Uit de Provincie. Land- en Tuinbouw. Karknisuws. Onderwijs, Rechtszaken. Semened Nieuws. over België te begaan, maar gezegd, door nood niet anders te kunnen handelen. Daarmee had kunnen, had moeten ge paard gaan erkenning van België's recht, ja plicht, zich te verzetten. Wat echter heeft Duitse hland gedaan? Sohoone beloften gegeven, indien België het onrecht zou doen, Buitschlands legers te laten binnentrekken; en met kwaad gedreigd, indien België zich hield aan het rechten handelde naar plicht. Een niet verfrommeld rechtsbesef kan daarover moeilijk een onzeker oordeel vellen. Z. L. M. Afd. Middelburg. Het verslag van de vergadering van deze afdeeling opgenomen in ons vorig nummer behoeft nog eenige aanvulling: De heer Kielstra wees er in zijn in leiding over de regeeringsmaatregelen teil bestrijding van het mond- en klauwzeer nog op, dat het jammer is dat de vee handelaars meer rekening houden met het directe nadeel dat de bestrijdingsmaat regelen veroorzaken, dan met de indirecte gevolgen. De verschillende vier gevallen, die in den laatsten tijd in Zeeland zijn voorgekomen, besprak de heer Kielstra. Het laatste geval te Tcrneuzen heeft voor voor den betrokken landbouwer treurige gevolgen, daar hij! geen aangifte deed en er bij stal-inspectie zes dieren werdeini aangetroffen, die door de ziekte waren aangetast, en nu al zijn vee is afgemaakt zonder dat hij daarvoor schadeloos is gestold, terwijl hij nog een proces-verbaal kreeg. Er zijn reeds vereenigingen, waarvan de leden zich verbinden elkaar bij even tueel afmaken van den veestapel van een hunner, tegen getaxeerde waarde, nieuwl vee af te staan. Door het laten doorzieken zooals in 1911 zijn er in de drie volgende jaren steeds gevallen voorgekomen. Ook den ontzaggelijken invloed op den uitvoer van vee en ook van hooi en stroo naar het buitenland schetste spreker. Spr. drongl er op aan van ieder geval direct kennis te geven aan den burgemeester. Niet moet geprotesteerd worden tegen het afmaak- systeem, doch tegen den invoer van vee in Zeeland, speciaal uit de besmette streken. De heer van de Woestijne vroeg of het niet op don weg der afdeeling ligt bij den minister er op aan te dringen, den invoer van Zeeland uit besmette streken te voorkomen. Spr. vraagt ook of het niet mogelijk is om gezond© dieren uit een besmette stal niet af te maken, maar voor slachting te verkoopen. Hij vraagt of het vleesch schadelijk is voor de men- schen. De heer J. G. Geschiere vraagt of de dieren te Terneuzen dood of Levend worden verkocht. Het antwoord luidt: dood. De hoer F. P. Polderdijk vroeg wat er met de huiden geschiedt. Op het antwoord dat deze na ontsmetting naar Rotterdam worden gezonden, betreurt spr. dit.. Ook deze spreker wilt strenge straffen op1 het invoeren van dieren uit besmette streken, De hoer Rooze deelt mede dat het vleesch te Terneuzen reeds verkocht is en dat er 5000 K.G. te Middelburg wordt ingevoerd. De heer Kielstra is ook groot voorstan der van het verbieden van invoer van vee; totaal verbod van invoer in de pro vincie zou het beste zijn, want al zullen bijna alle landbouwers het koopen van jong vee staken, de enkele die dit niet doen, kunnen de ziekte juist binnenhalen. De heer F. P. Polderdijk is tegenstan der van het afmaaksysteem, en gelooft niet dat reeds bewezen is dat door het afmaken in de vier thans in Zeeland voorgekomen gevallen, de uitbreiding voorkomen is, ze zijn nog te kort geleden. Spr. wil strenge afzondering der hof stede in plaats van het afmaken van vee. Spr. zou aan het hoofdbestuur willen vra gen, er bij de regeering op aan te drin gen, aan het afmaken paal en perk to stellen. De heer Kielstra zegt dat dc drie eerste gevallen alle reeds in Januari voorkwa men. Het afdoend isoleeren der boerde rijen, zoodat de smetstof er niet afkomt is bijna onmogelijk, men kan geen vogels, geen konijnen beletten van de ©ene boer derij naar de andere te gaan. Zonder stemming wordt besloten het hoofdbestuur te verzoeken, bij de regeering aan te dringen op- verbod van invoer van kalveren uit besmette streken. Bij de rondvraag hield de heer Van de Woestijne een pleidooi voor het meer opnemen van stukken over de veeteelt in het weekblad, nu lijkt hét of er niets anders is dan paardenfokkerij. Deze wen- schelijkheid wordt door den voorzitter en de vergadering onderstreept. In verband met de bespreking over de in beslagneming van aardappelen door den burgemeester van Middelburg, is de wensch uitgedrukt, er nog eens op te wijzen, dat f 4 geen abnormale prijs is, zeker niet nu andere voedingsproducten! naar verhouding nog veel meer zijn_ ge stegen. Pensioen verleend aan C. A. de Braai, directeur van normaallessen f516. De heer de Braai was o.a. van 1865 tot 1867 onderwijzer te Zierikzec. Sedert drie jaren worden te Koe wacht de dooden van beide nationaliteit begraven op een op Ncderlandsch ge bied even buiten het dorp gelegen ter rein. Werd nu na het afsluiten van de grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewoon zijn gang; het lijk, door bloedverwanten en vrien den begeleid, werd des morgens ter ker ke gebracht en de Duitsohers maakten voor die gelegenheid de versper ring kan het Kerkstraatje open; de vensterluiken der huizen, hierin gelegen, werden ge sloten tot na de kerkelijke plechtigheid en het vertrek van den begrafenisstoet. Donderdag overleed, voor het eerst na het afsluiten van de grens, iemand in het Belgische deel der parochie, en Zater dagmorgen werd de overledene na afloop van den kerkelijken dienst begraven. Het lijk, waarachter bloedverwanten, huren, enz., werd tot arm de versperring ge bracht. Hier stonden vier mannen van Zeeuwsch Koewacht klaar, die met behulp van de Belgische dragers, de kist over de grens schoven. Een Duitscher gaf nauw lettend acht, dat elk op zijn bodem bleef. Do geestelijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden konden rechtsomkeer maken, hoe gaarne ze ook hun dierbaren overledene naar zijn laatste rustplaats hadden vergezeld. Het vreemde geval lokte veel nieuwsgierigen. (M. Ct.) Middelburg. Bevolking. In de twee de helft der maand Februari zijn in deze gemeente ingekomen: Mej. A. J. E. Damen, verpleegster, Slecperssingel Q 312 uit Poortugaal; J. C. Ohms, onderwijzer, Vlasmarkt L 8, Kruiningen; H. C. Sormani, winkelbedien de, Lange Giststraat F 177, Rotterdam; J. II. van den Hil, Molenwater M 267, 's GravenhageJ. J. H. Schetters, dro gist, Nieuwstraat G 217, Valkenburg; J. J. Goeman, zadelmaker, Brakstraat O 250, Rotterdam; C. Dooms, schippers knecht, Kinderdijk P 124, Terneuzen; mevr. wed. G. A. Peoters, Molenwater N 48, Amsterdam; A. H. van der Aa, winkelbediende, Langedelft B 155, Arn hem; mej. wed. J. J. van der Jagt, Koe- poortstraat N 36, Vlissingen. Vertrokken J. Flipse, van Vlissingsche straat K 61 naar Oost- en West-Souburg; W,. P. Meu- lenberg, Dokstraat P 189, Rotterdam; mej. wed. D. van Cauwenbcrghe, Hoe- rengracht M 27/28, Steenbergen; J. Terpstra, Stationstraat P 44 f, 's Graven hage; D. Martens, Lange Noordstraat L 180, Zwolle; C. J. van Liere, Schroeweg V 30, Arnemuiden; A. Schinkel, Vlis singsche straat K 48, Koudekerk©. (M. Crt.) Door de arrondissenients-rechtbank te Middelburg is aan den heer jhr. C. J. J. A. van Teijlingen te Oostkapoll© op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van den raad van beroep voor de vermogensbelasting te Middelburg en in diens plaats benoemd de heer mr. J. J. Heijse, advocaat en procureur te Middelburg, thans plaatsvervangend lid van dien raad. Gisteren is tijdens het onwedcr de bliksem geslagen in een boom op het Molenwater. De schors werd van hoven tot onder voor een gedeelte weggeslagen, ter wijl ooggetuigen verzekeren, dat de stuk ken tot op 400 M. afstand vlogen. Er wordt den laatsten tijd wel veel gevraagd van de liefdadigheid van onze stadgenooten, maar ook zelden is de toe stand voor velen zoo benard geweest als thans. Zoo zal ook Donderdag weder een aanval gedaan worden op onze portemon- naies. Men zal dan namelijk vanaf ejf uur gelegenheid hebben tot het koopen van een „Vredesbroche of insigne", welke voorstelt een krijgsman te paard, hetwelk door den vredesengel bij1 den teugel ge grepen wordt, terwijl er de woorden op voorkomen: ,,In naam der menschheid vrede". Waar de prijs van de insignes en broches, die vervaardigd zijn in de werk plaatsen der N. V. voorheen J. A. A. Gerritsen, te Zeist, slechts 12a cent be draagt en het doel is versterking van do kas van het Plaatselijk Steuncomité, twij felen wij niet of bijna een ieder zal Don derdag getooid zijn met dit bewijs, dat hij den tol van de liefdadigheid heeft betaald. Indien er nog dames zijn die zich met den verkoop willen belasten, worden zij verzocht zich Donderdagmor gen van af elf uur op het stadhuis te vervoegen. Het aantal bons voor warm eten bedroog heden 1080. Goes. Comité voor C h r. W in ter lezingen. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende' aankondi ging, komen we nog even terug op de tweed© lezing door het bekende Comité georganiseerd. De proclamatie van President Wilson, waarmee hij tot den algemeenen bededag opriep gaf den heer K. Brants, districts schoolopziener, aanleiding tot een histo risch overzicht van wat er ten deze in ons land is geweest. Huygens' Biddaghs- bede van 9 October 1624 is er de in leiding van. In onze dagen, nu wel hier en daar in de kerken biduren worden gehouden vanwege den nood der tijden, doch nog geen enkel verzoek van onze Lands-overheid aan alle kerken uitging om een algemeenen nationalen Biddag te houden, achten wij deze inleiding van groot belang. Nu den daaropvolgenden Woensdag in vele van Zeelands kerken de Biddag gehouden wordt of den voor af gaanden Woensdag gehouden werd, zoo dat deze lezing als 't ware tusschen twee Biddagen in gehouden wordt, zal wel geen lang betoog onzerzijds noodig zijn ter opwekking om de lezing te komen hooren. De heer Brants is daarenboven een aange naam en onderhoudend spreker, hetwelk ons een alleszins gezelligen avond waar borgt. Gisteren is onder voorzitterschap van den heer C. C. Coomans, de alge meen© vergadering gehouden van ledetn van de vereeniging „IX1 Ambachtsschool", alhier. Na goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat de Gezellencursus Zaterdag is geëindigd. Acht personen heb ben dezen cursus gevolgd, terwijl de on derwijzer met genoegen onderricht heeft gegeven. De proef is dus zóó goed beval len, dat deze cursus waarschijnlijk ook dit jaar zal gehouden worden. De penningmeester, de heer I. D. Fran sen van de Putte, deed rekening en ver antwoording over 1914. De ontvangsten bedroegen f 12902.63 en de uitgaven f 12832.281/2, zoodat er een goed slot te boeken viel van f 69.801/2. Do voorzitter memoreerde, hoe het af- geloopen jaar in financieel opzicht voor de Ver. zeer ongunstig is geweest. Het Reservefonds moest zelfs nog aangespro ken worden. Er was o.m. veel noodig voor de vloeren in de teekenzalen, doch de hoofdoorzaak van den financieeLe/n ach teruitgang is de oorlog. In verband met de tijdsomstandigheden hebben particulie ren weinig werk besteld, zoodat men meer materiaal moest inslaan, om do lessen geregeld te 'kunnen voortzetten. Aan het door den heer G. A. Haje- nius uitgebrachte jaarverslag ontleenen we nog het volgendeHet aantal vakken is niet uitgebreid, wel is een cursus ge houden tot het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen, onder leiding van den heer Coenen. Mutaties in het bestuur kwamen niet voor. De nieuwe cursus in April begon met 75 leerlingen, o.w. 23 nieuwe leerlingen. Uit naburige gemeenten kwamen 34 leerlingen. Op het eindexamen slaagden voor timmeren 7 leerl. (afgevv. 2), voor smeden 1 leer), (afgew. 3) en voor schilderen 1 leerl. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Ultimo 1914 telde de Ver. 95 leden en 19 begunstigers (uit. 1913 100 leden en 21 begunstigers). Tenslotte werden tot bestuursleden her kozen de hoeren L. de Beste en J. W. v. d. Weert, nadat do voorzitter nog mede gedeeld had, dat de gemeente Kloetinge een subsidie heeft toegezegd van f 20 per jaar. - - Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de gewijzigde Statuten der Chr. Jon- eclingsvereeniging alhier, afdeling van het Ned. Jongel. Verbond. Aan het 46e jaarverslag van de Coöperatieve Voorschotvereeniging cn Spaarbank te Goes ontleenen we het vol gende Het ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 346. In het afgeloopen jaar traden 12 leden tot de vereeniging toe, terwijl een aantal van 9 leden uit de vereeniging trad, zoodat de vereeni ging op 5 Febr. 1915, 349 leden telde. Op 5 Febr. bedroeg het kapitaal der gestorte aandeelen f 25051,94. Aan stor tingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijgeschreven dividend ad f 65,08 op de nog niet volgestorte aandeelen, werd ontvangen eene som van f 1059,96, sa men f26111,90, terwijl aan gestorte aan deelen werd terugbetaald f535. Zoodat het aandeelenkapilaal op 5 Febr. bedroeg f 25576,90. Het reservefonds bedroeg op 5 Febr. 1914 f 19573,40Va- De inkomsten geduren de het afgeloopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boek jaar ad f 725,511/2 en uit entreegelden ad f 30. Samen f 20328,92. De verliezen tengevolge verkoop van effecten bedragen f 976,25. Zoodat het reservefonds op 5 Febr. 1915 bedroeg f 19352,67. Men ving het boekjaar aan mot een bedrag aan spaargelden groot f 155324,57. In den loop van het jaar werd inge bracht in 2766 posten f 36127,291/2 en uitbetaald in 915 posten £64999,061/2. Zoo dat er op het einde van het jaar aan spaargelden in de bank overbleef f 126452,80. Op het einde van het jaar waren 1226 boekjes in omloop. In den aanvang van het boekjaar was aan voorschotten uitstaande een bedrag van f 173130, 249 voorschotten werden verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 264240. De zuivere winst der bank be draagt £3207,811/2- Van deze zuivere winst wordt ingevolge art. 32 der statu ten genoten: door dc leden 55 pCt. f 1764,30; door het reservefonds 221/2 pCt. f 721,76door het bestuur 15 pCt. f 481,17 door de commissarissen 71/2 pCt. f 240,58i/2. In de vacature van commissaris, ont staan door overlijden van den heer Mr. J. d'e Witt Hamer J.Gz., werd in de algemeen© vergadering gehouden 1 Maart 1915 gekozen de heer A. Wi. A. Ross. Kloetinge. Gisteravond werd alhier de vergadering gehouden van leden der Boe renleenbank. De voorzitter, Q. Tiimpe, spreekt een kort openingwoord, en zegt, dat het hem genoegen doet aan de ver gadering te kunnen mededeclen, dat het in de weinige maanden, die de bank be staat gebleken is, dat ze levensvatbaar heid heeft, hetwelk uit de nader te noe men cijfers blijkt. Als secretaris voor dezio vergadering wordt door den voorzitter aan gewezen de kassier A. van de Linde, en benoemd tot. leden van het stembureau, de heeren A. van Liere Az,. en J. de Jonge Mz. Do kassier doet rekening over het boekjaar 1914. Bij1 het begin der op richting, zijnde Mei, telde de vereeniging 41 leden, thans 53. Door 41 spaarders Iwerd in 8 maanden ingelegd f 11551.65 en opgevraagd f 1531. Aan rente is hijge schreven f 88.90 en uitbetaald f 6.81. Aan voorschotten is uitgegeven f 560, aan voorschotrente ontvangen f7.23 provisie fü.76. De rekeningcourant met de Cen trale Bank geeft als eindcijfer aan f9559.195, waarin begrepen is de bijge schreven rente f 106.74. Saldo in kas bedroeg op 31 Dcc. f3.69. Dc voorzitter dankt den kassier voor zijn accuraat beheer. Tot lid van jiet bestuur wordt her kozen met 37 van de 38 stemmen, dhr. C. Zandee. In de vacature J. van Liere Wz,. wordt tot lid van den Raad van Toezicht ge kozen, dhr. C. van Liere Wz. en tot plaatsvervangende bestuursleden, de hee ren H. M. Bruinzeel, en C. van Liere Wz., do eersle met 36 en de laatste met 24 van de 38 stemmen. Art. 6, 7 en 12 van het reglement worden gewijzigd, waardoor het bestuur wordt gemachtigd aan personen, leden zijnde, of aan Landbouwvereenigingen, een hooger bedrag toe te staan als voorschot. De rente wordt vastgesteld op 3.6 pet. voor inlagen en 5 pet. voor voorschotten. Van dhr. Kruseman, inspecteur, was be richt ontvangen dat de bank met zorg wordt beheerd, en dat de hoeken en kas tot in de kleinste bijzonderheden in orde waren. Nadat de voorzitter er nog op had ge wezen, dat juist in deze tjjden het nut van do boerenleenbanken is gebleken_ vooral om de veilige geldbelegging, wordt de vergadering gesloten. Wolf aartsdijk. Maandagavond verga derde de a.-r. Kiesverceniging N. en te dezer plaatse. De voorzitter, dc heer W. A. van Wijk, opende de vergadering op de gebruikelijke wijize en las voor I's. 111. In zijn openingswoord sprak hij in verhand met de tijdsomstandigheden over onze voorrechten, maar stelde daar tegenover ook onze dure roeping. Na het lezen der notulen bracht de penningmees ter zijn jaarverslag uit. Als afgevaardigde naar de Provinciale werd herkozen ds. G. de Jager, als afgev. naar de Centrale/ G. Weijns en als bestuurslid van de Cen trale A. Pot. Eveneens werden de be stuursleden W- A. van Wijk en A. Pot herkozen. Daarna was aan do orde een inleiding van den heer M. Bliek over „Christendom en Socialisme". Hij maakte ons op zeer heldere wijze duidelijk, dat Christendom en Socialisme twee zaken zijn, die elkander geheel en al uitsluiten. Op plastische wijze verklaarde hij ons, hoe de socialisten denken over de ran gen en standen, over het koningschap, over het privaat bezit, over erfrecht, enz. Daartegenover haalde hij1 telkens ge deelten der Heilige Schrift aan, die ons teekenen, hoe wij als Christenen over die zaken moeten oordeelen. De inlei ding werd met groote belangstelling aan gehoord en gevolgd door een zeer leven dige discussie. De voorzitter was voor zeker aller tolk, toen hij den sp/reker hartelijk dank zei, voor de aangename en leerrijke behandeling van zijln onder werp. Na de regeling van verschillende huishoudelijke zaken sloot de heer W. den Herder de vergadering met dankge bed. Nisse. Maandagavond word de jaarver gadering gehouden door de afdeeling der vereeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland. Uit het verslag bleek, dat het ledental met 1 is vermeerderd; voorts dat de inkomsten f 13.70 bedroegen en de uitgaven f13.10. Als afgevaardigden naar de algemeenc vergadering werden benoemd de leden C. Boogerd en L. Huisson als hun secundus D. G. Kloos terman en E. Sanders©. 1 Driewegen. De raad vergaderde Za terdag j.l. Present alle leden. Een ko hier van de honden werd opgemaakt voor 1915 ad f66. In de begrooting van 1914 werd wegens tekort op enkele posten af- en overgeschreven. Aan enkele politie beambten werd eene gratificatie verleend wegens extra-diensten. Het kohier hoofd geld over 1915 werd opgemaakt tot een bedrag van f 2126,30. lerseke. Gistermiddag is door den storm de aak ,,YE 170", schipper Jan Griep, geladen met 30 ton mosselen en 80.000 oesters met bestemming naar Gent, ter hoogte van het kanaal voor Wemeldinge gezonken. De bemanning werd gered, de oesters zullen denkelijk behouden kunnen worden, maar de inventaris van 't schip zal wel verloren zijn. Gisteravond heeft de heer W. J. Hoencamp, van Kruiningen, in het lokaal „Eben-IIaözer" een rede gehouden voor Ierseke's Weerbaarheid, om te komen tot oprichting van een afdeeling Vrijwillige Landstorm voor lerseke. De vergadering, die druk bezocht was, toonde zich tegen over den redenaar ruim voldaan en gaf Zich in goeden getale op voor het schoone doel. Reeds gistermorgen is getracht vanaf lerseke een geregelde beurtdienst op Brus sel te openen. De vertegenwoordiger van de firma Van der Schuit en Co. van Rotterdam had met de oesler- en mossel- handelaren een vergadering belegd. Maan dag a.s. zal nu de eerste boot varen, en dan als regel iederen Maandag en Donderdag. Colijnsplaat. Gisteren werd alhier de gewone jaarvergadering der afdeeling van de vereen, tot Chr. verzorging van krank zinnigen gehouden. De opkomst was als naar gewoonte niet talrijk. Aan de beurt van aftreden als lid van het bestuur was dhr. A. de Pree Az., die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In diens plaats is nu gekozen dr. J. v. d. Drift, die deze bonoenling aannam. Tot afge vaardigden haar de algemeen© vergadering werden gekozen de heeren ds. II. L. A. Feijkes en M. Noordijke en tot plaats vervangers de Jieeren D. Wilderom en S. v. d. Peijl. Aan contributie was het af geloopen jaar ontvangen de gom van f 93.75, waarvan aan de vereeniging werd afgedragen do som van f 85 en nog f 20 die in kas waren, zijnde do collecte bij een spreekbeurt alhier vervuld door ds. Stegenga van Wol ferts dijk. Besloten werd pogingen aan te wonden tegen den eerst- komonden winter een spreker te dezer plaatse te doen optreden in het belang der vereeniging. In de vergadering van den raad dezer gemeente, gistermiddag gehouden, waren alle leden aanwezig, alsmede de voorzitter en do secretaris. Ingekomen was een dankbetuiging van den haven meester voor zijne hem verleende gratifi catie. Benoemd werden tot onderwijzeres sen voor het herhalingsonderwijs mej. Van Dijke en mej. v. d. Vliet. Hierna werd do vergadering in besloten zitting voortgezet voor het bespreken van het kohier van den hoofdelijken omslag. Veere. Faillissement uitgesproken van C. J. Stomps, boomkweeker, alhier. R.-C. mr. Zijlstra, Cur. mr. J. H. M. Stiegeï te Goes. Arnemuiden. Hedenmorgen ongeveer 9! uur sloegen de paarden, gespannen voor den wagen van vrachtrijder Vermeulen van N.-Kraaijert op hol, doordat hij liet afrijden van een gladde helling de wa gen op de paarden inliep. De voerman raakte met dc boenen in de leidsels ver ward en werd een eindvveegs meegesleept. Toen hij vrij geraakte, ging een der wie len hem over den bovenarm, zoodat de man de hulp van een geneesheer moest inroepen. De paarden werden tot staan gebracht door de schildwachten De Dreu en De Vriezo yan den wachtpost Sloedam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Staphorst J. H. v. Pad- denburgh te Aalst. Geref. Kerken. Beroepen te Strijen M. M. Horjus te Breda; te Heerlen G. J. Pontier te Waardhuizen. Aangenomen naar Harlingen door C. .1. Hakman te Hollum op Ameland. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Amsterdam A. VV. Wempa te 's Gravenhage. Aan dc gemeente Stoppeldijk is oen buitengewoon Rijkssubsidie van f4400 toegestaan voor onderwijs; hoven en be halve do Rijksbijdrage bedoeld hij art. 48 der L. 0.-wet. Met 1 April a.s. wordt te Katlijk- Heerenveen (Fr.) een Christelijke school geopend. Tot hoofd dezer school is be noemd dhr. D. Runia te Berlikurn (Fr.) Thans is het aantal aangegeven leerlingen reeds zoodanig gestegen dat men moest overgaan tot de benoeming van een on derwijzer. Als zoodanig is benoemd do heer A. A. Brombacher, vroeger te Sou burg (Z.), thans te Hollum op Ameland. Voor de rechtbank te Middelburg werd hedenmorgen weder tegen 14 per sonen wegens poging 0111 petroleum naar België uit te voeren f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis geëisöht, tegen pen; persoon werd f 15 of 15 dagen gevraagd, omdat hij kans heeft gezien te ontkomen aan de soldaten die hem aanhielden, en van deze gelegenheid gebruik gemaaklj heeft over de grenzen te kom/en. Voor drie beklaagden werd vrijspraak gevraagd. w Ongelukken. Te Emmercompas- cuium geraakte een 10-jarig knaapje onder de tram, waardoor hem beide beeneul werden afgereden. Hij overleed aan dé gevolgen. Een 33-jarige dronken ketel lapper te Dordrecht bracht Zondagavond! zijn 36-jarige vrouw twee messteken in) den hals toe, benevens verscheidene ste ken in de wangten en één in den rug, tengevolge waarvan de vrouw binnen een half uur overleed. De moordenaar was met een vriend uit geweest, en was ont stemd dewijl z'ijln vrouw geen eten voor hem had warm gehouden. To Amster dam ontstond gisterenavond een twist schen een Lejaarden logementhouder en) een bij hem inwonenden schipper. Eerst genoemde heschuldigde den schipper van ongeoorloofden omgang met zijn bijzit. De messen werden getrokken; do schipper stak den logementhouder in de kaak, waarop dezo den schipper zijn mes in. het hart stak; de schipper sloeg dood ter aarde. Beiden waren dronken. Tenvoorbeeld. „Onze Crt." ver meldt een mooi voorbeeld van solidariteit uit de gemeente Wervcrshoof. Daar vergaderde het plaatselijk steun comité, om onder de oogen te zien het vraagstuk van personeel voor den akker bouw. Er zijn aldaar 36 gom 0 bi liseerde mannen, in wier arbeid moot voorzien. Welnu, besloten is, dat uit de 300 ge zinnen werkers zullen komen, die, om niet of voor dagloon het werk der afwezigen zullen verrichten. De helft der kosten zou den de gemobiliseerden betalen en de andere helft komt voor rekening van het Comité, dat rekent op een soort vrijwil- ligen hoofdelijken omslag. Een en ander geschiedde in de verwachting, dat de Mi nister door deze regeling er nu niet toe over zou gaan, de verloven te weigeren, daar, wat de burgers op zich namen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2