Bsnnenland. Uit de Provincie. Koloniën. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Rechtszaken. Financieele Berichten. Land- en Tuinbouw. Qemengd Nieuws. Frankrijk te verzoenen, is herhaaldelijk bij iden keizer opgekomen, maar zonder dat hij er een oogenblik bij dacht, den Elzas terug te geven of te neutralisoeren, of zelfs maar een vrije grondwet aan dat land te geven. Maar de keizei' heeft meer dan eens eerlijk gemeend, dat hij de betrekkingen zou. kunnen verbeteren tusschen Herlijn en Parijs en hij heeft zelfs ©en weg trach ten te hanen door bijzonder vriendelijk© ontvangst van Fransche autoriteiten die Duitschland bezochten, b.v. Coquelin en mademoiselle Grenicr, die door de ver halen van de ontvangst de Parijzenaars amuseerden, terwijl dezen door een dui delijk verslag in de pers hun dankbaar heid toonden en zich daarmee quitte jegens den keizer beschouwden. Korte Oorlogsberichten. De duikbootenoo'rlog. Kapi tein Nillson verhaalt het volgende: Op de terugreis van Spanje bevond zich zijn schip een Zweedsche vrachtboot hij Dover, toen plotseling Britsche solda ten aan boord verschenen, die beweerden bevel te hebben op deze neutrale boot mee ie varen, 0111 aldus gelegenheid te hebben te schieten op Duitsche duik- booten. Ondanks krachtig protest van den kapitein, die het optreden der soldaten onbeschaamd en eerloos noemde, bleven "de soldaten aan boord. Als door deze soldaten op een duikboot zou geschoten zijn, zou het vuur natuurlijk zijn be antwoord en de neutrale kapitein en zijne bemanning aan groot gevaar blootgesteld zijn. De kapitein verzekert bovendien, dat hij een schip van het bekende Londensche collier-type onder Zweedsche vlag zag va ren. Het officieuze Stockholmer Dagblatt voegt hierbij, dat als de berichten van den kapitein juist blijken te zijn, er een schending van het volkenrecht plaats heeft, gehad, die zelfs in dezen tijd zonder voor beeld is. De door de „Th or dis" ge ramde onderzeeër niet gezon ken. Van Engelsche zijde is het bericht verbreid, dat de vroegere Noorsche nu Engelsche stoomboot „Thordis" den 28en Februari hij Beachv Head oen Duit- schen onderzeeër tot zinken heeft ge bracht. Zooals ons van welingelichte zijde ge meld wordt, heeft genoemde stoomboot inderdaad getracht een onzer onderzeeërs in den grond te rammen. Deze kreeg echter slechts geringe averij en is wei- behouden in de haven teruggekeerd. De's tr ij d om de Dardanellen. In het Londensche communiqué wordt ge zegd, dat de Britsche troepen, die aan land gegaan waren om de forten aan den ingang der Dardanellen geheel te ver nielen, Donderdag 19 man aan dooden on 25 man aan gewonden verloren, terwijl 3 manschappen vermist worden. Op Vrij dag hebben 3 Britsche slagschepen de forten Roemelieh, MedjadiehHamidie en Namazieh aangevallen, die doel uitmaken ter verdediging der engten. Het kruitma gazijn van het Hamidieh-fort vloog in de lucht; de beide andere forten werden be schadigd. Een ander Britsdh eskader is to Smyrna aangekomen en is het bombarde ment begonnen van het verdedigingsfort van Yenickale, dat aanmerkelijke schade bekwam, daar 2 hevige ontploffingen, blijk baar van kruitmagazijnen, plaats hadden. Een bombardement in meer gesloten orde is thans begonnen. De sultan verlaat Konslan- tinopel?? De „Agenzia Nazionale" ont vangt een telegram uit Athene, meldende, dat de sultan van Turkije Konstantinopel heeft verlaten. De houding van Grieken land. Aan de „Voss. Ztg." wordt ge meld, dat men in welingelichte kringen te Weenen meent, dat de Grieksche re geering tot militaire voorzorgsmaatrege len zal besluiten, welke in de eerste plaats als een gewapende onzijdigheid moeten worden opgevat. Een openlijke afwijking door Griekenland van de on zijdigheid acht men niet waarschijnlijk. Venizelos treedt af. Niet of ficieel wordt uit Athene gemeld: Alhier verluidt, dat de Minister-President Veni zelos verklaarde, dat hij aftreedt, om dat de Koning zijn politiek niet goed- keuxd. Broodgebrek. Naar uit Boedapest gemeld wordt heerscht aldaar groot brood gebrek 1 alle bakkerijen in dé voorstad Leopoldstadt zijn gesloten, daar zij niet in staat zijn meel te verkrijgen, daar de militaire overheden beslag hebben gelegd, op al de voorraden der korenmolens. De Oostenrijksche regeering heeft 100.000 ton ruwe suiker voor veevoeder gekocht tegen 225 sh. per ton. Hovy-herin neringen. Bijltje vertelt in „De Standaard" tref fende bijzonderheden uit het leven van den heer Hovy: „Zoo herinner ik me nog de eerste vergadering van Nederlanden Oran je in Amsterdam, die ik bijwoonde. Zij werd gehouden in het toenmalige Oefe- rüngshuis in de Spuistraat. Er waren maar enkele menschen, we leefden nog onder het zeer beperkte kiesrecht; do antirevolutionairen waren zoo goed als met machteloosheid geslagen; maar onder de mannen, die daar de leiding hadden, was de heer Hovy. In diezelfde dagen zou er een bazar ge opend worden ten be hoe re van de diaco niescholen der Ned. Herv. Gem. De pre dikant, die den bazar openen zou, had be hoefte aan een Bijbel, die in het gebouw niet aanwezig was. Daar kwam de heer Hovy binnen, hoorde van de verlegen heid, haalde zonder eenig vertoon, een Bijbel uit den binnenzak van zijn jas; „dit wapen draag ik altijd bij mij", zei hij met warmte en eenvoud. Het meest herinnert Bijltje zich hem als lid van den Amsterdamschen Gemeen teraad. „Hij had zijn plaats aan de linkerzijde van den Voorzitter, achter in de zaal, tegen den wand; de derde zetel van de perstribune. Het was zijn gewoonte altijd des middags tegen twee uur te komen, even 11a de opening der vergadering, dus na de voorlezing van 't gebed en van de notulen. De bode haastte zich dan, om hem de presentielijst te laten teekenen, en dikwerf moest hij voor de teekening even wachten, want de heer Hovy had het hoofd gebogen en bad Ik herinner mij een keer, dat de heer Hovy, op zijn eenvoudige, rustige manier een lans brak voor de Zondagsrust; en daarbij het voorbeeld aanhaalde van bloei ende steden in het buitenland, waar wel vaart lieerschle, en de rustdag geheiligd werd; het ontbrak daar niet aan den zegen Gods. Na den heer Hovy vroeg Mr. de Vries het woord; niet de tegenwoordige Wet houder voor de financiën; maar een zeer geacht en bekwaam, doch nogal heftig Raadslid uit vroeger dagen, die hij deze gelegenheid een schamper woord losliet en den heer Hovy het recht ontzegde, in den Raad mee te deelen waarom enkele steden door God gezegend werden en an dere niet. De uitval was voor die dagen nogal ongewoon; we keken allen een beetje vreemd op; maar de aangevallene was volmaakt rustig en beantwoordde zijn te genstander pp kalme wijze. Bij een andere gelegenheid was het de oude heer Josephus Jitta, die zich bijzon der geërgerd toonde over een uitdrukking, door den heer Hovy gebezigd in een openbare vergadering, ik meen van de Middernachtzending, waarin de heer Hovy gesproken had.van „Joden". De heer Jitta meende dat zoo iets niet te pas kwam; tiet gebruik van den naam „Joden" toch was een bewijs van minachting, door een Raadslid nog wel te kennen gegeven voor een groot gedeelte der burgerij. Nog zie ik de avondvergadering van den Raad voor me, waarin de heer Hovy den spreker met zijn zachte, vriendelijke stem beantwoordde. Hij minachting koes teren voor de Joden; hoe kwam de heer Jitta daaraan! Geen sprake van. En dat af te leiden uit den naam; kwam Joden niet af van Juda, en beteekende „Juda" niet: „Ik zal den Heere loven". Rus tig en kalm goot hij olie op de golven, en ik denk dat zelfs de heer Jitta heeft moeten toegeven, dat hij den heer Hovy onrecht had gedaan. Toen het gerucht liep, dat hij zich niet meer voor den Raad beschikbaar stelde, deed ik hem de vraag of dit waar was, en ik veroorloofde mij: er bij te voegen, dat ik het als een ernstig verlies voor de stad beschouwde. Ik mag nu wel mee- deelen, wat hij mij antwoordde. De Raad kost mij, zeide hij, te veel tijd; ik hen er iedere week een dag off twee, drie mee kwijt; mijn zaken laten dat niet toe. E11 dan ik er nog een andere reden. Ik zou zoo gaarne de kerk als Ouderling dienen, en daaraan de krachten geven, die ik nog beschikbaar heb; een andere begeerte heb ik niet; zoo ongeveer luidde zijn antwoord. Hij ging uit den Raad, die or niet beter van werd; hij werd Ouderling. En hoe heeft hij dien arlieid verricht? Dat komt niet in de courant; maar wel weet ik, dat in zijn wijk er menigeen was,, die 's avonds den vriendelijken grijs aard op bezoek ontving; en dat er nog o, zoovelen zijn, die God danken, dat Hij hun Ouderling Hovy heeft gezonden op hun weg." •Militaire kleeding. In beginsel is besloten tot invoering, van de korte pantalon met beenwind- sels bij het wapen der infanterie. Uitvoer. Het 'uitvoerverbod van klaverzaden is tijdelijk opgeheven. Cursussen bij de Infanterie. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat op 8 Maart het 2de studiojaar van den 'cursus weder een aanvang zal nemen te Kampen en dat alle leerlingen, die als nog Oen laanvullings-examen moesten doen, hebben daarvan kwijtschelding ontvangen en zijn dus overgegaan. Ned. - Indische I ee ni ng. De wet tot het aangaan van eene geld- leening ten name en ten laste van Ne- derlandsch-Indië is door H. M. de Ko ningin bekrachtigd. Naar wij vernemen heeft 11. M. de Koningin 'aan de Nederlandsche Handel maatschappij medegedeeld, dat 11. M. voor f 500.000 in de Noderlandsch-lndische lee- ning wenscht deel te nemen. Behoud jaarwedde en sold ij. Het is gebleken, dat bij de verschillen de onderdeelen der landmacht, niet op dezelfde wijze wordt gehandeld met be trekking tot de uitbetaling van de jaar wedde of soldij aan militairen beneden den rang van officier, die wegens ambte lijk geconstateerde ziekte verhinderd zijn van verlof terug te keeren, dan wel we gens ziekte of in verband met voorloopig gebleken ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den dienst en in afwach ting van nadere oproeping ter definitieve keuring, met verlof naar huis worden; gezonden. Mitsdien hoeft de Minister van Oorlog bepaald, 'dat militairen die gedurende den tijd, dat het leger op voet vair oorlog is, in één der vooromschreven gevallen ver- keeren of verkeerd hebben, geacht moeten worden in het genot te zijn van verlof tot hei-stel van gezondheid en dus aan spraak hebben op behoud van jaarwedde of soldij. Over het tijdvak van 1 Augustus 1914 tot 1 October d. a. v. hebben zij bovendien recht op de mobilisatie-toelage, na dat tijdvak echter niet langer dan de eerste 4 dagen van het verlof. De. ver goeding wegens gemis van levensmiddelen wordt door dienstplichtigen eerst met in gang van 1 December 1914 gedurende de eerste 4 dagen van het verlof genoten. Kwade droes. In de provincie Antwerpen is do kwade droes onder de paarden uitgebroken. Daarom worden uit die provincie geen paarden meer in Ne derland toegelaten. Middelburg. In de Vergadering van den Raad dezer Gemeente, te' houden op Woensdag, den 10 Maart 1915, dés namid dags te 2 uur, zullen worden behandeld: 1. Onderzoek der Geloofsbrieven; 2. No tulen; 3. Stukken; 4. Itenoeining van een Voorzitter der Commissie van Toezicht op 'de scholen voor Middelbaar Onderwijs 5. Idem op de scholen voor Lager Onder wijs; 6. Benoeming van den heer A. J. Wynveldt tot bezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand; 7. Ontslag van den Apotheker der Godshuizen; 8. Verslag ingevolge art. 11 K. B. van 13 Nov. 1900, St.'bl. au. 202 (Kindervoedingl)9. Rekening en verantwoording van de Kamer van. Koophandel en Fabrieken over 1914; 10. Vaststelling staat oninbare posten school geld en Hondenbelasting; 11. Vaststelling 2e suppletoir kohier Inkomstenbelasting! 1914; 12. Idem 2e suppletoir kohier Hon denbelasting 1914; 13. Verzoek van dé Vereeniging „Middelb. Harmonie" om sub sidie in tplaats van gebruik van leen lokaal 14. Verzoek om H. Ingelse te ontslaan van zijne verplichting en rechten als huur der 'van een perceel weiland aan Maisbaai. Door de politie is aangehouden C. v. E., die nog tweemaal zes maanden, rijkswerkinrichting 'moet andergaan, hem opgelegd wegens openbare dronkenschap, voor de eerste zes maanden was zijn aanhouding gelast, üok werd aangehouden P. J. V. D., die eveneens wegens dron kenschap nog een week hechtenis moest ondergaan. Hedenmorgen is het aakscliip „On derneming", schipper P. luit Ylissingen. tegen de stationsbrug alhier aangeloopen, waardoor van het schip o.a. de boegspriet brak, terwijl een der trottoirs van de brug in de hoogte werd gebogen. Een onder zoek zal moeten uitmaken, wie hier sehld heeft. De schipper had noch de zeilen gestreken, noch een anker uitgeworpen. Zoowel de schipper als de brugwachters hadden met den wind te kampen. Gisterenmiddag te ongeveer kwart voor vier werd alhier een hevige slag gehoord. Bij onderzoek bleek ons heden, dat de oorzaak hiervan was het doen springen van een mijn door de militairen, bij Berkenbosch onder Oostkapelle. Door de politie te Terneuzen is gis teren naar hier overgebracht de Belgische student in de rechten E. J. V., wion het verblijf in Zeeland was ontzegd. Te Mid dclburg was biji de politie van die te Bergen op Zoom verzoek ingekomen V. aan te houden, daar hiji verdacht werd van diefstal van f 60, gepleegd te Bergen op Zoom. Alvorens hem naar Bergen op Zoom over te brengen werd hij voor den Officier van Justitie geleid. Deze dteed hem in het Huis van Bewaring opnemen, daar hij thans ook verdacht wordt van diefstal te Terneuzen en Vlissingten ge pleegd. Goes. De uitgestelde vergadering van de Anti-rev. Propaganda Club alhier, zal nu tplaats hebben Donderdagavond 8 u. a.s., in de Melksalon van dhr. de Witte. Zooals men weet, zal een der leden het „Onderwijs in lndië" behandelen. Geest verwanten 'zijn zeer welkom. Alhier is opgericht de afdeeling Goes van den 11. K.-Middenstandsbond. Acht tien personen hebben zich er hij aan gesloten. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren Chamuleau (voorzitter), A. Simons, P. J. Simons en F. Kosters Jr. Plaatselijk Steuncomité. Met dank nog ontvangen voor extra uitgaven voor de Belgen van X, IJ ten Z f2. DE L1GNY, Penningmeester. Nu door den wet verboden is den uitvoer van levende schapen naar het buitenland, is door den schapenhandelaar C. Labeur alhier, besloten, de schapen voor België bestemd, eerst te Rotterdam te laten slachten en daarna uit te voeren, om zoo den handel gaande te houden. Vlissingen. Door de Christ. Jongclings- vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier zal tegen den tijd, dat de gemeen teraad een beslissing zal nemen, inzake de kermis, een adres worden ingediend; 0111 dit jaar de 'kermis, in verband met de tijdsomstandigheden niet te doen door gaan. Genoemd adres zal ter teekening worden aangeboden aan vereenigingen en particulieren, terwijl voorts in het algeL meen gelegenheid zal bestaan, door onder- teekoning zijn instemming te betuigen. Alhier is aangehouden een Duitsche zeesoldaat, die volgens zijn verhaal met een Belgisch meisje uit Mechelen vertrok ken is en onderweg onder den invloed van sterken drank geraakte. Hij heeft toen een groote burgerjas aangetrokken en is met het meisje zonder dat hij het wist, over de grenzen gekomen en naar Vlissingen doorgereisd. Thans had het meisje hem verlaten met modenenien van de jas. De man is thans geïnterneerd. I11 den nacht van Zaterdag op Zon dag is alhier nabij den Gevangen to ren een Fransche mijn aangespoeld. Ze i!s tegen den boulevard De Buy ter aangeslagen, maar niet ontploft. Gistermiddag heeft een mijnlegger de mijn naar de reed© van Vlissingen gesleep! en daar in den grond geschoten. Hoedekenskerke. Tot hulpbrievenbestel- ler aan het nieuwe luilppostkantoor te Kwadendamme is lanioemd dhr. W. J. de Jonge, aldaar. Rilland-Bath. Als een bijzonder feit kan worden gemeld, dal het dezer dagen 60 jaren jgeleden zal zijn, dat W. Walraven Wz. in dienst .kwam in de Bathpolders, alhier. Begin Maart van het jaar 1855 kwam hij als jongen van 11 jaar hij de Engelsche Maatschappij in dienst. Bij de overstrooming in 1906 is hij even als alle anderen uit genoemden polder moeten vluchten. Daarna is de Maatschappij in andere handen over gegaan, en was hij weel een van de eersten, die in dienst werd genomen. De man heeft nu bijna den leeftijd van 72 jaren bereikt, en verricht, nog tol volle tevredenheid zijner supe rieuren zijn dagelijksche bezigheden. lerseke. In de vergadering der Yissche'rs- ver. „lerseke" van Zaterdagavond 1.1. is besloten, omreden de diplomatieke molens ietwat langzaam malen, meer rechtstreeks op hot doel af te gaan en zich nu te vervoegen hij den Duitschen Gouverneur- Generaal van België, Freiherr von Bissing. Deze heeft de geheelo zaak stopgezet en kan ook de vaart weer openen. Als afge vaardigden zijn benoemd de heeren Jacs. van Sprundel en C. Sinko, die brieven van aanbeveling van het gemeentebestuur van lerseke en van don voorzitter van 't visscherijbestuur (den heer Fokker), zullen inedenemen. Nisse. Vrijdagavond vergaderde de Gei- tenfokvereeniging 0111 haar jaarvergadering te houden. Uit liet verslag bleek dat het ledental thans 37 bedraagt. De inkomsten over 1914 waren f52.70 en de uitgaven 1'50.73, alzou een goed slot van fl.97, waardoor het tekort van vorige jaren werd ingekort op f 16.06'. Herkozen werden als bestuursleden dhrn. P. Verburg, C. de Blaeij en C. Vermeulen. Tot bokhouder werd herbenoemd dhr. L. liuijssoon. Ellewoutsdijk. Zondagmorgen weerklonk plotseling een hevige slag in het hulp- postkantoor en zagen eenige personen een steenen rookverdrijver op een der schoor- steenen in de lucht vliegen en in een zijgang naast het gebouw neervallen. Bij onderzoek bleek er een ontploffing te heb ben plaats gehad in een vulkachel. Be halve een verbogen kachelplaat en een laag stof uit de kachel, overal in de kamer gevlogen, bleek er geen andere schade te zijn aangericht. Oorzaak der ontploffing was vermoedelijk een ophoo ping van gassen in de kachel, welke, nadat de kachel was opgepookt, in brand vlogen. Kamperland. Hedenmorgen is alhier hij den Anna Frisopolder dicht hij de directie- keet een mijn aangespoeld. Men west niet van welke nationaliteit deze mijn is. Serooskerke. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Serooskerke (W.) de agent van politie te Middelburg A. Seijs. Stavenisse. Nadat j.l. Vrijdag een deel der hier aangespoelde Engelsche zoemijn tot ontploffing was gebracht, is hedem. Zondag, dit werk met goed gevolg vol eindigd. De mijn was op eene zandplaat gedreven; de ontploffing heeft, naar dij meting uitwees, een gat van pl.m. 50 M3 in de plaat geslagen. Behalve enkele ge broken ruiten in de nabijheid richtte de explosie verder geen schade aan. Een geheimzinnige ziekte te Soerabaya. Te Soerabaja is onder de onderofficie ren van don torpedodienst een geheimzin nige ziekte uitgebroken. Den 28en Januari waren er reeds 17 door aangetast, van wie er toen vier waren overleden. Dien dag werd eender slachtoffers begraven. Tragisch was wel, dat de man, die hier ten grave werd gedragen, als gevolg van den oorlog langer dan den voorgeschre ven tijd in de koloniën moest blijven. De 'dag dat hij overleed, keerden juist eenige collega's naar het moederland te rug. De ongelukkige, een nog jonge man van 28 jaar, laat een vrouw en twee kinderen in Holland achter. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Stavoren, door J. Vermeulen, cand. te Hoogeveen. Geref. Kerken. Beroepen te lerseke, B. Meijer t Brou wershaven. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar- Dordrecht, door IV. D. Lindhout te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Kapelle, Biddag Woensdag 10 -Maart, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Het bericht omtrent de benoeming van mej. Scherer tot leerares aan de Chr. Kweekschool te .Middelburg, was voorbarig. R ij ksveear ts©n ij school. Eer lang zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het toolatingsexaj 11 en voor de Rijksveeartsenijlschool te Utrecht. Aanmelding schriftelijk vóór 15 Mei e.k, hij den directeur- der school. Raad vau Beroep. (Ongevallenverzekering). I11 de heden middag te Aliddelburg ge houden openbare terechtzitting van dezen raad had de uitspraak plaats in zake J. W. te Wolfaartsdijk, waarbij de beslissing werd vernietigd en de onderneming van klager wordt ingedeeld in klasse 16 met toewijzing van gevarencijfer 16; in zake firma W. en V. te Goes werd de be slissing vernietigd en de onderneming van klager niet verzekoringsplichtig verklaard. De vordering werd ontzegd en de be slissing bevestigd in zake A. B. de M. te Middelburg en R. F. v. 11. te Clinge. Naar ons medegedeeld wordl is in de te Amsterdam gebonden vergadering van Commissarissen der te Groningen ge vestigde Groningsche Hypotheekbank van Nederland, onder presidium van den heer Prof. Mr. I). P. D. Fabius, besloten aan aandeelhouders voor te stellen 7 pet. di vidend uit te keeren. Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer P. D., onder Axel, is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd, waarop al het vee en de varkens werden onteigend en afgemaakt. Ongelukken. Vrijdagavond dronk het 2-jarige dochtertje van P. B., te Tiel, een teug kokende koffie Spoedig daarop is hot kind gestorven. Nabij den overweg te IJmuiden is het 11-jarig zoontje van C. P. aldaar door een trein overreden. Enkele oogenblikken later is het jongetje overleden. Te Ilunseling is de 70-jarige Th. J. door de duisternis te water geraakt en verdronken. Diefstal van renpaarden. Te Nijmegen zijn Woensdagnacht twee ren paarden, toebehoorende aan den lieer .1. aldaar en een waarde van £8000 vertegen woordigende, gestolen. Ze werden te Kleef opgespoord, waar de dieren, na over de Duitsche grens te zijn gesmokkeld, waren verkocht. De politie te Groesboek heeft in verband met dit feit reeds zes per sonen gearresteerd. Kazerne brand te Delft. Te Delft is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de inlanteriekazerne op de Paar denmarkt voor een groot deel afgebrand. De brand werd omstreeks half één ontdekt in den achtervleugel. De kazernespuit was onbruikbaar en he,t vuur, gevoed door een groote hoeveelheid stroo, geborgen op een der zolders, greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te den ken viel. Het frontgebouw van het complex bleef door het opwerpen van watermassa's voor het vuur gespaard. Omtrent de oorzaak van den brand tast men tot nu toe in het duister. Wel wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De kazerne was juist gisteren wederom he trokken door militairen, die tot nu toe bij burgers waren ingekwartierd. Kort voor den brand moeten beschonken militairen, in de kazerne danig hebben huisgehouden. Nader meldt men: De commandant van de eerste divisie, generaal-majoor Klerk de Reus, heeft den toestand op liet terrein van de gedeelte lijk afgebrande kazerne in oogenschouu genomen. Ook vertoefde daar met het zelfde doel de generaal-majoor Stutcn, in specteur der genie. Er is een voorloopig onderzoek inge steld. De juiste oorzaak van den brand is tot dusver niet vastgesteld. Wel staat vast dat in de kazerne stroozakken gevuld zijn. Of daar onvoorzichtig met vuur is ongegaan, zal nader moeten blijken. De brand schijnt tegen 1 uur ontdekt te zijn door den korporaal van de wacht. Fabrieksbrand te Wor m e r- v e e r. Te Wonnerveer is de fabriek van nougat- en crèmeartikelen van de firma Kevzer en Stolp door onbekende oorzaak den grond afgebrand. Spoedig nadat te kwart over elf de brand was ontdekt, sloegen de vlammen het dak uil en stond het gebouw weinige^ oogenblikken later van voor tot achter in lichtelaaie. De brandweer, die op volle sterkte aan het blussingswerk deelnam, had door den groot en vonkenregen veel moeite om de belendende pereeelen, die in de onmiddel lijke nabijheid stonden, te behouden. Zij slaagde daarin echter volkomen. Enkele woonhuizen werden slechts licht be schadigd. De fabriek met een belangrijke daarin opgeslagen partij grondstoffen ging geheel verloren. Omtrent de oorzaak verkeert men geheel in het onzekere. Het gebouw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2