Reclames Leestafel Kerknieuws. öidorwijs. Gemengd NLjuws. Ouden van dagen. Landbouw. Donderdagavond 8 uur zal de A.-K. Prop. Club vergaderen. Een der leden zal spreken over „Het onderwijs in In- dië". Vlissingen. De mailboot Duitschland van de Maatschappij Zeeland, welke gister ochtend naar Tilbury moest vertrekken, is- niet afgevaren, daar de bemanning wei gerde, omdat het schip slechts twee wa terdichte schotten heett. In plaats van do Duitschland is nu het stoomschip Prinses Juliana vertrokken. Nader vernemen we Gisteren werd in verschillende bladen vermeld, dat de „Duitschland" van do maatschappij Zeeland niet vertrokken is en vervangen door de „Prinses Juliana", omdat de bemanning niet met eerstge noemd schip wilde uitvaren. Dit is ech ter niet juist. Het niet uitvaren van de „Duitschland" geschiedde op last van de directie, die deze oude boot wil vervan gen door de „Koningin liegen les" en daar deze nog niet reisvaardig is, tijdelijk de „Prinses Juliana" in dienst stelde. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" te VTissingen heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken een adres verzonden, waarin verzocht wordt de vluchtelingen niet" uit Vlissingen to doen vertrekken. Kapelle. Gistermiddag omstreeks vier uur ontstond er begin van bi and bij den manufacturier C. Vermaire. Nijvere han den waren spoedig aan het werk om den brand meester te worden, hetgeen echter niet aanstonds gelukte. De brand was ontstaan in den winkel. De stoffelijke scha de is aanzienlijk. Door de bovenste ruit van het raam werden de brandend» stukken goed naar Suilen geworpen. Te vijf uur was de brand gebluscht. Gistermorgen had de knecht L. v. W. in de boomkweekerij van de firma D. J. v. d. Have het ongeluk bij het snoeien zoodanig in zijn hand te snij den, dat de arts, dr. B. Knaap, heelkun dige hulp moest verleenen. Gisteren hield de afdeeling „Zieken fonds" van de Werkliedenve'reeniging bare jaarvergadering. De voorzitter, H. Tou- lens, opende de vergadering. Een dertig tal leden was tegenwoordig. De penning meester maakte melding van een goed slot van f 906.27V2- Aan 29 leden, die tesamen 383 dagen ziek geweest waren, was uitgekeerd f344.70. De vereeniging telt thans 105 leden, waarvan 10 leden opgeroepen zijn voor de mobilisatie. Tot afgevaardigden naar de algemeenc verga dering werden gekozen de heeren H. Tou- lens en D. Landman. De entree voor de nieuwe leden werd bepaald op f 2.50. Kwadendamtne. Aan M. Walraven, kan toorhouder van hot hulptelegraafkantoor alhier is met ingang van 1 Maart a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd J. Walraven, alhier. (M. Crt.) Oudelande. Dinsdag had de algemeene vergadering vaii het Groene Kruis, afd. Oudelande, plaats. De opkomst was be vredigend. De vergadering werd geopend' door den voorzitter dhr. D. Meulenberg. De notulen werden goedgekeurd, evenals jaarverslag en financieel verslag. Tot be stuurslid werd gekozen dhr. C.. de Beste. Dhr. H. Koole, waterbouwkundig amb tenaar te Ellewoutsdijk, hield een cause rie over: „Het systematisch woningonder- zoek", naar aanleiding van het door spre ker verrichte onderzoek. Veel gebroken worden nog gezien. Veel vooroordeel wordt er nog gevonden. Met goeden wil kan echter heel wat gedaan worden. Spie ker schetste hoe goede verbeteringen aan gebracht kunnen worden. Speciaal moét gedacht aan goeden woningbouw. Daar over gaf spr. persoonlijke zeer aanbe velenswaardige opmerkingen. Door teeke- ningen verduidelijkte hij eeu en ander. De goede raad werd aofti woningbehoef- tigen gegeven zich te vereenigen om wat tot stand te brengen. Om zoo'n vereeni ging te stichten en te regelen wende men zich tot de inspecteurs voor de volksge zondheid, omdaL het zeer noodzakelijk is, goed op de hoogte te zijn. Den spreker werd de dank der vergadering gebracht voor het lecrlzame ons te genieten gegeven op aangenamen, onderhoudenden toon. Waarde. Gisteren hield de Vereeniging „Ziekenhulp" haar eerste Jaarvergade ring, waarop 17 van de 22 leden tegen woordig waren. Uit het jaarverslag bleek, dat er 3 nieuwe leden waren toegetreden; uit de rekening van den penningmeester bleek, dat aan 7 leden ziekengeld was uitgekeerd tot een bedrag van f50. De ontvangsten bedroegen f 106.86 en de uitgaven f67.13, terwijl er totaal in kas was f 119.33. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Kruiningen. Gisteravond kwam de anti- rev. kiesvereen. Ned. en 0. in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering na 't zingen van Ps. 84:3, met gebed. Daarna spreekt hij een ernstig openingswoord, waarin hij doet uitkomen, dat het drievoudig snoer God, Nederland en Oranje nog bleek te bestaan, meer nog, ongemeen versterkt werd. Vele vrienden waren opgekomen. De heer J. de Jonge Nzn, secr. van de A. R. Prop. Club te Goes, vergastte ons op een inlei ding van art. 17 van Ons Program. In een van gloed tintelend referaat |Stalt hij den schoonen inhoud van dat deel van Ons Program uit. Hij deed ons zien, neen voelen, dat Vaderlandsliefde geen holle phrase, niet enkel bestaande in maat schappelijke eenheid, maar een begrip is waarin hoogere eerbied schuilt. Ons land moet verdedigd, daarom zijn leger en vloot onmisbaar. Spreker is pp het stuk van onze legerorganisatie een tegenstander van provinciale vorming. Onze defensie kost veel geld, doch elk rechtgeaard Nederlan der heeft er ten slotte goed en bloed voor over. Spreker kan niet nalaten te wijzen op het verzuim in dezen' van som mige liberale fracties. Wilt gij den vrede, bereidt u voor, voor den oorlog. Aan het moreel van den soldaat kan niet genoeg besteed. Met een toepassing naar aanlei ding der ernstige omstandigheden sluit de heer De Jonge zijn rede. Een levendige discussie volgt op dit referaat. De voor zitter dankt hem voor zijn arbeid. Na 't zingen van Ps. 254 eindigt Re vice- voorz. met dankgebed. Ritthem. Gisteren zijn de laatste vluch telingen uit onze gemeente vertrokken. Zijn de meesten .vroeger naar hun huis en haard teruggekeerd, anderen zijn naar Engeland overgestoken om betere tijden af te wachten en do laatste zijn naar het kamp te Ede Vertrokken. Allen waren steeds dankbaar voor de verleende hulp. In het volgende gedicht brengt een vluchteling zijn dank aan den heer burge meester, de wethouders, den veldwachter en de bevolking van Ritthem: VAARWEL AAN RITTHEM I Lieflik dorpken, dat ge zijt, Aan die Schelde, grootsch en wijd, Wees gegroet! 'k Heb gekuierd aan uw strand, Langs uw weien, door uw zand, En verbleven langen tijd, In uw goed. 'k Heb uw niepen, rood als bloed, En uw bramen wonderzoet Graag geplukt; Ook uw paadjes, vaak begroeid, Heeft ons langen tijd geboeid, En bij eiken nieuwen voet Diop verrukt. En elk heultje langs uw sloot, Dat ons vrijen toegang bood, Vond ik lief; 'k Vond uw kerkje, o! zoo net, Dat, als waker daar gezet, In het teeder avondrood Zich verhief. En die hoefjes, o 1 hoe mooi Moet het zijn in Lentetooi, Met die haag 1 'Lijk „Ter Linde", „BergenlusL", ,,'t Paradijs" en „Zeldcnrust" Met hun hoorn- en houtgesnoei 'k Zag ze graag Ritthem! dorpken, rustig oord, Brave burgers, op mijn woord, Herbergt giji Opgekweekt in de natuur, Is het al één, vriend en buur. En ze leven ongestoord Zij aan zij. Ritthem, dorpken, wees gegroet! Nu met tegenzin mijn voet U verlaat; Eens wel, zoo 't den Heer behaagt, Wen een blijder zonne daagt Kom ik met een los gemoed Langs uw straat! Karei Arthur v. d. S tra eten. Ritthem, 242'15. St. Maartensdijk Een vertrouwd werk man uit deze gemeente, die gewerkt heeft in Duitschland, verschafte ons inlichtingen omtrent den aard van het werk aldaar, het loon en do duurte van levensmidde len. Hij was geweest te Werne bij Lan- gendree.r, niet ver van Dortmundt. Er is daar en in den omtrbk allerlei soort van werk, licht en zwaar, gemakkelijk te be komen; voor het lichtere werk, als wer ken aan de cokes-ovens b.v. wordt 43 pf. (26 cent per uur) betaald en voor zwaarder werk als grint en cokes over laden 52 pf. of 31 cent per uur. 11 uren wordt per dag, gewerkt; schafturen worden ook betaald, men kan ook over werken. Er wordt gewerkt in dag- en nachtploegen. Wanneer men in den vol len kost gaat bedraagt het koslgel'd onge veer fit per week. Doet men eigen kost dan komt men voor ongeveer f8 klaar. Onze zegsman zou zeker in Duitschland zijn blijven werken, indien niet de vo rige week een broodrantsoen was inge steld van 250 gram per dag en per per soon. Tengevolge daarvan wordt een werk man verplicht 3 hoofdmalen van aard appelen te nemen, terwijl de 250 gram brood slechts kunnen dienen om oip het werk in de schafttijden te gebruiken.» In de Dinsdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd bet ko hier van den h-oofdeJomslag vastgesteld op f4581.22. Op eeu ingekomen verzoek schrift van bewoners achter 't bosch, in houdende verzoek tot bestraling van den weg in hunne buurt, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt, voor zoover dit van den gemeenteraad afhangt. Daar het waterschap St. Maartensdijk ook bij deze zaak betrokken is kon alleen maar een voorloopige beschikking genomen worden. In de vacature van twee leden van het algemeen Weezen-armbesluur door overlijden van twee leden werd ook voorzien. Door B. en W. was een aan beveling van 3 personen voor beide va caturen opgemaakt. Voor de vacature J. Noom de heeren J. P. Ilage, N. Noom Johz. en W. Manneke. Voor de vacature J. Brouw de heeren D. Elenbaas, L. Koop man en J. v. d. Hoek Michz. In de va cature J. Noom werd met 4 st. gekozen dhr. J. P. Ilage; dhr. N. Noom Johz. verkreeg 3 st. In de vacature J. Brouw werd gekozen dhr. L. Koopman met 4 st. De andere stemmen waren over 3 verschillende personen verdeeld. Wegens een informaliteit in een vroeger besluit werd een nieuw besluit genomen tot ont eigening der Kleine Kaai. Door den voor zitter werden overgelegd de ingekomen teekeningen enz. voor den bouw eeneg gasfabriek. Een verzoekschrift van Mej. Slier, directrice der bewaarschool, behel zende verzoek om vertiocging hare.r jaar wedde werd als ongezegeld ter zijde ge legd. Bij de rondvraag besprak de voor zitter de nieuw te maken ba/alt muur aan de haven. Hierin vond de heer Rijn berg aanleiding in bespTeking te bren gen of er ook noodzakelijkheid kon be staan de bestaande haven te vergrooten. Vroeger was dit punt ook al eens ter sprake gebracht. Hij zou het goed ach ten dit punt eerst eens nader te be zien voor men tot het maken van den bazaltmuur overging. Op voorstel van den voorzitter werd besloten over 14 da gen weder te vergaderen en dan de bespre kingen over het denkbeeld van den heer Rijnberg voort te zetlen en tot beslissing te brengen. Zierikzee. De agenten van politie P. T. Stoel en W. Aalbregtse, beiden alhier, zijn door den Commissaris der Koningin benoemd tot onbezoldigd veldwachter al daar. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijf heid en rheuinatische pijnen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij hot loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op .leeftijd zullen Fos ter's R ugpijn Nieren Pillen van uitsteken de hulp blijken, want dit geneesmiddel heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, weL- ke als urine het lichaam verlaten. Te Goes verkrijgt», bij de hh. do I aauw <fc Co. en te Middelburg bij Joh. do Roos, Vl.-ismarkt K 157. Toezenuing geschiedt franco na ontvangst van postwissel ya 1' 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- •.vrgfefcffW zen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- téfëiren Fillen, weigert fVf^-x~je u^e doos. "li® ni®' voorzien is van neven- viufl?, staand handelsmerk. Veel bew ogen dagen luidt de ti tel van „oen verhaal uit den grooten, volkerenoorloig 1914" hetwelk in 10 af leveringen tetr Arnh. Drukkerij te Arn hem het licht zal zien. 'tls van de hand van L. Penning, den onvermoeiden schrij ver, aan wiens gevestigden naam wij niets hebben toe te brengen en die in de le aflevering, welke or wat formaat en druk en de illustratie op het buitenvel aangaat, aantrekkelijk uitziet op boeiende wijze met een hoofdstuk over „het slagveld van Waterloo" zijn verhaal begint. Voor lief hebbers een boeiend volksboek. De Wapenknecht van den Prins, door P. Brouwer. Nijkerk, G. F. Callenbach. Peter, door Jan Veltman. Nij kerk, G. F. Callenbach. Veltman mikt niet hoog in dit verhaal, doch daar het een waar verhaal blijkt te zijn, zij hem dit vergeven. Er ko men trouwens nog wel pakkende momen ten in voor. Bij een mogelijken herdruk gebruike de drukker het woord „heler" voor „heeler". De wapenknecht is een mooi verhaal, met spannende momenten, het vereeuwigt een stuk vaderlandsche geschiedenis, tijd vak 1572 tot 1581. De wapenknecht, is een Overijselaar, llarmsen. In Overijsel wonen nog vele Harmsens. De naam is derhalve goed gekozen. De geschiedenis speelt vooral in de omstreken van Zwolle, Kampen en Deventer; om en bij de be langrijke gebeurtenis dier dagen: Rennen- bergs verraad. De schrijver doet vooral dit deel der geschiedenis nog eens leven dig voor ons optreden. Om den Prins met zijn deugden en gebreken grocpeeren zich heldenfiguren, van welke de jeugdige lezer onwillekeurig gaat houden. Wij vin den in dit korte bestek wel wat veel van dergelijke figuren op het tapijt ge bracht. Overigens geldt van dit verhaal, gelijk van alles wat Brouwer schrijft: het pakt en boeit en leert, niet alleen jongen maar ook ouden, en dan op meer dan een gebied. Van de Heidelbergschc Catechismus, in 60 leerredenen, door wijlen ds. Bavinck, 2e druk, is heden het tweede deel verschenen bij den uitgever Kok te Kampen. De uitgaaf is genaderd tot aflevering 15. Het werk zal in 20 afl. compleet zijn. 1 i Bij den uitgever Bosch te Nijverdal zal verschijnen „Een schat in aarden vaten. De afscheiding in levensbeschrijvingen ge schetst" door J. A. Wormser. In het Prospectus, een meesterstukje van oorspronkelijken stijl, en opvallend door minder algemeen bekende herinneringen, wordt het doel van deze uitgaaf uiteenge zet. Het is als het ware het geraamte. Eerst de inleiding;: de 18e eeuw. Napoleon. Dan: de Reveil, gevolgd door wat men ten onrechte „de Afscheiding" noemt. „Een lijdensperiode, vol mishandeling en verarming, vol bloed en tranen". Terecht wordt opgemerkt, ondanks de vele ge schriften over de Afscheiding(Groen, Wa gonaar, Bouwman, Brummelkamp, e.a.) dat „de rijke geschiedenis var» die ja ren nog veel te weinig bekend (is)". De schrijver zelf kind der „Afschei ding" hij was een bloedverwant van prof. v. Velzen; zijn vader en schoonvader waren jarenlang ouderlingen der Afge scheiden Kerk te Amsterdam zal ons „vollediger dan tot nu toe geschiedde, dien tijd loeren kennen". Eu hij wil ons ook „onzen tijd leeren verstaan". Tus- schen de „Afscheiding" en onzen tijd ligt. do Doleantie, en do Vereeniging der heide kerk» i gioepen. Hij zal bij de levensge schiedenissen ook de portretten geven, in de le serie, o.a. van 11. de Cock, en in de 2e serie o.a. van 11. J. Budding. Wij betwijfelen zeer of dat zal kunnen. Wij hebben o.a. een portret van H. de Cock (in lijst); doch de familie ontkent dat dit lijkt; en van Budding is indertijd door een Goesohcn fotograaf na Buddings dood, aan de hand van een potloodteeke- ning, een portret, .van dezen Zeeuwsohen reformat or gemaakt, doch ook hiervan geldt: weinig gelijkend. Edoch. Wormser heeft missrhien andere portretten. Met be langstelling zien wij' zijn werk tegemoet. Het werk zal duur worden; doch. wijl het in 50 afleveringen verschijnt kan al licht de mindere man ander ons op die wijs gemakkelijk eigenaar er van worden. De heor Wormser heeft als schrijver zijn sporen verdiend; en wat hij jaren geleden gaf in zijn werk „De vurige oven", is reden te over om iets 'goeds van hem. te mogen verwachten. Christendom en Maatschappij red Prof. Diepenhorst, met tal van flinke medewer kers, mannen van naam op sociaal en sociologisch gebied, ondergaat blijkbaar den invloed van den oorlog. Het no. nu verschenen bevat meest taaie stukken, en eenig weinig belangrijk buitenlandsch al lerlei. Het ;ls no. 22 en 23. Uitgever is G. J. A. Ruys te Utrecht. De overbemesting d e r winter granen. Zoo langzamerhand is voor den land bouwer de tijd weer aangebroken, voor de overbemesting der wintergranen. Waar de graangewassen voor 'het leveren van een goeden oogst veel stikstof noodig heb ben, tarwe b.v. 110 K.G. stikstof per II.A., nioet 'de landbouwer er voor zorgen, dat de graangewassen over een voldoende hoe veelheid stikstof beschikken. JNu kan men deze bemesting hot moest doeltreffend aan brengen, gedeeltelijk als overbemesting, gedeeltelijk voor het zaaien. Tot voor betrekkelijk korten tij'd gebruikte men bijna uitsluitend Chilisalpeter. Nu hebben evenwel tal van proeven bewezen, dat men niet uitsluitend op deze meststof voor overbemesting zwavelzure ammoniak is. Dit is vooral in de tegenwoordige tijds omstandigheden van groot belang, omdat de aanwezige hoeveelheid Chilisalpeter niet groot is en het misschien bezwaarlijfc zal gaan, op tijd nieuwen voorraad te krij gen. Daarom raden wij aan niet langer te wachten met het aanschaffen van stif- stofnicststoffen, maar zwavelz. ammoniak als overbemesting te gebruiken. Anders vischt inert misschien achter het net. Waar 100 K.Cr. Chilisalpeter 151/2 K.G. en 100 K.G. zwavelz. ammoniak 20 a 21 K.G. stikstof bevat, staan 75 K.G. zwavelz. ammoniak gelijk met 100 K.G. Chilisalpe ter. is men b.v. gewoon do tarwe een overbemesting van 200 K.G. Chili per H.A. te geven, dan kan men nu volstaan met 150 K.G. zwavelz. ammoniak. Wordt de overbemesting vroeg gegeven, dan werkt zij vooral op de stengelvorming, later op de korrelvorming. Staat het ge was dus wat te dun, dan de overbemesting vroeg, landers wat later. Do overbemesting met zwavelz. ammoniak kan reeds in Februari gegeven worden. Kan dit door omstandigheden b.v. ongunstig weder niet, dan kan deze bemesting ook gegeven, worden oven voor hot eerste wieden. Do te geven hoeveelheid hangt behalve van don stand van 't gewas ook van den bemestingstoestand van den grond af. Het variëert ongeveer van 100 K.G. zwa velz. amm. tot 200 K.G. zwavelz. amm. per H.A. We raden de landbouwers aan eens met deze meststof proeven te nemen. Ned. Here. Kerk. Beroepen te Berlikuni G. C. C. Geijskes te Zoelmond. Geref. Kerken. Beroepen te Veenwoudsterwal J. D. Heersink te Nieuweroordte Oos- termeer S. Dwarshuis te Boornbcrgum; te Harmeien H. v. d. Zanden te An- del. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Den Helder door L. H. v. d. Meiden te Enschedé. Goes. Voor de vacante betrekking van hoofd der nieuw op te richten M.U.L.O. school alhier hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. De heer Chr. Kolen, hoofd dei- school te Nieuwvlict, heeft tegen 1 Mei, a.s. eervol ontslag aangevraagd. Geslaagd te Breda voor de"acte nut tige handwerken de dames A. Karstel en "M. J. v. d. Dries, beiden te Etten, en M. A. Smits, ert R. G. Theeuwes, beiden te Oirschot. i Ongelukken. Te Koudeke,ke aan den Rijn is bij' de ouderlijke woning te water geraakt het 8-jarig dochtertje van den fabrieksarbeider II. B., en verdron ken. Te Leiden is een 7-jarig knaap je voorover in oen kuip met water ge vallen en gestikt. Tc Lobith is uit den Rijn het in verren staat van ontbin ding verkeerend lijk van een 8 a 10-jarig jongetje gehaald. Te Barneveld kwam het tot een twist tusschen twee knapen, waarbij de een oen knuppel nam en zijn 17-jarigen tegenstander, een beruchl stroo- per, die de loop van een geweer tot wa pen had, de kaak uit elkaar sloeg, zoodat het geheele gebit los ligt. Te Weert heeft een jongen in een twist een huzaar zoodanig mishandeld, dat deze aan de gevolgen overleed. Een 42-jarige varens gezel le Rotterdam werd gisterennacht door de politie bewusteloos gevonden; hij bleek uit de tweede verdieping van zijn kosthuis te zijn gevallen. Hij overleed! aan schedelbreuk. Aldaar heeft een 7-jarig knaapje door het omvallen van een pot kokende thee ,die over zijn lijf ging, ernstig gewond. Te Meppol wordt aan een misdaad gedacht, in zake het reeds door ons gemolde geval van het vinden eener dienstbode, de vorige week verdronken in de Spoorhaven. Een oude vondst. Het Provin ciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant te 's Herto- genbosch komt eerstdaags in het bezit van een stoenen bijl uit o er-ouden tij'd. Ze werd gevonden in gemeentegrond on der Nuenen bij Eindhoven. In de raads vergadering van Nuenen, eergisteren ge houden werd betoogd, dat do bijl voor de helft toebehoorde laan den burgemeester en voor do helft eigendom was van de gemeente. De Raad velde een Salomons- oordeel en besloot het merkwaardige an tieke stuk te schenken aan genoemd Ge nootschap. Laat hem koeren. In een Noor.1- Rrabantsch dorp, vertelt „De Tijd", leef den tot aan den oorlog twee menschen, die dikke vrienden waren. De oen was ■een Duitscher en Directeur van de gas fabriek, de ander ambteloos burger, di<( nochtans belust was op oen zetel in den Raad. De Duitscher, die nog al invloed oefende op den 'gang van zaken in ver kiezingsdagen, beloofde zijn vriend, dat hij al zijn krachten zou rnobüisecren en! het kiezerskorps onder de wapenen zou brengen op zoouitgebreid mogelijke schaal, teneinde den nieuwen candidaat der club1 tot de overwinning te voeren. De strijd naderde. Alles werd op haren en snaren gespannen tegen den grooten verkiezingsdag. De Duitscho gasdirecteur kwam, zag en overwon en do vriend was op het kussen, dat voor een ander tot wipplank had gediend. En de overwin ning werd vol luister gevierd. l>e nieuw- gekozene en de Duitscher hebben elkaar in stilte omhelsd van aandoening. Toen de dag der teëediging kwam, zat de gekozene eenigszins in verlegenheid. Hij1 begaf zich naar zijn vriend, den Duit scher, en zei: Amice, nu heb je me in den Raad geholpen, help me nu ook aan een (gekleede zwarte jas, om mij te Ia- ten beëedigen. „Wel," zei de Duitscher, „ik heb mijn tróuwjas nog hangen, en die zal ik je niet alleen leenen, maar cadeau geven. Daar mee kun je je heele leven lang nog alle officiecle plechtigheden meemaken, die het lidmaatschap meebrengt". En het Raadslid zong den lof der Duit- schers in 't algemeen en van den gas directeur in het bijzonder. Maardaar bracht Augustus den porlog. De Duitscher werd onder de wa penen geroepen in zijn vaderland en ging blijmoedig. Thans is hij in de vuurlinie aan 't front, van waar hij nog dezer dagen een briefkaart schreef aan zijn vrienden, waarin hij meedeelde, dat hij het „sauer- miiszig wohl" maakt. Zijn vrienden verheugen zich, als zo iets van hem hooren, maar het Raadslkï niet. Hij scheldt en foetert nu op den Duitschen vriend en is er sterk voor, dat ér ;een nieuwe directeur aan de gasfabriek: wordt benoemd, en dat men niet wacht, totdat de vroegere uit den oorlog terug keert. Die moet maar zien, dat hij weer in Duitschland aan den slag raakt, als de oorlog uit is. Verleden Zondag zat het Raadslid weer danig op zijn stokpaardje en schold zijn „voormaligen" vriend, den directeur, dei huid vol en met hem alle Duitschers, die maar nooit een enkele overwinning moes ten behalen. En daarbij' zat de man deftig in de gekleede jas gestoken, hem eenmaal door den directeur zoo joviaal geschonken. Een der vrienden trok hem bij een jaspand, en fluisterde hom in 't oor: „Zeg, edel achtbare, laat hem keeren, dan kennen zij hem niet meer." Kwartje of rond nikkeltje? Te Amsterdam gaf een 18-jarig jonginensch op de tram, naar zijn overtuiging, een kwartje voor een plaatsbewijs in beta ling en hij vorderde daarom twintig cents van den conducteur terug. De conducteur echter, niet minder stellig overtuigd slechts een rond nikkelen stuiverstuk ont vangen te hebben, weigerde do twintig cents terug te betalen. Bij de daarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2