Telegrammen. Reclames De denkbeeldige hoop. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Reclames. Nier- en Blaaskwalen. Laatste Berichten. slagen. Ook* ten Noorden van Neuve Cha- pelle werden eergisteren zwakkere Engel sche aanvallen afgeslagen. De strijd is in die streek nog aan den gang. In Cham pagne heerschte over het algemeen rust. In de Vogezen was wegens de sneeuw stormen de gevechtsactie slechts gering. Het officieele Fransche communi qué meldt: Twee divisies van het Bel gische leger zijn op verschillende punten van 400 tot 500 meters vooruitgerukt, inzonderheid in de richting van Sehoor- bakke, ten Zuid-Oosten van Nieuwpoort. De zaak 0 ase me nt-Fi nd- 1 a y. Sir Roger Casement beschuldigde den 24sten Februari den Engelschen ge zant in Christiania. Findlav, rechtstreeks en in zulke duidelijke termen, dat het onmogelijk 'schijnt dat een man in de positie van Findlay nog zwijgen kan. Casement stelde er Findlay van in ken nis, dat hij1 zich met al zijn bewijsmate riaal ter beschikking van de Noorsche rechtspleging stelde, en daagde .Findlay uit hetzelfde te doen. Ook aan de Noor sche regeering stelde Casement voor om een onderzoek in deze zaak in te stellen en verklaarde zich daarbij bereid om met' zijn bewijsmateriaal ,naar Christiania te komen. Met het oog op he^ aanstaande ver trek vroeg Casement met beslistheid, dat een openbaar en officieel onderzoek zou worden ingesteld, en deed dit in een brief aan Grey, waarin hij zijn beschuldigin gen tegen Findlay uitvoerig uiteenzette. Deze brief werd ook aan de Noorsche en en de andere neutrale regeeringen in af schrift toegezonden. De Engelsche regearing heeft tot dus verre nog niets geantwoord op dc be schuldiging, tegen, een openbare daad yan een van haar vertegenwoordigers, welke zoowel dpn persoon zelf als de ver tegenwoordigde regeering ernstig compro mitteert. De Noorsche'regeering, die de in Noor wegen bedreven wetsovertreding moet on derzoeken, wacht waarschijnlijk nog op de stappen, welke de Engelsche regeering denkt te doen. Met het oog op het door Casement gepubliceerde bewijsmateriaal zullen de betrokken personen wel tee kenen van leven moeten geven. Klein gesnap over een groot middel. Wanneer de ziekte in een gestel is binnengedrongen, moet zij er zoo gauw mogelijk worden uitgejaagd. Het is een denkbeeldige hoop te verwachten dat zij van zelve zal weggaan. Vele zieken die zeiden: „Het is niets, 't zal wel gauw over zijn", hebben tot hun schade be merkt, dat dit optimisme onvoldoende was als behandeling. Beter zien zij het in die, zoodra als het kwaad zich voor doet, onmiddellijk de Pink Pillen nemen. Deze zieken kennen dit spreekwoord: „In dien gij heden de Pink Pillen neemt, begint heden uwe genezing". De zieke van wie wij gaan spreken, is gedurende 3 jaren nutteloos ziek geweest doordat zij te lang heeft gewacht alvorens de Pink Pillen te nemen. Zoodra zij de Pink Pillen is gaan nemen, is hare genezing begonnen. Mevr. S. M. Roosenboom Cillissen, wo nende te Ottersiun bij Gennep, Looier- heide, schrijft ons: „Ik ben zeer bloed arm geweest en deze ziekte heeft drie jaren geduurd. Ondanks alle zorgen had ik geen krachten meer: ik was bleek, mijne lippen, mijne wangen waren zonder kleur. Ik had de eetlust verloren en ik was onderhevig aan duizelingen en aan hartkloppingen. Wanneer ik een trap moest opklimmen of wat hard moest loo- pen, was ik dadelijk buiten adem en on dervond ik een groote vermoeienis in de beenen. Voegt daar aan toe saamtrek kingen van de maag en aanhoudende schele hoofdpijnen. Gelukkig heeft men mij geraden de, Pink Pillen te nemen. Die pillen hebben gemakkelijk mijne ziekte overwonnen en sedert dien tijd ben ik niet meer ziek geweest." Denkt er aan, dames, dat uw grootste vijand, de bloedarmoede, geen grooter vij and heeft dan de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen, bij hei Generaal-Depót der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierifezee en omstreken bij ,T. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W, Potter, Apotheker, Ötoofstraat. En verdbr bij ver.-chillende Apothekers en goede Drogisten. Sparen van gascokes. >p verzoek van het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914 heeft de Minister van Birmenlandsche Zaken, met het oog op te verwachten gebrek aan gascokes, aan 'de gemeentebesturen, die het beheer heb ben over gasfabrieken, verzocht, te bevor deren, dat in de bedrijven der gasfabrieken zooveel mogelijk gascokes door gietcokes wordt vervangen en dat de gascokes, die hierdoor vrijkomen, tegen een normalen prijs voor de afnemers beschikbaar worden gesteld De neutraliteit van Nederland. Op handelsschepen van vreemde natio naliteit, vertoevende binnen Nederlandsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een interna tionaal naamsein, toebehoorend aan een Nederlandsch handelsschip, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere onderscheidingsteekenen op romp, schoorsteen en tuigdeelen, den schijn aan nemen, !dat zij de Nederlandsche nationali teit bezitten of tot eene Nederlandsche reederij behooren, zullen zoodanige maat regelen worden toegepast, dat hun het ver trek luit en de vaart door het N ederlandsch rechtsgebied wordt belet. De minister van Waterstaat hee.t be noemd tot buitengewoon opzichter: P. J. Coljé te V'lissingen, bij de Rijkswegen in de provincie Noord-Brabant; J. N. Maas te Koudekerke, bij het uitvoeren van werken tot verbetering van d Boven Merwede onder de gemeenten Vuren en Dalem en Woudrichem. Bij iK. B. is ingetrokken de be noeming van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen K. N. Houtman te Domburg tot ontvanger derzelflde mid delen te Lekkerkerk, is voornoemde ont vanger, met ingang van 1 April 1915, ontheven van het beheer van het kan toor Domburg en is hij tijdelijk werkzaam gesteld aan het ontvangkantoor 'der di recte belastingen te Utrecht. En is W. F. Sturm, ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Leek benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Lokker- kerk. B e s m e 11 e 1 ij k e ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Maart kwa men uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 4 gevallen van typhus of febris typhoïdea uit Hon- tenisse en 3 uit Philippine, van rood vonk 1 geval te Groede, Krabbend ij kej Scherpenisse en Sluis en van diphteritis 1 geval te Oostburg. Verplaatst bij de rijksveldwacht de brigadier-titulair B. Kousemaker, van Den Haag naar Veenhuizen. Middelburg. Zooals aangekondigd was, is hedenmorgen een deel der vluchtelin gen naar het kamp te Uden vertrokken. De heer Herman Snijders had de leiding van de reis op zich genomen en werd daarbij geassisteerd door eenige heteren van hier en een drietal leden van hef Belgisch comiteit. Thans komen de Ma nege, het gemeentelijk gymnastieklokaal en het voormalige ijkkantoor Vrij. i Als gevolg Van het heengaan van deze 176, bedroeg het aantal bons voor warm eten vandaag 864, dus vrij wat minder dan de laatste dagen. Gisteren was L., wonende aan den Dam alhier, eenigen tijd van huis. In- tusschen had vrouwlief een opkooper "la ten komen en hem het geheel© huisraad verkocht. Juist kwam L. tehuis toen men klaar was met het opladen van zijn heb ben en houden op een sleperswagen. Hij protesteerde hier tegen en nadat hij een deurwaarder ter hulp had geroepen werd een en ander weder afgeladen. Hedenmor gen hebben man en vrouw een minne lijke schikking getroffen en den inboedel verdeeld om vervolgens ieder op zich zelf te gaan wonen. Treurig! -De Seisbinnenbrug alhier is van af heden afgesloten voor het verkeer, om dat ze geheel wordt vernieuwd. Dit te vens als waarschuwing voor buitenmen- schen die langs den Seisweg de stadi binnenkomen, zij kunnen dan met deze stremming van het verkeer tusschen Seis- straat en Kromme Week: rekening hou den. Plaatselijk Steuncomité. Ontvangen: Gift C. D. f25; N.V. Auto- hiaat f9.50; dhr. D. T., van een Belg f 23.871/2; gift Vereeniging Winkel- en Magazijnbedienden f10; Middelb. Medici f50; maandgift T. B. fl; gift v. K. f25; gift J. D. f 10wekelijksche bijdrage f 224.60. 30e uitkeering aan militairen en weik- loozen f 684.53. De penningmeester. HERM. BOASSON. Goes. Gisteravond liep een onzer dap pere landsverdedigers met zijn geliefde gearmd over den Stationsweg, het oogen- blik verwachtend dat de trein hen weer van elkaar zal voeren. Onverwachts, komt er een Belgische vluchteling, een opgeschoten jongen van circa 18 jaar, naar hen toe en roept tot den soldaat: „Zoo, Kwatta-soldaat". Dat liet hij zich niet aanleunen, zijn meisje loslaten en den jongen een draai om de ooiren ge ven, was 't werk van een oo.genblik. Als een bal rolde de jongen over 't trot toir. Dit tooneeltje was in 5 minuten af gespeeld. Onze landsverdediger werd na tuurlijk door het opgekomen publiek in 't gelijk gesteld en ging kalm met zijn meisje verder. De Belg, ging ook zijns weegs. De lust om met onze landsver dedigers te spotten, was hem vergaan. Vlissingen. Aan het Verslag over 1914 van het Bureau van Rechtskundig Advies aan Arbeiders, (uitgaande van liet Plaat selijk Christelijk Arbeiderssecretariaat) is het volgende ontleend In dit jaar bleek het Bureau weder om in een groote behoefte te voorzien. Er werden 459 gevallen behandeld, tegen 137 gevallen in 1913. Deze 459 gevallen kunnen aangaande het recht verdeeld wor den in196 behoorende tot het Publiek recht en '256 tot hef Privaatrecht, ter wijl 7 gevallen niet onder eene bepaalde afdeeling van het recht waren te rang schikken. Van de 459 personen, die om advies kwamen en 94 verschillende beroepen; vertegenwoordigden, behoorden er 118 tot leden van aangesloten vereenigingen en waren er 341, die niet tot de aan geslotenen behoorden. Er werden 647 conferenties gehouden, terwijl er vanwege het Bureau 133 brie ven werden verzonden en 227 stukken werden opgemaakt. 23 kwesties werden langs minnelijken weg beëindigd. Voor den kantonrechter werden 11 za ken gewonnen tegen 1 geval dat werd afgewezen en wel door het onzen cliënt verkeerd begrijpen van dien rechter. 2 zaken zijn nog aanhangig. In herinnering mag worden gebracht, dat gedurende de eerste dagen der mo bilisatie het Bureau gratis hulp verleende aan gezinnen van militie- en landweer- plichtigen tot bekoming eener vergoeding ingevolge de Militie- en Landweerwet. Vanaf Maandag a.s. gaan de mail- booten weder gewoon op Folkestone va ren zooals vóór 18 Februari. Ovezand. Vrijdag had een openbare les plaats van de Chr. school. De vele op- gekomeneri konden inzage nemen van schrijf-, taal- en teekenvverk en volgden met belangstelling de lessen van het hoofd dhr. Runia en de onderwijzeres mej. De Liefde. Ds. Van de Waal was zeker de tolk van allen toen hij in enkele goed gekozen bewoordingen het personeel dank te voor hetgeen in zoo korten tijd na de opening was bereikt, en ook toen hij verdei- des Heeren zegen op dit moege lijke werk toewenschte. Waarde. In de Vrijdagmiddag gehouden gemeenteraadszitting zijn goedgekeurd een af- en overschrijving op de begroeting dienst 1914, en een wijziging der be grooting dienst 1914. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1914 is goedgekeurd. Deze bedraagt in ontvangst f2040,62, in uitgaaf f 1177,63, goed slot f862,99. Verder Lad plaats aanbieding van jbet beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1914; benoe ming stembureau voor eventueele ver kiezing van leden van den gemeenteraad. Het kohier der hondenbelasting en da,t van den hoofdelijken omslag werden vast gesteld op resp. f 110 en f2100. Heinkenszand. Het verslag vap de Don derdagavond gehouden Groene Knus- vergadering verdient eenige verbetering. Het voorstel tot aansluiting van onze Groene Kruis-afdeeling voor één jaar bij den anti-oorlograad werd niet afge stemd maar na eenige bespreking, op voorstel van één der leden die meende dat zulks in strijd was met onze statu ten, doorhetbestuur welwillend teruggenomen. Wemeldinge. Donderdagavond hield de „Boerenleenbank" hare jaarvergadering onder voorzitterschap van den heei: Van Oosten, voorzitter van den Baad van Toe zicht. Uit het jaarverslag bleek, dat 31 Dec. j.l. het ledental 89 bedroeg, dat er ontvangen was aan terugbetaalde voor schotten f9995 en aan spaargelden f57942.94. Er was terugbetaald aan spaargelden over het jaar 1914 f65710.98 en aan voorschotten verstrekt een be drag van f 7800. Twee en twintig leden staan met de B,ank in Rekening-Courant en het getal dergenen die hunne spaar- duiten geheel of gedeeltelijk bij. de bank deponeeren bedroeg 175. Het zuivere winslsaldo over het verloopen jaar was f 71.961/2- De rente voor voorschotten be draagt thans 5 p'Ct., terwijl die voor spaar gelden vanaf 1 Jan. gesteld is op 4 pCt. Het was ook voor bet Bestuur geduren de de laatste maanden van het vorig jaar dikwijls zeer moeilijk om alles te regelen, hetgeen duidelijk bleek uit de verschillende mededeelingpn en de voor lezing van eenige correspondenties in de maand Augustus met do Centrale Bank te Utrecht gevoerd. Toch waren thans gelukkig 'alle moeilijkheden verreweegs overwonnen en alles weer zoowat tot het normale teruggekeerd. Bij monde van één der leden werd dan ook aan Be stuur en Raad van Toezicht dank ge bracht voor alles wat zij, inzonderheid in de crisisdagen, voor de Bank hadden ge presteerd. De aftredende leden van het Bestuur en den Baad van Toezicht, de heeren Johs. Pieterse en Anth. de Broe- kert, werden beiden als zoodanig met groote meerderheid van stemmen herko zen en lieten zich deze herbenoeming welgevallen. Vermeld dient verder nog te worden, dat de Bank thans een eigen gebouw heeft betrokken waar de kassier op de gewone uren des Dinsdags- en Vrijdagsavonds zijn klantjes netjes kan verwachten. Het salaris vair den kas sier onderging geene wijziging, ook al wegens de mobilisatie! Het bestuur was namelijk wel overtuigd, dat, indien de oorlogstoestand spoedig mocht over zijn, en er weer drukker van de Bank ge bruik zou worden gemaakt, het salaris van den kassier- best .een toeslag zou kunnen verdragen. De vergaidering kon zich hierl wel mee vereenigen en liet dit aan het Bestuur over. Bij de rond vraag werden nog door 'n paar leden vragen gesteld in verband met de eerste crisisdagen, die zooveel mogelijk dooir het Bestuur werden beantwoord, waarna de voorzitter er nog eens nadrukkelijk oip wees, "dat alle leden verplicht zijn de ledenvergaderingen te bezoeken voor zloo- ver ze niet door wettige redenen hier toe zijn verhinderd. Dat is volgens" het reglement. Het bestuur zal zich anders verplicht zien boeten toe te passen, aan gezien er op vergaderingen waar niett de helft der stemmen is vertegenwoordigd geene besluiten kunnen worden genomen en het ging dezen avond zoo maar net langs ft kantje af. Verder dankte de voor zitter de commissie tot nazien der re kening en stemopnemers voor hunne wel willende medewerking en alle leden voor hunne tegenwoordigheid en sloot daarna deze vergadering. 't Zand. (hij Middelburg.) Alhier werd onder leiding van de heeren J. Kraamer, J. Joziasse en A. Punt een afdeeling op gericht van de vereeniging tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen in Zeeland, aanvankelijk met 25 leden. In het bestuur werden gekozen de hee ren: J. Kraamer en J. Joziasse, als le en 2e voorzitter, A. Pont en H. Dekker als le en 2e secretaris, en A. Adriaanse en P. Vader Jz. als le en 2e Penningmees ter. Behoudens goedkeuring door het hoofdbestuur werd als correspondent aan gewezen de heer A. Punt. Als afgevaar digde naar de e.k. algemeene vergadering werden benoemd de heeren J. Kramer en A. Punt, en als hunne plaatsvervan gers J. Joziasse en A. Adriaanse. Grijpskerke. Door het bestuur dei- land- bouwvereeniging alhier is in betrekking tot het bestrijden van mond- en klauw zeer een commissie van waakzaamheid benoemd, welke bestaat uit de heeren J. H- Geschiere, A. de Visser. D. Mi- davaine, K. Jluijsman Mz. en A. Poppe. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Waarder, door P. Zandt le IJselmuidenvoor Ouderkerk a. d. Amstel, door G. Bolkestein te Steenwijk. Geref. Kerken. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland. door H. v. d. Zanden te Andel. Driewegen. De voordracht (alfabetisch) voor onderwijzer aan de 0. L. S. alhier luidt: 1. A. F. K. Brandes te Heinkens zand; 2. J. P. Duste te Biervliet; 3. H. L. K. Leijs te Oostdijk. Die voor onderwijzeres luidt: 1. C. A. v. Karssen te Driewegen; 2. J. Monté te Wemeldinge; 3. C. M. J. Camman te Schore. Geslaagd te Breda voor de nuttige handwerken mej. A. Krijger aldaar. En te Rotterdam de dames J. C. Jongepieü en M. yVl. Breel, beiden te Vlisisingjeffi; T. P. iRuijtenburg te Middelburg en J. L. Nijssen te Sluiskil. Callcnbach te "N ij kerk gaf weer een catalogus in 't licht met 't oog op de Paaschdagen. Onze Zondagsscholen zullen hiervan wel nota nemen. Helgceu op 't gebied van Boek- en Plaatwerk door deze firma wordt geleverd, verdient lof en waardeerieg. Het aantal reeds door de firma uitgegeven Chr. boekwerken be reikte \r'eeds het respectabele cijfer 312. Een lief verhaal, thans herdrukt, is „Hebt uwe vijanden lief", een Paaschverhaal, door Betsy. De uitvoering is keurig. Velen hebben verschrikkelijke kwellin gen doorstaan tengevolge van nier- en blaaskwalen, waarvan zij geen hinder zou den gehad hebben, wanneer zij de waar schuwende eerste verschijnselen niet ver onachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnlijke lede maten, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude han den en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwin gen, dat uw nieren haar werk niet behoor lijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiverheden uit het bloed. Eu als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen onge twijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen (nier koliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias,uremie (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel om de plaatselijke verschijnselen te behandelen. Werkt on middellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nierendoor het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen. Zij her geven laan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Goes verkrijgt», bij de bh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo zen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigeit elke doos, die niet voorzien is van neven» mM mm.s. staand handelsmerk. Men vecht om 'tland. In Friesland en Groningen waren de huur prijzen der graslanden het vorige jaar al verbazen dhoog. Bij de verhuring thans wordt letterlijk om het land „ge vochten" en varieero nde prijzen van f 160 tot f200 per H A. De melkboeren behoeven daarom niet beklaagd te-worden, als men weet, dat er fabrieken zijn, die 10 tot 11 cent voor den liter melk geven en dy fokkerij een goudmijn genoemd mag worden. (N. v. d. D.) Een 0 0 r 1 0 g s h u w e 1 ij1 k. Men meldt uit Zevenaar dd. 11 Maart: Gisteravond sprak ik hier ©en .heer en een dame, die op hun reis naar Duitsch- land, hier een poos oponthoud, hadden. Het eigenaardige van hot. geval zat hier in, dat zij even over de grens in het huwelijk zouden treden. Hij was Duitsch landstormsoldaat, wien een paar dagen verlof was toegestaan, om met zijne aan staande, een geboren Engelsche, een ooi' logshuwelijk te sluiten, hetwelk dan he denmiddag om drie uur te Elten zal plaats hebben. Daar zij echter als „vijandin feitelijk niet de grens mag overschrijden, is er voor haar hotel zoo lang een schildwacht geplaatst, totdal zij door haar huwelijk Duitsche geworden, in den echt is verbonden. De man vertelde, dat hij over enkele dagen naar hel front moei. zoodat zij njong vrouwtje de wittebroods weken hij de familiete Mannheim moet gaan doorbrengen. De oorlog brengt, wel vreemde verrassingen. (Tel Nieuwe uitvinding. Door den horlogemaker G. W. van Kampen le Beesd (Geld.) is sinds eenigen tijd een doorloopende vloeistofmeter, tevens munt- watermetor uitgevonden. Thans is deze vinding door den Octrooiraad ter open baarmaking goedgekeurd, en in het blad de „Industrieel© Eigendom" geplaatst, zooda.t binnen eenigen tijd het verieenen van de octrooi is te wachten. Het nieuwe toestel wijkt in oorspron kelijkheid geheel af van de vele vindingen op dit gebied. Ook in Duitschland, waar reeds voor 7 dergelijke toestellen patent werd verleend, zal hiervoor patent worden aangevraagd BERLIJN, 13 Maart. (Off.) Ten Zuiden van Yperen werden afzonderlijke aan vallen der Engelschen afgeslagen. Dc op zet tot weder inneming van Neuf Cha- pelle kon door der Engelschen over macht niet doorgevoerd warden. De En gelschen ontwikkelen een levendige ac tiviteit met vliegers. Enkelen zijn naar beneden geschoten. In Champagne flik keren do gevechten weer op. De aan vallen der Franschen werden met groote verliezen voor hen afgeslagen. We na men 200 man gevangen. In de Vogezen wordt de strijd belet door regen en sneeuw. De Russen weken uit de streek van Augustof, N. .0. tot achter de, Bobr en onder de kanonnen van Grodnoi terug. De Russische aanvallen N.-O. van Pras- nysch werden afgeslagen. NEW-YORK, 13 Maart. De bemanning en de passagiers van het Fransche s.s. „Guadeloupe" kwamen te Phernambucq aan. Het schip was door de „Kronprinzj Wilhelm" in den grond geboord. ST. PETERSBURG, 13 Maart. Graaf Witte, oud-eerste minister van Rusland, is overleden. ST. PETERSBURG, 13 Maart. (Gff.) De vijand begon in de streek van Soewalki offensief tegen Slyny op te treden. Nabij Ozsyc en in de richting van Pras- nisoh werd het vijandelijk offensief door onze troepen tot staan gebracht. Ten Z. van Gorlieoe in de Karpathen werd de vijand bij zijn pogingen om vasten voet te krijgen op enkele punten met de ba jonet teruggedreven. Drie Oostenrijksche compagnieën hebben ?ioh overgegeven. Wij veroverden eenige plaatsen en heu vels, en namen 4000 man gevangen. In Oost-Galicië bij Wiska werden drie es kadrons Pruisische huzaren vernietigd- BERLIJN, 12 iMaart. (Off.). Ten Noorden van het bosch van Augustof werden de Bussen geslagen. Door een snellen af- marsch ontkwamen ze aan een volkomen nederlaag. Wij1 maakten hierbij meer dan 4000 gevangenen, waaronder twee regi menten met hun bevelhebbers, en ver overden drie kanonnen cn tien machine geweren. Ook in de streek van Augustof begon de vijand den terugtocht naar Grodno. Ten Noord-Westen van Ostrolenka werden 3 officieren en 200 man gevangen genomen. Ten Noorden en Noord-Westen, van Prasnysch maakten onze aanvallen vooi tgang. Meer Idan 3200 gevangenen vie len 'hier (gisteren in onze handen. Twee groote overwinningen hebben de Russen in de officieele communiqué's aan zich toegeschreven, n.l. een overwinning; bij Grodno en één bij Prasnysch. In elk van deze veldslagen beweren zij twee Duitsche legerkorpsen geslagen of vernie tigd te hebben. Wanneer hel Russische oppercommando in ernst deze meening was toegedaan, dan zullen de gebeurtenissen der laatste dagen het wel tot andere gedachten heb ben (gebracht 10ver.de kracht onzer troepen. Hun offensief van Grodno en het bosch van Augustof is spoedig mislukt. Bij Prasnysch staan onze troepen na tijdelijk te zijn teruggeweken, weder 4 kilometer ten Noorden van deze stad. Volgens hun opgave zijn in de gevechten tuisschen de Weichsel en de Orzyc 11.460 Russen ge vangen genomen. GOES. Hedenmiddag half vier is een wagen met hooi, bestemd voor den "heen De Jager uit den Schengep older, hij de Westsingel van den kant geraakt en in de Vest terecht gekomen. De voerman B. van 's Heer Hendrikskinderen was bij tijds van den wagen gesprongen en wist de paarden nog op het droge te houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2