Binnenland. Uit de Provincie. gevaar te brengen. En ik ken slechts een middel om de zeeën te bevrijden Ierland moet aan de Britsche voogdij worden onttrokken en aan Europa yroar- den heigeven". In Maart 1913 schreef sir Roger „Als Ier heb ik voor Ierland geen vrees van een Duitsche overwinning; ik bid er om". En eerder schreef hij: „De ware alliantie waarnaar al e vredesvrien- den moeten streven is de vriendschap tusschen Duitschland, Amerika en Ier land. Dat zijn de ware Vereenigde Sta ten van de wereld". EnEngeland van Ierland ontdaan herwint zijn natuurlijke proporiiën, die van een machtig koninkrijk. Met Ier land blijft het een Empire, want zooals Groot-B ritannië de toegangen van Noord en West-Centraal-Europa beheerscht, naar willekeur den handel daar kan beletten en de havens kan afsluiten van de Oost zee tot do Golf van Biscay©, zoo slaat Ierland tusschen Britannië en de groote zeeën van het westen en blokkeert heit den weg naar den Oceaan. Een sterk, onafhankelijk Ierland, lid van de Euto- peesche familie der natiën, zichzelf her geven, zou de zekerste waarborg zijn voor een gezonde ontwikkeling van de Europeesche belangen in die geliiedein, van waar ze thans zijn uitgesloten door de anti-Europeesche politiek van Enge land.. De macht van de Britsche vloot kan nimmer blijvend worden beperkt voor Ierland aan Europa is hergeven. Duitschland is noodzakelijkerwijs de kam pioen geworden van de Europejsche be langen tegen de wereldheerschappij van Engeland en de Engelschsprekende ele menten. Het kan zijn dat Casements inzichten juist zijn. Toch zijn zij niet toelaatbaar, wijl revolutionair. En het is te begrij pen dat Engelands regeering op midde len zon 0111 dezen oud-ambtenaar en zijne denkbeelden onschadelijk te maken. Hoe de Tiroler Keizerjagers vechten. In een veldpost-brief hangt een Tiroler Keizerjager het volgende blufferige tafe reel op van een stormaanval op de Rus sische stellingen. „De groote, zilveren medaille voor be land op 16 en 23 Nov. 1911 bij Wronin toonde dapperheid bemachtigde ik in Rus en Makazice. Den 23en om 3 uur '«mor gens kreeg ik bevel bet voor ons liggende dorp Makazice af te patrouillee.en. Met 6 jagers ging ik op weg. Het resultaat van onzen tocht waren 26 krijgsgevan gen Russen. Op de straat midden in 't plaatsje wachtte ik op mijne compagnie. Toen klonk het bevel alweer:: aanval op de hoogten achter het dorp! De Russen kre gen het in het ootje wat we van plan waren en ontvingen ons met een schrik kelijk vuur. Op do hoogten gekomen waren ;we al midden onder de Russen. Wij met een hoera! eti de Russen met een heisa! trokken als wildemannen met bajonet en geweerkolf op elkaar- af. .Er werd niet meer geschoten. Een reus van een Tscherkesse vloog onder een ijzingwekkend gebrul op mij af om mij de hersens in te slaan, maar mijn ba jonet was hem te gauw af. De Russen in de voorste linie hadden we snel ge dood. Daarachter stonden in 2 gel -deren de Russische infanteristen, die heel3maal paf waren van onzen aanval. Toen zij bemerkten, dat er maar een hoopje jagers tegenover hen stomd en hunne kameraden in de voorste posities verdwenen waren ging het op ons los. Toen ik omkeek naar mijne kamera den, was er niemand meer dan een Zil lertaleT, alle anderen waren dood of ge wond. Vijftig passen voor den vij;md la gen wij plat op den grond. De1 Russen wenkten mij toe, dat ik mij zou over geven; in hoon wuifde ik met mijn pet terug. De Moscovieten schoten, wanneer een gewonde zich verroerde, op hem tot hij dood was. Er werd zelfs met machine geweren geschoten op gewonde jagers! Om niet gevangen of als een hond neer geschoten te worden, trok ik de bloe dige bajonet van mijn geweer af en groef daarmee de bevroren bovenkorst van den grond weg, waarna ik met de spade een gat maakte, waar plaats was voor 3 personen. Een jager van een andere compagnie, die ook handgemeen was, kroop ook nog in onzen kuil. De toestand was wanhopig: vóór ons op 50 pas-afstand de Russische linies, onze compagnie op 400 meter achter ons. Wij besloten stand te houden tot het donker was geworden. Tea- zijde wa ren hoopen aardappelen en knollen en daarvan wilden de Moscovie.en er steeds halen. Wij verkochten deze „patatten" echter zeer duur; zagen wij een Moscoviet, dan was zijn laatste uur geslagen. In machtelooze woede moesten wij toezien hoe verderop de Russen onze soldaten leegplunderden. Toen de schemering daalde kwamen 25 a 30 Russen op onzen kuil af, waar schijnlijk om ons tc vangen en de doo- den te berooven. Tegen mijn mannen zeide ik: „Kort bij .laten komen en goed mikken!" Op 6 passen lieten wij ze na deren, dan vielen er ineens 3 neer, snel gerepeteerd: nog drie. Dan stoven we met de bloote bajo net en met hoerageroep op de ande ren of: deze liepen huilend weg. Tot ze in hunne posities kwamen, duurde het een paar minuten en van dien tijd maakten we gebruik om terug te loo- pen en kwamen gelukkig ongedeerd bij de compagnie, die nog 24 man telde. Wij hielden 3 dagen lang stand tegen een 30, ja 40 maal sterkere overmacht, tot den 26en het bevel kwam: Terug! Onze compagnie dekte den terugtocht vian ons regiment. Alle veertig meter zat een jager. Door lawaai en schieten hielden wij van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens stand. De Russen waagden niet ons aan te vallen. Met ons Tirolers heb ben ze 't niet gemakkelijk. Duitichsrs in Damascus. De kapitein van een Duitsch schip, die met 15 man zijn schip' moest verlaten en zich van Massua door alle moeilijkheden heensloeg naai- Damascus, vertelt van dien tocht „Wij verkregen begin September een vlot, dat wij met zeilen voorzagen. Wij doorkruisten daarmee van de Afrikaan-» sche kust uit de Roode Zee en bereikten einde September gelukkig Djfoddah in AraLië. Daar voorzagen we ons van wa ter en munitie. In Djeddah ondervonden wij de hartelijkste belangstelling van de Turksche autoriteiten en bevolking. Vervolgens zetten wij onze vlotreis voort. Na 6 dagen kwamen wij in de haven van Aludja aan. Daar loerde een Engelsch oorlogsschip op ons, maar, dank zij de Engelsche domheid, wisten we te ont snappen. Nauwelijks had namelijk 't En- gelscho schip ons opgemerkt, of het ste vende op ons af. Het vond echter het vlot leeg, want wij waren in zee gespron gen en veilig naar land gezwommen. In Aludja stelde de bevolking kameelen te onzer beschikking, die ons tot El Ela brachten." Van daaruit konden de moedige man nen later met de Hedjaspoorlijn Damascus bereiken. Zij namen aan de verspiedings- gevechten bij hot Suez-kanaal deel. Thans zijn zij naar Constantinopel onder weg, om zich daar ter beschikking) van de Duit- sche autoriteiten te stellen. Alle 15 zijn reservisten der Duitsche marine. Bulgarije en Roemenië. Wat zullen deze beide Balkanstaten doen? Het heeft lang gehangen. Men meende te weten dat Bulgarije voor, en Roemenië tegen Duitschland was. Thans hebben zij onderhandelingen aan geknoopt. Bulgarije verlangt gemakkelijk heden voor 't geval het zich bij de En tente aansluit. Het zou in dit geval zijn benoodigdheden kunnen bekomen: via Dédé Agatsch voor de zaken die uit Frankrijk en Engeland moeten komen, via Varna en via Roemeensch grondgebied voor hetgeen uit Rusland komen moet. De weg via Varna is niet veilig we gens den oorlog met Turkije, en dus is een schikkelijkheidje van Roemenië ge- wenscht. Sluit Bulgarije zich hij den Twee- bond aan, dan kan het wat het noodig heeft, slechts langs den weg door Roe menië betrekken. Bij welke groep zal Bulgarije zich aan sluiten? Het heeft verleden jaar bij Duit sche en Oosten rijksche banken een lee ning van een half milliard francs geslo ten. Dit bedrag is door de gebeurtenis sen. die zich intusschen hebben ontwik keld, niet uitbetaald. Thans echter wil len deze bonken aan Bulgarije een voor schot op deze leening geven ten bedrage van 150 millioen francs. Dit bewijst dat do Tweehond niet verwacht dat Bulgarije met de Triple-Entente zal samengaan. Maar wie zal garandeeren dat de ver wachting verwezenlijkt, zal worden? Op het oogenblik is het nog niet zeker naar welke zijde Bulgarije vallen zal. En Roemenië? Toen koning Carol nog leefde, kon men met bijna volkomen zekerheid voorspel len, dat Roemenië zich niet aansluiten zou hij de Triple-Entente, zeer waarschijn lijk tot het einde neutraal zou blijven. Dit was persoonlijke politiek van koning Ca rol, maar zijn autoriteit was in Roeme- menië groot genoeg om haar te doen zegevieren, temeer daar de Roemeniërs van natuur niet oorlogszuchtig zijn. Het politieke testament, dat koning Carol zijn opvolger nagelaten heeft, beveelt zijn op volger de voortzetting dezer politiek aan. Of koning Ferdinand daartoe de macht zal hebben, is een vraag, Sic thans niet te beantwoorden is. De poging van Roemenië 0111 met Bul garije tot oen vergelijk te komen, kan dus ook beteekenen door eendrachtig samen werken zonder offers hun nationale wen- schen naar mogelijkheid te bevredigen en om het principe, vastgelegd in het vredes verdrag van Boekarest, namelijk om den Balkan den Balkanvolken te verzekeren zonder inmenging van buiten, tegen alle mogelijkheden te beschermen. Dit is niet anders dan de voortzetting der politiek van koning Carol. Toen na het sluiten van het Roekarester vredes- bedrag de koning van Roemenië den leden van het congres een diner aanbood, had na afloop daarvan Carmen Sylva, Roe- menië's toenmalige koningin, een onder houd met den Servischen minister-presi dent Pasjitsj, waarin zij, wijzend op de groote resultaten die Servië bereikt had, hem vooial aanspoorde om al zijn kracht te wijden aan de vastlegging van het ver kregen gebied. Geschiedt dit, dan kun nen de drie genoemden elkander in de komende dagen tot steun zijn, om zich zooveel mogelijk ten koste van Turkije Uit te breiden en Oostenrijk buiten de palen van hun grondgebied te houden. Het kon wel eens van die zijde „tegen Duitschland" worden Uit Zuid-Aftika. In de jongst gehouden eerste verg,ado ring van den Volksraad deed de minister van justitie, De Wet, mededoeling, dat two; leden, de heeren Piet Grobler en Brand Wessels, terecht stonden wegens hoogverraad en dat twee andere leden, de heeren Serfontein in hechtenis zich bevonden in afwachting van een beschul diging wegens hoogverraad. Deze laatste mededeeling gaf generaal Hertzog aanlei ding het woord te vragen. Do heer Hert zog wees er op, dat de heide heeren Ser fontein nu al twee maanden gevangen wer den gehouden, zonder dat een aanklacht tegen hen was geformuleerd. Dat wa^ in strijd met de parlementaire regeleiï en de voorrechten der leden, meende hij. Maar de voorzitter van den Volksraad wil de hierover geen discussie toelaten, ton ont nam Hertzog het woord. Later trachtte generaal Hertzog opnieuw de rebellie aan do orde te stellen. Hij stelde voor oen commissie te benoemen om een onder zoek to 'doen naar do foorzaken der rebellie, de vraag of zij aan Duitsche invloeden was te wijten en of het doel was de on afhankelijkheid to herstellen. Maar, zoo althans seint de correspondent van de 'Times", hij vond slechts hij1 enkelen steun, in het algemeen werd het voorst»?! met teekenen van ongeduld ontvangen. Dat was natuurlijk te verwachten, in den Volksraad hebben Botha-Smuts nog steeds een grooten aanhang. Korte 0orlog3borichten. Een weduwe in Oost-Friesland schreef aan haar zoon, aan het front in Noord-Frankrijk, dat ze oen groot ver lies had geleden: haar geit was gestor ven! Toen zijn kameradon in de loop graaf dat hoorden, werd een collecte ge houden en verleden week kreeg het vrouwtje ruim 15 mark toegezonden. Bulgarije en Rumenië. Over de Bulgaarsch-Rumeensche toenadering zegt do Tanin: Het gevaar voor een hot sing is afgewaid. Dat Griekenland rijn lichting 1912 maar huis zendt, bewijst zijn plan, zijn neutraliteit te handhaven. Onder Zweedse he vlag. Vol gens een bericht aan Aftenhladet uit Gothenburg hoeft een aldaar aangekomen scheepskapitein medegedeeld, dat hij onderweg tusschen Lowestoft en Grimsby niet minder dan vijf Britsche schepen ontmoet had onder Zweedsche vlag. De scheepsnamen waren overschilderd, doch op den schoorsteen was gedeeltelijk nog het reoderij-teeken zichtbaar. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden vergadering wijdde de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer Hovy. De heer Hovy, sinds 1901 lid dezer-Ka mer, ontviel ons op 74-jarigen leeftijd, aldus spr. Met ijver en zaakkennis wijdde hij zich aan 's lands belang. De hem ge schonken talenten heeft hij steeds be steed voor het algemeen heil. De heer Hovy was een door en door goed man, een vaderlijke vriend van allen, vriende lijk en wilwillend in den omgang. Nog vaak zal ons oog en 'hart zich richten naar de plaats die deze afgevaardigde in ons midden innam. De voorzitter stelde voor een serie wets ontwerpen in de afdeelingen te doen on derzoeken, o.a. het Indische Lceningsont- werp. De vergadering werd verdaagd tot Vrij dag elf uur. Boter. Waarschijnlijk wordt 8 Maart het be perkte verbod van uitvoer van boter voor- loopig opgeheven. Senator Van Kol. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Kol, is -gisterenavond teruggekeerd van zijn bezoek aan Frankrijk, dat vijf weken, geduurd heeft. Een journalist sprak hem oenige oogen- blikken. De heer Van KoJ heeft enkele deelen van het door Engelsche en Fran- sche troepen bezette front bezocht en maakte de terugreis ParijsDiepeFol kestone, is toen van daar naar Londen gegalm en is vervolgens via Tilbury te Vlissingen aangekomen. Hij vertelde dat het varen in de Fransche wateien bij nacht geschiedt, met gedoofde lichten en met volle snelheid, vermoedelijk om. op die wijze aan eventueele duikbootaan- vallen te ontkomen. In de Engelsche wateren wordt door de Hoüandsche booten daarentegen al leen bij dag gevaren. Als algemeene indruk gaf de heer Van Kol te kennen, dat van Dieppe af, Zui delijk dus van het front waar niet ge vochten wordt, normale toestanden heer- schen, zoo wat betreft de levensmidde len, als ten aanzien van het spoorweg en postverkeer. Parijs schetste hij als minder druk dan gewoonlijk. De koffiehuizen -sluiten te 10 uur 's avonds en enkele theaters, onder welke ?.eer groote, zijn geopend. Tot deze enkele mededeelingen, wenschte de heer Van Kol, wien, naar hij zeide, stipte discretie was verzocht, ten aanzien van het meer intrensieke gedeelte van zijn bezoek zich te be perken. Nog deelde hij mede, voorne mens te zijn nog deze maand weder te rug te keeren naar Japan, ter voortzet ting van de bekende enquête», welke hij afbrak bij het begin van den oorlog. Do heer Kettner, die hem, zooals men weet bij zijn bezoek aan Japan vergezelde, gaat reeds 13 Maart scheep, om, na eerst eenigen tijd te San Francisco te hebben vertoefd, naar 'Japan te vertrek ken. Begrafenis W-. Hovy. Onder buitengewone groote belangstel ling werd Woensdagmiddag te Amster dam ter aarde besteld het stoffelijk over schot van het Eerste'Kamerlid Wj. Hovy. Het stoffelijk overschot werd met de begrafenis-auto uit Zeist naar Amster dam vervoerd. Het bestuur en leden van de afdeeling Zeist van „Patrimonium'-' te Zeist, fungeerden als dragers en de den het stoffelijk overschot uitgeleide. Een groote schare belangstellenden, leden der Staten-Generaal, hoogleerareii aan de „Vrije Universiteit", predikan ten, bestuursleden en leden van de vele vercenigingen, waarvan de overledene b >- stuurslid was, bevonden zich op het kerkhof, benevens vele „kleine luyden". Rondom de groeve merkten wij op de Eerste Kamerleden dr. Kuyper, die in den stoet was meegekomen, Reekers en De Vos van Steenwijk, henevens den griffier mr. Zillesen; voorts de Tweede Kamerleden Van der Molen, Rutgers en Van Vliet, en het oud-lid der Tweede Kamer De Vlugt. liet gemeentebestuur was vertegenwoordigd door mr. S. de Vries. Van de Vrij© Universiteit zagen wij den directeur Tyo II. van Eeghen, den curator ds. B. van Schelven en de hoogleeraren Bavinck, II. H. Kuyper, Geesink, Sillevis Smit en Bouman. De vereeniging „Chr. Philanthropise!»© in richtingen in Nederland" was vertegen woordigd door dr. J. Th. de Visser. Het Nederlandsche Werkliedenverbond „Pa trimonium" door J. Dauw es Jr. en Gron- dys, de afdceling-Amsterdam door de hoeren Bossenbroek en Spui. De Chris telijke patroonsvereeniging „Boaz" door de heeren Wielinga en L. de Vries. Van het bestuur van het Amstórdamsch Kin dersanatorium waren er prof. dr. Pel on dr. Van Wayenhurg, van d© Zuid- Afrikaansche Voorschotkas, dr. Mans- velt en mr. Endt, van de Vereen bring Middernachtzending de heeren Da Costa en Velthuysen. Do kerkeraad der Gene formeerde Kerk was eveneens vertegen woordigd. Voorts zagen wij nog jbr. De Pester, directeur van de Amstelbrouwerij en den vroegeren mededirecteur der bier brouwerij „De Valk", den heer Schwartz. Aan het graf werd het woord gevoerd door dr. A. Kuypér en ds. B-. van Schel ven, waarna de zoon van den overle dene. mr. II. W. Hovy, burgemeester van Loosduinen, bedankte. Voor de onvermogende nog in Zee land aanwezige Belgische vluchtelingen, gelden de volgende besluiten: le. Er zal van rijkswege voorzien worden om de onvermogende vluchtelingen aan geld te helpen voor paspoorten en papieren naar België; 2e. de onvermogende Nederland sche vluchtelingen worden op- gelijken voet behandeld als de Belgische; 3e. stille be- hoeftigen kunnen van rijkswege 35 centen per volwassene en 171/2 cent per kind onder de 10 jaar bekomen, mits: a. de geneesheer het verblijf in and-ere» plaatsen afkeurt; b. ze met wagens en paarden hier zijn gevlucht; c. het kinde ren zijin, die bijl de familie inwonen; d. een andere goede reden kan worden op gegeven. Bij Kon. besluit is de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon, en een loffelijk getuigschrift toegekend, aan W. van Liere, sergeant-fourier van het derde regiment infanterie, wegens het door hem op 3 Augustus 1914 met levens gevaar tot staan brengen van een hollend paard, met bespanning, tc Bergen-op-Zooin, onder zoodanige omstandigheden, dat daardoor menschen uit onmiddellijk le vensgevaar zijn gered; en A. W. J. Arnold, milicien-korporaal bij de zesde infanterie brigade, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van een drenke ling uit het water van de Voldersgracht te Delft, op 27 November 1914. Middelburg. Het was een groot publiek dat gisteravond opgekomen was, .om de dames en heereu leden en ook de adspi- ranten van beider kunne van de Christe lijke gymnastiekvereeniging Excelsior t? zien werken en wij zijn overtuigd, dat geen der bezoekers, als ten minste mijn heer Nurks er niet geweest is, onvol daan huiswaarts zal zijn gegaan. Waren er dan geen aanmerkingen te maken zult gij vragen. Zeker, ook een leek zag nog fouten. En toch houden wij vol, dat liet een goed geslaagde avond was, als men in aanmerking neemt, dat, zooalsde "heer van Roo in zijn openingswoord zeide, acht der goede krachten onder de wa penen zijn en dat enkele Joden, die bin nenkort examen moeten doen. niet op de oefeningen mochten medewerken en ten slotte, dat de directeur reeds vijf weken de stad uit was. Alle nummers slaagden goed. Speciaal vermelden wij de keurig uitgevoerde worstelstanden. Buiten het programma om gaven een paar dames ecnige zangnummers ten beste, een goede afwisseling. Naar wij nader vernemen is de naam van den jongeman die gisteren wegens diefstal hij (Jen heer P. werd aangehou den, niet A. S., doch A. S. S. Hij ia bijna 18 jaar oud. Heden werden 1103 bons voor warm eten afgegeven. Goes. Bevolking. In de tweede helft der maand Februari zijn in deze gemeente ingekomen: D. Bioemsma, asp. Rijkstuinbouwlcer- aar, uit Wageningen, Lange Kerkstraat 41; P. L. Vermeule, smidsknecht, 'sGra- verhage, 'sHeer H. kinderendijk 304; A. Dol, winkelbediende, Middelburg, Turf- kade 30. V errrokken: Ja. C. Dekker, apotheker-assistente, naar Bussum; E. J. Kuijper, pakhuisknecht, Be verwijk; A. Kole, slagersknecht, Scheve- ningen. (M. Ct.) Vlissingen. Uitgesproken faillissement Joh. de Bruijn, handelaar in geneesmidde len, alhier. B. C. mr. baron thoe Schwart- zenherg, Cur. mr. Anne Bolle. Oudelande. Woensdag vergaderde de Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Ko ning" te OudelandeEllewoutsdijk. De opkomst was goed. Na het zingen van Ps. 1053 ging de voorzitter D. de Leeuw voor in gbed. Na een kort openingswooi-d werd verslag uitgebracht van do vergade ring der Centrale Goes, 1.1. gehouden, dóór br. D. Meulenberg. Ingekomen cir culaires werden besproken. Vervolgens werd het woord gegeven aan dhr. li. C. Jansen, lid der vereeniging, om een in leiding te leveren over art. 15 van Ons lbo gramDe Overheid en de Volksgezond heid. Inleider behandelde achtereenvol gens: 1. De overheid en de hygiëne, n.l. a. zorg voor de hygiëne, b. de taak der overheid, c. de begrenzing dier taak. 2. Wat de overheid doet, n.l. Gezondheids wet, woningwet, en keuring der levens middelen. 3. Lijkbezorging, a. naar wel ken regel, h. lijkverbranding. 4. Vaccina tie, a. besmettelijke ziekte, h. wat kan do overheid doen? c. waarom dwang af te keuren. Een aangename bespreking volgde, waaraan een zestal broeders deelnamen. Niets meer te behandelen zijnde, dankt» en ging men uiteen. Nisse. Woensdagavond trad voor een talrijk gehoor alhier op, dhr. P. J. Elout van Domburg, met het doel om ook hier een afdeeling te vormen van den vrijwil lige landstorm. Op zeer duidelijke en be vattelijke wijze werden den aanwezigten, hun verplichtingen en rechten omtrenf deze zaak aangetoond. Verschillende vra gen, door de aanwezigen gedaan, werden door den spreker beantwoord. Staande de vergaderingen traden een elf tal als voorloopig lid toe, dit zal natuur lijk hij' meerdere bekendheid grooter wor den. Dhr. M. Jansen dankte aan het eind der vergadering den spreker voor de moeite die hij zich getroost had. Zaamslag. Opgeheven het faillissement van F. en W. Verstrate handelende onder den naam Gebroeders Verstrate, rijwielhan delaars, talhier. Souburg. Woensdag had do algeineene vergadering der vereeniging „het Groene Kruis" plaats onder leiding van Dr. Plug- ge. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er 6 hestuurs- en 3 alge meene vergaderingen waren gehouden, in het bestuur was gekozen de hoer A. Arendse door het bedanken van den heer Frelier, de bodo-magazijnineester was her benoemd, het verplegingsmatcriaal zich in goeden toestand bevond, een collecte was gehouden ten behoeve van het Nederl. Roode Kruis, die f311.34 opbracht, de concept-statuten der Prov. Zoeuwsche ver eeniging om met de Zuid-Revelandsche vereeniging tot een fusie te komen onver anderd werden aangenomen, besloten werd een nieuwe ligtent te doen maken voor tuberculoselijders, welk werk was gegund aan den laagsten inschrijver dhr. Jac. Willemse Jz. voor f 108, in de voor jaarsvergadering het tienjarig bestaan der vereeniging was herdacht, het ledental te Souburg 419 en dat te Ritthem 67 be draagt, in het afgeloopen jaar 167 stuks verplcgingsartikelen werden afgegeven en 71 keer ijs gevraagd. Uit Jiet verslag der commissie kasopnemers, de heeren A. Cornelisse en II. J. Adriaanse, bleek, dat zij alle bescheiden heeft nagezien en gecontroleerd en alles in de beste orde bevonden. Tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde naar de oonsti- tueerende Algem. vergadeiing te Mid delburg werden gekozen de heeren W. M. Verkroost en W. Antheunisse. Dhr. Wil lemse deelde mede, bij verslag magazijn- opneming. dat hij' alles in orde had be vonden. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat het gewenscht is, de goederen van 't magazijn niet door kin doren te doen afhalen. Op voorstel van den heer A. Arendse werd besloten circu laires te doen rondgaan hij degenen die nog geen lid van „het Groene Kruis" zijn. De voorzitter eindigde met den. wensch, dat we spoedig in Zeeland mogen hebben eene groote vereeniging „Het Groene Kruis". Stavenisse. In de gisteren gehouden dijkrandsvergadering van de cal. polders Oud Kempenshofstede en Moggershil werd vastgesteld over hel dienstjaar 1915'16 ten behoeve van het dijkvak Oud-Kein- penshofstede het dijkgesohot op f 8192.63s, de bijdragen der aangrenzende polders op f1349.995, de begrooting in ontvangst op f 10276.76s en in uitgaaf op f 11464.41; ten behoeve van het dijkvak Moggershil het dijkgeschot op f 2910.36, de bijdra ge van den aangienzenden polder Anna- Yosdijk op f 260.79. do begrooting in ont vangst op f3408.555 en in uitgaaf op f9581.145. Voorts werden eenige wizigin- gen aangebracht op de begrooting over hol dienstjaar 1914'15. Scherpenisse. Dingdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig alle 7 Men cn de secretaris. De notulen der vo- i'ige vergadering worden 11a voorlezing onveranderd vastgesteld. Overlegging en voorlezing geschiedt van de volgende in gekomen stukken. Een schi-ijven van de ge zondheidscommissie te Tliolen betreffende toezending verslag 1911, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Verder- een schrijven van de kerkvoogdij der Ned. llerv. gemeente alhier, meldende dat niet zal w orden overgegaan tot medewerking om de sloot rond den tuin van de pasto rie te dempen, zoodaf deze zaak van de baan wordt geschoven. Besloten de begrooting 1911 te wijzigen met eene vermeerdering van f 172.135 in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2