Christelijke School - Ovezand. Afloop verkoopinpen, aanbestedingen enz Laatste Berichten. Landbouw en Veeteelt. Leestafel Briefwisseling Burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. Advertentiën. PreffiertJ der Geref. M te (Hes. De Slagerspatroonsvereeniging te MIDDELBUBG maakt liare geachte cliëntèle bekend dat, wegens de voortdurende stijging der inkoopsprijzen het Varkens- vleesch met 10 cent per kilo wordt verhoogd. Middelburg, 12 Maart 1915. HET BESTUUB. H.H. Landbouwers. Contracteeren van Beetwortelen. HEERENKLEEDERMAKERIJ S. J. TAMMIN6A - GOES. Nieuwste stollen. Geil passen gegarandeerd. boord. De laatste was naar het Paascih- ciland gesleept, waar do lading, steen kolen gelost weid en vervolgens het schip in den grond geboord werd. NEW-YORK, 11 'Maart.. De Duitsche hulpkruiser Prins Ritel Friedrich is te Newport News binnengeloopen voor hat aanbrengen van herstellingen. Het schip heeft 350 opvarenden van de jn dan grond gehoorde schepen aan boord, n.l. van 3 Engelsche, 3 Fransche, een Rus sisch en een Amerikaansch. Het Ama- rikaansche schip is tot zinken gebracht omdat het een lading tanve had, die als contrabande werd beschouwd. NEW-YORK, 1.1 Maart. De ontvanger der inkomende rechten te Newport News geeft de volgende lijst van schepen, dooi de Prins Eitel Friedrich in den grond geboord: '27 Jan.: Russische bark Isabel Browne, 13 opvarenden; 27 Jan., Fran sche bark Pierre Loti, 24 opvarenden 28 Jan.Amerikaansch schip William P. Frye, 31 opvarenden; 28 Jan.: Fransche bark Jac.obsen, 23 opvarenden; 12 Febr. Eugelscho bark Invercoe, 23 opvarenden 18 Febr.Engelsch stoomschip Mary Ada Short, 28 opvarenden; 19 Febr.: Franscih stoomschip Florida, bemanning 78 en 86 passagiers. DEN HAAG. Blijkens een dooi' den heer Oosterbaan aan de Tweede Kamer gericht schrijven, zijn de neusbloedingen de laatste weken achterwege gebleven. De Hotter stond reeds een korte wandeling toe; er is alle hoop op herstel. DEN HAAG. Nadat aanvankelijk het. voornemen bestond de Tweedè Kamer met het Paaschreces tevens voor het zomer reces te doen uiteengaan, moet thans het plan bestaan Vrijdag 26 dezer voor 3 weken op Paaschreces te gaan, daarna nog een paar weken te vergaderen en dan het zomerreces te doen ingaan. Goes. Heden kwam de Ver. tot ver betering van het Rundvee in algemecute vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer D. Koopman P'zn. van Nieu- werkerk. De heer Koopman deelde vóór de opening mede, dat de voorzitter de heer W_ Kakebeeke verhinderd was deze vergadering te prcsideeren. Ze kon ook niet meer uitgesteld worden. De vice- voorzitter de heer De Back kon ook nog" niet presideeren. De heer' Koopman heet de aanwezigen welkom, drukt zijn spijt er over uit, dat zoo ikleine kring .aanwezig' is, en welkt op tot propaganda vo-or hot stre ven der Ver. In 't bijzonder worden de hoeren I. G. .1. Kakebeeke en C. Zwa german welkom geheeten. Na goedkeuring der notulen, doet de secretaris mededeeling der ingekomen stukken, w.o. een schrijven van Ged. Staten, dd. 20 Mei 1914, dat zij het Prpv subsidie goedkeuren, en een schrijven van den heer Vorsterman van Oljen, secr. der Z. L. M. omtrent de subsidieregel ling dei' niet doorgegane Landbouwten toonstelling. De heer Zwagerman deelt mede, dat de regeering bezuiniging voorstelde door de prijzen der jonge stieren te verlan gen. Dit voorstel is niet aanvaard dooi' de Prov. Commissie voor de Veeverbete- ï'ing. Die bezuiniging is echter op an dere posten gevonden, n.l. door de prij zen der- oude stieren te verlagen, err ook door- heit bedrag dat voor kalver- boek premies uitgetrokken, te verlagen. Ook zal het bedrag 'voor extra bijdra gen aan Stjerenvereenigingen iets vteï- laagd worden. Verder is besloten de keu ringen, in Mei te houden, nauwkeuriger te doen beschrijven, en daarbij meer toe lichting te verstrekken. De Prov. Com missie voor de Veeverbetering, aldus de heer Zwagerman, heeft het eindelijk wen- schelijk geacht na den oorlog de aandacht van België te vestigen op onzen vee stapel, opdat we daar een afzetgebied voor vee verkrijgen. Ue rekening ,over 1913 wordt goed gekeurd De ontvangsten bedragen f5775.25, de uitgaven f3716.27, liet goed slot. bedraagt alzoo f2058.98. Die van 1914 wordt eveneens goed gekeurd. Deze bedraagt in ontvangst f 60Q,7.17i/a, in uitgaaf f 4349.261/2het goed slot is dus fl657$l. De begrooting voor 19,15, in ontvangst en uitgaaf f 5282.91 bedragende (met een past voor onvoorziene uitgaven f 1575.40) wördt goedgekeurd behoudens nadere goedkeuring. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren H. J. Dorst, C. de Back, J. B. Becu-De Hullu, J. M. Bom, H. Dael- fricifl, .Y\f. fvak'ö'beeke, J. J. Mol en I. M. Hage worden bij acclamatie herbe noemd. Tot leden van de commissie tot liet nazien oei" rekening over 1915 worden benoemd de heeren Zuidweg, Lindenbergh en Jan Blok. De bepaling van de plaats waar de volgende Algemeene Vergadering zal wor den gehouden Wordt aan het Bestuur over gelaten. De vergadering machtigt het Bestuur aan deze vergadering een excursie óf rijtoer te verbinden. Laten de tijdsom standigheden dit met toe, dan zal de vergadering waarschijnlijk wederom te Goes plaats hebben. Vervolgens wordt besproken de wen- schelijkheid om een opkweekstation voor jonge stieren te stichten. De voorzitter doet vooraf rapport namens de commissie Y, voorbereiding van deze zaak. Het rapport dezer commissie, bestaan de uit de heeren BecuD.e Hullu, Koop man en Zwagerman, komt tot de con clusie dat le. er in Zeeland best vrouwelijk fok- vee aanwezig is; 2e. de mannelijke afstammelingen de zer koeien 'niet tot hun recht komen door dat a. de akkerbouw in Zeeland overheerscliend is, en b. van een in Zeeland opgekweekten stier meestal de waarde voor de fokkerij onvoldoende er kend wordt 3e. uniformiteit in de fokrichting niet te vinden is. Door het oprichten van een opkweekc station meent de commissie, dat: de die ren beter tot hun recht kómen en ge makkelijker zullen worden verkocht, en dat de uniformiteit vergroot wordt Als eischen te stellen aan de in het opkweekstation op te nemen dieren wor den genoemdinschrijving der ouders in het N. R. S.overlegging van minstens één voldoende melklijst der moeder; vol doende melklijsten der voorouders; leef tijd vier maanden. Wat de inrichting van het station be treft stelt de commissie zich voor den bouw voorloopig van een verplaatsbare stal „waarin ruimte is voor acht jonge stieren. Daarnaast huur van vijf gemet weiland. Aan het hoofd der inrichting staat een directeur-beheerder, bijgestaan door een commissie van exploitatie. De stierkalveren zullen aan 'het sta tion worden gehouden tot zij den 'bad tijd van ongeveer 14 maanden hebben bereikt. Dan zal publieke verkoop plaats hebben van die dieren waarvan men mag verwachten dat zij tot verbetering van den veestapel zulten meewerken. Door de eigenaars der stieren zal aan de commissie een vergoeding .worden ge geven voor het. opkweeken der stieren gedurende de tien maanden die zij aan 't station ve. b ijventevens een zeker per centage van de verkoopsom. Voor de niet voor verkoop goedgekeurde wordt een kleiner percentage van de waarde ge vraagd. Het benoodigde kapitaal wordt ge raamd op 'f 1500a 4 pet. af te lossen in 15 jaar. De ontvangsten en uitgaven worden begroot op f 1700 's jaars. Het bestuur is van plan bij verkoop een progressief procent te heffen van 10 tot 30 in plaats van de taxatie van 4 stieren a 10 pCt., De bijdrage voor acht stieren is ook hooger. Als antwoord op enkele opmerkingen in de vergadering uitgesproken antwoordt de heer Zwagerman: Men moet rekening houden met tegenslag, dus met de af keuring niet te streng zijn. Als na 2 maanden een stier blijkt niet te zulten meevallen, zal hij dadelijk wor den weggedaan. Tegenvallers inzake de subsidiën neemt de opfokvereeniging voor haar rekening. Het rapport komt onverkort in het Landbouwblad. Er zal gestreefd worden naar een cen traal verkoopplaats voor alle stieren, en te gen hooger percentage. Dit. zal door de commissie worden overwogen. Na afdoening van 't rapport wordt be sloten ,tot de oprichting van het op- fokstation. Er zijn reeds 40 aandeelen van f10 a 4 pet. of renteloos geplaatst. Het bestuur zal een concept reglement samen stellen. In de volgende vergadering zal een directeur en een commissie van uit voering worden benoemd. Het opfoksta- tion zal' komen in de nabijheid van Nieu- werkerk, omdat de heer Koopman heeft aangeboden als directeur op te treden buiten bezwaar der kas. Zeer spoedig zal begonnen worden met den bouw van een stal met betonnen vloer en 8 hok ken en een gang, begroot op f675. We gens den oorlogstoestand zal dat wel f 800 worden. Jaarlijks zullen bij loling 10 aan deelen worden afgelost. De beesten zul len gestald worden zoodra bet kapitaal er is. Aan de orde is het referaat van den heer Zwagerman over de vraag: Is uit breiding en versterking van Coöperatieve fabriekmatige zuivelbereiding in Zee land wenschelijk en mogelijk? Spreker beantwoordt twee vragen: Welke beteekenis heeft de uitbreiding der fabriekmatige zuivelbereiding voor den landbouw in 't algemeen, en zal zij hebben Voor don Zeeuwschen landbouw in 't bijzonder Welke vorm van zuivelbereiding is het meest aangewezen? De markt der zuivelproducten werd 'na 1875 gedrukt, door de concurrentie van 't buitenland, 'wijl werden van die markt verdreven. Die moeilijke tijd heeft do Nederlanders energiek gemaakt; en zoo is de4 particuliere zuivelbereiding fa briekmatig geworden. De eerste fabriek is opgericht te War ga (Friesland) en sedert 1886 zijin ei' 800 k 900 bijgekomen. In Zeeland nog slechts 5 op 25000 melk koeien, dat inag zoo niet blijiven Door de zuivelfabriek werd de boerin ontlast, en kreeg zij nveer tijd om haar huis te bestieren en hare kinderen op te voeden, waaraan hoogtere eischen ge steld worden dan vroeger. Wel zijn er bedrijven waarin de boerin moet helpen ver-dienen, maar er zijn wel andeire waai de boerin beter werk kan presteeren, b'.v. de pluimveehouderij, opfok van kalvers, en bemesting der varkens. Deze verandering gaf besparing van werkkrachten, Intensiever bewerking, bij uitbreiding van het kleinbedrijf. En er- zijn 4000 kleine bedrijven! Opgelost werd ook het dienstboden- vraagstuk, men kan het vrouwelijke per soneel er door inkrimpen of afschaffen. Het veehoudersbedrijf levert meier gelde lijk voordeel op, en leidt tot doelmatiger veevoeding en verbetering van den vee stapel. Daardoor wordt elke liter melk tot waarde (gebracht, en tot een goed product omgewerkt, betere boter enz. en minder' verliezen dan die dooT 't klein bedrijf geleden worden. Het nut der- samenwerking kwam uit. Tal van vereenigingen voor aankoop, op fok enz. zijn gevolg geweest van de op richting der 'zuivelfabriek. Het heeft mogelijk gemaakt een groo- tere geldelijke opbrengst der melk, en af doende concuiTentie met. het buitenland wat betreft den boteruitvoer. Stijgende zuivel prijzen, organisaties tegen de knoeie rijen in de boter- en kaasproductie. De schaduwzijde dezer fabriekmatige zuivelbereiding is echter geweest de tu berculose en het mond- en klauwzeer. Maar dit geldt nu niet meer, omdat de .melk nu naar do boerderij ziektekiemvrij- teruggaat. Spr. legt uit, dat de geldelijke uitkom sten zeer verschillen met die van de particuliere zuivelbereiding. Op grond van de boterprijzen in de voornaamste ste den van Zeeland komt spr. tot. flinke resultaten, welke hij toelicht, uit gege vens per circulaire door hem meege deeld. Spr. meent, dat er in Zeeland melk genoeg is om te komen tot een flinke zuivelfabriek mits alle boeren mee doen; 25000 koeien bi-engen op 92'/o mil joen K.G. molk, waarvan na aftrek van liet benoodigde nog beschikbaar is 48'/o miljoen K.G. om tot 'bo-ter op de boer derij verwerkt te worden. De geldelijke opbrengst op een boer derij met centrifuge, melk met 3.10 pCt. vet, berekent spr. op f5,31V2 netto, waar van f 3,521/2 zuiver geld en f 1,79 in waarde aan ondermalk en karnemelk. Ter wijl in een stoomzuivelfalmek 100 K.G. melk met 3.10 pCt'. vet geven netto f5,88i/2, waarvan f 4,221/2 zuiver geld en f 1.66 in waarde van ondermelk en karne melk. De handkraehtfabriek te We mel ding e geel't f4.52 zuiver geld en f 1.631/2 in waarde van ondermelk en karnemelk. Het vervoer der melk naar centrale jmnten mag niet te kostbaar zijn. Op dit punt is of wordt in Zeeland veel verbetering aangebracht. Spr. acht 't ver voer niet moeilijk of te kostbaar. In de zandstreken gaat 't veel moeilijker. Spre ker acht, dat wij hier zouden kunnen vestigen op Schouwen-Duivoland 2 stoomzuivclfabiiekcn, 1 op Tholen, 2 op Walcheren, 1 in N.-Beveland, 3 op Z.-Be veland, 3 in W.-ZV1, 3 in 0. Z.V1. Spreker 'is voor een stoom zuivel fabriek, en tegen een han<lk rach t fabriek. Hierin verschilt spr. van den heer Lindenbergh. Als de boeren er niet. rijp voor zijn, dan liever nog maar wat wachten. Bij handkrachtfabrieken is het pei'soneelvraagstuk uiterst moeilijk. Bij stoomzuivelfabrieken krijgt men, mits goed salaris, een voldoend personeel. Niet. aan de handkrachti'abrtekjes, waar de beloo ning uiteraard laag moet zijn. Die fabriekjes hebben in den regel min der goed personeel, en kunnen geen Imo gen boterprijs maken. Daar wordt de melk maai' eens per dag gebracht., dus dan is er geen tijd voor behoorlijk pasteuri- seeren, en krijgt men minder goede bo ter. Om. goede boter te krijgen moet de melk 2 maal per dag gebracht worden, opdat de gepasteuriseerde room "kunst matig kan aanzuren. Die kleine fabriek zal bij den afzei, der boter groote be zwaren hebben, althans in Zeeland. De groote fabriek staat onder leiding van hooger staande vakmannen. De kljeine fabriek zal vaak moeten te ruggeven zure, slechte melk, die ziekten verspreidt. Het Vervoer zal aan de kleine fabriek meer moeilijkheden met zich brengen. De boeren zullen niet 2 maal per dag hun melk willen brengen en dian wachten op de ondermelk. De venverkingsonkosten zijn hooger, de onkosten geringer bij de kleine dan aan de groote fabriek. Vele kleine handkrachtfabriekjes in Zee land opgericht zosu leiden tot kapitaal- verspilling.Overal waai' dit geschied is, ruimt men ze op om ze te comlineeren tot één groote stoomzuivelfabriek. In Zee land zijn 2500 handkrachtcentrifuges en karntjes; dan komen de fabriekjes, dat kapitaal van die karntjes is dus weg. Dan de groote fabriek, dan is het geld in de handkrachtfabriekjes gestoken ook weg. De heer Lindenbergh bestrijdt het be toog van den heer Zwagerman. Hij be toogt, dat in de kleine fabrieken ook Voldoende personeel is te krijgen. De groo te fabrieken hebben wel beter hulpmidde len, doch het vervoer is moeilijker. In de kleine fabrieken is de aroma der bo ter beter. Op tentoonstellingen is bewe zen, dat ook de kleine fabrieken uitste kende qualiteit boter leveren. Voor 't argument inzake tuberculose enz. is iets te zeggen, doch in Fries land is die verspreiding toch het ergst gebleken. Het vervoer der melk is goedkoapeï aan groote fabrieken; dit is alleen waar, wan neer het vervoer niet te ver plaats heefti. Wat baat het ons 11 u, zegt opponentj, dat de groote fabrieken vooirdeeliger zijn, nu zij hier toch niet tot stand kan ko men. Adres aan Walcheren. Liever geen fabriek dan een kleinte, zegt de hieer Z. Dial is de dood voor dei veteteelt in Zeeland. De heer Zwagerman schetst de gunstige omstandigheden waarin Wemel- dinge verkeert, die oorzaak zijjn, dat dó handkraehtfabriek aldaar zoo goed werkt. Ook de leiding laat hier- niets te wen- schen over en het bedrijf kost maai' weinig. Men mag nog zoo'n vurig omstan der van handkracht zuivelbereiding zijn, men zal elders op allerlei ^moeilijkheden stuiten. Groede b.v. leent zich er al heel slecht voor. Men moet niet vergteten, dat het eisch is de melk tweemaal per dag aan te voeren. Men beginne dus niet met een kleine handkraehtfabriek als de om standigheden minder gunstig zijn dan inl Wcmeldinge. In Brabant heeft men echte model-zujvelfabrieken. Spr. gelooft, dat 't voor Zeeland eerder achteruitgang dan vooruitgang zou zijn, wanneer er een groot aantal kleine handkrachtfabriekjes ware. De heer Lindenbergh wijst er op, dat men (aanvankelijk op de meest gunstige plaatsen een fabriekje gou kunnen op richten. De hoofdkwestie is volgens spr. echter deze, dat ,er geen groote fabriek komt. j De voorzitter betuigt den sprekers dank. Het voorstel tot het geven van een bedrage ten behoeve voor het opkweek station voor jonge stieren wordt goedge keurd. De heeren Zwagerman en Lindenbergh zulten lmn ideeën in het Zeeuwsch Land bouwblad nader uiteenzetten. De heer 1. G. J. Kakebeeke betuigt den voorz. dank voor zijn inleiding en zijn leiding. Timotherüs (red. J. N. Voorhoeve, Den Haag; uitgave La Rivière 3t Voor hoeve, Zwolle) van dezte wteek bevat o.m. een meditatie van den hoofdredacteur „Armageddon"; en van denzelfde onder „Indrukken" Dienende neutraliteit. Een mooie plaat „oorlogsberichten in de sme derij". Een belangrijke opsteltenrepkls vangt ds. Laan aan over de Ylaamsohe beweging". Een opstel met portret van Joseph Joffre. Pennings verhaal „Water loo" wordt belangstellend gevolgd. •i i i ik;»; 1*1 Op leven en dood, door M. V. d. Staal, Rotterdam, Drukkerij Libeitas; afl. '25 is genaderd tot de verwoesting van Leuvein. Hiermee vs het le deel voltooid. Nog twee deelen zullen volgen. Voor de i.n- teekenaars geen meevaller; doch niemand kon dit voorzien en v. d. Staal is een aangenaam verteller, dat verzoent, al licht allen met deze noodzakelijkheid. i De firma J. A. Verbant, Langestraafc 27, Tilburg, stelt gratis verkrijgbaar een „Vrijwilligersmarsch", muziek van Kunst, woorden van De Marees van Swinderen, beiden vrijwilligers. Woorden en toon zetting zijn zeer opgewekt en opwekkend. Wie zijn (haar) Vaderlandsche liederen vermeelderen wil, vrage dezen marsch aan. In het 2e couplet ware schermen de beter geweest dan schendende. Ook zijn het niet de beste schuttere wier hart „bonst met onstuimigen moed". Bij de uitvoering wijzige de directeur der zang- vereeniging dergelijke hyperbolen. Immers, van het verhevene tot het belachelijke. L. te K. Overgenomen. Meliskerke. Heden werd door mr. Rlau- pot ten Gate publiek geveild: lo. een huis, schuur en tuingrond, '271 c.A.; 2o. een schuurtje- '29 c.A.; 3o. 5480 c.A. bouwland. Verkocht: Perceel 1, aan Joh. Mathyssen te Meliskerke voor f505; Perceel 2, aan C. Janse te Meliskerke voor f170; Per ceel 3, aan J. Wouters te Koudekerke voor f 1090. Van 1112 Maart 1915. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. van Schalk, jm. 22 j. en M. C. -Poppe, jd. 21 j.; P. C. Meijler, jm. 27 j. en W. D. Filius, jd. 24 j. Getrouwd: A. E. Bodaan, jm. 38 j. er A. M. van Sorge, jd. 28 j. Bevallen: 'E. ML A. P. Mes geb. van Etten, d.; M. J. Labruyèrc geb. Vader, z.; H. E. do Pagter geb. van Boven, z. GOES: Géboren: 10, Maatje, d. v. Jo- sephus van Hese en Adriana Johanna do Jonge. Overleden: 10, Antonïus Jacobus Josi- nus van der Hoek, 22 j., ongeh. Van 511 Maart,. KRUININGEN. Ondertrouwd: Willem Johannes Andreae, 48 j. jm. en Maria Magdalena Cornelia Stinylaart, 30 j. jd. Geboren: Karei, z. v. Johannes Josephus Schoolmeester en Jacoba van Gareel; Lo- dewijk Louisa, d. v. Jan van Iloeck en Elisa Sophia, van Mechelen uit Niel; Abraham Johan, z. v. Pieter Timmerman en Anna Riaders. ZIERIKZEE, 11 Maart 1915. Tanve f 17.50 a f 17.75; Chevaliergerst f 16.— a f 15.50Zomergerst f a f Wintergerst f 13.75 a f 14,25; Rogge f 13.50 a f 14.Haver f 14.af 15.Kroonerwten fa fSchokkers f—af—, Bruine boonen fa fAjuin f6.75 a f7.— Aardappelen f3.a f3.75. Wegens uitvoerverbod geen handel in peulvruchten. Naar tvaarnemmgen in den morgen van 12 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste 'barometerstand 766.2 te Mun- chen, laagste 745.7 te Bodoe. Verwachting tot den avond van 13 Mirt. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuid westelijken riind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen re gen. Weinig verandering van temperatuur. Ondergeteekende betuigt, mede namens de overige betrekkingen, harte lijk dank voor de ontvangen blijken van deelneming bij de ongesteldheid en het overlijden hunner geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder en Zuster, FRAN- CINA DEKKER, Wed. J. den Hollander. Uit aller naam, JOH. MOL. Baarland, 12 Maart 1915. Voor de vele bewijzen van deel neming, gedurende de ziekte en overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, WILLEM JOBSE, betuigen wij door deze onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. POPPE. Meliskerke, 11 Maait 1915. *s* Voor de vele bewijzen van be langstelling ondervonden bij het over lijden onzer geliefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder, zeggen we onzen har telijken dank. lev.(A. DE GROENE. Aapeue. D DE GROENE—Bkaamse. Nisse (J- M0L' rtósse. (j mol—braamse. De Heer en Mevrouw DE NEE- LlNGVan Apeldoorn zeggen vriende lijk dank voor belangstelling ontvangen bij de geboorte van hun zoon. Bezoeken worden gaarne afgewacht op 15 en 16 Maart van 3 '/e tot 5 uur. Middelburg, 12 Maart 1915. ZONDAG 14 MAART Voorm. 9.30 uurDs. Goslinga, van Molenaarsgraaf, Nam. 2 uurIdem. Avond 6 uur: Leeskerk. Collecte voor Inw. Zending. Bij beschikking van den E.A. Heer Rechter-Commissaris in het faillissement van H. H. SOMER, Kleermaker, wo nende te Goes, d.d. 11 Maart 1915, is bepaald le. dat de schuldvorderingen bij den Curator moeten ingediend worden vóór 1 April 1915 2e. dat de Verificatie-Vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 17 April, des voormiddags te half elf uur in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg. Goes, 11 Maart 1915. De Curator, H. C. J. ZAAIJER. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de toelating met 1 April e. k. kan plaats hebben op Maandag 15 Maart a. s., des avonds van 7 tot 8 ure in de Con sistorie te Ovezand. Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus, die 1 April aanvangt, kan in den loop dezer maand geschie den bij het Hoofd der School, alir. W. A. VAN WIJK, Papeweg. Ouders, die geen schoolgeld kunnen betalen kunnen daarvan vrijgesteld worden. HET BESTUUR. Wolfaartsdijk, 10 Maart 1915. Bij ondergeteekende is weer gelegen heid tot het A. KERKHOVE, bij station Aagtekerkr. Het twaalftal Predikatiën van Ds. A. MAKKENZE, Pred. te Ridderkerk, is ook ter inteekening verkrijgbaar bij P. DE KAM Sz. te Oostkapelle.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3