Bmnenland. do Pers. Landbouw. Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. ncsd it li n westelijk oorlogstooneel werden gezonden. Men Jbrongt dit in verband met de toe spelingen van Bethmann Holhveg en minister Burian. Uit Gent. Men schrijft aan De Maasbode: In alle postkantoren in België is brief wisseling in de Vlaamsche taal toegelaten. Aan de Statie Gent—Port d' An veis ko men tamelijk regelmatig de treinen binnen van Neuzen en Bassevelde. Het traject BasseveldeSelzaete wordt niet bereden, daar de groote spoorwegbrug te Selzaete defect is. De treinen uit de richting Brugge komen aan te Gent-Rabot. Op beide sta tions heeft een streng onderzoek der pas sen op .v_ubiats. Ruben uien ver boden brieven bij zich heeft, wordt men opgebracht en zonder vorm van proces gebracht naar de groote Gentsche gevan genis ,,Dc Nieuwe Wandeling Aan de Rabot-Statie zagen we een mar- chandisetrein van een dertigtal wagons', begeleid door een vijftig soldaten, komen de uit de richting Antwerpen. Een sol daat verhaalde ons, dat de trein twee onderzeeërs vervoerde, die naar Zeebrug- ge gingen. Zo kwamen van de groote Cockerill-werf te Hoboken bij Antwerpen, waar de BuitscheTs een nieuwe fabriek; hadden van duikboolen om die naar de Noordzee te voeren. De Buitschers hebben dit lang geheim weten te houden, doch een gedeserteerd marinesoldaat bracht de zaak aan het licht. Reeds lang moeten de Ant werpenaren een vermoeden gehad hebben, dat er iets geheimzinnigs op de werf gebeurde, daar heel het terrein, met een grooten muur omringd werd. De Statie GentSuil is geheel ingericht voor Buitschcn dienst. Hier komen de trei nen met soldaten langs naar het front en de treinen met gewonden. Overigons is het .in Genit stil; een zeer gedrukte stemming hangt overal. Alleen in het So cialisten-paleis „De Vooruit" gaat het. er dikwijls "lustig toe: er wordt gespeeld, gedanst, gezongen en cinema gegeven. Zelfs is hier een -tweede pathé-zaal voor de kijklustigen in orde gebracht. Het Noorsche stoomschip „Itegin" is Dinsdag in het kanaal door een onderzee- er getorpedeerd. De onderzeeër gaf niet de minste waarschuwing en deed geen enkele poging om zich van do nationaliteit van het schip op de hoogte te stellen. De be manning wist te ontkomen, doch verloor alles wat zij bezat. De „Begin" was met kolengeladen en op weg van de Tyne naar Rordeaux. Er is thans een doorloopcndc slaap wagen tusschen Brussel en Berlijn inge steld. De manifestaties voor en tegen den oorlog in Italië hebben de bevolking zoo danig opgewonden, dat de autoriteiten bui tengewone veiligheidsmaatregelen moes ten nemen. Hot garnizoen wordt onder de wapenen gehouden. De Karpathcnslag. Volgcns de Lokalanzeiger bedragen de Russische ver liezen sedert einde Januari in de Kar- pathengevechten naar betrouwbare schat ting 100.000 man aan dooden en gevan genen. De Russen vechten wanhopig1 om Przemysl, doch.al hun aanvallen werden door de bezetting glansrijk afgeslagen. Volgens de Duilsche postcourantcn- lijst hebben 864 couranten sedert het be gin van den oorlog opgehouden te ver schijnen. Een firma te Rotterdam kreeg dezer dagen van een Duitsche firma een brief kaart over zaken. Op de voorzijde van do kaart waren met een rubberstempel de woorden afgedrukt: Gott. strafe England! De Rotterdamsche firma heeft nu in haar antwoord verzocht, voortaan alleen „zui ver zakelijke' 'mededeelingen te doen. (N. R. Ct.) Het aantal krijgsgevangenen, door Duitschland en Oostenrijk gemaakt, be draagt na het gevecht in het Masoerisch gebied meer dan een millioen, het aan tal krijgsgevangen Russen in Duitschland is volgens de Frankfurter Ztg. tot' 462.000 gestegen, Ooslenrijk-Hongarije moet op 'zi.jn minst 230.000 Russen gevangen houden. Tot nu toe hebben volgens genoemd blad de Russen aan gevangenen verloren 692000 man, de Franschen 237000 man, do Belgen 37000 man, de Engelschen 19000 on de Serviërs 50.000 man. Van deze 1.043.000 krijgsgevangenen zijn on geveer drievierden in Duitschland onder gebracht en ongeveer een vierde in Oos ten ri j k -H ong ar ij e Oost-Pr ui sen na den inval. De gouverneur der provincie Oost-Pruisen maakt bekend, dat tijdens de tweede Rus sische invasie uiterst ernstige verwoestin gen plaats hadden. Alles wat maar eenigszins waarde had is weggevoerd en wat daartoe te groot ol te zwaar scheen, werd op krankzinnige wijze verbrijzeld en vernietigd. In de meeste woningen on winkels is letterlijk niets meer voorhanden dan vuil. Alle vee is weggedreven of ge dood, gevogelte is nergens meer voor handen, daarentegen is de aardappelvoor- raad bijna overal onaangeroerd, vermoe delijk omdat vole Russen deze aardvrucht niet kennen. Ook ongedorscht koren heb ben de Russen laten liggen. De behande ling kier bevolking is zeer verschillendj op vele plaatsen werden zelfs grijsaards en 'kinderen naar Rusland gesleept efl zware gruwelen gepleegd, op andere plaat sen daarentegen werden de niet-gevluchte bewoners zeer menschelijk behandeld. Ten gevolge van den snellen aftocht zijn vele plaatsen niet door de Russen verbrand, zooals gevreesd werd. Niettemin zijn tal rijke gemeenten in het Oostelijk deel van den Kreitz, Lötzen volkomen verwoest. Ook de steden Lyck, Goldap, Stallöpönen en Pillkallen zijn zwaar geteisterd. Del voeding der achtergebleven bevolking is, volgens offieieele berichten, op vele plaat- feen niet zoo moeilijk als het onder dak brengen. Er is meest overal gebrek aam zout, spek, vetten, alle koloniale waren, petroleum en andere verlichtingsmiddelen. wc»- mwmmmm 111i i saaonrja—m»i n-w——wmi Markt voor Zuidvruchten. Naar de „Tel." meldt, heeft de on langs ingediende Sinaasappelen-wet ten doele in Nederland een eigen markt voor zuidvruchten te maken. r De bom te Vlissingen. De Parijsche oorrespondent van de „Tel." meldt: Op verzoek van de Fransche regeering heeft genei-aal Joffre -een onderzoek inge steld om vast te stellen, of het een Fran sche vlieger geweest is, die 11 Fle'bn een bom te Vlissingen hoeft laten vallen. Het is gebleken, dat dien dag geen enkele Fransche of Engclsche vlieger zich be vonden heeft in de streek ten Noorden van Vlaanderen. Het is dus volstrekt zeker, dat het geen Fransche vlieger geweest is die dien dag over Vlissingen gevlogen! heeft. Te Parijs is men van meening, dat men in dit geval te doen hoeft met een Duit sche intrige om verwikkelingen tusschen Nederland on Frankrijk in het leven te roepen. Waarschijnlijk heeft een Duitsche vlieger, gebruik makend van een Fran sche vliegmachine, die zich in Duitsche handen bevindt, hoven Vlissingen gewaagd om in Nederland het vermoeden te ver wekken ,dat een Fransche vliegmachine de Nederlandsche neutraliteit schond. De leening voor Indië. Het wetsontwerp - tot het aangaan van een leening voor Ned.-Indië is ingediend.- Verboden van uitvoer. Aangezien gebleken is, dat bij belang hebbenden onzekerheid bestaat omtrent de vraag of scheeps- en andere beschuit, triscuits, biscuits, cakes, koek en derge lijke -artikelen vallen onder het uitvoerver bod van alle producten afkomstig van haver, tarwe en spelt, rogge, gerst, boek weit en maïs (Kon. besluit van 17 Sep tember 1914 (St.bid. no. 453), wordt me degedeeld, dat die vraag bevestigend wordt beantwoord. (St.ct.) Uitvoer van v 1 ee s c' h w a r en. Naar men ons meldt, zal betreffende den -uitvoer van vleeschwaren een gun stige bepaling te wachten zijn ten aan zien van worst, gerookte hammen en rook- vleosch, en vleeschwaren in bussen en potten. Burgemeester van Amsterdam. Heden is de benoeming te verwach ten van den lieer J. W. C. Tellegen, direc teur van het Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht, tot burgemeester van Am sterdam. Ilij was sinds 1900 directeur der gemeentewerken te Arnhem. Hij maakt deel uit van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank. Een werkzaam aandeel heeft hij genomen in de maat regelen ten behoeve van de bouwbedrij ven tijdens den oorlogstoestand, alsmede iti hetgeen hier ter stede is gedaan voor de Belgische uitgewekenen. Hij behoort tot de vrijzinnig-democratische partij. Hij is 55 jaar oud. Schend ing van de neutraliteit. Tegen den Duitscher V. S., een te Rot terdam gevestigd koopman, is proces-ver baal opgemaakt wegens schending van de neutraliteit. Deze DuitsCher is opgetre den als tusschen persoon tusschen do Duit sche xiegoering en een combinatie, dig zich gevormd had om een automatisch geweer, een uitvinding van een onbemid- delden te Rotterdam woonachtigen werk man, aan die regeering te verkoopen. Reeds waren de onderhandelingen zoover gevorderd, dat binnen een week liet ge weer geleverd zou worden als de proeven voldeden, hetgeen waarschijnlijk was. Met dit geweer kunnen vijf schoten achter elkander gedaan worden zonder dat het noodig is, als tot nog toe, den grendel to openen en te sluiten. Het geweer was vo-orloopig reeds beslemd om voorname lijk in de loopgraven dienst te doen. Men kwam op het spoor van deze com binatie door den verkoop van scherpe patronen door militairen. Onder meer bleek, dat een milicien korporaal van liet 15e regiment infanterie tvvinlig scherpe patronen verkocht had. Deze patronen hebben dienst gedaan bij de voorloopige proefnemingen, die in tegenwoordiglieid van den geverbaliseerden Duitscher V. S. hebben plaats gehad en die in allo opzichten voldeden. (N. R. Crt.) Muiter ij te Singapore. In verband met het bericht, dat te Singapore (Straits Settlements) een In disch infanterie-regiment aan het muilen is geslagen, waarbij officieren gedood en gewond en Engelscho burgers gedood wer den, kunnen wij mededeelen, dat bij het Departement van Buitenlandsche Zaken van den Nederlandschen Consul-Generaal te Singapore, den heer Spakjer, telegra fisch bericht is ontvangen, dat de Neder landsche kolonie aldaar zich in gooden welstand bevindt. Uitvoe r vleesch waren. Naar men verneemt zal betreffende don uitvoer van vleeschwaren een gunstige bepaling te wachten zijn ten aanzien van worst, gerookte hammen en rookvleesch, en vleeschwaren in bussen en potten. Ontheffing van personeele be lasting in verband met de mobilisatie. Ingediend is een wetsontwerp' houden de bijzondere regeling nopens ontheffing van personeele belasting in verband mot de in 1914 plaats gehad hebbende mobili satie van land- en zeemacht. In zijn Memorie van Toelichting' zegt do Minister van Financiën o.a. het vol gende Zooals bekend is, zijn in den aanvang van Augustus 1914 ten behoeve van het leger, op grond der wet van 14 Sept. 1866, een aantal paarden ea motorrijtui gen gevorderd. De houders van die paar den en motorrijtuigen konden, voor zoo ver zij deswege in de [personeele belas ting waren aangeslagen, op grond van art. 63 3, der wet van 16 April 1896 wegens afschaffing dier belastingobjecten aanspraak maken op gedeeltelijke onthef- heffing van belasting en wel over do maanden, die tijdens het indienen der aan gifte tot ontheffing nog niet ingetreden waren. Het is gebleken, dat verschillen de der bedoelde belastingschuldigen het aanvragen van ontheffing geheel nalieten of wel dat eerst deden na 31 Augustus, zoodat aan hen geene of slechts ecne ge ringere ontheffing dan over vier maanden kon Worden verleend. De zeer bijzondere omstandigheden, waaronder de aanschaf fing plaats vond, maken dat verklaarbaar, vooral wat de automobielen betreft, daar niet vaststond voor hoelang de belasting schuldigen het gebruik daarvan zouden moeten missen. Toch kan men hen niet met toepassing van art. 67 der wet op de personeele belasting tegemoet komen, aangezien het hier niet gold het laten verloopen van een formeclen termijn (zooals lvijv. die voor art. 63 1, der wet) maar het bedrag aan ontheffing ma terieel aan een termijn is vastgeknoopt, De minister is daarom te rade geworden het ondcrwerpelijk^ voorstel van wet te doen, tengevolge waarvan aan alle de bedoelde belast ngschuld geu (voor zoover overigens aan de vereischten van art. 63 3, der wet is voldaan) eene ontheffing bver vier maanden zal kunnen worden verleend. Het schijnt op overeenkomstige gronden billijk, oene dergelijke tegemoet komende re-geling te treffen ten aanzien van hen, wier dienstboden bij de mobili satie zijn opgeroepen. De Neder 1. Drogisten Bond zond aan de leden der Tweede Kamer een adres, waarin wordt geprotesteerd tegen een eventueel verbod van verkoop van eenvoudige onschadelijke geneesmiddelen, henevens verschillende sioffen, die wei eens als geneesmiddel gebruikt worden, maar een veel omvangrijker toepassing vinden voor andere doeleinden dan een geneeskundig doel. Hoewel do Nederlandsche Drogisten- bond in zijn advies, naar aanleiding van het voor-ontwerp van deze wetswijziging door de regeering gevraagd, ook als zijn meening heeft 'kenbaar gemaakt, dat het aanbeveling zou verdienen om de uitoefe ning van het beroep van drogist aan Voor waarden van vakkennis te verbinden, is do Bond evenwel zoo vrij met den minister van meening te verschillen, dat juist de apothekers-assistenten de eenige zoudcln zijn, die de juiste en voldoende mate. van kennis bezitten om dit vak met voor de volksgezondheid noodige waarborgen te kunnen beoefenen. Het drogjstenbedrijf wordt in Nederland zeker door een 2ÖOO-tal personen be oefend, waaronder hoogstens 10 pCt. apo thekers-assistenten en waaronder zeker 50 pCt., die het vak buiten de apotheek, in goed ter naam en faam bekend staan de drogerijen zaken geleerd hebben. De Rond had dan ook den Minister geadviseerd als Criterium van bevoegd heid in te stellen het drijven van een drogistzaak gedurende oen bepaald aantal jaren of het bezit van het diploma van drogist, uitgereikt door den Nederland schen Drogistenbond. De eenig juiste oplossing, aldus de Bond, zou zijn dat het oude drogisten- radicaal gemoderniseerd weder in ecre werd hersteld. De Bond verzoekt dan de Kamer het daarheen te willen leiden dat als over gangsbepaling in dit wetsontwerp wor den opgenomen, dat do-:elt'de rechten die deze wet zal toestaan aan apothoker;- assistenlen met betrekking tot den verkoop van geneesmiddelen, in he: gr rot ber-ide en gewonnen geneesmiddelen, v. rglften en bereiding van vergiften, ook zal wor den toegestaan aan hen, die in het bezit zijn van het diploma van drogist, uitge reikt door den Nederlandschen Drogisten- bond. Een tweede middel, om aan de door het nieuwe wetsontwerp geschapen on billijkheid tegemoet te komen, zou zijn de gelegenheid te openen binnen een vast te stellen tijd het examen af te leggen van apothekers-assistent, waarbij dan vrij stelling van de pharmaceutische recep tuur gegeven zou moeten worden, daar deze voor het drogistvak van geen be lang is. Een derde middel zou kunnen zijn, dat zij die drie jaren, bij inwerking treden der wet, een drogisterij voor eigen reke ning hebben gedreven, hunne drogisterij, daartoe een verlof gekregen hebbende van de overheid, op gunstig advies van een bevoegden autoriteit, kunnen blijven drij ven met dezelfde rechten, die in dit wets ontwerp aan de apothekers-assistenten zul len worden gewaarborgd. Steen en voor brood. Terecht wijst Dr. Slotemaker do Bruyne er op, dat men toch zal inzien, dat dat gene, wat op de religieus-socialistische samenkomsten wordt geboden, heel wat anders is dan godsdienstige zielespijs. Hij schrijft daarover in „De Voorzorg" aldus - Ter eener zijde moet een klaar besef staan van den afstand tusschen deze religie en het Evangelie daardoor, dat wij ons van den rijkdom der gave Gods Gods in Christus te meer bewust wor den, ook door de helder sprekende te genstellingen. Het verkwikkende, dat hier gods dienstig leven woont en dat dit in me- nigen kring het kille materialisme te rugduwt, mag ons niet blind maken voor hot feit, dat deze godsdiensligen iets anders zoeken dan het Evangelie, omdat zij dit Evangelie van zonde en genade, van zelfverzaking en behou denis door Christus niet willen. Het mag ions niet blind maken voor dit tweede feit, dat zich nu weder opdoet, wat zich de eeuwen door heeft opge daan en waartegen de christelijke kerk van den aanvang af zich met al haar levenskracht verzet heeft: de poging om in de -tijbelschc woorden wijisgoe- rige 'begrippen in te dragen en ten slotte het leven "met God door wijsbe geerte te vervangen. Het spreekt van zelf, dat het chris tendom en deze religieusen elkaar niet vinden. Dit is volkomen juist. Philosopheeren over den godsdienst en het leven met God zelf blijven onherroe pelijk twee, en nooit is het tweede door het eerste te vervangen. liet is in deze met. den godsdienst precies als met het recht: men kan er wel zoo lang over philosopheeren, dat men ze in zijn eigen hart 'doodgepraat hoeft en men kan waJ erger is ze door tiendorangs-betoogen ook bij 'anderen althans voor een tijid dood- praten, maar ze staan als levensmachten vanzelf uit eigen kracht weer op en doen zich weer gelden. En al blijft het de taak der wetenschap om ook, zoover zij strekt, deze verschijnselen te verklaren en te pogen hun aard en wezen te doorzien, het leven behoeft gelukkig op het al of niet slagen dezer verklaringen niet te wachten. De mensch heeft behoefte aan God en aan Zijn Woord en kan die be hoefte nooit stillen door het philosophee ren over het godsdienstig leven van an deren. Zóó zal men geen bevrediging vinden. Overweging verdient daarnaast ook de tweede opmerking, die de schrijver maakt, of niet de Christelijke Kerk, zonder aan Gods Woord iets te kort te doen, zich ton behoeve van de vele zoekende zielen van onzen tijd wellicht iets meer, dan zij veelal doet, zoude kunnen aanpassen aan de behoefte van onzen tijd. Dit is echter een vraag, die op kerke lijk terrein thuis behoort. „Rotterdammer." Middelburg. Maandag vergaderdein al hier de leden van de Vereeniging „Wal- chers Telersbond", onder voorzitter-schap van den heer Bakker, die het doel en streven van don bond uiteenzette. Met verwijzing naar de flinke werking van den „koopinansbond" releveerde spr. cle kweekersbelangen en de vraagstukken op tuinbouwgebied, waarmede de Ver. zich hoopt bezig te houden, en verzekerde dat de bond, die alle telers op het eiland Walcheren wil omvatten, die zijn kracht zal zoeken in een eendrachtig samenwer ken tot verbetering van enkele misstanden aan de veilingen op Walcheren, en van den handel in 't algemeen, tot he bevou deren van meerdere verspreiding van ken nis omtrent belangrijke tuinbouwoultures door hel doen houden van lezingen, het aanleggen van proefvelden met hulp van rijkswege enz. Naast dit groote doel, n.l. het behartigen van de belangen van alle groente-, fruit- en bollenkweekers, noem de spreker nog een tweede doe), n.l. ver schillende bestaande vereenigingen zoo mogelijk samen te brengen. De ervaring heeft geleerd zegt hij, dat het beter is, dat kleine vereenigingen met hun plaatse lijke aangelegenheden blijven bestaan en het verstandig is niet te veel te centra- liseeren. Doch ook te veel decentralisa tie is verkeerd, vandaar de oprichting van dezen bond, waar aller plaatselijke be langen elkander ontmoeten en waar er naar gestreefd zal worden zooveel mo gelijk ieder te voldoen. Na deze inleiding werd het besluurs- ontwerp statuten en reglement behoudens enkele wijzigingen en aanvullingen aange nomen, en het Voorloopig bestuur als zoodanig definitief door de leden beves tigd. Secretaris is de heer A. Abrahamse te Oostkapelle. Tal van nieuwe leden, zoo deelde de voorzitter mede, traden toe, onder anderen de heer Bloemsma, die voortaan de bestuursvergaderingen als ad- viseerend lid zal bijwonen. De - gewenscht zal deze alleen, of met een bestuurslid op verschillende plaatsen het doel van den bond toelichten. De voorzitter zei, dat het bestuur zich reeds bezig houdt met de „mandenkwestie" alsmede met een betere regeling van den bessenhan- del, waartoe de tuinbouwleeraax reeds allen steun toezegde. Het versje van Karei Arthur vi. d. Straeten aan Ritthem (zie ons vorig no.) bevat enkele Vlaamsche woordekens die wij hadden behooren te vertalen. De „Midd. Crt." deed 'twel. Er staat in het tweede couplet „niepen", dat zijn de vruchten van de haagdoorn. En in het tweede „heultje", dat beteekent huisje. Middelburg. Aan het verslag over 1914 uitgebracht in de vergadering van de af- deeling Zeeland van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, waarvan wij gisteren reeds in liet kort melding maakten, kan nog het volgende worden ontleend: Het plan voor deelname aan do niet doorgegane landbouwtentoonstelling alhier in September, bestond uit het plaatsen van een tent, waarin brochures on brief- kaarten zouden worden verkocht. Van deze laat,sten waren exemplaren op do vergadering ter inzage en wij kunnen constateeren, dat zij een echt propagandis tisch karakter droegen. Evenals de luci fersdoosjes met toekeningen en opschrif ten, die men gratis had willen versprei den. In het verslag wordt verder herinnerd aan het adres gezonden aan den gemeente raad van Middelburg inzake do behande ling der paarden van de gemeente reini ging. Ook wordt medegedeeld hoe een paard, dat op een Woensdag een been brak. zonder hulp moest blijven liggen tot Zaterdags, toen het door de betrok ken verzekeringsmaatschappij bij inschrij ving werd verkocht. Heden werden 1109 bons voo-'r warm eten afgegeven. De laatste jaren is het aantal kramen dat des Donderdags op de Markt alhier geplaatst wordt steeds toegenomen. Tot nu toe konden echter npg steeds kramen geplaatst worden in drie rijen aan een zijde van de tramrails. Heden is daarin verandering gekomen, thans is een kraam van zaden, enz. aan de overzijde ge plaatst. Vlissingen. I)e alhier op te richten tucht school voor militairen zal niet aLleen be stemd zijn voor Nederlandsche militairen, maar casu quo ook voor geïnterneerde militairen, in verband met de wet no pens de straf- en tuchtrechtelijke voor zieningen betreffende geïnterneerden. -Bij het correspondentschap der Ne derlandsche Bank alhier is tot heden fr. 1.674.000 gewisseld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude Niedorp F. Sinninghc Damsté te Haringkarspel. Gcref. Kerken. Tweetal te Driebergen, R. de Jager te Scherpenzeel en B. Meijer te Brouwers haven. Beroepen te Helmond R. v. Halsema te Haastrecht. Bedankt voor '.s Gravendeel door R. Brouwer te Haamstede. Ds. v. Proosdij te Amsterdam heeft op dringend verzoek zijn verzoek om emeritaat ingetrokken, dewijl de gemeente hem niet missen wil in zijnyvelerlei week- arbeid, waartoe hij nog zeer goed bekwaam is. Het prediken op Zondag zal Z.Eenv. dan alleen voorts nalaten. (Rott.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek L. II. v. d, Meiden te Enschedé. Geslaagd voor diploma R op het machinistenexamen te Utrecht dhr. J. v. <1. Wal, J. van 't Iloff on L. Brasser. Gerechtshof te 'sGravenhagc. De advocaat-generaal heeft gisteren be vestiging geëischt van het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij J. PI., koopman te Hoek, werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens verduistering van een rijwiel. En bij verstek e.eneens bevestiging van een vonnis van dezelfde rechtbank, waar bij C. v. d. P., werkman te Sohoondijke, werd veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, wegens diefstal van een rijwiel. Aandoenlijk tooneel. In do vestibule van het station Roosendaal zit een vrouw met 10 kinderen. Het jongste, dat ziek is, en met nog twee anderq kleinen een half uurtje geleden door de moedor uit het ziekenhuis is gehaald, wordt op den arm der vrouw gedragen. Een meisje van ongeveer 16 jaar en een jongen van misschien 17 jaar dragen eveneens een der kleineren, lijdende aan de mazelen. De moeder zelf was, naar „De Tijd" verneemt, pas geopereerd en sedert één of twee dagen uit het zieken huis ontslagen. De oudste kinderen had den het vluchtelingenoord „Java" om wettige redenen moeten verlaten en aldus besloot de moeder dan in vredesnaam maar naar Antwerpen terug te keeTen. Reeds waren do vrijbiljetten door do goede zorgen van den heer Rutgers v. d. Loeff afgegeven, toen zich een tooneeltjo ontspon even roerend als bedroevend. Pc oudste kinderen verzetten zich met kracht tegen het besluit der moeder, als redep aangevende, dat het onmogelijk zou zijn om de kleintjes in Antwerpen te eten te geven. De moeder, wier man dood was:, snikte haar leed uit, en al de kindereu van klein tot groot verborgen de gezich ten in de handen. De harten der omstanders werden ge roerd bij zulk een diep treurigen aanblik- Ik informeerde of er geen mogelijkheid bestond, de menschen weer naar „Java terug te krijgen, terwijl voor de oudste kinderen wel in goede han de moeder w dien eon w arme vrouw hand stelde, kinderen ma; brengen. Do klein tot gro schoenen aan Het duurd geheele liart weer terug, weer in 't worden, of in 't vooruitz eind van dan toch ver worden. Om voor de Schr ter de toest waarvan een roodvonk en king leed, z Centraal Besl scheen, om d ziekenhuis li de moeder uit den treil D r ij v schillende in stoomschepen route Noord- mijnen to zijn dreven. Van lijk de stooth steken. Hoe z Delft is het fi de studentens sief bedraagt - Een cl vang van Jan nes een dreig dat hij op e een brug f lOf zou zijn hoeve Onmiddellijk v steld met het En men beg brandde verlet hooiberg af. bracht niets a Thans heeft een dreigbrief nieme schrijv wraak te zuil wordt gedepo plaats onder c D o b h e het de aanda getrokken, dat een stuk houw nen en jongei dobbelen om Iers posten w voorzorgsmaali wisten zij tot dat zij1 op I Zondag echter ken. de dader 40-tal proeasse len met en Onder hen, c zoowel huisvai 14 jaar en dal metingen ging uit het feit, da gulden per dag 'hopen, dat er dobbelen een Een „sp plaatsen meldt rier" Op zekeren i die te A. zou den toestand luitenant van h Daar 't nog niet beneden, geant wel; aan even buiten he teekenen was. schappen per f om den spion Juist toen ze hot raam open wat er te doer geval, waarop dat vind ik Oir nog terugkomt waarop de arbc fietsen, zich onn tot den luitenan land moet. men voor zorgen." Eenige minut landsverdedige midden, doch zichten. Zij had gen, die met i ken om samen zij zouden elkar afstands van was de verdacl present en moe: tijd te korten, zou meebrengen ondertusschen o waar no. 2 zou onze arbeider in niet gezien, of< zelf goed kende hij tejne verme laten 'zien, zijne i stad vervolgen. Een jong dagen werd meh missing, uit „Ho hage, van den sier, Belgisch v met zijne moede Na vele pogin den knaap en do gesteld om dezer ren, is hot thans den. Terwijl zijn naar Vlissingen déér te zoeken, i a VI

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2