jOES. Vrijdag 5 Maart 1915 39e Jaargang «"gels )te Hitten, vare Koe, een Koe, jade li beafladigd, 0.131 IKOE -w «UCTEE. AMP EH [oop: |e. Domburg. oop tiaar 7e kalf [oop Agent jste Knecht. De Groote Oorlog. Biiiosnland. gus r :er loeien KLIJFHOUT □ostkapelle. tmngen. :oop Jij E. DE KORTE Jz., ;oop bonte, en gele srdappelen. FOU N. St. Joosland. Maart, Westkapelle. COOP Erf en Ttaln itiaren. Te bevragen I Aagtekerke. ILL AART, Ritthem. je Agenturen, on- Inche. Fr. br. onder Courant te Goes. I huwelijk der tegen- igersknecht, tegen 1 Mei aanst. eden 20 jaar, bij R. Axel Zeeland. een IbijJ.A. NIEUWEN- |ert, Nieuwdorp. ei a. s. |e Veersche weg Mlb. de Zwarte Zee in het te kloppen aan Istantinopelnauwe- Idat zijn toenemende Tiende industrie geen n uit het eigen land pn afgesloten Euro- [id mi raai Duckworth een weg door de Zwarte Zee, de be llieren kanonskogels fcllijn trotseerénd. linternationaal. Daar- annemelijk, dat En- heeft mee te doen Dardanelles Grie- ielsstaat in de Mid- el veel bo teekent, oogje toegeknepen. |eilanden 'dienen de en Fransche vlo- irotesten van Duit- Ihen kant antwoord- It ze niet sterk ge- Th onding der neulra- lar ze hadden dan ll de een of andere Idheden kunnen los- (Hand.) Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN :E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Tweede Kamer. Ecoromi'che matungelpn Pe regeering „stapelt" niet. Afhan kelijk van het Buitenland. lm cd-, maie-, en 'ïyleesclipolitiok n og veel meer. Met alle respect voor de bekwaam heden en prestaties van minister Fosthu- rna, moet gezegd, dat zijn zwaarwich tige, ongetwijfeld van studie getuigende redevoering niet bepaald aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. Waar wij gisteren geen gelegenheid hadden aan z'n cijfers en statistieken aandacht te schenken, willen we er thans even hij stilstaan. Van meer dan een zijde is er op ge wezen, dat de leden 's ministers gege vens te laat zouden ontvangen, om z'e voor vandaag te kunnen bestudeeren, zoo- dat, de wetsontwerpen ten slotte ztouden moeten worden goedgekeurd, zonder be hoorlijk door de Kamer onder de oogen gezien te zijn. En deze aanmerkingen waren wel ge wettigd, want minister Posthuima's rede voering, die nog vrij rad werd uitgespro ken, was door de vele cijfers schier niet te volgen. Over de rede van Woensdag daarom slechts een enkele opmerking, en 'n en kel cijfer. Er is tot, 15 Febr. 200.000 ton (1 ton is 1000 K.G.) tarwe verstrekt, dus engeveer 33.000 ton per maand. Er is echter ongeveer 70.000 ton pet maand noodig en dat is dan ook de aan voer waarvoor thans wordt gezorgd. De Regeetring heeft (of had, op 15 Februari) nog 230.000 ton in koop, 38.000' ton zei lend en 775 ton in voorraad. Waarom, zoo was gevraagd, wordt eïf geen grooter graanvoorraad hier te lande gemaakt; waarom „stapelt" de Regee ring niet En het antwoord was: Stapelen kun nen wij niet, omdat „men" onze behoef ten kent en niet zou toelaten da,t wij mees aim veerden dan wij, voor ons eigen gebruik, ongeveer noodig hebben. Voorwaar een pijnlijk antwoord. (>vopgeleverd dus aan de goedgunstig heid van het buitenland. Gelukkig, dat meel, rijst, aardappelen en vee in voldoenden voorraad aanwe zig zijn. Wat de broodpolitiek der Rogeeiing be treft, toonde de Minister aan, dat Ne derland zelf de schuld heeft als het duur brood eet, omdat het weigert het voed zame krachtige bruinbrood van onge- builde tarwe te eten; dit is goedkooper en beter dan witbrood. De Minister erkende voorts, dat de dis tributie van maïs te wensohen overge laten heeft, doch er wordt thans ach terheen gezeten, en de handel wordt lang zaam aan weer normaal. Maïs- en rijst worden na 16 September niet meer uit gevoerd. Wat de yleeschprijzen aangaat, de stij ging daarvan (varkensvleesqh voorname lijk) wordt veroorzaakt doordat in den aanvang der mobilisatie tot eiken prijs varkens zijn geslacht. Het eenige middel is fokken, en dat wordt toegepast, en in verband daarmede is de hooge prijs een goed ding, omdat die de fokkerij bevordert. Minister Treub meest ook nog ten tooneele verschijnen, zoowel als oud- minister van Landbouw, als in z'n kwa liteit van baas der penningen. In antwoord op de beweringen van den heer Teenstra, dat met het stellen van de maximum-prijzen niet is bereikt, wat er mede beoogd werd, verdedigde de heer Treub nog: eens krachtig de door hem gevolgde politiek. Hij beantwoordde daarbij ook de op merkingen, die gemaakt zijn met betrek king tot de controle vair de Algemeene .Rekenkamer, welke controle hij volstrekt noodzakelijk acht. "De regeering over weegt intusschen een wetswijziging om aan de kritiek tegemoet te komen. Tenslotte behandelde de heer Treub het beleid inzake de sleunooiuité's en de daar bij betrokken verantwoordelijkheid van de regeering, benevens de werkloosheid en de taak der vakvercenigingen te dien op zichte, hulde brengende aan hetgeen in de steunbeweging van particuliere zijde is geschied. Minister Treub heeft tein slotte in zijn speech duidelijk laten uitkamen, dat de politiek der geallieerden van den be ginne af tot nu toe noodzakelijk heeft gemaakt, den aanvoer van graan 'in re- geeringslianden te houden. Aan particu lieren alleen den invoer qveriaien. zou, beteefcenengeen invoer. Een gecombi neerd stelsel is ook niet mogelijk; na tuurlijk wegens het gevaar, 'dat de Ver bonden mogendheden hun besluit, om voedingsmiddelen als conditioneele con trabande te beschouwen dan niet mak kelijk genoeg kunnen uitvoeren en dus ons volk tooh weer, door aanhouding van schepen gevaar liep voor honger. De replieken, die volgden, waren vrij onbeduidend. We gaan ze dus stilzijgend voorbij en melden slechts, dat het belangrijke wets ontwerp, al die economische belangen omvattend, zonder hoofdelijke stemming is aangenomen. Beknc-o! overzicht vau der» toestand. De beschieting van de Dardanellen, de oude Hellespont, wordt met groo'.e kracht doorgezet en blijkbaar niet zonden' suc ces. Men schat het aantal oorlogssche pen, dat aan het bombardement deel neemt op ongeveer 40, w.o. een 25-tal groote pantseTsohepen, terwijl de actie gesteund wordt door watervliegtuigen, die de Turkscih-Duitsche posities verkennen. Dinsdag zijn Britscihe oorlogsschepen de straat binnengevaren en hebben zij een paar forten in dei batterij der z,g. Witte Klip tot zwijgen gebracht, terwijl 4 Fransche slagschepen, vanuit de Golf van Saros, Bulair gebombardeerd heb ben. Het Engelsche bombardement moet van zoo grooten afstand geopend rijn, dat de forten het niet met, succes konden beantwoorden. De Turken melden ook, dat behalve de 40 groote oorlogsschepen nog eien heele zwerm kleine kruisers en torpe dobooten zich voor de Dardanellen op houdt, benevens tal van transportsche pen met troepen, begeleid door Engel sche kruisers. En uit Mytilene komt het bericht, dat talrijke groote Fransche transportsche pen landingstroepen naar de Dardanellen overbrengen. Ook verwacht men een nieuwe beschieting van Beiroet aan de Syrische kust, waar 20000 man Turksohe troepen zijn samengetrokken. Met groot geweld willen dus de bond- genooten de "Dardanellen forceeren. Dat het echter een uiterst gevaarlijke en moei lijke onderneming is, hebben wij reeds vroeger aangetoond. It is a long way to Constantinoipel. In verschillende militaire kringen wordt het dan ook niet waarschijnlijk geacht, dat de Engelsch-Fransche vloot er in zal slagen de Dardanellen te forceeren, ook al omdat de aanvoer van de noodiget landingstroepen moeilijk te verwezenlij ken is. Mocht het toch gebeuren dan zonden, naar men meent, de Turken, als de vloot onder groote verliezen mocht doorbreken, haar den terugtocht kunnen afsluiten. In de Italiaansc.he pers, die haar voor naamste kolommen inruimt voor beschou wingen over de acties aan de Dardanel len, wordt door vele schrijvers de val van Konstantino-pel als mogelijk be schouwd en de vraag gesteld of Italië niet in overleg moet treden met de En- tente-mogendheden in verband met den nieuw te outstanen toestand. Op het Westelijk oorlogsterrein is nog weinig vooruitgang te bespeuren. Elke stap vooruit wordt weer. geneu traliseerd door een aohteipwairtsche bewe ging- Het eenige belangrijke is, dat de Duit- sche troepen ten O. van Badonviller in de laatste dagen eenige K.M. zijn voor uitgegaan, evenals de Franschen in Cham pagne; maar wat beteekent dit nog op een linie, die zich over meer dan 300 K.M. lengte uitstrekt. Van het Oostelijk front komen geen herichten, die een aanmerkelijke veran dering in den toestand melden. De Duit- schers erkennen nu de verandering, die op enkdie punten in het front langs de Oost-Pruisische grens is ingetreden. Er wordt nu niet alleen meer giesproken van „afgeslagen" aanvallen, maar toegegeven wordt, dat „wij Zuidelijk van Myshinez onze vooruitgeschoven troepen iets te rugnamen". Echter zijn de Russen eir van him kant nog steeds niet in geslaagd de be haalde plaatselijke voordeelen tot 'n over winning uit te breiden, waardoor het groote echec, dat zij bij de Masoerische Meren geleden hebben, vergoed zou wor den. Zoo blijven bij Ossowiee de Duit se,hers nog steeds dreigen. In de Karpathen wordt verwoed ge vochten. Toch ziju de resultaten slechts „nieu we locale voordeelen". Naar men zegt, aan Oostenrijksche zij de. Doch men neme eenig voorbehoud in acht. Verhaal van een ooggetuige. De „ooggetuige" in het Britsohe hoofd- lcvvartier deelt onder dagteekening van 26 Febr. mede: In de afgeloopen drie dagen was het rustig. Op 21 Febr. heeft de vijand een gedeelte van een loopgraaf ten oosten van Yperen in de lucht laten vliegein en er 40 yards van bezet. Zijn pogingen om vorderingen te maken werden verhinderd door de koelbloedig heid en den durf onzer officieren en manschappen. Ten einde een verwoeden aanval Van den vijand af te slaan, trok een machinegeweerafdeeling voorwaarts onder een verschrikkelijk vuur, bracht de stukken in actie en richtte die direct op den rand van de openingen, die door de ontploffing gemaakt waren. Eén ma chine-geweer belette, dat een ondersteu ningsdetachement kon naderen. De Duit- schers trachtten toen door den verbin dingsweg van de loopgraven naderbij te komen. Aan een bocht van een dier nau we doorgangen posteerden ziich een ser geant en een gemeen soldaat en ver dedigden de loopgraaf met hun tweeën door de Duitschers, die in den hoek kwa men, neer te schieten of te 'doorsteken met de bajonet. In den nacht van 21 Februari hadden blijkbaar, ten gevolge van een ongeluk, een reeks ontploffingen plaats in de Duit- sche loopgraven ten noorden van Ar- ment.ières. Een gedeelte van hun linie was in vlammen gehuld. Zulke accidenten leveren groot gevaar op, ten gevolge van de groote hoeveelhe den Zeer ontplofbare bommen en handgra naten, die men in de- eerste linies in voorraad moet houden. In den nacht van 23 Februari schoten onze batterijen eenige brandende vuur pijlen in de loopgraven der Duitschers. Deze werden, toen zij trachtten het vuur te blusschen, helder verlicht en wij maak ten gebruik van de gelegenheid door een hevig kanon- en geweervuur te openen dat hun aanzienlijke verliezen moet heli- ben toegebracht. De aanblik van de smalle strook tus- schen de vijandelijke linies en de onze in de bosschen rondom Yperen is bijna onbeschrijfelijk. Men verbeelde zich een bosch, waar de meeste boomen geveld of middendoor gezaagd ziju en met de kruinen op den grond liggen. Men stelle zich voor den zachten kleigrond, be zaaid met diepe gaten, telkens op een afstand van eenige yards. Men denko zich deze dooreenWarreling van doode boo men en takken, m wider en diepe kui len Van het eene einde tot het andere be dekt met duizenden lijken van Duit schers, die daar grootendeeis reeds sinds November liggen, dan kan men zich een denkbeeld vormen Van den aanblik van dien akelige zone tussohen ons en den vijand. Korte Oorlogsberichten. De Johaunesburgsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft, d.d. 13 Jan.: Zuid-Afrika is wel begaan met het lot van de Belgen. De bijleenkomsten, waar op de twee Belgische afgevaardigden van de Perre en Standaert over den oorlog in hun land spreken, hebben grooten toe loop. De blanke bevolking alhier telt 1.200.000 zielen en tot nu toe is uit en door hen ten bate van het Belgische On dersteuningsfonds een bedrag verzameld) van ruim 500.000. Niet alleen bewijst dit bedrag de mildheid en liet medelijden van de bevolking, maar tevens geeft het welvaart, niettegenstaande tijden van re bellie en oorlog. Geschenk van keizer Wil helm. De keizer heeft 50.000 mark aan het. Duitsche Rootle Kruis geschonken ten behoeve van de in Frankrijk zijnde! Duitsche militaire en burgerlijke gevan genen. j De Duitsche Rijksdag zal 10 Maart vergaderen.O.a. komen dan wets ontwerpen inzake de begrootingen van- het Duitsche Rijk en vau de koloniën voor 1915 aan de orde. Muiterij-. Volgens een telegram uit Rome aan de „Daily Chronicle" heeft er te Praag een muiterij plaats gehad on der de manschappen van het 91ste Oosten rijksche regiment infanterie. Toen het regiment, dat uit Tsjechen bestaat, order ontving om naar Galicië te vertrekken, brak het oproer uit, waarbij; alle offi cieren werden gedood. De autoriteiten namen hun toevlucht tot de krachtigste maatregelen, om de muiterij te onderdruk ken. De rest van het regiment werd naar Brachow aan de Roemeensdhe grens ge zonden. Begrafenis W. Hovy. Aan „De Standaard" ontleenen we het volgende verslag van de door dr. Kuyper den grooten vriend van den ouden Hovy aan de groeve gesproken woorden, daarin uitdrukking gevende aan de gevoelens van ons gansche Christen dom: Het was in 1867 toen Spr. Hovy het eerst ontmoette; de kennismaking dateert dus reeds 'van ongeveer een halve ©eu; en in dien tijd is die eerste kennisma king aangegroeid en rijker geworden, zij werd voor spreker en zijn gezin innige vriendschap. Spreker zal hier niet den lof van Hovy zingen; njets zou dezen minder; aangenaam zijn, dan een mensch groot te maken aan zijn graf. Hij wilde slechts het beeld van deze vriendelijke verschij ning doen uitkomen en God danken, die ons dezen man van geheel eenige betee- kenis schonk. Want men rangschikt Hovy niet onder de gestarnten van de eerste grootte, maar op de hem geschonken plaats heeft hij geschitterd. Dit merkt men nu, na zijn dood, duidelijk. Niet alleen uit onze kringen dat spreekt vanzelf wor den hem woorden van lof en dank ge bracht; maar ook uit den kring van wie tegenover hem stonden werden woorden: van warme waardeering gesproken. IIoo 't te verklaren, dat hij, die onder de broederen werd méégeteld, zóó uit stak en van alle zijden zóó hoog wordt geschat? Als spreker het antwoord op dia vraag moet geven, zegt hij,: die verkla ring is te vinden in het huis, waarin Hovy gestorven is. Hij toch is, aan den avond zijns le vens, teruggegaan naar het leven der Zeister Broedergemeente', onweerstaan baar aangetrokken door het vriendelijke en lieve in de levensuiting der Hernhut ters. Biji het jongste bezoek, dat spreker aan den heer Hovy bracht, weinige dagen vóór zijn sterven, genoot hij mede van dat goede en zoete, en was 't een stil en geestelijk genot onder het spreken met den kranke. Nu ligt voor Spr. de groote beteekenis van H-ovy hierin, dat deze man, door den Hernhutterschen geest bezield, het middel in Gods hand is geweest, om in de jaren tusschen 1860 en 1870 de groote schare te ynobiliseeren, -die hem later aanhing en meê onder zijn leiding is op getrokken. Het stond toen zoo droef in ons land geschapen; zóó -droef, dat zelfs een man als Groen van Prinsterer in 1876 den strijd voor de Vrije School meende te moeten opgeven, om zich met de gesplitste Staats school te vergenoegen. In 8 jaar tijds kon den niet meer dan 26 nieuwe scholen met den Bijbel in ons land worden opge richt. Velen waren den strijd moede. En onder hen, die toen optraden was Hovy, en hij is het die onder de strijden den het element „saambinding en samen gaan" heeft gebracht, een element -dat toen ontbrak. Hovy 'zag in, dat inet de ethischen en do mannen van de Vermittelungstheo- logie, niet viel te arbeiden. Er waren; wel manschappen te over voor den strijd; doch ze waren maar al te bitterlijk ver deeld, en ook afkeerig van optreden in het publieke leven; ontstemd door het tornen aan de vastigheid van GodsWoord. En daartegenover stond, dat de tegen partij in die dagen juist zeldzame kracht ontplooide, de strijd heftig en bitter werd. In die dagen, toen onzerzijds de positie zoo hachelijk werd, traden mannen als Esser en Hovy op, als van God gezonden strijders. Men herinnert zich hoe Hovy altijd een Bijbel in den zak droeg; maar hij had hem ook in het hoofd en wist immer op zeldzaam juiste wijze d© uit spraken der Schrift aan te halen; hij noemde er Hoofdstuk en vers bijl, iets wat een ander met ©en register gewapend zelfs zóó niet kon. Aan dien Bijbel hield hij; vast; dat was zijm kracht. En dit gevoelde ons volk; daardoor won hij zijn vertrouwen. Door den Hernhutterschen geest gedre ven, ijverde Hovy, zich onvoorwaardelijk vastklemmend aan het Woord van God. Met mannen als Dibbits en Bechtold spre kend bemerkte men wel eens eenig wan trouwen, ten opzichte van dwalingen, die de Hernhutters aankleven, maar dat zich onvoorwaardelijk vasthouden aan het Woord des Heeren deed alras het volle vertrouwen wederkeeren. Toen is er een andere toon onder ons volk gekomen; zelfs onder hen, die ge woon waren de zeven nieten van hun onmacht uit te roepen; een andere geest werd vaardig, toen men bemerkte, dal met Gods Woord 'de strijd te strijden viel. De glans was bij velen onder ons ver doofd, het leven verstijfd; hot faalde me nigmaal aan de kracht van den geest, die alleen leven wekken kan. Hoe hoog men het Gereformeerde element schatte, dikwerf ontbrak de kracht maar al te zeer in die dagen. Maar Hovy, die in zijn jeugd den geest der Hernhutters' had inge dronken, deed zijn werk. De Hernhutters hadden de valschheid van het denkbeeld Volkskerk ingezien; hadden in Duitsch- land uitnemende Christelijke scholen ge sticht, waaruit mannen van groote pae- dagogische bekwaamheid zij!n voortgeko men; waren evenzeer voor het Hooger Onderwijs opgekomen, en zoo is het te verklaren, -dat Hovy met hart en ziel mee ging met de doleantie; dat hij; ijverde voor het Christelijk onderwijs, waarvoor hij een slag sloeg, als geen ander; dat hij mildelijk voedde en steunde waar hij kon; en dat hij ook behoorde onder de warmste vrienden van de Vrije Universiteit; voor welke stichting hij een eerste gift van f25000 schonk. De Hernhutters hadden, door de erva ring geleerd, allerlei bedrijf ter hand ge nomen en de winst, daarin gemaakt, werd besteed in des Heeren dienst; bijvoorbeeld voor de Zending; hun krachtig werk op eenzelfden geest werkte- ook Hovy. Voor de Zending klopte zijn hart met groot© warmte; aan zijn disch kon men vaak mannen uit binnen- en buitenland veir- eenigd vinden, met wie hij; zich over de Zending en allerlei geestelijk belang onderhield. Men vond hem verder ook werkzaam op alle terrein; hij- stolde be lang in allerlei vraagstukken; ijverde voor de droogmaking- der Zuiderzee; Was op zijn fabriek immer werkzaam; en 't was mee door zijn optreden dat de hoop le vendig werd, zelfs in de dagen van Kap- peyne, dat de strijd niet zonder hope op overwinning zou kunnen worden gevoerd. Hovy was inderdaad oen man van go- heel eenige beteekienis; door God deul Heere geleid, als 't ware opgevoed voor het werk, dat hem te volbrengen geschon ken werd. Overal vond hij waardooring; in den Amsterdamschen Gemeenteraad J in de Provinciale Staten; in de Eerste Kamer der Staten Generaal; overal gal men getuigenis van zijn invloed en. van zijn groote kracht. Wie Hovy in zijn fabriek zag arbeiden, kwam al ras tot erkentenis, dat hior een aanpakken was van de sociale quaes tie, die tot een goede uitkomst leiden moest. Hij- ging zijin werklieden voor in het lezen van Gods Woord; leefde met ton mee in dagen van blijdschap en droefenis; zocht hen op in hun woningen, waar hij ook aan de vrouwen en kinderen zijner werk lieden de vertroosting van Gods Woord! bracht en met hen bad om uitkomst uit zoo menigerlei nood. Het was in zijn fabriek, dat mannen als Kater en Poesiat werden gevormd; zijn fabriek waarin als het ware de grond slag voor Patrimonium werd gelegd; hij is een der mannen, dia in ons land den stoot hebben, gegeven aan de Christelijk Sociale Actie. Niet onkel voorspoed heeft deze mar» gekend; neen, ook de slagschaduwen van leed en tegenspoed zijn over zijn levens pad geworpen. Maar het leed heeft hem niet afgevoerd van zijn God; integieindeel, het heeft hem altijd nader aan zijn God verbonden. Een man als deze, geen tweede is er in ons land aan te wijzen; en na hem zal ei' geen tweede als hij opstaan. De kinderen kunnen in zijn plaats niet tre den; hij was een man van geheel eigen karakter, aanleg en aard; in ieder op zicht the right man in the right place. Zij het slechts afgebeden voor zijin kinderen ,dat ze in drieërlei op-zicht de voetstappen van den nu ontslapene mogen drukken: le. door als hij' onder alle omstandigheden vast te houden aan het Woord Gods; ten 2e. dat ze, als hij, in de ziel mogen verinnigen, wat in het uitwendige leven beleden wordt; en 3©. dat ze, als hij, niet in de tent© zullen blijven, maar uitgaan op de markt' van het openbare leven. De weduwe, die na korten huwelijks dag de bittere smart van het scheiden ervoer en nu vereenzaamd achterblijft^ ontvange de rijke vertroosting, die van Boven is. Moge in de stilte van haar eenzaamheid haar het genot worden ge schonken van veler vriendschap, diei Hovy in zijn leven in zoo rijke mate gienoot. En onder ons zij het zoo, dat uit aller hart de bede opga: 0, Vader, dat Uw liefde ons blijk; O, Zoon, maak ons Uw beeld gielijk; 0, Geest, zendt Uwen troost ons neêr; Drieëenig God, U zij al de eer. Verbod van uitvoer. De' uitvoer van koper en koperlegee- ringen als grondstof en bewerkt; in blik of andere luchtdichte verpakking Verduur zaamde vleeschwaren en levensmiddelen' in welke vleesch is verwerkt; chicorei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1