jper. Zeug, id fto. 138 Zaterdag 13 Maart 1915 39e Jaargang es hri, üoonen ioe, zen, bode, bode loudster nstmeid sid De Groote Oorlog. el, geboen- [asten, 2 S, n Koe, rek., te Vaars, en hengst en, jnde Knecht 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. B-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. voer e Ru E coop, Kozijnen iut, Plavui- md. AGE, Duin- ivraagd ge- SLABBER, utelande, Et H AGE Pz„ oskerke (W.) >E PAGTER, mi. oud 4 en ulendragend, en 10 nxaan- Aagtekerke. elande. agd Kruiningen. en kan, bij L. e. aagd F. VAN WEL, ilgië der tegen- met Mei VAN DUKE, zich aan liefst bij een der letter H, week, bij ;n., Zonnemaire (Zeeland.) LJ SE, Meliskerke. NBERG, Spoor- sn Mei oudster, een klein gezin letter W Firma Uitgave van de Naomi. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN 5E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Bsknopt overzicht van dsn tnostand. E V'palen we ons tot enkele algemeen© opmerkingen over den strjjd op het Oos- terfront, over den duizend kilometer- veldslag en den vier rivieren-slag. Over een gevechtsfront van ongeveer 10(10 kilometer strekt zich thans de weer ga] ooze worsteling in het Oosten uit. De veldslag verloopt van Grodno over Polen tot in de 'Karpathen. Hij is zoodoende in den volsten zin des woords de grootste veldslag der wereldgeschiedenis, niet slechts wat betreft het aantal troepen, doch ook wat aangaat de uitgestrektheid van het slagveld. Zeer opmerkelijk is daarbij het feit, dat het hier niet gaat om een positiegevecht, zooals bij den veldtocht in het Westen, die eveneens de ongehoorde uitbreiding heeft van de Noordzee tot aan Zwitserland, doch in zekeren zin om een worsteling in open veldslag, die door de ongeëvenaarde groot heid der 1 daarbij! in aanmerking komen de verhoudingen oen heel speciaal ka rakter heeft aangenomen. Een eigenaardigheid, bij dezen grootsten aller veldslagen bestaat daarin, dat aan de vleugels telkens vier rivieren den slag bepalen. In het Noorden zijn het de Bobr, deNaref, de Njernen en de Weichsel en in het zuiden in het 't stroomge bied van de 'Boenajetsj, de San, de Wysloka tot aan de Dnjester. De dui zend kilometerslag is over zijn geheel genomen in zijn verloop vrijwel gelijk aan de veldslagen in vroegere oorlogen, slechts met dit onderscheid, dat ieder treffen een slag op zichzelf vormt, wat het aan tal troepen betreft. De Duitschers en Oostenrijkers zijn er aanvankelijk in geslaagd de beide vleugels van het Russische front aanmerkelijk in 'te drukken. De Russische linkervleugel in het Zuiden van het lange front is over Kolomea naar)Stanislau opgedrongen, ter- wij] de Russische rechtervleugel in het Noorden, die vroeger in Oost-Pruisen opereerde, tot naar Grodno is terugge drongen. In den laatsten tijd hebben tiu de Russen op dezje plek nieuwe, sterke krachten in het veld gebracht en voor deze hebben de Duitschers bij Prasnysz moeten wijken. Het is weer de overmacht der Rus sen, de vrije beschikking over telkens nieuwgeformeerde legers, die in den strijd aan het Oostelijk front een groote rol speelt. En het zal nog te bezien zijn of op den duur de betere leiding en organi satie van het Duitsche leger tegen dezen factor opgewassen is. I V De groote schrik der zee is thans na tuurlijk de Duitsche hulpkruiser „Eitel Fried rich". We gaven gisteren reeds een lijstje van de misdaden, die hij op z'n geweten heeft. Van Engelsche zijde wordt vooral de volle nadruk gelegd op het doen zinken van het Amerikaansche schip „William Freye", dat, met graan beladen, bestemd was voor Engeland. Ofschoon de Amerikaansche kapitein don Duitschen officier, die aan boord kwam, verzekerde, dat zijn schip Ameri- kaansch ,Was. en de lading uitsluitend uit tarwe bestond, liet deze het schip door middel van een dynamietbom tot zinken brengen, verklarend, dat het schip contrabande aanden vijand brachtde lading was bestemd voor Queenstown en Falmouth. De Engelschen hopen nu Amerika tc overtuigen, dat het optreden van En geland ten opzichte van de levensmidde- lenaanvoeren voor Duitschland als re- pressaille-maatregel in alle opzichten te verdedigen valt. 'n Fijne gelegenheid, om stemming te maken tegen Moörika. Buitschland's oeconomischs moeilijkheden. Telkens hoort men vragen, hoe het nu eigenlijk in Duitschland met de voor- naden staat. Men meldt met spijt, dat, trots de her- Jaaalde aanmaningen in de pers, de par ticulieren in de steden nog groote som men aan gemunt goud achterhouden. Na een collecte door de leerlingen van het örselinen-klooster te Keulen, Zouden de zen 14.000 M. aan goud bij de Keizer lijke Bank gestort hebben. Voorts, dat zekere onderwijzers, ter prikkeling van den ijver hunner leerlingen op de goud- jacht, verklaren, dat na 15 Maart het 20 Mark-stuk nog maar 18 M. zal waard zijn. De leerlingen, die een aanzienlijke! hoeveelheid goudstukken meebrengen, krij gen dient dag vrij van school. Ook is het dagelijksch meelrantsoen, hij verordening van 9 Febr., op 225 gr. gesteld, tot 200 gr. teruggebracht. Dezej Kiaatreigel treedt 15 Maart in welking. Tw gemeenten mogen bovendien hulpmid VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.25 ,0.05 Prijs der Advertentiën delen invoeren en een halve broodkaart aan de kinderen uitreiken, ten einde bet rantsoen voer de arbeiders te vergroio- ten, welke rantsoenwijziging plaats had in overleg met de geneesheeren, die het gemiddeld rantsoen van 200 gr. goed.voor den meinsch achten. De maatregel is in W.urtemberg en 'Frankfort reeds toege past. Voorts heeft de slagershond in Wur- tembeng een mededeieling aan do regee ring gericht, waarin gezegd wordt, dat de maatregelen betreffende het slachten van varkens voor langen tijd den Duit schen veestapel zullen aantasten. Een gemeenteraadslid van Neu-Stettin is eon veldtocht tegen de honden begon nen. Hij wil deze dieren afmaken, om voedsel voor de varkens uit te sparen. De Duitsche regeeri.ng heeft een telling der aard appelen voorraden bevolen. De „Frankf. Zeit." zegt, dat weldra een varkenstelling zal plaats hebben/ Ook hebben de autoriteiten van Ba den besloten alle improductieve wijngaar den in beslag te nemen. De wijnstokkegL zullen worden afgebrand en de terrei nen voor het verhouwen van graan en groenten worden gebruikt. Het. blad pu bliceert inlichtingen -betreffende de- schaarschte van haver in Duitschland en stelt 7 modellen van paarden-menu's voor. De heer Dreyfus, vice-consul der Ver een igdo Staten te Berlijn, heeft aan zijn regeering gerapporteerd, dat Duitschland op den rand van den hongersnood zou staan, dat de levensmiddelenquaestie el- ken dag een grooter uitbreiding krijgt en dat de regeering alles in het werk stelt, om te bezuinigen en te sparen. Uit alle bovenstaande berichten blijkt, dat geducht gespaard wordt in Duitsch land en 'dat er met brood en meel zeer voorzichtig wordt omgegaan. Ware er overvloed, dan zou dat natuurlijk niet noodig zijn. Maar tusschen overvloed en gebrek ligt een heele afstand. Hebben wij dus met voorzorgsmaatregelen of met noodmaatregelen te doen? Tegen het laat ste pleit voor ons de bloeiende toestand der dagbladen. De benijdenswaardige voor raad advertenties strookt geheel met de indrukken welke neutralen in de Duit sche steden opdeden. Uiterlijk merkt men zeer1 weinig van den oorlogsdruk. Moge lijk is het natuurlijk, maar toch niet zeer waarschijnlijk, dat alles in de binnenka mer verbeten wordt. (Vad.) Een Russische hospitaaitrein. Dr. Steiner, ide oorlogscorrespondent van den Berliner Lokal-Anzeiger in het Oosten, heeft een bezoek gebracht aan het Rus sische grensstation ihij Wirballen, waar hjjl bok een veroverenden Russiscben hos pitaaitrein aantrof. Hij vertelt daarover: Op een zijspoor staat een wit geverfde spoorwegwagen 'met het teeken van het roodo kruis. Uit den dunnen, sierlijken schoorsteen stijgt een dikke rook omhoog. Een drukkend heete lucht komt mij te gemoet, als ik den wagen binnentreed. Overal zitten Russische hospitaal-soldaten en zusters, rooken, «drinken thee, praten of lezen. De wagen hoort biji een Russi- schen hospitaaitrein, die elders op de" rails Staat en dient als stooiriwasscherij. Het is opmerkelijk zindelijk in den wagon. Alles glimt van den schoonmaak. Hagel witte tafelkleeden bedekken die tafels. De meisjes zijn zindelijk gekleed, de oppas sers loopen in Russische hemden van grof linnen, die hoog aan den hals ge sloten zijn, rond. Na de onbeschrijfelijke smerigheid van het slagveld en de bevuilde huizen van Eydtkunnen komt mij deze zindelijkheid voor als een andere wereld, als een schoonere, gelukkigere dan waarin wij leven. Een eindje verder staat een leegë Russische transporttrein. Een daar herken ik weer aan de wagens, dat wij in het donkerste Rusland zijtn. Niet ver van dezen trein staat een andere, die er zeer deftig uitziet. Enkel wagens eerste en tweede klasse. Op iedere wagen staat het roode kruis en verder nog een opschrift, dat zegt, dat deze trein het eigendom is van de Mission Franqaise. Uit vensters en deuren kijken overal nieuwsgierige meisjesoogesn naar het gedoe op' het (perron. Oificieren in Russische uniformen loopen rond. Hospitaalsoldaten slepen draagbaren van den feenen wagen naar den 'anderen en als de coupédeuren opengaan komt mij! een sterke carbol- en jodoformlucht tege moet. Nadat ik mij aan den eersten officier van 'gezondheid, een dikken heer uit Pe tersburg, heb voorgesteld, neemt hij zeer voorkomend de taak van gids op zich en brengt mij van den eenem wagen naar den anderen. Het eerste wat wij bezichti gen 'is het operatie- en verhand-vertrek. Een jonge dokter, zoo lang als een boom, met voorname allures, onderzoekt juist een Russischen soldaat, die op een draag baar ligt en afgrijselijk jammert. De arme man heeft een granaatwond in den buik en is, zooals de airts mij verklaart, niet meer te redden. Een jonge, zeer knappe verpleegster, die misschien al te elegant gekleed is, verbindt den soldaat, wiens pols door een geweerkogel verbrijzeld is. De rozige, zorgvuldig verzorgde handen, van de zuster arbeiden handig en cordaat aan het verband. Zij had blijkbaar de eerzucht het goed te doen. Juist wordt op een draagbaar een man in bloedige kleeren binnengebracht. Drie dagen heeft hij in een magazijn gelegen met ben zware wond in den rug. Far zooeven is hij door een Duitschen soldaat, die daar toevallig binnenkwam, ontdekt. De jonge dokter; doet nog een krachtigen haal aan zijn sigaret, werpt die weg en stroopt zijn mouwen op. Dan begint het onderzoek. De sonde gaat diep in het vlcesc-h, de gewonde trekt zich krampachtig in elkaar en beweegt zich dan niet meer. De doktor zbgt iets) tot de soldaten, die onverschillig naast de draagbaar staan. Zij nemen den doode op en dragen den zwareh. last met gelijk matigen, wiegenden gajng langs het perron 'naar 'den tuin van het station, waar ïeege graven liggen te wachten'. De jonge dokter begint vervolgens een gesprek inet den bezoeker in het Fransch. (ntusschen komen langzamerhand meer zusters in den wagen, meestal jonge, ele gant gekleede meisjes, knap, geparfu meerd, 'met, sierlijke schoentjes en modern kaïpsel. Zij passen in het geheel niet in deze omgeving. De geur van hun parfum vermengt zich met de doordringende lucht van bloed, jodoform en carbol. Zij spieken Russisch en Fransch door elkaar, de meis jesstemmen vermengen zich tot een eigen aardig 'gezoem fen daartnsschen door klinkt liet gesteun van een gewonde, die juist op de operatietafel wordt gelegd. De dokter gaat aan het werk. „Place, mesdames", verzoekt hij! beleefd. ,En hij maakt een buiging fals 'een man van de Igroote wereld. Monter springen de meisjes van de hooge trap van den wagon, een jonge dame met een prachtig marteibonj. roept een vrien din toe, en verdwijnt dan in het gedrang van bet station, te midden van gewonden, Russisch veiplegjngspersonel en Duitsche soldaten, die nieuwsgierig langs den lan gen trein slenteren. Lntusschen vertelt de leider van den trein, hoe zijl gevangen genomen zijn. Tien minuten vroeger hadden zij nog weg kun nen komen. Nauwelijks had de trein met zijn. honderd en vijftig gewonden en dertig man personeel Kyrhati verlaten, of van alle kanten regende het projectielen. Gra naten huilden over hen heen, geweerkogels sloegen door de ijzeren wanden van de wa gens. Aan verder komen was geen, denken en daarom reed men weer naai- Kyrhati terug'. De dokter was bedroefd over hun ongeluk. „We 'waren thuis zoo noodig. Alle hospitalen van Rusland lagen vol gewon den en zieken. Typhus en cholera, 'woeden bij ons en ook in den trein hebben we ze ventig typhus-lijiders, die naar een hospi taal moeten, omdat men ze hier niet be hoorlijk verplegen kan". We komen in een coupé eerste klasse. In een zindelijk bed ligt een Russisch officier met een gewond been. Voor' zijn bed zitten drie jonge verpleegsters en praten biet den patient. De een heeft een roman in de hand, Germinal van Zola. Op tafel staan drie koppen thee en een fleschje half om half. Als wij binnenko men, Wordt het plotseling stil, maar nadat ik blij heb voorgesteld gaat het gepraat weer verder. Ik krijg den indruk, dat in dezen trein der ellende goed geleefd en veel gelachen -wordt. Ik krijg ook een onbe stemd gevoel, dat deze elegante dames niet alleen den drang van hun goed hart gevolgd zijn, toen zij zich in dienst van de barmhartigheid stolden. Er is iets in deze sfeer 'en in dezen toon, idat mij herin nert aan de verhalen uit den Russisch- Japanschen oorlog, toen deze treinen, voor namelijk tot uitspanning van de hoogere officieren 'dienden. Toen was ook de heele voorname wereld van Petersburg en Mos kou op de bloedige slagvelden van Mand- sjoerije vergaderd, op veiligen afstand natuurlijk. Naast den hospitaaitrein stond een ge wone, Russische goederentrein, met e enige aangekoppelde derde-klasse wagens. De heele trein was volgeladen met buit. Din gen, die eens het eigendom waren van de bewoners van Oost-Pruisen. Piano's, naai machines, spiegels, schilderijen, gramo- foons, keukengerei, werktuigen en honderd andere dingen Korto Oorlogsberichten. Een aardige episode uit den oorlog in Galieië verhaalt een Correspondent van de Pester Lloyd, die tegelijk met de Oos tenrijk sche troepen te Kolomea aankwam, nadat die stad, welke sedert half Sep tember door de Russen bezet was geweest door dezen ontruimd was. Toen doiRussen de stad binnentrokken, liet de kolonel die het bevel voerde, ze keren Kropaczek 'hij zich komen en be noemde hem tot burgemeester. Daarop vervolgde de kolonel: „Dat is nu alles goed en wel. Maar ik verlang een waar borg dat de bevolking zich vreedzaam zal gedragen. Morgenochtend om 8 uur moet u mij honderdduizend kronen brengenAnders laat ik de stad in brand steken." Kropaczek soebatte, beriep zich op de armoede van de bevolking en op het late avonduur. Maar de kolonel bleef onbuig zaam. Alleen voegde hij' er bij „Als de som niet in contanten bijeen te bren gen is, neem ik ook goud, zilver en sie raden aan." Men gaarde daarop bijeen wat er te krijgen was. Om acht uur 's avonds waren 60.000 kronen bij' elkaar; voor den vol genden ochtend beloofde de kreits-ont- vanger nog schuldbekentenissen ten be drage van 40.000 kronen te zullen bren gen. In den loop van den nacht liet do kolonel den burgemeester weer halen. „Wat hebt u tot dusver gedaan?" „Ik heb de waarborgsom vergaard." „Hoeveel is er bij elkaar gekomen?" „Zestigduizend kronen. Ik hoop voor morgenochtend de rest bij elkaar te heb ben." „Mooi zoo: Nu zie ik, dat de bevolking betrouwbaar ,is. Ik scheld u de borg stelling kwijt. Geef u den menschen hun geld terug." Dr. Van Tienhoven uit Ser vië terug. Dr. van Tienhoven, de chef van de Nederlandsehe ambulance, is eer gisteren uit Servië te Weenen aangeko men. Hij zal met het overige personeel van de ambulance dezer dagen naar Ne derland terugkeeren. Over den gezondheidstoestand in Ser vië deelt dr. van Tienhoven in de Neue Freie Presse mede, dat daar sedert het najaar voornamelijk, ingewandstyfus, vlek- tyfus en dysenterie heerschen. De twee eerste ziekten hebben reeds vele dui zenden slachtoffers gemaakt, vooral na de gevechten bij Waljewo, daar de lijken van menschen en cadavers van 'dieren lang onbegraven' bleven liggen en de wei nig hygiënische hospitalen meer dan vol waren. In enkele weken tijds zijn veertig Servische en drie-en-twintig vreemde ge neesheeren, onder wie twee Amerikaan sche, aan vlektyfus bezweken. In 'de kazerne te Nisj, waar de gevangen genomen Oostenrijksche officieren onder gebracht zijn, heerschen gunstiger toe standen wat zindelijkheid en hygiëne be treft, zoodat daar geen ziekte heerscht. Daarentegen is in de verblijven van de soldaten en in de hospitalen, die vol Servische gewonden liggen, een betrekke lijk groot aantal sterfgevallen voorgeko men. Dr. Van Tienhoven, die als dokter van de Nederlandsehe ambulance reeds in do laatste Balkanoorlogen aan Servische zij de werkzaam is geweest, heeft ook dit maal veel waardeering ontmoet voor gijn werk. Zoodoende was het hem. mogelijk bijzondere zorg te besteden aan de Oosten rijksche gewonden. Daar hij, zelf en een zuster en ziekenverpleger van de Neder landsehe ambulance vlektyfus resp. tus- schenpoozende koorts kregen en de groote inspanning zich bij hem deed gevoelen, moest hij met zijn afdeeling naar Ne derland terugkeeren. De toestand in Servië. Tenge volge van de uitbreiding van de vlekty- phus in Monastic zijn daar reeds de beste geneesheeren, ook de inspecteur van ge zondheid gestorven. Evenzoo eischt de ziekte in Uskub, Nisj en Istip dagelijks zeer talrijke slachtoffers. Het eikenloof bij de orde pour le mérite, dat maarschalk Von Hindenburg en de chef van zijn staf gekregen heb ben, is een buitengewoon zeldzame on derscheiding, die volgens een kabinets order van 10 Maart 1813 aan ridders van de orde voor nog grootere verdiensten verleend kan worden. In don oorlog van 1870'71 kregen slechts weinige gene raals in buitengewone positie het eiken loof. Meestal slechts diegenen, die in 1864 of 1866 de orde gelf gekregen had den. Eigenaardig is, dat de laatste ridder pour le mérite, die het eikenloof kreeg, een Russisch grootvorst was. Het was de zeer Duitsch gezinde Michael Nico- lgjewitsj, die in 1877 als opperbevel hebber van de tegen Turkije strijdende Russische troepen deze onderscheiding kreeg. Uit het volgend briefje, dat door een armen landbouwer uit (Belgisch) Lim burg gezonden werd aan een zijner zonen, die beloofd had, naar het leger te zul len vertrekken, maar te Maastricht hangen bleef, en door de „Tel." wierd meegedeeld, bljjkt hoe Belgische ouders en kinderen hun plicht opvatten B<19 Februari 1915. Beminde Zoon, Ik kom u eens vragen, wat gij vanzin zijt te doen, en waarom, ge niet ge dacht hebt tot ik thuis was om te ver trekken. August, zijt go vanzin in Maes- tricht te blijven rondloopen als een va gebond, of gaat gij als vrijwilliger op, gelijk Jean gedaan heeft? Hij is soldaat, wij hebben zijn adres al, en hij stelt het heel goed. Daarom, August, trek ook. op als vrijwilliger, en blijl' daar niet lo Maestricht rondloopen, wilt ge uwen weg maken in de wereld. Ga op als sol daat voor uw vaderland, on wilt ge het niet doen, dan moet ge er niet meer aan donken om nog bij mij binnen te komen. Te Hasselt gelooft men, dat gij soldaat zijt, en ik was er zoo fier ovcnl En nu moet ik hooren, dat gij te Maes tricht rondloopt als een vagebond. Wilt gij, dat ik u nog erkenne als mijn Zoon begeef u dan oogenblikkelijk naar den consul te Maestricht, waar gij geld Zult krijgen om naar het leger te gaan. Indien gijl niet wilt, dan jnoogt gij nooit meer in huis komen. Wilt- gij niet, luisteren dan is alles tusschen ons ge daan. Ge moet u schamen, uw ouden vader zulke schande aan te doen. Daarom, laat mij weten wat gij doet. Tot nu nog uw vader, maar dan niet meer! F. N. -Smyrna, op welks forten de kanon nen der geallieerden thans gericht zijn, was een van de zeven steden van Azië in het Boek der Openharing. Het is de eenige stad van de zeven, die nog bloeit.. De bevolking telt meer dan een kwart millioen zielen. In de dorpjes rondom Luik begint alles weer langzamerhand zijn gewoon aanzien te krijgen. De brievenbestellers hebben van Maandag af hun werk her vat, doch worden door het Belgisch gou vernement nog maar gedeeltelijk betaald. De scholen zijn weder geopend, maar ge ven voorloopig islechls een halvon dag les aan de kinderen. Ook këoren van liever lede vele vluchtelingen naar hun dorpjes terug. Te Hervé werd iemand, die een Belgisch dienstplichtige do grens overge- holpen had, tot een boete van 600 mark veroordeeld. En te Visé werden twee personen gevangen genomen, die zonder pas België zijn ingegaan. Ten Aken zijn honderden kilo's koper naar Dusseldorp gezonden, welke door de bevolking vrijwillig bijeengebracht werden. Neuve Chapel le. Het taoneel der laatste Engelsche overwinning, Neuve Chapelle, ligt ongeveer 4 mijlen noordwes telijk vanl La Bassée, het voornaamste ge vechtsterrein van het Britsche leger. De Duitschers namen 26 Oct. een ge deelte van het dorp, en, hoewel her haaldelijk tegenaanvallen werden gedaan, wisten de Duitschers hun terrein te be houden. Op den avond van 1 November hadden de Engelschen voet voor voet in een wanhopig gevecht het verlorene weer bijna terug, toen de vijand zulke geduchte versterkingen aanvoerde, dat het heel® dorp weer in zijn handen raakte. Thans zijn de Engelschen er weer mees ter van. In een officieele verklaring van Fransche 'zijde wordt medegedeeld, dat de Franschen door hun operaties in Cham pagne een terrein hebben gewonnen van 7 K.M. lengte en 21/2 K.M. breedte. Het doel der operaties was de Duitschers te beletten troepen naar Rusland te zen den en dit doel is bereikt. De neutralityboard heeft geadvi seerd toe te staan de Prinz Eitel Fried- rich onder toezicht van Amerikaansche marineautoriteiten Zoodanig wordt ge repareerd, dat het schip weer zeevaar- dig wordt. De Paus. Italiaansche bladen deelen mede, dat de Paus wederom een telegram heeft gezonden aan den Duit schen Keizer, hem verzoekende, een woord, welk ook, te spreken, waardoor aan het wereldbloedbad een einde kan worden gemaakt. Volgens de „Kolnische Zeitung" heeft de Paus nog niet, zooals vroeger steeds onmiddellijk geschiedde, antwoord op zijn telegram ontvangen. De strijd in België. Het Duit sche stafbericht geldt Twee vijandelijke linieschepen, verge zeld van eenige torpedobooten vuurden gisteren op Bad Westende meer dan 70 schoten af zonder eenige schade aan te richten. Toen onze batterijen in wer king traden, verwijderde zich het vip andelijk eskader. De Engelschen, die zich in Neuve Chapelle nestelden, deden gis ternacht meerdere malen een aanval ia Oostelijke richting, doch werden torugge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1