Telegrammen. Briefwisseling Laatste Berichten. Telagrafiseli Weerbericht. Naar maar nemingen in den morgen van Burgerlijke Stand. Marktberichten. OorSogsoverzicht. en de goederen waren tegen brandschade verzekerd. Een soldaat vermoord. Men meldt uit IJmuiden: De 'milicien Verhagen, ;uit Rotterdan\, is Zaterdagavond, terwijl hij' op schild" wacht stond bij den rijkswatertoren, met zijn teigen geweer doodgeslagen, waarna nog 2 schoten op hem gelost werden. De politie 'hield een tweetal arbeiders van het in aanbouw zijnde Rijkswerk aan. Omtrent den moord te IJmuiden op een soldaat meldt men nader, dat bij de voor- loopige lijkschouwing is gebleken, dat de hersenpan verbrijzeld is, hetzij door een slag met een zwaar voorwerp, hetzij door een geweerschot. Vandaag wordt het lijk naar Haarlem vervoerd voor een nadere schouwing. Gistermorgen vroeg kwam het parket uit Haarlem te IJmuiden. Een paar personen zijn gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. Aardappelen inde schil. Men, meldt aan „Het Vaderland"In Noord- Rrabant en Zeeland vindt men het be reiden van aardappelen in de schil niet zoo vreemd. Van oudsher kent men hier, vooral onder la,ndbouweirsbevolkin'g,, de zoogenaamde „potpoffers", die niet te voren, maar op het bord van de schillen worden ontdaan. Mon neemt kleine aard appelen, zet ze een uurtje in hot water om de klei- of zandkorstjes er goed af te weeken. Vervolgens worden zo zorg vuldig gewasschen en in gesmolten vet, met een weinig zout er bijgevoegd, gaai- gestoofd op een zacht vuur. Er is ook nog een andere manier van bereiding, waarbij: de aardappelen bruine korstjes krijgen. De „potpoffers" worden „met huid en haar" verorberd. Dit goedkoop en smakelijk gerecht is zoowel aan de lafel van don welgestelden hoer als bij den daglooner zeer geliefd. We meenen er ook eens op te moeten wijzen, dat in Rusland, op het platteland, de aardappelen steeds in de schil gekookt worden. Aan tafel wordt de schil er met een mes afgetrokken. Aardschok in Italië. Vrijdag avond is te Florence, Modena, Bologna en elders een aardschok gevoeld. Schade is echter niet aangericht. Halm doodgevallen. De „Ba seier Anzedger" meldt, dat de beroemidej Duitsche vlieger, Hahn, bij. leer-vluchten te Schleisshedm (Beieren) is gevallen en! gedood. Ook zijn leerling b'leof op da- plaats dood. De parlementaire medewerker van de Times schrijft bet. volgende „Er dreigen moeilijkheden in de ko lenmijnen. De Miners' Federation of Great Britain hebben tegen 17 Maart een natio nale conferentie saamgeroepen, die in Lon den zal vergaderen. De vertrouwensman nen van de mijnwerkers in de verschil lende districten winnen thans inlichtingen in bij: de leden over de al of niet wen- schelijkheid van een onverwijlde actie voor aanzienlijke loonsverhooging naar aanlei ding van de hooge koolprijzen. De uit te brengen rapporten, die ongetwijfeld zul len luiden ten gunste van zoo'n actie, zullen aan de conferentie te Londen wor den voorgelegd en door haar overwogen. Het is waarschijnlijk, dat volledige be voegdheid zal worden gegeven aan het l'itvoerend 'Comité, met Smillie als voor zitter, om het plan der campagne ten uit voer te leggen. In dat geval zal hoogst waarschijnlijk een stemming worden ge houden onder alle mijnwerkers in het Vereenigd Koninkrijk en zal worden ge poogd. onderhandelingen te openen met de Coal Owners Associations in de verschil lende districten. Indien geen bevredigten- 'de plaatselijke schikkingen worden be reikt, kan gemakkelijk een zeer gevaar lijke toestand in het leven worden ge roepen. - i 1 De Duitsche regeering heeft de vie ring van den honderdsten geboortedag van Bismarck op 1 April bevolen. Daar de le April in de Paaschweek valt, moot, reeds vóór het begin van die week be gonnen worden mot de toebereidselen voor fle plechtigheid. Overal in het rijk maken corporaties en vereenigingen zich gereed voor de viering van het eeuwfeest, waar aan men, nu het in dit oorlogsjaar valt, een bizonder indrukwekkend karakter wil vérleenen. Uit Amerika wordt gemeld, dat ook daar de Duitschers op plechtige wijze Bismarck zullen herdenken en van deze viering een grootsche betooging voor Duitschland zullen maken. In de geheele Unie hebben zich alle Duitsche vereeni gingen met groote geestdrift voor de her denking verklaard. BRUSSEL, 8 Maart. Te Brussel wordt geteekend op een verzoekschrift, dat aan de Duitsche autoriteiten zal worden aan geboden, om de invrijheidstelling van Burgemeester Max, die sedert enkele maanden in de vesting Gladz gevangen gehouden Wordt, te verkrijgen. MADRID, 8 Maart. De bladen verne men Uit Bajados, dat de Portugeesche democraten op de samenkomst te Lemago generaal Correra Barreto als president Van de republiek Noord-Portugal hebben Uitgeroepen. ROME, 8 Maart. Uit Cettinje wordt aan de bladen gemeld, dat de Kroonprins van Montenegro ernstig ziek is. Zijn toestand is hopeloos. PETROGRAD, 8 Maart. Van het Kau- kasische front wordt gemeld, dat op 6 Maart de actie in de streek vanTsjorocli en de streek ten Zuiden van Choi voort duurt. Op de andere deelen van het front hadden geen veranderingen plaats. PARIJS, 8 Maart. Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt: Vier Duitsche tegenaanvallen op Nötre Dame de Lorotte ten noorden van Atrecht mislukten. Wij kregen voet in het versterkte bosch (weste lijk van Perthes, maakten krijgsgevangenen noordelijk van Perthes en wonnen terrein aan den heuvel noordelijk van Mjesnil Ten hoorden van Beau Sejour veroverden wij een loopgraaf en sloegen een tegen aanval af in het bosch van Consenvoye ten noorden van Verdun. Bj Reichsackar- kopf in de Vogtezen maakten wij vorde ringen en sloegen vijf tegenaanvallen op Hartmansweüterkopf af. PETROGRAD, 8 Maart. Onze aanvallen bij: MLawa hadden (succes. Wij maakten 500 gevangenen len veroverden drie mitrail leurs. Links van de Bilica neemt de strijd opnieuw het karakter van een grooten slag aan. PARIJS, 8 Maart. De Queen Elizabeth en andere slagschepen in de Dardanollen htebben gisteren de beschieting van beide zijden van de zeestraat hervat. KONSTANTINOPEL, 8 Maart. De Engel- sche schepen „Majestic" en „Irresistible" kwamen de vijandelijke vloot versterken, maar een Fransche pantserkruiser werd door het vuur van onze batterijen buiten gevecht gestekt en een Engelsche pant serkruiser beschadigd. De vijlandelijkc vloot trok zich om 3.15 uur terug, ten gevolge van de beschieting van onze zijde en staakten het vuur. Onze batte rijen waren hoegenaamd niet beschadigd. STOCKHOLM, 7 Maart. Volgens een te legram uit Londen meldde de „Daily Te legraph" onlangs, dat tusschen de Ëngel- sche, Hollandschc en Scandinavische regeeringen een overeenkomst was ge sloten, volgens welke elke uitvoer van!' levensmiddelen en voederwaren direct naar de betrokken landen zou worden ge consigneerd ten dat de regeeringen er borg' voor zouden blijven, |dat de waren niet weder geëxporteerd zouden worden. Verder meldde hat blad, dat Britschs consuls en andere Britsche vertegenwoor digers er controle op zouden uitoefenjan, of de geëxporteerde goederen alleen voor eigen gebruik worden aangowiend. De „Goetenborgs Morgen pust" bespreekt deze verrassende mededaeling en wijst zie, voor zoover Zweden betreft, met besliste woorden af. Griekenland 'mocht zich bij zulk een controle hebben kunnen neer leggen, maar dat buitenlandsche commis sarissen in onze havens gemachtigd zou den 'zijn ons voor te schrijven, hoe wij onze ingevoerde waren mogen gebruiken, dulden wij niet; zoover is het ten minste nog 'niet gekomen. BERLIJN, 7 'Maart. Uit het groote hoofd kwartier: Tusschen de zee en de Somme hebben over 't algemeen slechts artillerie- gevechten plaats gehad. Pogingen van den vijand om in den nacht ten zuiden van Yperen een voorwaartsche beweging te1 ondernemen, zijn verijdeld. In Champagne hebben onze troepen vorderingen gemaakt. Wij hebben den vijand eenige loopgraven afgenomen en ongeveer 60 gevangenen. Een met groote macht ondernomen aan val der Franschen op onze stellingen ten noordoosten van le Mesnil werd onder de ernstigste verliezen voor den vijand door ons infanterie- en artillerievuur gefnuikt. Ten oosten van Badonviller zijn vijande lijke aanvallen afgeslagen. In de Vogezen duurt de gisteren begon nen strijd ten westen van Munster en ten noorden van Sennheim nog voort. BERLIJN, 7 Maart. Uit het groote hoofdkwartier: Onze bewegingen ten noordwesten van Grodno nemen het plan matige verloop. Een nachtelijke aanval der Russen op Mocarco ten noordoosten van Lomza werd afgeslagen. Ook is'een krachtige Russische aanval ten westen van Prasniseh afgeslagen. Onze. aanval len ten noordoosten' van Rawa hebben, succes gehad. Wij maakten 3400 Russeri krijgsgevangen en vermeesterden -16 ma chinegeweren. WEENEN, 7 Maart. Ambtelijk wordt het volgende medegedeeld: Op eenige gedeel ten van het front in Russisch Polein wer den gisteren hevige gevechten geleverd, op sommige plaatsen op zeer korten af stand. Door de goede uitwerking van ons geschutvuur zijn Russische afdeeiingpn on der aanmerkelijke verliezen tot ontrui-' ming van vooruitgeschoven stellingen ge dwongen. In de Karpathen, waar op ver schillende plaatsen de gevechten om gunstige, hooggelegen stellingen voortdu ren, zijn de nachtelijke aanvallen der Rus sen overal afgeslagen. 8 officieren en 570 manschappen werden gpvangen genomen. In Zuidoost-Galicië blijft rust heerschen. ST. PETERSBURG, 7 Maart. Het com muniqué luidt: Onze aanvallen in de streek van Mlawa werden met suclces be kroond. Wij maakten 500 gevangenen en vermeesterden 3 machineg;ewere!n. Op den linkeroever van de Rilica neemt de strijd het karakter van een grooten veldslag aan. IERSEKE. In de maand Februari wer den verzonden uit Zeeland naar België: 2.668.000, naar Duitschland 1.360.000, naar Engeland 378.000, naar Nederland 378.000, naar Zweden en Noorwegen 15000, totaal 4.747.000; deze hoeveelheid verleden jaar, dezelfde maand, 7,158.000. Behalve verschil in quantum is het verschil in geld (in opbrengst) nog ster ker. Prijzen van le soort zijn nu 3540 mark of 50 francs, 2e soort 30 francs, 3e soort 16.17 francs, en dat francen a 0.40 en marken a 0.50. Dan moet daar nog fl voor vat en fl voor vracht af. De oesterhandelaars niet minder dan de mossel kweekers hebben dezen winter teleurstelling op teleurstelling. Groene oesters geen afzetgebied; toen België openging doodende concurrentie. De on mogelijkheid om pacht, te betalen laat zich verstaan, daar zelfs de meest gelukkige de zeer geringe en beperkte exploitatie (die dit jaar gevoerd wordt) niet zal kun nen bekostigen van zijn opbrengst ver koop oesters. Het is das ook geen wonder, dat request op request aan do overheid wordt verzonden om uitstel van betaling, verlenging van pacht en oude condities enz. enz. Algemeen wordt verlangend uit gezien naar eenige verlichting van over heidswege. Zoo kan de toestand niet blij ven. SCHpRE. Bij enkele eandidaatstelling is benoemd tot lid van den Raad (va cature W. Sterk) de heer Joh. Glerum. WESTKAPELLE. Hedenmiddag verga derde de Raad. Na opening worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen stukken worden voorgelezen w.o. verzoek van wed. D. Louwerse, gedurende de ziekte) van haar man zijn weekloon uittebetalen. Dit wordt goedgekeurd. Overigens voor kennisgeving aangenomen. Twee verzoe ken om in aanmerking te mogen komen Voor tolgaarder. Benoemd wordt. A. Hui- hregtse met alle stemmen tegen 1 April a.s. Benoemd tot helpster in de nuttige handwerken mej. P. Lovise met. alge- meene stemmen. Deze 'benoeming gaat dadelijk in. Een wijziging in de gemeente- Legrooling 1914 wordt goedgekeurd. Van de Ver. van kleine Gemeenten beneden. 10000 zielen of gemeenten met platte landskarakter een verzoek om daartoe toetefreden met f 1 p. 1000 inw. en 1/2 ri per inw. contributie. Hiertoe wordt be sloten. Verder wordt besloten met 6 st. om het plantrecht van den ambachtsheer te koop: voor f150. Benoemd in de com missie tot herziening van het kohier LI. O. 1915, A. Minderhoud Jz. voorzitter, P. Minderhoud Jz. en J. Moens, leden. IJMUIDEN, 8 Maart. Evenals de zee lieden hebben ook de kolenwerbers alhier een actie op touw gezet tot verkrijging van loonsverhooging. AMSTERDAM. De waterstand der Zui derzee steeg tot 1 M. boven A. P'. De Luitenpolders zijn reeds ondergeloopen. DEN HAAG. De aangekondigde wetsont werpen 'betreffende de lichting 1916 en, de Landstormlichtingen zijn bijl de Tweede Kamer ingediend. HOEK VAN HOLLAND. Bij Vluchten- burg is een ongemerkte blauwe reddings boot aangedreven, vermoedelijk van een oorlogsschip afkomstig. Voortdurend wordt hier zwaar kanon gebulder vernomen, lïit Westelijke rich ting. Hetgeval Casement. Naar aan leiding van dje doorreis van sir Roger Casement, den voormaligen Engelschen consul-generaal te Rio de Janeiro, door Hamburg, heeft hij zijn reisgenoot Adler Christensen toegestaan,aan een vertegen woordiger van het Hamburger Frem- denblatt eenige inlichtingen te geven over den door den Engelschen gezant Find- lay voorbereiden moordaanslag. Behalve de reeds bekende bijzonderhe den aangaand© deze zaak vertelde Chris- tensen, dat hij als zijn adres voor zijn betrekkingen met Findlay opgaf: Sigvold Wiig, Thorwald Meyers Gade 782, Kras- tiania, welke Wiig een Engelsche spion is. Opmerkelijk is het plan, dat Findlay tot vermoording van Casement in Duitsch land ontvouwde. Christensen zou Case- ment, die niet anders dan Engelsch spreekt en daarom op Christensen was aangewezen, te Berlijn op ©Sn druk plein of in een drukke straat inedetrouen. Met een gedeelte van het geld, dat hij van Findlay kreeg, zou hij menschen omkoo- pen en een oploop uitlokken doordat, hij Casement een Engelsche spion noemde. Casement zou niet in staat zijn zich te verdedigen, omdat hij het Duitsoh niet machtig is en zoo zou .het tot een ge vecht komen. Temidden van dit tumult', zeide Findlay, geeft u hem den gena deslag op zijn lioofd. Niemand zal weten wie den man gedood heeft. Christensen deed alsof het plan hem beviel en beloofde de zaak te zullen over wegen. Findlay ried hem nog een ver trouwde uit Noorwegen naar Berlijn jnede te nemen, alle brieven, plannen en doku- menten van Casement te stellen en deze stukken door .dien man naar Kristiania te rug te zenden. De belooning zou 5000 bedragen; daarop werd het eerewoord ge geven. Christensen kreeg' bij: dezelfde ge legenheid een geheimen sleutel Van de achterdeur van het Engelsche gezant schap. Zoo keerde .Christensen den löen Decem ber naar Berlijn terug. Den 25en reist hij' nogmaals naar Kristiania, waar hij' den 27en weer een onderhoud heeft met den gezant, wien, hij' twee valsche kaarten, van mijnvelden gaf. Hij vertelde ook, da.t Ca sement zich opmaakte om verkleed mirt verscheidene officieren naar Ierland te gaan, waarover de gezant zeer opgewon den geraakte. Christensen eischte een verhooging van de toegezegde som van 10.000. De giezant beloofde daarover een telegrafisch verzoek tot zijn regeering te richten.' Den 2dën Januari, 's avonds, verlangde Christensen na. een opgewonden onder houd met den Engelschen gezant uitbe taling van 2500 en een zekeren waar borg; anders zou hij weigeren het viezie werkje uit te voeren. Het komt tot be- leedigende uitdrukkingen en scheldwoor den, die Findlay woedend maken. Niette min laat hij Christensen, die gedurende het gesprek tweemaal het huis uitloopt, door zijn bediende terughalen. Den volgendeai dag vraagt Findlay den Noor weer bij hem te komen. De laatste blijft bij zijn eisch, een waarborg te krij gen, daar bij er anders niet voor te vin den is. Aangezien de gezant eindelijk in het nauw wordt gedreven, schrijft hij den hem conipromitteerenden brief, waarin hij Christensen namens zijn regeering 5000 toezegt. Bovendien belooft hij hem op zijn eerewoord voor het uit den weg rui men van Casement no.g eens 5000. De gezant keurde ook goed. dat Christen sen zich al het geld van Casement, dat op 100,000 werd geschat, na den moord zou toeëigenen. Daarenboven verzekerde hij hem straffeloosheid voor dit alles en, indien Christensen dat wenschte, vrije reis naar Amerika. Dit, zeide Christensen, is slechts het eerste gedeelte van de geschiedenis, in ggoote trekken verteld. Het óverige zou Casement mededeelen, zoodra dez'e den tijd daarvoor gekomen achtte. Casement voegde daar notg aan toe, dat hij alle bijzonderheden met de stukkon in boekvorm zou uitgeven. De inhoud van een in Duitschland ver spreid facsimile van den brief, waarop in bovenstaand telegram wordt gedoeld en van welk facsimile wij reecls hebben ge waagd, luidt: „Engelsch gezantschap, Kristiania, Noorwegen. Namens de Engelsche regeering beloof ik, dat indien sir Roiger Casement door de inlichtingen van Adler Christensen zal worden gevangen genomen, hetzij met., hetzij zonder metgezellen, genoemde Ad ler ^Christensen .van de Engelsche regee ring zal .ontvangen de som van 5000 uit te .betalen zooals hij dat verlangt. Ook wordt aan Adler Christensen per soonlijke straffeloosheid verzekerd en hem zal overtocht .naar de Yereenigde Staten verschaft worden, indien hij dat wenscht. M. DE C. FINDLAY, (N. R. Crt.) Z. M.'s Gezant". Corr. te Ierseke. Gaarne beknopt volledig verslag. Red. 8 Maart medegedeeld door het Kon. Ned- Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.0 te Chris- tiansund, laagste stand 754.0 te Karls ruhe. Verwachting tot den avond van 9 Mrt. Stormachtige tot krachtigen, later af nemend© Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind. Betrokken tot haltbewolkt© luolit. Waarschijnlijk nog sneeuwbuien, 's Nachts lichte tot matige vorst, 0111 het vriespunt overdag. Van 68 Maart 1915. MIDDELBURG. Bevallen: J. Cornelisse geb. Davidse, z.; L. Besuijbn geb. Mari- nissen, z.; S. de Kam geb. Meertse, d. Overleden: M. C. de Wit, 81 j„ wed. van P. B. van de Kreke; ,E. Giffard, wed. van E. Franse, 57 j. GOES. Geboren: 5, Jozina Maria, d. v. Klaas Vos en Elizabeth Cornelia Thole- maar; 7, Johanna Cornelia, d. v. Pieter Goedhart en Johanna Wilhelmina Leijs. Overleden: 5, Lena Nag'elkerloe, 77 j., wed. (van Johan Pieter de Keiijzer; '6, Adria- n.a Francisca van Ranst, 77 j., gehuwd met Reinier Berks. Van 2 tot 6 Maart. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Prop<- sma, wedr. 50 j. en A. A. Laroy, wed. 56 j.; P. van Sluijs, jm. '26 j. en J. Cop- poolse, jd. 28 j.; L. A. Verhagen, jm. 26 j. en S. J. Janse, jd. 27 j.; J. de Haan, jm. 24 j. en N. H. Blanken, jd. 26 j. Getrouwd: G. F. Bollen, wedr. 59 j. en LI. L. M. R. Janssens, wed. 49 j.; L. Janssens, jm. 25 j. en C. J. van Dijk, jd. 21 j.; J. Davidse, jm1. 22 j. en L. J. Ova, jd. 21 j. Bevallen: E. M. Mannoury, geb. Berkel- bach van der Sprenkel, d.; \V. A. Koke laar, geb. Pluymers, z.C. Hosselaar, geb. Maas, d.; A. Leeman, geb. Kooij, d.; M. Post, geb'. Boogaard, z. Overleden: M. J. E. Sarens, d. 8 nr.; M. S. A. Roelandt, d. 9 m.; C. Hage, wed. van J. A. de Ruijsschor, 65 j.; P. van der Bliek, vr. van C. de Vries, 66 j. Over de maand .Febr. 'sHEER ARENDSKERKE. Gehuwd: 25, Marinus Jan Hannewijk 24 j. jm. 011 Ja- coba La Grand, 21 j. jd. Geboren: 9, Johanna Maria d.v. Adri- aan Driedijk en Cornelia Polfliet; 10, Maria d.v. Comelis Zuidhof eu Maria vau Rö- sendaal; 14, Cornelis z.v. Adriaan de Koeijer eu Jacoba de Visser; 20, Eliza beth Martina d.v. Johannis 'Verschuure en Geertje de Nood; 22, Pieter z.v. Jo hannis Knuist en Cornelia Philipse. 24, Jozias z.v. Marinus Markusse en Adriana Johanna Kloosterman; 26, Jan z;.v. Flo- ris Meulbroek en Maatje de Jonge. Overleden: 6, Leendert de Jonge 76 j. wedr. van Jacoba Markusse; 15, Hen driks. Capelle, 72 j. vr. v. Marinus Guil- jam; 24, Wilhelmina de Vriend, 47 j. vr. v. Maarten van de Guchte; 25, Jozias Wondergem, 78 j. wedr. van Geertruida Verburg. Rotterdam, 1 Maart 1915. Binnenlandsche granen: Gerst, lager verkocht, f 13.75 a f 14.tarwe, te ruim aangeboden, in gedeelten voor lageren prijs geplaatst, grootere gedi. on verkocht, enkele partijen f 18.a f 18.25, later f 17.a f 17.75. Haver, onveranderd f 14.50 a f 15.Paardeboonen f 12.90 p. 80 K.G. Erwten f 15.per H.L. Kanarie- raad f 23.Karweizaad geen aanvoer. Buitenlandschegranen: Maïs, La Plata, disp. f207. Amerik mixed f251. Eieren. Zeeuwsche f 5.— a f5.25. maassche f5.25 ;i f5.75 per 100 stuks. Varkens. Aanvoer 783. Prijs 48 a 50 ets. Lichte voor export 44 a 48 ct. Voor Londen 30 a 3"2i/2 ct. Aardappele n. Zeeuwsche blauwe f3.90 a f 4.25; Zeeuwsche eigenheimers f'2.90 a f3.10; Zeeuwsche bonte f3.90 fi f 4.20Zeeuwsche bravo's f 3.50 a f 3.80 Spuische eigenheimers f3.a f3.25; Po ters f 2.50 a f3.20, Malta 131/2 a 14 ct. per kilo. Tamelijke aanvoer. Tamelijke vraag. Ajuin. Aanvoer 2000 H.L. Prijs f8. k f8.25, stroogele en groote bruine. Vlas. Aanvoer 10300 st. blauw, 3130 st. Holl. geel, 3700 st. Gron. en 1610 st. wit Zeeuwsch. 24 Febr. In de Karpathen heeft bij Lupkoff een verbitterde strijd plaats. De 'Franschen maken in Champagne nieuwe vorderingen. Het Engelscihe stoomschip de „Oakly" wordt getorpil- leerd. De Britsche hulpkruiser „Clan Mc. Naughten" is in een storm vergaan. In Zuid-Afrika warden de processen legen de opstandelingen voortgezet. Ter hoogte van Beac'hy Head worden de Engelsche booten de „Rio Parana" en de Harpalion" getorpilleerd. 25 Febr. Bij Bolimof wordt hardnek kig gestreden. Het Engelsche stoom schip de „Deptford" en de „Western Coast" vergaan. Tusschen Duitsch land en Frankrijk wordt een overeen komst getloffen betreffende het uitwisse len van invalide krijgsgevangenen. Het bombardement der Dardanellenforten wordt, voortgezet,' waarbij de buiten for ten tot zwijgen worden gebracht. 26 Febr. - Bij Prasnyscih weten de Russen zich te concentreercn en den Duitsehen aanval t.ot staan to brengen. De successen der Franschen in Champag ne worden voortgezet. Voor Duitscih- Oost-Afrika wordt de blokkade afgekon digd. De Fransche torpedojager „Da- gue" stoot, bij Antivari op een mijn fan vergaat. Bij Akaba landden Fransche troepen. De Fransche minister Viviani verklaart, dat de oorlog niet eerder zal beëindigd worden voor België bevrijd en het Fransche gedeelte van EIzas-Lotharin- gen weer Franscih is geworden. Een Franse,h-Engelsch eskader vernielt 4 for ten aan den ingang van de DardaneJlein en ket twee landinigs-afdeelingen aan Wal. 27 Febr. De Russen heroveren Przasnysc'h en dwingen de Duitschers over het geheele front ten noorden van de Weichsel tot het defensief over te gaan. Fransche aviateurs werpen bommen op een kazerne te Metz. Een Fransche kruiser houdt in het Kanaal de „Da- cia" aan. 28 Febr. De Dacia aangehouden door een Franschen kruiser en opgebracht naar Brest. De Thordis poogt een Duitsche duikboot te rammen en slaagt daar waar schijnlijk in. 1 Maart. Antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota betreffende den economischen oorlog. Duitschland ver klaart zich bereid tot het staken van den onderzeeoorlog', ingeval Engeland voe dingsmiddelen voor de Duitsche bevol king doorlaat. Engeland en Frankrijk richten een verklaring tot de neutrale regeeringen waarin zij hun voornemen te kennen geven om alle schepen aan te houden, die verdacht worden goederen te vervoeren, bestemd voor Duitschland, of die goederen, afkomstig uit Duitschland en Oostenrijk aan boord hebben. 2 Maart. Duitsc-h bericht volgens het welk een Duilsche onderzeeër in den zui delijken ingang van de Iersche Zee be schoten is door een jacht. De Engel- soche regeering verklaart, dat dit jacht tot de oorlogsvloot behoort. 3 Maart. Engelsche schepen varen op nieuw de' Dardanellen binnen, verschijnen tot bij kaap Kephez en brengen, eenige forten tot zwijgen. - De Fransche vloot beschiet, liggend in de Golf van Xeros, de forten bij ...Boelair. Volgens. Ronreinsche berichten hebben de Engelschen en Fran schen een' vloot-basis gemaakt op het Ko- nijneneiland, vlak voor de Dardanelles, ,waar 30.000 man troepen klaar zouden liggen. 4 Maart. De Duitsche regeering be paalt, dat de gemiddelde hoeveelheid brood per dag en per hoofd op 200 gram gesteld wordt. Nieuwe beschieting der Dardanellenforten. De Fransche vloot in de Golf vair Xeros beschiet Kawak aan het uiteinde daarvan. - Fransche vliegers werpen bommen op een Duit sche kruitfabriek bij Rottweil. 5 Maart. De 'U 8 in het Kanaal bij' Dover door een Engelschen torpedoja ger in den grond geboord. Een Fransche torpedo-flottilje beschiet een Duitsche duikboot, die verdwijnt zonder een spoor achter te laten. Een Zeppelin in Bel gië geland en ernstig beschadigd. (Ongecorrigeerd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3