38 stuks Hoornvee, Be INFLUENZA heerscht menschenop! en 12 PAARDEN Reclames. p^ATOGf^ Ingezonden stukken. Afloop verkaopingen, aanbestedingen en? Advertentiëre. Waarom zoeken toch de oorlog School met den Bijbel EEN RENTENIERSWONING Tevredenheidsverklaring. Stal-, Zolder- en Melkersgereedschap Hamachemenf en eenig Huisraad sterKt °v Leestafel Marktberichten Telegrafisch. Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van voerenden eilanders ondergang Waar speelt de krijg zich in hoofd Hoe is !iet verloop dezer wsrste- iiny op leven en dood RA. VAN DER STAAL. leal 1 van dit Prijs ie prachiip Reliellianil f3.35. De Uitgeefster U) INSCHRIJVING TE KOOP IN LOSSING alle soorten VOEDERARTIKELEN, G. DEKKER, Vlasmarkt, Middelburg- SIGAREN. Particulier Kapitaal Woensdag 3 Maart 1915, publiek verkoopen: verkoopen Een KAPITALEN gi"»en en Buiten vera;itwoor<lf»lijkbfiid fier Hedactip.) Goes, 26 Febr. 1915. Geachte Redactie! Mag ik in uw geacht blad eens eenige opmerkingen maken naar aanleiding van een kwestie die dezer dagen in ons goede stadje zooveel gemoederen en tangejn, zelfs pennen in beweging brengt? Sedert een paar weken toch wordt door de coöperatieve broodbakkerij hier 'ter stede de aandacht van het publiek ge vestigd op het gewicht van 'tbroad. 'Met gïoote letters op dito plakkaten wordt aan ieder aanbevolen om zijn brood te wegen, terwijl daarbij verzekerd wordt, dat het brood dat zij levert een "kilo weegt. Of dit nu volkomen waar is, ik wil het voor haar hopen, 'tls gemak kelijker het te gelooven dan het to on derzoeken, maar toch is mij reeds ter oore gekomen, dat ook haar brood niet altijd het volle gewicht van een kilo heeft. Hoe dit ook zij, daarover wil ik 'tnu niet hebben. Waar 't hier om gaat is, dat de coöperatie met haar gerucht- en reclamernakende actie zich eigenlijk aan een leelijke verdachtmaking van anderen schuldig maakt. Met haar waarschuwing en verzekering toch geeft zij te kennen, dat iedere hakker, wiens brood geen kilo weegt, oneerlijk is, dat hij zich ten koste van het publiek op onrechtmatige wijze bevoordeelt. Zij beweert dus, al is 'tniet met zooveel woorden, dat de hakkers zorgen kunnen dat ieder brood dat zij afleveren een volle kilo weegt. Dit is niet waar. De bakker die er voor zorgen wil dat geen van zijn hrooden minder dan een kilo weegt, moet zijn deeg .zoo afwegen, dat het grootste deel van zijn brood meeir dan een kilo weegt. En dat kan men toch niet van hem ver gen? Met hetzelfde recht waarmee he(t publiek zou zeggen: ik wil een volle kilo gewicht aan brood hebben, zou de bak ker kunnen zeggen: dan moet ik ook extra betaling hebben voor wat er meetr is dan een kilo. Om het brood oip oen vast gewicht te kunnen verknopen zou ieder brood afzonderlijk gewogen moeten worden, en de juiste prijs naar het ge wicht bepaald. Ook zou een verschillen de prijs berekend moeten worden voor zacht- en hardgebakken brood. Ieder be grijpt wel dat dit praktisch onmogelijk is. Er zijn tal van oorzaken die invloed uitoefenen op het gewicht van het brood, b.v. de meerdere of mindere hitte van den oven, de meerdere of mindere lucht- heid van liet deeg, de tijd dien het brood in den oven zit, en nog, vele andere. Er moet dus eön vaste regel zijn waar naar de bakker te werk gaat. Die regel is er, en iedere eerlijke bakker houdt zich daaraan. Van oude tijden af is het de gewoonte om voor een brood, dat een K.G. moet wegen of althans daarvoor verkocht wordt, elf onsen deeg af te we gen. Als de bakker het brood uit den oven baalt als het nog niet gaar is, dan weegt het brood een volle kilo. Dan is hij een 'eerlijk bakker. 'Maar als nu zijn klanten van goed doorbakken brood houden, dan laat hij het wat langer in den oven zitten en het gevolg daarvan is, dat het brood minder dan" een kilo weegt, fs hij dan geen eerlijk bakker meer? Als men de eerlijkheid van den bakker wit toetsen aan het juiste gewicht van zijn brood, dan komt men tot de malle conclusie, dat dezelfde bakker 'tegelijk eer lijk cn oneerlijk is. De Waarheid is, dat al is de bakker zoo eerlijk a's goud, hij er toch niet voor zorgen kan dat zijn brood allemaal en altijd hetzelfde gewicht heeft. Mag geen enkel brood min der dan een kilo wegen dan moet hij zoo zwaar afwegen dat een groot deel van zijn brood meer dan een kilo weegt. Dit nu kan men met recht van den bak ker niet vergen, want de pr ij ze n v an het brood worden berekend naar het gewicht aan deeg dat de bakker geeft, en niet naar het juiste gewicht van het ge bakken brood. Moet hij meer ge wicht aan deeg geven, dan moet hij ook den prijs van het brood verhoo ge n. De hakker geeft aan zijn klanten hun gerechtigheid als hij zijn brood, dat voor een kilo verkocht wordt, elf onsen af weegt. Daarvoor wordt hij betaald, dus daartoe is hij ook verplicht. Wie bij den hakker in den winkel komt om koekjes of wat dan ook dat bij een bepaald ge wicht gevraagd wordt, krijgt van hem evengoed als van eiken winkelier het volle gewicht. Bij brood alleen is het niet moge lijk daarvoor in te staan, om de boven opgegeven redenen. Het komt mij voor, geachte redactie, dat het bestuur van de coöperatie, als het goed op de hoogte van de zaak was geweest, zich gewacht zou hebben om door haar actie een blaam te werpen op de Goesche bakkers. Natuurlijk is het een concurrentiemiddel, maar 'tis er een, dat hen, die het gebruiken, niet tot eer strekt. Het is dan ook om hun nentwille te hopen, dat ze op deae wijze niet voortgaan. Als zij volkomen eerlijk willen zijn dan moeten ze publiceeren) hoeveel deeg en niet hoeveel brood ze voor een bepaalden prijs geven. En hiermede, geachte redactie, neeim ik afscheid. U dankend voor de plaatsing, teeken ik mij EEN GOESCHE BAKKER. Woord en Beeld van deze week (uitgave Drukkerij Libertas, Rotterdam) bevat behalve vele oorlogsphoto's en ver halen een voor zang en piano gecompo neerd lied „De eeuwige rust"; en wat wij1 vooral ter lezing aanbevelen een practisch up-to-date opstel van Johanna Breevoort„Zuinigheid in de huishou ding". Goes. Gisteren werden alhier en te Nisse voor hoeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Goes ten overstaan van no taris Pilaar, publiek verpacht voor 7 ja ren, bouw- en weiland in de gemeenten 's Heer Arcndskerke, Go-es, Kloeiinge, Ka pelle, Kattendijke, Schare, 's Heer Ahts- kerke, Heinkenszand, Nisse en 's Graven polder, samen groot 43 H.A. 06 A. 80 c.A. voor i' 4613.92 per jaar. Kruiningen. Het Steuncomité alhier heeft besloten den bouw der school met onderwijzerswoning voor de Belgische vluchtelingen, te gunnen aan den laagsten inschrijver, -dhr. A. Ie Clercq, te Hans>- weert voor 1' 5850. Veilingsvereeniging „Walcheren". Middelburg, 27 Febr. Hondsmuil 25, Bez'oe-ling 12 Va, grauw- zoet 16, Gieser wildeman 15, kleiperen löVs16, rpode wagenaar 21, aardappe len öi/r; uien 11V2I2V2; spruiten 9 15; peen 5—7, karoten 22%, rapen 4, koolrapen 2, witlof 2023, molsla 42, alles per K.G.; bloemkool 612, roodc' kool 315, isavoye kool I1/26V2, witte kool 4, boerenkool 12V2, alles perlstuk; spruitenkoppen 1729, molsla 6190, veldsla 2945, broeisla 41, fransche pos telein 3338, sterrekes 5'6, alles per mandje, prei 68V2, rapen 344/2, rha- barber 12, schorseneer 6—91/2, selderij 23V2, pieterselie 3—5, kervel 1, alles per bos, bruine boonen 7483 per 5 liter. Vlissingen, 27 Febr. 1915. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed: Spruiten fl a f 1.76, Loerekool 21 a 24 ct., peen 40 a 57 ct., kroten 25 a 35 ct., koolrapen 21 a 40 ct., spruitkoppen 18 a 20 -ct., veldsla 29 a 30 ct., alles per mand; prei 61/2 a 91/2 ct., selderie 2i/2 a 5V2 ct., rapen 2 a ö1// ct., alles per hos; bloem kool 7 a 14 ct., savoye kool 4 a 6V2 ct., roode 41/2 a 14 ct-, citroenen 3 a .3Va ct., alles per stuk; eieren 72 ct. per 13 stuks; bruine boonen 64 a 90 ct., court pendu 72 ct., Jeruzalem 44 ct., alles per vijfkop; witlof 17 a 18 ct., per K.G.uien f6.88 a f7.64, kleiperen f8.92 a f8.96, huis- manzoet f7.76, grauwzoet f8.84, gou-d- reinetten f 13, eierappelen f 9.40, alles per H.L. Tholen, 26 Febr. 1915. Tarwe f 16.50 a f 17.liaver f 14.a f 15.— wintergerst f 13.a f 14.alles per 100 K.G. rogge f 9.50 a f 10.bruineboonen f 15.50 a f 16.50, witteboonen f 19.a f 20.kook- erwten f 14. - a f 14.50, kroonerwten f 13.50 a f 13.75, aardappelen f-3.a f 4.— alles per H.L., uien f 8.— a f 9.— per 60 K.G., eieren f 4.—a f 0.—, per 100 stuks, boter f 0.75 per KG. 27 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 775.1 te Miin- c.hen, laagste stand 750.0 te Ghristian- sunt. Verwachting tot den avond van 28 Febr. Stormachtige, later tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Zuid-Westelij ken wind. Be trokken lucht met regen. Later tijdelijk op klarend. Ochtend zachter. V Door Gods goedheid werden wij heden verblijd door de voorspoedige geboorte van een Zoon, dien wij Antonie Theodoor" noemden. B. A. KNOPPERS. A. KNOPPERS—Valkenier Pastorie Kapelle, bij Goes, 27 Februari 1915. Heden oveileed te Haarlem onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder NEELTJE BOS in den ouderdom van bijna 88 jaar. Uit aller naam Ondcrgeteekende betuigt namens zijne kinderen, behuwd- en kleinkinde ren hartelijk dank voor de vele blij kan van belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote. M. GUILJAM. Nieuwdorp, Februari 1915. „In veel gezinnen van onze gemeente heerscht de influenza. „De zieken hoesten en kuchen van belang, zóó hevig dat het „voor de familieleden dikwijls vrecselijk is om aan te zien. „Daarom moeten zij, die de beroemde ABDIJSIROOP nog „niet gebruikt hebben, deze onmiddellijk aanwenden, daar de „ABDIJSIROOP de eigenschap bezit het vastzittende slijm „in korten tijd op te lossen, waardoor de hoestaanvalïen „getemperd worden en de ziekte spoedig geneest. Ook ter „voorkoming van borstziekten of ziekten der ademhalingsorganen „moet met deze ongunstige en veranderlijke weersgesteldheid „iedereen die hoest de ABDIJSIROOP aanwenden. Een „ieder zorge dus een flesch Abdijsiroop in huis te hebben „opdat men zich reeds bij den eersten hoestaanval daarvan „zal kunnen bedienen en aldus ergere ziekten voorkomen. Stel „niet uit tot morgen wat gij lieden doen leunt, koop vandaag „nog een flesch ABDIJSIROOP". Prijs per flacon van 230 gr. f 1.van 550 gr. f2.en van 10"0 gr. f3 50. Hoe grooter flacon, hoe vo udeeliger dus. Eischt onze liandteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Om deze vragen te beantwoorden is een goede, vertrouwbare gids noodig. Deze gids vindt men in Het boek van den Grooten Oorlog door 1 Binnen eenige weken verschijnt bevattende 25 afleveringen, 400 pagi na's ruim 300 platen, kaarten eu teekeningen. Op gemakkelijke betalingscondities is dit Deel te verkrijgen bij den Boekhandel of bij de Uitgeefster. Nog hoogstens 50 afleveringen zul len verschijnen. Komen er meerdere, zoo worden deze geheel gratis aan de inteekenaren verstrekt. Daarnevens voegen wij nog twee prachtige verrassingen, welke geheel liggen in de lijn van onze uitgave. De bekende Nederlandsclie schilder, de Heer J. hOYNCK VAN PAPENDRECHÏ, zal voor ons twee schilder ijèn maken van den tegenwoordigen oorlog, één betrekking hebbend op den strijd in West-Europa, en één op dien m Oost-Europa. Deze schilderingen welke gewis sieradiën zullen zijn, zullen buiten ons niet te verkrijgen zijn. Op zwaar carton, in afmeting van ongeveer 50 bij 60c.M.. brengen wij ze in den handel voor fl.per stuk. Maar elke inteekenaar Op Leven en Dood ontvangt ze geheel gratis vau ons, verpakt in ronden koker. De eerste schildering stellen wij ons voor te verzenden ongeveer bij aflevering 35, 'en de tweede eeni- gen tijd later. De pers van alle richtingen beveelt gedurig op LEVEN EN DOOD aan. Aflevering 26 zal in April verscliij schijnen, waarna als regel wekelijks één aflevering zal uitkomen. Bij eiken solieden Boekhandelaar kan men Deel I verkrijgen, en mede intee- kenen voor 'de nog te verschijnen afleve ringen met recht op de schilderingen van tlOYNGK VAN PAPENDBEGHT alsook bij O. en W. Souburg. Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus, te beginnen 1 Mei, op 8 Maart, van 24 en van 68 uur in het Schoollokaal. Gelijktijdig zal bet suppletiefonds zitting houden. HET BESTUUR. SOES. Ouders of voogden, die hunne kinde ren of pupillen wenschen geplaatst te zien op de Chr. N.-School te Goes, ge lieven daarvan vóór of op 15 Maart a. s. mededeeling te doen aan den Directeur, den lieer J. P0TTJEWI1D te Kapelle, of aan den Voorzitter, den heer A. S. J. DEKKER te Goes, die bereid zijn nadere inlichtin gen te verstrekken. Tevens bestaat de gelegenheid voor eenige meisjes alleen opgeleid te wórden voor de acté Nuttige Handwerken. op 't Zandt, aan de Koudekerksche weg D 115. Te bezichtigen 2 en 8 Maart, 'sm. van 2 tot 5 uur; der koopsom kan als eerste hypotheek er op geves tigd blijven. Briefjes in te leveren vóór of op 12 Maart a. s. hij den bewoner J. ADRIAANSE Pz., bij wien inlichtin gen zijn te bekomen. De ondergeteekende betuigt bij deze zijne tevredenheid aan de Nollandsche VeeverzekeringMaatschappij te Alkmaar, agent de heer A. MAAS, 't Zand alhier, inspecteur de heer W. G. VAN ECK te Dordrecht voor de spoe dige uitbetaling van het volle verzekerd bedrag voor eene tengevolge van het kalven onteigende Vaars. Middelburg, Februari 1915. A. TJAARDA. een lading eerste soort Ruhrkolen Rhein- preussen tot Woensdag voor C. VAN MOOLENBROEK, Wal. VOORRADIG als: Gerst, Haver, Mais, Erwten, Boo nen, Bertelskoekjes. En ook voorradig Voorjaarskunstmeststoffen. Beleefd aanbevelend, Wij verzenden als proef 100 prima 2'/2 ets. Knakjes, 100 uitstekende Borneo's, 100 Paoatella's (3 ets. sigaar) a f 4,60 franco onder rembours. Wederverkoopers rabat. Sigarenfabriek „Java", Nijmegen. beschikb. tot elk bedrag en voor alle doel eind. Ook zonder borgen (naar omstandigh Hoogst bill, rente en voorw. Zeer gemakk. afloss. Strenge geheimh. Br. fr. postz. v. antw. No 10402 Alg. Ned. Adv. Bur. Char lotte Bourbonstr. I20d, 's-Gravenhage. Rekeningen voor leveringen of werk zaamheden moeten elke week worden ingediend. Die over de week van Zon dag 22 Februari tot en met Zaterdag 27 Februari worden ingewacht, met de bons, Maandag 1 Maart bij Mevrouw SNIJDERS, Molenwater, Middelburg. De Deurwaarder G. HELIBOER te Kortgene, zal ten verzoeke van den heer C. KETELAAR te Wissenkerke, op des namiddag 2'/4 uur, aau de vlasschuur aldaar, 5 Melk- en Kalfkoeien, waarvan 3 in Maart en April aan de rekening, en 2 pasgekalfden, 1 lier merriepaard oud 3 jaar, 15 stuks eenjarige Vaarzen en Ossen, 2 Aanhoudkalvers, vet Varken, 5 Loopvarkens. Voorts: Ploegen, Eggen, Hooi, Stroo, Mest, Voederpeen, Waschmachi- ne, Trap, 2 Fietsen en hetgeen meer zal worden geveild. Betaaldag 17 November 1915. Onbekende koopers betalen contant. De Notaris W. HIOOLEN te Middel burg is voornemens te des morgens 10 uur op de Hofstede „Landbouw, Handel en Scheepvaart" in de gemeente Colijnapïaat, ten verzoeke van den Heer ANTH. K0LE Czn. bestaande uit: als Bruine Merrie 5 jaar met veulen, Bruine Merrie 4 jaar met veulen, Vosse Merrie 8 jaar, Vos Ruin 5 jaar, Liere Merrie 3 jaar, Liere Merrie 3 jaar, Bruine Ruin, afstands, Bruine Ruin, afstands, Vosse Merrie 2 jaar, Vosse Merrie 2 jaar, Vos Ruin 1 jaar, Bruine Merrie 1 jaar. als8 baatgevende Melk koeien, tweejarige Stier met eervolle vermelding h&séM eenjarige Stier, 4 Kalfvaarzen, 5 vette Vaarzen, waaronder 1 Schol en een tweejarige Vaars, 3 tweejarige Ossenj 15 jaarige Vaarzen en Ossen, 5 Melk- kalveren, 11 vette Varkens van 100 150 Kilogram, 175 Kippen en Hanen, 10 Eenden, 4 Kwakereendjes, 2 Kaap- sche Eenden, 3 Ganzen, 2 Poelepetaten en 2 Pauwhanen verder4 Menwagens op ijzeren assen, Klikkar, Veerenkar, Driewielskar, gesloten Brik, 4 Vijf- en Zesbalkseggen, 3 Wiel- en 1 Cocksploeg, Kettingegge, Zigzagegge, Aardappel- ploeg, Karweiploeg, Wiedmachien met Aardappelaanhaler, Rolblok met bak, 3 Veldsleden, Sleeper, twee- en drie- paards Zwingen, Stoosnijder, Bieten snijder, Veebascule met 1000 K.G. weegvermogen, kleine Bascule met ge- gewichten, Windmolen, Aardappel sproeier, Viool voor lijnzaad of klaver zaad te zaaien, Geeselsteen met paard, verschillende Zeeften, Slijpsteen, Kie- kenrennen, vervoerbaar Kippenhok, Ko nijnenhok, Mestputplanken en 50 Kla- verruiters. waarbij: Melkontroomer, Tuimelkarn, 2 Roombussen, 2 Melkbussen, Tobben, Emmers, Schalen en gewichten, Lengte en Inhoudsmaten, en hetgeen verder zal worden gepre senteerd. De verkooping van de paarden en het vee om 1 uur precies. Onkosten 10 pCt. Betaaldag 24 November 1915. Onbekende en buiten Noord-Beveland wonende koopers betalen contant met 2 pCt. korting voor koopen boven de f 100. Geen muziek, geen stalling, wel bergplaats voor fietsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3