Joden en Heidenen op dat zelfde oorlogsveld. Zoowel in Japan als m Oostenrijk-Hongarije. Hoe daar leven komt in de dorre doodsbeenderen van het Jodendom, leert ons 'tgeen elf in Galicië (Oostenrijk) gebeurt, en waarvan de heer Zalman, zelf bekeerde Jood uit Oostenrijk, in de Groote Kerk te Goes jongstleden Zondag melding maakte. Iets er van zullen wij trachten over 'e vertellen, al is 't dat bet doode papi/eü? met kan weergeven hetgeen zoo Blijmoedig en vurig door dezen „zoon niet der Lau- westerstranden" werd voorgjedragjep. Een helper van den heer Z. een 'ekeerde Jood die niet genoeg meende kunnen, doen voor het oude volk, veï- °k naar Amerika en predikte thans het Evangelie aldaar dagelijks aan duizenden Joden. Even voor den oorlog ging de heer Zalman naar Galicië en de Karpathen om aan het oude Bondsvolk aldaar den Mes sias te prediken. Waar hij geen opene deur vond, trachtte hij er door list een te vinden. Hij kwam te Tarnori in Gali cië, waaT alle inwoners Joden zijn. Daar wandelen zij met hun lange haarlokken, in hun tot den grond afhangende Fari- zeeuwsche kleederen. Spreker begaf zich met zijn camera naar het park om pho to's te nemen. Dat trok de aandacht, en zoo raakte bij in een gesprek, hetwelk hij met eenige der meest belangstellenden, in zijn hotel wilde voortzetten, waartoe hij hen uitnoodigde. Des avonds kwamen een 25-tal, gevolgd door nog een dertig tal aan zijn hotel, doch de hotelier, we tende dat Zalman een gojim was, weigerde hun den toegang. Zalman besloot toen tot hén te gaanen zoo ging hrj met hen naar bet park. Inmiddels had de hotelier de politie gewaarschuwd, ten zoo verscheen ial spoedig een agent die hem verwittigde dat de verordening verbood om aldaar te staan prediken. Zalman ant woordde dat hij de wetten eerbiedigde1 en daarom niet meer zou staan maar zitten; als dit tenminste niet verboden was. De agent stemde hierin toe; en zoo gingen allen rondom hem zitten, en voer den zij een gesprek dat ruim vier uren. duurde en eerst na middernacht was af- geloopen. De uitkomst w,as dat na zijn vertrek naai' Nederland, een viertal Joden, na alles verkocht te hebben wat zij had den, teneinde geld te hebben voor de reis, Jiem achterna reisden, en in Elim verder te worden onderwezen. Een hunnerl is thans helper in Elim. Spr. kwam ook te Przemvsl (spreek! uit Pschémisl) waar de muren der syna gogen vol bloedspatten staan, vanwege het slaan der Joden met handen en vuis ten tegen den muur om den Messias te bewegen dat Hij komen mocht. Te Brody kwam Spreker met een vriend bij een rijken Jood aan diens villa, waar een Rabbi, door den bewoner aangesteld óm zijn kinderen uit den Talmud te lee- ren, bezig was met zijn onderwijs. Om de aandacht van dezen Rabbi te trekken begon Spr. met zijn vriend een rede twist over de Profetieën. Al spoedig werd de Rabbi belangstellend en kwam bij hen zitten. ,Want de Joden zijn zoo knap, Coneordancen en Kabalisten als eij zijn. Er zijn er bij die al de Psalmen in het Hebreeuwsch kunnen opzeggen als mop hun de eerste letter voorzegt. Gevolg was dat deze Rabbi den Heiland aannam. Te Lemberg stapte Spreker in den trein, toen er een Rabbi aankwam, die echter, wetende dat hij een afvallige was, wei gerde in dë coupé hij Spr. plaats te nemen. Spr. wierp hem toen een Nieuw- Testamentje toe, hetwelk de man opraaptje. Tot zijn geluk, want eenigen tijd latei- ontving Zalman van hem een schrijven meldende dat al zijn boeken in den oor log waren verbrand en hij had moeten vluchten naar Buda-Pest, en hij hem nu vroeg om een anderen Bijbel. Spr. zond hem terstond boeken en tractaten, em een brief van zestien velletjes; vrucht er vair was de bekeering van dezen heilztoekende. Is dit niet alles diep beschamend voor de Christenheid? Ja, de Christus heeft het wèl gezegd: zij zullen kocrnen van overal om aan te zitten met vader Abra ham, Izaak en Jakob, doch de kinderen des Koninkrijks zullen buitengesloten war den. Dit gold toen Israël, maar indien God de natuurlijke takken niet gespaard heeft, hoeveel minder zal Hij ons ontzien, die als wilde takken op den natuurlijken stam geënt waren. Beknopt overzicht van den toestand. Van het Westelijk gevechtsterrein be reikte ons geen tijding van nieuwe ge vechten van belang. Men houdt zich nog bezig met nabe trachtingen over den slag bij Neuve Cha- pelle. De lezer veroorlove dus ook ons nog een enkele opmerking daarover te maken. De geallieerden spreken natuur lijk van schitterende heldendaden en be langrijke vorderingen, de Duitsohe Pers is er even begrijpelijk op uit om de be- teekenis van het gebeurde zooveel mogelijk te verkleinen. Men poogde dit o.m. te doen door het publiceeren van de bijzondere dag order, die 10 Miaart op enkele Engelscho soldaten bij Givenchy gevangen genomen, gevonden werd. Daarin werd n.l. gewezlen op 3e ontzaglijke overmacht, waarover! de Engelschen beschikten, zoodat zij bij Neuve Chapelle met 48 bataljjons tegen drie Duitsche bataljons zouden strijden, die slechts 4 bataljons versterking hadden. Zoo zou dan de moed van Tommy Atkins opgewekt moeten worden. Het resultaat was gelijk we reeds meldden zeer mager. Het Parijsche communiqué van Zon dagavond maakt balans op: 'n goede K.M. vooruit, over 'n breedte van 3000 meter. Voorwaar, duur gekochte grond. We zijn thans in staat ook van de situatie in Champagne een overzicht te geven. Ten N. van den Romeinschem straatweg van Reims door Champagne naar de Argonnen. hadden de Duitschers zich vastgezet in de lijn SouainPer thesServon, waarachter de spoorweglijn ReimsVerdun ligt, een verbindingsweg die voor de Fransohen van groot belang is, en waarop Zij dan ook het oog hadden go slagen. Plotseling brachten zij zes legerkorpsen in de ruimte tusschen Perthes en Beau Sejour, om de linie daar te foreeeren en van bedoelden verbindingsweg te kunnefn prol'iteeren. Aanvankelijk hadden zij eenig succes, vooral in de bosschen ton N.W.. van Perthes en ten N. van Mosnil, maar weldra hernamen de Duitsohe verdedi gers der krachtig versterkte linie de ver loren stellingen en thans is de toestand weer als voor een maand, behoudens 'n enkele kleine wijziging. Blijkens het Berlijnsche communiqué is het aantal Russische gevangenen uit de gevechten ten Noorden van het bosch van Augustof tot 5400 gestegen. Dat de Duitschers hier nog niet afge rekend hebben met de Russen, blijkt ech ter uit hetzelfde bericht, want ten N. en N.O. van Prasnysch vielen de Russen met aanzienlijke krachten aan. Over ©en front van 50 werst, heet het in het Russische stafrapport, en de pogin gen der Duitschers om voort te rukken werden overal verijdeld. Uit de Karpathen slechts het volgende in weinig woorden veel zeggende be richt: De hevige sneeuwstorm houdt aan. Overigens zijn de posnies der partijen hier niet veranderd. De duikbootoorlog is nog lang niet op het doode punt gekomen. Er gaat schier geen dag voorbij, of men verneemt van in den grond geboorde schepen. Tot nog toe heeft het betrekkelijk wei nig gereageerd op den internationalen handel. Met name de Nederlandsche scheepvaart heeft gelukkig nog geen ge- voeligen klap gekregen. Zweden is minder fortuinlijk in dit op zicht en heeft thans vermoedelijk het verlies van de „Hanna" te betreuren, De Engelschen giepen deze gelegenheid gauw aan, om de stemming in Zweden tegen den vijand te verbitteren, doch van Duitsche zijde wordt een andere lezing gegeven en volgens deze is het zeer waar schijnlijk, dat de „Hanna" niet getorpe deerd is. De waarheid zal ook hier wel de leugen achterhalen, Korte Oorlogsberichten. De Londensche correspondent van „De Tijd" schrijft, zonder vermelding van wfaar hij het heeft In Galicië zijn door Russische invals- troepen vier Jesuïeten gevangen genomen en naar Straka.n vervoerd. Een bruiner, ©en novice, is onderweg door de soldaten doodgeslagen; een scholastiek is opge jaagd, tot hij dood neerviel; twee paters zijn in een kerk te Lemberg doodgescho ten. In één enkel deel van Galicië zijn om streeks 250 burgers door de Russische troepen voor de keus gesteld: het Katho licisme afzweren voor het schisma, of de doodstraf. Allen hebben zonder uitzonde ring den marteldood verkozen boven den geloofsafval. Allen zijn gedood. D© duikbootenoorlog. Het is thans bekend, dat vijf van de zeven En- gelsche schepen, die getorpedeerd wel"-' den en waarvan in het communiqué van Zaterdagavond melding gemaakt is, zijn gezonken. Van de ZeeuWsch-Belgi- sche grens. (Men schreef ons Zondag van de Zeeuwsch-Belgische grens: Wat er eerstdaags staat te gebeuren in België weet men niet, maar dat er iets zal gebeuren wordt verwacht. In alle grensgemeenten en omgeving worden toe bereidselen gemaakt voor het inkwartieren! van vele soldaten. Te Maldeghem, waar anders geregeld zoowat 200 soldaten in gekwartierd zijin, komen er nu een 600; ook in het naburige Eecloo wordt alles in (gereedheid gebracht om eerstdaags een grooter troepenmacht onder dak te bren gen, waartoe zelfs de kerken ontruimd moeten worden. Ook in het naburige Mid delburg in Vlaanderen, Westkapelle, Knoc- ke en Héijlst worden veel soldaten ver wacht. Ook de vliegmachines wijzen er op, iiat er wat op til ia. Zaterdagnamiddag is hoogstwaarschij'n 1 ijk weder een Duitsch vliegtuig langs de kust en over de Schelde komten vliegen. Tot die veronderstelling komt men omdat toen de vliegmachine over Knocke kwam, de Duitschers er niet op geschoten hebben. Dit vliegtuig werd ook waargenomen te Ter Neuzen en het is óver de Schelde en Bresfcens langs de kust gevlogen naar België. Zondagavond half acht hoorde men we der het geronk van een vliegmachine of luchtschip, maar door de duisternis kon men niets onderscheiden. Wel werd maar alfijld door met het zoeklicht gewerkt in de richting van Hejjst, ook Zaterdagmid dag Werd te Sint Kruis een luchtschip waargenomen 'boven België. Er worden druk verkenningen gedaan. Zondagmiddag hoorden wijl op den weg van Aardenburg naar de grens steeds kanongebulder. En thans nog op dit oogenblik, elf uur 's avonds, werkt men nog met het zoeklicht en hoort men kanonvuur. „N. R. Ct." Millerand, de Fransche minister van oorlog, beeft bepaald, dat vaders van zes en meer kinderen van het front moeten worden teruggezonden. Samenzwering in Rusland? De B. Z. am' Mittag meldt, dat de ar restatie van den gendarmerie-overste Mes- sojedew te Petrograd groot opzien heeft gebaard. De huiszoeking der politie duur de 20 uur. Heele wagens met documenten werden naar de bureaux der geheime poli tie gevoerd. Het schijnt dat Messojedew nog een tweede woning te Petrograd heeft. In samenhang hiermede zijn nog een 36-tal arrestaties te verwachten. Men ge looft, dat een en ander tot de ontdekking van een wijdvertakte politieke samen zwering zal leiden. China en Japan. De Rjetsoh verneemt, dat Japan categorisch om een bondig antwoord verzoekt aan de Chi- neescbe regeering op de gestelde eischen. Bij afwijzing van deze eischen zal Japan besluiten tot het nemen van maatregelen tegen China. Politiken verneemt uit Stockholm dat de eigenaar van het s.s. Hanna meent dat het schip niet getorpedeerd kan zijn daar Scarborough niet op de route van het schip de Tynen naar de Kanari sche eilanden ligt. Joden in het leger. Bij het Engelsche veldleger doet thans ook een Joodsche veldprediker dienst, de rev. Mi chael Adler. Uit diens mededeelingen aan de pers blijkt dat er bij de Rritsche strijdkrachten een groot aantal Joden dienst doen, meer dan ik dacht, zeide de heer Adler. Ik heb duizenden namen verzameld en overal Waar ik kwam ont moette ik Joodsche officieren en soldaten van wie ik te voren niets wist. De heer Adler deelde mede, dat met het oog op do naderende feesten (Paschen) die noo- dige maatregelen zijn genomen om den Joodse hen soldaten aan het front het tra- ditioncele voedsel te verstrekken. Met grooten lof sprak de heer Adler van de eensgezindheid en samenwerking tus schen de verschillende gezindten aan het front, Er is maar één vorm van dienst en de predikers dei' verschillende ge zindten verrichten deze diensten onge acht tot welke ze behooren. Allen wer ken in goede harmonie samen en er is aan het front een fusie van de gezindten. Italië. Volgens de „Messagero" is een voorstel v*an Duitschland aan Oos- tenxijk-H ongarije om Italië Trente en een deel van Istrië af te staan, door een kabinetsraad onder leiding van keizer Frans Jozef met eenparige stemlmen ver worpen. Deze beslissing is aan prins Von Bülow door een koerier meegedeeld. Oostenrijk zal Duitschland verzoeken Beiersche troepen naar Tirol te zenden. Het beperkte uitvoerverbod yan steen kool uit Duitschland legt men in Italië, waar tot dusverre groote hoeveelheden werden ingevoerd, uit als een bewijs, dat Duitschland weldra verwikkelingten vreest. De haast, die de Italiaansche Kamer maakt met de wetsontwerpen tegen spio nage, smokkelarij en tot verscherping van de censuur, worden te Rome ook opge vat als een bewijs, dat een. beslissing over de houding van Italië weldra zal vallen. In de Noordzee. Zondagmórgen te 10 uur is ten noorden van Schier monnikoog schieten en een Zware ont ploffing gehoord. Twee Engelsche kruisers uit Gibral tar zijn volgens het „Journal des Dé- bats" de Taag opgevaren en bebten troë- pen aan land gezet, vermoedelijk ter be scherming van de Engelsche onderdanen, in verband met de onlusten in Portugal. Hetzelfde blad vernam, dat er vele vluch telingen uit 't Noorden de wijk "hebben genomen in 't Engelsche gezantschapsge- houw. Volgens den correspondent te NeW- York van de „Daily Telegraph" heeft de „Eitel Friedrich" om aan vervolging te ontkomen, herhaaldelijk onder vreemde vlag gevaren, bij voorkeur onder Engel sche en Fransche. Ook zijn, om het schip onkenbaar te maken, herhaaldelijk looze schoorsteenen opgezet. Hét „Journal de Genève" zegt uit Parijsche diplomatieke kringen te weten, dat de entente-mogendheden tot overeen stemming omtrent Konstantinope! zijn ge raakt. Het zal een internationale stad worden, bestuurd door Rusland, Engel audi en Frankrijk. De doorvaart doott" de Dar- danellen wordt vrij, en om Rusland tevre den te stellen, zal de Aya Sofia worden teruggegeven aan den christelijken gods dienst. Ingevolge de proclamatie van den, wali verlaten vrouwen, kinderen en grijs aards Smirna. De wali heeft de gevangen neming der onderdanen van met Turkije in oorlog zijnde staten gelast. Ricciotti Garibaldi heeft te Rome een rede gehouden, waarin hij, naar luid van een bericht aan het „Berl. Tagebl.", zou hebben gezegd, dat. zoowel Grey als president Poincaré hem tijdens zijn ver blijf in Engeland en Frankrijk als het voornemen der bondgenooten hebben mee1- gedeeld, dat na het einde van den oorlog de Middellandsche, de Roode en de Zwarte Zee zullen wórden geneutraliseerd. Wij lezen in „De Volkstem":: Generaal de Wet, Komdt, Mentz, de hr. H. Oost en enige anderen, die 'n leidend aandeel hebben genomen in de opstand, zijn Zaterdagavond j.l., na donker, uit 'tFort te Johfrnnisburg genomen en naar Bloemfontein vervoerd per spoor, alwaat! hun terechtstelling Maandag aanving. 'n Vertegenwoordiger van de Sunday Times, die getuige is geweest Van 't ver trek, vertelt daarvan o.m. het volgende: „Nadat de Wet 't avendmaal in z'n cel genuttigd h'ad, en zich gereedmaakte* om naar bed te giaan, werd hem aangezegd dat hij zich moest klaar maken voor 'n reis. „Dus zullen ze me toch eindelik vet' voeren?" merkte hij op. Om 8 uur 's a vends paradeerde 'n af deling gewapende politie op 't Hospitaal heuvel spoorweg-station, en kort daarop verscheen deze afdeeling aan 'tFort. Ze marsjeerde naar binnen en kwami latetti te voorschijn in viork a n t- fo rm at iedicht aaneengesloten, met enkele in burger ge klede personen in 't midden. De donkere wegen, die van 'tFort naar 'tBraamfon tein-station voeren werden ingeslagen, en men marsjeerde rechtuit naar 'n tweöde- klas rijtuig met neergehaalde gordijnen op 't Braamfontein perron. De robellen, waren spoedig achter gesloten deuren. Er Was weinig publiek, daar bekend ge maakt was dat de Wet eerst op Zabendag- avend zou vertrekken. Te Park-statie was 'n groot publiek aanwezig om vrienden met inkomende breipen te ontvangen, doch 'tis veilig te zeggen, dat niemand te aan wezigheid van de Wet vermoedde, 'n Kaf ferrijtuig sloot het kompartement der re-' bellen af van de rest van de trein, 'n Uur latei' rolde de trein wegj, Vrijstaat-toe". Russische vlieger neerge haald. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Landsberg a. d. Warthe geseind: Een Rus sische vlieger, die zijin toestel had gemerkt met het kruis, dat het kentoeken is van de Duitsche vliegtuigen, wierp bommen), waardoor een soldaat en twee paarden wórden gedood. Het vliegtuig werd neer- neergehaald. De „Dresden" in den grond geboord. De Engelsche kruisers „Glas gow", „Kent" en de huipkruiser „Orama" verrasten den Duitschen kruiser „Dres den" ter hoogte van Juan Fernandez (een eiland nabij de Chileensche kust). Na een gevecht van vijf mintrten heesch de „Dres den" de'witte vlag en capituleerde. De „Dresden" was ernstig beschadigd en stond in brand. Nadat een ontploffing in de magazijnen had plaats gehad, zonk de oorlogsbodem. De bemanning is gered. Van Engelsche zijde valt geen enkel ver lies te betreuren. De uitvoer van steenkolen uit Duitschland. Het verbod van' uitvoer en doorvoer is nu ook uitgevaar digd voor steenkolen, anthraciet, bruin kolen, cokes en kunst-brandstoffen, waar onder ook briketten uit steenkolen en bruinkolen. De handelsoorlog. De offici- eele „London .Gazette" publiceert bijzon derheden van do maatregelen, welke ge nomen zullen worden om te verhinderen, dat goederen van of naar Duitschland gaan. Daarin wordt gemeld, dat geen enkel schip, dat na den len Maart met bestem ming naar Duitschland is vertrokken, zal worden toegestaan zijn reis naar Duitsch-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1