fto.135 Woensdag 10 Maart 1915 29e Jaargang Uit de Pers. De Groote Oorlog. Land- en Tuinbouw. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointro - Goes. BfWM.uALr.1'9' mim* VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.28 0.08 Naweeën. Terecht 'schrijft „Het Centrum" Al heeft voor de sociaal-democratie de Europeesche oorlog een ware crisis doen uitbreken, "men make daaruit niet de ge volgtrekking, 'dat haar einde nu ook aan staande is. Wel komen hare leiders voor heete vu ren te staan, is wellicht een tijdelijke in zinking van hunnen en haren invloed op til. Edoch, ten spijt van alle verdeeldheid en "wilden strijd tusschen de partijen dei- verschillende 'oorlogvoerende landen en in den boezem zeiven dier partijen, staat het 'maar al te zeer te vreezen, dat de ontreddering, door den oorlog in de wereld gebracht, ten slotte' haar macht eer zal versterken, dan verzwakken. Een nog verdere .uitgroei van militai risme en socialisme is als een der gevol gen van den afschuwelijken oorlog te duchten. Het moge paradoxaal klinken deze heide in één. adem te noemen, toch (staan onom- stootelijk deze twee zaken vast: lo. dat de 'hooge vluicht, welke het .socialisme genomen heeft, samenviel niet den ge weldigen "wasdom van het militairisme; 2o. 'dat juist in het land, waar dit laatste zoo jgroote hoogte bereikte, ook het socia lisme een ongekenden aanhang vond. Niets heeft het socialisme kunnen doen ten spijt van alle phrasen om den militairistischen stormvloed te keeren, en het is merkwaardig, dat in dezen tijfel ook van socialistische en revolutionaire zijde aangedrongen wordt op het voortzetten van, of het deelnemen aan den oorlog. Het biilitairisme en het socialisme vin den (beide hun voedingsbodem in het ma terialisme, en dit geeft de verklaring van hetgeen men, oppervlakkig beschouwd, onvereenighaar 'zou achten. Natuurlijk behoeft daarom nog niet elko militarist een materialist te zijin, of iedere socialist een voorstander van wapenge weld. De ondervinding leert anders. (Maar er is gemeenschap .en overeen komst in de systemen, en daarom geve men zich niet over aan de illusie, dat de oorlog, welke de nationale en ook de chauvinistische idee zoo scherp naar 'voren brengt, voor het socialisme de genadeslag heteekent. Ook daarom niet, wij! de .vernietiging van zooveel welvaart en geluk, gepaard aan de ontzaglijke moreele schade, dooi den oorlog .aangericht, nieuwe bronnen van ontevredenheid, zal doen ontstaan, ter-wijl de verbijstering in de .geesten, do verruwing en verwildering, de verheerlij king van het geweld een verderfelijke uit werking moeten hebben op ganser het maatschappelijk leven. Hoe zou men kunnen meenen, dat dit alles ten voordeel zal komen aan de ge zonde (sociale begrippen, of de propaganda der Christelijke beginselen zal vergemak kelijken? Hoe zou men kunnen hopen, dat de ware broederschap tusschen de volken en de "vrede in den boezem der volken aldus zullen 'worden bevorderd? De taak der christelijke democratie wordt door dezen oorlog veel verzwaard, maar tevens noodzakelijker dan ooit. Men denke daar wel aan in dezen gru- ■welijken tijd. Tegenover autocratie en revolutiegeest, tegenover "militairisme en socialisme, zal zij de rechten der volken hebben te ver dedigen, en de grondslagen te leggen van een boekomst, waarin niet meer, in engen^ kring, de. een of andere „oorlogs partij", of (eenige in hun taak jte kort schie tende staatslieden en diplomaten over het wel en wee van gausch een wereld deel beslissen. Beknopt overzicht van den toestand. Uit de Duitsche berichten die telkens van „afgeslagen aanvallen" gewagen, valt op te maken, dat de Russen nog steeds, min of meer krachtig offensief optreden. "Vanuit St. Petersburg, oftewel Petro gi'ad, komen dan ook tijdingen, die van verschillende voordeelen melding maken, die bij dat offensief behaald zijn, maar die alle slechts als van plaatselijke be- teekenis te achten zijn. Gelijk we gisteren onder Telegrammen meldden is de beschieting der veste Os- sowiec met zwaar geschut na 5 Maart opgehouden en sprak na dien datum slechts het lichte geschut. De ontwik keling van den strijd bij Augustof, die Volgens hun berichten zoo gunstig voor e Russen schijnt te verloopen, zal haar terugslag wel hebben op den strijd rondom Ossowiee. In het gebied ten Zuiden van de Wieich- sel, tegenover Warschau, schijnt weinig te gebeuren. Bij de Pilica ontwikkelt zich een groote slag, doch bijzonderheden daar omtrent kermen we nog niet. In de fvarpathen sneeuwt het. We hebben reeds eerder gemeld hoe de zware sneeuwval ernstigen strijd ten eenenmule onmogelijk heeft gemaakt. Gelukkig, misschien. Uit de Boekowina. heet het, dat de Oostenrijkers overal terug trekken en dat de Russen op het punt staan Czeimo- witz weder Je bezetten. Een Engelsoh blad komt met dit nieit erg geloofwaardige bericht. Onder het grootste voorbehoud neme men er dus nota van. Op den Balkan gist het nog, zoodat nog niet te zeggen valt, wat uit het gis tingsproces zal voortkomen. Griekenland's houding 'is nog onzeker. Koning Constantijn wordt door de Duit sche pers aapper gehuldigd en zijn ver diensten voor Griekenland worden dubbel onderstreept. Maar bij liet uitspieken van de verwachtingen, die men van Grieken land heeft, durft men toch niet verder te gaan, dan te spreken van een „vootts loopige neutraliteit", in dien zin, dat Grie kenland toch vroeger of later de zijde van de entente kiezlen zal. Terwijl men de motieven voor het behouden van de „voorloopige neutraliteit" meer in een vrees voor Bulgarije, of in innerlijke af gematheid en onvoorbereidheid zoekt, dan wel in genegenheid voor de zaak van Duitscihland en Oostenrijk. Ten opzichte van Italië zijn de Duit sche bladen nog zeer geheimzinnig. Wij wezen gisteren reeds op een stillen aan drang op Oostenrijk uitgeoefend om Ita lië door consessies tot trouw aan het bondgenootschap te bewegen. Inderdaad 'schijnen achter de schermen op een of anderen grondslag tusschen Duitschland en Italië onderhandelingen te worden ge voerd. De toestand voor de Dardanellen is nog nagenoeg ongewijzigd, althans te oor- deelen naar de berichten, die we ontvan gen, en die niet altijd met elkaar klop pen. Het mag als een merkwaardig verschijn sel worden beschouwd, dat de Engelsch- Fransche aanval op de Dardanellen nog volstrekt niet door Russische strijdkrach ten aan de zijde van den Bosporus wordt gesteund. Immers waren daar Russische troepen aangekomen, dan' zouden daar door de (Turksche troepen om en bij Konstantinopel kunnen worden vastgehou den. Doch Rusland zal niet veel meer in reserve hebben, waar het Oosberfront de tegenwoordigheid van zooveel mannen eischt. 's Keizers arbeid voor den vrede. De bekende Amerikaansche journalist James Creelman, die te Berlijn plotse ling is overleden, was kort yoor zijn dood tot een onderhoud met den Rijkskanse lier toegelaten. Van dat onderhoud is thans, naar de N. R. Ct. schrijft, in de New Yorksche pers een van Duitsche zij de als min of meer authentiek gewaar merkt verslag gepubliceerd. In dit interview wordt de verantwoor delijkheid van den oorlog gelegd pp Enge land; ook wordt het volle vertrouwen uitgesproken in het uiteindelijk succes van Duitschland. De Rijkskanselier vertelde aan Creelman, dat hij den laatsten tijd voor het uitbreken van den oorlog dag en nacht in rechtstreeks verkeer met den Keizer geweest waszeer dikwijls jvas 'hij bij den Keizer. Den vorst schetsende, zeide de Rijkskanselier: „De spanning en den dagelijkschen ar beid om den wereldvrede nog teredden, om niet enkel zijn eigen yolk, maar ook de andere volken van Europa te be hoeden voor het onnoemelijke leed en de verliezen van ,den algemeenen oorlog, toe kende zich op zijn gelaat, dat een andere uitdrukking aannam.. Telkens weer wordt de Keizer afge schilderd als ,,'s wereld grootsben oor logsverst". En toch zaten wij' samen al maar te werken, te werken en nog eens te werken voor het behoud van den vre de. Ik zag den Keizer telkens weer, woord voor woord, zijn telegrafisch be roep op den Tsaar omwerken. Ik zag hem zich voortdurend afpijnigen bij de taak om met onbeschrijfelijke moeite de juiste woorden te zoeken, om bij den Tsaar er zoo sterk mogelijk op aan te dringen, Europa te vrijwaren voor de oorlogsellende." Korte Öoriogsberiohten. Men beweert, dat de Fransche re geering tot ontbinding van het Garibaldi- aansche korps heeft besloten. De Garibal- dianen, moeten van alle voorrechten af stand doen en dienst nemen bij het Vreemdenlegioen; de andere kunnen naar Italië terugkeeren en zullen groepsge wijze naar de grens gebracht worden.' Over de oorzaak van het incident is niets kekend gemaakt. Luchtaanval op Ostende. De En'gelsche admiraliteit deelt mede dat een luchtaanval op Ostende plaats had. Zes 'vliegmachines vlogen uit, doch twee keerden terug daar de petroleum bevro ren was. De overigen bereikten Ostende en lieten elf bommen vallen opi het basin voor onderzeeërs en vier bommen op het militaire hoofdkwartier. De vliegtoestellen en hunne bestuurders keerden veilig terug. Het is waarschijnlijk dat belangrijke schade werd aangericht. In het basin werden geen onderzeeërs opgemerkt. De Marinesecretaris Daniels te Was hington heeft bevel gegeven, dat de krui ser „Tacoma" van Porto Prince naar Vera Cruz zal vertrekken. Waarschijnlijk zullen ook andere oorlogsschepen zich daarheen begeven. Sedert gistermorgen :elf uur wordt te Heerenveen kanongebulder uit het Noorden gehoord. Blijkens het Duitsche legerbericht hebben de Duitschers in de voor hen gunstig loopende gevechten ten N.-O. van Prasnisch 3000 Russen gevangen genomen. De Duiitsch ers in België. Met toelating "van het ,Duitsch bestuur rijden thans in de Vlaanderens de treinen en trams weer op de volgende lijnen: lo. Gent Oostacker Zaffeiaere Loke ren; 2o. Gent Loochristijj; 3o. Gent Rassevelde; 4o. Hamrne Moerzeke Baasrode; 5o. Gent Wettenen Hamme. Eerstdaags zal te Antwerpen een veiling, plaats vinden van militaire auto's bij de hangars van de Vlaamsche Kaai. De op brengst moet echter minstens 72.000 Mark bedragen. Tweede Ka m e r. Tot tweemaal toe bleek gisteren appèl nominaal noodzakelijk. Eerst om half twee was het vereischt minimum aanwezig.' De Voorzitter deelde mede, dat hij met het oog op de zaken, die nog voor het Paasehreces moeten worden afgedaan, heden zou voorstellen ook Maandag a.s te vergaderen en dat hij de vergadering precies om half twaalf zal openen omdat het blijkt, dat men met het eenige minu ten wachten toch geen succes heeft. Heden 'zou' de gisteren aangevangen be handeling van het wetsontwerp tot ver betering van de militaire pensioenen' voortgezet Worden. Kamerlid Oosterbaan. Van betrouwbare zijde verzekert men ons, dat de toestand van het Kamerlid Oosterbaan op 't oogenblik geen zorg haait, integendeel, dat deze reden tot te vredenheid jgeeft. De heer Oosterbaan is Maandag iop eigen verlangen naar zijn woning te Doesburg teruggekeerd. Het Persbureau Vaz Dias, dat ons giste ren bericht deed omtrent 's hoeren, Oosterbaan's toestand, is dus blijkbaar slecht ingelicht geworden. Uitvoer varkens. De "uitvoer van drachtige varkens is verboden. K ras! In de ChristenlTy pograafdeelt de heer Smit het volgende mede Na ons spreken op de best geslaag de propaganda-vergadering van de Afd. Amsterdam, met F. van der Wal als debater, kwam o.m. een jonge man bij ons, die zeide christelijk gezind te zijn, .doch juist daarom' meende, dat geen Christen mocht wePkstaken. En toen we hem o.m. vroegen: of hij was aangesloten? luidde het bescheid! „Ja, tot dusver bij de A. N. T. B." Dat is heel kras Tegen werkstaking en lid van een „mo derne" organisatie! Er valt nog veel te doen vooir de ontwikkeling van onze arbeiders. Deze jonge man dacht niet alleen pn- juist over „werkstaking", maar was bo- vendien verdwaald in zonderling gezel schap. Hoeveel „verdwaalden" zouden er: wel niet zijn onder de 80.000 leden van het „modern" Vakverbond? (Rott.), Een dag extra verlof. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is de volgende order voor de landmacht uitgevaardigd Aan ieder militair der landmacht, die in dit tijdvak van 30 Maart tot 2 Mei a.s. op zijn beurt met verlof gaat yol- gens de regelen door mij vastgesteld bij order van 24 September 1914, B.L. no. 4790, kan éénmaal in genoemd tijdvak 24 uur langer verlof worden verleend dan volgens genoemde regelen het geval zou zijn. Nog eens Ilovy. Ook liberale bladen prezen hem, o.a. De Nieuwe Courant (de hoofdre dacteur) geeft omtrent hem' de volgende persoonlijke herinnering;. Het was in 1906 dat. de heer Ilovy met eenige andené landgenooten zich te Milaan bevond als Regeeringsafgevaardigde op het Interna tionaal Congres voor Armenzorg. In den trein terugkeerend van een uitstap naar het verrukkelijke Comomeer, bracht eon reeds bejaarde Zwitsersche dame uit Ge- nève, typische vertegenwoordigster van het 'Zwitsersche protestantisme, een vrouw, die zich door haar deelneming aan het maatschappelijk werk in haar vaderland had onderscheiden en ook bui ten haar land bekendheid en synrpkthie genoot, het gesprek op de congres-beraad slagingen der laatste dagen. De lieer Hovy uitte toen de klacht, dat in de langdurige besprekingen over den bij uitstek menscih- lievenden arbeid waaraan bet Congres gewijd was, de naam van God slechts hij hooge uitzondering werd genoemd. Ook de Zwitsersche dame betreurde het, maar zoo liet zij erop volgen dat zoovelen, van allerlei ver uiteenloopende levensbe schouwing hier broederlijk tezamen zijn om te overleggen boe zij op de meest doeltreffende wijze bet lot hunner hulpbe hoevende medemenschen kunnen verzach ten, kan toch niet anders dan God wel- vallig zijn. Het vriendelijke gelaat van den heer Hovy betrok en bijna gestreng, was de toon die de hoffelijkheid van zijn spreektrant temperde toen hij zeide: .Wie zal dit zeggen, mevrouw? „C'est Son secret". „Dat is Zijn geheim". Deze uiting moge kenschetsend zijn voor het exclusieve van zijn geloofsovertuiging, deze belette hem, zooals gezegd, niet om met andersdenkenden samen te werken aan menschlievenden en vaderlandschen! arbeid. Van de innige vroomheid van zijn gemoed ging ook op deze. vaak een wel dadige 'invloed uit". „Kind van den Réveil" zoo voegt De R011er d ammer hieraan toe - was Hovy, maar ook „issu de Calvin", nakomeling van Calvijn. Daarin lag bet geheim van zijn god- vruchtigen, vriend en vijand bekorenden, wandel. II e i d e-o n t g inn i n g. In aansluiting aan hetgeen wij in ons no. van gister schreven onder Land bouw over de Heide-ontginning melden wij, dat de gemeenteraad van Almelo het goede besluit nam om vijftien Hecta ren heidegrond aan te koopen voor f 250 per H.A. met het doel deze te ontginnen en daardoor aan de werklooze arbeiders werk te verschaffen. Zou hier niet tegelijk, met Staatshulp het stelsel in Oldenburg gevolgd kunnen worden toegepast: steun aan jonge land bouwers ter verkrijging van een eigen gedoe-tje Kaas voorraad. De Full Cream Kaasbond te Amsterdam ontving van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas de mede- deeling, dat wordt toegestaan met ingang van heden (Woensdag) van den aanwe zigen voorraad nogmaals 25 pCt. te ver- koopen. Verpleegsters voor Suriname. Ter beschikking van den gouverneur van Suriname kunnen gesteld worden twee, in Nederland gediplomeerde, erva ren ziekenverpleegsters, om dienst te doen, althans aanvankelijk, voor den duur van drie, doch liefst voor vijf jaren, als liefdezusters en afdeelingsverpleegsters in het militair hospitaal te Paramaribo, te vens belast met het toezicht op de vor ming van verpleegsters aan die inrichting. Prov. Bemiddelingsbureau v. d. Landb ouw in Zeeland. Op 9 Maart werd te Goes in de Prins van Oranje een belangrijke vergadering gehouden van het Prov. bemiddelings bureau met verschillende Zeeuwsche bie ten verbouwers. Het doel der vergadering was een gezamenlijke actie op touw te zetten, teneinde te bereiken dat meer reke ning gehouden worde met de belangen van de landbouwers. Reeds eenige weken geleden verscheen over dit onderwerp een artikel van de hand van den beer I. G. J. Kakebeeke, Secr. van genoemd bureau, Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. waarin bepleit wordt, dat wijziging in de contracten hoogst noodzakelijk is. Zeer is dit punt op den voorgrond getreden door de vele moeilijkheden, die de Zeeuwsch-Vlaainsche landbouwers ver leden najaar ondervonden hebben. De heer Kakebeeke zet deze zaken nogmaals uiteen en spreekt als zijn meerlinguit, dat de volgende punten op de vergadering na der onder het oog moet gezien worden wel: le. de prijs der bieten, die de fa brikanten wenschen te besteden in 1915, 2e. aanvulling van het contract in dien zin dat de fabrikant niet willekeurig kan optreden bij; het bepalen van de leverings plaats en dat bovendien omlijnd worden de bepalingen betreffende de leverings voorwaarden. Door den bond van S u i kerf a b ri kanten, is de vorige week bepaald, dat de prijs die besteed zal worden in Zeeland, be draagt f 13.50. Nu is het zeer eigenaardig dat in het noorden van ons land de prijs f 14.50 is, ondanks de hoogere transport kosten, die, op deze bieten komen. Op het eerste gezicht lijkt dit wellicht een weinig zonderling, doch daarvoor zullen wel be paalde gronden aan te voeren zijn. Staat dit misschien in verband met de con currentie der nieuw opgerichte Coöp. Sui kerfabriek Voorts deelt de heer Kake beeke mede, dat de fabrikanten het voor schot dit jaar weer zullen verstrekken evenals vorige jaren en zij', maken er- bovendien bij bekend, dat dit bedrag in handen der verbouwers blijft indien door- oorlogstoestand in het a.s. najaar on verhoopt niet kan geleverd worden. Het wordt den landbouwers dus zeer mooi voorgehouden. Het contracteeren met Bel gische fabrieken blijft uiteraard zeer ge vaarlijk indien deze fabrieken geen vol doende zekerheid stellen wat betreft de betaling der bieten. Het is dus zeer aan te bevelen, dat de landbouwers in Z.-Vlaanderen hierop wel degelijk letten en hun eischen stellen. Tot zoover de heer Kakebeeke. Uit de besprekingen die hierna over en weer gevoerd worden, mogen de volgende pun ten nog worden aangestipt: In de eerste plaats wordt de opmer king gemaakt of de bepaling inzake bet niet terug vorderen van het voorschot bij mogelijken oorlogstoestand, misschien als lokmiddel gebruikt wordt om de 'land bouwers er toe te brengen te contracteeren tegen den prijs van f 13.50, een prijs die .toch werkelijk niet te hoog genoemd mag worden. Dit zal wel zoo beschouwd moe ten worden, dat wanneer de fabrikanten deze maatregel niet getroffen hadden, de oorlogs-risico wat den verbouw der bieten betreft alleen zou neerkomen op de land bouwers. Hoe staat het nu met het aantal H.A. bieten, welke dit jaar uitgezaaid ziul- len worden? Men is van meening dat dit geringer zal zijn als vorige jaren, in ver band met de zeer goede prijzen, die ver wacht kunnen worden van de verschil lende andere artikelen. Het aantal H.A. suikerbieten dat gecontracteerd wordt door de speculatieve fabrieken is achteruit gaande tengevolge van het meer door dringen der coöperatie en het niet ge lijken tred houden hiermede van de uit breiding der cultuur. Wanneer dus de bi e ten verb ou wer s zich solidair verkla ren, dan kan van een actie ter verkrijging van betere voorwaarden met recht iets verwacht worden. Men moet komen tot een geheel andere inrichting der contrac ten, het telquec contract moet op dien duur de wereld uit. We moeten de richting uit dat de producent betaald wordt naar gehalte en suikerprijs. Eerst dan komen we op een zuiver standpunt te staan. De tijd is evenwel te ver verstreken om daarvoor dit jaar nog werk te maken. Het kan nu alleen in de bedoeling liggen, om met de fabrikanten te overleggen om een hoogeren prijs te bedingten dan f 13.50. Rekent men nu nog daarbij' de prijs van f3.25 voor de pulp, dan vraagt men zich onwillekeurig ai', of deze hooge prijs een gevolg is van het duurder worden der- grondstoffen, die in de suikerfabricage ge bruikt worden, of is dit een meegaan met den gewonen handel. In herinnering worden nogmaals geroepen de Suikerbie tenbonden in de jaren 1896 en 1897. Verschillende van die vereenigingien zijn toen opgericht om zich schrap te zetten tegen de spec, fabrieken. Een nieuw le ven hierin te blazen was zeer- zeker ge- wenscht. Een landbouwer uit Z. Vlaande ren deelt mede, dat de Belgische fabrie ken evenals vorige jaren zullen contrac teeren onder de gewone voorwaarden. De meerling wordt nog uitgesproken dat de fabrikanten zelf den prijs zullen verhoogert omdat de oppervlakte bieten dit jaar aan merkelijk ingekrompen zal zijn. Dat neemt evenwel niet weg dat van den kant der landbouwers invloed moet worden uitge oefend op den prijs der bieten. Het resul taat kan dan ook niet anders zijn dan Contracteert geen, bieten dan tegen f 14.50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1