Telegrammen. Kerknieuws. Landbouw. Gemengd Nieuws. Leestafel Onderwijs. Afloop verknopingen, aanbestedingen enz Oorlogsoverzicht. dit woord maal" ij zaak acht, hoofdzaak de chr. levens- en daden uiting is. De heer Strijbds, sprekende over do onontbeerlijkheid der chr. vak-oirganisa- tie, geeselde de laksheid dier chr. ar beiders, wier eigen schuld het -is, dat ze er nu koo economisch slecht vóór staan en hield een© vurige peroratie voor de chr. vakeischen. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet. Eenige der aanwezigen beslaten te trachten eene afdeeling der Nederlandsohe vereeniging van Christelijke fabrieksar beiders op 'te richten. Hedenavond biedt de raad dei' ge meente Middelburg aan den nieuwen bur gemeester een diner aan. Heden werden 1098 bons voor warm eten afgegeven. Met ingang van 1 April a.s. is door Gedeputeerde Stalen aan don heer J. Holm eervol ontslag verleend als bu reelambtenaar der le klasse bij' den pro vincialen Waterstaat, ter standplaats Mid delburg. Goes. De vrijzinnige kiesvereeniging heeft in de vacature de Witt Hamer, can- didaat gesteld voor een lid van den Ge meenteraad den heer E. C. van Dissel, notaris. Bevolking. In de eerste helft der maand Februari zijn in deze gemeente Ingekomen: J. A. van der Linden, bakkersknecht, uit Brouwershaven, 's H. H.kinderenstr. Ö3; J. Goense, veldarbeider, Kattendijta, Westhavendijk 60; J. Pladdet, zonder be roep, 's Heer Arendskerke, Oude Visch- markt 66; W. van Apeldoorn, kistenmaker, Amsterdam, St. Jacobstraat -127. Vertrokken: P. den Hollander, schilder, naar 's Gra- vanhage; A. J. Gooijen, arbeider, Mid delburg; S. Beunders, off. L. d. Heils, Tiel; A. A. Beerans, commies posterijen, Breda; J. Priester, bakkersknecht, 's Heek Arendskerke. „M. Ct." Herijk van Maten en Ge wichten. B. e:n W. van Goes maken bekend a. dat ebt jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gebouw de „Voormalige Weverij", aan de Oude Vischmarkt, op 2, 3, 4, 5, 11, 12, 15, 16 en 17 Maart, van. 9 tot 12 en 1 tot 4 uur; en wel als volgt: Op Dinsdag 2 Maart voor de verkoo- pers van nieuwe maten en gewichten, voor apothekers, goud- en zilversmeden!, enz. (fijnere weging). Op Woensdag 3 Maart voor hen, wier familienaam begint niet A, B en C; op Donderdag 4 Maart met D, E, F en G; op Vrijdag 5 Maart met H, 1 en J; op Donderdag 11 Maart met K en L; op Vrijdag 12 Maart met M, N, O, P en Q; op Maandag 15 en Dinsdag 16 Maart met R, S, T, U en V; op Woensdag 17 Maart met W, X, IJ en Z. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden; c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wiel ten bate van 's Rijks schatkist; d. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmark niet in winkels, enz. teruggebracht mogen worden; e. dat de maten en gewichten vóór het einde van bet jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat sar, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te ma ken, nog gelegenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Middelburg op 18 en 19 Maart, 8, 9, 29 en 30 April, 20 en 21 Mei, 10 en 11 Juni, 1, 2, 15, 16, 29 en 30 Juli, 19 en 20 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur en na 4 September eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur; f. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan den ijk- kantoren herijkt kunnen worden. Morgen, Vrijdagavond, vergadert de Anti-rev. Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje", o.a. ter verkiezing van twee bestuursleden, wegens aftreding van de heeren Js. de Jonge en A. M. Vertregt, en der bespreking van de vacature Ge meenteraad. Vlissingen. Wij vernemen dat aan het Duitsch consulaat alhier is toegevoegd teen beroepsconsul, dr. Walther, die zich zal belasten met het uitgeven van passe-n. Gisterochtend is te Vlissingen in de duinen het bijna geheel ontbonden! lijk van een Duitscbe matroos aange spoeld. Uit de stukken uniform kon nog de nationaliteit vastgesteld worden. Op het lijk, waarvan het hoofd ontbrak, werd nog eenig Duitsch en Fransch geld ge vonden. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig en werden de volgende Zaken behandeld: Op schriftelijk verzoek van enkele per sonen gedeeltelijke teruggaaf verleend in betrekking tot den hoofdelijken omslag. Af- en overschrijvingen (legrooting 1914) hadden p!au!s tot een bedrag van fl09.63J. Een tweede suppl. kohier H. 0. 1914 woidt vastgesteld op f2.50. De hoofdelijke onis ag voor 1915 werd vast gesteld op f2087.375. Kohier hondenbe lasting werd vastgesteld op f74 met 37 honden. De gewone gratificatiën voor de politie werden toegekend. lerseke De controle op de mossel schippers van Ierseke is te Brussel enorm verscherpt. Direct na aankomst krijgt men een Duilscbe wacht (2 of 3 man) met geladen geweer aan boord, (dit was ten minste laatstleden Dinsdag bij zeven booten het geval), die n—ïwlet- tend op het uitladen toeziet, en bij' le dig schip alles uithalen en precies na zien. De losse planken en alles wat niet precies vast zit, worden uitgehaald en na gekeken en opengebroken. Door de slechte practijken van een enkele worden allen ge wantrouwd en het is een wonder, dat de geheele invoer niet stopgezet is, m.a.w. dat velen nog niet hun brood ontnomen is. Schipper de Rooy en zijn broeder, (die anders in Brussel woonde) zijn gisteren voor een krijgsraad geweest. Het verloop is nog onbekend, maar ze zul len hoogstwaarschijnlijk ©enigen tijd (men spreekt va.n 2 jaar) in Duitschland ge vangen gehouden worden. In elk geval dure brieven Heinkenszand, De landbouwerszoon C. v. 1., die gisternacht in zijn slaap in het bed oprees; had het ongeluk voorover van 't ledikant te vallen, met het gevolg, dat er twee beentjes in ©en zijner han den gebroken werden. Heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Kapelle. Gisteravond vergaderde de Boerenleenbank. De voorzitter, H. Blok, die de vergadering opent, verzoekt den kassier, W. K. C. Sohrier, als secretaris te fungeeren. Deze leest de notulen, welke na lezing worden geteekend. De kassier doet rekening en verantwoording over het boekjaar 1914. Op 1 Jan. 1914 telde de vereeniging 40, thans 56 leden. Was het hoogste nummer der spaarbankboekjes toen 29, dit is nu 52, Aan spaargeld is ingebracht, met inbegrip van yvat bij' den aanvang des jaars met bijgeschreven rente geboekt stond, f 37195.81, terugge haald f 19024.82, ziocdat op 31 Decem ber 1914 despaarbank stond op f 18170.99. Aan voorschotten stond geboekt 280. Hier werd bijgehaald f2295, zoodat. dit klom tot f 2575. Terugbetaald f 1005, dus bleef het voorschol f1570. Aan rente voor de spaarbank werd bijgeschreven f 558.59 en uitbetaald f7.80. Aan rente voor voor schot betaald f71.95; aan provisie en kosten f 2.98. In de loopende rekening was, behalve de Centrale 'bank, sleohls één lid ingeschreven, thans 6. Aan rente behalve de Centrale bank £457 01. De le den betaalden f 138.74, terwijl f 20 werd uitbetaald. Aan provisie en kosten be taald f 12.15. De financieele aangelegen heden nemen dus toe en de mobilisatie en de Europeesche oorlog hebben geen spaak in de wielen gestoken. In den loop des jaars kwam het verblijdend bericht, dat een subsidie groot f 175 was toe gestaan. Het aftredend bestuurslid Joz, de Jager en P. Nijssen, aftredend lid van den raad van toezicht, alsook P. Staal en J. Tollenaar, plaatsvervangende be stuursleden, worden herkozen. De rente standaard voor 1915 wordt vastgesteld op f 3.60 en de voorschotten op 5 percent, terwijl bet bestuur wordt gemachtigd zoo noodig hierin wijziging te brengen. Het besluur krijgt ook machtiging1 f5000 toe te staan zonder den raad van toezicht. De voorzitter dankt den kassier voor zijn accurate boekhouding. Grijpskerke. Gistermorgen had de on bezoldigde Rijksveldwachter H. Luidwieler alhier, in de pekelinge op surveillance zijnde, het voorrecht een otter te bemach tigen, wegende 10 kilogram. Voorwaar voor hem een goede vangst, Zoomede voor de visschers van het paohtwater. N. en St. Joosland. Door het gemeente bestuur is tot dagelij'kschen opzichter bij de schoolbouw aangesteld, de heer L. J. Soeters, bouwkundige te St. Annaland. Souburg. Woensdagmiddag vergaderde de Raad dezer Gomeente. Afwezig waren de heeren P. Cevaal en F. Wisse. Beslo ten werd, dat de gemeente zich zal ver weren tegen een door de gemeenten. Mid delburg en Vlissingen gestelden eisch, tot betaling van retributie voor het leggen van gasbuizen in den MiddelburgVlis- singschen rijweg. Een adres van het werk te ozenfomds ,,de Schelde" te Vlissingen, om over te (gaan tot het oprichten van een gemeentelijke werkloozenfonds werd na eenige bespreking aangehouden tot eene volgende vergadering ten einde zich op de hoogte te stellen van het doel en wijze van wexvken van zoodanig fonds. Bij de rondvraag stelde do heer Wisse ling voor een steuncomité op te richten, daar het hem gpbleken was, dat ook in deze gemeente ©enige werkloosheid kwam. Do heer* Cijsouw zou liever in den vorm van werkverschaffing willen steunen. Be sloten werd de enkele werkloozen, die hier zijn, van gemeentewege teenig werk te doen uitvoeren. De heer De Visser stelde voor in .de Braamstraat eene goot te leggen tot het verkrijgen van eene hetere waterafvoer. Na breedvoerige bespreking werd dit voor stel met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Oostburg. Mej. wed. de Bliek, geb. Ma ria Tack welke op 8 November j.l. te Scihoondij'ke 100 jaar is geworden is heden overleden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teWaarder P. Zandt te IJselnmiden. Bedankt voor Hoogeveen door F. Kijf- tenbelt te Leerdam. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Lekkerland H. van d. Zanden te Andel. Aangenomen naar Alblasserdam door G. R. Kuyper te Schoondijke; ruar Don kerbroek door J. de 'Waard, oand. te Surhuisterveen. Geslaagd te Utrecht voor het ma- chinistenexamen diploma A de heeren F. Dekker en C. Ooms. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte nuttige handwerken de dames M. C. Brandes te Meliskerke, en A. Kor- teweg en S. de Waard, beiden te Vlis singen. En to Breda rnej. W. T. Brand te Goes (reeds gister door ons gtemeld). Een paar proefnemingen. Blijkens de hooge prijzen, die men er voor blijft besteden, vormen de paarde- en plalteboonen in het oog der meeste vee houders, nog altijd een zeer goed vee voeder, dat men gaarne of zelve ver bouwt, of anders aankoopt. Deze ge wassen tieren het best op goede kleigron den, dus op gronden, die van nature rijk aan kali zijn. Volgens den landbouw- consulent Bijlevelt, kunnen deze boonen moeilijk het bodemkali tot zioh nemen, waarom zij1 zelfs op goede zavel- en klei gronden zeer dankbaar zijn voor een kali bemesting. Wij wilden gaarne dit laatste eens onderzoeken en daaromi wendden wij ons tot een paar landbouwers met het verzoek, of zij in deze richting proeven wilden nemen, aan welk verzoek zij vol deden. Hieronder volgt de inrichting der proefvelden en .de uitslag der proefne mingen. Ieder proefveld werd verdeeld in 4 perceelen; perceel I bleef onbemest, perceel II kreeg 7 K.G. superfosfaat per are, perceel III 4 K.G. patentkali - per are en perceel IV 7 K.G. superfosfaat en 4 K.G. patentkali per are. B. L. Mattbijsse te Meliskerke, op kleigrond, bemestingstoestand zeer g'oed, bracht het onbemeste perceel, groot 6 ar© 160 K.G. op, perceel 2, groot 8 are, 264 K.G., no. 3 en 4 beide eveneens 8 are, achtereenvolgens 296 en 332 K.G. Het perceel bemest met superfosfaat en patentkali bracht dus per II.A. 1510 K.G. meer op dan het onbemeste en 850 K.G, Imeer dan het alleen met super bemeste perceel. Bij C. Stroo, eveneens te Meliskerke, op goeden kleigrond, bemestingte toestand redelijk goed, bracht het onbemeste per ceel groot 3 are, 69 K.G. op, de per ceelen 2, 3 en 4, elk groot 4 are, ach tereenvolgens 112, 121, 141 K.G. Hier bracht het perceel, bemest met super en patentkali per H.A. 1225 K.G. meer op dan het onbemeste en 725 K.G. meer dan het alleen met super bemeste perceel. Bij' J. Geldof te Serooskerke, goede za velgrond, bemeslingstoestand goed, proef vlucht platte boonen, bracht het onbe meste perceel, groot 4 are, 0.8 II.L. op, perceel 2, groot 12 are, 3.12 H.L., per ceel 3, groot 12 are, 3.65 ILL., per ceel 4, groot 12 are, "1.56 ILL. op. Het perceel, bemest met super en patentkali bracht per H.A. 18 H.L. meer op dan het onbemeste en 12 II.L. meer dan het alleen met super bemeste perceel. Wij willen uit de bovengenoemde proef nemingen geen gevolgtrekkingen maken, maar laten dit liever aan onze lezers over. Wij1 willen er enkel op wijzen, dat het zeer wenscihelijk is,, om in deze' richting de proeven voort te zetten. Menig verbouwer zal wellicht door een fosforzuur en ka libemesting de opbrengst van paarde- en platte boonen aanmeikelijfc kunnen iver- hoogen. Er zijn heel wat velden, die die nu niet meer een maximum-oogst kunnen leveren zonder een bemesting met kalimest, ook wat andere gewassen be treft. Zeer leerzaam zijn in dit opzicht de Verslagen der Rijkslandbouwproef- veldon, welke men bekomen kan bij den* secretaris van iedere Landbouwvereeni- ging. De leesavondjes zijn bijna voorbij, maar allicht kan men nog wel een rus tig uurtje nemen, om op gemak die Ver slagen te lezen. Wij kunneh verzekeren, dat de tijd aan die lectuur gewijd, niet verloren is. Ongelukken. Te Rotterdam kreeg een 16-jarige schippersknecht een wondje aan z'n rechterhand. Er kwam bloedvergiftiging bij', zoodat de knaap in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een 40-jarig man te Rotterdam ge raakte onder de tram en beliep ernstige inwendige kneuzingen. Een 45-jarige juffrouw aldaar kwam met twee emmers kokend water te vallen, met het gevolg, dat ze een hoofdwonde en vele brand wonden opliep. Te Ouddorp is aan gespoeld het lijk van een in de uniform van de Duitsche marine gekleeden per soon. Te Neeritter is de vrouw van een landbouwer in een waterput gevallen en verdronken. en verdronken. -Een 'milicien die met verlof ging is gisteravond te Marrum met zijn fiets te water geraakt en verdronken. Maandagavond is een hooiberg afge brand, staande op de boerderij van den heer C. Bos, te Abbenes, Haarlemmer meer. De heer Bos ontving 5 Januari een anoniemen brief, waarin hem werd me degedeeld, dat hij' onder een aangewezen brug f 100 had te Üeponeeren en dat an ders zijn boerderij zou afbranden. De po litie scheen het als een grap te beschou wen, tot dat bet nu gebleken is dat het wel degelijk in allen ernst bedoeld was „HM." Te Voofst had bij een landbouwer een rare vergissing plaats. Toen hij en zijn huisgenooten reeds ter ruste waren, kwam een postbode een telegram aan brengen. Om te worden toegelaten riep de bode: de post, hetwelk werd verstaan als maak los. De zoon meenende dat er inbrekers waren, wilde de hooivork grij pen, doch werd door zijn vader, welke de inbrekers in zijn huis waande zelf in de schuur opgesloten en de andere bewoners verscholen zich in den kelder. De zoon moest om vrij te komen het varkenshok open breken, doch stak daar bij den postbode, dien hij voor een in breker aanzag in de hand. Tweepersonenverdronken. Eergisteravond is te IJmuiden aangeko men het Nederlandsche stoomschip „.Tri ton" dat 11 Februari van Rotterdam naar het Engelsohe Kanaal vertrok voor orders. Het binnengekomen schip had zeer be langrijke schade. De commandobrug is ingeslagen, terwijl de scheepsbooten en luchtkokers weggeslagen zijn. Deze schade werd tijdens hevig stormweer aan de En- gelsche kust opgedaan. Twee opvarenden 'sloegen overboord en verdronken. Dé boot is tot herstel der schade naar Amster dam opgestoomd. 'Aardschokken. De bladen mel den dat gisterenmorgen in Uittaducole in de provincie Aquilla en in Nazzovo Romano hevige schokken werden gevoeld. In laatstgenoemde plaats is een huis in gestort. Hierbij werd één kind gedood, terwijl acht personen gewond werden. Gedurende den gebeelen dag bleef het water van de Tibio op dezelfde hoogte, doch tegen den avond begon het te zak ken. In de overstroomde streken wordt het verkeer door middel van wagens en booten zoo goed en zoo "kwaad als het gaat onderhouden. De koning heeft we derom de overstroomde streken naar Ro me bezocht. Melkoorl.og. De vrouwen te Vel- iseroordj, tdie weigeren melk te koopen yoor 10 cent per liter, hebben succes. Van -nu af is n.l. melk beschikbaar tegen 9 cent per liter, terwijl met 1 Maart a.s. een Melkinrichting daar wordt gevestigd, ■die de melk steeds 1 cent beneden den prijs der andere melkslijters zal leveren. BLOEMFONTEIN, 16 Febr. Bij, de behan deling van de zaak tegen De Wet is ge tuigenis afgelegd omtrent geheim© verga deringen, op een van welke Ds Wet zijn voornemen heeft te kennen gegeven om een afvaardiging naar Pretoria te zenden. Uit een andere getuigenis bleek, dat De Wet, Lij: het toespreken van de Burgers bij een andere gelegenheid tegen de expe ditie naar Duitsch Z. W. Afrika heeft geprotesteerd, daaraan toevoegend© dat de Regeering geweigerd had de afvaardiging die naar Pretoria was gezonden, te ont vangen, en luide heeft uitgeroepen„Bur gers, gaat huistoe, wacht op wat er ko men zal!" Volgens een andere getuige heeft De Wet te Vrede meegedeeld dat hij en zijin aanhangers een ontmoeting met Maritz zouden hebben te Kimberley en dat zij van daar naar Pretoria zouden gaan om de Engelsche vlag neer te halen. Da Wet had gezegd dat hij het optreden van de regeering niet langer wilde dulden. Hij kon wapens krijgen van de Basuto's, maar dit zou te vernederend zijin. Hij' zou naar de Duitschers gaan om wapens te halen. Steenkamp en Joubert, die op een ver gadering hadden gesproken, zijn als spi onnen gevangen genomen. Joubert, thans als getuige opgeroepen, vertelde dat De Wet hem den afloop van een gesprek met Hertzog had meegedeeld. Het schijnt dat Botha aan Steyn geschre ven had, om zijn invloed aan te wenden ter onderdrukking van den opstand. Steyn had toen Hertzog aangewezen om naar De Wet te gaan. Botha istelde aan De Wet voor, dat hij met een vrijgeleide naar Pretoria zou gaan om met de regeering te onderhandelen. De Wet weigerde, zeg gende tot Hertzog dat Botha moest af treden en instemmen met de uitroeping van de republiek. „N. R. Ct." (Omtrent de geloofwaardigheid van Zuid-Afrikaansche telegrammen, wenschen wij ons niet uit te laten. Red.) DEN HAAG. Thans blijkt, dat de Re geering aanbeveelt den .gezagvoerders op te dragen bij ontmoeting van een onder zeeër onmiddellijk te stoppen voor het geven van inlichtingen. PETROGRAD. (Officieel.) De strijd op den rechteroever van den Weichsel wordt hardnekkig voortgezet. In Galioië werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Ruim 1400 krijgsgevangenen gemaakt. Duitscihe aanvallen zijn van Iyoziomana tot Wijrshofpag afgeslagen. Een geheel bataljon is in een bajonetgeveoht ge dood, de rest werd gevangen genomen. Kruiningen. De woonhuizen van de er ven der Wed. P. Cok, gistermiddag alhier geveild door notaris Schram, brachten opl, samen f2535. Kooper de heer W. Ka- relse Az., alhier. Wissenkerke. Heden, Donderdag, werd door not. Lijdsman uit Hulst publiek ge veild de hofstede van P. Buijze te Axel, totaal igjroot 16,65,40 H.A. In massa ver kocht voor £22.710 aan den heer A. Dieleman te Hansweerd. Westkapelle. Heden zijn ten overstaan van den notaris A. de Neeling te Mid delburg publiek verkocht de volgende on roerende goederen van Stefanus Peene: le. Huis, schuur, bakkeet met erfpacht- recht voor onbepaalden tijd, gelegen fa briekstraat B 91, groot 02.05 aren; 2e. Bouwland bij 't tramstation Westkapelle, groot 28.20 aren (ruim 215 roeden). 3e. 'Huis, schuur, erf, tuin, aan de Oostzijde der 0. L. School, alles te Westkapelle. De uitslag is als volgt: Perc. 1 is verkocht aan L. Peene Pzn. voor f 705; Perc. 2 aan J. Huibregtse Pzn. voor f 900, en Perc. 3 aan II. Ileyt voor f 1445. Allen wonen te Westkapelle. De onkosten beloopen 9 p€t. 26 Jan. De Nederlandsche Tweede Kamer besluit met bijna algemeene stem men, Landweer en Militie in dienst te houden. Do forten van Libau (Rus land) schieten een Duitschen „Parsival" neer, nadat deze bommen op de stad geworpen heeft; het luchtschip valt in zee en wordt vernietigd; de bemanning gevangen genomen. 27 Jan. Hevige gevechten aan het Westelijk front bij La Bassée, Givenchy en Quinchy; ook gevechten in de streek tusschen Souain en Perthes. In Por tugal breekt een revolutie uit. De Turken beginnen schermutselingen bij. El- Kantara en andere oostelijke plaatsen aan het Suez-Ivanaal. 28 Jan. Door de schermutselingen nabij het Suez-Kanaal, stelt Egypte be perking der scheepvaart door het kanaal in uitzicht. Duitsche vliegtuigen hom- bardeeren in den nacht Duinkerken, doch richten weinig schade aan. 29 Jan. De Duitschers trachtten tus schen Soissons en Craonne over de Aisne te trekken, doch de Franschen slaan hen terug. v 31 Jan.' De Duitsche onderzeeboot No. 21 boort de handelsschepen „Ben Cruachan" aan de Iersche kust, de Linda Blanche" bij Liverpool en „Toko Maroe" bij Havre in- den grondde bemanningen zijn grootendeels gered. In de Iersche Zee worden de Kilcoan, Linda Blanche en Ben Cruachan door de U 21 getorpedeerd, nadat de bemanning tijd heeft gekregen om de schepen te verlaten. De Russen heroveren Tabris in Noord-Perzië. 1 Febr. Hervatting van den strijd aan de Karpathen-passen, waarbij Duit sche troepen de Oostenrijksch-Hongaar- sche versterken. Heftige Duitsche aanval len aan het Rawka-Bsóera-front nabij Bor- zimof en Goemin. 2 Febr. De Duitsche regeering waar schuwt do neutrale schepen de Noord- Fransche havens niet aan te doen, wijl de Duitsche onderzeeërs zullen pogen het transport van Engelsche troepen te belet ten en daarbij ook wel eens. neutrale schepen zouden kunnen torpedeeren. De Fransche regeering meldt, dat een Duitsche duikboot een torpedo heeft ge lanceerd tegen het Engelsbhe hospitaal schip Asturias, dat evenwel gelukkig niet geraakt werd. 3 Febr. Terechtstelling der moor denaars van Serajewo'. Gevechten aan het Suezkanaal bij Ismailia, Toesoem en Kantara. De Zuid-Afrikaansche opstan delingenleider Kemp geeft zich over. Vol gens Russische berichten hebben de Rus sen Wola Szydwlowiecka ten Oosten van de Rawka ingenomen. Op Noord-Beve- iand daalt een militair vliegtoestel, be mand met twee Fransch© officieren, die! geïnterneerd worden. 4 Febr. Verschijning van een Oosten- rijkseh-IIongaarsch Roodboek. Een Duit sche hulpkruiser bij Patagonië door den kruiser Australia in den grond geboord. De Duitsche regeering verklaart de wateren om het Vereenigd Koninkrijk tot oorlogsterrein en waarschuwt de neutra len, dat zij kans beloopen om voor En- gelschen aangezien te worden, als zij zich in de buurt van de Britsche kust wagen. Nieuwe gevechten aan het Suez-kanaal bij Toessoem. 6 Febr. Oostenrijksche successen in de zuidelijke Boekowina. Overeenkomst tusschen Engeland,, Frankrijk en Rusland] elkaar financiëel te steunen, om den oorlog; gezamenlijk te kunnen voortzetten. 7 Febr. Op bevel van den Paus wordt in alle Roomsch-Katholieke Kerken van. Europa een gebed voor den vrede opge zonden. De Russen trekken terug in de Boekowina. 8 Febr. Officieel wordt door de En gelsche admiraliteit bekend gemaakt, dat Britsche koopvaarders het volste recht hebben van een neutrale vlag' gebruik te maken om vijandelijke aanvallen te ont gaan en van dit geoorloofde middel ook zullen mogen maken. 9 Febr. In den Pruisischen Landdag Landilag geven de socialisten him verlan gen maar den vrede te 'kennen. Na ruitó 6 maanden gesloten te zijn wordt de Am- sterdamsche Beurs weder geopend. 11 Febr. Oost-Pruisen door de Rus sen ontruimd. Japan stelt zeer zware eischen aan China. Te IJmuiden loopt het Engelsche stoomschip Laertes" bin nen, dat achtervolgd door een Duitschen onderzeeër de Hollandsche vlag gehe- schen bad. 12 Febr. Naar aanleiding van de Duitsche verklaring zendt Amerika nota's aan Engeland en Duitschland. Bij de Hollandiadrukkcrij te Baarn ver scheen in de rubriek „Uit Zenuw- en Zieleleven", Serie 4, no. 1 „Over psy chologie van het karakter", dooir J. Kloot- sema, directeur van het Rijksopvoedings gesticht te Doetincbem. De schrijver ves tigt hierbij de aandacht op toekeningeni als van Napoleon III, door Schaepman,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3