I I Predikbeurten. Rechtszaken. ingezonden stukken. Landbouw. Gemengd Uit de Provincie. Kerknieuws. Verordening. De Territoriale Be velhebber van Zeeland enz., ter stand plaats Middelburg stelt de navolgende nieuwe verordening van Politie vast en besluit te bepalen: Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten de lijn, die de rood en Zwart horizontaal gestreepte ton van de Sardijngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis en bezuiden de Val- vischstaart, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die niet van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de roede van Vlissingen nemen door de Sardijngeul. Art. 2. Overtreding van deze verorde ning wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Door bovengenoemde verordening ver valt de publicatie van den 25en Januari 1916. Uitgegeven te Middelburg, den 27 Fe bruari 1915. De Territ. Bevelhebber in Zeeland enZ., BROCX. Op grond van artikel35 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) is door den Terr. Bevelhebber in Zeeland de uitvoer van bruine boonen, witte boonen, groene erwten (kleine kook- erwten) kroonerwten en schokkers uit de provincie Zeeland verboden. Naar aanleiding van het mooie versje van K. A. V. d. Sh. schrijft men ons, dat „niepen" een schrijffout is voor miepen". Men zegt b.v. in Zeeuwsch- Vlaanderen„je bleust as een miepe". Een „heultje" is een „eule"; een plankje met leuning over oen sloot. Middelburg. Dezer dagen kon men lezen, dat vijf broers uit een gemeente in Gel derland tegelijk in dienst zijn. Ilier is een dergelijk geval. Van de zoons van dhr. Jongepier alhier, dienen er 2 als onder- olficier Lij de marine, 2 als onderofficier tij de infanterie en de jongste als gewoon soldaat. Inderdaad ook een bijzonder ge val. Met ingang van heden is door den burgemeester benoemd tot agent van po litie derde klasse de heer G. Bekke, wo nende te Losser (Overijsel). Gisteren zijn uitgereikt 1097 bons voor warm eten en vandaag 1092. Vlissingen. Aan het Stedelijk Museum alhier is een stuk van de bom geschon ken, die op 11 Febr. in de glooiing v'un het kanaal werd geworpen uit een vlieg tuig. Ook zijn in het museum een paar stukken van de mijn, die op 6 Decem ber bij het strand is gesprongen, en pho to's van de bij die gelegenheid bescha digde huizen. Ook van de in de omgeving der stad door de marine tot ontploffing ge brachte mijnen bevinden zich er enkele deelen. (N. R. Ctrt.) Wemeldinge. Zaterdagavond hield de schietvereeniging „Koos de La Rey" al hier hare gewone voorjaarsschietwedstrijkl met de buks in school II alhier, waar aan 12 leden deelnamen. Punten werden behaald als volgt: K. van Dalen, 1ste prijs, 110 punten; M. van Wingen 2e pr., 108 p.; Cbr. van Hoorn 3e pr., met 104 p.; J. van Walrave 4de pr., 103 p.; J. Burger 5de pr., 101 p.; P. Kievit 6e pr. 96 p.; P. Buteijn, 7e pr. 94 p.; A. Wabcke 8e pr. 93 p.; J. Wiele- maker 9de pr. 85 p.; J. C. Adriaanse 10e pr. 77 p.; A. Willemse lie pr. 71 p.; J. Hannewijk, 12e pr. 58 p. Hiermede zijn de wintcroefeningen we der afgeloopen. Door het bestuur van bo vengenoemde vereeniging zal getracht wor den van rijkswege geweien en amunitie te krijgen, teneinde de gewone zomeroefe- ningen met marga te kunnen voortzetten Op de gehouden vergadering van 26 dezer van „Volksweerbaarheid" ga ven zich 13 personen op voor den vrij- willigen Landstorm, en 11 voor het Roo- de Kruis. Hot laat zich aanzien dat vele anderen dit voorbeeld zullen volgen. lerseke. Sedert Vrijdag mag geen en kele mossel- of oeslerschippcr meer naar België. Het geheele vervoer is stopgezet. De vrees, dat door enkelen, die de beve len der Duitschers niet opvolgden, en; smokkelden met brieven enz., allen zou den lijden, is verwezenlijkt. De eerste schipper, die geweigerd werd (C. Sinke YE 145) kwam Zaterdag terug. Wat dit teteekent voor lerseke is niet te zeg gen. Stilliggen van de scheepvaart be- teekent volslagen ondergang voor een 100- tal gezinnen, geen werk voor verwante bedrijven (smid, scheepstimmerman, kor- stoombooten enz.) Reeds Zaterdag is de Minister van Buitenlandsche Zaken tele grafisch van het geval uitvoerig op de hoogte gesteld en zijn bemiddeling inge roepen. Het is te hopen, dat er iets aan te doen zal zijn, want de ellende en ar moede zijn niet te overzien. Schore. Men schrijft ons, dat het onge luk met de paarden van de Wed. Kolo niet zoo ernstig was, als onze corres pondent het liet voorkomen. De paarden zijn in een slootje terecht gekomen, waar in geen 25 c.M. water stond, en ze waren met behulp van militairen weer spoedig op het droge. Hoedekenskerke. De tegen heden aange kondigde opening van het hulp postkantoor te Kwadendamme in deze gemeente heeft door onvoorziene omstandigheden niet kunnen plaats hebben. Het voornemen be staat nu dit te doen plaats hebben op 16 dezer. Heinkenszand. I In de vergadering van aandeethouclbrs in de Heinkenszandsche weegbrug „De Verwachting" werd de reke ning en verantwoording over 1914 goed gekeurd. Na'een som te hebben uitgetrok ken van ruim f500 voor een aan te leggen straatweg bij de nieuwe losplaats bij 't station 's Heer Arendskerke, werd besloten 36 pet. uit te koeren aan de aandeelhouders. De aftredende commissa ris B. de Jager werd weder herkozen. 's Gravenpolder. Raadsvergadering op Vrijdagavond. Aanwezig 6 leden. Afwezig met kennisgeving L. Schouten. Een'ge in gekomen stukken worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen. Het ko hier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van f 2Ü0J met een factor van 2Va pet. en het kohier voor de belasting op de honden met 42 aanslagen tot een bedrag van f126. Een wijziging in de begrooting dienst 1914 wordt goedgekeurd. V erder wordt besloten om met 1 Mei kinderen tot de openbare school toe te laten, die den len Januari bevorens den ouderdom van 5 jaren heb ben bereikt. (Eerst heden ontvangen. Red.) Tot brievenbesteller buiten de kom der gemeente is met ingang van 1 April a.s. benoemd dhr. H. Tolhoek alhier. 's Heerenhoek. Zaterdag hield de afdee- ling van het Groene Kruis alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter opende de vergadering, betuig de zijne tevredenheid over de trouwe op komst, ondanks het ongunstige weder en heette hen allen welkom. De secretaris las de notulen, de penning meester deed verslag over den financicelen toestand, die bepaald gunstig genoemd mag worden, waarna de secretaris ver slag uitbracht over het ontstaan, 't groei en en bloeien van het Groene Kruis. Op uitnoodiging van het bestuur gaf Dr. Fol- mer van Driewegen een aangename en leerrijke voordracht over de woningwet en de hiermede in verband staande ge zondheidscommissie. Op boeiende en pit tige wijze wist hij zijn hoorders het groote nut van bovengenoemde wet uiteen te zetten, vooral met bet. oog op volksgezond heid en volkshuisvesting. Ook besprak hij in 't bijzonder de oprichting van do in deze wet genoemde bouwverceniging, die ten doel stelt „do minvermogenden in vereeniging" aan geld te helpen, om te bouwen, voor welke vereeniging hij hier op 's Heerenhoek zeer gaarne het initiatief zag nemen. Op een desbetreffende vraag van een der leden z-ou het bestuur van het Groe ne Kruis gaarne de noodige hulp ver- leenen tot het oprichten van zulk een bouwverceniging. Ieder der leden was wel voldaan over de lezing van Dr. Folmcr en dankte hem bij' monde van den voor zitter voor zijn aangename en leerrijke lezing en hoopte hem nog meermalen in hun midden te mogen hooren. Daarna sloot de voorzitter do verga dering. 's Heer Arendskerke. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" afd. 'slleer Arendskerke hare gewone voor jaarsvergadering. Tegenwoordig 32 leden. Voorzitter dhr. H. van Iwaarden. Na ope ning der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt voorlezing gedaan van het jaarverslag van den secretaris over 1914, waaruit o.ni. blijkt dat de vereeniging zich nog steeds in een bloeienden toestand mag verheugen. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat in 1914 de ontvangsten hebben bedragen f 716.43, de uitgaven f 523.81', zoodat het goed slot bedraagt f 192.615. Op advies van de oommisste van onder zoek wordt deze rekening met algemeene stemmen op bovengenoemde bedragen vastgesteld. Aangezien het onderzoek der rekening, staande de vergadering, veel tijd in beslag neemt, wordt op voorstel van den heer Mullié besloten, om voorlaan de rekening te laten onderzoeken door een door de algemeene vergadering aan te wijzen commissie, welke gehouden zal zijn in de volgende vergadering van hare bevindingen verslag uit te brengen. Uit het jaarverslag van den diaconessenarbeid over 1914 blijkt dat ook weder in dit jaar vele bezoeken zijn afgelegd door de wijk verpleegster. Voor de wijze waarop deze haar taak vervult, wordt haar een woord van dank (gebracht. De afgevaardigde naar de op 7 'April a.s. te Middelburg te hou den vergadering van de Groene Kruisver- eenigingen wordt benoemd de heer P. Oudkerk en tot diens plaatsvervanger de heer G. Mullié. (Eerst heden ontvangen. Red.) Grijpskerke. Vrijdag hield de vereeniging Het Groene Kruis alhier hare jaarverga dering onder voorzitterschap van .burge meester Hosselaar. Aanwezig waren 37 leden. Uil de verslagen van penning meester en secretaris bleek, dat de ver eeniging bloeit. Zij telt thans 146 leden, zoodal er nog altijd dertig gezinnen zijn die geen lid zijn van deze zeer nuttige instelling. De secretaris uitte in zijn ver slag den wensch, dat binnen korten tijd alle gezinnen zich zouden aansluiten bij onze vereeniging. In het afgeloopen jaar is in 46 gevallen hulp verschaft. Na al lerlei bezigheden van huishoudelijken aard kreeg Dr. van der Harst van Koudeker- Jcje het woord, om te spreken over „wonden en gewonden". In een leerzame voor dracht behandelde spreker, op bevattelijke wijze allerlei wonden, kneuzingen, ge sneden wonden, gestoken, geschoten, bran dende en vergiftigde wonden. Hij gaf vele leerzame opmerkingen. Aan het slot wor den eenigo vragen beantwoord. De sec retaris, dhr. van Ilerp, las nog voor een lijst van alle instrumenten en verplegings- artikelen. Dr. van der Harst gaf zijn be wondering te kennen over de uitnemende wijze, waarop de afdeeling alhier voorzien is van verplegingsartikelen. Ds. van Selms sloot deze vergadering met dankzegging. (Eerst heden ontvangen. Red.) Domburg. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Lek- kerkerk, de heer K. N. Houtman, ont vanger der zelfde middelen te Domburg. Bruinisse. Me', ingang van 6 Maart is herbenoemd tot burgemeester dezer ge meente, de heer S. Hage. Axel. Faiilissemen .uitgesproken van K. Hameank, klein-landbouwer, alhier. R.C. mr. Zijlstra. Cur. mr. Joh. Adriaans©. Hulst. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid der Gezond heidscommissie, zetel alhier, dhr. F. van Waesborghc, Burgemeester van Hulst. <u» HIJ-, II I lil» I'm C— Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartsluis, L. J. v. Leeu wen te Asperen; te Rijssen, S. v. Dorp te Bodegraven. Aangenomen naar Gasselte, door J. C. A. Nijenhuis Dekhuizen te Den Hoorn op Terschelling; naar Jou.ro, door P. L. Kiehl te Rilthem. (Vaderland. Bedankt naar Tcrwolde, door N. Wes tendorp Boenna te Blija. N. en St. Joosland. Tot diaken der Ned. Herv. Gem. is herkozen D. de Klerk, die de benoeming heeft aangenomen. Ouderkerk a. d. Ussel. In het nieuwe kerkgebouw alhier wordt een rein pneu matisch pijporgel geplaatst. Het ontwerp der kast, die streng in don stijl van het kerkgebouw wordt vervaardigd, belooft iets zeer moois, terwijl ook de registers met zorg zijn gekozen. De vervaardiging van dit. orgel is opgedragen aan de kerk- orgelfabriek van den hem- A. S. J. Dek ker te Goes. Goref. Kerken. Tweetal te lerseke: B. Meijer van Brou wershaven en M. A. v. Pernis tei Heer- jansdam. Bedankt voor Haarlem, door J. Douma te Watergraafsmeervoor Gaast en Piaam, door K. Bakker te De Krim. Baarland. Zondag nam ds. H. Lanning afscheid van zijn gemeente. Zijn tekst woorden had hij uit 1 Joh. 2:28. Hij werd toegesproken door ouderling Schout namens kerkeraad en gemeente. Door ds. Van der Veen namens de classis Goes. Deze laatste rustdagmiddag van Fe bruari was minder aangenaam voor do Geref. Kerk van Baarland dan precies voor twee jaar, toen het nieuwe kerk gebouw werd in gebruik genomen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zaamslag, door L. de Bruijne te Bunschoten. Wolfaaxbsdijk. Biddag Woensdag 3 Maart, 9.30 u. ds. Meloen, 2 u. en 6 u. ds. Stege-nga. Kantongerecht te Goës. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leerplichtwet: L. W. te 'sHeer Arendskerke, fl b. s. l d. li.; jagen zonder consent en vergunning: M. S. te Hoedekenskerke, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., uitl. geweer of fl b. s. 1 d. h.; zonder consent pogen wild to bemachtigen: L. T. te 'slleer A hts kerke, f3 b. s. 2 d. 'h., uitl. geweer of f 1 b. s. 1 d. h., G. B. te 's Heer Abtskerke, f3 b. s. 2 d. h., J. T. te 'sHeer Abts- kerke, f3 b. s. 1 w. tuchtschool; zondeir akte zich met geladen geweer in veld bevindenA. J. te Kats, f 3 b. s. 2 d, h., geweer verbeurd, vernietigen: in ge sloten jachttijd wild vervoeren: W. N. te Krabbendijke, f3 b. s. 2d. h., hazen verbeurd; niet beletten dat hond wild opspoort: J. R. en C. R. te Kruiningen, ieder f2 b. s. 2 d. h.; pogen met strik wild te bemachtigen: A. J. M. te Wis- senkerke, f3 b. s. 2 d. h.trekdier on beheerd laten staanA. V. te Kruiningen, f3 b. s. 2 d. h.; fietsen over spoorbaan: A. V. v. d. B. te Huijbergen, f2 b. s. 2 d. h.; in een staat van beleg verklaar de gemeente niet voldoen aan bevel van het militair gezag: H. Z. te Kruiningen, 1 dag hechtenisherberg niet tijdig geslo ten hebben: J. R. te Goes, f3 b. s. 2 d. h.; te laat in herberg vertoeven: M. B., J. P. C„ M. B„ G. B„ W. K. v. d. V., G. d. D„ C. V., C. F. K„ A. B., allen te Goes, ieder f0.50 b. s. 1 d. h.; fietsen over Groote Markt: J. K. te Goes, fO.50 b. s. 1 d. h.; fietsen over de wallen: S. B. te Tiel, f0.50 b. s. 1 d. h.; fietsen over zijpad van straat: J. v. d. K. te Goes, f 1 b. s. 1 w. tuchtschool; op straat met kaarten spe len: W. C. B., J. H. J. te Goes, ieder f 1 b. s. 1 vv. tuchtschool, D. J. J. te Goes, terug aan ouders; op straat luid zingen en schreeuwen: L. B. te Geers- dijk, A. C. J. te Wis sen kerke, ieder f2 b. s. 2 d. h.; fietsen over met borden verboden weg: J. A. de W. te Goes, fl b. s. 1 d. h.'s avonds fietsen zonder licht en niet op eerste vordering van politie stilhoudenf 2 en f 3 b. s. 2 maal 2 d. h.; 'savonds rijden zonder licht: J. J. L. te Wemeldinge, fl b. s. ld. h.; 'savonds fietsen zonder lantaarn: N. K. te Goes, f lb. s. 1 d. h., J. C. d. H. te Wolphaartsdijk, f2 b. s. 1 w. tucht school, P. J. K. te Colijnsplaat, P. V. te Biozelinge, P. S. te Krabbendijke, A. K. te Kruiningen, A. R. te Hansweerd, ieder f2 b. s. 2 d. h.; schelpdieren ra pen aan den voet van den zeedijk: J. F. V., J. F. v. d. H. te Clinge, fl b. s. 1 d. h.; dronkenschap: A. C. te Hans- weeTd, B. v. d. II. te Goes, L. D. to Geersdijk, M. C. W. te Wemeldinge, J. v. W., C. L. te Ellevvoutsdijk, ieder f2 b. s. 2 d. h., bij le herhaling 2 maal J. y. te Heinkenszand, 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h. Vrijgesproken, pogen met strik wild te bemachtigen, J. B. B. te Brussel. B it'en verun'wonrUelijlcheM der Kedactie.) Protest. Geachte Redactie! Met verbazing nam ik kennis van het geen, volgens een bericht in uw blad, de voorzitter van de Christelijke Muziek- vereeniging „Middclburgsch Harmonie" bij de opening ecner bijeenkomst op Vrij dag 1.1. heeft gezegd, ten opzichte van haar „veel grootere zuster" waar mede natuurlijk niet anders bedoeld kan zijn dan het „Middelburgsoh ''Muziek korps". Ik moet ,tegen de even onware ais onwaardige beweringen van dien voor zitter met den meesten nadruk pro testeeren. In verdere beschouwingen treed ik hier niet, maar ik verklaar mij bereid ieder, die zulks mocht verlangen, alle feiten mee te deelen, die tot het vor men van een juist oordeel ten dezen noodig zijn. Met dank voor de opname, HERMAN SNIJDERS, Voorzitter Middelburgseh Muziekkorps. 1 Maart 1915. M a a t s e h a p p ij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Middelburg. Onder voorzitterschap van den heer jhr. P. I. Boogaert werd heden in de sociëteit „St. Joris" eene algemeene ver gadering gehouden van bovengenoemde afdeeling. Na opening der vergadering werd dooi den voorzitter bet. afdeelingsverslag over 1914 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Als andere jaren breng ik op deze ver gadering een beknopt verslag uit over den toestand dezer afdeeling over het af geloopen jaar. Zeker kan hier gespro ken worden van een jaar vol emotie en menigeen zal op den Sisten Juli de schrik om het hart geslagen zijn. toen door de Ncderlaudsche mobilisatie de groote ernst, van den toestand duidelijk werd en dan ook op 1 Augustus de reuzenoorlog uit brak. Niet misplaatst lijkt mij hier eene Uiting van dankbaarheid aan onze wakkere regeering, aan wie het tot nu toe mocht gelukken ons land buiten den strijd te houden, en de vele klippen tc ontzeilen. Een gevoel van rust en van betrekkelijke veiligheid keerde daardoor weer, wat ze ker ook aan den landbouw ten goede kwam. Zeer 'buitengewone omstandigheden eischcn ook buitengewone maatregelen, maar ook hier was de regeering op haar post en waar zij meende de bevolking te moeten beschermen, trad zij krachtdadig op, getuige de verschillende uitvoerver boden en de vaststelling van maximum prijzen van verschillende voedingsmidde len, o. a. graan. Dit vonden de landbou wers nu misschien minder aardig, maar daar staat tegenover, vooreerst dat die maximumprijzen volstrekt niet ongunstig waren en ten tweede, dat toen de land bouw in het gedrang kwam door een groote schaarste in veevoeder, ook toen de regeering op de bres stond en door aanvoer van groote voorraden maïs en andere voederartikelen en die naar werke lijk zeer billijke prijzen beschikbaar stelde, aan de landbouwers een enormen dienst bewezen werd. Alle maatregelen hier te noemen, zou te ver voeren, slechts wil ik nog memo reren, dat voor Walcheren een bemidde lingsbureau voor den landbouw werd op gericht, als onder-afdeeling van het Pro vinciaal bemiddelingsbureau te Goes; cn dat dat onderafdeelingsbureau goed werk verrichtte kan o. a. blijken uit het feit, dat door zijn bemiddeling eene hoeveel heid maïs en andere voedermiddclen wer den aangeschaft, die thans ongeveer het getal van een millioen K.G. heeft bereikt en waarvoor duizenden en nogmaals dui zenden guldens voor de landbouwers wer den bespaard. Een warm woord van hulde wensch ik hier te brengen aan de groote activiteit van zijn secretaris, den heer Zwagerman en diens assistent den heer Kielstra. Aangenaam is het nog te kunnen con- stateeren, dat in onze afdeeling het afge loopen jaar voor den landbouw bijzonder gunstig is geweest, ja, men kan wel zeg gen, dat de landbouw een der bedrijven is geweest, die verreweg het minste van den oorlog heeft geleden. Zeker heeft de mobilisatie arbeidskrachten van den land bouw onttrokken, maar de vrees naar aan zienlijke belemmering is gelukkig niet be waarheid en de landbouwers hebben zich daar wonderwel weten door te slaan. Het weder was niet zeer gunstig, eene periode van langdurige droogte vóór dén oogst belemmerde zeer het zaaien en deed wat gezaaid was slechts langzaam opkomen, wat vooral de wortelgewassen ondervon den; vrij wel alles kwam echter goed terecht. De hooioogst was daardoor wat de op brengst betreft maai- middelmatig, maar daarentegen was èn qualiteit uitstekend èn werd puik hooi opgedaan. De graanoogst was zeer goed en bijzon der hooge prijzen. Het vlas echter was slecht en had geleden door de droogte, wat de prijzen middelmatig maakte. Peul vruchten leverden oen voldoenden oogst. De aardappeloogst was goed, de prijzen in den aanvang zeer laag, zij.i thans in- tusschen zeer opgeloopen. De suikerbieten die er in het begin slecht voor stonden, herstelden zich aanzienlijk en de opbrengst was zeer bevredigend. De paardenfokkerij was weder van wei nig belang, maar de liandel in jonge paar den werd in het begin van November zeer levendig en de prijzen werden zeer hoog. De handel in melkvee ondervond iu hevige mate den terugslag van den oorlog, die in kalfvaarzen stond zoo goed als stil, maar daarentegen was er groote vraag naar mestvee, waarvoor zeer hooge prijzen werden bedongen. Do varkensfokkerij werd in tamelijk sterke mate belemmerd door de hooge prijzen van het voer, maar is toch niet ongunstig te noemen. De geitenfokkcrij gaat voortdurend vooruit. Ziekten onder den veestapel kwamen zeer weinig voor. Boter ou eieren leverden goede resulta ten op, al was de markt oenigen tijd wat schommelend. Alleen de handel in jong pluimvee moest worden geslaakt, daar België niet meer kon afnemen. Helaas moest de provinciale tentoon stelling worden afbesteld; dubbel jam mer, waar de reusachtige voorbereiding geheel gereed was en zelfs ro.-ds met den opbouw werd begonnen. Het landbouwonderwijs had als gewoon lijk plaats. Het ledental gaat steeds vooruit, ter wijl do algemeene vergaderingen zioer goed werden bezocht. De financieele toestand der afdeeling is niet ongunstig. Ik wensch dit overzicht niet te be sluiten alvorens den wensch te hebben uitgesproken, dat 1915 een goed jaar voor den landbouw moge zijn en een spocdigen vrede dan )tot stand moge komen, die een rustig voortwerken toch slechts mo gelijk maakt." i Na voorlezing der notulen dor vorige vergadering werd mededeeling gedaan van do ingekomen stukken waaronder de vol gende Een verzeek van het Hoofdbesluur om mededeeling van de gevoelens der afdee ling over het voorstel van do "afdeeling Goes om de afdeel i ngs ten to on stil ing, die dit jaar in die afdeeling zon moeten plaats hebben, uit te stellen tot 1916. De af deeling gaat hiermede aocoord. Een circulaire van het NederIand.sch Landbouwcomité inzake de bespreking der circulaire van den Minister van Land bouw betreffende de mond- en klauwzeer- bestrijding. Een schrijven van de N.V. Zeeuwscho Veevoeder- en Kunstme-thandel vo rh<-< n S. M. Boogerd, waarin deze dankzegt voor de tot nu toe ontvangen subsidies voor baar balans, en mededeelt, dat zij geen subsidie meer zal vragen. Ten goed begrip van dit niet meer aanvragen wijst de directie er op, dat zij niet de eerste subsidie beeft aangevraagd, doch dat deze haar op voorstel van een der leden is aangeboden. Verslagen van de Rijkslandbouwwinter- cursus te Goes en van de Rijksproef- stalions. Een schrijven van het Cenlraal Bureau aan het Landbouwcomité inzake het uit voerverbod van kalizoulen uit Zeeland. Ten slotte was ingekomen een verzoek van de afdeeling Axel om steun te ver- leenen van een adres aan den Minister van Landbouw enz., waarin verzocht wordt de landbouwers, die onder de wa pens zijn en die aan het hoofd van een bedrijf staan, van half Maart tot half April verlof te geven. Dit adres zal worden gesteund. Tot afgevaardigde naar de hoofdbe stuursvergaderingen werd bij acclamatie herkozen do heer jhr. P. J. Boogaex, en bij stemming de heer Jan Polderdijk, cn bij stemming tot plaatsvervangers de hee- r.en F. P. Polderdijk en J. Kramer. De rekening van den penningmeester werd op voorstel van de finantieele com missie goedgekeurd. Uitgebracht werd het verslag van do commissie tot onderzoek van de weeg bruggen, waaruit bleek, dat de beide brug gen aan de Loskade in orde bevonden zijn. 1 1 Hierbij kwam weder het schrijven der Kunstmesthandel ter sprake. De voorzitter meende, dat de oorzaak van dit schrijven is het voorstel van het bestuur verioden jaar gedaan om geen subsidie meer te geven. Verschillende heeren drukten hun spijt uit over dit besluit der vennootschap. De beer J. Polderdijk meende, dat het wel mogelijk is, dat als men aan do vennootschap f30 aanbiedt voer het on der controle stelten barer weeginrichting, dit zeker zal worden aangenomen. Hij maakte hier een voorstel van. Ook werd het idee geopperd eene balans door de afdeeling te doen oprichten. De heer Roose stelde voor toch de subsidie te geven met verzoek om con troleeren toe te staan. Van andere zijden werd dit voorstel kTachtig bestreden. Het voorstel van den heer Roose werd aangenomen met 34 stemmen tegen 23 en 2 blanco. i Hierna werd oeni] Thans was aan dc van de regeeringsma van mond- en klaiL Hit punt werd inj sistent-zuivolconsulon stra, dip inzonderheid regelen en het groole. band met den uitv| te komen tot hot i van de commissies Ook gaf gpr. verseI veehouders, waarbij wordt hoe de smelstc veevoeder en alle u naar het vee kan vl om in tijden, dat dl vee te koopengeeril afkomstige productei zekerheid bestaat, d| verhit zijn. Besloten is aan vragen om bij de doen, dat de invoer land, komende uit worden verboden. Do nog medegedeeld, da een vergadering zal alle commissies vaj bespreking van do grenzen van Zeelanl van vee to sluiten. Bij rondvraag is te wenden om do li delburg te doen opf achter elkaar volgeil land. Ook werd besprokj van aardappelen dal van Middelburg en aanmerkingen genu do secretaris zullen burgemeester nader Ongelukkei Zondagnacht een tl messteken vermoord. Gorinchem is Zaterdl van een elfjarig knaaï uitgezonden was oni tabak werd op een f haven gevonden. Rotterdam aan boorJ gisterennacht bij lij staaldraad, waarin raakte, dat Leen afgJ Dr. Fr. v. Eel In een plaatselijk 1,1 J ceert de „N. V. Dr.l kerij „Walden", dal haar bedrijf einde dcf Hierdoor zal dus s[l induetrieëele nabloei „Walden" verdwijne| Het eerstj Veele (Gron.) is op J kievitsei gevonden. Brand. Dondq in Staffordshire bra kolenmijn, waarbij omgekomen. Den volgenden da] Lanner in Cornwall twee mijnwerkers ge wond Een ondeul mand te Lisse had l| bilisatio zijn geld, bank genomen en t| in specie aan| broek, liet werd da zolder geborgen. Lel de dochter van den| pen en zelfs werd<{ aangeschaft. Haar vd gang te hebben m| wiens naam zo niet geld gaf. De vader g| dagen geleden kwar| eens naar zijn geld hel moerend eel te politie werd gewaa] lukte het, het meis brengen. Een Jood| stam. Een ArabisclJ zich Pussief Ben J; kwam onlangs naar de daar, dat hij tot Stam behoort, die woestijn woont en dagreizen van Kowil heid van de Perzi» I gens zijn opgaaf belil ongeveer 25000 Joof in tenten wonen en Onder hen leeft de tijde van den eersten overgeplant zijn. Dc tot op den huidigen c looven dat zij nak Jonadab, den zoon de profetie van Jen] Ach wan verzekert, ij zijn stamgenoolen n verhuizen. Behalve hij goed Hebreeuws] Verneemt men, dat in volstrekte afzond<| niëm van Joodsehe vol Worden, waarvan et| steden gelijken. De zijn moeilijk te be, haast niet bekend. II verbasterd Hebreeuw! Palestina zijn echte van dien aard, dat zich kunnen vestige Woordig vertoeven, ven, wanneer zij ziclL danen laten naturalil

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2