Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Ingezonden stukken. Leestafel Rechtszaken. en peekoffie; levende schapen; munitiën en buskruit; leder en van leder vervaar digde artikelen, is verboden. Lichting 1916 en de Landstorm. Het onderzoek door den Raad van State van de ■wetsontwerpen betreffende do lichting 1916 en den landstorm is geëin digd; de ontwerpen zijn reeds naar het Departement van Oorlog teruggegaan. In verband met de aanteekeningen bij het. Vlaamsche vers „Aan Ritthem", meldt men ons van bevriende zijde, dat in het Z.O. deel van Z.-Holland evenais in het Z. van Utrecht een stee non brug altijd een heul genoemd wordt. Dit komt dus wel overeen met heultje voor brugge tje. Door de Duitsche autoriteiten te Antwerpen zijn thans in het geheel reeds 18 mosselvisschers uit Philippine aangte- houden, die in hunne schepen brieven' verstopt hadden. Middelburg. Gistermiddag is in het ho tel Beige aan de Stationstraat alhier dief stal gepleegd van een geldkistje, inhou dende spaarbankboekjes, verdere papieren en geld. Het kistje is otp het dak van een huis in de Eigen Haardstraat terug gevonden. Het geld was er e'liter uit verdwenen. Woensdag a.s. 2 uur nam. vergadert de Gemeenteraad o.a. voor onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid dr. H. Japiksc. Een jongeman A. S. S. die wegens diefstal van ledikanten enz. alhier werd aangehouden is naar het huis van bewa ring overgebracht. Hedenmiddag kwam de militaire wielrijder R., die naai- Helmond was over geplaatst en die met. ransel, geweer enz., per fiets naar den trein wilde rijden, op den hoek van de Wagenaarstraat en de Ba lans zoodanig te vallen, dat hij zich ernstig aan een zijiner beenen bezeerde eu door collega's in de Waag moest worden bin nengedragen, waarna medische hulp werd ingeroepen. Heden zijn 1099 bons voor warm eten uitgereikt. De verkoop van de Vredesbroches heeft gisteren ongeveer' t' 180 opgebracht. - Gisteravond gaf de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" haar uitvoering waar van de netto-opbrengst voor het steun comité alhier bestemd was. De uit voering word geopend door ds. J. Wic- linga met gebed. De uitvoering der ver schillende zangnummers, die dezelfde wa ren als waarover reeds verleden Zaterdag werd bericht, kwam zo*o mogelijk nog beter tot haar recht dan de vorige maal. In zijn slotwoord bracht ds. Wielinga dank aan het koor, dat zulk een ethisch en geestelijk genot had verschaft, bracht hij hulde aan de solisten en aan den direc- teur. In zijn dankgebed besprak ds. Wie linga den oorlog en bad om den vrede terwijl hij Gods zegen afsmeekte voor het koor en zijn directeur. De zaal was bijna geheel bezet en de opbrengst van dien aard, dat aan het steuncomité 1'93.65 kan worden afge dragen. Goes. Do uitslag der gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad in dei vacature, wijlen mr. Jac. de Witt Hamer J.Gzn., is als volgt. De heer E. C. van Dissel (lib.) vereenigde 546 stemmen op zich en de heer M. Pols (S. D. A. P.) 118, zoodat de heer van Dissel gekozen is. Gisteravond vergaderde alhier onder voorzitterschap van den heer te Gussinklo van Wissenkerke, de Ring van Zangver- eenigingen in Zeeland. De heer van Bra- kel deed voorlezing van de notulen der vorige vergadering, waarop deze werdeijj goedgekeurd. Na breedvoerige discussie! werd besloten op Hemelvaartsdag alhier een Concours te houden. Op dit Con cours zal in drie afdeelingen gezongen worden, iedere afdeeling met 'een verplicht nummer en een nummer naar keuze. Wemeldinge. Met ingang van 1 April a.s. is den heer A. E. Hogerheijde, gasmeester alhier, in gelijke betrekking benoemd te Dirksland. lerseke. Namens de Visscherijvereeni- ging „lerseke" te lerseke zijn gistermid dag de heeren Jac. van Sprundel en C. Sinke bij den minister van Buitenlandsehe zaken op audiëntie geweest otn hem zijn medewerking te verzoeken inzake de vaart van visschersvaartuigen mossels, enz.) naar Brussel, Mechelen en Antwerpen. De •minister zeido zijn volle medewerking toe. Het is te hopen, dat men jyeldra weer zal kunnen varen. Rilland-Bath. Gisteravond werd in de kerk der Gereformeerde ge meent alhier de algemeene ledenvergadering der Ver- eeniging tot het verstrekken van Christe lijk onderwijs op Gercf. grondslag gehou den. De voorzitter opende de vergade ring door het laten zingen van Ps. 652, ging voor in gebed en las Ps. 78. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit hel verslag van den penningmeester bleek dat in 1914 was ontvangen f 65.70 en uitgegeven f 17.55. De aftredende bestuursleden A. Lambregtse en A. Hirdes werden herko zen. Door een der leden werd gevraagd of het bestuur nu ook pogingen aan wendt om geld te krijgen, om een school te bouwen? Door den voorzitter wordt hierop geantwoord dat reeds eenig geld bij elkander is, en zoodra er f 1000 aan wezig is om den benoodigden grond te koopen do rest is toegezegd. Na het zin gen van Ps. 66:2 wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Oudelande. Woensdag had een Zoontje van J. P. het ongeluk van de pui te vallen in de landbouwschuur van den heer d. D. Hij kwam op de ijzieren pun ten van een„stroo-gelijk-maker" te recht en liep een diepe wond op in de bowendij. Hoedekenskerke. In de heden gehouden ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenb. en Spaarbank alhier, werd de rekening en balans over 1914 goed gekeurd, respectievelijk tot een bedrag van f48518.14 en f 13943.52. Dhr. J. D. Elenbiaas aan do beurt van aftreding als bestuurslid, werd met algemeene stemmen (1 blanco) als zoodanig herkozen. Tot lid van den Raad van Toezicht werdi benoemd dhr. A. den Dekker, zulks in de plaats van dhr. C. Boogaard, die perio diek aftrad en voor een herbenoeming! niet in aanmerking wenschte te komen. Besloten werd de rente voor voorschotten te bepalen op 5 pCt. en die voor spaar gelden op 3.6 pCt. De voorzitter drong er nog op aan de spaarboekjes in Januari meer geregeld in te leveren ter beschrij ving der rente. Heinkenszand. Donderdagmiddag werd in de Chr. School alhier de gewone Openbare Les gehouden. De opkomst van de zijde der ouders was bevredigend. Uit een en ander bleek, dat de leerlingen in 'tafgeloopen jaar goede vorderingen hadden gemaakt, zoodat het personeel met genoegen op z'n arbeid mag terug zien. Ook werd dit jaar gelegenheid ge geven kennis te nemen van het onderwijs in de Nuttige Handwerken. Aan het ein de der les werden de kinderen ruim schoots getracteerd, waarop Ds. Bramer na een kort woord tot de aanwezigen te hebben gericht, sloot met dankzegging. Gisteren is alhier op rui in 90-jarigen leeftijd overleden mej. J. der Weijkes wed. van P. Machielsen, zjjnde de oudste inwoonster dezer gemeente. Tot voor veer tien dagen mocht zij een goede gezond heid genieten, zoodat zij nog haar heele huishouding kon waarnemen. Wissenkerke. In de vergadering van in gelanden van den Thoornpolder werd met algemeene stemmen besloten den heer Th. Wolse niet als gemachtigde van de in gelanden Tan Oeveren en Versprille toe te laten, wijl de machtiging niet in orde bleek te zijn. Voorts werd met algemeene stemmen besloten eene geldleening van f 16500, tegen den koers van 98 pCt. en 5 pet. 'sjaars interest te aanvaarden, om daarmede de verdediging van den Nol van Kootjesdijkje en den zeedijk te ver dedigen. Souburg. Donderdag had de jaarverga dering plaats der anti-rev. kiesvereeniging onder leiding van ds. Kerkhof. De voor zitter huldigde in een inleidend woord de nagedachtenis van het overleden lid der Eerste Kamer, den heer Hovy. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar bedroegen f 55.675 en f 162.01, zoodat ei- een te kort is van f6.335. Tot bestuursleden werden her kozen de br. M. C. van de Putte en J. Suurmond Pz. Tot het nazien der boe ken van den penningmeesterwerden be noemd dhrn. de Hamer en Haartsen. De heer Luteijn las een gedeelte voor uit het boek „anti-rev. in uw huisgezin" getiteld: de verhouding tussehen man en vrouw: terwijl het bestuurslid J. Sturm een opstel leverde, getiteld„de Anti christ". De voorzitter dankte beide referenten. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten met het oog op de aanstaande gemeenteraadsverkiezing met vergaderin gen te wachten tot dien tijd. Het be stuurslid K. Wielemaker, eindigde met dankgebed. Gapinge. Voor de Geref. Jongver. alhier zal D. V. Woensdagavond in de Geref. kerk spreken, ds. H. Meulink van Hen drik Ido Ambacht. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rouveen door N. C. Bakker te Resteren. Ds. Karres te 's-Gravenhage, oud 57 jaren, is na een langdurig lijden over leden. Hij was achtereenvolgens predi kant te 't Woud, Bruinisse (1886 tot 1889), Genemuiden en sedert 12 Nov. 1893 te 's-Gravenhage. op Zuid- en Noord-Beveland. Zondag 7 Maart en Woensdag (Biddag) 10 Maart. NED. HERV. KERX. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 2 u. ds. Bins. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal, bed. H. D. Ellewoutsdijk, vm. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Hednkenszand, vm. em nam. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Woens dag 2 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen, lerseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland, 2 u. ds. Stegenga. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Woensdag vm. ds. Stegenga, nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Woensdag 9 u. ds. Japchen. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen, Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Woensdag 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Woensdag 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. v. d. Waal, 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Kloek. Rilland-Bath, 9.30 u. ds. Visser, bed. H. D., 2 u. leeskerk. Woensdag 9.30 u. ds. Muller, 2 u. ds. Visser, 6 u. ds. Aalders van Vrederust. Schore, 2 u. ds. Visser. Woensdag 9.30 u. ds. Steinz, 2 u. ds. v. d. Waal. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchcn. Woensdag 9.30 u. ds. Visser, 2 u. ds. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. ds. Boissevain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Boissevain. Wolfertsdijk, 9 u. ds. Boissevain, 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm.ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. v. Selms, nm. geen dienst. Woensdag vm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 ds. Postiria, 2 u. geen dienst. Woensdag 9.30 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland. vm. en nam. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nam. ds. W. G. Krij- kamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, vm. en nam. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. O.- en W.-Souburg, 9.30 u. ds. de Ligt, 2 u. ds. Postma. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vin. ds. Reus, nm. ds. v. Selms. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk 't Zand, 10 u. ds. Hogerzeil, 6 u. ds. Kroese. Woensdag 7 u. ds. Postma. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 5.30 u. dhr. M. Hofman van Beekbergen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Goes, 3 Maart 1915. Het Bestuur der Coöp. Broodbakkelrij „Ons Belang" wordt in „De Zeeuw;" van Zaterdag 27 Februari aangevallen door een „Goescbe bakker". Dit naar aanleiding van het feit, dat wij het Goesche publiek opmerkzaam maken op het gewicht van ons brood, leder-een is vrij, dit gewicht te controlee ren, dus ook „Goesche Bakker". Ons Bestuur heeft in onze bakkerij broeden gewogen van Goesche bakketrs. Het gewicht bedroeg 991/2 ons. Dit nu, „Goesche bakker", is in do tegenwoordige omstandigheden onge oorloofd. U zelf hebt in vergadering met uwe collega's, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, den prijs van 't brood vastgesteld per Kilo. Uwe vereeniging „d e Eensgezind heid" heeft ons d.d. 14 Januari 1915 mededeeling gedaan, dat de prijzen per Kilo met leent werden verhoogd. (Zonder toestemming nog wel van den heer B urgemeesterl) U dient zich aan de tijdsomstandighe den aan te passen en zich aan 't gezag te onderwerpen, want u pleegt fraude, als u 9 ons brood verkoopt tegen een „per Kilo" vastgestelden prijs. De speling toch van 1 ons is te groot! Daaruit blijkt de opzet, minder ge wicht te verkoop en, dan waar op uwe klanten tegenwoordig recht hebben! U weet zeer goed, dat u moet ver- koopen: „gaar gebakken brood". Wie andere eischen stelt, kan en zal zich niet beklagen, indien het ge wicht niet de volle Kilo haalt. Wij betreuren het, dat in normale tijds omstandigheden geen verordening u bindt aan een minimum gewicht voor gaar ge bakken brood, en raden het Goesche pu bliek aan, te trachten tot zulk eene ver ordening te komen. Den eerlijken bak ker kan zulk eene verordening nimmer] schaden. Integendeel! De Goesche burgerij geven wij beleefd in overweging: „Weeg uw brood!" Voor den vastgestelden prijs moet u een Kilo worden verkocht. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeggende voor de welwillendheid dit schrijven te plaatsen, verblijft hoogach tend, Het Bestuur der Coöp. Bakker ij. Mijnheer de Redacteur! Het doet mij genoegen, dat u mij in de gelegenheid stelt aanstonds te antwoor den op bovenstaand stukje van het be stuur der Coöp. bakkerij. In de eerste plaats wil ik opmerken, dat het onjuist is als de hearen spre ken van een aanval op hen door „een Goesche hakker" gedaan. Mijn ingezon den stuk toch was een protest tegen den aanval, die door het bestuur der coö peratieve gedaan is op de Goesche bak kers. Dat' maakt nog al eenig verschil zou ik Zoo zeggen. Maar dit in 't voorbij gaan. Wat de heeren in hun wederwoor d zeggen over 't controleeren vian het ge wicht van hun brood, dat schijnt royaler dan het is, want welke bakker zou nu naai' de coöperatieve bakkerij gaan, om daar het brood na te wegen? Men zou het dan trouwens iederen dag moeten doen, en a 1 het brood moeten wegen om hieromtrent zekerheid te hebben. Het bestuur heeft brooden gewogen van bakkers. Het gewicht bedroeg 9 a 9Va ons. Hebben de heeren er ook geen ge wogen die het volle gewicht hadden? Zoo niet, dan is hun controle zeer onvol ledig geweest, want van het brood dat gelijktijdig in denzelfden oven gebakken, en dat allemaal e 1 f ons afgewogen is, kan zeer goed een gedeelte 9 a 9V2 ons wegen, terwijl de andere brooden juist een kilo wegen. Als de oven b.v. ach terin heeter is dan van voren, dan zal het gewicht van 't brood daardoor sterk variëeren. De achterste brooden komen eerst in den oven en het laatst er uit, ze hebben meer hitte te verduren, een gedeelte van het gewicht gaat daarmee verloren. De gebruiker lijdt daardoor echter geen schade, en de hakker heeft er 'geen voordeel van, want wat er aan gewicht verloren is gegaan is geen brood, maar water. Gaat het nu aan om te zeg gen, dat de bakker fraude pleegt, als hij 9 ons brood verkoopt tegen een per K.G. vastgestelden prijs, waar dit een voudig het gevolg kan zijn van min of meer toevallige omstandigheden? De kwestie van het gewicht van het brood is een zuiver technische. In tal van ge meenten in ons land zijn onderzoekin gen ingesteld en uitvoerige rapporten uit gebracht over deze zaak, en bijna over al is men tot de conclusie gekomen, dat het niet mogelijk is oen juist gewicht van het brood te bepalen. Nu leggen de heeren er wel nadruk op,' dat de prijs is vastgesteld per kilo brood, maar het kind moet toch een naam hebben? Men moet nu eenmaal een aanduiding ge ven van het gewicht, en omdat het ge wicht aan deeg, dat de hakker geeft er op berekend is dat het gemiddeld onge veer een kilo oplevert, noemt men die brooden: brooden van een kilo. Als ze iets meer wegen dan 10 ons, dan noemt men ze evenzeer brooden van een kilo. De opmerking over 't zich aanpassen aan de tijdsomstandigheden en onderwer ping aan het gezag, beaam ik natuur lijk ten volle. Hierin ben ik het met de heeren van harte eens. Alleen moet ik hierbij opmerken, dat de bakker, wiens brood geen volle kilo weegt, omdat het flink doorbakken is, evenmin met bet gezag in conflict komt als de bakker wiens brood ruiin een kilo weegt omdat het slap gebakken is. De mannen die met het gezag bekleed zijn, gaan ge woonlijk wat minder lichtvaardig te werk en laten zicli beter voorlichten dan het bestuur van de Goesche coöperatieve bak kerij gedaan heeft. Wat die heeren nu doen is feitelijk niets anders dan een speculatie op de onwetendheid ten de zen opzichte van het publiek, aan hetwelk zij een onzuiveren maatstaf in handen gegeven hebben 0111 de eerlijkheid van den bakker te toetsen. De bedoeling daar van is natuurlijk reclame voor hun zaak te maken. De cenige verontschuldiging, die ik kan laten gelden, is, dat de hee ren niet op de hoogte zijn van deze zuiver technische aangelegenheid. Dat hun brood een kilo weegt, als het dat werke lijk doet, zegt nog niets. Het bewijs moet dan nog geleverd worden, dat hetgeen zij meer geven dan sommige bakkers, iets anders is dan water. Daarom ein dig ik met te herhalen wat ik in mijn eerste stuk gezegd heb: „Laat de heeren publiceeren hoe zwaar zij hun brood af wegen", want daar komt het op aan. Een Goesche bakker. De Spiegel no 23 bevat een por tret van den heer Hovy met levensbe schrijving; van burgemeester Teilegen. En voorts tal van photo's en bijschriften betrekking hebbende op den oorlog; be nevens een tiental „teeknen die den oor- logsnood bewijzen". Timotheus van deze week bevat een meditatie van den hoofdredacteur. Laat geen der lezers deze meditatie overslaan, en verzuimen zich aan den tekst te toet sen. Het is „Onze geliefde broeder Pau- lus". Zeer lezenswaard is ook „Brieven uit .Wonderland" (bijzonnen enz. waarge nomen door een lezer van Timotheus in Canada. Bij de- photo van Von Hinden burg is een opstel gevoegd over dezen eerstbedoelde der „opperbevelhebbers uit den wereldoorlog". Uitgevers zijn La Ri- vière Voorhoeve, Zwolle. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijin veroordeeld wegens: oplichting: A. M. P., 17 j., Clinge, con form de eisch tot 1 m. gev. straf; ver duistering: J. v. d. V., 43 j., leurder, Nieukerken (België), gedetineerd te Mid delburg, conform de eisch tot 4 m. gov. straf; mishandeling: C. J. d. B., 24 j., en C. F. S., 21 j., veldarbciders, Koewacht, de eerste conform do eisch tot 1 w. gev. straf en de tweede tot f3 'b. s. 3 d. h., de eisch was fö b], s. 5 d. h.; beschadi ging en mishandeling: A. J. K., 24 j., veldarbeider, Koewacht, tot f 15 b. s. 15 d. h., de eisch was 3 w. gev. straf: bel cc- diging ambtenaar: L. P., 24 j., Klompen maker, Clinge en J. A., 58 j., hvr. van V. K„ zonder beroep. Neuzen en L. d. S., 45 j., zonder vaste woonplaats, allen tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was voor den eersten f20 b. s. 20 d. h. en voor de anderen f 15 b. s. 15 d. h.; weder- spannigheid: |M. B., 42 j., cafébediende, A. B., 36 j., veldarbeider', J. P. B.. 26 j., werkman, C. d. K., 20 j., J. d. B., 20 j., en M. W. V., 21 j., schildersknechts, allen te Goes, de drie eersten ieder tot 14 d. en de drie laatsten conform de eisch ieder tot 1 w. gev. straf, de eisch was voor den len 4 w. en voor den 2en en 3en ieder 5 w. gev. straf; huisvredebreukJ. V., 37 j., en A. T\, 41 j„ veldarbciders, Heinkenszand, conform de eisch, ieder tot 14 d. gev. straf, en schaking: E. F. B., 19 j., koopman, Bergen op Zoom, tot 1 vv. gev. straf, de eisch was 14 d. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden (Vrijdag) terecht G. F. L„ 36 jaar, redacteur van het sociaal-democratisch weekblad ,,l>e Baanbreker", wonende te Vlissingen, beklaagd van opzettelijk do eer en den goeden naam van mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Mid delburg, te hebben aangetast. In „De Baanbreker" van 31 December 1914 heeft. bekl. een stuk doen opnemen, getiteld „De daden v;in het uitverkoren volk", waarin 0.111. voorkwam de vol gende opmerking: „Hier hebben wij dus een stelletje Christenen wie altijd den mond vol hebben van de heiligheid van de eed en meer van dat moois, en die nu, om een van ontucht verdacht Chris telijk onderwijzer vrij te krijgen, een meisje bewerken om meineed te plegen. Het is een fraai gezelschap dat deze streek uithaalt. Een Christelijk onderwij zer, een dommee en tot slot mr. Petrus Dieleman". Als getuigen werden gehoord behalve mr. Dieleman, de drukker van het blad en een zijner knechts, de administrateur van het blad en een der courantenbc- zorgers. De heer Dieleman stelde zich civiele partij. Als eerste getuige wenl gehoord mr. Dieleman, die zich boleedigd acht dioor het stuk, omdat hem daar een bepaald strafbaar feit wordt ten laste gelegd. De andere getuigen legden alleen ver klaringen af over drukken en versprei den van het blad, waaruit blijkt, dat ook het nummer van 31 December 1914 op de gewone wijze is verschenen. Bekl. bekende het bedoelde te hebben geschreven, maar wees er op, dat deze kwestie niet op zichzelf staat, maar dat het. een gevolg is van het tekende be richt in de „Midd. Crt." van 11 Decem ber in zake de rechtszaak wegens mein eed. Bekl. heeft na het daarop volgend ingezonden stuk van mr. Dieleman nog 14 dagen gewacht of de verslaggever) zijn bericht ook nog zou wijzigen Hij heeft gemeend eene vergelijking te mo gen maken tussehen de beginselen van de betrokken personen en hunne hande lingen. Hierna lichtte mr. Dieleman de civiele vordering toe en wees er op dat de pers, wel de Koningin der aarde genoemd, veel kan goed maken maar ook veel kwaad kan stichten, wanneer zij in han den is van personen, die niet geschikt zijn voor dit hoogstaand werk. Er zijn personen, die voor niets goed zijn en die maar aan het hoofd van een cou rant worden gezet en hun werk er van maken andere groepen van personen of enkele personen te beleedigen en net doen of zij als zede meesters mogen optreden. De „Midd. Crt." heeft niets beleedigends gezegd, maar alleen verslag gegeven van hetgeen gezegd is, maar dit verslag was niet geheel juist, want noch de presi dent noch de officier heeft bedoeld spr. te beleedigen. Dit blijkt uit brieven van beide heeren aan mr. Dieleman, welke brieven hij overlegt. Spr. zou het hem ten laste gelegde zelf ten zeerste afkeuren. De „Midd. Crt." had desnoods een nader onderzoek naar de juistheid van haar verslag kunnen instellen. Spr. dankt er voor in zijn beroep door bekl. te wor den beleedigd. Niet het minst heeft bekl. onderzocht en het ingezonden stuk nam hij niet over. Spr. vordert een schade vergoeding van f 1 en van den rechter de bekentenis, dat tekl. hem beleedigde en aanplakken van het vonnis waar _dit gewoonlijk in het arrondissement Middel burg geschiedt en bekendmaking in de „Midd. Crt.", „De Zeeuw", „Nieuwe Zeeuwsche Courant", „Vlissingsche Cou rant", „Baanbreker", „Toekomst", „Tele graaf", „Nieuwe Rotterdamsche Courant", en „Nieuwe Courant", en veroordeel!ng van tekl. in de kosten daarvan tot een bedrag van f 100. De officier achtte het opzet van I e- leediging aanwezig', maar hield er reke ning mede, dat bekl. nog nooit voor de rechtbank heeft gestaan en eischtc £50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Bekl. wees er nogmaals op, dat Lij 14 dagen gewacht heeft met het artikel te schrijven en juist het feit, dat hij nog nooit met de justitie in aanraking is geweest, bewijst wel, dht hij er maar niet op raak schrijft zooals mr. Diele man het wil doen voorkomen. Nog werd behandeld de zaak tegen den Belg J. H. A. beklaagd van het verblijven in een staat van beleg, ver keerend gebied, in casu Vlissingen. ter wijl hem dat verblijf was ontzegd. Als getuige werden gehoord de territoriale bevelhebber in Zeeland en de commis saris van politie te Vlissingen. Bekl. was niet verschenen. De territoriale bevelhebber, kolonel W L. Brococ, verklaarde, dat hij op 22 Ja nuari het bevel heeft uitgevaardigd dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2