Teleg Uit de Provincie. Reclames Rugpijn is nierpijn. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Gemengd Nieuws. en fet daarbij op den prijs der pulp. De heer \V. Kakebceke, voorzitter der ('oöp. Bietensuikerfabriek te Dinteloord, meent te mogen zeggen, dat de fabrikan ten een slechten prijs bieden en steunt zijn bewering door de volgende motieven. In de eerste plaats heerschte er onder de fabrikanten ook al oneenigheid hier over. Er was een gedeelte dat meer wil de betalen. Verder laat de toekomst in de suikerwereld zich gunstig aanzien, een gevolg van de bepalingen in Duitschland en Oostcnrijk-Hongarije, waarbij de sui- kervoorraad is onteigend en gebruikt zal worden voor legerdoeleinden. In Frank rijk zit men met te weinig bietenzaad, daar de zaadcultuur juist daar het meest verbreid is waar thans het kanon spreekt. Men behoeft ook niet te vree zen, dat de rietsuiker in .grootere massa's aange voerd zal worden, wat in verband staat •met het te vroeg snijden van het riet o.a. op Cuba, en de achteruitgang in opbrengst die hiervan het gevolg is. De vergadering neemt als eindconclusie aan, dat het prov. bemiddelingsbureau stappen zal doen hij den bond van sui kerfabrikanten om te komen tot een hoo- geren suikerbietenprijs voor het ja ar 1915; en de aanwezigen zeggen toe zoo veel mogelijk propaganda in eigen kring te zullen maken om geen bieten te con tracteeren vooraleer de besprekingen tot. een goed' eind zullen zijn gekomen. Goes. Onder voorzitterschap van den heer J. H. O. Dominicuis werd gisteren een vergadering gehouden van afgevaar digden van de commissies van waak zaamheid, ingesteld tot bestrijding van het mond- en klauwzeer. De vergadering werd bijgewoond door de heeren Th. van Rijissel, district-veearts te Breda en C. O. J. A. van Genderen Stort, secretaris van het Nederl. Landbtouw-comité. De voorzitter zette de bedoeling der bijeenkomst uiteen. De heer Van Rijssel besprak in breede trekken de maatregelen, welke door dd commissie van waakzaamheid Werden genomen, 0111 het mond- en klauwzeer buiten Zeeland te houden. Hij wees erop, boe de besmetting kan worden overge bracht en legde er den nadruk op, geen personen in een besmette stal toe te laten, die daar niets noodig hebben. Voorts deelde de spreker mee, welke maatregelen moeten worden genomen ter bereiking van het doel, in de eerste plaats het gehoorzamen aan de daarop betrekking hebbende voorschriften. De heer van Genderen Stort deelde mee, welke maatregelen tot bestrijding van het euvel sinds 1828 getroffen werden. Hij te te 1de in het licht hoe het tegenwoor dige afmaak-stelsel beter is dan de vroe gere methode, om de ziekte maar te laten doorzieken. Thans wqrdt de be smetting voorkomen, door het aangetaste vee onmiddellijk af te maken. Hij wees erop, hoe nuttig bet is, dat commissies van waakzaamheid zijn ingesteld en sprak de wenschelijkheid uit, dat ze een duur zaam karakter krijlgen, ovenals dat er voor ons land een centrale commissie van waakzaamheid worde ingesteld. De lasten, door de regeering opgelegd, zijn zeer be zwaarlijk, maar ze zijn zoowel van belang voor de vee-fokkers als voor de ver bruikers. „M. Ct." Middelburg. De diaconie der Nel. Herv. Gemeente alhier ontving van de loterij van vrouwelijke handwerken 32 beiden en peluws en 36 dekens. Goes. Door ingelanden van den Zuid- Kraaiextpolder wei-den in hunne op 9 Maart j.l. alhier gehouden vergadering op den staat van aanbeveling voor de benoeming van een dijkgraaf ter voorzie ning in de vacature wegens periodieke- aftreding van den heer M. G. van Nieu- wenhuijzen geplaatst de heeren N. A. Remijn, C. Schipper en C. A. van Nieu- wenhuijzen, allen wonende te Nieuwdorp. Duidelijker dan de laatste dagpa is heden weder kanongebulder uit Zuid- Westelijke richting vernomen. Vlissingen. Voortaan mogen van En geland per mailboot dagelijks 200 passa giers worden vervoerd. Wemeldinge. Maandagavond werd de oprichting der .vrijwillige Landstorm" be stendigd, doordat reeds circa 30 perso nen teekenden. Als bestuur van dit corps, dat uit voetvolk zal bestaan, werdea ge kozen Jacs. Burger Fz., M. Felius Gz. en H. Wolzak. iEr zal getracht worden zoo spoedig mogelijk tot verplichte keuring over te gaan, omdat men zoo gauw jnogelijk met de werkelijke oefeningen kan beginnejn. Grootendeels is deze oprichting te dan ken aan het bezielende woord van den heer Hoencamp van Kruiningen, die hier j.l. Zaterdag heeft gesproken. Hij, de macht van 't woord bezittend, heeft ons ingeleid tot der vaad'ren historie, en wer den er op gewezen, dat het als weerbare mannen onze dure plicht was ons aan te sluiten bij den vrijwilligen Landstorm. Mannen, sluit u allen aan, zoo dit maar mogelijk is, want „Eendracht maakt macht". Hoedekenskerke. Maandagavond verga derde de Raad. Met kennisgeving afwe zig dhr-. Van dei- Linde, zonder dqze de heeren Jasperse en Verbeek. De voorzitten- deelt mede, dat door Ged. Staten thans de gemeentebegrooting voor 1915 goedgekeurd is en dat de inenba- noemde leden der beide commissies tot wering van schoolverzuim allen hunne herbenoeming hebben aangenomen. Ver der dat door B. en W. op een desbe treffend verzoek van A. Buteipi c.s. om een lantaarn te plaatsen bjj hunne wo ning in den omtrek van Kwadendamme aan adressanten is geantwoord, dat zoo mogelijk tegen het najaar met hun ver zoek rekening zal worden gehouden. Ein delijk dat op verzoek aan M. Walraven door B. en W. eervol ontslag is ver leend als hulptelefoonhouder te Kwaden damme en in zijne plaats is benoemd Jacs. .Walraven, benoemd-brievengaarder van het aldaar te openen hulppostkan toor. 'Epne af- en overschrijving op de ge meentebegrooting voor 1914 tot een be drag van f409.03 wordt z. h. s. goed gekeurd. Eveneens z. h. s. het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om mach tiging tot wijziging der begrooting voor 1914 van dat middel. Vervolgens wordt aan een persoon afschrijving verleend van }k jaar hondenbelasting. Bij de rondvraag vraagt de lieer Den Dekker of de barak nog lang moe' blij ven staan. De voorzitter acht het gewenscht de ziekenbarak voorioopijg te laten staan. De tijdsomstandigheden zijn nog van dien aard, dat hij er niet over denkt ze weer te laten opruimen. Weth. Groene vege zou er ook niet voor zijn, dat de barak werd weggenomen. Nog wijst de heer Den Dekker er op, dat er in de gemeente enkele personen werkloos zijnkunnen deze niet liet peeën- slijk van de haven met den kruiwagen vervoeren, dat nu per vrachtrijder ge schiedt Weth. Groenewege wijst er op, dat zoo dra de weerstoestand het landwerk toe laat, er volop werk is; er is evenwel geen bezwaar tegen, die menschen daar aan het werk te zetten. In de Maandag gehouden vergade ring van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke waren 17 stemgerechtigde ingelanden vertegen wo ordigdEen adres van de bewoners van de „Boeiers" om verlost te worden van het overtollig wa ter, bij hunne woningen aanwezig, werd ter afdoening gesteld in liandeu van het bestuur. De begrooting dienst 19151916 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 14829.74. Het dijkgescbot werd met f 1 pei- H.A. verhoogd en gebracht op f 13 per H.A. Waarde. Maandagavond Iiield de afl. van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier liaar jaariijksche vergadering, die bijgewoond werd door 21 leden, onder voorzitterschap van dhr. W- E. de Ja ger. De secretaris dhr. A. Mol bracht een gunstig jaarverslag uit over den toe stand der vereeniging, die thans 126 le den telt. Uit de ïekening van den penning meester bleek, dat was ontvangen f 84,85 en uitgegeven f 27,51 Va; alzoo een goed slot van f57,33V2, zoodat met het goed slot van het vorig boekjaar, f 97,69, in kas is f 155,021/2- Het reservefonds be draagt f 57,671/2. De rekening werd na gezien door C. de Jager en L. de Looze en in orde bevonden. Het aftredend be stuurslid C. Klap wenschte niet meer in aanmerking te komen, zoodat gekozen werd de heer A. Pieper. Besloten jwejid zich ook aan te sluiten bij de op te richten Provinciale .Ver. Tot magazijn meester werd benoemd de hear J. C. Looij. Wissenkerke. De afdeeling .Wissenkerke van den Chr. Nat. Werkmansbond hiedd Maandag jaarvergadering. Nadat de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend hield ds. v. d. Linde, eere-voor zitter, eene toespraak ontleend aan den voorgelezen 95stan Psalm. Uit het jaar verslag bleek, dat de Vereeniging nog steeds in bloei toeneemt wat betreft heft ledental. Zoo ook wat ,de finantiën aan gaat, 't welk bleek uit de verslagen van de penningmeesters van den Bond en het Ziekenfonds. Dit fonds keerde in het af- geloopen jaar uit een bedrag van 'f 362,80 en sloot met een batig saldo ad f 331,5.7. Het Jmzit dei' Vereeniging heeft hiejr- mede bijna f2000 bereikt. Jammer, dat geklaagd moest worden over geringe op komst bij de gewone vergaderingen. Werd voorheen door voordrachten enz. meer het aangename op den voorgrond ge plaatst, in den laatsten tijd werd meör op het nuttige gelet door behandeling van sociale onderwerpen. Mocht dit meer op prijs worden gesteld. De heer De Looft' werd met algemoe 11e stemmen als pen ningmeester herkozen. Het was een zeel- gezellig samenzijn, dat dan ook pas te 12 uur eindigde. Kruiningen. Als curiositeit mag wel ge meld, dat bij den landbouwer L. K. al-^ hier een kalf geboren is met drieërlei haar kleur. rood, wit en zwart. Domburg. Gistermorgen werden op het strand alhier en te Oostkapelle de aan gespoelde mijnen tot ontploffing gebracht. Men beproefde zulks op een wijzie Zoo als men dat te voren nog niet had ge daan. Door ontplofbare stof worden aan den mantel der mijn meerdere gaten be- bracht, waarna de inhoud aan 't branden gebracht wordt. De knal en den dreun bij de ontploffing zijn veel minder hevig dan bij de vroegere methode. De mijn rookt langen tijd voor zij geheel uitge brand is. Niettemin worden er voorzorgen genomen, omdat men niet zeker is dat de brandende stof niet een uitbarsting geven zal. Deze eerste proef werd j.l. Zondag te Westkapolle genomen, men kon toen het succes niet vaststellen, omdat de mijn ongeladen bleek te zijn. Deze twee proe ven zijn goed geslaagd. N. en St. Joosland. De lieer A. Sonke, vroeger ambtenaar ter secretarie alhier, thans zoodanig te Hasselt (0.), is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot hoofdcommies ter secretarie te 'Harder wijk. Terwijl de knecht van den land bouwer J. P., alhier, Dinsdagmiddag aan de woning van den molenaar een pak van de met één paard liespannen lamoen- koer wegbracht, ging het paard met de kar er vandoor. Een riem -brak en daar door ging het lamoen omhoog, waarvan het paard schrok. Op den hoek der Vinke buurt moest het een draai nemen, het nam dien te kort en liep tegen een raam, waarin eenige 'ruiten gebroken werden en een buitenblind werd afgerukt. Het paard holde verder langs den ouden dijk, van den oprit, sprong over een sloot, zoodat de kar er in bleef. Aan kar en tuig was weinig schade, want de reis kon, nadat alles weer op den straatweg gebracht was, voortgezet worden. Persoon lijke ongelukken waren gelukkig niet te betreuren. St. Maartensdijk. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij den land bouwer Jobs. Nelisse Nathz. gistermor gen een koe drie kalveren ter wefreld bracht, welke allen in goeden welstand verkeeren. Iemand met gezonde nieren zou haast vergeten, dat hij een rug heeft, maar zij, die leen nieraandoening hebben, zijn altijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich buk ken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Hetzelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijklieid in den rug en de zijden moet onze laandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rug pijn spoedig gevolgd door andere verschijn selen van een nieraandoening, zooals wa terzuchtige zwellingen onder de oogen of de voeten, bewolktheid, branderigheid van het water, bezinksel. Nierzand, jicht, rheu- matiek, ontsteking der blaas, niersteen (nierkoliek), 'zijn andere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren en blaais. Zij herstellen deze organen en be werken, dat zij het bloed behoorlijk fil- treeren ten de onzuiverheden daaruit af voeren. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joli. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te "Noordhorn dr. K. Sonies te Ruinen. Aangenomen naar Boxum door J. L. Faber te Zutphen. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Hilversum J. Adolfs te Winschoten. Colijnsplaat. De voordracht voor Hoofd der School alhier, bestaat uit de heeren: J. Van Houte, H. d. Sch. 'te 's Heer Arends- kerke; J. Felius, onderw. te Kloetinge; F. Winterterp, onderw. te Winsumen M. E. Pruyssen, onderw. te Kruiningen. Unie „Een School met den Bijbel". De 37ste jaarvergadering wordt Dinsdag 6 April te Utrecht gehouden. 0.m. moet plaats hebben de periodieke verkiezing van 3 bestuursleden in de vacatures der heeren: Dr. II. Franssen te Zwolle (niet herkiesbaar), R. Derksen te Zeist (herk.) en ps. J. L. Pierson (niet berk.). De drie dubbeltallen zijn resp. als volgt: Dr. C. C. Schot Czn. te Harden- berg en Ds. G. Wielenga te Zwolle; R. Derksen te Zeist en Prof. Dr. H. Visscher te Utrecht; L. de Vries Hzn. en IJ. van der Veen, beiden te Groningen. Voorgesteld Wordt art. 7 der Statuiten te 'wijzigen (benoeming van een secretaris voor den tijd van 3 jaren, geen bestuurslid zijhde, en oen regeling te dezen opzichte met den Schoolraad, welks secretaris ge woonlijk ook secretaris der Unie is). Do Voorzitter, Ds. A. de Geus, van De Lemmer, zal in de middagvergadering spreken over: ,,Dc Vrije School". Verschenen is voorts het 36ste jaarver slag van de Unie, tevens jaarboekje voor het Christelijk onderwijs, dat een keur van gegevens bevat betreffende ons Chr. schoolwezen en over de bestaande school organisaties en de Mj haar- aangesloten scholen. De Schoolrraad houdt zijn 25ste alge- meene vergadering op Woensdag 7 April, in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Deze vergadering zal 'mede gewijd zijn aan de herdenking van zijn 25-jarig be staan. In de eerste samenkomst, voor middag van 10 tot 1 uur worden de ge wone zaken afgedaan, te weten openings woord van den voorzitter ds. J. L. Pier son; jaarverslag, mededeelingen, rappor ten en voorstellen. In de tweede samen komst, namiddags 'van 2 tot 5 uur zal prof. dr. II. Bavinck optreden met een feestrede, en zuilen de afgevaardigden gelegenheid hebben hun feestgroet over te brengen. Aan den feestmaaltijd hierna volgende kunnen alle deelnemen a i 1.50 met wijn per persoon. Toegangskaarten vóór 25 Maart aan te vragen bij' den secretaris den heer R. Derksen, te Zeist. Hierbij laten wij volgen een overzicht van den staat der Scholen met 'den Bijbel in ons land; onder opmerking dat men had in 1857 (Schoolwetjaar) 58 Chr. scho len met 10 duizend leerlingen; en dat er nu, 58 jaar later, zijn elfhonderd twee en veertig met 183174 leerlingen. De stand op dit oogenblik is als volgt: Aantal scholen in 1914 bedroeg 1116; op 1 Januari 1915 bleek dit aantal ver meerderd met 26, totaal 1142. Aantal leerlingen klom van 177058 tot 183174; het aantal onderwijzers van 4147 op 4383. De toename van het aantal scholen bleek het grootst in de provincie Zuid- Holland: 274 op 280. In Zeeland klom het cijfer van 66 op 67. Van de 1142 scholen zijn er 365 aange sloten bij1 de Vereen, voor C. N. S., waar van er 40 worden gesubsidieerd tot een bedrag van f1800. Bij het„Gereformeerd Schoolverband" zijn 211 scholen aange- sloten. Bijl de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs zijn 210 scholen aange sloten, terwijl (bij den Schoolraad 811 scho len zijn aangesloten, waaronder 8 kweek scholen, henevens 2 scholen die nog niet geopend zijn. Deze 1142 scholen vertegenwoordigen eene waarde van 122.840.000, wijl de ge-„ middelde prijs per school, bij nauwkeurige berekening, op ongeveer 120.000 kan ge steld worden. Voor de 183174 leerlingen, die onze scholen bezoeken, weid in het afigeloopen jaar (berekend tegen f33 min f23 aan Rijkssubsidie i 10 per kind) ongeveer f 1.831.740 door de ouders en andere be- belangstellenden in de School met dew Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. De Rijkssubsidie bedraagt over het af- geloopen jaar ongeveer f 4.268.000. Het aantal hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen op 1 Jan. 1915 aan do Scholen met den Bijbel werkzaam, be draagt 5525 (tegen 5263 op 1 Januari 1914). In 1914 hebben 556 kweekelingen de akte van onderwijzer(es) verkregen (tegen 477 in het vorige jaar). Op den lsten Januari 1915 bedroeg het aantal kweekelingen 3166 tegen 3427 op 1 Januari 1914. Op 1 Januari 1915 waren aan onze Scholen 16 vacatures, tegen 22 op 1 Ja nuari 1914. Het aantal Scholen met den Bijbel, waaraan alleen het hoofd, dus zonder onderwijzer van bijstand, werkzaam is, bedraagt slechts 3. Er zijtn thans reeds 8 Scholen met den Bijbel in aanbouw. Voorbereidend notarieel- examen. De Minister van Justitie 1190- digt hen die in het jaar 1915 wenschen te Svorden toegelaten tot het afleggen van liet voorbereidend examen, bedoeld 111 art. 13 der wet op het notarisambt, uit, om zich, vóór 1 Mei 1915, bij! gezegeld daartoe strekkend verzoekschrift, onder overlegging van hunne geboorteakte, te wenden tot zijtn Departement. Van wijlen docenl A. Steketee is nog weinig uitgegeven, en toch heeft deze geleerde zooveel in portefeuille nagela ten dat verdiende door den druk meer be kend te worden. Hiertoe- behoort „Ge dachten over onzen diepen val en de verlossing die in Christus Jezus is, naar aanleiding van eenige hoofdstukken uil de Heilige Schrift". Het is ongeveer in 1870 geschreven, en in 1872 verschenen, doch uitverkocht en nimmer herdrukt. De firma Oosterbaan en Le Cointrc bezorgt nu van uit gulden boekske een herdruk; de inhoud bleef dezelfde, alleen enkele spellingfeilen werden verbeterd. In apho- ristischen vorm geeft de schrijver zijn „gedachten", die door oorspronkelijkheid en innigheid aantrekken, en gelijk ze on ze vaderen in de zeventiger jaren hebben gesticht., ook ons, hunne kinderen, zul len boeien. De schrijver gewaagt van De Verborgenheden van het Paradijs, De Verborgenheden van Jezus Christus, ,De Verborgenheden van het Nieuw-Jeruzalem. Wie onderkent hier niet de drie trappen: Ellende. Verlossing, Dankbaarheid Aan bet boekske wordt ook nog toege voegd een levensbeschrijving van den schrijver, van de hand zijns zwagers, ds. Tazelaar. D e H a r p, Maandblad ter Bevorde ring van de Toonkunst onder de Chris tenen in Nederland. Red. F. Pijlman» 1N0. 1 van den Tienden jaargang vangt aan met een artikel van J. Godefroy, waarin de verdiensten geschetst worden van G. M. Vijgeboom, die den 24en Ja nuari j.l. zijn 80sten verjaardag mocht vieren. De redacteur schrijft van den arbeid van liet Bureau voor Muziek-auteurs- recht, door welk bureau men js ontkomen aan een overheersehen door de „Société des auteurs, compositeurs, et éditeurs de musique", te Parijs. Onder den titel „Or ganisten honoraria" schrijft de heer Pijl man ook een artikel ter bestrijding van wat dr. Kuyper in „Onze Eeredienst"! schreef: „Zelfs de organisten moeten de „kerk vrijwillig/ dienen, althans zoo de „kerk die diensten alleen op Zondag „vraagthun spel moeten ze aan „de kerk geven, zeiven verblijd dat ze „de Gemeente hierin dienen mogen". De gewone rubrieken zijn, als altijd, weer gjjed verzorgd Als Muziekbijlage krijgen de abonné's „Het lied van het bloempje", woorden van H. v. d. Ende, muziek van F. Pijlman. Dit liedeke zal ongetwijfeld goed worden ontvangen. De onvermoeibare pers van Kok te Kam pen gaat voort met maar steeds in afle veringen keurige lectuur voor iedereen klaar te maken. Zoo verscheen niet pas van de uitgaaf „Bijbel dat is de gansche Heilige Schrift bevattende" enz. in af leveringen het eerste gedeelte van bet Oude Testament, of reeds kwam het twee de gedeelte van het O. T. op dreef in de afleveringen 17 tot en met 23. Deze Sta tenbijbel is een getrouwe en complete herdruk van dien van Keur, en wordt, gedekt door den naam en de aanbeve ling van Professor Lindeboom. In 45 afl. zal hij compleet zijn, in 3 deelen bij welke drie keurige stemmige stem pel banden gra tis verschaft worden. Geen mooier ge schenk kunnen wij onzen kinderen bij hun huwelijk meegeven dan zulk een Bijbel, die nog het gemak biedt, dat de randteekeningen onder aan de bladzijden staan, met flinke letter. Van de pracJit-uitgaaf „De lendenen om gord" van ds. Knap verschenen de af leveringen 6 tot en met 9. Na den Bij bel is zulk een dagboek met meditaties van een bladzijde waarboven een tekst, als motto het beste geschenk voor onze kinderen, voor verloofden en jon gehuw den. Deze meditaties van ds. Knap trek ken aan door een kerngezonde mystiek, keurigen stijl en Schriftgetrouwe ver handeling. Van Menigerlei Genade" (Heidelberg- sche Catechismus) verschenen bij dezen zelfden uitgever de afleveringen 38 tot en met 44. Deze zijn geschreven door dr. B. Wielenga en ds. G. Wielenga. Pre dication die altijd hun waarde zullen be houden, oindat zij over den Heidolberger handelen,'die nooit zal worden afgeschaft. Het Javaan se he Tooneel Aan de Hollandia-drukkerij te Raam is ver schenen Serie 2 no. 2 van „Onze Ko loniën: „Het Javaansche Tooneel", door dr. Juynboll, directeur van 's Rijks Eth- nographiscli Museum. Rie en haar buurtje, leesboek voor de school, door Betsv. Rotterdam, J M. Bredee. Ofschoon wij reeds vroeger op deze uitgaaf de aandacht vestigden, herhalen wij gaarne hierbij onze uitspraak dat wij deze drie leesboekjes voor de hoogcra afdeeling der laagste klasse zeer geschikt achten. De schrijfster geeft gemakkelijke woordjes en zinnetjes, waarin zij bij onze jongste leerlingen den leeslust prikkelt en den zin voor het sclioone versterkt. De plaatjes werken daartoe niet weinig mede. Misdaad? Onder Tegelen bij Venlo is uit de rivier de Maas opgevischl het lijk van een mannelijk persoon van circa 35 a 40 jaar oud. Het lijk mist de linker onderarm. De armen waren met! een touw aan ido voeten vastgebonden, zoodat hier naar alle waarschijn lijk hei dl misdaad in het spet is. De indentiteit kon niet worden vastgesteld. Een oplichter. Het hotel „De Roskam" 1e Nijkerk kreeg, naar het „Hbl." meldt, dezer dagen bezoek van een heer, die zich aan den eigenaar voorstelde als „mijnheer Van Brougcl, oud-burgemees ter, thins ambtenaar bij1 het departement van binnenlandsche zaken." In opdracht van Minister Cort van der Linden moest hij in Nijkerk en omgeving kwesties en moeilijkheden oplossen, die zich onder deze tijdsomstandigheden hadden voor gedaan tusschen het gemeentebestuur eenerzijds cn den minister anderzijds. De heer Van Breughel vroeg en verkreeg logies voor een onbepaald aantal dagen. Hij was een wolkome gast en werd op zijn wenken bediend. Na een verblijf van bijna een week is de gezant van den minister weggegaan en seinde elders niet te komen dineeren; den volgenden dag zou hij weer de gast van „De Roskam" zijn. Den volgenden dag stond het diner klaar, doch mijnheer liet op zich Wach ten en tot heden waoht de hotelier nog op hem met de rekening. Een vreemde zaak. Vóór twee jaren overleed te Zeist een bejaarde juf frouw, die lange jaren in haai- woning aan de Slotlaan een eenzelvig leven had geleid. Na het overlijden wekte het al dadelijk bevreemding, dat in de nalaten schap der oude yrouw, die als vrij be middeld hekend liad gestaan, noemens waard geen contanten werden gevonden. Thans zijtn door de politie te Zeist ter beschikking van den officier van justitie gesteld het echtpaar S., alsmede een van S. en diens zoon. Genoemd echtpaar heeft indertijd dól thans overledene tijdens haar langdurige ziekte verzorgd en wordt verdacht, zich een groote som gelds, alsmede voorwer pen, in 't bezit van de oude vrouw, te hebben toegeëigend. De broeder van S. en diens zoon zouden het echtpaar trouw geholpen hebben. 't Waseen lange weg.... Twee 12-jarige Vlaamsche vluchtelingetjes, Mela- nieke Boote en Georgine Croch te Utrecht, hebben, naar aan bet „Vaderl." wordt gemold, het volgende versje gemaakt op de wijs van: It's long, long way to Tip- perary Weggevlucht Door d'ellcnd W eenend om Zoo vluchtten [1 R 't Was een 1; 't Was een Zoo de liefd Ons niet kw. Vaarwel ons Vaarwel ook Dankbaar ke< Naar ons eig R< 1,1 Mochten wij 't Zal 'met Doch dankbaa In het hart Vaarwel vrioi God zïj steed Voor uw goc Dankt heel B De lege h i a". Reeds n allerlei voorspoll doet nu weer Ottomaansche b Christenkerk de den, werd daal de mis bediend, hem toeloopen, de muur opende de heilige voor- verdween daardo sloten driect. en opend worden, weer ontsluiten kerk weer dooi- f overd en de hal door een kruis W e r k 1 o 0 f Bottle Works te hen wegens geb grondstoffen het Hierdoor zijin oi werkloos. H i s t o r i 1 gisteravond man komt dat Landweerman kapitein. Monroe Brunswick in dei congreslid, heeft, van waanzin ten moeilijkheden 5 geschoten, waarn tiemsten vriend afgemaakt. Op 't op het kantoor g< woody, een gezie persoonlijkheid, Wijten over zijn v schoot hij' hem vloek dood, liep k op (straat als ee: rechts op iedereei gerwijze tal van n een oud vriend moed naar Philip een poging to do brengen. Maar I'h zijn 'wapen. Jlij mi Butts Uen waanzii OOSTBURG, IC nemen nog maatn ontschepen van de En.gelsche kust zetting van Knoei man sterkte gehrii Borg liggen 4000 KON STAN TI NO heele Turksche met het ontslag schouwt dit als c. trekking-en tussch land. ec BERLIJN, 10 A Wilmersdorf heeft voorbeeld der brc pel kaarten uittcgei GOTHA, 10 Maa het sociaal-demi Geithner, redacte V olksblad wegens Duitschen Keizer genisstraf veroord PARIJS, 9 Maar hedenmiddag luidt waardige feiten s< muniqué zijn, dat een hevig bomb&c in de streek ten 0 en ten Zuiden v£ werd door een vi mislukte. Op den den verscheidene afgeslagen. BERLIJN, 10 M ter" verneemt ui 1 leeft het door d< werpen midden in ken gebrachte schi plaats geschoven, zijden schepen vai merd voorbijkomci schappij zalhinne vlot maken. Alle door de Belgen cn schepen zijn than

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2